Protokół wspólnego posiedzenia Komisji Infrastruktury i Gospodarki oraz Komisji Polityki Finansowej Rady Powiatu Świeckiego z dnia 24 listopada 2021 r.

Dotyczy części I  posiedzenia Komisji Polityki Finansowej

Obecni na posiedzeniu członkowie Komisji Polityki Finansowej - według załączonej listy obecności.

Obecni na posiedzeniu goście:

1. Adam Knapik - Przewodniczący Rady Powiatu Świeckiego,

2. Franciszek Koszowski - Wicestarosta Świecki,

3. Barbara Studzińska - Starosta Świecki,

4. Piotr Walczak- Radca Prawny.

Otwarcia części I posiedzenia dokonała Przewodnicząca Komisji Polityki Finansowej Pani Katarzyna Kaczmarek-Sławińska, która powitała obecnych radnych i przybyłych gości. Następnie stwierdziła quorum pozwalające podejmować uchwały przez Komisję Polityki Finansowej,  po czym przedstawiła porządek obrad, który został przyjęty jednogłośnie w brzmieniu:

1. Koszty obsługi prawnej za drugie półrocze 2020 roku oraz za 2021 rok

Do pkt. 1

Pan Piotr Walczak przedstawił sprawozdanie dot. Kosztów działalności biura prawnego (materiał stanowi załącznik do protokołu).Powiedział, że ostatnie 2 lata, tj. 2020 i 2021 rok były nadzwyczaj spokojnymi latami. Należy zaznaczyć, że w tym okresie nie wystąpiły żadne sprawy, w których Powiat byłby stroną pozwaną, czyli stroną, od której żądano zapłacenia jakiegoś wynagrodzenia, odszkodowania.

Pani Katarzyna Kaczmarek-Sławińska zapytała, jak liczny jest zespół.

Pan Piotr Walczak odpowiedział, że w tym momencie w zespole są 3 osoby: 2 osoby zatrudnione są na umowie o pracę, 1 osoba zatrudniona jest na umowę zlecenie, a sam Pan Mecenas zatrudniony jest w innym wymiarze czasu pracy. Pani Iwona Strzyżewska ma połowę wymiaru czasu pracy a Pan Ryszard Paternoga posiada umowę zlecenie. Dodał, że starają się dzielić pracą tak, aby w każdym dniu była obsługa prawna dostępna w Starostwie i aby móc przedyskutować i skonsultować pewne sprawy oraz uzgodnić, w miarę możliwości zajęte stanowisko. Każdy z radców prawnych samodzielnie odpowiada za treść opinii prawnych, które wydaje. Natomiast sprawy, które są załatwiane na zasadzie bieżącego poradnictwa, jak i również sprawy, które Pani Starosta bądź Pan Starosta proszą, aby biuro prawne zastanowiło się w szerszym gronie, które są sprawami bardzo ważnymi dla Powiatu.

Pan Adam Knapik dodał, że te 3 osoby są do obsługi Starostwa, każda jednostka ma swojego radcę prawnego, także radcy prawni, którzy pracują w Starostwie nie obsługują jednostek.

Pan Piotr Walczak zgodził się z przedmówcą i dodał, że radcy prawni obsługują Starostwo Powiatowe w Świeciu, czasem zdarza się, że Kierownicy jednostek proszą o konsultacje, bądź Starosta prosi, żeby  sprawy, które są trudne skonsultować.

Pani Katarzyna Kaczmarek-Sławińska podziękowała Panu Piotrowi Walczakowi za informacje.

Pan Adam Knapik dodał, iż ma wrażenie, że bardzo dużo pracowników przychodzi z błahymi sprawami.

