Obecni na posiedzeniu członkowie Komisji - według załączonej listy obecności.
Obecni na posiedzeniu goście;
1. Zbigniew Blaurok- Dyrektor Domu Pomocy Społecznej w Gołuszycach,
2. Bożena Gaca-Zielińska - Dyrektor Powiatowego Zespołu Ekonomiczno-Administracyjnego w Świeciu,
3. Karolina Gapska-Kostrzewa - Dyrektor Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Świeciu,
4. Iwona Karolewska- Sekretarz Powiatu Świeckiego,
5. Karolina Kasica- Dyrektor Powiatowego Urzędu Pracy w Świeciu,
6. Adam Meller- Dyrektor Powiatowego Zarządu Dróg,
7. Katarzyna Meller- Inspektor w Wydziale Organizacyjnym Starostwa Powiatowego w Świeciu,
8. Karolina Szymańska- Inspektor ds. administracji w Centrum Administracyjnym Obsługi Placówek Opiekuńczo-Wychowawczych w Bąkowie,
9. Dariusz Woźniak- Skarbnik Powiatu Świeckiego.
Otwarcia wspólnego posiedzenia Komisji Rady Powiatu Świeckiego dokonała Przewodnicząca Komisji Polityki Finansowej, Pani Katarzyna Kaczmarek-Sławińska, która powitała obecnych radnych i przybyłych gości. Następnie przedstawiła proponowany porządek obrad:
1. Prezentacja projektu budżetu Powiatu Świeckiego na 2023 rok oraz projektu Wieloletniej Prognozy Finansowej Powiatu Świeckiego.
2. Sprawy bieżące.
Do pkt. 1Pan Adam Knapik przypomniał procedurę uchwalania budżetu Powiatu Świeckiego. Wskazał, że zachowany został termin, w którym Zarząd Powiatu do dnia 14 listopada zobowiązany jest przyjąć projekt uchwały budżetowej na kolejny rok. Następnie do dnia 15 listopada Zarząd przekazuje projekt budżetu Przewodniczącemu Rady i kieruje do zaopiniowania Regionalnej Izbie Obrachunkowej. Zgodnie z § 6 Przewodniczący Rady Powiatu w terminie 3 dni roboczych od otrzymania projektu przekazuje go Przewodniczącym Komisji w celu zaopiniowania. Od dnia dzisiejszego do 25 listopada Komisje muszą odbyć posiedzenia, na których zaopiniują projekt budżetu Powiatu. Sformułowane przez komisje opinie przekazane zostaną Zarządowi, który w terminie 7 dni od dnia otrzymania ostatniej opinii zwołuje posiedzenie w celu rozpatrzenia poprawek wniesionych do uchwały budżetowej. Dodał, że zgodnie z uchwałą o procedurze przyjmowania budżetu wnioski niezaakceptowane przez Zarząd Powiatu mogą być zgłaszane na sesji Rady Powiatu jako poprawki do projektu uchwały budżetowej. Podkreślił, że wszystkie dotychczasowe terminy zostały dochowane. Poinformował również o piśmie z Prokuratury w Świeciu, które wpłynęło do Starostwa, zawiadamiające o wszczęciu postępowania przeciwko Przewodniczącemu Rady Powiatu Świeckiego.
Pani Barbara Studzińska omówiła ogólne założenia projektu uchwały Rady Powiatu Świeckiego w sprawie uchwalenia budżetu Powiatu Świeckiego na rok 2023 (projekt uchwały stanowi załącznik do protokołu posiedzenia Zarządu Powiatu z dnia 04.11.2022 r.). Rozpoczynając od dochodów powiedziała, iż są one planowane w wysokości 143 902 791 złotych, z czego dochody majątkowe wynoszą 17 964 910 złotych, a dochody bieżące 125 937 890 złotych. Wyjaśniła, że składają się one z dotacji z budżetu państwa, funduszy unijnych i dotacji od innych jednostek samorządu terytorialnego. Łączna kwota dotacji w przyszłorocznym budżecie na etapie planowania wynosi 39 503 709 złotych (co stanowi 27,5% dochodów), zaś subwencji 60 261 913 złotych (co stanowi 41,9% dochodów Powiatu). Wskazała także na dochody z udziału w PIT i CIT, które wynoszą kolejno 19 415 646 złotych i 7 239 123 złotych. Dochody własne wynoszą natomiast 17 482 400 złotych, stanowiąc 12,1% dochodów Powiatu Świeckiego. Kontynuując powiedziała, że wydatki planowane są w tej samej wysokości co dochody, co sprawia, że budżet na 2023 rok jest budżetem zrównoważonym. W sposób szczegółowy objaśniła strukturę wydatków, która przedstawia się następująco:
- wydatki inwestycyjne- 19 271 401 złotych, w tym inwestycje drogowe- 18 131 401 złotych,
- inne zadania inwestycyjne- 1 140 000 złotych.
