Protokół XLIX Sesji Rady Powiatu Świeckiego, 1 lutego 2023 r.

Protokół nr XLIX/23

XLIX Sesja Rady Powiatu Świeckiego w dniu 1 lutego 2023 r.

  Obrady rozpoczęto 1 lutego 2023 o godz. 13:00, a zakończono o godz. 17:22 tego samego dnia.   W posiedzeniu wzięło udział 18 radnych. Obecni: 1. Józef Belt 2. Waldemar Fura 3. Józef Gawrych 4. Grzegorz Goral 5. Brunon Han 6. Katarzyna Kaczmarek-Sławińska 7. Zbigniew Kapusta 8. Urszula Kempińska-Czerwińska 9. Adam Knapik 10. Franciszek Koszowski 11. Andrzej Kowalski 12. Stanisława Kuffel 13. Angelika Macura (do punktu 10b) 14. Iwona Manys 15. Marek Mazurek 16. Ryszard Pacek 17. Marcin Podgórski 18. Barbara Studzińska 19. Grzegorz Tomaszewski 20. Roman Witt 21. Dariusz Wolski Lista obecności – w załączeniu. Lista obecności zaproszonych gości – w załączeniu.    
  1. Otwarcie XLIX sesji i stwierdzenie quorum.

Otwarcia XLIX sesji dokonał Wiceprzewodniczący, Pan Andrzej Kowalski, który powitał obecnych, a następnie, na podstawie podpisów złożonych na liście obecności oraz informacji z systemu do głosowania stwierdził, że na 21 radnych w obradach bierze udział 18, co stanowi quorum, pozwalające na podejmowanie uchwał przez Radę Powiatu.

 

Pan Andrzej Kowalski wspomniał zmarłego radnego, Pana Ryszarda Packa i podziękował wszystkim, którzy wzięli udział w pogrzebie. Następnie uczczono pamięć zmarłego minutą ciszy.

   
  1. Przyjęcie porządku obrad.

Pan Andrzej Kowalski stwierdził, że proponowany porządek obrad został przesłany radnym 25 stycznia 2023 r. wraz z zawiadomieniem o zwołaniu sesji (treść w załączeniu) i kompletem materiałów będących przedmiotem obrad oraz zamieszczony w systemie eSesja. Poinformował, że do zaproponowanego porządku obrad nie wpłynęła żadna propozycja zmiany i zapytał, czy ktoś z radnych chciałby taki wniosek zgłosić. Ponieważ nikt z obecnych nie wniósł uwag, poddał porządek obrad pod głosowanie.

  Głosowano w sprawie: przyjęcia porządku obrad. Wyniki głosowania ZA: 18, PRZECIW: 0, WSTRZYMUJĘ SIĘ: 0, BRAK GŁOSU: 0, NIEOBECNI: 3 Wyniki imienne: ZA (18) Józef Belt, Waldemar Fura, Józef Gawrych, Grzegorz Goral, Brunon Han, Katarzyna Kaczmarek-Sławińska, Zbigniew Kapusta, Urszula Kempińska-Czerwińska, Adam Knapik, Franciszek Koszowski, Andrzej Kowalski, Stanisława Kuffel, Angelika Macura, Iwona Manys, Marek Mazurek, Barbara Studzińska, Grzegorz Tomaszewski, Roman Witt NIEOBECNI (3) Ryszard Pacek, Marcin Podgórski, Dariusz Wolski  

Przedstawiając wyniki głosowania Wiceprzewodniczący poinformował, że Rada Powiatu Świeckiego przyjęła porządek obrad XLIX sesji w zaproponowanym brzmieniu.

   
  1. Wręczenie nagród Starosty Świeckiego.

Pan Andrzej Kowalski poinformował obecnych o przyjętych ustaleniach odnośnie przebiegu tego punktu porządku obrad, po czym udzielił głosu Wicestaroście.

 

Pan Franciszek Koszowski kolejno przedstawiał sylwetki laureatów Nagrody Starosty w poszczególnych kategoriach, informując o ich dotychczasowej działalności oraz najważniejszych osiągnięciach. Nagrodzeni zostali:

  • w kategorii działalność społeczna – Anita Koprowska,
  • w kategorii ochrona zdrowia – Kinga Chmielecka,
  • w kategorii sport – Tomasz Rozumczyk,
  • w kategorii promocja powiatu – prof. Maria Pająkowska-Kensik.
 

Pani Barbara Studzińska wręczyła nagrody laureatom.

Gratulacje i podziękowania nagrodzonym złożyli także Wicestarosta oraz Wiceprzewodniczący Rady Powiatu Świeckiego.

 

Pani Anita Koprowska podziękowała kapitule za przyznanie nagrody oraz wszystkim, którzy wspierają Fundację zaznaczając, że bez zaangażowania Powiatu podejmowane działania nie byłyby możliwe. Podziękowania skierowała również do Pani Agnieszki Kenner i Magdy Witek, które obecnie prowadzą Fundację i wyraziła nadzieję, że niedługo uda się wyremontować kolejny pokój – dla trójki niewidomego rodzeństwa z gminy Lniano.

 

Pani Kinga Chmielecka podziękowała kapitule za przyznanie nagrody i zauważenie prowadzonych przez Stowarzyszenie działań. Podkreśliła znaczenie badań profilaktycznych deklarując, że nie zrezygnuje z ich organizacji i wyrażając nadzieję na wsparcie w tym zakresie.

 

Pan Tomasz Rozumczyk dziękując za przyznaną nagrodę podkreślił korzyści, jakie daje uprawianie sportu.

 

Pani prof. Maria Pająkowska-Kensik dziękując za wyróżnienie nawiązała do dotychczasowych działań w zakresie popularyzacji regionu, jakim jest Kociewie, a także planów na przyszłość, w tym związanych z organizacją VII Kongresu Kociewskiego, który odbędzie się w 2025 roku.

 

Pani Barbara Studzińska podsumowała dokonania tegorocznych laureatów dziękując im za prowadzone działania na rzecz naszego środowiska i wyrażając nadzieję, iż ich aktywność oraz osiągnięcia będą stanowić inspirację dla innych mieszkańców powiatu świeckiego.

 

Po wykonaniu pamiątkowego zdjęcia laureaci wraz z przedstawicielami mediów udali się do sali konferencyjnej.

  Następnie ogłoszono 5-minutową przerwę w obradach.     Po wznowieniu obrad:
  1. Przyjęcie protokołu poprzedniej sesji.

Pan Andrzej Kowalski stwierdził, że projekt protokołu XLVIII sesji został radnym przesłany 30 stycznia pocztą elektroniczną, był również wyłożony do wglądu w Biurze Rady oraz zamieszczony w systemie eSesja, a po przyjęciu zostanie opublikowany na stronie BIP. Poinformował, że do momentu rozpoczęcia obrad do sporządzonego protokołu nie wpłynęły żadne uwagi i zapytał, czy ktoś chciałby w tej sprawie zabrać głos. Wobec braku chętnych do zabrania głosu, po sprawdzeniu quorum przystąpiono do głosowania.

  Głosowano w sprawie: przyjęcia protokołu poprzedniej sesji. Wyniki głosowania ZA: 17, PRZECIW: 0, WSTRZYMUJĘ SIĘ: 1, BRAK GŁOSU: 0, NIEOBECNI: 3 Wyniki imienne: ZA (17) Józef Belt, Waldemar Fura, Józef Gawrych, Grzegorz Goral, Brunon Han, Katarzyna Kaczmarek-Sławińska, Zbigniew Kapusta, Urszula Kempińska-Czerwińska, Adam Knapik, Franciszek Koszowski, Andrzej Kowalski, Stanisława Kuffel, Iwona Manys, Marek Mazurek, Barbara Studzińska, Grzegorz Tomaszewski, Roman Witt WSTRZYMUJĘ SIĘ (1) Angelika Macura NIEOBECNI (3) Ryszard Pacek, Marcin Podgórski, Dariusz Wolski  

Przedstawiając wyniki głosowania Wiceprzewodniczący poinformował, że Rada Powiatu przyjęła protokół XLVIII sesji Rady Powiatu Świeckiego.

   
  1. Sprawozdanie o pracach Zarządu Powiatu w okresie międzysesyjnym.

Pani Barbara Studzińska przedstawiła Sprawozdanie o pracach Zarządu Powiatu w okresie międzysesyjnym. Zawierające przedstawione dane opracowanie, które w formie elektronicznej zostało przesłane radnym, stanowi załącznik do protokołu.

