Protokół nr 47/23 posiedzenia Komisji Polityki Finansowej Rady Powiatu Świeckiego z dnia 20 lutego 2023 roku

 

Obecni na posiedzeniu członkowie Komisji Polityki Finansowej- według załączonej listy obecności.

Obecni na posiedzeniu goście:

1. Bożena Gaca-Zielińska - Dyrektor Powiatowego Zespołu Ekonomiczno-Administracyjnego w Świeciu,

2. Adam Knapik - Radny Powiatu Świeckiego,

3. Franciszek Koszowski - Wicestarosta Powiatu Świeckiego,

4. Zbigniew Semrau - Kierownik Wydziału Bezpieczeństwa i Transportu Publicznego Starostwa Powiatowego w Świeciu,

5. Barbara Studzińska - Starosta Powiatu Świeckiego,

6. Katarzyna Trybuła - Główny Specjalista ds. Funduszy Unijnych Starostwa Powiatowego w Świeciu,

7. Dariusz Woźniak - Skarbnik Powiatu Świeckiego.

Otwarcia posiedzenia dokonała Przewodnicząca Komisji Polityki Finansowej, Pani Katarzyna Kaczmarek-Sławińska, która powitała członków Komisji oraz zaproszonych gości. Następnie przedstawiła porządek obrad:

1. Stan przygotowania Powiatu do realizacji zaplanowanych oraz informacja o stopniu zaawansowania realizacji inwestycji rozpoczętych w roku 2022.

2. Analiza materiałów będących przedmiotem obrad Rady Powiatu Świeckiego.

3. Sprawy bieżące.

Do pkt. 1

Pan Dariusz Woźniak przedstawił informację o stanie przygotowania Powiatu do realizacji zaplanowanych oraz informację o stopniu zaawansowania realizacji inwestycji rozpoczętych w roku 2022 (przedstawiony materiał stanowi załącznik do protokołu).

Pan Adam Knapik zapytał, czy w związku z przebudową ul. Wojska Polskiego w Świeciu będzie trzeba zapłacić za raport o oddziaływaniu na środowisko.

Pan Dariusz Woźniak odpowiedział, że nie trzeba dodatkowo płacić za raport, ponieważ jest on w ramach inwestycji.

Pan Józef Gawrych dopowiedział, że wykonanie tego raportu było przewidziane wcześniej.

Pan Adam Knapik wytłumaczył, czym jest raport oddziaływania na środowisko.

Pan Dariusz Woźniak dodał, że kwestia opracowania raportu jest narzucona przez Regionalną Dyrekcję Ochrony Środowiska, podobnie jak było to w przypadku budowy 3 rond na ulicy Wojska Polskiego w Świeciu.

Pani Katarzyna Kaczmarek-Sławińska upewniła się, że nie jest to remont, a przebudowa.

Pan Dariusz Woźniak potwierdził przypuszczenia przedmówczyni.

Pani Barbara Studzińska wskazała, że główną przyczyną wykonania takiego raportu jest ewentualny hałas związany z przebudową drogi.

Pan Dariusz Woźniak podkreślił, że nie zmieni się cena inwestycji ze względu na ten dokument.

Pan Adam Knapik uznał, iż wprowadzanie kolejnych rond zwiększy emisję gazów spalinowych do środowiska.

Pan Dariusz Woźniak nie zgodził się z wypowiedzią przedmówcy.

Pan Adam Knapik zadał pytanie odnośnie przebudowy dróg powiatowych polegających na wykonaniu oświetlenia. Stwierdził, że nie prawdą jest to, że nie odbywały się konkursy o jego dofinansowanie.

Pan Franciszek Koszowski odpowiedział, że był jeden konkurs, na który zostały złożone 2 wnioski na 8 przejść dla pieszych, ale nie zostało przyznane dofinansowanie.