Wspomniała, iż realizowanych jest również 8 projektów unijnych na kwotę 6 130 816 złotych. Zaznaczyła, że przedstawiany projekt budżetu nie zawiera propozycji podwyżek płac dla pracowników Starostwa i jednostek organizacyjnych Powiatu, ale będzie to możliwe po wprowadzeniu nadwyżki budżetowej. Odnosząc się ponownie do strony wydatkowej budżetu poinformowała, iż wydatki bieżące zostały skalkulowane na podstawie zawartych umów bądź też prognoz. Ponadto zabezpieczono środki na transport publiczny w wysokości 7 619 000 złotych. Następnie wskazała na wysokość środków przeznaczanych na wydatki w poszczególnych jednostkach organizacyjnych podlegających Powiatowi podkreślając, iż realizacja tych zadań możliwa będzie dzięki środkom zabezpieczonym w budżecie lub pozyskaniu funduszy zewnętrznych. Kontynuując przedstawiła inwestycje, których wykonanie zaplanowane jest w projekcie budżetu na 2023 rok:
- przebudowa drogi powiatowej Osie-Warlubie (planowane jest 6 122 000 złotych, w tym dotacja od Marszałka i zakładana dotacja od Lasów Państwowych). Dodała, że inwestycja ta jest przyczyną zorganizowania sesji budżetowej na dzień 14 grudnia, ponieważ istnieje możliwość otrzymania jeszcze w tym roku dotacji od Wojewody Kujawsko-Pomorskiego, pod warunkiem podpisania umowy do 15 grudnia,
- remont drogi Dąbrowa-Biechówko wraz z przebudową odcinków dróg, w wysokości 500 000 złotych, gdzie na to zadanie gmina Drzycim przeznaczy 250 000 złotych, a kolejne 250 000 złotych to środki własne Powiatu,
- sfinansowanie dokumentacji projektowej na przebudowę drogi Morsk-Świecie-Dworzysko w kwocie 350 000 złotych (w tym roku finansujemy 200 000 złotych)
- przebudowa drogi Topolno-Grabowo, której koszt wynosi 4 600 000 złotych. Na zadanie to zabezpieczono 700 000 złotych od Gminy Pruszcz na podstawie porozumienia, zostaną złożone wnioski o dofinansowanie do programu Polski Ład, a brakującą kwotę wspólnie pokryje Powiat wraz z Gminą Pruszcz,
- dofinansowanie ścieżek rowerowych w gminie Świekatowo i Bukowiec w wysokości 156 000 złotych,
- modernizacja ewidencji gruntów i budynków w kwocie 500 000 złotych,
- dotacje dla OSP w wysokości 70 000 złotych i dla spółek wodnych w kwocie 100 000 złotych,
- odbudowa zabytkowego Spichlerza w Bąkowie, na którą zaplanowane jest 570 000 złotych.
Podsumowując zwróciła uwagę, iż jest to budżet zrównoważony, w którym głównym źródłem dochodów będą subwencje i dotacje. Wszystkie podstawowe zadania, które Powiat zobowiązany jest realizować, takie jak transport publiczny czy bieżące utrzymanie dróg są zabezpieczone w budżecie.
Pan Dariusz Woźniak szczegółowo omówił projekt uchwały Rady Powiatu Świeckiego w sprawie uchwalenia budżetu Powiatu Świeckiego na 2023 rok oraz projekt Wieloletniej Prognozy Finansowej Powiatu Świeckiego na lata 2023-2029 (przedstawiony materiał stanowi załącznik do protokołu posiedzenia Zarządu Powiatu z dnia 04.11.2022 r.).