  Pan Adam Knapik:
  1. Nawiązując do podjętej przez Zarząd Powiatu Świeckiego na posiedzeniu w dniu 16 stycznia uchwały dotyczącej przyjęcia wytycznych do ustalania stawek czynszu najmu za lokale użytkowe wchodzące w skład powiatowego zasobu nieruchomości zapytał, dlaczego założono wzrost stawek w oparciu o inflację do roku 2021; zwrócił uwagę, że w 2021 roku inflacja wynosiła 5,6%, a w 2022 roku 14,4%.
  2. Odnosząc się do powierzenia zadania inwestycyjnego związanego z realizacją odbudowy zabytkowego spichlerza w Bąkowie Centrum Administracyjnemu Obsługi Placówek Opiekuńczo-Wychowawczych postawił pytanie, czy Zarząd jest przekonany, że Dyrektor CAOPO-W, który prowadzi bieżący nadzór i zarządzanie Placówkami powinien być jeszcze obciążony takim zadaniem i czy daje gwarancję prawidłowego nadzoru nad realizacją tej inwestycji, nie mówiąc już o przygotowaniu przetargu.
  3. Krytycznie odniósł się do zatwierdzonej przez Starostę nowej organizacji ruchu na terenie Nowego Szpitala, powołując się m.in. na opinie kierowców karetek i stwierdzi, że obecne rozwiązanie jest znacznie gorsze i bardziej niebezpiecznie.
 

Pani Barbara Studzińska odnosząc się do wypowiedzi przedmówcy stwierdziła, że:

  1. na pierwsze pytanie udzieli odpowiedzi na piśmie (kserokopia pisma znak WGK.III.680.2.3.2023r. z dnia stanowi załącznik do protokołu),
  2. Dyrektor CAOPO-W w Bąkowie będzie nadzorować tę inwestycję, ponieważ jest ona w jej budżecie; zapewniła, że otrzyma ona potrzebne wsparcie i na pewno sobie poradzi,
  3. organizacja ruchu jest sprawą techniczną i nie dotarły do niej tak dramatyczne informacje, jak przedstawia Radny; zadeklarowała, że wobec uwag jeszcze raz się tej sprawie przyjrzy i sprawdzi, jak to wygląda; (kserokopia pisma znak PZD 060/1/2023 z dnia 13.02.2023r. stanowi załącznik do protokołu).
 

Pan Grzegorz Goral nawiązując do problemu zgłoszonego przez Pana Adama Knapika i udzielonej przez Starostę odpowiedzi zapytał, czy to, co zostało już wykonane będzie teraz rozkuwane i powiększane.

 

Pan Andrzej Kowalski podzielił się swoimi wrażeniami odnośnie organizacji ruchu na omawianym terenie. Zwrócił radnemu uwagę, że Starosta zadeklarowała, iż przyjrzy się temu problemowi i przedstawi informację na następnej sesji.

 

Pani Barbara Studzińska potwierdziła powyższą deklarację.

 

Do przedstawionego sprawozdanie nie wniesiono więcej pytań ani uwag.

   
  1. Interpelacje i zapytania radnych.

Pan Andrzej Kowalski poinformował, że na zapytanie radnej A. Macura z dnia 11.01.2023 r. udzielono radnej odpowiedzi. Treść ww. zapytania oraz udzielonej odpowiedzi zamieszczono w Biuletynie Informacji Publicznej. Następnie stwierdził, że do momentu rozpoczęcia sesji na jego ręce nie wpłynęły żadne interpelacje ani zapytania i zapytał, czy ktoś z radnych chciałby zabrać głos w tym punkcie.

 

Pani Iwona Manys stwierdziła, że złożyła interpelację – przesłała ją pocztą elektroniczną do Wiceprzewodniczącego Rady i do dnia dzisiejszego nie otrzymała odpowiedzi.

 

Pan Andrzej Kowalski przepraszając radną za ewentualne przeoczenie zobowiązał się do wyjaśnienia sprawy.

   
  1. Sprawozdanie z działalności Komisji Bezpieczeństwa i Porządku Starosty Świeckiego za rok 2022.

W imieniu Starosty Sprawozdanie przedstawił Kierownik Wydziału Bezpieczeństwa i Transportu Publicznego Starostwa Powiatowego, Pan Zbigniew Semrau. Zawierające przedstawione dane opracowanie, które w formie elektronicznej zostało przesłane radnym, stanowi załącznik do protokołu.

 

Brunon Han poprosił o przybliżenie zawartej w sprawozdaniu kwestii: „Omówienie możliwości wsparcia służb powiatowych przez 8 Kujawsko-Pomorską Brygadę Obrony Terytorialnej”.

 

Pan Zbigniew Semrau poinformował, że na jedno z posiedzeń Komisji Bezpieczeństwa Starosta zaprosiła dowódcę 8 Brygady, który przedstawił sprzęt i możliwości, jakimi dysponuje 8 Brygada i które może zadysponować w ramach zarządzania kryzysowego i działania ratowniczego wobec Starosty. Wyjaśnił, że podczas działań KP PSP Komendant Powiatowy zwrócił uwagę na kompleksową obsługę danego zdarzenia przez żołnierzy 8 Brygady oraz doskonały sprzęt, którym ona dysponuje i stąd pomysł, ażeby zaprosić dowódcę i omówić pewne procedury i sposób współpracy w ramach działań zarządzania kryzysowego oraz możliwości wykorzystania tego sprzętu i ludzi.

 

Pan Grzegorz Goral zwracając się do Starosty nawiązał do poruszanego na spotkaniu Komisji tematu strzelnicy na terenie powiatu; wskazał, gdzie takie obiekty się znajdują sugerując skorzystanie z możliwości pozyskania dofinansowania na ten cel.

 

Pani Barbara Studzińska odpowiedziała, że sprawa ta jest w trakcie analizy (brana jest pod uwagę strzelnica cyfrowa) i dodała, że kiedy już zapadnie rozstrzygnięcie, radni zostaną o tym poinformowani.

 

Pan Roman Witt sprostował, że strzelnica przy zamku od dawna nie działa; być może będzie ona reaktywowana, ale na chwilę obecną nie mamy strzelnicy.

 

Do przedstawionego sprawozdanie nie wniesiono więcej pytań ani uwag.

   
  1. Wybór Przewodniczącego Rady Powiatu Świeckiego.

Pan Andrzej Kowalski poinformował, że 14 listopada 2022 r. dotychczasowy Przewodniczący Rady Powiatu Świeckiego, Pan Adam Knapik złożył rezygnację z zajmowanego stanowiska, którą Rada Powiatu Świeckiego przyjęła uchwałą Nr XLVIII/304/22 z dnia 14 grudnia 2022 r. W związku z powyższym powstała konieczność wyboru nowej osoby na stanowisko Przewodniczącego Rady Powiatu Świeckiego. Zgodnie z art. 14 ust.1 ustawy o samorządzie powiatowym rada powiatu wybiera ze swego grona przewodniczącego i jednego lub dwóch wiceprzewodniczących bezwzględną większością głosów w obecności co najmniej połowy ustawowego składu rady, w głosowaniu tajnym. Następnie zapoznał radnych z propozycją postanowienia proceduralnego w sprawie określenia sposobu głosowań w czasie wyboru Przewodniczącego Rady Powiatu Świeckiego. Wobec braku uwag poddał ww. projekt pod głosowanie.

  Głosowano w sprawie: określenia sposobu głosowań w czasie wyboru Przewodniczącego Rady Powiatu Świeckiego. Wyniki głosowania ZA: 17, PRZECIW: 0, WSTRZYMUJĘ SIĘ: 0, BRAK GŁOSU: 1, NIEOBECNI: 3 Wyniki imienne: ZA (17) Józef Belt, Waldemar Fura, Józef Gawrych, Grzegorz Goral, Brunon Han, Katarzyna Kaczmarek-Sławińska, Zbigniew Kapusta, Urszula Kempińska-Czerwińska, Adam Knapik, Franciszek Koszowski, Andrzej Kowalski, Stanisława Kuffel, Angelika Macura, Iwona Manys, Marek Mazurek, Barbara Studzińska, Grzegorz Tomaszewski BRAK GŁOSU (1) Roman Witt NIEOBECNI (3) Ryszard Pacek, Marcin Podgórski, Dariusz Wolski  

Pan Andrzej Kowalski przedstawił wyniki głosowania i stwierdził, że Rada przyjęła procedurę wyboru przewodniczącego. Następnie poprosił radnych o zgłaszanie kandydatów na Przewodniczącego Rady Powiatu Świeckiego.

 

Pani Iwona Manys zgłosiła kandydaturę radnego Brunona Han.

 

Pan Brunon Han wyraził zgodę na kandydowanie.

 

Ponieważ innych kandydatur nie zgłoszono, po sprawdzeniu quorum przystąpiono do głosowania w sprawie zamknięcia listy kandydatów.

