Projekt
Protokół Nr XXV/17
sesji Rady Powiatu Świeckiego odbytej w dniu 15 marca 2017 r.
w sali Nr 315 Starostwa Powiatowego w Świeciu przy ul. Gen. Józefa Hallera 9.
Sesję rozpoczęto o godz. 13:10
zakończono o godz. 14:30
Radni obecni wg załączonej listy obecności.
Zaproszeni goście wg załączonej listy obecności.
Do punktu 1 porządku dziennego.
Otwarcia obrad dokonał Przewodniczący Rady Powiatu Pan Grzegorz Chmielewski, który stwierdził, że z ustawowego składu 21 radnych w sesji uczestniczy 19, co stanowi quorum pozwalające obradować i podejmować prawomocne rozstrzygnięcia. Następnie powitał obecnych na sesji radnych oraz zaproszonych gości.
Do punktu 2 porządku dziennego.
Przewodniczący stwierdził, że radni otrzymali porządek obrad XXV sesji (zawiadomienie w załączeniu), z którego na wniosek Zarządu Powiatu proponuje wykreślić punkt 11f – podjęcie uchwały w sprawie przekazania zarządzania drogą powiatową nr 1286C Morsk – Świecie – Dworzysko od km 6+150 do km 9+480 (dotychczasowy punkt 11g otrzyma oznaczenie 11f). Następnie udzielił głosu Staroście.
(salę obrad opuścił, a następnie wrócił radny Sz. Nowakowski)
Pan Franciszek Koszowski wyjaśnił, że wskazana droga powstała z wykorzystaniem środków unijnych i trwałość projektu wynosi 5 lat. Chcieliśmy, aby Gmina Świecie wybudowała tam ścieżkę rowerową w kierunku Gruczna, ale z uwagi na trwałość projektu nie możemy przekazywać zarządzania, tylko zawrzemy porozumienie – umowę partnerską z Gminą Świecie.
Poinformował również o przyjętej dziś przez Zarząd zmianie do projektu uchwały w sprawie dostosowania sieci szkół (…). Stanowi ona prawo miejscowe i w związku z tym musi zostać opublikowana w Dzienniku Urzędowym Wojewody Kujawsko-Pomorskiego. Zaznaczył, że treść uchwały nie ulega zmianie, a jedynie zostaje dopisany dodatkowy punkt, iż wchodzi w życie po ogłoszeniu w Dzienniku Urzędowym.
(w trakcie wystąpienia na sesję przybył radny B. Han)
Pan Grzegorz Chmielewski zwrócił uwagę, że ten punkt jest ujęty w porządku obrad (punkt 11c), więc nie ma potrzeby wnoszenia zmian, natomiast szczegóły odnośnie poprawki wyjaśni Pani Dyrektor przy referowaniu tego tematu.
Proponowaną zmianę przyjęto jednomyślnie.
Wobec braku innych wniosków zmieniony porządek obrad został wyświetlony w formie pokazu slajdów, po czym Przewodniczący poddał go pod głosowanie.
Rada Powiatu jednomyślnie przyjęła porządek obrad w brzmieniu:
- Otwarcie XXV Sesji.
- Przyjęcie porządku obrad.
- Przyjęcie protokołu poprzedniej sesji.
- Sprawozdanie o pracach Zarządu Powiatu w okresie międzysesyjnym.
- Sprawozdanie Przewodniczącego Rady Powiatu z działań w okresie międzysesyjnym.
- Interpelacje i zapytania radnych.
- Odpowiedzi na interpelacje i zapytania radnych.
- Sprawozdanie z realizacji „Programu Współpracy Powiatu Świeckiego z organizacjami pozarządowymi na 2016 rok”.
- Sprawozdanie z działalności Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Świeciu za rok 2016.
- Sprawozdanie z efektów pracy organizatora rodzinnej pieczy zastępczej za okres od 1 stycznia 2016 r. do 31 grudnia 2016 r.
- Podjęcie uchwał:
- a) w sprawie określenia zadań i wysokości środków Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych przeznaczonych na realizację tych zadań w Powiecie Świeckim w 2017 roku,
- b) zmieniającej uchwałę w sprawie trybu udzielania i rozliczania dotacji dla szkół niepublicznych oraz trybu i zakresu kontroli prawidłowości ich pobrania i wykorzystywania,
- c) w sprawie dostosowania sieci szkół ponadgimnazjalnych i specjalnych do nowego ustroju szkolnego wprowadzonego ustawą – Prawo oświatowe oraz ustalenia sieci szkół ponadpodstawowych i specjalnych, na okres od dnia 1 września 2017 r. do dnia 31 sierpnia 2019 r.,
- d) w sprawie zmiany budżetu Powiatu Świeckiego na rok 2017,
- e) w sprawie udzielenia pomocy finansowej Gminie Bukowiec na realizację zadania z zakresu pomocy społecznej,
- f) w sprawie zlecenia Komisji Rewizyjnej zbadania wniosków Elżbiety i Stanisława Kujawa z 3 lutego 2017 r. i 23 lutego 2017 r.