Pani Katarzyna Kaczmarek-Sławińska podziękowała za przedstawienie materiału i otworzyła dyskusję w przedmiotowej sprawie.
Pan Grzegorz Goral zapytał, czy w przedstawionym projekcie budżetu ujęto premie dla pracowników z okazji Dnia Samorządowca.
Pani Barbara Studzińska wyjaśniła, iż w budżecie nie są planowane nagrody dla pracowników jako osobne pozycje. Wypłacane są one wtedy, kiedy dostępne są środki finansowe wynikające z oszczędności płacowych. Dotychczas zawsze wypłacano nagrody na Dzień Samorządowca, ponieważ były na to środki, ale ten rok był trudny. Dodała, że ma ogromną satysfakcję w momencie, kiedy może nagrodzić nie tylko pracowników Starostwa, ale wszystkich pracowników samorządowych w jednostkach organizacyjnych Powiatu. Na koniec wypowiedzi wskazała, iż wszystko wskazuje na to, że nagrody te zostaną wypłacone w grudniu tego roku.
Pani Iwona Manys:- odnosząc się do listopadowych zmian w budżecie i porównując plan wydatków na dział „Transport i łączność”, który w projekcie budżecie wynosi 29 975 000 złotych, a w listopadzie wynosił 36 000 000 złotych zapytała, czy wzorem ubiegłego roku środki będą przesuwane w miarę możliwości finansowych,
- zapytała, z czego wynika bardzo duża różnica w planie wydatków w dziale „Gospodarka mieszkaniowa”, który w listopadzie bieżącego roku wynosił 3 973 000 złotych, a w projekcie budżetu na 2023 rok jest to 1 297 000 złotych,
- poprosiła o wyjaśnienie przyczyny dużej różnicy w wydatkach na dział: „Obrona narodowa”, gdzie jest zaplanowane 70 900 złotych, a początkowy plan wynosił 5000 złotych,
- zadała pytanie, czy w projekcie budżetu uwzględniono podwyżkę dla nauczycieli w wysokości 7,8%,
- nawiązując do wydatków w dziale 851 „Szpitale” zapytała, czy fakt zaplanowania 2 000 000 złotych w budżecie na 2022 rok związany był z budową parkingu,
- zwróciła uwagę na duże dysproporcje w wynagrodzeniach pracowników PUP w Świeciu i pracowników Starostwa.
Ad. 1 Powiedział, że nie widzi takich możliwości. Jeżeli chodzi o transport i łączność budżet może zwiększyć się tylko w kwestii inwestycyjnej, ale nie w wydatkach bieżących. Dodał, że zakłada się zwiększenie wydatków na drogi o 1 700 000 złotych.
Ad. 2 Wyjaśnił, że w tym roku było jedno zadanie inwestycyjne- budowa parkingu i dróg wewnętrznych przy Nowym Szpitalu w Świeciu jako jednorazowy wydatek, a w przyszłym roku tego nie ma.
Ad. 3 Wskazał, iż zmieniła się klasyfikacja budżetowa i wydatki na kwalifikację wojskową, które wcześniej klasyfikowane były w innym dziale.
Ad. 4 Powiedział, że podwyżka nie została uwzględniona.
Ad. 5 Odparł, że remont parkingu określony był w dziale 700, natomiast tutaj znika jedno zadanie z zakresu administracji rządowej- w przyszłym roku Powiaty nie będą realizować płatności za składki na ubezpieczenia zdrowotne dla osób bezrobotnych w powiecie.
Ad. 6 Wymienił jednostki organizacyjne Powiatu, w których średnia wynagrodzeń stawek powiatowych jest najniższa.
Pani Barbara Studzińska dodała, że wynagrodzenia w jednostkach organizacyjnych kształtowały się przez cały czas istnienia Powiatu i wynikały z obowiązujących tabel i możliwości. Ze zdobytych informacji wynika, iż Powiatowe Urzędy Pracy mają mieć przyznane dodatkowe wynagrodzenia z budżetu państwa, co pozwoli na wyrównanie płac wzwyż. Wskazała jednocześnie na zaplanowane dla wszystkich podwyżki o 500 złotych brutto do wynagrodzenia zasadniczego. Zwróciła ponadto uwagę na tegoroczne podwyżki w PUP, które były nieco wyższe niż dla pozostałych pracowników. W kwestii Domu Pomocy Społecznej w Gołuszycach powiedziała, że na początku kadencji Rada zwiększyła wynagrodzenia w tej placówce.