  Głosowano w sprawie: zamknięcia listy kandydatów na Przewodniczącego Rady Powiatu Świeckiego. Wyniki głosowania ZA: 17, PRZECIW: 0, WSTRZYMUJĘ SIĘ: 0, BRAK GŁOSU: 0, NIEOBECNI: 4 Wyniki imienne: ZA (17) Józef Belt, Waldemar Fura, Józef Gawrych, Grzegorz Goral, Brunon Han, Katarzyna Kaczmarek-Sławińska, Zbigniew Kapusta, Urszula Kempińska-Czerwińska, Adam Knapik, Franciszek Koszowski, Andrzej Kowalski, Stanisława Kuffel, Angelika Macura, Iwona Manys, Marek Mazurek, Barbara Studzińska, Grzegorz Tomaszewski NIEOBECNI (4) Ryszard Pacek, Marcin Podgórski, Roman Witt, Dariusz Wolski  

Pan Andrzej Kowalski przedstawił wyniki głosowania i poinformował, że lista została zamknięta. Następnie poprosił radnych o zgłaszanie kandydatów do komisji skrutacyjnej, sugerując, aby był to skład co najmniej 3-osobowy.

 

Do Komisji Skrutacyjnej zaproponowano radnych: Katarzynę Kaczmarek-Sławińską, Adama Knapika i Grzegorza Tomaszewskiego, którzy wyrazili zgodę na kandydowanie.

 

Ponieważ innych kandydatur nie zgłoszono, po sprawdzeniu quorum przystąpiono do głosowania w sprawie zamknięcia listy kandydatów.

  Głosowano w sprawie: zamknięcia listy kandydatów do Komisji Skrutacyjnej. Wyniki głosowania ZA: 18, PRZECIW: 0, WSTRZYMUJĘ SIĘ: 0, BRAK GŁOSU: 0, NIEOBECNI: 3 Wyniki imienne: ZA (18) Józef Belt, Waldemar Fura, Józef Gawrych, Grzegorz Goral, Brunon Han, Katarzyna Kaczmarek-Sławińska, Zbigniew Kapusta, Urszula Kempińska-Czerwińska, Adam Knapik, Franciszek Koszowski, Andrzej Kowalski, Stanisława Kuffel, Angelika Macura, Iwona Manys, Marek Mazurek, Barbara Studzińska, Grzegorz Tomaszewski, Roman Witt NIEOBECNI (3) Ryszard Pacek, Marcin Podgórski, Dariusz Wolski  

Pan Andrzej Kowalski przedstawił wyniki głosowania i poinformował, że lista została zamknięta. Następnie przystąpiono do głosowania w sprawie wyboru Komisji Skrutacyjnej w zaproponowanym składzie.

  Głosowano w sprawie: wyboru komisji skrutacyjnej w składzie: 1. Katarzyna Kaczmarek-Sławińska 2. Adam Knapik 3. Grzegorz Tomaszewski. Wyniki głosowania ZA: 18, PRZECIW: 0, WSTRZYMUJĘ SIĘ: 0, BRAK GŁOSU: 0, NIEOBECNI: 3 Wyniki imienne: ZA (18) Józef Belt, Waldemar Fura, Józef Gawrych, Grzegorz Goral, Brunon Han, Katarzyna Kaczmarek-Sławińska, Zbigniew Kapusta, Urszula Kempińska-Czerwińska, Adam Knapik, Franciszek Koszowski, Andrzej Kowalski, Stanisława Kuffel, Angelika Macura, Iwona Manys, Marek Mazurek, Barbara Studzińska, Grzegorz Tomaszewski, Roman Witt NIEOBECNI (3) Ryszard Pacek, Marcin Podgórski, Dariusz Wolski  

Pan Andrzej Kowalski poinformował, że Rada Powiatu wybrała Komisję Skrutacyjną w ww. składzie; poprosił Komisję Skrutacyjną o wyłonienie spośród siebie Przewodniczącego Komisji oraz przygotowanie kart do głosowania na Przewodniczącego Rady Powiatu Świeckiego, po czym zarządził przerwę.

  Po wznowieniu obrad:

Pan Andrzej Kowalski stwierdził, że wszyscy radni są obecni na sali obrad i poprosił Komisję Skrutacyjną o przeprowadzenie głosowania.

 

Pani Katarzyna Kaczmarek-Sławińska poinformowała, iż została wybrana na Przewodniczącą Komisji Skrutacyjnej i omówiła, jak będzie przebiegać tajne głosowanie. Następnie wyczytywani kolejno przez Przewodniczącą Komisji radni podchodzili, otrzymywali za pokwitowaniem kartę do głosowania, przechodzili z nią w miejsce zapewniające tajności głosowania, gdzie dokonywali skreślenia, po czym podchodzili do urny i wrzucali kartę.

 

Po przeprowadzeniu głosowania ogłoszono przerwę, w czasie której Komisja Skrutacyjna opuściła salę obrad, aby policzyć głosy.

  Po wznowieniu obrad:

Pan Andrzej Kowalski poprosił Komisję Skrutacyjną o przedstawienie wyników głosowania.

 

Pani Katarzyna Kaczmarek-Sławińska odczytała protokół Komisji Skrutacyjnej z przeprowadzonego głosowania tajnego dotyczącego wyboru Przewodniczącego Rady Powiatu na XLIX sesji Rady Powiatu Świeckiego z dnia 1 lutego 2023 r. informując, iż zgłoszony kandydat, Pan Brunon Han, otrzymał 14 głosów „za” i 3 „przeciw”, gratulując mu wyboru (Protokół oraz 18 kart do głosowania w załączeniu).

 

Przyjmując do wiadomości wynik głosowania Wiceprzewodniczący odczytał podjętą uchwałę i stwierdził, że Rada Powiatu Świeckiego dokonała wyboru Brunona Han na stanowisko Przewodniczącego Rady Powiatu Świeckiego (Uchwała nr XLIX/305/23 w załączeniu). Następnie pogratulował Panu Brunonowi Han wyboru i przekazał dalsze prowadzenie obrad.

 

Pan Brunon Han dziękując zadeklarował, że postara się nie zawieść okazanego zaufania, godnie reprezentować Powiat Świecki na zewnątrz oraz sprawnie organizować pracę rady powiatu. Następnie poprosił Wiceprzewodniczącego o kontynuowanie prowadzenia obrad.

 

Kontynuując prowadzenie obrad Pan Andrzej Kowalski zamknął punkt 8, przechodząc do wyboru Członka Zarządu Powiatu Świeckiego.

   
  1. Wybór Członka Zarządu Powiatu Świeckiego.

Pan Andrzej Kowalski poinformował, że ze względu na śmierć Członka Zarządu Powiatu Świeckiego Pana Ryszarda Packa powstał wakat na tym stanowisku. § 103 Statutu Powiatu Świeckiego stanowi, że Zarząd liczy 5 osób, w związku z tym zachodzi konieczność obsadzenie wolnego stanowiska. Zgodnie z art.27 ust.3. ustawy o samorządzie powiatowym rada powiatu wybiera wicestarostę oraz pozostałych członków zarządu na wniosek starosty zwykłą większością głosów w obecności co najmniej połowy ustawowego składu rady, w głosowaniu tajnym. Jednocześnie wyjaśnił, że otwierając obrady i stwierdzając quorum mówił o ustawowej liczbie radnych, która wynosi 21, natomiast mandat radnego Ryszarda Packa wygasł, o czym poinformował Komisarz Wyborczy.

Następnie zapoznał radnych z propozycją postanowienia proceduralnego w sprawie określenia sposobu głosowań w czasie wyboru Członka Zarządu Powiatu Świeckiego i wobec braku uwag poddał ww. projekt pod głosowanie.

  Głosowano w sprawie: określenia sposobu głosowań w czasie wyboru Członka Zarządu Powiatu Świeckiego. Wyniki głosowania ZA: 18, PRZECIW: 0, WSTRZYMUJĘ SIĘ: 0, BRAK GŁOSU: 0, NIEOBECNI: 3 Wyniki imienne: ZA (18) Józef Belt, Waldemar Fura, Józef Gawrych, Grzegorz Goral, Brunon Han, Katarzyna Kaczmarek-Sławińska, Zbigniew Kapusta, Urszula Kempińska-Czerwińska, Adam Knapik, Franciszek Koszowski, Andrzej Kowalski, Stanisława Kuffel, Angelika Macura, Iwona Manys, Marek Mazurek, Barbara Studzińska, Grzegorz Tomaszewski, Roman Witt NIEOBECNI (3) Ryszard Pacek, Marcin Podgórski, Dariusz Wolski  

Pan Andrzej Kowalski przedstawił wyniki głosowania i stwierdził, że Rada przyjęła zaproponowaną procedurę. Następnie poprosił Starostę o przedstawienie kandydata na członka Zarządu Powiatu Świeckiego.

 

Pani Barbara Studzińska na członka Zarządu Powiatu zaproponowała Panią Iwonę Manys. Prezentując sylwetkę kandydatki stwierdziła, że jej doświadczenie w samorządzie powiatowym, a wcześniej w gminnym stanowi doskonałą rekomendację do tego, aby w sposób właściwy pełniła funkcję członka zarządu powiatu.