- Wolne wnioski.
- Zakończenie.
Do punktu 3 porządku dziennego.
Pan Grzegorz Chmielewski stwierdził, że protokół XXIV sesji został wyłożony do wglądu w Biurze Rady oraz zamieszczony na stronie BIP i zapytał, czy ktoś z radnych wnosi do niego uwagi lub uzupełnienia.
Wobec braku uwag poddał protokół pod głosowanie.
Rada Powiatu jednomyślnie, przy 20 głosach za, przyjęła protokół poprzedniej sesji.
Do punktu 4 porządku dziennego.
Pan Franciszek Koszowski przedstawił Sprawozdanie o pracach Zarządu Powiatu w okresie międzysesyjnym (opracowanie w załączeniu). Dokument ten w formie elektronicznej został przesłany wszystkim radnym.
Zaznaczył, że nie będzie komentować odbytych spotkań, gdyż dane na ten temat zawarte są w przekazanych radnym materiałach, natomiast poinformuje, co było przedmiotem obrad na Konwencie Powiatów, Zarządzie Związku Powiatów oraz Nadzwyczajnym Zgromadzeniu Związku Powiatów.
I tak na Konwencie przyjęto stanowisko w obronie Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska, ponieważ planowana jest zmiana, że zarząd Funduszu ma być podporządkowany administracji rządowej. Sprzeciw dotyczył tego, aby środki nie były przeznaczone na inny cel, niż do tej pory, czyli sprawy związane z ochroną środowiska na terenie Województwa Kujawsko – Pomorskiego, budowę kanalizacji, wodociągów, oczyszczalni itp. Rozmawiano też z Wojewodą o sieciowaniu szpitali. Obecnie wiemy na ten temat więcej, ponieważ wczoraj Pani Wicestarosta była w Urzędzie Wojewódzkim na spotkaniu z Wiceministrem Zdrowia. Sieciowanie nie będzie takie „straszne”, jak pierwotnie przedstawiano i dla nas właściwie nie będzie się niczym różnić od funkcjonowania szpitala obecnie z tym, że nie będzie kontraktu z NFZ, ale umowa. U nas zakwalifikują się praktycznie wszystkie oddziały, natomiast 9% środków, które zostanie z puli NFZ-u będzie na oddziały, które nie zakwalifikują się w ramach podpisanych umów, aczkolwiek będą to nieliczne szpitale na terenie Województwa Kujawsko-Pomorskiego. Skomentował, że były różne informacje, mówiło się też o likwidacji małych szpitali, natomiast obecnie możemy powiedzieć, że jeżeli w powiecie jest jeden szpital, to na pewno nie jest on zagrożony jeśli chodzi o podpisanie umowy i finansowanie. Jedyną kwestią, która budzi niepokój jest fakt, iż będzie to na bazie wykonania budżetu z 2015 roku. Reasumując, na dzisiaj nie ma zagrożenia, że szpital przestanie funkcjonować albo że zostanie ograniczony zakres świadczonych usług. Zasygnalizował również, że opóźnia się przejęcie tej kwestii przez Wojewodę (pierwotnie planowane od 1 lipca, a teraz już wiemy, że nastąpi od 1 października).
Mówiąc o zagadnieniach poruszanych na Nadzwyczajnym Zgromadzeniu Ogólnym i posiedzeniu Zarządu Związku Powiatów Polskich wskazał na sprawy roli samorządu terytorialnego w Państwie, dochody jednostek samorządu, system ochrony zdrowia, funkcjonowanie publicznych służb zatrudnienia oraz transportu publicznego. Przyjęto też stanowisko w sprawie XX-lecia Konstytucji.
Poinformował również, że na jutro planowane jest spotkanie samorządowe w Warszawie, z udziałem wszystkich korporacji samorządowych (wójtowie, burmistrzowie, starostowie i marszałkowie województw). Nawiązał też do zapowiadanej zmiany ordynacji wyborczej. Jedną z propozycji jest, że w wyborach będą mogły startować tylko partie, podczas gdy większość samorządów kandyduje z różnego rodzaju stowarzyszeń i lokalnych komitetów. Poinformował, że na szczeblu krajowym powstało stowarzyszenie samorządowe, które będzie skupiać wszystkich samorządowców, którzy nie są skupieni w partiach; jeżeli zostanie wprowadzony wymóg, że kandydatów w wyborach wystawiać będą mogły tylko partie, to jest ono również skłonne przekształcić się w partię. Zapowiedział, że odbędzie się spotkanie wszystkich województw z terenu Polski północnej (mających w nazwie człon „pomorskie”) dotyczące ordynacji i wyborów. Zasygnalizował również, że na dzień 27 maja wstępnie planowany jest w Warszawie protest samorządowy przeciwko ww. zmianom ordynacji wyborczej do samorządów.