Pan Adam Knapik odnosząc się do zapisu projektu budżetu, który dotyczy upoważnienia do samodzielnego decydowania przez Zarząd o inwestycjach związanych z pomocą obywatelom Ukrainy zapytał, czy Powiat będzie musiał ponieść koszty inwestycji w związku z przebywaniem uchodźców na naszym terenie.
Pan Dariusz Woźniak odpowiedział, że jest to upoważnienie na wszelki wypadek, np. w sytuacji otrzymania środków od państwa, które będzie należało wprowadzić do budżetu Zarządem.
Pan Adam Knapik zapytał, na co konkretnie zostanie przeznaczona dotacja inwestycyjna na fundusz wsparcia dla Straży Pożarnej.
Pan Józef Gawrych odpowiedział, że zakupiony zostanie odkurzacz do substancji ropopochodnych.
Pan Adam Knapik, na podstawie założeń do projektu budżetu dot. zabezpieczenia środków na drogę Dąbrówka na terenie gminy Drzycim, w wysokości 5% wartości kosztów inwestycyjnych, tj. 500 000 złotych zwrócił uwagę, iż mechanizm finansowania spowoduje, że będzie należało wykazać wkład własny. W związku z tym o ile będzie należało zwiększyć budżet w przypadku rozstrzygnięcia pozytywnego konkursu i skąd zostaną przesunięte środki na wkład własny.
Pan Dariusz Woźniak odparł, że nie będzie zwiększany budżet. Kwota 500 000 złotych to 5% wartości inwestycji i jest to wkład własny finansowany z 2 źródeł: środków własnych Powiatu oraz środków gminy Drzycim, a pozostałe 95% planuje się pozyskać z dotacji.
Pan Adam Knapik w związku z tym, iż w ramach bieżącego utrzymania dróg jest jedno zadanie quasi inwestycyjne, określone jako remont drogi powiatowej w Grucznie na kwotę 1 500 000 złotych zapytał, dlaczego zostało ono ujęte w bieżącym utrzymaniu dróg, a nie w inwestycjach.
Pan Dariusz Woźniak wyjaśnił, że zadanie to ma charakter remontowy, a nie inwestycyjny. Dodał, że są 2 źródła finansowania: dotacja z Samorządu Województwa oraz dotacja z Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg w wysokości 751 500 złotych.
Pan Franciszek Koszowski powiedział, że chodzi o odcinek drogi z Poledna do Gruczna o długości ok. 700 m. Koszty tej inwestycji oszacowano na 1,5 mln złotych, a kwotę 700 000 złotych pokryje Urząd Marszałkowski. Pozostałe 750 000 złotych planuje się pozyskać z Funduszu Dróg od Wojewody. Podkreślił, że zadanie to wprowadzono do budżetu ze względu na możliwość uzyskania środków na remont, ponadto droga ta stanowi jedyny wyjazd na trasę S5 od strony firmy Schumacher.
Pan Dariusz Woźniak nawiązując do wypowiedzi przedmówcy dodał, że Województwo mogło bez zgody Powiatu zrzucić to zadanie kaskadą. Na spotkaniu z radnym Sejmiku Województwa i Wicestarostą wynegocjowane zostały środki z budżetu Marszałka i uzgodniono, że pozostałą kwotę pozyska się z Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg.
Pan Adam Knapik poprosił o wyjaśnienie, skąd będą przesuwane środki na bieżące utrzymanie dróg w przypadku wysokich kosztów na odśnieżanie.
Pan Dariusz Woźniak odparł, że nie ma żadnych możliwości na zwiększenie środków na bieżące utrzymanie dróg, dlatego konieczne jest zmieszczenie się w limicie.
Pan Adam Knapik zapytał, na co konkretnie przeznaczane są pieniądze w nadzorze budowlanym, jeżeli Powiat dokłada ze środków własnych do zadań rządowych, ponadto planowane jest przeznaczenie 85 500 złotych do zadania rządowego: gospodarka gruntami i nieruchomościami.