 

Pani Iwona Manys dziękując Staroście za zaproponowanie jej kandydatury na członka Zarządu Powiatu Świeckiego potwierdziła, że wyraża zgodę na kandydowanie.

 

Pan Andrzej Kowalski zaproponował, aby głosowanie przeprowadziła Komisja Skrutacyjna w takim składzie, w jakim pracowała przy wyborze Przewodniczącego Rady Powiatu. Do ww. propozycji nie zgłoszono sprzeciwu. Radni: Katarzyna Kaczmarek-Sławińska, Adam Knapik i Grzegorz Tomaszewski wyrazili zgodę na pracę w komisji.

 

Następnie ogłoszono przerwę, w trakcie której Komisja Skrutacyjna przygotowała karty do głosowania na Członka Zarządu Powiatu Świeckiego.

  Po wznowieniu obrad:

Pan Andrzej Kowalski stwierdził, że wszyscy radni są obecni na sali obrad i poprosił Komisję Skrutacyjną o przeprowadzenie głosowania.

 

Pani Katarzyna Kaczmarek-Sławińska informując o zasadach głosowania stwierdziła, że będzie ono przebiegać analogiczne, jak w przypadku wyboru Przewodniczącego. Następnie wg listy obecności przeprowadzono tajne głosowanie, po którym ogłoszono przerwę, w czasie której Komisja Skrutacyjna opuściła salę obrad, aby policzyć głosy.

  Po wznowieniu obrad:

Pan Andrzej Kowalski poprosił Komisję Skrutacyjną o przedstawienie wyników głosowania.

 

Pani Katarzyna Kaczmarek-Sławińska odczytała protokół Komisji Skrutacyjnej z przeprowadzonego głosowania tajnego dotyczącego wyboru Członka Zarządu Powiatu Świeckiego na XLIX Sesji Rady Powiatu Świeckiego z dnia 1 lutego 2023 r. informując, iż zgłoszona kandydatka, Pani Iwona Manys otrzymała 14 głosów „za” i 4 „przeciw”, gratulując jej wyboru. (Protokół oraz 18 kart do głosowania w załączeniu). Gratuluję

 

Przyjmując do wiadomości wynik głosowania Wiceprzewodniczący odczytał podjętą uchwałę i stwierdził, że Rada Powiatu Świeckiego dokonała wyboru Iwony Manys na stanowisko Członka Zarządu Powiatu Świeckiego (Uchwała nr XLIX/306/23 w załączeniu). Następnie pogratulował Pani Iwonie Manys.

 

Pani Iwona Manys podziękowała za okazane zaufanie i obiecała, że będzie godnie reprezentować cały powiat świecki.

   
  1. Podjęcie uchwał w sprawie:

a) rozpatrzenia skargi na dyrektora Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w Świeciu,

Zagadnienie przedstawiła Przewodnicząca Komisji Skarg, Wniosków i Petycji Rady Powiatu Świeckiego, Pani Angelika Macura, który omówiła czego dotyczy skarga z dnia 30 listopada 2022 r. i jak przebiegało jej procedowanie, rekomendując uznanie skargi za częściowo zasadną.

  W dyskusji wzięli udział:

Pan Adam Knapik zastrzegł, że nie ma pytań konkretnie do tej sprawy: ani do treści skargi, ani do projektu odpowiedzi, natomiast odniósł się generalnie do procedowania skarg przez Komisję. Stwierdził, że tą obserwacją dzielił się przy poprzednich skargach i na przyszłość jego zdaniem w przygotowywanych odpowiedziach należy odnosić się stricte tylko do elementów, które zostały podniesione w skardze. W tej skardze nie ma kwestii parkingu i uważa, że nie powinniśmy się do tego odnosić w odpowiedzi.

 

Pani Angelika Macura skomentowała, że w opinii Komisji obligatoryjnym w tej sprawie jest wspomnienie, dlaczego Skarżący wtargnął na teren Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej i fakt, że zostało to ujęte w uzasadnieniu dowodzi, iż dokładnie zbadano tę sprawę.

 

Pan Andrzej Kowalski przychylił się do opinii Przewodniczącej Komisji i wyraził opinię, że Skarżący nie powinien znaleźć się na terenie PPP.

 

Pan Adam Knapik odpowiedział, że zna tło sprawy i Komisja ma rację w swoim stanowisku, natomiast uważa, że nie powinniśmy ważyć intencji i szukać przyczyn; ktoś skarży się na konkretny element i tylko to powinno być badane; to usprawniłoby też prace Komisji, bo byłoby mniej elementów do wyjaśniania. Jako pozytywny przykład podał skargę na Powiatowy Zarząd Dróg.

 

Pan Roman Witt stwierdził, że opisanie pewnego kontekstu powoduje, iż radni mają szerszy pogląd na sprawę i unikamy zbędnych dyskusji.

 

Pan Andrzej Kowalski podziękował Przewodniczącej i całej Komisji za pracę. Ponieważ do przedstawionego zagadnienia nie wniesiono więcej pytań ani uwag zamknął dyskusję i przystąpiono do procedury głosowania.

  Głosowano w sprawie: rozpatrzenia skargi na dyrektora Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w Świeciu. Wyniki głosowania ZA: 18, PRZECIW: 0, WSTRZYMUJĘ SIĘ: 0, BRAK GŁOSU: 0, NIEOBECNI: 3 Wyniki imienne: ZA (18) Józef Belt, Waldemar Fura, Józef Gawrych, Grzegorz Goral, Brunon Han, Katarzyna Kaczmarek-Sławińska, Zbigniew Kapusta, Urszula Kempińska-Czerwińska, Adam Knapik, Franciszek Koszowski, Andrzej Kowalski, Stanisława Kuffel, Angelika Macura, Iwona Manys, Marek Mazurek, Barbara Studzińska, Grzegorz Tomaszewski, Roman Witt NIEOBECNI (3) Ryszard Pacek, Marcin Podgórski, Dariusz Wolski  

Wiceprzewodniczący przedstawił wyniki głosowania i poinformował, że Rada Powiatu podjęła Uchwałę nr XLIX/307/23 (uchwała w załączeniu).

   

b) ustalenia przebiegu drogi powiatowej nr 1281C Bukowiec-Gruczno,

Projekt uchwały przedstawił Dyrektor Powiatowego Zarządu Dróg w Świeciu, Pan Adam Meller.

 

Pan Andrzej Kowalski zasygnalizował, że dyskusja na ten temat odbyła się na posiedzeniu Komisji Infrastruktury i Gospodarki, w którym uczestniczył.

 

Ponieważ do przedstawionego zagadnienia nie wniesiono pytań ani uwag Wiceprzewodniczący zamknął dyskusję i po sprawdzeniu quorum przystąpiono do procedury głosowania.

  Głosowano w sprawie: ustalenia przebiegu drogi powiatowej nr 1281C Bukowiec-Gruczno. Wyniki głosowania ZA: 17, PRZECIW: 0, WSTRZYMUJĘ SIĘ: 0, BRAK GŁOSU: 0, NIEOBECNI: 4 Wyniki imienne: ZA (17) Józef Belt, Waldemar Fura, Józef Gawrych, Grzegorz Goral, Brunon Han, Katarzyna Kaczmarek-Sławińska, Zbigniew Kapusta, Urszula Kempińska-Czerwińska, Adam Knapik, Franciszek Koszowski, Andrzej Kowalski, Stanisława Kuffel, Iwona Manys, Marek Mazurek, Barbara Studzińska, Grzegorz Tomaszewski, Roman Witt NIEOBECNI (4) Angelika Macura, Ryszard Pacek, Marcin Podgórski, Dariusz Wolski  

Wiceprzewodniczący przedstawił wyniki głosowania i poinformował, że Rada Powiatu podjęła Uchwałę nr XLIX/308/23 (uchwała w załączeniu).

   

c) ustalenia przebiegu drogi powiatowej nr 1282C Stążki-Gruczno,

Projekt uchwały przedstawił Dyrektor Powiatowego Zarządu Dróg w Świeciu, Pan Adam Meller.

 

Ponieważ do przedstawionego zagadnienia nie wniesiono pytań ani uwag Wiceprzewodniczący zamknął dyskusję i przystąpiono do procedury głosowania.

  Głosowano w sprawie: ustalenia przebiegu drogi powiatowej nr 1282C Stążki-Gruczno. Wyniki głosowania ZA: 17, PRZECIW: 0, WSTRZYMUJĘ SIĘ: 0, BRAK GŁOSU: 0, NIEOBECNI: 4 Wyniki imienne: ZA (17) Józef Belt, Waldemar Fura, Józef Gawrych, Grzegorz Goral, Brunon Han, Katarzyna Kaczmarek-Sławińska, Zbigniew Kapusta, Urszula Kempińska-Czerwińska, Adam Knapik, Franciszek Koszowski, Andrzej Kowalski, Stanisława Kuffel, Iwona Manys, Marek Mazurek, Barbara Studzińska, Grzegorz Tomaszewski, Roman Witt NIEOBECNI (4) Angelika Macura, Ryszard Pacek, Marcin Podgórski, Dariusz Wolski  

Wiceprzewodniczący przedstawił wyniki głosowania i poinformował, że Rada Powiatu podjęła Uchwałę nr XLIX/309/23 (uchwała w załączeniu).