Pan Piotr Walczak wyjaśnił, że dominują następujące sprawy: bieżące poradnictwo, tj. uchwały, umowy, które wymagają akceptacji, ponieważ każda uchwała trafiająca na Radę i Zarząd musi być podpisana przez Radcę Prawnego, jak również umowy, które trafiają do podpisu dla Zarządu. Kolejno sprawy strategiczne, problematyczne, wzbudzające wątpliwości prawne, które muszą być analizowane, zdarza się, że są pisane opinie prawne. Dalej sprawy sądowe, gdzie Radcy Prawni dostają ścisłe informacje, są to najczęściej sprawy windykacyjne, sprawy o regulowanie własności gruntów o zasiedzenie, zdarzają się również sprawy spadkowe lub z wypłatą odszkodowań w związku z realizacją inwestycji drogowej lub też z przejęciem na własność Powiatu jakiegoś mienia.

Pani Barbara Studzińska odniosła się do wypowiedzi Pana Adama Knapika, jakoby pracownicy przychodzili do radców prawnych z błahymi sprawami i powiedziała, że nie zgadza się z tym stanowiskiem. Nawet jeżeli pracownik przygotowuje decyzje czy pismo i ma pewne wątpliwości, to po to jest Radca Prawny, aby takie wątpliwości rozwiał. Czasami jest to potwierdzenie, że wszystko jest w porządku a czasami Radca Prawny może coś zauważyć. Każda sprawa wymaga akceptacji Radcy, szczególnie sprawy strategiczne: umowy, decyzje, uchwały Zarządu i Rady, zamówienia publiczne. Pracownicy muszą przygotować dokumenty,  a Radcowie Prawni są od oceny formalno-prawnej.

Pan Piotr Walczak dodał, iż ma satysfakcję i stara się tak prowadzić sprawy, aby konsultacje miały walor edukacyjny, tzn. aby każda rozwiązana sprawa przyczyniała się do pogłębienia wiedzy pracowników i umożliwienia im w przyszłości samodzielnego rozwiązywania problemów.

Pani Katarzyna Kaczmarek-Sławińska zapytała, czy w związku z tym, iż w przypadku dużych instytucji zdarza się, że są prowadzone wewnętrzne foldery, na których umieszcza się wzory do wykorzystania dla pracowników, czy takie coś funkcjonuje w Starostwie.

Pan Piotr Walczak odpowiedział, że poszczególne ścieżki rozwiązywania problemów dot. wydziałów, nie są uniwersalne dla całego Starostwa. Natomiast pracownicy danego wydziału dzielą się między sobą tą wiedzą, jest to najczęściej 2-4 pracowników, którzy zajmują się podobną tematyką, ale rozwiązania problemów nie są przydatne dla pracy innych wydziałów. Natomiast były opracowane wytyczne w związku z epidemią Covid. Zdarza się jednak, że zauważone zostaną nowości w aktach prawnych, co może być problematyczne, a wtedy uprzedzona jest m.in. Pani Sekretarz czy Pani Starosta lub też kierownicy wydziałów o zmianach, jakie zaszły w przepisach prawa.

Pani Barbara Studzińska dodała, iż w Wydziale Budownictwa opracowana jest karta, na której wymienione są wszystkie po kolei dokumenty, które są wymagane do załatwienia ostatecznej sprawy pozwolenia na budowę bądź zgłoszenia. Jest to więc ułatwienie dla Kierownika wydziału.

Pan Adam Knapik zadał pytanie o wynagrodzenia za zastępstwa procesowe.

Pan Piotr Walczak wyjaśnił, iż radcy prawnemu zatrudnionemu na umowę o prace należy się dodatkowe wynagrodzenie z tytułu zastępstwa procesowego, jeżeli to wynagrodzenie zostanie przyznane i ściągnięte. Minimalnie jest to 60% z zasądzonego świadczenia z tytułu zastępstwa.

Pan Adam Knapik zapytał o wynagrodzenie Pana Piotra Walczaka za etat w Starostwie.

Pan Piotr Walczak odpowiedział, że indywidualne wynagrodzenia są tajnymi danymi.

Pan Adam Knapik zwrócił się z zapytaniem do Pani Starosty o koszt rocznego utrzymania Biura Prawnego.

