Protokół Nr 11/21 posiedzenia Komisji Rewizyjnej Rady Powiatu Świeckiego z dnia 29 marca 2021 r.

Obecni na posiedzeniu członkowie Komisji - według załączonej listy obecności.

Otwarcia posiedzenia dokonał Przewodniczący Komisji Pan Marek Mazurek, który powitał obecnych radnych. Następnie stwierdził quorum pozwalające podejmować uchwały Komisji i przedstawił proponowany porządek posiedzenia, który przyjęto jednogłośnie w brzmieniu jak niżej:

1. Otwarcie posiedzenia. 2. Przyjęcie porządku posiedzenia. 3. Kontrola w Powiatowym Urzędzie Pracy w Świeciu:

a) Przedstawienie protokołu,

b) Dyskusja,

c) Przyjęcie protokołu.

4. Materiały Sesji Rady Powiatu Świeckiego w dniu 31 marca 2021 r. - ewentualne uwagi. 5. Sprawy różne:

a) Kontrola ZSP w Świeciu – ustalenie terminu,

b) Kontrola wykonania budżetu za 2020 –ustalenie terminu,

6.Wolne wnioski. 7. Zakończenie posiedzenia.

Do pkt 3.

Pan Marek Mazurek przedstawił protokół kontroli kompleksowej realizacji zadań statutowych przez Powiatowy Urząd Pracy w Świeciu.

Następnie Komisja jednogłośnie, 5 głosami za, przyjęła protokół w brzmieniu stanowiącym załącznik do niniejszego protokołu (Uchwała Nr 18/21). 

(radny Grzegorz Tomaszewski był nieobecny na posiedzeniu).

 

Do pkt. 4

Pan Marek Mazurek zapytał, czy Radni mają przemyślenia dot. materiałów sesyjnych, które zostały już zaprezentowane na posiedzeniach pozostałych Komisji Rady Powiatu. Dodał, że Program Ochrony Środowiska stanowi bardzo obszerny materiał i został ciekawie opracowany.

Pan Brunon Han także zgodził się ze słowami przedmówcy i dodał, że zawiera on wiele informacji na temat powiatu.

Pan Marek Mazurek w kontekście proponowanych zmian w budżecie, powiedział, że muszą one zostać wprowadzone, ponieważ wynikają one z konsekwencji realizacji poprzedniego budżetu. Jako pozytywne uznał zmniejszenie zadłużenia powiatu świeckiego, co zwiększy możliwości przy konstruowaniu zamierzeń inwestycyjnych.

Pan Waldemar Fura dodał, że muszą być wprowadzane zmiany, ponieważ taki jest sposób klasyfikacji budżetowej, przez co nie ma możliwości aby idealnie zaplanować wszystkie pozycje, paragrafy w budżecie. Podkreślił, że zmiany są nieuniknione. 

Pan Brunon Han stwierdził, że im częściej zmiany są wprowadzane tym lepiej, ponieważ można na bieżąco dysponować środkami, dzięki czemu są one od razu wykorzystywane.

Pan Marek Mazurek dodał, że trudno jest zadowolić wszystkich zarówno odnośnie wprowadzanych zmian do budżetu jak też w kwestii zimowego odśnieżania dróg. 

Pan Wiesław Bagniewski dodał, że nawet jak nie było zimy to i tak nie wszyscy byliby zadowoleni.

Pan Grzegorz Goral podkreślił, że tam gdzie są zaniedbania należy się przyjrzeć i wyciągnąć wnioski, aby na przyszłość nie było takich sytuacji. Zgodził się z tym, że była sroga zima i nie wszystkim ludziom uda się przypodobać, ale też nie wszyscy ludzie są rzetelni, ponieważ zgłaszają problem z podjazdem, a często nie mają przystosowanego do zimy samochodu i brakuje im umiejętności i w związku z tym zrzucają winę na kogoś innego. Niemniej są też takie przypadki, gdzie naprawdę miejscami drogi nie były odśnieżone, gdzie naprawdę było ślisko, i w takich przypadkach, jeżeli solą nie można sypać to powinno być posypane piaskiem, tak aby ludzie mogli podjechać. Potwierdził, że Dyrektor Powiatowego Zarządu Dróg Pan Adam Meller wywiązuje się ze swoich zadań, ponieważ po każdym uzasadnionym zgłoszeniu podejmował odpowiednie kroki. Zaznaczył, że jest to odpowiednia osoba na tym stanowisku. Dodał, że niestety mieszkańcy przyzwyczaili się, że przez tyle lat po prostu nie było zim, dlatego w tym roku wszystkich zaskoczyła. Podsumował, że to nie są słowa krytyki, tylko zwraca uwagę, aby przyjrzeć się tym sytuacjom i wyciągnąć wnioski co można zrobić żeby było lepiej w następnym sezonie zimowym. 

Pan Marek Mazurek powiedział, że także ma pozytywne doświadczenia z Dyrektorem Panem Adamem Mellerem, za przykład podając sytuację, kiedy zgłosił Dyrektorowi, że na drodze w Wielkim Komórsku jest wyrwa w asfalcie, co już po tygodniu zostało naprawione.

Pan Waldemar Fura także powiedział, że Pan Adam Meller dbał o utrzymanie dróg powiatowych, a zima była trudna krótko mówiąc

Pan Marek Mazurek powiedział, że w sesyjnym porządku obrad  jest też projekt uchwały sprawie utworzenia linii autobusowej Świecie–Chełmno. Wspomniał, że powinna także powstać linia autobusowa z Nowego do Grudziądza. Dodał, że co prawda jest połączenie z przesiadką w Dragaczu, ale mógłby być dojazd bezpośredni.