   

d) zmiany uchwały Nr XXII/139/12 z dnia 28 listopada 2012 roku w sprawie określenia przystanków komunikacyjnych, których właścicielem lub zarządzającym jest Powiat Świecki oraz warunków i zasad korzystania z tych przystanków,

Projekt uchwały przedstawił Dyrektor Powiatowego Zarządu Dróg w Świeciu, Pan Adam Meller wyjaśniając, że dotyczy ona ustalenia nowego przystanku autobusowego na drodze nr 1285C w miejscowości Gruczno.

 

Ponieważ do przedstawionego zagadnienia nie wniesiono pytań ani uwag Wiceprzewodniczący zamknął dyskusję i przystąpiono do procedury głosowania.

  Głosowano w sprawie: zmiany uchwały Nr XXII/139/12 z dnia 28 listopada 2012 roku w sprawie określenia przystanków komunikacyjnych, których właścicielem lub zarządzającym jest Powiat Świecki oraz warunków i zasad korzystania z tych przystanków. Wyniki głosowania ZA: 17, PRZECIW: 0, WSTRZYMUJĘ SIĘ: 0, BRAK GŁOSU: 0, NIEOBECNI: 4 Wyniki imienne: ZA (17) Józef Belt, Waldemar Fura, Józef Gawrych, Grzegorz Goral, Brunon Han, Katarzyna Kaczmarek-Sławińska, Zbigniew Kapusta, Urszula Kempińska-Czerwińska, Adam Knapik, Franciszek Koszowski, Andrzej Kowalski, Stanisława Kuffel, Iwona Manys, Marek Mazurek, Barbara Studzińska, Grzegorz Tomaszewski, Roman Witt NIEOBECNI (4) Angelika Macura, Ryszard Pacek, Marcin Podgórski, Dariusz Wolski  

Wiceprzewodniczący przedstawił wyniki głosowania i poinformował, że Rada Powiatu podjęła Uchwałę nr XLIX/310/23 (uchwała w załączeniu).

   

e) zmiany Wieloletniej Prognozy Finansowej Powiatu Świeckiego na lata 2023-2029,

Projekt uchwały przedstawił Skarbnik Powiatu, Pan Dariusz Woźniak.

 

Ponieważ do przedstawionego zagadnienia nie wniesiono pytań ani uwag Wiceprzewodniczący zamknął dyskusję i przystąpiono do procedury głosowania.

  Głosowano w sprawie: zmiany Wieloletniej Prognozy Finansowej Powiatu Świeckiego na lata 2023-2029. Wyniki głosowania ZA: 17, PRZECIW: 0, WSTRZYMUJĘ SIĘ: 0, BRAK GŁOSU: 0, NIEOBECNI: 4 Wyniki imienne: ZA (17) Józef Belt, Waldemar Fura, Józef Gawrych, Grzegorz Goral, Brunon Han, Katarzyna Kaczmarek-Sławińska, Zbigniew Kapusta, Urszula Kempińska-Czerwińska, Adam Knapik, Franciszek Koszowski, Andrzej Kowalski, Stanisława Kuffel, Iwona Manys, Marek Mazurek, Barbara Studzińska, Grzegorz Tomaszewski, Roman Witt NIEOBECNI (4) Angelika Macura, Ryszard Pacek, Marcin Podgórski, Dariusz Wolski  

Wiceprzewodniczący przedstawił wyniki głosowania i poinformował, że Rada Powiatu podjęła Uchwałę nr XLIX/311/23 (uchwała w załączeniu).

   

f) zmiany budżetu Powiatu Świeckiego na rok 2023,

Projekt uchwały przedstawił Skarbnik Powiatu, Pan Dariusz Woźniak.

  W dyskusji wzięli udział:

Pan Adam Knapik zapytał, czy podwyżka to 500 zł na etat do podstawy i czy w kwocie, którą zabezpieczamy zwiększając fundusz płac ogólnie są też zabezpieczonej środki na wszystkie narzuty, które leżą po stronie pracodawcy.

Poprosił o przybliżenie odnośnie kwoty 15 tys. zł na ekspertyzę pożarową (chodzi o projekt Biblioteki).

 

Pan Dariusz Woźniak potwierdził, że tak to jest policzone z tym, że o poszczególnych podwyżkach zdecydują dyrektorzy jednostek organizacyjnych.

 

Pan Józef Gawrych poinformował o pracach w związku z projektem budowy biblioteki i wyjaśnił konieczność wykonania wynikających z uzgodnienia Komendanta Wojewódzkiego PSP prac projektowych dotyczących zabezpieczenia zbiorników z gazem znajdujących się na stacji benzynowej na sąsiedniej działce. Umowa z firmą na wykonanie projektu nie obejmowała tych dodatkowych prac i nie chcąc wprowadzać zamieszania w kwestii zamówień publicznych traktujemy to jako odrębne zlecenie.

 

Pan Adam Knapik upewnił się, że w ramach tej inwestycji koszt dokumentacji rośnie o 15 tys. zł, ale nie jest to dokumentacja związana z projektowanym budynkiem biblioteki, tylko dotycząca stacji benzynowej, bo bez tego nie moglibyśmy użytkować budynku.

 

Pan Józef Gawrych potwierdził dodając, że jeżeli tych prac nie wykonamy, to nie uzyskamy dopuszczenia budynku do eksploatacji.

 

Pan Adam Knapik zapytał dlaczego ma to być sfinansowane z budżetu powiatu, a nie ma za to zapłacić firma, która robiła dokumentację przypominając, że i tak dokonywaliśmy zwiększenia środków na ten cel w stosunku do planu.

 

Pan Józef Gawrych odpowiedział, że zleciliśmy wykonanie tego zdania w przetargu i jego zakres określała specyfikacja istotnych warunków zamówienia, a zwiększenie środków na ten cel, jakiego dokonano spowodowane było tym, że na taką kwotę opiewała najtańsza oferta. Nie zwiększaliśmy wartości zadania, nie było żadnych aneksów i to, na co się na początku umówiliśmy zostało za te pieniądze wykonane. Obecnie chodzi o prace dodatkowe, które wymagają dodatkowych uzgodnień, dodatkowych opłat, dodatkowych kosztów i firma, która przygotowała projekt biblioteki mogłaby to ewentualnie zrobić, ale za dodatkową odpłatnością. Nie chcąc zmieniać zamówienia publicznego zdecydowano, że zlecimy to jako odrębne zadanie. Dodał, że wcześniej nikt tego nie przewidział, ponieważ wymóg odległości zbiorników z gazem od budynków, jaki określają przepisy budowlane jest spełniony, ale strażacy inaczej liczą te odległości, interpretując przez analogię, że jeżeli byłaby budowana stacja benzynowa, to musi być zachowana odległość 60 m od najbliższych budynków. Stąd wyszły wątpliwości interpretacyjne, które rozstrzygnięto w ten sposób, że zakończyliśmy zadanie, które było zlecone w przetargu, a omawiane prace potraktowaliśmy jako odrębne zlecenie po to, żeby w przyszłości można było tę bibliotekę uruchomić. Nic nie stało na przeszkodzie, żeby wydać pozwolenie na budowę, bo można dodatkowymi zleceniami dokonać całości prac, które są konieczne do tego, aby biblioteka mogła zafunkcjonować.

 

Pan Adam Knapik zapytał, czy tą ekspertyzę będzie wykonywała ta sama firma, która robiła dokumentację projektową.

 

Pan Józef Gawrych sprostował, że nie mówimy o wykonaniu ekspertyzy, tylko projektu, który należy potem uzgodnić ze strażakami i ze wszystkimi innymi gestorami sieci, natomiast ekspertyza jest gotowa i znajduje się w dokumentacji do pozwolenia na budowę. Na podstawie tej ekspertyzy Komendant Wojewódzki Państwowej Straży Pożarnej wyraził zgodę na odstępstwo od ww. przepisów odnośnie odległości pod warunkiem wykonania określonych prac; jeżeli tego nie zrobimy, to działka będzie praktycznie wyłączona z eksploatacji, bo licząc 60 m odległość nie ma szans, żeby cokolwiek na niej powstało.