(w trakcie wystąpienia salę obrad opuścił, a następnie wrócił radny Sz. Nowakowski, salę obrad opuścił, a następnie wrócił radny A. Knapik, salę obrad opuściła radna M. Kempińska)
Do punktu 5 porządku dziennego.
Pan Grzegorz Chmielewski prezentując sprawozdanie Przewodniczącego Rady Powiatu z działań w okresie międzysesyjnym poinformował, że uczestniczył w następujących wydarzeniach:
- 10 lutego 2017r. – Kujawsko-Pomorskiego Forum Przewodniczących Rad Gmin i Powiatów, podczas którego został wybrany Przewodniczącym tego gremium,
- 14 lutego 2017r. – posiedzenie Zarządu Powiatu Świeckiego,
- 28 lutego 2017r. – Walne Zgromadzenie Delegatów Gminnych Spółek Wodnych w Świekatowie,
- 28 lutego 2017r. – posiedzenie Zarządu Powiatu (w posiedzeniu wziął udział Wiceprzewodniczący Rady),
- 6 marca 2017r. – Nadzwyczajne Zgromadzenie Ogólne Związku Powiatów Polskich w Częstochowie,
- 7 marca 2017r. – posiedzenie Zarządu Powiatu Świeckiego (w posiedzeniu wziął udział Wiceprzewodniczący Rady),
- 8 marca 2017r. – posiedzenie Komisji Oświaty, Kultury, Sportu i Turystyki Rady Powiatu Świeckiego ,
- 10 marca 2017r. – posiedzenie Komisji Polityki Finansowej Rady Powiatu Świeckiego ,
- 10 marca 2017r. – posiedzenie Komisji Zdrowia, Pomocy Społecznej i Polityki Prorodzinnej Rady Powiatu Świeckiego,
- 15 marca 2017r. – posiedzenie Zarządu Powiatu.
Do punktu 6 i 7 porządku dziennego.
Pan Grzegorz Chmielewski poinformował, że na jego ręce nie wpłynęła żadna interpelacja i poprosił radnych o zadawanie pytań.
Szczepan Nowakowski przypomniał, że kiedyś ustalano, że zaczniemy mierzyć przestrzeganie dopuszczalnych obciążeń pojazdów na drodze wojewódzkiej. Zwrócił uwagę na znaczny wzrost natężenia ruchu w miejscowości Gródek dodając, iż jeżdżące w nocy ciężkie pojazdy dają się we znaki mieszkańcom sprawiając, iż nie mogą oni spać, a budynki wręcz drżą. Ocenił, że nic w tej sprawie nie robimy i zwracając się do Starosty stwierdził, że pobocza drogi są obecnie rozjeżdżane, a na jej remont wydano znaczne środki. Dodał, że rozmawiał już z Wójtem Gminy Jeżewo prosząc o interwencję, ponieważ mamy zamiar przejąć tę drogę i nie chciałby, żeby do tego czasu została ona „rozjeżdżona”.
Piotr Szewczuk zapowiedział, że ma zapytanie odnośnie ul. Wojska Polskiego. Zwracając się do Dyrektora PZD zapytał, kiedy będą malowane pasy i znaki dodając, iż zarówno mieszkańcy i osoby, które przyjeżdżają do Świecia skarżą się, że są one praktycznie niewidoczne. Poprosił, żeby jak najszybciej przystąpić do malowania znaków na asfalcie.
Pan Grzegorz Chmielewski wobec braku chętnych do wniesienia zapytania przystąpił do realizacji kolejnego punktu porządku obrad – Odpowiedzi na interpelacje i zapytania radnych, udzielając głosu Staroście.
Pan Franciszek Koszowski odnosząc się wypowiedzi Pana Szczepana Nowakowskiego poinformował, że zostało podpisane porozumienie z Inspekcją Transportu Drogowego i Policją odnośnie ważenia pojazdów. Poprosił, aby radny podał Dyrektorowi PZD, o jaką drogę chodzi deklarując, że zostanie to zgłoszone do ważenia. Dodał, że celem wspomnianego porozumienia jest, żeby przeciążone pojazdy nie jeździły po naszych drogach, które z takim trudem odbudowujemy i naprawiamy. Zasygnalizował również, że przy budowie nowych nawierzchni, w każdym rejonie powiatu należy zaplanować wysepkę do ważenia pojazdów. Wyraził opinię, że będzie to miało również aspekt prewencyjny – jeśli kilku kierowców zostanie ukaranych, pozostali będą przestrzegać dopuszczalnych norm.