Pan Adam Knapik zapytał, czy był to konkurs prowadzony przez Ministerstwo Polityki i Funduszy Regionalnych. Następnie wyjaśnił, że 1 marca został ogłoszony konkurs ze środków unijnych pt. „Chrońmy niechronionych”, który trwał do 1 kwietnia. Na dofinansowanie dla samorządów przeznaczone było 100 000 000 złotych (85% kosztów kwalifikowanych), z czego wykorzystano tylko 71 000 000 ze względu na brak większej ilości wniosków. Ponadto w przypadku dokumentacji przejść w Pruszczu, którą przygotował Pan Burmistrz wynika, iż nie trzeba było uzyskiwać pozwolenia na budowę. Stwierdził, że przekazał Zarządowi informacje o tym konkursie 1 marca ubiegłego roku, ale nie zostało to potraktowane poważnie.

Pan Dariusz Woźniak powiedział, że Dyrektor Powiatowego Zarządu Dróg uważał, że trzeba uzyskać pozwolenie na budowę oraz opracować dokumentację, co też zostało wykonane.

Pani Katarzyna Kaczmarek-Sławińska dopowiedziała, że jeśli aplikacja jest na etapie składania dokumentów to pozwolenia na budowę mogło być dostarczone w późniejszym etapie, np. w momencie podpisania umowy. Następnie stwierdziła, że nie są odpowiednio przeszukiwane strony pod względem źródła dofinansowania zewnętrznego, dlatego poprosiła o wyjaśnienie tej sytuacji.

Pani Barbara Studzińska zgodziła się z wypowiedzią przedmówczyni w kwestii tego, iż powinny być na bieżąco analizowane wszelkie możliwości dofinansowania, co też jest wykonywane. Zapewniła, że sprawdzi bardzo dokładanie, dlaczego wniosek nie został złożony ale uważa, że prawdopodobnie wynikało to z pewnych elementów uniemożliwiających wzięcie udziału w konkursie.

Pan Adam Knapik zaznaczył, iż samorządy z Powiatu Świeckiego korzystały z ww. programu, składały wnioski na miasteczka rowerowe.

Pan Dariusz Woźniak uznał, że być może Powiaty były wykluczone, ale jest to do sprawdzenia.

Pani Katarzyna Kaczmarek Sławińska wyjaśniła, że często jest tak, że gminy mają większe możliwości finansowania, chociażby kompleksowych rozwiązań w przypadku dróg powiatowych. Następnie zapytała, w jakim trybie była zrobiona dokumentacja odnośnie budowy biblioteki, której koszt wyniósł 15 000 złotych.

Pan Dariusz Woźniak objaśnił, że był to przetarg nieograniczony.

Pan Józef Gawrych dopowiedział, że kwestia ta konsultowała była z ekspertem od zamówień publicznych który uznał, że było to najrozsądniejsze rozwiązanie. Zapewnił, że zadanie związane z zasypaniem zbiorników z gazem należy tylko i wyłącznie do Powiatu i nie można wyegzekwować jego wykonania od firmy, a wysiłek organizacyjny przy inwestycji był duży. Następnie szczegółowo przedstawił uwarunkowania terenu przy ul. Laskowickiej i związane z tym wymagania.

Pani Katarzyna Kaczmarek-Sławińska powołała się na zapisy ustawy, które określają, iż przy szacowaniu wartości zamówienia należy robić wszystko z należytą wiedzą, uwzględniając wszelkie elementy. Zauważyła, że w tym przypadku pojawiło się dodatkowe zadanie, więc jeśli pierwsze było w trybie przetargowym, to kolejne jego elementy, powinno zostać uzgodnione w takim samym trybie.

Pan Józef Gawrych podkreślił, że problematyka ta konsultowana była z ekspertem od zamówień publicznych który ocenił, że wykonanie tego w taki sposób będzie jak najbardziej prawidłowe.

Pani Katarzyna Kaczmarek-Sławińska zapytała, czy Powiat będzie mógł dokonywać inwestycji na obcym gruncie, a jeśli tak, to na jakiej zasadzie.

