Uchwała Rady Nr XLVI/285/22 w sprawie wskazania organu właściwego do rozpatrzenia skargi

Uchwała Nr XLVI/285/22
Rady Powiatu Świeckiego
z dnia 19 września 2022 r.

 

w sprawie wskazania organu właściwego do rozpatrzenia skargi.

 

Na podstawie art. 237 § 1 ustawy z dnia 14 czerwca 1960 r. Kodeks postępowania administracyjnego (Dz. U. z 2021 r. poz. 735, zm. Dz. U. z 2021 r. poz. 1491, 2052, 2320 oraz z 2022 r. poz. 1301) uchwala się, co następuje:

 

§ 1. Postanawia się uznać Radę Powiatu Świeckiego za niewłaściwą do rozpatrzenia skargi złożonej na radcę prawnego zatrudnionego w Powiatowym Zespole Ekonomiczno-Administracyjnym w Świeciu oraz wskazać jako organ właściwy do rozpatrzenia skargi Okręgowy Sąd Dyscyplinarny Okręgowej Izby Radców Prawnych w Bydgoszczy.

 

§ 2. Przyjmuje się treść zawiadomienia o wskazaniu organu właściwego do rozpatrzenia skargi w brzmieniu określonym w załączniku do uchwały.

 

§ 3. Upoważnia się Przewodniczącego Rady Powiatu Świeckiego do przesłania skarżącemu zawiadomienia o wskazaniu organu właściwego do rozpatrzenia skargi.

 

§ 4. Uchwała wchodzi w życie z dniem podjęcia.

Przewodniczący Rady
Powiatu Świeckiego

Adam Knapik

 

Uzasadnienie

 

Do Komisji Skarg Wniosków i Petycji Rady Powiatu Świeckiego wpłynęła skarga na radcę prawnego zatrudnionego w Powiatowym Zespole Ekonomiczno-Administracyjnym w Świeciu.

Skarżący zarzuca radcy prawnemu postępowanie niezgodne z zasadami etyki: wykorzystywanie informacji uzyskanych w czasie zatrudnienia w Starostwie Powiatowym w Świeciu w postępowaniu przed sądem karnym, w którym reprezentuje osobę prywatną.

Ponadto skarżący zarzuca wygłaszanie na jego temat opinii nie popartych dowodami oraz ujawnienie informacji na temat skarżącego z innego postępowania mającego miejsce 3 lata temu.

Komisja Skarg Wniosków i Petycji Rady Powiatu Świeckiego rozpatrywała inną skargę złożoną przez tego samego skarżącego na dyrektora I Liceum Ogólnokształcącego im. Floriana Ceynowy w Świeciu. Komisja zwróciła się do Powiatowego Zespołu Ekonomiczno-Administracyjnego w Świeciu o udzielenie pomocy prawnej przy rozpatrywaniu tej skargi przez radcę prawnego wyspecjalizowanego w obsłudze jednostek oświaty. Radca prawny zatrudniony na podstawie umowy zlecenia w Powiatowym Zespole Ekonomiczno-Administracyjnym w Świeciu przygotował dla Komisji Skarg Wniosków i Petycji pisemną informację na temat zasadności skargi oraz uczestniczył w posiedzeniu Komisji Skarg Wniosków i Petycji oraz odpowiadał na zadane pytania.

W czasie prac Komisji Skarg Wniosków i Petycji skarżący złożył koleją skargę, tym razem na radcę prawnego, zgłaszając wcześniej wymienione zarzuty.

Zarzucane przez skarżącego radcy prawnemu postępowanie ma charakter naruszenia zasad etyki zawodowej radcy prawnego. Zresztą skarżący sam to tak nazywa.

Zgodnie z art. 64 ust. 1 ustawy z dnia 6 lipca 1982 r. o radcach prawnych (t.j. Dz. U. z 2022 r. poz. 1166): „Radcowie prawni i aplikanci radcowscy podlegają odpowiedzialności dyscyplinarnej za postępowanie sprzeczne z prawem, zasadami etyki lub godnością zawodu bądź za naruszenie swych obowiązków zawodowych.”. Organem rozstrzygającym o przypadkach naruszenia zasad etyki zawodowej są okręgowe sądy dyscyplinarne działające w okręgowych izbach radców prawnych, co wynika z art. 702 ust. 1 ustawy z dnia 6 lipca 1982 r. o radcach prawnych (t.j. Dz. U. z 2022 r. poz. 1166). W analizowanym przypadku jest to Okręgowy Sąd Dyscyplinarny w Okręgowej Izbie Radców Prawnych w Bydgoszczy. Postępowanie przed sądem dyscyplinarnym prowadzone jest na wniosek rzecznika dyscyplinarnego, który prowadzi postępowanie z urzędu i jest oskarżycielem przed sądem dyscyplinarnym.

Zgodnie z art. 231 § 1 Kodeksu postępowania administracyjnego: „Jeżeli organ, który otrzymał skargę, nie jest właściwy do jej rozpatrzenia, obowiązany jest niezwłocznie, nie później jednak niż w terminie siedmiu dni, przekazać ją właściwemu organowi, zawiadamiając równocześnie o tym skarżącego, albo wskazać mu właściwy organ.”.

W ocenie Rady Powiatu Świeckiego jednie uprawnionym organem do rozpatrzenia zarzutów postawionych przez skarżącego radcy prawnemu jest Okręgowy Sąd Dyscyplinarny w Okręgowej Izbie Radców Prawnych w Bydgoszczy. Ponieważ skarżący na posiedzeniu Komisji Skarg Wniosków i Petycji w dniu 1 września 2022 r. poinformował, że złożył skargę na radcę prawnego również do Izby Radców Prawnych Rada Powiatu Świeckiego postanawia ograniczyć się do wskazania zgodnie z art. 231 § 1 Kodeksu postępowania administracyjnego organu właściwego do rozpatrzenia skargi.

Przewodniczący Rady
Powiatu Świeckiego

Adam Knapik

Wyniki głosowania

    • Rodzaj aktu prawnego Uchwała Rady
    • Rok podjęcia (podpisania) 2022
    • Status Obowiązujący
    • Sesja XLVI
    • Data podjęcia (podpisania) 19.09.2022
    • Data rozpoczęcia obowiązywania ..
    • Data wejścia w życie ..
    • Data publikacji w dzienniku urzędowym Nie opublikowano
    • Nr publikacji w dzienniku urzędowym Nie dotyczy
    • Pozycja w dzienniku urzędowym Nie opublikowano
    • Nr aktu prawnego XLVI/285/22
    • Czego dotyczy dodawany akt prawny wskazania organu właściwego do rozpatrzenia skargi
    • Podstawa prawna wydania art. 237 § 1 ustawy z dnia 14 czerwca 1960 r. Kodeks postępowania administracyjnego (Dz. U. z 2021 r. poz. 735, zm. Dz. U. z 2021 r. poz. 1491, 2052, 2320 oraz z 2022 r. poz. 1301)
    • Grupa aktów prawnych Uchwały Rady
    • Typ treściAkty prawne

Załączniki

Informacje

Rejestr zmian