Na pytanie przedmówcy, czy te 15 tys. zł zapłacimy temu samemu podmiotowi, który robił dokumentację biblioteki odpowiedział, że niekoniecznie dodając, że gdybyśmy chcieli zapłacić temu podmiotowi, to już byśmy na ten temat rozmawiali. Na razie Zarząd prosi Radę Powiatu o zabezpieczenie 15 tys. zł – wstępnie, bo nie wiadomo, jaki będzie koszt, ponieważ rozmowy z firmami jeszcze nie były prowadzone; dopiero ogłosimy ten zamiar i nie jest powiedziane, kto będzie wykonywał to zadanie. Powtórzył, że jest to zupełnie odrębne zadanie, które teoretycznie nie ma nic wspólnego z budynkiem samej biblioteki, ale jeżeli tego nie zrobimy, to nie uzyskamy pozwolenia na eksploatację biblioteki, która powstanie.

 

Pan Andrzej Kowalski stwierdził, że ekspertyzy przygotowują fachowcy wyznaczeni przez Komendanta Wojewódzkiego albo Krajowego i tylko oni mają do tego uprawnienia.

 

Pani Katarzyna Kaczmarek-Sławińska zasugerowała zakończenie dyskusji w kontekście zmian budżetu. Jednocześnie stwierdziła, że sprawa nie jest tak jednoznaczna, jak się ją przedstawia i zapowiedziała wrócenie do tematu w dalszej części obrad.

 

Ponieważ do przedstawionego zagadnienia nie wniesiono więcej pytań ani uwag Wiceprzewodniczący zamknął dyskusję i przystąpiono do procedury głosowania.

  Głosowano w sprawie: zmiany budżetu Powiatu Świeckiego na rok 2023. Wyniki głosowania ZA: 16, PRZECIW: 1, WSTRZYMUJĘ SIĘ: 0, BRAK GŁOSU: 0, NIEOBECNI: 4 Wyniki imienne: ZA (16) Józef Belt, Waldemar Fura, Józef Gawrych, Grzegorz Goral, Brunon Han, Zbigniew Kapusta, Urszula Kempińska-Czerwińska, Adam Knapik, Franciszek Koszowski, Andrzej Kowalski, Stanisława Kuffel, Iwona Manys, Marek Mazurek, Barbara Studzińska, Grzegorz Tomaszewski, Roman Witt PRZECIW (1) Katarzyna Kaczmarek-Sławińska NIEOBECNI (4) Angelika Macura, Ryszard Pacek, Marcin Podgórski, Dariusz Wolski  

Wiceprzewodniczący przedstawił wyniki głosowania i poinformował, że Rada Powiatu podjęła Uchwałę nr XLIX/312/23 (uchwała w załączeniu).

   

g) udzielenia pomocy finansowej Gminie Bukowiec,

Projekt uchwały przedstawił Skarbnik Powiatu, Pan Dariusz Woźniak.

 

Ponieważ do przedstawionego zagadnienia nie wniesiono pytań ani uwag Wiceprzewodniczący zamknął dyskusję i przystąpiono do procedury głosowania.

  Głosowano w sprawie: udzielenia pomocy finansowej Gminie Bukowiec. Wyniki głosowania ZA: 17, PRZECIW: 0, WSTRZYMUJĘ SIĘ: 0, BRAK GŁOSU: 0, NIEOBECNI: 4 Wyniki imienne: ZA (17) Józef Belt, Waldemar Fura, Józef Gawrych, Grzegorz Goral, Brunon Han, Katarzyna Kaczmarek-Sławińska, Zbigniew Kapusta, Urszula Kempińska-Czerwińska, Adam Knapik, Franciszek Koszowski, Andrzej Kowalski, Stanisława Kuffel, Iwona Manys, Marek Mazurek, Barbara Studzińska, Grzegorz Tomaszewski, Roman Witt NIEOBECNI (4) Angelika Macura, Ryszard Pacek, Marcin Podgórski, Dariusz Wolski  

Wiceprzewodniczący przedstawił wyniki głosowania i poinformował, że Rada Powiatu podjęła Uchwałę nr XLIX/313/23 (uchwała w załączeniu).

   

h) udzielenia pomocy finansowej Gminie Świekatowo,

Projekt uchwały przedstawił Skarbnik Powiatu, Pan Dariusz Woźniak.

 

Ponieważ do przedstawionego zagadnienia nie wniesiono pytań ani uwag Wiceprzewodniczący zamknął dyskusję i przystąpiono do procedury głosowania.

  Głosowano w sprawie: udzielenia pomocy finansowej Gminie Świekatowo. Wyniki głosowania ZA: 17, PRZECIW: 0, WSTRZYMUJĘ SIĘ: 0, BRAK GŁOSU: 0, NIEOBECNI: 4 Wyniki imienne: ZA (17) Józef Belt, Waldemar Fura, Józef Gawrych, Grzegorz Goral, Brunon Han, Katarzyna Kaczmarek-Sławińska, Zbigniew Kapusta, Urszula Kempińska-Czerwińska, Adam Knapik, Franciszek Koszowski, Andrzej Kowalski, Stanisława Kuffel, Iwona Manys, Marek Mazurek, Barbara Studzińska, Grzegorz Tomaszewski, Roman Witt NIEOBECNI (4) Angelika Macura, Ryszard Pacek, Marcin Podgórski, Dariusz Wolski  

Wiceprzewodniczący przedstawił wyniki głosowania i poinformował, że Rada Powiatu podjęła Uchwałę nr XLIX/314/23 (uchwała w załączeniu).

   

i) uchwalenia Planu Pracy Rady Powiatu na 2023 rok,

Pan Andrzej Kowalski stwierdził, że projekt planu pracy Rady Powiatu na rok 2023 został radnym przesłany pocztą elektroniczną i w związku z powyższym zaproponował omawianie go bez konieczności odczytania. Wobec braku sprzeciwu poprosił radnych o zgłaszanie ewentualnych uwag do przedłożonego projektu.

 

Ponieważ do przedstawionego zagadnienia nie wniesiono pytań ani uwag Wiceprzewodniczący zamknął dyskusję i po sprawdzenia quorum przystąpiono do procedury głosowania.

  Głosowano w sprawie: uchwalenia Planu Pracy Rady Powiatu na 2023 rok. Wyniki głosowania ZA: 16, PRZECIW: 0, WSTRZYMUJĘ SIĘ: 0, BRAK GŁOSU: 0, NIEOBECNI: 5 Wyniki imienne: ZA (16) Józef Belt, Waldemar Fura, Józef Gawrych, Brunon Han, Katarzyna Kaczmarek-Sławińska, Zbigniew Kapusta, Urszula Kempińska-Czerwińska, Adam Knapik, Franciszek Koszowski, Andrzej Kowalski, Stanisława Kuffel, Iwona Manys, Marek Mazurek, Barbara Studzińska, Grzegorz Tomaszewski, Roman Witt NIEOBECNI (5) Grzegorz Goral, Angelika Macura, Ryszard Pacek, Marcin Podgórski, Dariusz Wolski  

Wiceprzewodniczący przedstawił wyniki głosowania i poinformował, że Rada Powiatu podjęła Uchwałę nr XLIX/315/23 (uchwała w załączeniu).

    j) zatwierdzenia Planów Pracy Komisji Rady Powiatu na 2023 rok.

Pan Andrzej Kowalski przypomniał, że zgodnie z zapisami ustawowymi plan pracy Komisji Rewizyjnej został przyjęty w ubiegłym roku i jest realizowany. Plany pracy pozostałych komisji podlegają zatwierdzeniu przez Radę Powiatu. Ponieważ część planów pracy została przesłana radnym zaproponował, aby przewodniczących poszczególnych komisji krótko omówili plany pracy, w szczególności zwracając uwagę na różnice w stosunku do ubiegłego roku.

 

Pan Roman Witt zwrócił uwagę na specyfikę Komisji Skarg, Wniosków i Petycji, której pracę trudno planować, gdyż determinuje ją ilość wpływających skarg. Wyrażając nadzieję, że będzie ich jak najmniej dodał, że pozostałe elementy, takie jak analiza materiałów sesyjnych, czy budżetowych nie ulegają zmianie w stosunku do ubiegłego roku, gdyż wynikają z przepisów.

 

Pan Andrzej Kowalski przyznał, że Komisji Skarg, Wniosków i Petycji to specyficzna komisja, która pracuje wtedy, kiedy zachodzi taka potrzeba.

 

Pani Urszula Kempińska-Czerwińska stwierdziła, że opracowując plan pracy Komisji Oświaty, Kultury, Sportu i Turystyki sugerowano się planem pracy Rady. Poinformowała, że plan zawiera te same tematy, co w ubiegłym roku, gdyż wynikają one z przepisów jednoczenie zaznaczając, że plan jest otwarty i istnieje możliwość wniesienia nowych tematów w trakcie roku, jeśli zajdzie taka potrzeba.