Pani Barbara Studzińska wyjaśniła, że to są grunty Skarbu Państwa.

Pan Józef Gawrych dopowiedział, że uzyskując pozwolenie na budowę buduje się przyłącza, które mogą znajdować się na obcej działce. Następnie przytoczył sytuację związaną z budową przyłącza wodociągowego w Bąkowie, gdzie trzeba było uzyskać zgodę właściciela gruntu.

Pani Katarzyna Kaczmarek-Sławińska objaśniła zasady służebności gruntowej w zakresie infrastruktury i zwróciła uwagę na odmienną sytuację w przypadku inwestowania majątkiem Skarbu Państwa na gruntach, które nie są w naszym władaniu. Następnie zadała pytanie o władanie działką, na której stoi stacja benzynowa.

Pani Barbara Studzińska odparła, że grunt ten jest własnością Skarbu Państwa, ale jest w dzierżawie.

Pani Katarzyna Kaczmarek-Sławińska zapytała, w jaki sposób będzie przypisany numer inwentarzowy do nieruchomości.

Pani Barbara Studzińska odpowiedziała, iż chce doprowadzić tą sprawę do końca tak, aby Rada nowej kadencji mogła podjąć jak najlepszą decyzję dla Powiatu. Zapewniła, że dołoży wszelkich starań, aby wykonać to zadanie prawidłowo.

Pani Katarzyna Kaczmarek-Sławińska zauważyła, iż wszelkiego rodzaju pytania i wątpliwości powinny pojawić na początku, a nie w momencie, w którym mamy wykonawcę.

Pan Andrzej Kowalski zapytał, czy znane są warunki pozyskania środków z Funduszu Leśnego na remont drogi Osie-Warlubie.

Pan Franciszek Koszowski powiedział, iż w ramach Funduszu Leśnego złożony został wniosek do Nadleśnictwa.

Pani Katarzyna Kaczmarek-Sławińska zwróciła uwagę, iż wniosek ten nie został złożony w terminie podstawowym, w związku z czym nie został przyjęty do puli projektowanego budżetu w zakresie infrastruktury Funduszu Leśnego. Dodała, że kolejny nabór jest w momencie, kiedy nie ma prowizorium i jest on zatwierdzony w ramach planu finansowego Lasów Państwowych na przełomie stycznia/lutego, co nastąpiło 2 tyg. temu. Powiedziała, że kontaktowała się z Dyrektorem Powiatowego Zarządu Dróg w Świeciu z prośbą, aby przesłał aktualizację tego wniosku, ponieważ otworzyło się kolejne okienko, tym razem w planie zasadniczym i jest bardzo duża szansa na zdobycie środków.

Pan Franciszek Koszowski nadmienił, iż podpisywał tylko wyjaśnienie, co było uzgodnione z Nadleśniczym Osia- 8 sierpnia złożyli wniosek, a wspólnie z Panią Starostą oraz Panem Skarbnikiem był w Nadleśnictwie, by wyjaśnić terminy składania wniosków.

Pani Katarzyna Kaczmarek-Sławińska szczegółowo wyjaśniła, iż wniosek składa Nadleśniczy, a Powiat składa tylko prośbę o uwzględnienie dofinansowania. Dokument ten jest następnie opiniowany przez Naczelnika Wydziału Infrastruktury, Dyrektora Regionalnego, a na kalce Excel przesyłany jest do Dyrektora Generalnego. Podczas sesji wchodzą wszystkie wnioski, które podlegają ocenie. Zwróciła uwagę, że droga o którą toczy się dyskusja ma dużo punktów z uwagi na to, że jest to główna oś wywozowa drewna z dużego kompleksu leśnego i dodała, że sesja w sprawie tych wniosków dopiero się odbędzie w Dyrekcji Generalnej Lasów Państwowych.