Pan Szczepan Nowakowski stwierdził, że ma jeszcze pismo, które chciałby przekazać na ręce Starosty. Sprawa dotyczy przebudowy drogi powiatowej Brzemiona – Drzycim. Wyjaśnił, iż chodzi o wniosek Radnego i Sołectwa. Dodał, iż będziemy tę drogę wykonywać w 2018 roku i jest tu mowa o chodniku oraz utwardzeniu terenu przy Kapliczce w Sierosławiu. Następnie złożył ww. pismo na ręce Przewodniczącego Rady, prosząc o zajęcie się sprawą.
Pan Grzegorz Chmielewski zadeklarował, że przekaże ten wniosek Staroście.
Pan Adam Meller uzupełniając wypowiedź Starosty odnośnie pierwszego zapytania poinformował, że odbyło się już jedno spotkanie koordynacyjne przedstawicieli Powiatowego Zarządu Dróg, Policji i Inspekcji Transportu Drogowego. Stwierdził, że bodajże 21 lutego 2017 r. przeprowadzono taki patrol, jednak nie udało się ustalić żadnych kierowców prowadzących pojazdy z nadmiernym ciężarem. Dodał, że było to trochę uciążliwe, gdyż ITD nie dysponowała wagą przewoźną, a najbliższy punkt ważenia pojazdów znajduje się w miejscowości Głogówko. Zapewniono nas, że przy następnym spotkaniu koordynacyjnym będzie do dyspozycji waga mobilna i będzie możliwość dokonania takiego pomiaru w zasadzie w każdym miejscu w powiecie.
Nawiązując do pytania radnego Piotra Szewczuka poinformował, że w połowie maja planuje odnawiać oznakowanie poziome na całej sieci dróg powiatowych. Związane jest to z procedurą przetargową (obowiązuje przetarg nieograniczony, bo jest to kwota powyżej 30 tys. euro). Dodał, że przed odnową oznakowania poziomego należy wysprzątać ulice i krawędzie jezdni.
Co do kwestii pisma złożonego przez Pana Szczepana Nowakowskiego na ręce Przewodniczącego poinformował, że również otrzymał pismo od mieszkańców miejscowości Sierosław, w którym domagają się utwardzenia placu przy Kapliczce oraz budowy chodnika. Wszystkie elementy, o które wnioskują mieszkańcy zostaną rozpatrzone, koncepcja projektowa będzie uzgodniona z Panem Wójtem i wszystko oczywiście będzie realizowane w miarę możliwości finansowych.
Pan Piotr Szewczuk nawiązując do przedstawionego przez Starostę sprawozdania stwierdził, iż pojawiła się w nim informacja, że nastąpiło pierwsze uzgodnienie w sprawie budowy ronda na skrzyżowaniu ul. Wojska Polskiego z ul. Jesionową. Przypomniał, że już wcześniej poruszał tę sprawę i chodzi mu przede wszystkim o dopilnowanie pewnych kwestii, odnośnie których mieliśmy problemy przy budowie innych rond. Mówiąc, iż należy uwzględnić sugestie mieszkańców zwrócił uwagę na znajdującą się tam siedzibę PUP i trudności komunikacyjne (brak przystanku i zatoki autobusowej). Zaapelował, aby realizując to zadanie nie przeoczyć pewnych bardzo ważnych rzeczy, istotnych np. dla funkcjonowania Urzędu Pracy.
Pan Grzegorz Chmielewski zwracając się do Dyrektora PZD zapytał o przejazdy kolejowe po zlikwidowanej linii kolejowej. Stwierdził, że firma zabrała szyny tam, gdzie było to możliwe, a na przejazdach kolejowych, gdzie wymagało to trochę pracy, zostało tak, jak było i nie wygląda to dobrze.
Pan Adam Meller odpowiedział, że szyny na przejeździe kolejowym w pasie drogi powiatowej to jest infrastruktura kolejowa. Zaznaczył, że nikt nie zgłaszał się do nas, żeby wspólnie to zorganizować i zdemontować te szyny kolejowe. Zadeklarował, że oczywiście zajmie się tym, postara się ustalić właściciela i coś w tej sprawie zrobić.
Odnośnie budowy ronda na skrzyżowaniu ulic Wojska Polskiego i Jesionowej stwierdził, że nie ma jeszcze żadnych uzgodnień. Dodał że na razie na posiedzeniu Zarządu Powiatu była jedynie wyrażona opinia, gdyż jest ona niezbędna, aby projektant mógł realizować zadanie projektowe na mocy specustawy (ZRID).
