Protokół Nr 37/22 posiedzenia Komisji Zdrowia, Pomocy Społecznej i Polityki Prorodzinnej Rady Powiatu Świeckiego z dnia 4 marca 2022 r.

Obecni na posiedzeniu członkowie Komisji Zdrowia, Pomocy Społecznej i Polityki Prorodzinnej- wg załączonej listy obecności.

Obecni na posiedzeniu goście:

1. Anna Borzemska-Brusiło - Inspektor w Wydziale Współpracy i Zamówień Publicznych Starostwa Powiatowego w Świeciu, 2. Bożena Gaca-Zielińska - Dyrektor Powiatowego Zespołu Ekonomiczno-Administracyjnego w Świeciu, 3. Karolina Gapska-Kostrzewa - Dyrektor Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Świeciu, 4. Mirosław Karwasz - Kierownik w Wydziale Komunikacji i Dróg Starostwa Powiatowego w Świeciu, 5. Franciszek Koszowski - Wicestarosta Świecki, 6. Zbigniew Semrau - Kierownik Wydziału Bezpieczeństwa i Transportu Publicznego Starostwa Powiatowego w Świeciu, 7. Barbara Studzińska - Starosta Świecki, 8. Katarzyna Trybuła - Główny specjalista ds. funduszy unijnych w Wydziale Organizacyjnym Starostwa Powiatowego w Świeciu, 9. Dariusz Woźniak- Skarbnik Powiatu.

 

Otwarcia posiedzenia dokonała Przewodnicząca Komisji Zdrowia, Pomocy Społecznej i Polityki Prorodzinnej  Pani Iwona Manys, która powitała członków Komisji oraz zaproszonych gości. Następnie stwierdziła kworum pozwalające podejmować uchwały przez Komisję oraz przedstawiła porządek obrad, który został przyjęty jednogłośnie w brzmieniu:

1. Informacja na temat organizacji programów profilaktyki zdrowotnej realizowanych z budżetu Powiatu Świeckiego. 2. Analiza materiałów będących przedmiotem obrad Rady Powiatu Świeckiego. 3. Sprawy bieżące.

Do pkt. 1

Pani Anna Borzemska-Brusiło przedstawiła Informację na temat organizacji programów profilaktyki zdrowotnej realizowanych z budżetu Powiatu Świeckiego (przedstawiony materiał stanowi załącznik do protokołu).

Do przedstawionego materiału  żadnych merytorycznych uwag i zapytań nie zgłoszono. 

Pani Iwona Manys poinformowała, że ze względu na nieobecność Sekretarz Pani Iwony Karolewskiej Sprawozdanie z udziału Powiatu Świeckiego w organizacjach pozarządowych przedstawione zostanie na sesji Rady Powiatu, natomiast jeśli radni mają pytania bądź uwagi to można je zgłaszać do Wydziału Współpracy i Zamówień Publicznych Starostwa.

 

Do pkt. 2

Pani Karolina Gapska-Kostrzewa przedstawiła projekt uchwały Rady Powiatu Świeckiego w sprawie określenia zadań i wysokości środków Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych przeznaczonych na realizację tych zadań w Powiecie Świeckim w 2022 roku (przedstawiony materiał stanowi załącznik do protokołu posiedzenia Zarządu Powiatu z dnia 28 lutego 2022 r.).  

Pan Grzegorz Goral zwrócił się z prośbą o wyjaśnienie kwestii wyjazdów na turnusy rehabilitacyjne.

Pani Karolina Gapska-Kostrzewa odpowiedziała, iż obowiązuje zasada możliwości wyjazdu raz na 2 lata na 2-tygodniowy turnus rehabilitacyjny, ze względu na ograniczone środki z PFRON na ten cel, ponieważ do realizacji pozostają jeszcze inne zadania.

Pan Grzegorz Goral zapytał zatem jakie są rozwiązania w przypadku osób, które wymagają rehabilitacji w postaci corocznych wyjazdów.

Pani Karolina Gapska-Kostrzewa wyjaśniła, że w takiej sytuacji trzeba by było przeznaczyć pieniądze z innych zadań.

Pani Urszula Kempińska-Czerwińska, nawiązując do poprzednich wypowiedzi dodała, że osoby niepełnosprawne, które chcą wyjeżdżać na rehabilitację co roku korzystają z możliwości, jaką oferuje ZUS, ponieważ jednego roku korzystają z ZUS-u, a drugiego z PFRON-u.

Pan Grzegorz Goral zgodził się z tym, ale zapytał co w sytuacji gdy lekarz zleci rehabilitację, a termin skorzystania wyznaczony jest na następny rok.