Pan Dariusz Woźniak dopowiedział, iż podczas spotkania z Nadleśniczym, o którym wspomniał Pan Wicestarosta przekazano, iż wniosek został złożony w terminie i nie było żadnej informacji, jakoby przekroczono termin.

Pani Barbara Studzińska wskazała, iż poszukiwane były informacje odnośnie terminu składania wniosków.

Pani Katarzyna Kaczmarek-Sławińska powiedziała, iż 2 lutego zostały przesłane dokumenty i został złożony wniosek.

Pan Andrzej Kowalski wyraził zdanie, iż nie podoba mu się taka forma działania- od momentu złożenia wniosku do Lasów Państwowych powinny one przejąć pełny kierunek w tej sprawie.

Pan Franciszek Koszowski zauważył, że takie informacje uzyskano od Pana Nadleśniczego, który potwierdził w jaki dzień i o której godzinie wysłano wniosek do Lasów Państwowych, do którego nie było żadnych uwag.

Pani Barbara Studzińska zapytała, na jakim etapie jest obecnie ten wniosek.

Pani Katarzyna Kaczmarek-Sławińska objaśniła, że najpierw jest prowizorium budżetowe, następnie jest plan zasadniczy w ramach którego są już konkretne pieniądze, a żeby skorzystać ze środków należy podpisać umowę i mieć odpowiednią dokumentacje oraz pozwolenie na budowę. Dodała, że nie ma wiedzy, jak Nadleśniczy przekazał materiały.

Pan Józef Gawrych uznał, że jako Powiat zachowaliśmy wszelką ostrożność. Wspólnie z Panem Wicestarostą i Dyrektorem Powiatowego Zarządu Dróg rozmawiali na temat tego wniosku w Nadleśnictwie pod koniec lipca, a 8 sierpnia dostarczone zostały wszystkie dokumenty.

Pan Adam Knapik dodał, że pieniądze z Funduszu są tak naprawdę środkami przedsiębiorstwa, które ma odpis od zysku.

Pani Katarzyna Kaczmarek-Sławińska odniosła się do stworzenia algorytmu przeliczania inwestycji na realizację celów Lasów Państwowych.

Pan Franciszek Koszowski podkreślił, że mamy pozytywną opinię wszystkich Nadleśnictw.

Pan Adam Knapik powracając do kwestii konieczności zasypania zbiorników z gazem na terenie projektowanej Biblioteki wyjaśnił, iż jego zarzut dotyczy tego, iż projektant wiedział o tym podczas prac nad dokumentacją i nie wyłapał tego w momencie projektowania. Następnie odniósł się do zgody właściciela stacji na takie działania.

Pan Józef Gawrych wykazał, iż zaczęliśmy od uzyskania zgody właściciela, a w zeszłym roku uzyskano wstępną zgodę dzierżawcy.

Pani Barbara Studzińska wyraziła opinię, że kwestia wykonania ekspertyzy i dodatkowego projektu oraz zasypania zbiorników z gazem ostatecznie będzie jednym zadaniem. W tej chwili koszt budowy Biblioteki opiewa na kwotę 9 000 000 złotych. Patrząc na skalę całej inwestycji koszt zasypania tych zbiorników będzie stanowił niewielki procent. Ponadto zwróciła uwagę, że należy spojrzeć na to zadanie przez pryzmat zbudowania infrastruktury dla Powiatu. Przyczyną analizowanej sytuacji są wysokie wymagania Komendy Wojewódzkiej Straży Pożarnej.

Pan Józef Gawrych odnosząc się do poprzednich wypowiedzi zwrócił uwagę na ekspertyzy i opinie Straży Pożarnej dot. umiejscowienia zbiorników z gazem od zabudowań.

Pani Katarzyna Kaczmarek-Sławińska zaznaczyła, że w przypadku inwestycji, które wykonywane są od zera zawsze istnieje ryzyko.