Pan Franciszek Koszowski dodał, że w kwestii wspomnianego ronda mamy jeszcze trochę czasu. Budowa Strażnicy PSP będzie trwać trzy lata (ten i jeszcze dwa) i uzgodniliśmy, że wcześniej nie ma sensu budować tego ronda, bo jest ono głównie związane z zapewnieniem możliwości wyjazdu dla pojazdów uprzywilejowanych. Niemniej jednak wstępnie rozmawiano na ten temat z Burmistrzem i deklarował on dofinansowanie tego zadania, natomiast za wcześnie, aby mówić o szczegółach. Zastrzegając, iż jest to kwestia przyszłościowa dodał, że mówił już o tym z Dyrektorem PZD, że w Świeciu należałoby zlikwidować wszystkie światła i też wybudować ronda, gdyż rozwiązanie to sprawdza się i sprawia, że ruch odbywa się płynnie. Jednocześnie zaznaczył, iż obecnie nie określa, w jakim horyzoncie czasowym miałoby to zostać zrealizowane.
Pan Grzegorz Chmielewski wyraził opinię, że pytający są usatysfakcjonowani oceniając, iż udzielone odpowiedzi były wyczerpujące.
Do punktu 8 porządku dziennego.
Pan Grzegorz Chmielewski prosząc Kierownika Wydziału Spraw Obywatelskich i Zarządzania Kryzysowego o przedstawienie sprawozdania z realizacji „Programu Współpracy Powiatu Świeckiego z organizacjami pozarządowymi na 2016 rok” stwierdził, że zagadnienie to było omawiane na posiedzeniach wszystkich komisji.
Pan Zbigniew Semrau przedstawił Sprawozdanie z realizacji Programu Współpracy Powiatu Świeckiego z organizacjami pozarządowymi na 2016 rok. Zawierające przedstawione dane opracowanie stanowi załącznik to protokołu. Potwierdził, że zagadnienie było szczegółowo omawiane na posiedzeniach komisji i zadeklarował udzielenie odpowiedzi na ewentualne pytania ze strony radnych.
(w trakcie wystąpienia na salę obrad wróciła radna M. Kempińska)
Do przedstawionego zagadnienia nie wniesiono pytań ani uwag.
Do punktu 9 porządku dziennego.
Pani Małgorzata Imiłkowska na prośbę Przewodniczącego przedstawiła „Sprawozdanie z działalności Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Świeciu za rok 2016”. „Sprawozdanie…” stanowi załącznik do protokołu.
Zaznaczyła, że zgodnie z art. 112 ust. 12 ustawy o pomocy społecznej kierownik PCPR corocznie składa Radzie Powiatu sprawozdanie z działalności. Niniejsze sprawozdanie zostało przekazane do Biura Rady 7 lutego br. i było szczegółowo omówione na posiedzeniu Zarządu Powiatu, a następnie na posiedzeniach poszczególnych komisji. Zawiera ono dane finansowe i merytoryczne oraz wykaz potrzeb z zakresu pomocy społecznej. Ponadto w załącznikach do sprawozdania znajdują się sprawozdania z realizacji programu działań na rzecz osób niepełnosprawnych, powiatowej strategii rozwiązywania problemów społecznych, programu rozwoju pieczy zastępczej, przeciwdziałania przemocy w rodzinie, programu realizowanego ze środków EFS „Rodzina w centrum” i programu „Aktywny samorząd”. Dodała, że w roku 2016 na realizowane zadania wydano prawie 5.936.000 zł, w tym 2.635.000 zł stanowiły dotacje, środki PFRON i EFS. Dochody wykonano w wysokości 1.830.000 zł.
(w trakcie wystąpienia salę obrad opuścił radny A. Knapik)
Do przedstawionego zagadnienia nie wniesiono pytań ani uwag.
Do punktu 10 porządku dziennego
Pani Małgorzata Imiłkowska na prośbę Przewodniczącego przedstawiła „Sprawozdanie z efektów pracy organizatora rodzinnej pieczy zastępczej za okres od 1 stycznia 2016 r. do 31 grudnia 2016 r.”. „Sprawozdanie…” stanowi załącznik to protokołu.
Stwierdziła, że zgodnie z przepisami ustawy o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej obowiązkiem organizatora rodzinnej pieczy zastępczej jest przedstawienie Staroście oraz Radzie Powiatu corocznego sprawozdania z efektów pracy, a Zarządowi Powiatu zestawienia potrzeb w zakresie systemu pieczy zastępczej. Sprawozdanie za rok 2016 zawiera w szczególności dane liczbowe dot. ilości funkcjonujących rodzin zastępczych i przebywających w nich dzieci, dane pozyskane od osób wykonujących zadania koordynatora rodzinnej pieczy zastępczej, formy wsparcia kierowane do rodzin zastępczych, trudności w funkcjonowaniu rodzin zastępczych i związane z tym oceny negatywne, a w konsekwencji wnioski do sądu o rozwiązanie rodzin zastępczych, zgłoszenia dzieci z uregulowaną sytuacją prawną do ośrodków adopcyjnych oraz wykaz potrzeb z zakresu pieczy zastępczej. Dodała, że Sprawozdanie zostało złożone 7 lutego br. Staroście, Radzie Powiatu oraz Zarządowi Powiatu.