Pani Barbara Studzińska odpowiedziała, że w tej chwili nie poda tych kosztów, ale zapewniła, że obsługa prawna jest adekwatna do potrzeb. A wynagrodzenie, które jest płacone radcom prawnym jest takie, jakie obowiązuje na rynku tego zawodu.

Pan Adam Knapik powiedział, że większość samorządów korzysta z obsługi prawnej w formie zewnętrznej Kancelarii, która w ramach podpisanej umowy obsługuje samorząd i zapytał, czy w Starostwie były przymiarki do takiego pomysłu.

Pani Barbara Studzińska odpowiedziała że nie, ponieważ Pan Mecenas jest zatrudniony od samego początku funkcjonowania samorządu i nie była rozważana zewnętrzna obsługa. Ponadto uważa, że w przypadku zewnętrznej obsługi dostęp do radcy prawnego jest utrudniony, dlatego radca obecny w urzędzie jest lepszą formą.

Pani Katarzyna Kaczmarek-Sławińska dodała, iż z własnego doświadczenia, wie że z uwagi na to, że sprawy są coraz bardziej skomplikowane został wprowadzony system mieszany. Czyli zatrudniona jest część radców prawnych z największym doświadczeniem, którzy byli od początku powstawania instytucji oraz został zatrudniony mecenas z zewnątrz, który był specjalistą w zakresie Prawa Cywilnego i Karnego i nie było żadnych przestojów w pracy radców prawnych.

Pan Piotr Walczak dodał, że radcy prawni mają różne doświadczenia, czasami jest to praca z nadzorami Wojewodów, każda sprawa wzbogaca wiedzę, a bardzo rzadko trafiają się takie same sprawy.

Na tym zakończono tą część posiedzenia.

 

Dotyczy części II  posiedzenia Komisji Infrastruktury i Gospodarki oraz Komisji Polityki Finansowej w siedzibie Starostwa Powiatowego w Świeciu

Obecni na posiedzeniu członkowie Komisji Infrastruktury i Gospodarki oraz Komisji Polityki Finansowej - według załączonych list obecności.

Obecni na posiedzeniu goście:

1. Bożena Gaca-Zielińska - Dyrektor Powiatowego Zespołu Ekonomiczno-Administracyjnego w Świeciu,

2. Karolina Gapska-Kostrzewa - Dyrektor Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Świeciu,

3. Hanna Jurek - Dyrektor Poradni Psychologiczno- Pedagogicznej w Świeciu,

4. Iwona Karolewska - Sekretarz Powiatu,

5. Zbigniew Kiełpiński - Zastępca Geodety Powiatowego w Świeciu,

6. Adam Knapik - Przewodniczący Rady Powiatu Świeckiego,

7. Franciszek Koszowski - Wicestarosta Powiatu,

8. Adam Meller - Dyrektor Powiatowego Zarządu Dróg w Świeciu,

9. Barbara Studzińska - Starosta Powiatu,

10. Katarzyna Trybuła - Główny specjalista ds. funduszy unijnych w Wydziale Organizacyjnym Starostwa Powiatowego w Świeciu,

11. Dariusz Woźniak - Skarbnik Powiatu.

Otwarcia części II posiedzenia dokonała Przewodnicząca Komisji Polityki Finansowej Pani Katarzyna Kaczmarek-Sławińska, która powitała obecnych radnych i przybyłych gości. Następnie stwierdziła quorum pozwalające podejmować uchwały przez Komisję Polityki Finansowej oraz Komisję Infrastruktury i Gospodarki,  po czym przedstawiła porządek obrad, który został przyjęty jednogłośnie w brzmieniu

1. Analiza i zaopiniowanie projektu budżetu Powiatu Świeckiego na rok 2022.

2. Analiza materiałów będących przedmiotem obrad najbliższej sesji Rady Powiatu.

3. Sprawy bieżące.

Pani Katarzyna Kaczmarek-Sławińska zadała pytanie, czy Radni życzą sobie, aby Dyrektorzy szkół zostali zaproszeni na sesję.