Pan Franciszek Koszowski odparł, iż przed zaostrzeniem przepisów pożarowych powinniśmy uzyskać  pozwolenie na budowę, gdyż nie było żadnych przeciwskazań, a dopiero wyszło to na etapie uzgadniania dokumentacji.

Pan Adam Knapik skomentował, że dopóki nie ma gotowej dokumentacji nie można gwarantować, że będzie to niewielki ułamek wartości całej inwestycji. Następnie zaproponował, ab wybrać inną lokalizację biblioteki, np. w Drzycimiu.

Pani Barbara Studzińska odparła, że teoretycznie istnieje taka możliwość.

Pan Józef Gawrych objaśnił, iż należy uzyskać wszystkie zgody, aby biblioteka powstała, a o tym, w jakim kształcie ona powstanie zadecyduje Rada kolejnej kadencji.

Pani Barbara Studzińska zapewniła, że decyzja o powstaniu biblioteki była podjęta w sposób całkowicie odpowiedzialny i przeszła ona całą drogę legislacyjną, na co większość obecnych radnych wyraziła zgodę, jednocześnie szanując zdanie osób przeciwnych powstaniu tej inwestycji, m.in. zdanie Radnego Pana Adama Knapika. Kolejna Rada Powiatu zadecyduje o dalszych działaniach w tej sprawie ale uważa, że obecnie zrobiono wszystko, co należało zrobić mimo, że od czasu podjęcia decyzji o przejęciu tego zadania zmieniły się realia. Wskazała, iż planowano sfinansować to za pomocą środków tzw. Polityki Terytorialnej, gdzie zabezpieczonych jest 6 000 000 złotych. Nawet gdyby nie podjęto decyzji o  stworzeniu biblioteki, pieniądze te nie zostaną stracone, a wykorzysta się je na inne zadania.

Do pkt. 2

Pani Katarzyna Trybuła przedstawiła projekt uchwały rady Powiatu Świeckiego w sprawie zmiany uchwały w sprawie określenia rozkładu godzin pracy w dni powszednie, w porze nocnej, niedziele, święta i inne dni wolne od pracy aptek ogólnodostępnych na terenie Powiatu Świeckiego na 2023 rok (przedstawiony materiał stanowi załącznik do protokołu posiedzenia Zarządu Powiatu z dnia 23.01.2023 r.).

Do materiału żadnych uwag i zapytań nie zgłoszono.

Pani Bożena Gaca-Zielińska omówiła sprawozdanie z wysokości średnich wynagrodzeń nauczycieli na poszczególnych stopniach awansu zawodowego w roku 2022, w szkołach i placówkach prowadzonych przez Powiat Świecki (przedstawiony materiał stanowi załącznik do protokołu posiedzenia Zarządu Powiatu z dnia 31.01.2023 r.).

Do materiału żadnych uwag i zapytań nie zgłoszono.

 

Pan Zbigniew Semrau przedstawił Sprawozdanie z funkcjonowania powiatowych przewozów użyteczności publicznej w 2022 roku (przedstawiony materiał stanowi załącznik do protokołu posiedzenia Zarządu Powiatu z dnia 13.02.2023 r.).

Pani Katarzyna Kaczmarek-Sławińska zadała pytanie dot. szczegółowych danych odnośnie zysków i strat na poszczególnych liniach autobusowych, zawartych na stronie 5 i 8 omawianego materiału.

Pan Zbigniew Semrau odpowiedział, że w przypadku trasy Świecie-Krąplewice-Gródek-Drzycim, przy której widnieje kwota 388 000 złotych tyle należało dopłacić, biorąc pod uwagę wartość zadania, odejmując zysk z biletów i wszelkie dopłaty i ta kwota zostaje do sfinansowania z dodatkowych źródeł.

Pani Katarzyna Kaczmarek-Sławińska dopytała, czy była przeprowadzana analiza, dlaczego na tych liniach są takie straty.