(w trakcie wystąpienia na salę obrad wrócił radny A. Knapik)
Do przedstawionego zagadnienia nie wniesiono żadnych uwag ani pytań.
Do punktu 11a porządku dziennego
Pani Małgorzata Imiłkowska na prośbę Przewodniczącego przedstawiła projekt uchwały w sprawie określenia zadań i wysokości środków Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych przeznaczonych na realizację tych zadań w Powiecie Świeckim w 2017 roku. Dodała, że projekt ten był przedstawiony na posiedzeniach wszystkich komisji Rady Powiatu Świeckiego, ze szczególnym omówieniem ograniczeń, jakie będziemy musieli zastosować w realizacji zadań powiatu na rzecz osób niepełnosprawnych. Uwarunkowania te zostały szczegółowo opisane w uzasadnieniu do projektu uchwały.
Do przedstawionego zagadnienia nie wniesiono żadnych uwag ani pytań. W związku z tym przystąpiono do procedury głosowania.
Po przeprowadzeniu głosowania jawnego Przewodniczący stwierdził, że Uchwała Nr XXV/160/17 została podjęta jednogłośnie; za jej podjęciem głosowało 20 radnych, głosów przeciwnych ani wstrzymujących się nie było (uchwała w załączeniu).
Do punktu 11b porządku dziennego
Pani Bożena Szydłowska przedstawiając na prośbę Przewodniczącego projekt uchwały zmieniającej uchwałę w sprawie trybu udzielania i rozliczania dotacji dla szkół niepublicznych oraz trybu i zakresu kontroli prawidłowości ich pobrania i wykorzystywania wyjaśniła, że konieczność wprowadzenia zmian w dotychczas obowiązującej uchwale Rady Powiatu Świeckiego z 30 grudnia 2015 roku wynika ze zmian wprowadzonych w ustawie o systemie oświaty. Szczegóły zostały omówione na wszystkich posiedzeniach komisji, które nie wniosły uwag ani wniosków do tego projektu.
Do przedstawionego zagadnienia nie wniesiono żadnych uwag ani pytań. W związku z tym przystąpiono do procedury głosowania.
Po przeprowadzeniu głosowania jawnego Przewodniczący stwierdził, że Uchwała Nr XXV/161/17 została podjęta jednogłośnie; za jej podjęciem głosowało 20 radnych, głosów przeciwnych ani wstrzymujących się nie było (uchwała w załączeniu).
Do punktu 11c porządku dziennego
Pani Bożena Szydłowska na prośbę Przewodniczącego przedstawiła projekt uchwały w sprawie dostosowania sieci szkół ponadgimnazjalnych i specjalnych do nowego ustroju szkolnego wprowadzonego ustawą – Prawo oświatowe oraz ustalenia sieci szkół ponadpodstawowych i specjalnych na terenie powiatu świeckiego, na okres od dnia 1 września 2017 r. do dnia 31 sierpnia 2019 r.
Stwierdziła, że Uchwała Rady Powiatu Świeckiego z dnia 25 stycznia br. w sprawie projektu dostosowania sieci uzyskała pozytywną opinię Kujawsko-Pomorskiego Kuratora Oświaty oraz Organizacji Związkowych, a zatem jest podstawa, aby przyjąć już plan sieci szkół ponadgimnazjalnych i specjalnych oraz ponadpodstawowych i specjalnych na ten okres przejściowy, tzn. od 01.09.2017 r. do 31.08.2019 r. Dodała, że konieczność wprowadzenia autopoprawki wyjaśnił na początku sesji Pan Starosta – niniejsza uchwała będzie miała charakter aktu prawa miejscowego i w związku z tym zachodzi konieczność jej publikacji w Dzienniku Urzędowym Województwa Kujawsko – Pomorskiego. Zaznaczyła, że do niniejszego projekty komisje również nie wniosły żadnych uwag.
Do przedstawionego zagadnienia nie wniesiono żadnych uwag ani pytań. W związku z tym przystąpiono do procedury głosowania.
Po przeprowadzeniu głosowania jawnego Przewodniczący stwierdził, że Uchwała Nr XXV/162/17 została podjęta jednogłośnie; za jej podjęciem głosowało 20 radnych, głosów przeciwnych ani wstrzymujących się nie było (uchwała w załączeniu).
Do punktu 11d porządku dziennego
Pan Dariusz Woźniak na prośbę Przewodniczącego przedstawił projekt uchwały w sprawie zmiany budżetu Powiatu Świeckiego na rok 2017. Szczegółowe dane na temat wprowadzanych zmian zawiera uzasadnienie do uchwały. Dodał, że projekt ten był omawiany na posiedzeniach komisji.
Do przedstawionego zagadnienia nie wniesiono żadnych uwag ani pytań. W związku z tym przystąpiono do procedury głosowania.