Pani Iwona Manys zauważyła, iż to nie leży w gestii komisji.

Pan Grzegorz Goral stwierdził, że i tak należy o tym mówić.

Pani Iwona Manys powiedziała, że skierowanie na zabiegi rehabilitacyjne przez lekarza a wyjazd na turnus rehabilitacyjny, to są dwie różne rzeczy.

Pani Karolina Gapska-Kostrzewa podkreśliła, że należy rozdzielić turnusy rehabilitacyjne od podstawowej rehabilitacji, ponieważ dzieci które wymagają rehabilitacji jeżdżą co roku. Zauważyła, że część osób traktuje turnusy rehabilitacyjne jako wczasy, a nie rehabilitację. Dodała, że jeżeli radni zadecydują o zwiększeniu puli pieniędzy na turnusy rehabilitacyjne, to należy mieć świadomość, że nie wystarczy wtedy środków chociażby na zakup sprzętu rehabilitacyjnego, np. na zaopatrzenie osób w wózki rehabilitacyjne, a kwestie te również są bardzo istotne.

Pani Iwona Manys podziękowała za przedstawiony materiał.

Pani Katarzyna Trybuła przedstawiła projekt uchwały Rady Powiatu Świeckiego w sprawie ustalenia rozkładu godzin pracy w dni powszednie, w porze nocnej, niedziele, święta i inne dni wolne od pracy aptek ogólnodostępnych na terenie Powiatu Świeckiego na 2022 rok (przedstawiony projekt uchwały stanowi załącznik do protokołu posiedzenia Zarządu Powiatu z dnia 8 lutego 2022 r).

Do przedstawionego projektu uchwały żadnych merytorycznych uwag i zapytań nie zgłoszono. 

Pan Zbigniew Semrau  przedstawił Sprawozdanie z funkcjonowania Powiatowych Przewozów Użyteczności Publicznej w 2021 roku (przedstawiony materiał stanowi załącznik do protokołu posiedzenia Zarządu Powiatu z dnia 21 lutego 2022 r.).

Pani Iwona Manys zapytała o wysokość dopłaty do każdego wozokilometra.

Pan Zbigniew Semrau odpowiedział, że może ona wynieść do 3 złotych, zmienia się ona dynamicznie w zależności od tego, jakie przychody generuje linia.

Pani Urszula Kempińska-Czerwińska zwróciła się z zapytaniem, jakie linie są nierentowne.  

Pan Zbigniew Semrau, odpowiadając wymienił najbardziej rentowne linie autobusowe w Powiecie Świeckim wraz z ich przychodami, podkreślając jednocześnie wpływ pandemii na zmiany w osiąganiu dochodów na poszczególnych liniach. Ponadto dodał, że przy obecnym wzroście cen paliwa możliwe jest wystąpienie operatora o aneksowanie umowy w celu podniesienia stawki za wozokilometr.

Pan Zbigniew Semrau przedstawił projekt uchwały Rady Powiatu Świeckiego w sprawie przyjęcia od Wojewody Kujawsko-Pomorskiego niektórych zadań z zakresu administracji rządowej związanych z kwalifikacją wojskową w 2022 roku (przedstawiony materiał stanowi załącznik do protokołu posiedzenia Zarządu Powiatu z dnia 28 lutego 2022 r.).   

Do przedstawionego projektu uchwały  żadnych merytorycznych uwag i zapytań nie zgłoszono. 

Pani Iwona Manys dodała, iż porządek obrad sesji Rady Powiatu został uzupełniony o przedstawiony projekt uchwały.

Pan Mirosław Karwasz przedstawił projekt uchwały Rady Powiatu Świeckiego w sprawie zmniejszenia opłaty za wydanie nowego dowodu rejestracyjnego (przedstawiony projekt uchwały stanowi załącznik do protokołu posiedzenia Zarządu Powiatu z dnia 8 lutego 2022 r.).  

Do przedstawionego projektu uchwały  żadnych merytorycznych uwag i zapytań nie zgłoszono. 

Pani Bożena Gaca Zielińska przedstawiła Sprawozdanie z wysokości średnich wynagrodzeń nauczycieli na poszczególnych stopniach awansu zawodowego w szkołach i placówkach prowadzonych przez Powiat Świecki w 2021 roku (materiał stanowi załącznik do protokołu posiedzenia Zarządu Powiatu z dnia 20 stycznia 2022 r.). 

Pani Urszula Kempińska-Czerwińska, zabierając głos powiedziała, że wynagrodzenia nauczycieli na wszystkich stopniach awansu zawodowego są bardzo dobre i nie skutkują koniecznością wypłacania dodatku wyrównawczego.