Pan Grzegorz Goral wtrącił, że trzeba przedstawić tą propozycję Zarządowi.

Pan Marek Mazurek zauważył, że to władze gminy muszą się porozumieć w tej sprawie, bo oni będą to zadanie finansować.

Pan Grzegorz Goral powiedział, że jeśli to zostanie powiedziane, tam gdzie będą media, to zostanie to zauważone.

Pan Marek Mazurek zaznaczył, że jest przeciwnikiem zwracania się do mediów, ponieważ po poprzedniej sesji Rady Powiatu ma do nich złe nastawienie. Przypomniał, że w porządku obrad był punkt dotyczący Nowego Szpitala w Świeciu, chyba najważniejszy w obecnym czasie dla mieszkańców powiatu oraz odbyło się także wręczenie nagród Starosty, a reporterzy byli na sali tylko do momentu wręczenia kwiatów i dyplomów wyróżnionym a gdy omawiany był temat związany ze szpitalem żadnego z przedstawicieli mediów już nie było. Stwierdził, że oni nie interesują się merytoryczną dyskusją, tylko szukają tematu, który wzbudza sensacje wśród mieszkańców.

Pan Grzegorz Goral dodał, że na sesji Prezes Nowego Szpitala udzielił mu odpowiedzi, że zabezpieczenie finansowe na wynagrodzenia dla personelu medycznego nie stanowi problemu, a teraz opiekunowie medyczni wystosowali pismo, w którym zgłaszają , że są wykorzystywani w kwestii wynagrodzenia. Podkreślił, że nie godzi się na to, żeby dodatki za pracę w nocy i święta wliczane były do najniższej krajowej. Powiedział, że nie chodzi o to żeby zwracać się z tą sprawą do mediów, tylko o poruszenie tej sprawy na sesji, która jest nagrywana. Zaznaczył, że dzięki temu wójtowie, burmistrzowie widzą, czy Radni poruszają tematy gminne, lokalne. Podsumował, że jeżeli Radni o tym mówią to jest jakiś oddźwięk.

Pan Marek Mazurek dodał, że nie wie czy to będzie materiał sesyjny, ale powiedział, że ma swoje stanowisko w tej sprawie, które wyrazi na sesji, jeśli będzie taki temat wywołany. Mianowicie nie zgadza się, żeby Rada Powiatu albo Zarząd Powiatu odpowiadał opiekunom medycznym, albo opiniował ich pisma, ponieważ od tego są związki zawodowe oraz organy szpitala. A jego zdaniem jedyne, co może Zarząd zrobić, to wydać zalecenia swojemu przedstawicielowi w Radzie Nadzorczej szpitala Panu Dariuszowi Woźniakowi. Dodał, że kwestie poruszane w tym piśmie, sprowadzają się do tego, że opiekunowie medyczni otrzymują za niskie wynagrodzenie. Zaznaczył, że rozumie ich stanowisko, z tym że wnioski, które składają są niezgodne z prawdą, ponieważ wynagrodzenie zasadnicze nie musi być w granicach minimalnego wynagrodzenia, a jedynie składniki, które są wyłączone z podstawy, muszą stanowić łącznie z podstawą wysokość minimalnego wynagrodzenia, bądź pracodawca musi wypłacić dodatek tak aby wynagrodzenie zasadnicze łącznie z dodatkiem stanowiło wynagrodzenie minimalne. Podkreślił, że tak mówią przepisy prawa, i pracodawca może swobodnie określać wysokość podstawy i dodatków, ważne aby łącznie zapewnił wynagrodzenie minimalne.

Pan Grzegorz Goral powiedział, że akurat z tym się nie zgadza, ponieważ wie, że opiekunowie medyczni są oszukani. Natomiast nie ma znaczenia, czy związki zawodowe są w szpitalu, ponieważ Ci ludzie napisali pismo, gdyż czują się źle traktowani w kwestii wynagrodzeń.

Pan Marek Mazurek dodał, że niedługo kolejne grupy zawodowe zaczną pisać, ponieważ nie mają związków zawodowych. Powiedział, że Rada Powiatu nie jest stroną w tym sporze i musi poruszać się w granicach prawa. Zaznaczył, że jeżeli Rada Powiatu zaangażuje się w jedną sprawę, to za chwilę zgłoszą się kolejne osoby z podobnymi wnioskami.

 

Do pkt. 5 

Ustalono termin przeprowadzenia kontroli kompleksowej w Zespole Szkół Ponadpodstawowych w Świeciu na dzień 8 kwietnia 2021 r. o godzinie 10:00  w siedzibie szkoły. 

Ustalono termin przeprowadzenia kontroli wykonania budżetu powiatu za 2020 rok na dzień 29 kwietnia 2021 r. o godz. 10:00 w siedzibie Starostwa Powiatowego.

Do pkt. 6 

Dyskutowano na temat tabletów Radnych. 

Na tym posiedzenie zakończono.

Protokołowała:

Joanna Ekert

Biuro Rady

Przewodniczący Komisji Rewizyjnej

(Marek Mazurek)

Członkowie Komisji Rewizyjnej:

(Bagniewski Wiesław)

(Fura Waldemar)

(Goral Grzegorz)

(Han Brunon)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>