Pani Barbara Studzińska odpowiedziała, iż wszystkie dane posiada Pani Dyrektor Powiatowego Zespołu Ekonomiczno-Administracyjnego w Świeciu, więc wystraczające jest, aby tylko Dyrektor PZEA była obecna na sesji, m.in. ze względu na pandemię Covid.

Pani Katarzyna Kaczmarek-Sławińska potwierdziła, że na najbliższej sesji obecna będzie tylko Dyrektor PZEA.

Pan Brunon Han przekazał na ręce Pani Starosty upominek wyrażający wdzięczność za okazaną pomoc od pracowników Ośrodka dla Cudzoziemców w Grubnie oraz mieszkańców.

Pani Barbara Studzińska podziękowała za otrzymany upominek.

Do pkt.2

Pani Katarzyna Kaczmarek-Sławińska zapytała, czy do porządku obrad są uwagi bądź wnioski oraz  zaproponowała analizę materiałów blokami tematycznymi.

Pani Hanna Jurek przedstawiła informacje o funkcjonowaniu Poradni Psychologiczno- Pedagogicznej w Świeciu (materiał stanowi załącznik do protokołu posiedzenia Zarządu Powiatu z dnia 10 listopada 2021r).

Do przedstawionego materiału żadnych merytorycznych uwag i zapytań nie zgłoszono.

Pani Bożena Gaca-Zielińska przedstawiła:

a) Informację o stanie realizacji zadań oświatowych w roku szkolnym 2020/2021,

b) Informację o rekrutacji na rok szkolny 2021/2022,

c) Informację o stanie zaawansowania inwestycji i remontów w placówkach oświatowych prowadzonych przez Powiat Świecki w roku 2021

(materiały stanowią załącznik do protokołu posiedzenia Zarządu Powiatu z dnia 10 listopada 2021 r.).

Pan Brunon Han zapytał jak daleko posunięte są prace projektowe i finansowe związane z budową sali gimnastycznej przy II LO w Świeciu.

Pani Bożena Gaca Zielińska odpowiedziała, że trwają prace projektowe, które przeniosą się na rok przyszły.

Pan Brunon Han dopytał, czy ma być to finansowane z projektów unijnych, czy z Polskiego Ładu.

Pani Bożena Gaca-Zielińska wyjaśniła, iż nie wiadomo jakie priorytety określi Fundusz Inwestycji Strategicznych, lecz zielone światło dla dofinansowania tego typu zadań pojawia się w regionalnych programach województwa, gdzie dla kształcenia ogólnego mają być dedykowane środki tylko na infrastrukturę sportową (Fundusze Europejskie dla Kujaw i Pomorza), jest więc duża szansa na pozyskanie środków na budowę sal gimnastycznych czy boisk.

Pani Katarzyna Kaczmarek-Sławińska odwołała się do rozmowy na temat Zespołu Szkół w Nowem, która odbyła się w zeszłym roku, na temat wyników matur, które odbiegały wtedy od wyników uzyskanych w pozostałych szkołach średnich. Wspomniała, że wyniki z matury z matematyki i języka obcego były fatalne, a m.in. miała na to wpływ zmiana nauczyciela przedmiotu oraz utrudniony kontakt z nauczycielem. Zapytała, co będzie dalej z tą sytuacją.

Pani Bożena Gaca-Zielińska odpowiedziała, że wynikami zainteresowało się Kuratorium Oświaty, które poinformowało dyrektora Zespołu Szkół w Nowem, że wyniki te są niezadowalające i zobowiązało szkołę do opracowania programu naprawczego i przedłożenia go do końca października. Kuratorium zaakceptowało ten program, został on wdrożony i przez kolejne 2 lata będą prowadzone dodatkowe zajęcia.

Pani Karolina Gapska- Kostrzewa przedstawiła projekt uchwały Rady Powiatu w sprawie zmiany uchwały nr XXX/191/21 z dnia 31 marca 2021 roku w sprawie określenia zadań i wysokości środków Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych przeznaczonych na realizację tych zadań w Powiecie Świeckim w 2021 roku (projekt uchwały stanowi załącznik do protokołu posiedzenia Zarządu Powiatu z dnia 22 listopada 2021 r.).

