Protokół XXIV Sesji Rady Powiatu Świeckiego, 30 września 2020 r.

Protokół nr XXIV/20

XXIV Sesja Rady Powiatu Świeckiego w dniu 30 września 2020 r.

  Obrady rozpoczęto 30 września 2020 o godz. 13:00, a zakończono o godz. 16:02 tego samego dnia.   W posiedzeniu wzięło udział 20 radnych. Obecni: 1. Wiesław Bagniewski 2. Waldemar Fura 3. Józef Gawrych 4. Grzegorz Goral 5. Brunon Han (do punktu 8d) 6. Katarzyna Kaczmarek-Sławińska 7. Zbigniew Kapusta 8. Urszula Kempińska-Czerwińska (do punktu 8a) 9. Adam Knapik 10. Franciszek Koszowski 11. Andrzej Kowalski (do punktu 8) 12. Stanisława Kuffel 13. Angelika Macura 14. Iwona Manys 15. Marek Mazurek 16. Szczepan Nowakowski 17. Ryszard Pacek 18. Marcin Podgórski (od punktu 4 do punktu 8) 19. Barbara Studzińska 20. Grzegorz Tomaszewski 21. Roman Witt Lista obecności – w załączeniu. Lista obecności zaproszonych gości – w załączeniu.    
  1. Otwarcie XXIV sesji i stwierdzenie quorum.
Otwarcia XXIV sesji dokonał Pan Adam Knapik, który powitał obecnych na sesji radnych oraz zaproszonych gości. Na podstawie informacji z systemu do głosowania oraz podpisów złożonych na liście obecności Przewodniczący stwierdził, że w sesji uczestniczy 19 radnych, co stanowi quorum, pozwalające na podejmowanie uchwał przez Radę Powiatu. Następnie, w imieniu całej Rady złożył radnemu Romanowi Witt kondolencje w związku z tragiczną śmiercią ojca.    
  1. Przyjęcie porządku obrad.
Pan Adam Knapik poinformował, że Zarząd Powiatu złożył wniosek o rozszerzenie porządku obrad, który otrzymali radni (treść zawiadomienia o sesji oraz o uzupełnieniu porządku obrad w załączeniu) i przekazał na ręce przewodniczącego projekt uchwały w sprawie przekazania zarządzania drogą powiatową nr 1285C Dworzysko – Topolno na odcinku od km 4+800 do km 6+500. Następnie poddał wiosek pod głosowanie, rekomendując wyrażenie zgody na powyższe.   Głosowano wniosek w sprawie: uzupełnienia porządku obrad, poprzez dodanie w punkcie 8. „Podjęcie uchwał w sprawie:” podpunktu i) w brzmieniu: „przekazania zarządzania drogą powiatową nr 1285C Dworzysko – Topolno na odcinku od km 4+800 do km 6+500.”. Wyniki głosowania ZA: 19, PRZECIW: 0, WSTRZYMUJĘ SIĘ: 0, BRAK GŁOSU: 0, NIEOBECNI: 2 Wyniki imienne: ZA (19) Wiesław Bagniewski, Waldemar Fura, Józef Gawrych, Grzegorz Goral, Brunon Han, Katarzyna Kaczmarek-Sławińska, Zbigniew Kapusta, Urszula Kempińska-Czerwińska, Adam Knapik, Franciszek Koszowski, Andrzej Kowalski, Stanisława Kuffel, Angelika Macura, Iwona Manys, Marek Mazurek, Szczepan Nowakowski, Ryszard Pacek, Grzegorz Tomaszewski, Roman Witt NIEOBECNI (2) Marcin Podgórski, Barbara Studzińska   Przedstawiając wyniki głosowania Przewodniczący poinformował, że wniosek został przyjęty, po czym przystąpiono do głosowania porządku obrad uwzględniającego rozszerzenie o punkt 8i.   Głosowano w sprawie: przyjęcia porządku obrad. Wyniki głosowania ZA: 18, PRZECIW: 0, WSTRZYMUJĘ SIĘ: 1, BRAK GŁOSU: 0, NIEOBECNI: 2 Wyniki imienne: ZA (18) Wiesław Bagniewski, Waldemar Fura, Józef Gawrych, Grzegorz Goral, Brunon Han, Zbigniew Kapusta, Urszula Kempińska-Czerwińska, Adam Knapik, Franciszek Koszowski, Andrzej Kowalski, Stanisława Kuffel, Angelika Macura, Iwona Manys, Marek Mazurek, Szczepan Nowakowski, Ryszard Pacek, Grzegorz Tomaszewski, Roman Witt WSTRZYMUJĘ SIĘ (1) Katarzyna Kaczmarek-Sławińska NIEOBECNI (2) Marcin Podgórski, Barbara Studzińska   Przedstawiając wyniki głosowania Przewodniczący poinformował, że porządek XXIV sesji Rady Powiatu Świeckiego został przyjęty.   Przewodniczący poinformował, że w dniu dzisiejszym formalnie kończy pracę w Biurze Rady Pani Agnieszka Wnęk, po czym w imieniu własnym i Rady Powiatu Świeckiego obecnej oraz poprzednich kadencji podziękowania za wieloletnią, sumienną i pełną zaangażowania pracę.    