Pan Dariusz Woźniak objaśnił, że do zadań z zakresu nadzoru budowlanego dokładane jest ok. 6000 złotych. Jest to symboliczne dołożenie, bo plan wydatków określony jest na 756 100 złotych, a dotacja wynosi 750 300 złotych. Podkreślił jednocześnie, iż dodatkowe środki przeznaczane są nie tylko dla działu: gospodarka gruntami i nieruchomościami, ale również dla działu: Urzędy wojewódzkie (są to środki przeznaczane dla pracowników realizujących zadania z zakresu administracji rządowej).
Pan Adam Knapik powołując się na zapisy projektu budżetu na 2023 rok zadał pytanie, jakiego rodzaju wydatki zostały włączone do rozdziału związanego z bezpośrednim świadczeniem usług przez Starostwo Powiatowe w Świeciu.
Pan Dariusz Woźniak odpowiedział, że zmieniła się klasyfikacja budżetowa. Obowiązuje specjalny system sprawozdawczości, dlatego część wydatków z rozdziału 750 „Starostwo” zostało przeniesionych do wcześniej wskazanego rozdziału.
Pan Adam Knapik nawiązując do wydatków oświatowych, w których planuje się zabezpieczyć kwotę 189 000 złotych na utrzymanie budynku byłego internatu w Zespole Szkół w Nowem oraz kwotę 199 000 złotych na opłacenie funkcjonowania mieszkań chronionych mieszczących się w tym internacie zapytał, czy w związku z tym Stowarzyszenie Aktywni w Nowem będzie opłacać czynsz za utrzymywanie mieszkań chronionych, a wpływy te pojawią się po stronie dochodowej budżetu.
Pan Dariusz Woźniak odparł, że częściowo tak. Po stronie dochodowej są wpływy z opłat za mieszkania, wpływy z Warsztatów Terapii Zajęciowej oraz mieszkań chronionych. Instytucje te zostały ujęte w tym samym dziale, a całkowita wartość dochodów wyniesie 142 000 złotych za cały budynek.
Pan Adam Knapik powiedział, że budynek w Nowem, budynek przy ul. Laskowickiej w Świeciu oraz budynek byłej siedziby Starostwa, do których Powiat dokłada są deficytowe mimo, że funkcjonują tam różne organizacje finansowane ze środków zewnętrznych.
Pan Dariusz Woźniak oznajmił, iż będzie zaproponowana Radzie uchwała o zmianie stawek wynajmu.
Pani Barbara Studzińska oświadczyła, że w obiekcie mieszczącym się na ul. Wojska Polskiego 173 oraz w budynkach po Straży Pożarnej część pomieszczeń wykorzystywana jest na potrzeby Powiatu, dlatego nie ma dochodów z tytułu czynszu. Ponadto niektórym instytucjom zostały użyczone miejsca, stąd płacą oni tylko za bieżące użytkowanie.
Pan Adam Knapik odnosząc się do działu „Klasyfikacja wpływów i wydatków związanych z gromadzeniem środków z opłat i kar” w gospodarce komunalnej i ochronie środowiska zapytał, jakiego rodzaju są obciążenia, które określono w pozycji: różne opłaty i składki w kwocie 300 000 złotych.
Pani Barbara Studzińska wyjaśniła, że jest to kwota, którą zabezpieczono z budżetu ochrony środowiska na potencjalny wydatek związany z utylizacją odpadów na terenie strefy rozwoju gospodarczego, o który zwróci się do Powiatu gmina Świecie. Na działkę będącą własnością gminy Świecie, położoną w strefie Vistula 1 nielegalnie zostało nawiezionych bardzo dużo odpadów. Gmina Świecie odpady te zutylizowała, co kosztowało ok. 8 000 000 złotych, ale pewna ich ilość została przypisana Powiatowi Świeckiemu, co wynika z przepisów prawa. Całkowity koszt utylizacji odpadów, co do których zobowiązany byłby Powiat może wynieść ok. 600 000 złotych. W związku z tym, że Powiat nie posiada takiej kwoty, środki z funduszu ochrony środowiska w wysokości 300 000 złotych przeznaczone zostaną na sfinansowanie wykonania zastępczego zutylizowania nielegalnie zdeponowanych odpadów na terenie Vistula 1, jako pierwsza rata.