Pan Zbigniew Semrau wyjaśnił, że należy wziąć pod uwagę długość linii, ilość wozokilometrów oraz środki własne. Z punktu widzenia budżetu Powiatu należy spojrzeć właśnie w ten sposób, ile uzyskano  do tych strat dopłaty z Funduszu Rozwoju Przewozów Autobusowych.

Pan Adam Knapik zauważył, iż środki z tego Funduszu również są pieniędzmi publicznymi.

Pan Józef Gawrych podkreślił, że taki był cel powstania Funduszu.

Pani Katarzyna Kaczmarek-Sławińska zapytała, czy w zamian za otrzymanie środków należy przedłożyć jakąś analizę.

Pan Zbigniew Semrau wyjaśnił, że nie jest wymagana analiza, ale w przypadku wniosków do Funduszu Przewozów Autobusowych jest to na bieżąco sprawdzane i kontrolowane przez służby Wojewody, a dane podawane są w formie sprawozdania.

Pani Barbara Studzińska uważa, że dla Wojewody im jest mniej pasażerów tym większy argument za utrzymaniem danej linii.

Pan Zbigniew Semrau zgodził się z tą opinią.

Pan Adam Knapik poinformował, iż wnioskował o zwrócenie się do operatora o udostępnienie danych dot. sprzedaży biletów na poszczególnych liniach. To pokaże nam, w jakich kierunkach dana linia jest najbardziej potrzebna. Następnie podał przykład linii Serock-Pruszcz, która jest nieopłacalna ze względu na funkcjonowanie w Gminie Pruszcz transportu z Bydgoszczy, ale nie w ramach przewozów publicznych, dlatego być może warto skrócić linie powiatową, choć wiąże się to z utratą dopłat.

Pan Zbigniew Semrau odnosząc się do wypowiedzi przedmówcy wyjaśnił, że zmniejszy się ilość dopłat. Poza tym należy wziąć pod uwagę fakt, że do linii autobusowych dopłacają gminy. Realizacja powiatowej sieci autobusowej jest zadaniem, którym zainteresowany jest każdy wójt/burmistrz z terenu powiatu, dlatego należy uwzględnić ich oczekiwania jak również oczekiwania mieszkańców, stąd zlikwidowanie bądź skrócenie linii nie jest do końca dobre.

Pan Józef Gawrych dodał, że idea była taka, aby przejazdy były stałe i niezmienne.

Pan Zbigniew Semrau podkreślił, że najmniej rentowne linie i tak są wykorzystywane przez liczbę pasażerów, której nie powinno się lekceważyć.

Pani Katarzyna Kaczmarek-Sławińska zapytała, czy zauważana jest dynamika wzrostu liczby sprzedawanych biletów.

Pan Zbigniew Semrau odparł, że tak, a rok 2023 w zestawieniu z rokiem 2022 da pełny tego obraz.

Pani Barbara Studzińska skomentowała, że każdy rok był progresem w kwestii ilości sprzedawanych biletów, pasażerów i przejechanych wozokilometrów.

Pani Katarzyna Kaczmarek-Sławińska dopytała, czy na sprzedaż biletów miała wpływ podwyżka cen.

Pan Zbigniew Semrau zaprzeczył i odparł, że podwyżka była nieznacząca. Powiat Świecki ma jedne z najniższych cen w województwie Kujawsko-Pomorskim, a celem jest zachęcenie mieszkańców do wybrania transportu publicznego.

Pani Katarzyna Kaczmarek-Sławińska uznała, że jeśli wzrost cen biletów będzie na tyle drastyczny, że przewyższy wartość 1 km prywatnym samochodem, będzie spadek sprzedaży, ale dopóki ceny będą konkurencyjne to powinna być stagnacja lub tendencja lekko rosnąca.

Pan Zbigniew Semrau oznajmił, że chodzi również o to, aby mieszkańcy przesiedli się do autobusów, przede wszystkim biorąc pod uwagę ochronę środowiska.