Do przedstawionego projektu uchwały  żadnych merytorycznych uwag i zapytań nie zgłoszono.

Pani Katarzyna Trybuła przedstawiła projekt uchwały Rady Powiatu Świeckiego w sprawie ustalenia rozkładu godzin pracy w dni powszednie, w porze nocnej, niedzielę, święta i inne dni wolne od pracy aptek ogólnodostępnych na terenie Powiatu Świeckiego na 2022 rok (projekt uchwały stanowi załącznik do protokołu posiedzenia Zarządu Powiatu z dnia 10 listopada 2021 r.).

Do przedstawionego projektu uchwały  żadnych merytorycznych uwag i zapytań nie zgłoszono.

Pan Adam Meller przedstawił projekt uchwały Rady Powiatu Świeckiego w sprawie:

a) przekazania zarządzania drogą powiatową nr 1046C Błądzim - Drzycim - Laskowice na odcinku od km 1+600 do km 6+900,

b) przekazania zarządzania drogą powiatową nr 1049C (gr. powiatu) Serock – Łowin na odcinku od km 8+300 do km 13+988, 1266C Błądzim - Pruszcz - Zbrachlin na odcinku od km 19+500 do km 22+689, 1271C Pruszcz – Zawada na odcinku od km 0+000 do km 1+950 oraz 1272C Droga nr 1271 - Niewieścin na odcinku od km 0+000 do km 2+250,

c) przekazania zarządzania drogą powiatową nr 1279C Bukowiec– Przysiersk na odcinku od km 0+400 do km 3+900 oraz 1275C Bukowiec - Stanisławie - Łaszewo na odcinku od km 1+950 do km 2+400. (projekty uchwał stanowią załączniki do protokołu posiedzenia Zarządu Powiatu z dnia 22 listopada 2021 r.). 

Do przedstawionych projektów uchwał  żadnych merytorycznych uwag i zapytań nie zgłoszono.

Pan Zbigniew Kiełpiński przedstawił projekt uchwały Rady   Powiatu w  sprawie wyrażenia  zgody  na odstąpienie od obowiązku przetargowego trybu zawarcia umowy dzierżawy (projekt uchwały stanowi załącznik do protokołu posiedzenia Zarządu Powiatu z dnia 22 listopada 2021 r.).

Pan Adam Knapik poprosił o dokładnie przybliżenie w terenie, o jakie działki chodzi. Zapytał również, czy część tej działki, która będzie podlegać dzierżawie jest już dzierżawiona w ramach tej dużej działki.

Pan Zbigniew Kiełpiński odpowiedział, iż pierwotna dzierżawa ma już 30 lat. 

Pan Adam Knapik odwołał się do planowanej inwestycji dotyczącej infrastruktury wokół szpitala w przyszłym roku. Zapytał, jak taką sytuacje widzi Zarząd.

Pan Franciszek Koszowski odpowiedział, że na dzień dzisiejszy nie było to rozpatrywane.

Pan Adam Knapik zwrócił uwagę, że powiat zrobi całą infrastrukturę, a szpital w przyszłym roku lub za 2 lata zacznie budowę ZOL-u. Budowa wiążę się z destrukcją infrastruktury, zwłaszcza, że kubatura tego budynku jest duża, więc skala tego przedsięwzięcia będzie duża. Skoro Powiat chce wydzierżawić część nieruchomości, która obecnie jest w dzierżawie na korzystniejszych warunkach, można renegocjować całą umowę na 30 lat ze spółką i przejść na nowe warunki dzierżawy.

Pan Franciszek Koszowski wyjaśnił, że stawka, która jest zaproponowana jest identyczna z obecną.

Pan Adam Knapik zapytał, czy Powiat otrzymuje z całych 5ha działki po 1,54 zł miesięcznie.