  1. Przyjęcie protokołu poprzedniej sesji.
Pan Adam Knapik stwierdził, że projekt protokołu XXIII sesji został radnym przesłany, był on również zamieszczony w systemie eSesja. Poinformował, że do momentu rozpoczęcia obrad do sporządzonego protokołu nie wpłynęły żadne uwagi i zapytał, czy ktoś chciałby w tej sprawie zabrać głos. Wobec braku chętnych do zabrania głosu przystąpiono do głosowania.   Głosowano w sprawie: przyjęcia protokołu poprzedniej sesji. Wyniki głosowania ZA: 19, PRZECIW: 0, WSTRZYMUJĘ SIĘ: 0, BRAK GŁOSU: 0, NIEOBECNI: 2 Wyniki imienne: ZA (19) Wiesław Bagniewski, Waldemar Fura, Józef Gawrych, Grzegorz Goral, Brunon Han, Katarzyna Kaczmarek-Sławińska, Zbigniew Kapusta, Urszula Kempińska-Czerwińska, Adam Knapik, Franciszek Koszowski, Andrzej Kowalski, Stanisława Kuffel, Angelika Macura, Iwona Manys, Marek Mazurek, Szczepan Nowakowski, Ryszard Pacek, Grzegorz Tomaszewski, Roman Witt NIEOBECNI (2) Marcin Podgórski, Barbara Studzińska   Przedstawiając wyniki głosowania Przewodniczący poinformował, że protokół poprzedniej sesji został przez Radę przyjęty.    
  1. Sprawozdanie o pracach Zarządu Powiatu w okresie międzysesyjnym.
Pan Franciszek Koszowski przedstawił Sprawozdanie o pracach Zarządu Powiatu w okresie międzysesyjnym (opracowanie w załączeniu). Dokument ten w formie elektronicznej został przesłany wszystkim radnym.   W dyskusji wzięli udział: Pan Marek Mazurek zapytał, czy podana w sprawozdaniu data 28 lipca to pomyłka, czy też uroczystość ta była pominięta w poprzednim sprawozdaniu.   Pan Franciszek Koszowski potwierdził, że jest to pomyłka i ww. spotkanie odbyło się nie w lipcu, tylko w sierpniu.   Pani Iwona Manys nawiązując do informacji, jaka została radnym przesłana pocztą elektroniczną zapytała, podczas którego spotkania członkowie Zarządu podjęli decyzje jakie inwestycje będą brane pod uwagę w ramach Krajowego Planu Odbudowy oraz Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych i o kryteria wyboru.   Odpowiedzi udzielił Wicestarosta, Pan Franciszek Koszowski. Podkreślił, że był bardzo krótki okres na składanie wniosków oraz określone preferencje, na co kładzie się szczególny nacisk i kolejno omówił te zadania. Na uwagę Przewodniczącego, że pytanie dotyczyło kryteriów, wg których wnioski zostały wybrane stwierdził, że jedynym kryterium przy jednym z wymienionych programów była kwota powyżej 500 tys. zł; dodał, że nie mówi się, jakie będzie dofinansowanie i nie wiemy, czy te środki otrzymamy. Wskazanie takich, a nie innych przedsięwzięć wynika z naszych planów, co zamierzamy realizować i rozmawiano o tych zadaniach, a można pozyskać duże środki na ten cel.   Katarzyna Kaczmarek-Sławińska odniosła się do wypowiedzi przedmówcy i krytycznie oceniła taki tryb wyboru zadań. Nie zgodziła się też z argumentem o krótkim terminie wskazując, że można to było przedstawić na odbywających się w lipcu posiedzeniach komisji. Dodała, że nie twierdzi, że te zadania są źle wybrane, ani że nie są ważne, ale przykre jest, że nikt z radnymi na ten temat nie rozmawiał.   Pan Franciszek Koszowski zwrócił uwagę, że dowiedzieliśmy się o możliwości ubiegania się o ww. środki dzięki temu, iż mamy merytorycznych pracowników, którzy te kwestie śledzą, natomiast niewiele samorządów złożyło wnioski. Podkreślił krótkie termin ogłoszenia konkursów i składania wniosków.    