 

Pani Katarzyna Kaczmarek-Sławińska przychyliła się do głosów przedmówców, że pewne elementy muszą znaleźć się w planie, natomiast są trzy pozycje, które cyklicznie, co pewien czas pojawiają się w pracach Komisji Polityki Finansowej. W tym roku zaplanowano sprawozdanie z działalności Domu Dziecka w Bąkowie (ostatni raz zagadnienie to było przedmiotem analizy w 2020 roku), sprawozdanie z wykorzystania środków finansowych w Domu Pomocy Społecznej w Gołuszycach (poprzednio analizowane bodajże w 2019 roku) oraz analizę wydatkowania środków w Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym w Warlubiu (tą kwestią ostatni raz zajmowano się w 2020 roku). Zupełnie nowy element, podyktowany dyskusją, jaka miała miejsce na temat wykorzystania mienia Skarbu Państwa i przede wszystkim gospodarowania nieruchomościami w celach komercyjnych, żeby zwiększyć przychody powiatu, to analiza takich umów.

 

Pani Iwona Manys poinformowała, że na rok 2023 zaplanowanych jest 12 posiedzeń Komisji Zdrowia, Pomocy Społecznej i Polityki Prorodzinnej, ale być może będzie ich więcej. Tematy są tożsame z rokiem ubiegłym, co wynika z ustaw, są cykliczne sprawozdania przedkładane radnym, 2 razy ujęto tematy dotyczący Nowego Szpitala (funkcjonowania i sprawozdań z działalności), natomiast niewątpliwie te spotkania będą częstsze, z uwagi na zmianę właściciela, o której była mowa w ubiegłym roku kalendarzowym.

 

Pan Brunon Han stwierdził, że plan pracy Komisji Infrastruktury i Gospodarki jest zgodny z planem pracy Rady. Oprócz cyklicznych spraw, którymi Komisja zawsze się zajmowała w tym roku w planie ujęte zostały stan budynków i infrastruktury Warsztatów Terapii Zajęciowej w Świeciu, Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w Świeciu oraz Domu Pomocy Społecznej w Gołuszycach, a poza tym drogi, spółki wodne itd.

 

Pan Grzegorz Tomaszewski jako nowe zagadnienia ujęte w planie pracy Komisji Ochrony Środowiska, Rolnictwa i Leśnictwa wskazał powrót do dwóch tematów, których nie było w ubiegłym roku, tj. zapoznanie się z efektami działalności Zespołu Parków Krajobrazowych na terenie powiatu oraz odnawialne źródła energii.

 

Ponieważ do przedstawionych przez Przewodniczących Komisji planów pracy nie wniesiono pytań ani uwag Wiceprzewodniczący zamknął dyskusję i po sprawdzeniu quorum przystąpiono do procedury głosowania.

  Głosowano w sprawie: zatwierdzenia Planów Pracy Komisji Rady Powiatu na 2023 rok. Wyniki głosowania ZA: 17, PRZECIW: 0, WSTRZYMUJĘ SIĘ: 0, BRAK GŁOSU: 0, NIEOBECNI: 4 Wyniki imienne: ZA (17) Józef Belt, Waldemar Fura, Józef Gawrych, Grzegorz Goral, Brunon Han, Katarzyna Kaczmarek-Sławińska, Zbigniew Kapusta, Urszula Kempińska-Czerwińska, Adam Knapik, Franciszek Koszowski, Andrzej Kowalski, Stanisława Kuffel, Iwona Manys, Marek Mazurek, Barbara Studzińska, Grzegorz Tomaszewski, Roman Witt NIEOBECNI (4) Angelika Macura, Ryszard Pacek, Marcin Podgórski, Dariusz Wolski  

Wiceprzewodniczący przedstawił wyniki głosowania i poinformował, że Rada Powiatu podjęła Uchwałę nr XLIX/316/23 (uchwała w załączeniu).

   
  1. Sprawy różne.
W dyskusji wzięli udział:

Pani Katarzyna Kaczmarek-Sławińska wracając do poruszonego wcześniej wątku projektów skomentowała, że nie pierwszy raz radnym są przedstawiane wyjaśnienia, które nie powinny mieć miejsca. Podkreśliła, że na każdym etapie procesu inwestycyjnego uczestniczą profesjonaliści – zarówno po stronie wykonawców, jak i zamawiającego. Przygotowujący projekt mieli wiedzę, jaka ma być lokalizacja i co znajduje się na terenie sąsiednich działek, a Pan Józef Gawrych jako strażak wiedział, że mogą być dodatkowe wymogi względem bezpieczeństwa z uwagi na usytuowanie stacji benzynowej. Ekspertyzę należało zamówić przed przystąpieniem do zlecenia projektu na zewnątrz, bo z niej by wynikało, w jakim kierunku ma iść projektant, żeby obiekt mógł potem zostać wykonany, odebrany i żeby nie było problemu ze zgłoszeniem go do użytkowania. Obecnie mówienie, że czegoś nie było, ktoś coś przeoczył świadczy, że albo był mało profesjonalny wykonawca projektu, który nie wskazał, że na tym etapie czegoś brakuje, albo osoba, która odbierała te dokumenty niedokładanie zweryfikowała całość materiałów. Skomentowała, że nie są to pierwsze nieprawidłowości, jeśli chodzi o zamówienia publiczne. Nawiązała do materiałów, jakie otrzymała Komisja, m.in. odnośnie postępowań dotyczących realizacji zadań inwestycyjnych drogowych wskazując, że zauważyła dzielenie zleceń mimo tego samego kodu (np. na transport ogólny i transport osobowy) i omówiła, w jaki sposób powinno to być stosowane. Zgodziła się też z opinią Pana Adama Knapika, że to nie jest dobry pomysł, żeby Dyrektor „Domu Dziecka” odpowiadała za całą procedurę przetargową, przygotowania projektu i realizacji inwestycji. Dodała, że Pani Dyrektor jest dobra w tym, co robi w tej chwili, ale niekoniecznie w tak trudnej materii, gdzie dochodzą jeszcze wymogi określone przez konserwatora zabytków.

 

Pani Barbara Studzińska zapewniła, że zgłaszane przez radnych uwagi i sugestie są zawsze analizowane i rozważane, czy zasadna jest zmiana podejście do danej sprawy. Wyraziła przekonanie, że Dyrektor CAOPOW w Bąkowie poradzi sobie z realizacją tego zadania. Wyjaśniła, że inwestycja jest przypisana do budżetu placówki, więc jej dyrektor musi wziąć za nią odpowiedzialność i to zadanie realizować, natomiast oczywiście będzie korzystać z naszej pomocy i wsparcia fachowców. Dodała, że nie jest to pierwsze zadanie inwestycyjne, które będzie ona realizować.

 

Pan Roman Witt wyraził opinię, że tego typu sytuacje, że czegoś nie przewidziano będą się zdarzały coraz częściej, biorąc pod uwagę coraz bardziej skomplikowane przepisy i wymagania coraz bardziej rozbudowanej dokumentacji. Nawiązał do kwestii wynagrodzeń pracowników wskazując, że niskie płace w samorządach mogą doprowadzić do braku wykwalifikowanej kadry i konieczności zlecania zadań na zewnątrz, wynajmując tzw. kierowników projektu.

 

Pan Józef Gawrych odpowiadając radnej stwierdził, że jest strażakiem ochotnikiem, a nie prewentystą w Państwowej Straży Pożarnej, który stosuje swoje wewnętrzne przepisy oraz ustalenia. Zaznaczył, że na etapie każdej inwestycji jesteśmy zaskakiwani różnymi rzeczami i naszą rolą jest szukać wyjścia z sytuacji. Znaleźliśmy rozwiązanie i proponujemy je Radzie, żeby można było to zadanie zrealizować. Powtórzył argumenty za traktowaniem ww. projektu jako odrębnego zadania i zasygnalizował, jak będzie przebiegać dalsza procedura.

 

Pan Franciszek Koszowski powiedział, że spośród kilku inwestycji drogowych, jakie realizowano żadna nie była aneksowana ze względu na koszty, a jedynie co do terminu wykonania i w żadnym przypadku nie zwiększano finansowania.

 

Pani Katarzyna Kaczmarek-Sławińska wyjaśniła, że nie mówiła o inwestycjach, na które w przetargach mieliśmy przeznaczone określone kwoty, tylko o danych, jakie były zawarte w przygotowanej przez Skarbnika analizie wydatków na utrzymanie dróg, podając że pozycje dot. przewozu kruszywa i przewozu osób były rozdzielone mimo, że jest to ten sam kod. Następnie zapytała, jaka jest wartość docelowa inwestycji budowy biblioteki.

 

Pan Józef Gawrych zastrzegł, że wartość będzie określona jeżeli ogłosimy przetarg i firmy nam zgłoszą, za jaką kwotę są gotowe to wykonać; trudno przewidzieć, kiedy będziemy to realizować, natomiast na dzień dzisiejszy kosztorys opiewa na kwotę ok. 9 mln zł.

 

Pani Katarzyna Kaczmarek-Sławińska stwierdziła, że w momencie kiedy inwestor przygotowuje inwestycję powyżej bodajże 2 mln zł, ma obowiązek przygotowania koreferatu – jest to dokument, który sprawdza, czy inwestor nie popełnił żadnych błędów. Zapytała, czy zostało to zrobione, na co Pan Józef Gawrych zaprzeczył.