Pan Dariusz Woźniak  przedstawił projekt uchwały  Rady Powiatu Świeckiego w sprawie:

a) zmiany budżetu Powiatu Świeckiego na rok 2022, b) zmiany Wieloletniej Prognozy Finansowej Powiatu Świeckiego na lata 2022-2038 (przedstawione projekty uchwał stanowią załączniki do protokołu posiedzenia Zarządu Powiatu z dnia 28 lutego 2022 r.).

Pani Iwona Manys zapytała, co wpłynęło na fakt nieotrzymania przez Powiat dofinansowania na złożone wnioski drogowe.

Pan Dariusz Woźniak objaśnił, że jeżeli chodzi o Rządowy Fundusz Drogowy na liście podstawowej znajduje się droga Lniano-Tleń, zaś na liście rezerwowej na trzecim miejscu droga Osie-Warlubie. Odpowiadając wyjaśnił, że Powiat Świecki otrzymał 0 punktów w kryterium o nazwie skuteczność w pozyskiwaniu środków, które jest mylące, ponieważ za większą skuteczność otrzymuje się mniej punktów. Dlatego też powiat otrzymał zero punktów, ponieważ zarówno kwotowo jak i pod względem ilości złożonych wniosków osiągnął dobre wyniki. A w programie jest stosowana polityka, aby wspierać te jednostki, które wcześniej nie pozyskiwały środków. Dodał, że na razie powiat nie ma dostępu do całościowej oceny punktowej, ale na pewno jak będzie to możliwe, to zapozna się. Nadmienił, że w związku z niepozyskaniem tych środków nadal jest do realizacji 6 projektów ze starego programu drogowego, np. na drogę Topolno-Grabowo oraz Dąbrówka-Biechowo dwukrotnie nie uzyskano dotacji.

Pan Franciszek Koszowski dopowiedział, iż do tej pory składano wnioski na przebudowę całej drogi niezależnie od kosztów inwestycji. Teraz konieczne będzie składanie wniosków na mniejsze kwotowo zadania, aby zwiększyć szansę pozyskania środków. Pan Franciszek Koszowski wskazał także 3 inwestycje, na które wnioski o dofinansowanie już zostały złożone do programu Polski Ład i 2 zadania do programu po PGR-owskiego.  Podkreślił, że gdyby powiat otrzymał środki na te inwestycje, to być może udałoby się zrealizować do końca stary program drogowy.

Pan Dariusz Woźniak powiedział, że Polski Ład spowodował spadek dochodów bieżących, co skutkuje mniejszą możliwością finansowania inwestycji ze środków własnych. Jednocześnie pojawiła się możliwość pozyskania środków zewnętrznych na zadnia z dofinansowaniem 95 %. Jednak realizacja tych zadań jest uzależniona od tego czy powiat dostanie dotacje.

Pan Franciszek Koszowski, kontynuując omawianie tematu związanego z inwestycjami drogowymi dodał, że jest to ostatni rok realizacji umowy z Urzędem Marszałkowskim, gdzie powiat uzyska 4 000 000 złotych na realizację drogi znajdującej się na 3 miejscu listy rezerwowej.

Pan Dariusz Woźniak kontynuował omawianie projektu uchwały w sprawie zmiany budżetu Powiatu Świeckiego na rok 2022.

Pani Iwona Manys zapytała ile maksymalnie dzieci może przebywać w placówce opiekuńczo-wychowawczej, 14 czy 16.

Pan Dariusz Woźniak odpowiedział, że co miesiąc się to zmienia, maksymalnie jest 14 dzieci, chyba że spec ustawa dopuści przyjmowanie dzieci z Ukrainy, wtedy będzie można więcej przyjąć. Natomiast ten moment maksymalnie może przebywać 14 dzieci.

Pan Franciszek Koszowski poinformował, że pojawiła się propozycja przyjęcia 12 dzieci z Ukrainy ponad stan do Domu Dziecka w Bąkowie, za specjalną zgodą Wojewody.

Pani Urszula Kempińska-Czerwińska, zapytała czy będzie się to wiązało z zatrudnieniem nowego personelu?

Pan Franciszek Koszowski odpowiedział, że nie ponieważ dzieci te przyjeżdżają z opiekunkami. Podkreślił, że dla tych dzieci będą zapewnione takie same warunki i będą korzystać z tych samych świadczeń co polskie dzieci.

Pan Dariusz Woźniak  kontynuował omawianie zmian w budżecie Powiatu Świeckiego na rok 2022 oraz zmian w WPF.