Pan Dariusz Woźniak wytłumaczył, iż nowa sporządzona wycena  była niższa niż ta, która jest obecnie (która obowiązuje od ok 10-15 lat), Zarząd proponuje wycenę w uchwale, która był sprzed 10 lat, a więc stawka będzie dokładnie taka sama. W propozycji jest dokładnie taka sama stawka, która obowiązuje na dzień dzisiejszy.

Pan Adam Knapik  zapytał się, jak Zarząd zamierza podejść do kwestii naniesień na gruncie Powiatu.

Pan Dariusz Woźniak wyjaśnił, że podobnie jak w dotychczasowej umowie, podlega to rozliczeniu. Wszystkie nakłady, które zostały poniesione przez spółkę i na które Powiat wyraził zgodę podlegają na zakończenie umowy rozliczeniu ze spółką, za 30 lat.

Pan Adam Knapik zaproponował, aby podejść do tej sytuacji w taki sposób: wyrazić zgodę na bezprzetargową dzierżawę kawałka działki, natomiast uzależnić zawarcie samej umowy od przedstawienia propozycji umowy Radzie Powiatu i uzyskanie kontrasygnaty Rady. Są to poważne sprawy, a Powiat tą umową pogarsza swoją pozycję w stosunku do spółki.  Uważa, iż należy racjonalnie coś uzyskać w tej sytuacji.

Pani Katarzyna Kaczmarek-Sławińska  zwróciła się z prośbą do Starosty, aby do czasu sesji  przedstawić opinie lub poprosić Radcę prawnego o porównanie skutków amortyzacji.

Pani Barbara Studzińska podkreśliła, iż celem jest powstanie Zakładu Opiekuńczo-Leczniczego dla mieszkańców, a Powiat chce jedynie wydłużyć dzierżawę o 12 lat, aby taki zakład powstał. Pojawiło się dużo możliwości pozyskania środków zewnętrznych, które pozwalają spółce, aby budowa stała się faktem:  jest to zarówno Regionalny Program Operacyjny, jaki i Polski Ład.

Pani Katarzyna Kaczmarek-Sławińska zapytała, co stanie się z kosztami poniesionymi przez spółkę, bo budynek będzie własnością spółki, a nie Powiatu. Powiedziała, że należałoby poprosić o pomoc Radcę Prawnego.

Pani Barbara Studzińska wyjaśniła, iż te kwestie też są zawarte w umowie.

Pan Adam Knapik zauważył, że z opisu powierzchnia wynosi 2200 m, ale z wymiarów zewnętrznych wychodzi, że ma 4000 m. Jest to dość duża kubatura, duża powierzchnia budynku w terenie, który jest już dość ciasno rozbudowany. Jest to  teren, gdzie obok jest blok mieszkalny i już w tej chwili jest tam problem z parkowaniem, co należy wziąć pod uwagę. Zaproponował, aby na sesji przedstawić to graficznie, jak te działki wyglądają.

Pani Katarzyna Kaczmarek-Sławińska podkreśliła, że cała procedura uzyskiwania pozwolenia na budowę jest poza kompetencjami  Rady Powiatu.

Pan Zbigniew Kiełpiński  odwołał się do wypowiedzi Pani Katarzyny Kaczmarek-Sławińskiej, mówiąc, że uchwała stanowi o bezprzetargowej dzierżawie, a szczegóły będą ustalane później.

Pan Franciszek Koszowski  wspomniał, że ulica dojazdowa została oddzielona od bloku.

Pani Katarzyna Kaczmarek- Sławińska dodała, iż ma nadzieję, że będzie przygotowany projekt graficzny i będzie można przeprowadzić dyskusję na elemencie graficznym. Chodzi o podział działek, wizualizację, jak ma to wyglądać w terenie.

Pan Józef Gawrych powiedział, że zostały otrzymane środki zewnętrzne na budowę parkingu przy Szpitalu i zgodnie z promesą powiat ma pół roku na ogłoszenie przetargu i wyłonienie wykonawcy. A dróg dojazdowych do działki, na czas budowy, można wyznaczyć kilka.