Pan Adam Knapik powiedział, że problemem o którym mówią mieszkańcy jest to, że autobusy nie jeżdżą codziennie. Uznał, że autobus nie daje takiej pewności przewozu jak kolej. Następnie zapytał, jak na dzień dzisiejszy wygląda kwestia przebudowy linii kolejowej z Nowej Wsi do Tczewa, co jest istotne dla transportu w naszym powiecie.

Pan Dariusz Woźniak odparł, że są opóźnienia, a dokumentacja jest cały czas wykonywana.

Pani Barbara Studzińska dodała, że będą organizowane spotkania z przedstawicielami PKP w sprawie „szprychy” na trasie Grudziądz-Warlubie-Gdańsk.

Pan Dariusz Woźniak wyjaśnił, iż koncepcja dotyczy Powiatu Świeckiego, przez teren którego ma przebiegać szprycha nr 6 łącząca CPK z Gdańskiem.

Pan Adam Knapik przypomniał o założeniach zorganizowanego spotkania przez Burmistrza Świecia m.in. z przedstawicielami PLK. Chodziło o to, aby przy okazji koncepcji przebudowy linii 131 przeanalizować, czy jest możliwość np. na punkt przesiadkowy/kolejowy dla Świecia. Dodał także, iż chodziło o aktualizację programu transportowego Sejmiku, a celem jest poprawa komunikacji aglomeracji Świecie-Chełmno wraz z pozostałymi miejscowościami regionu

Pani Katarzyna Kaczmarek-Sławińska powiedziała, że są dwie jednostki strategiczne jeśli chodzi o działalność  PKP. Pierwszą z nich jest PKP PLK S.A. centrum inwestycji -północ. Odpowiadają oni za dokumentację na terenie województwa kujawsko-pomorskiego i z informacji które posiada wynika, że jest bardzo zaawansowany stopień dokumentacji w zakresie przebudowy całej linii 131. Obecnie skończony jest etap na wysokości Koronowa, gdzie budowany będzie dodatkowy tor. Tory będą to linie bardzo szybkie umożliwiające osiągnięcie prędkości do 240 km/h. Dlatego też będzie inny rozstaw pomiędzy poszczególnymi osiami z uwagi na prędkość pociągu i ciśnienie, które się wytwarza (wstrzymane są jednak pewne inwestycje wokół tej linii z uwagi na potrzeby rezerwy gruntowej). Drugi program zaś jest „Program inwestycji dworcowych” za które odpowiada PKP S.A.

Pani Barbara Studzińska wskazała, że celem spotkania o którym mówił Radny Pan Adam Knapik było wypracowanie optymalnego zapisu w dokumencie strategicznym dla naszego terenu i zapis ten ostatecznie się pojawił.

Pan Adam Knapik uważa, że spotkanie było pokłosiem dyskusji o przywróceniu kolei do Świecia. Z naszego punktu widzenia, jako stolicy Powiatu pojawienie się kolei zmieni docelowo potrzeby komunikacji autobusowej.

Do pkt. 3

Pani Katarzyna Trybuła powracając do dyskusji nt. niezłożenia wniosku na wykonanie oświetlenia powiedziała, iż w programach operacyjnych Infrastruktura i Środowisko był ogłoszony konkurs „Bezpieczny pieszy”. Był on dedykowany tylko gminom, tak więc Powiat nie mógł być jego beneficjentem. Zapewniła, że szukane są różne źródła finansowania, a w zeszłym roku złożonych zostało 16 wniosków.

Pani Katarzyna Kaczmarek-Sławińska dodała, iż dostępna jest przeglądarka, w której można wyszukać różnych źródeł finansowania.

Na tym posiedzenie zakończono.   Protokolant: Katarzyna Kwaśnik Biuro Rady  

Przewodnicząca

Komisji Polityki Finansowej

(Katarzyna Kaczmarek-Sławińska)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>