Pan Adam Knapik uważa, że przy tak wysokich kwotach należało ująć ten zapis w projekcie budżetu. Następnie zapytał, czy kwota 600 000 złotych wynika z mocy ustawy.
Pani Barbara Studzińska potwierdziła i dodała, iż wpisano ten wydatek w takiej formie, ponieważ Gmina Świecie wystąpi z wnioskiem w późniejszym terminie. W przypadku, gdy nie ma podmiotu zobowiązanego, obowiązuje wykonanie zastępcze. Z racji wydania decyzji administracyjnej o możliwości gromadzenia odpadów, Powiat jest odpowiedzialny za ich utylizację w określonym stanie prawnym.
Pan Adam Knapik zauważył, że w omawianym projekcie określono tylko wysokość dotacji, jakie mają otrzymać OSP, bez szczegółowego określenia konkretnie dotowanych zadań.
Pani Barbara Studzińska powiedziała, iż na ten moment w projekcie budżetu jest zapis ogólny o kwotach, jakie mają być przeznaczone na dotacje dla spółek wodnych i OSP, natomiast jest przygotowana propozycja dofinansowania konkretnych zadań.
Pan Józef Gawrych przyznał, że do końca ważyły się losy kwoty, jaka będzie przyznana dla OSP i spółek wodnych, dlatego nie zostało ujęte to w projekcie budżetu.
Pani Barbara Studzińska dodała, że zadania te mają być wprowadzone autopoprawką, a propozycje dofinansowań, które w tej chwili są już gotowe zostaną przedstawione podczas spotkań z Komisjami.
Pan Józef Gawrych objaśnił, iż podczas podziału środków dla spółek wodnych brano pod uwagę kwotę dotacji bazowej dla każdej spółki, długość urządzeń melioracyjnych, wysokość składki i ściągalność składki. Uchwalony został nowy regulamin przyznawania dotacji dla spółek wodnych, gdzie muszą one wykazać 10% udziału własnego, a dotacja nie może przekroczyć 20 000 złotych. Zgodnie z tym regulaminem wnioski na zadania związane z konserwacją rowów oraz zakup sprzętu złożyło 8 spółek wodnych. Następnie przedstawił szczegółowe zadania, które będą realizowane przez OSP i spółki wodne w ramach dotacji z budżetu Powiatu Świeckiego.
Pani Katarzyna Kaczmarek-Sławińska odnosząc się do założeń budżetu zapytała, z czego wynika 6,6% współczynnik wzrostu dochodów z gospodarki gruntami i nieruchomościami.
Pan Dariusz Woźniak objaśnił, iż dochody pochodzą z dzierżawy szpitala. Kwota dochodów z nieruchomości określana jest o wskaźnik inflacji, zaś dochody z mienia Skarbu Państwa, dochody za wynajem pomieszczeń przy ul. Wojska Polskiego oraz za część ruchomą są stałe. Zaznaczył, iż wzrost pozostałych dochodów z mienia powiatowego spowodowany jest przede wszystkim wpływami z dzierżawy nieruchomości Szpitala.
Pani Katarzyna Kaczmarek-Sławińska zauważyła, że inflację określono w załączniku do Rozporządzenia Ministra Finansów i jest ona obliczana na podstawie średniorocznej. W związku z tym, iż projekt budżetu zakłada inflację na poziomie ok. 11,2%, jest ona mniejsza niż określona przez Ministerstwo Finansów.
Pan Dariusz Woźniak wyjaśnił, że jest tak tylko w jednej pozycji, ponieważ mienie ruchome określone jest stałą kwotą. Jedynym dochodem, który wzrasta o poziom inflacji są dochody z nieruchomości.
Pan Brunon Han zapytał, czy nastąpi wzrost cen biletów w przewozach powiatowych w wyniku wzrostu cen paliw i innych zaistniałych czynników.
Pani Barbara Studzińska odpowiedziała, iż wzrost cen biletów nastąpił z dniem 1 września 2022 roku. Zastanawiano się nad przystąpieniem do kolejnej podwyżki, która weszłaby w życie od 1 stycznia, ale wstrzymano się od tej decyzji. Dodała, że obecnie obowiązują ceny z 1 września bieżącego roku.