Pani Katarzyna Kaczmarek-Sławińska  dopytała, czy jeśli przetarg musi być wykonany w ciągu pół roku oraz wyłonić wykonawcę, czy jest jakiś okres końcowy do momentu wpuszczenia wykonawcy na teren i rozpoczęcia inwestycji.

Pan Józef Gawrych odpowiedział, że inwestycje należy skończyć do 2025 roku.

Pani Barbara Studzińska dodała, że jeżeli jest przetarg od razu ustalane są warunki.

Pan Adam Knapik zapytał Starostę, skąd wiadomo, że ten budynek, który będzie postawiony, będzie oddalony od drogi dojazdowej i czy będą miejsca parkingowe.

Pan Józef Gawrych wyjaśnił, że nie były wydzielane granice tej działki po linii asfaltu, tylko po linii płotu i zostawiono 7 metrowy pas i dodatkowo jeszcze pas zieleni . Wszystko się dopiero tworzy, a do tego terenu trzeba będzie dostosować budynek. Zgodnie z miejscowym planem muszą być zachowane wszystkie odległości, co jest ustalane na etapie projektu.

Pan Adam Knapik nadmienił,  że na sesji będzie podejmowana także uchwała w sprawie delegowania przez Radę Powiatu Świeckiego dwóch radnych do składu Komisji Bezpieczeństwa i Porządku Starosty Świeckiego,  oraz w sprawie zatwierdzenia planu pracy Komisji Rewizyjnej na 2022 rok.

Do pkt. 1

Pan Dariusz Woźniak przedstawił projekt uchwały Rady Powiatu Świeckiego zmiany w budżecie Powiatu Świeckiego na rok 2021 (projekt uchwały stanowi załącznik do protokołu posiedzenia Zarządu Powiatu z dnia 22 listopada 2021 r.). 

Pan Adam Knapik zapytał, czy jeżeli te 990 tysięcy i 692 tys., które  teoretycznie powinny być powiatu, jeżeli wpłyną w tym roku, kasowo powiększają nadwyżkę.

Pan Dariusz Woźniak odpowiedział, że są one do wykorzystania w przyszłym roku.

Pan Dariusz Woźniak przedstawił projekt uchwały Rady Powiatu Świeckiego w sprawie wyrażenia zgody na zaciągnięcie kredytu długoterminowego (projekt uchwały stanowi załącznik do protokołu posiedzenia Zarządu Powiatu z dnia 22 listopada 2021 r.).

Do przedstawionego projektu uchwały  żadnych merytorycznych uwag i zapytań nie zgłoszono.

Pani Katarzyna Kaczmarek-Sławińska przekazała głos Panu Brunonowi Han w sprawie opinii do projektu budżetu.

Pan Brunon Han powiedział, iż wpłynął wniosek Radnej Iwony Manys o zwiększenie bezpieczeństwa na przejściach na drogach powiatowych. Należy znaleźć środki na realizację tego celu. Pan Brunon Han przedstawił wniosek oraz źródło jego finansowania (treść wniosku stanowi załącznik do protokołu).

Pan Dariusz Woźniak odniósł się do poprzedniej  wypowiedzi i wskazał, że 2 pozycje techniczne nie są realne, dodał, że nie sugerowałby zmniejszania rezerwy ogólnej i zbliżania się od pułapu minimalnego. Mogą być nieprzewidziane sytuacje, a rezerwa ogólna jest bardzo przydatna. Już w tym roku Zarząd zaproponował rezerwę ogólną na istotnie mniejszym poziomie niż w ostatnich 4 latach.

Pan Adam Knapik dodał, że jest zgłoszony wniosek, a Zarząd będzie go poprawiał, gdy spłyną wszystkie opinie. Wniosek jest niewątpliwie poprawnie zrobiony, natomiast jeżeli Zarząd stwierdzi, że wiosek ten jest nierealny, to Zarząd podejmie uchwałę, że go nie zaakceptuje, albo znajdzie inne źródła finansowanie na zaproponowane inwestycje związane z poziomem bezpieczeństwa.

