Obecni na posiedzeniu członkowie Komisji Ochrony Środowiska, Rolnictwa i Leśnictwa – wg załączonej listy obecności.
Obecni na posiedzeniu goście :
1. Dariusz Woźniak – Skarbnik Powiatu
Otwarcia posiedzenia dokonał Przewodniczący Komisji Ochrony Środowiska, Rolnictwa i Leśnictwa Pan Grzegorz Tomaszewski, który powitał członków Komisji oraz zaproszonych gości i poprosił zgromadzonych o uczczenie minutą ciszy zmarłego Wiesława Bagniewskiego. Następnie stwierdził kworum pozwalające podejmować uchwały przez Komisję oraz przedstawił porządek obrad, który został przyjęty jednogłośnie w brzmieniu:
1. Sprawozdanie z działalności Komisji za 2021 rok. 2. Analiza materiałów będących przedmiotem obrad Rady Powiatu. 3. Sprawy bieżące.Do pkt. 1
Pan Grzegorz Tomaszewski przedstawił sprawozdanie z działalności Komisji za rok 2021 (przedstawiony materiał stanowi załącznik do protokołu).
Pan Grzegorz Tomaszewski wyjaśnił, że wszystkie tematy, które były zaplanowane zostały zrealizowane z wyjątkiem jednego, związanego z omówieniem działalności Społecznej Straży Rybackiej Powiatu Świeckiego, ponieważ Komendant Pan Roman Baranowski nie był w stanie uczestniczyć w pracach Komisji, ale temat ten zostanie zrealizowany w przyszłym roku.
Pan Józef Gawrych poinformował, że w Powiecie Świeckim panuje ptasia grypa, znaleziono martwego łabędzia, lecz na razie nie została wprowadzona strefa.
Pan Grzegorz Tomaszewski odniósł się do wizyty w Młynie zbożowym w Twardej Górze z dnia 25 listopada 2021 roku i wyraził nadzieję, że spotkanie to znajdzie swoje odzwierciedlenie w działaniach promocyjnych Powiatu Świeckiego.
Do pkt. 2
Pan Grzegorz Tomaszewski powiedział, iż z uwagi na zapoznanie się z materiałami sesyjnymi przez członków Komisji poproszono Skarbnika, aby na posiedzeniu Komisji przedstawił jedynie projekt uchwały dot. podniesienia diet radnym i wynagrodzenia Starosty.
Pan Józef Gawrych wskazał, że wójtowie małych gmin będą zarabiać więcej niż Starosta Powiatu.
Pan Dariusz Woźniak wyjaśnił zasadę wynagradzania wójtów. Następnie poinformował o zmianach, jakie zaszły w budżecie powiatu na rok 2022. Poinformował, że otrzymano środki dla szkół, a jedyna zmiana, jaka może wywołać dyskusję jest związana ze zwiększeniem kwoty na dokumentacją budowy biblioteki o 18 000 złotych.
Pan Józef Gawrych wyjaśnił, iż była to kwestia zakresu projektu, który jest bardzo szeroki, ponieważ należy uwzględnić rozbiórkę starego obiektu oraz budowę nowego obiektu z zagospodarowaniem terenu.
Pan Dariusz Woźniak poinformował, że w budżecie powiatu była tylko jedna poprawka dotycząca projektu realizacji przejść dla pieszych. Dodał, że Komisje wnioskowały, aby sfinansować to przedsięwzięcie z własnych środków, natomiast Zarząd zaproponował, aby zabezpieczyć wkład własny w wysokości 80 000 złotych i ubiegać się o środki zewnętrzne.
Pan Franciszek Koszowski dodał, że nie ma limitu liczby składanych wniosków, a na każde przejście wymagany jest osobny wniosek.
Pan Józef Gawrych powiedział, że nie jest wiadome, które z przejść dla pieszych zostaną zakwalifikowane.
Pan Zbigniew Kapusta odpowiedział, że przejścia muszą zostać zrealizowane w bezpośredniej lokalizacji budynków użyteczności publicznej np. przy świetlicach, tam, gdzie jest bardzo niebezpiecznie.
Pan Franciszek Koszowski dodał jednak, że muszą zostać spełnione określone kryteria, aby wniosek został przyjęty.
Pan Dariusz Woźniak odwołał się do wypowiedzi Pana Franciszka Koszowskiego i stwierdził, że jest bardzo duże prawdopodobieństwo, że przejścia dla pieszych powstaną właśnie w Osiu i Pruszczu, ale należy wziąć pod uwagę także inne gminy.
Pan Zbigniew Kapusta uznał, że realizacja przejść dla pieszych jest bardzo dobrym rozwiązaniem, szczególnie przy szkole, gdzie jest niebezpiecznie.
Pan Grzegorz Tomaszewski wspomniał, że powiat powinien inwestować w zapewnienie bezpieczeństwa w miejscach, gdzie jest największe ryzyko wypadków. Dodał, że kryterium o ilości zaistniałych w określonym miejscu wypadków jest wątpliwe.
Pan Franciszek Koszowski dodał, że na prowincji nie ma wypadków, ale są inne kryteria, które mogą zawarzyć o uwzględnieniu danego przejścia dla pieszych.
Do pkt. 3
Pan Grzegorz Tomaszewski wspomniał, że do planu pracy Komisji na rok 2022 wróci temat Społecznej Straży Rybackiej i Spółek Wodnych.
Pan Józef Gawrych poinformował, że warto byłoby zaprosić przedstawicieli Gospodarstwa Wodnego Wody Polskie. Dodał, że Zarządy Zlewni w odpowiedzi na pismo dotyczące temat braku konserwacji cieków wodnych poinformowały o odbiorach robót konserwatorskich.
Pan Grzegorz Tomaszewski dodał, że otrzymano 3 odpowiedzi, w których zawarto wyjaśnienia, iż prace są wykonane i czekają na odbiór.
Pan Józef Gawrych wtrącił, że w pismach zawarta była również informacja o oczekiwaniu na ew. sugestie co do rzędnych.
Pan Zbigniew Kapusta uzupełnił, iż rozpoczęły się prace na rzece Mątawa.
Pan Grzegorz Tomaszewski podkreślił, że pomimo zimowej pory koszenie rzek jest jak najbardziej właściwe.
Pan Józef Gawrych odpowiedział, że wszystko jest to robione za późno.
Pan Zbigniew Kapusta dodał, że plan pracy zostanie ustalony na styczniowej sesji a Komisja powinna zorganizować spotkanie wyjazdowe.
Na tym posiedzenie zakończono.
Protokolant:
Joanna Ekert
Biuro Rady
Przewodniczący Komisji
Ochrony Środowiska,
Rolnictwa i Leśnictwa
/-/
(Grzegorz Tomaszewski)