 

Pan Adam Knapik odnosząc się do prowadzonej dyskusji zgodził się, że w sprawach technicznych wiele rzeczy trudno przewidzieć, ale tak naprawdę nie rozmawiamy o sprawach technicznych, tylko o przygotowaniu umowy i zabezpieczeniu w niej w odpowiedni sposób interesu powiatu. Stwierdził, że kiedyś powiedział, że jeśli chcemy mieć porządek w inwestycjach, wszystko ładnie, tanio i dobrze dopilnowane, to Pana Dyrektora Adama Kufla trzeba ustanowić kierownikiem wydziału inwestycji. Argumentując przypomniał sytuację, jaka miała miejsce w odniesieniu do projektowanej rozbudowy szkoły; stwierdził, że po dyskusji na posiedzeniu Komisji zostało zlecone doprojektowanie systemu ogrzewania za pomocą pomp ciepła zaznaczając, że projektant wykonał te dodatkowe prace w ramach umowy. Zasugerował, że należy z większą dbałością zabezpieczać się na nieprzewidywane sytuacje. Zadaniem Zarządu i Starosty jest, aby wydając kilkaset tysięcy na opracowanie dokumentacji tak sformułować umowę, żeby w przypadku wystąpienia konieczności doprojektowania czegoś, był za to odpowiedzialny podmiot, który wygrał przetarg i to on ponosił koszt ewentualnych prac dodatkowych, a nie powiat, którego w jego ocenie nie stać ani na budowę biblioteki, ani Spichlerza w Bąkowie, ani nawet na przyjętą w dzisiejszych zmianach budżetu podwyżkę dla pracowników. Stwierdził, że zabezpieczenie środków na inwestycję i wykonanie dokumentacji było decyzją Rady, więc racjonalne jest doprowadzenie zadania do końca, jednocześnie akcentując swoje negatywne stanowisko wobec realizacji tego przedsięwzięcia.

Zwracając się do Starosty stwierdził, że nie jest tak, że jeżeli inwestycja jest wpisana w planie finansowym jednostki, to kierownik tej jednostki musi odpowiadać za jej realizację wskazując, że istnieje np. procedura inwestora zastępczego. Przyznał, że nie jest to rozwiązanie darmowe, jednocześnie sugerując możliwe negatywne skutki działań ze strony wykonawcy inwestycji, wykorzystującego niewiedzę osoby, która jest za to odpowiedzialna. Zasugerował, że skoro Rada podjęła decyzję o przeznaczeniu 4,5 mln zł na przebudowę Spichlerza, to może należałoby wydać jeszcze 100 lub 200 tys. zł i skorzystać z pracowni konserwacji zabytków, które bardzo chętnie podejmują się roli inwestora zastępczego, żeby było to jak najlepiej zrobione. Kończąc stwierdził, że współczuje Pani Dyrektor „Domu Dziecka” w Bąkowie, że będzie musiała się z tym zmierzyć, bo uważa, że nie jest przygotowana do prowadzenia takiej inwestycji.

 

Pani Barbara Studzińska zapewniła, że Zarząd Powiatu zrobi wszystko, żeby jak najlepiej zrealizować zadania, które są zapisane w zatwierdzonym przez Radę budżecie. Odnosząc się do wypowiedzi przedmówcy poprosiła, żeby nie drwił i nie ingerował w sprawy leżące w kompetencji zarządu.

Jeśli chodzi o inwestycję w Bąkowie powtórzyła, iż nie ma wątpliwości, że Pani Dyrektor poradzi sobie z jej realizacją, a w razie potrzeby uzyska stosowną pomoc. Jako paradoks oceniła, że radny z jednej strony kwestionuje przeznaczenie 15 tys. zł na dodatkowy projekt, a jednocześnie mówi, że mamy wydać 100 tys. zł na inwestora zastępczego. Zaakcentowała, że obecnie jesteśmy na etapie wyrażenia zgody, żeby Dyrektor CAOPOW w Bąkowie mogła rozpisać przetarg, dopiero będziemy szukać wykonawcy, mamy zrobiony projekt, a zadanie jest w zasadzie niezbyt wielkie (I etap będzie w stanie surowym zamkniętym) i oczywiście będzie realizowane pod nadzorem konserwatora zabytków.

 

Pan Andrzej Kowalski zastrzegając, że dopuszcza wszystkie głosy w dyskusji zaapelował do radnych o kulturę wypowiedzi i wzajemny szacunek. Jednocześnie zasygnalizował zrozumienie trudności w prowadzeniu procesu inwestycyjnego.

 

Pan Franciszek Koszowski uzupełnił, że każda budowa ma inspektora nadzoru oraz kierownika budowy i nadzór autorski, a w Bąkowie jest też nadzór konserwatorski. Podkreślił, że Dyrektor CAOPOW remontowała cały dworek, ma już doświadczenie w realizacji inwestycji związanych z konserwacją zabytków i jeżeli ta inwestycja będzie realizowana, dołożymy wszelkich starań, żeby była wykonana prawidłowo i zgodnie ze sztuką budowlaną. Dodał również, że w przetargu może startować firma, która ma doświadczenie w pracach konserwatorskich.

 

Pan Roman Witt zgodził się, że projekty powinny być przygotowywane dobrze, a osoba która wygrywa przetarg powinna mieć odpowiednie referencje, kompetencje itd. Przyznał rację radnemu Knapikowi, że w umowie możemy zawrzeć wystąpienie nieprzewidzianych sytuacji, tylko musimy wtedy zdawać sobie sprawę z tego, że będzie to droższe, bo podmiot, który miałby wykonać zadanie, musi wkalkulować potencjalne ryzyko w koszty, więc oszczędność przy takim podejściu może być pozorna. Jednocześnie przypomniał, że wielokrotnie padały uwagi, iż dane zadanie można było wykonać taniej i np. w odniesieniu do sali gimnastycznej radny Knapik sugerował, że można było skorzystać z gotowego projektu i go zaadaptować.

 

Pan Andrzej Kowalski zapewnił, że jest zwolennikiem tego, żeby obrady były żywe, ale sugeruje, aby starać się poruszać w ramach tematów, które są przedmiotem danej sesji.

 

Pan Grzegorz Goral nawiązując do wypowiedzi Pana Adama Knapika stwierdził, że na samym początku powiedział on, że najlepszym fachowcem jest Pan Dyrektor Adam Kufel i zastanawiał się nad rekomendacją jego osoby. Następnie zwracając się do Starosty zapytał, czy działka, na której znajduje się stacja paliw, a także teren za nią, są własnością powiatu?

 

Pani Barbara Studzińska wyjaśniła radnemu, że własnością powiatu jest biurowiec i budynki gospodarcze (garaże), stacja paliw jest nadal własnością Skarbu Państwa, a znajdująca się za nią działka o powierzchni prawie 3 000 m2 jest własnością powiatu.

 

Pan Adam Knapik (Ad Vocem) sprostował, że nie powiedział, iż Pan Adam Kufel jest najlepszym fachowcem, tylko że jeżeli chcemy „mieć spokój” z inwestycjami, powinien on zostać kierownikiem wydziału inwestycyjnego. Zwracając się do Pana Grzegorza Gorala stwierdził, że rozumie, iż w związku ze zbliżającymi się wyborami chciał on wykorzystać tę opinię jako poparcie dla kandydata PiS i dodał, że Pan Adam Kufel byłby dobrym posłem.

Zwracając się do Starosty stwierdził, że poprosił o wyjaśnienie odnośnie kwoty 15 tys. zł i Pan Gawrych je przedstawił, natomiast inną sprawą jest, że nie podoba mu się podejście do sprawy, co wyartykułował. Ocenił, że problem stanowi fakt, iż uwagi wobec Zarządu Starosta odbiera jako krytykę swojej osoby, zamiast skupić się nad znalezieniem najlepszego rozwiązania, albo na powiedzeniu sobie co zostało zrobione źle, ale nie po to, żeby kogoś krytykować tylko żeby wyciągać wnioski i tego nie powielać. Ponadto dodał, że użyte przez niego określenie „drogi zarządzie” wynikało z sympatii.

 

Pan Andrzej Kowalski zasugerował, żeby na sesjach nie wdawać się w dyskusje polityczne bo samorząd powinien zajmować się tym, do czego został powołany tj. sprawami lokalnymi.

   
  1. Zakończenie.

Wobec braku dalszych chętnych do zabrania głosu, z uwagi na wyczerpanie porządku dziennego Wiceprzewodniczący zamknął obrady XLIX sesji Rady Powiatu Świeckiego.

Przewodniczący Rady Powiatu Świeckiego /-/ Brunon Han

Przygotowała: Halina Matwiej Przygotowano przy pomocy programu eSesja.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>