Pan Brunon Han zwrócił uwagę na błąd techniczny znajdujący się na 38 stronie projektu budżetu, który polega na wpisaniu takiego samego udziału procentowego dla planowanych dochodów budżetowych w 2022 i 2023 roku.
Pan Dariusz Woźniak przyznał rację i powiedział, że jest to pomyłka pisarska.
Pan Adam Knapik zaproponował, aby przygotowując projekt budżetu przy danych porównawczych nie zawierać planu na rok poprzedni, tylko wykonanie wg stanu ostatniej nowelizacji.
Pan Dariusz Woźniak wyraził opinię, iż bardziej porównywalne są dane na początek. W trakcie roku wartości te ulegają dużym zmianom w związku z tym trudno je ze sobą zestawić.
Pani Katarzyna Kaczmarek-Sławińska poparła propozycję Pana Adama Knapika i dodała, że można byłoby zawrzeć dane dot. planu tak, aby zobaczyć, ile faktycznie zostało wydanych środków z danej pozycji. Zasugerowała, aby połączyć plan początkowy z planem kolejnym wraz z założeniami oraz zmianami, jakie nastąpiły między poszczególnymi wydatkami czy dochodami w ciągu roku.
Pani Iwona Manys powiedziała, że informowała o tym podczas uchwalania poprzednich budżetów Powiatu. Dzięki takiemu rozwiązaniu zdecydowanie łatwiej jest analizować budżet, bez konieczności odwoływania się do zmian, które miały miejsce w poprzednich miesiącach.
Pan Dariusz Woźniak odparł, że nie widzi przeszkód w zmianie konstrukcji budżetu ale zaznaczył, że zmiany są tak dynamiczne, że niewiele to poprawi. Następnie przedstawił projekt Uchwały Rady Powiatu Świeckiego w sprawie Wieloletniej Prognozy Finansowej Powiatu Świeckiego na lata 2023- 2029 (przedstawiony materiał stanowi załącznik do protokołu posiedzenia Zarządu Powiatu z dnia 04.11.2022 r.).
Pan Adam Knapik zapytał, czy poza drogami wpisanymi do wieloletniego planu drogowego są takie, które nie znalazły się w WPF na 2024 rok mimo, że pochodzą ze starego planu.
Pan Dariusz Woźniak odrzekł, że jeżeli zostanie zrealizowany budżet na 2023 rok to zostaną 2 zadania drogowe ze starego planu, wpisane do WPF na 2024 rok, tj. droga Błądzim-Ostrowite oraz droga Wierzchy-Brzemiona.
Pan Adam Knapik odnosząc się do wskaźników makroekonomicznych publikowanych przez NBP, które wykorzystywane są do prognozowanych wpływów i wydatków zapytał, czy na etapie konstruowania WPF Rada Powiatu może przyjąć inne wskaźniki.
Pan Dariusz Woźniak odpowiedział, że w 2023 roku będzie dalej pełna dowolność, Rada będzie mogła zrobić własne prognozy, NPB, Banku Światowego, Międzynarodowego Funduszu Walutowego czy rządu. Warunkiem jest podanie, na czym się bazowało.
Do pkt. 2 W sprawach bieżących nikt nie zabrał głosu. Na tym posiedzenie zakończono. Protokolant: Katarzyna Kwaśnik Biuro RadyPrzewodniczący Komisji Rewizyjnej
/-/
(Marek Mazurek)
Przewodnicząca Komisji Oświaty, Kultury, Sportu i Turystyki
/-/
(Urszula Kempińska-Czerwińska)
Przewodnicząca Komisji Zdrowia, Pomocy Społecznej i Polityki Prorodzinnej
/-/
(Iwona Manys)
Przewodnicząca Komisji Polityki Finansowej
/-/
(Katarzyna Kaczmarek-Sławińska)
Przewodniczący Komisji Infrastruktury i Gospodarki
/-/
(Brunon Han)
Przewodniczący Komisji Ochrony Środowiska, Rolnictwa i Leśnictwa
/-/
(Grzegorz Tomaszewski)