Pan Dariusz Woźniak powiedział, iż po to jest Komisja, aby złożyć wniosek i żeby wszyscy mogli się wypowiedzieć przed głosowaniem, by poznać plusy i minusy. A obowiązkiem Skarbnika jest poinformowanie przed głosowaniem. Wypowiedzi były z punktu widzenie realności  zwiększenia dochodów. Rezerwa ogólna mieści się w granicach, ale jest zaplanowana istotnie mniejsza niż w ostatnich 4 latach.

Pan Roman Witt poprosił Pana Józefa Gawrycha o ustosunkowanie się do sprawy wykreślenia zadań 2,3,5,8. Podkreślił, że Straże Pożarne dużo robią, a w obecnej sytuacji w największej mierze system  bezpieczeństwa opiera się właśnie na nich.  Jak obcięcie 33 tys. wpłynęłoby, czy one już były w jakiś sposób generowane, gospodarowane, czy jest pomysł na to, z czego należałoby zrezygnować?

Pan Józef Gawrych odpowiedział, że wolałby uniknąć odpowiedzi na te pytania,  Zarząd się do tego ustosunkuje. Wspomniał tylko, że trzeba będzie komuś zabrać, kwoty i tak już są okrojone, a teraz należy jeszcze bardziej okroić kwoty albo zrezygnować z zakupów.

Pani Barbara Studzińska dodała, że jest to wniosek Komisji skierowany do Zarządu i poprosiła o pozostawienie analizy Zarządowi.

Komisja Polityki Finansowej uchwałą nr 13/21 przy 2 głosach za, 1 głosie wstrzymującym się oraz 1 głosie przeciw przyjęła wniosek o treści stanowiącej załącznik do protokołu.

Następnie Komisja Polityki Finansowej pozytywnie zaopiniowała projekt uchwały Rady Powiatu Świeckiego w sprawie uchwalenia budżetu Powiatu Świeckiego na rok 2022 wraz z wnioskiem, przy 3 głosach za, 1 głosie wstrzymującym i braku głosów przeciw (Uchwała Nr 12/21 przedstawiona przez Przewodniczącą Komisji – w załączeniu do protokołu).

Komisja Infrastruktury i Gospodarki uchwałą nr 18/21 przy 3 głosach za, 5 głosach wstrzymujących się oraz braku głosów przeciw przyjęła wniosek o treści stanowiącej załącznik do protokołu.

Radny Pan Wiesław Bagniewski był nieobecny.

Następnie Komisja Infrastruktury i Gospodarki pozytywnie zaopiniowała projekt uchwały Rady Powiatu Świeckiego w sprawie uchwalenia budżetu Powiatu Świeckiego na rok 2022 wraz z wnioskiem, przy 8 głosach za, braku głosów wstrzymujących i braku głosów przeciw (Uchwała Nr 17/21 przedstawiona przez Przewodniczącego Komisji – w załączeniu do protokołu).

Radny Pan Wiesław Bagniewski był nieobecny

Do pkt. 3

Pan Brunon Han zwrócił się do członków Komisji Infrastruktury i Gospodarki i poprosił o zastanowienie się nad planem pracy Komisji na 2022 rok oraz ew. przesłanie propozycji na adres mailowy do Biura Rady. Dodał, że na następnej Komisji, która zaplanowana jest na 28 grudnia o godz. 13, będzie dyskusja o planie pracy Komisji.

Pan Adam Knapik dodał, że nic się nie stanie, jeżeli plany pracy Komisji zostaną przyjęte w styczniu. W tym roku należało przyjąć tylko plan pracy Komisji Rewizyjnej.

Na tym posiedzenie zakończono.

 

Protokolant:

Joanna Ekert

Biuro Rady

Przewodnicząca

Komisji Polityki Finansowej

/-/

(Katarzyna Kaczmarek-Sławińska)

Przewodniczący

Komisji Infrastruktury i Gospodarki

/-/

(Brunon Han)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>