Po przeprowadzeniu głosowania jawnego Przewodniczący stwierdził, że Uchwała Nr XXV/163/17 została podjęta jednogłośnie; za jej podjęciem głosowało 20 radnych, głosów przeciwnych ani wstrzymujących się nie było (uchwała w załączeniu).
Do punktu 11e porządku dziennego
Pan Dariusz Woźniak przedstawiając na prośbę Przewodniczącego projekt uchwały w sprawie udzielenia pomocy finansowej Gminie Bukowiec na realizację zadania z zakresu pomocy społecznej stwierdził, iż jest to konsekwencja podjętej przed chwilą uchwały zmieniającej budżet, w której Rada zdecydowała, żeby przeznaczyć na ten cel kwotę 10 tys. zł. Zgodnie z ustawą o finansach publicznych sam zapis w budżecie jest niewystarczający i potrzebna jest jeszcze oddzielna uchwała w sprawie udzielenia pomocy finansowej.
Do przedstawionego zagadnienia nie wniesiono żadnych uwag ani pytań. W związku z tym przystąpiono do procedury głosowania.
Po przeprowadzeniu głosowania jawnego Przewodniczący stwierdził, że Uchwała Nr XXV/164/17 została podjęta jednogłośnie; za jej podjęciem głosowało 20 radnych, głosów przeciwnych ani wstrzymujących się nie było (uchwała w załączeniu).
Do punktu 11f porządku dziennego
Pan Grzegorz Chmielewski poinformował, że na jego ręce wpłynęły dwa pisma Państwa Kujawa: z 03.02.2017 r. i z 23.02.2017 r. Z wstępnej analizy wynika, iż są to pisma dotyczące poprzednich skarg na Wicestarostę oraz na Starostę. W związku z tym, po przeanalizowaniu i konsultacji z radcami prawnymi proponuje przekazać sprawę do zbadania Komisji Rewizyjnej, żeby Komisja mogła się nią zająć i przygotowała tę sprawę na najbliższą sesję Rady Powiatu.
Pan Adam Knapik zastrzegł, że nie ma pytań, tylko pewną wątpliwość, którą już dzielił się z Przewodniczącym. Jak czytamy w uzasadnieniu po analizie pism wniesionych przez Państwa Kujawa w lutym uznano, iż dotyczą one rozpatrywanych przez Radę Powiatu skarg na Starostę i na Wicestarostę. Argumentując za skierowaniem tych pism do Komisji Rewizyjnej wskazuje się, iż „…wymagają one szczegółowego przeanalizowania przez Radę i nie jest możliwe, aby zostały rozpatrzone w ramach analizy materiałów sesyjnych. Ponieważ Komisja Rewizyjna badała skargi Małgorzaty i Tomasza Gawrońskich na Starostę i Wicestarostę Świeckiego uznano za zasadne kontynuowanie jej pracy.” Zwrócił uwagę, że jego zdaniem Komisja nie badała skargi na Wicestarostę, ponieważ Rada zadecydowała, że skargę tę przekazuje do rozpatrzenia Staroście. Ponadto w dwóch pismach z lutego br., które wnieśli Państwo Kujawa nie ma zarzutów w stosunku do tej pierwszej skargi z marca ubiegłego roku na Wicestarostę. Dlatego proponowałby, żeby z uzasadnienia wykreślić sformułowanie „Wicestarosty Świeckiego” po to, by Komisja Rewizyjna rozpatrując te dwa wnioski nie wracała do postępowania związanego z wydaniem i uchyleniem decyzji, czyli do spraw budowlanych. Dodał, że jego zdaniem w niniejszych pismach Państwo nie wracają do procesu wydania decyzji i uchylenia decyzji – podnoszą oni, że są niezadowoleni ze sposobu, w jaki Starosta rozpatrzył skargę na Wicestarostę. Stwierdził, że mówi o tym po to, żeby Komisja Rewizyjna nie rozpatrywała zarzutów, które były podnoszone w skardze z marca 2016 roku w stosunku np. braku nadzoru nad wydziałem budownictwa, kwestii wody 100-letniej itp., bo w tych 2 sprawach to jest nieistotne.
Pan Grzegorz Tomaszewski stwierdził, że Komisja Rewizyjna długo zajmowała się tą sprawą. Na posiedzeniach Komisji byli obecni Państwo Kujawa, zwrócono się o informacje do Starosty i szczegółów tę sprawę rozpatrzono. Komisja przygotowała propozycję odpowiedzi dla Rady, która ją zatwierdziła. Wyraził opinię, że tamta sprawa jest już rozstrzygnięta i skarga została uznana za bezzasadną, natomiast jak rozumie radni chcą przekazać Komisji Rewizyjnej rozważenie tylko ciągu tych dwóch pism, które pojawiły się jako nowe po terminie podjęcia ww. uchwały.