  

Do pkt. 3 

Pan Dariusz Wolski zapytał dlaczego pracownicy oddziałów covidowych Nowego Szpitala w Świeciu do dnia dzisiejszego nie otrzymali dodatków covidowych za miesiąc styczeń i luty br. Następnie zapytał czy jest możliwe, aby pracownicy zatrudnieni na umowę o pracę mogli pełnić dodatkowe dyżury 24-godzinne oraz poinformował, że Szpital nadal nie odpowiedział na pisemną prośbę o zwiększenie wynagrodzeń - stawek godzinowych pielęgniarek.

Pan Dariusz Woźniak zapytał, o pracowników jakich oddziałów odnosi się zapytanie.

Pan Dariusz Wolski wyjaśnił, iż mowa jest o pielęgniarkach kontraktowych, które nie otrzymały żadnych podwyżek. Zwrócił się również z prośbą o wystąpienie na piśmie do Dyrekcji Szpitala z zapytaniem, czy w ciągu ostatnich 3 lat wystąpiły podwyżki dla pracowników zatrudnionych na umowę o pracę, a jeśli tak to w jakiej wysokości w poszczególnych grupach.

Pan Dariusz Woźniak poinformował, że na powyższe kwestie zostanie udzielona odpowiedź.

Pan Marek Mazurek wskazał, że na pytanie dotyczące podwyżek dla pracowników została już udzielona odpowiedź przez Prezesa Szpitala i powiedział, że stawki wzrosły w znacznym stopniu. Wyjaśnił także, iż jeśli chodzi o przydzielenie dodatkowych dyżurów osobom zatrudnionym na umowę o pracę, to nie ma takiej możliwości z tytułu prawa pracy, gdyż liczba nadgodzin jest ograniczona, a ponadto pracodawca nie ma obowiązku aby zatrudniać pracowników na nadgodziny a radni nie mają takiej mocy, aby wywrzeć wpływ na Zarządzie Szpitala. Natomiast jest to możliwe jeżeli osoba zatrudniona na umowę o pracę w danym szpitalu pełni dodatkowe dyżury w innym.

Pan Grzegorz Goral zwrócił się z prośbą do członków Zarządu Powiatu o poruszenie sprawy remontu drogi wojewódzkiej Grupa-Piła-Młyn na odcinku do Jeżewa.

Pan Franciszek Koszowski odpowiedział, że Zarząd Dróg Wojewódzkich przygotowuje dokumentację, ale nie dotyczy ona odcinka, o którym jest mowa. Dodał, że zweryfikuje tą sprawę.

Pan Dariusz Wolski zapytał Pana Marka Mazurka czy jest nowym członkiem Zarządu Szpitala, czy Spółki.

Pan Marek Mazurek odpowiedział, że nie. 

Pan Dariusz Wolski mówiąc, że pracownicy są chętni miał na myśli, że oni są wypoczęci, że oni mogą po prostu bardziej do tej pracy przydać itd. A pracownik, który przyjeżdża po takiej dobie i on przyjeżdża na dyżur…

Pani Iwona Manys odebrała głos Panu Dariusz Wolskiemu, stwierdzając na podstawie aktualnych informacji przedstawionych na posiedzeniu Komisji, że radny nie ma racji, ponieważ pracownicy zatrudnieni na umowę o pracę nie mogą świadczyć 24-godzinnych dyżurów u tego samego pracodawcy. Ponadto dodała, że na pozostałe pytania zostanie udzielona pisemna odpowiedź.

Pan Dariusz Wolski powiedział, że skoro spółka ma zyski, to dlaczego nie zapłaci swoim pracownikom za nadgodziny.

Pani Iwona Manys zapytała Pana Dariusza Wolskiego czy wie ile, zgodnie z kodeksem pracy, można wypracować nadgodzin w tygodniu.

Pan Dariusz Wolski stwierdził, że mówimy o dyżurach dobowych.

Pani Iwona Manys powiedziała, że radny zadał pytanie i odpowiedź zostanie udzielona. Następnie zapytała czy radni mają jeszcze jakieś pytania.

Pan Franciszek Koszowski odpowiedział, że w przypadku tego zagadnienia nie należy skupiać się na zyskach, które szpital osiąga, a które są w znacznej mierze inwestowane, a na merytorycznym aspekcie tej sprawy, tj. zapisach w kodeksie pracy.

Na tym posiedzenie zakończono.

 

Protokolant:

Joanna Ekert

Biuro Rady

Przewodnicząca Komisji

Zdrowia, Pomocy Społecznej

i Polityki Prorodzinnej

/-/

(Iwona Manys)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>