Pan Adam Knapik wyraził obawę, żeby Komisja nie zaczęła ponownie badać tego, co działo się od 2008 roku do uchylenia decyzji, bo to nie ma znaczenia. Wskazał, że jeśli Rada postanowi, że przekazuje sprawę do rozpatrzenia – te dwa wnioski, to Komisja powinna zająć się tylko i wyłącznie tą skargą z września oraz materiałami uzupełniającymi, czyli tym, że skarżący nie są zadowoleni ze sposobu, w jaki została merytorycznie rozpatrzona skarga na nadzór i na te wszystkie sprawy podnoszone w tej skardze z marca.
Pani Beata Sternal-Wolańczyk poprosiła, aby Przewodniczący odczytał brzmienie wniosku w sprawie zlecenia Komisji Rewizyjnej. Dodała, że Komisja poradzi sobie z określeniem, nad czym będzie pracowała.
Po odczytaniu przez Pana Grzegorza Chmielewskiego projektu uchwały w sprawie zlecenia Komisji Rewizyjnej zbadanie wniosku Elżbiety i Stanisława Kujawy z 03.02.2017 r. i 23.02.2017 r. skomentowała, że zostało to jasno sprecyzowane. Są dwa wnioski i te wnioski Komisja dostanie do rozpatrzenia, natomiast nie możemy na posiedzeniu Rady ustalać planu, jak będzie to rozpatrywane.
Pan Adam Knapik na pytanie Przewodniczącego odpowiedział, że nie będzie składać wniosku formalnego w tej sprawie. Doprecyzował, iż nie ma zastrzeżeń co do treści uchwały i uważa, że jest ona jasno i prawidłowo sformułowana. Chodzi mu o to, że w tych dwóch wnioskach, o których mowa w treści uchwały, jego zdaniem, nie ma elementów skargi na Wicestarostę, w związku z tym ma wątpliwości, po co w uzasadnieniu wpisywać, że dotyczy to skargi na Wicestarostę.
Pan Grzegorz Chmielewski zawracając się do radcy prawnego zapytał, czy chciałby się w tej sprawie wypowiedzieć.
Pan Piotr Walczak stwierdził, że Rada dyskutuje obecnie nad treścią konkretnej uchwały i normalną rzeczą jest wniosek formalny. Powiedział, że nie wie, czy Pan Wiceprzewodniczący składa taki wniosek formalny dotyczącego zmiany uzasadnienia, czy też nie, natomiast uzasadnienie jest kwestią pewnej motywacji. Odnosząc się do złożonych przez Państwa Kujawa wniosków ocenił, iż cały czas podkreślają oni, że jest to sprawa rodziny Gawrońskich i traktują to jako jednolitą sprawę. Dodał, że jest to kwestia uznania pewnego uzasadnienia.
Pan Andrzej Kowalski zgłosił wniosek formalny o przegłosowanie zagadnienia ujętego w punkcie f, nad którym trwa obecnie dyskusja, w brzmieniu, jakie zostało przedłożone Radzie.
Powyższy wniosek przyjęto jednogłośnie. W związku z powyższym przystąpiono do procedury głosowania. Z ustawowego składu 21 radnych na sali obrad obecnych było 19.
Po przeprowadzeniu głosowania jawnego Przewodniczący poinformował, że za podjęciem Uchwały Nr XXV/165/17 głosowało 18 radnych, 1 osoba była przeciwna, głosów wstrzymujących się nie było (uchwała w załączeniu).
Do punktu 12 porządku dziennego
Pani Elżbieta Kujawa zapytała, czy Komisja będzie tę sprawę jeszcze raz rozpatrywać, a po uzyskaniu potwierdzenia, że właśnie to zostało przed chwilą przyjęte w głosowaniu podziękowała stwierdzając, że jeśli coś jest rozpatrywane, powinno być zakończone rzetelnie. Podkreśliła, że dokładność i rzetelność w pracy jest bardzo ważna. Powiedziała również, że zapoznała się z nagraniami z odbytego spotkania i oceniła, że Pani Schmidt w swoich wypowiedziach wielokrotnie wprowadzała radnych w błąd. Dodała, że niedopuszczalne jest, aby tak manipulować prawem od 2012 roku i żeby Kierownik Wydziału Budownictwa tak postępował.
(na salę obrad wrócił radny Sz. Nowakowski, salę obrad opuścił radny A. Kowalski)
Pan Grzegorz Chmielewski wobec braku innych chętnych do zabrania głosu przypomniał o konieczności złożenia oświadczeń majątkowych dodając, że wpłynęły dopiero 3 oświadczenia majątkowe. Na dopełnienie tego obowiązku radni mają czas do końca kwietnia.
Do punktu 13 porządku dziennego
Z uwagi na wyczerpanie porządku dziennego obrady zakończono.
Przewodniczący Rady Powiatu
Grzegorz Chmielewski
Protokołowała
Halina Matwiej