  1. Sprawozdanie Przewodniczącego Rady Powiatu z działań w okresie międzysesyjnym.
Pan Adam Knapik poinformował, że w okresie sprawozdawczym wziął udział w następujących wydarzeniach:
  • 29 sierpnia – uroczyste otwarcie hali widowiskowo-sportowej w Pruszczu;
  • 8 września – VIII Forum Samorządowym Województwa Kujawsko-Pomorskiego w Toruniu, połączone z jubileuszem 30-lecia samorządu w Polsce i w regionie (przełożone z maja w związku z COVID); Przewodniczący omówił, jakie zagadnienia poruszano i przedstawił podziękowania dla radnych od Przewodniczącej Sejmiku oraz pamiątkowy album, w którym znajdują się sylwetki radnych wszystkich samorządów z naszego województwa;
  • 25 września – wspólne posiedzenie Komisji Zdrowia, Pomocy Społecznej i Polityki Prorodzinnej oraz Komisji Oświaty, Kultury, Sportu i Turystyki Rady Powiatu Świeckiego.
Ponadto odniósł się do niezrealizowanego punktu z planu pracy Rady dot. stanu sanitarno-epidemiologicznego. Poinformował, że 15 września spotkał się z Dyrektor Sanepidu i z uwagi na obowiązujące zalecenia wstępnie ustalono, że dyskusja na ww. temat na sesji będzie miała miejsce, kiedy skończy się pandemia, żeby podsumować działania w tym zakresie.   Do przedstawionego sprawozdania nie wniesiono pytań ani uwag.    
  1. Interpelacje i zapytania radnych.
Przewodniczący poinformował, że do momentu rozpoczęcia sesji nie wpłynęła żadna interpelacja ani zapytanie w formie pisemnej.    
  1. Informacja o funkcjonowaniu NZOZ Nowy Szpital w Świeciu za 2019 rok i I półrocze 2020 oraz o funkcjonowaniu państwowego ratownictwa medycznego na obszarze Powiatu Świeckiego.
Informację przedstawił Prezes Zarządu Nowy Szpital Sp. z o.o. Pan Andrzej Brymora. Zawierające przedstawione dane opracowanie, które otrzymali wszyscy radni stanowi załącznik do protokołu.   W dyskusji wzięli udział: Pan Adam Knapik poprosił o interpretację danych za okres od stycznia 2019 r. do końca I półrocza 2020 r. zawartych w zestawieniu na stronie 10, dotyczących wykorzystania łóżek i średniego czasu pobytu na SOR oraz rehabilitacji.   Odpowiedzi udzielił Prezes Zarządu Nowy Szpital Sp. z o.o. w Świeciu, Pan Andrzej Brymora informując o liczbie łóżek i wyjaśniając zasady pobytu na ww. oddziałach.   Pan Adam Knapik zapytał, jak od strony technicznej wygląda kwestia zarządzania zespołami wyjazdowymi – dyspozytor z Bydgoszczy łączy się bezpośrednio z daną karetką wskazując, gdzie ma jechać i gdzie zawieźć pacjenta, czy odbywa się to przez Szpital.   Odpowiedzi udzielił Prezes Zarządu Nowy Szpital Sp. z o.o. w Świeciu, Pan Andrzej Brymora informując, jakie są procedury i jak technicznie się to odbywa. Potwierdził, że często CPR decyduje, dokąd karetka z pacjentem ma jechać, natomiast ostateczna decyzja w tym zakresie należy do lekarza (ratownika), który na miejscu daną osobę bada i ma też możliwość kontaktu z najbliższym SOR. Wyjaśnił również wątpliwości odnośnie postępowania w przypadku wezwania do zawału i zaznaczył, że kluczowe znaczenie dla podjęcia decyzji ma obraz kliniczny i zapis EKG; systemem teletransmisji z karetki może on być przesyłany do ośrodka kardiologii inwazyjnej i nie traci się czasu na przewożenie pacjenta do innych placówek po to, żeby tam zrobić mu badania i dopiero przewieźć na kardiologię.   Szczepan Nowakowski nawiązał do kwestii kosztów pracy stwierdzając, że jak rozumie w Nowym Szpitalu nastąpił wzrost wynagrodzeń związany z wydłużeniem godzin pracy, czy też wzrost płac. Zapytał również, czyją decyzją było przekształcenie oddziału płucnego, co z osobami, które obecnie na tym oddziale leżą i czy jesteśmy przygotowani na przyjmowanie pacjentów z koronawirusem zwracając uwagę, że łączy się to z dużymi kosztami dla szpitala.   Odpowiedzi udzielił Prezes Zarządu Nowy Szpital Sp. z o.o. w Świeciu, Andrzej Brymora. Zapowiedział dokończenie diagnostyki u osób obecnie przebywających na tym oddziale, jeśli będzie to możliwe do piątku, natomiast pozostali pacjenci zostaną przeniesieni na Oddział Chorób Wewnętrznych i tam dalej będzie prowadzona diagnostyka i kontynuowane leczenie. Zaznaczył, że to nie Nowy Szpital zgłosił akces do leczenia pacjentów COVID. Poinformował o prowadzonych rozmowach, artykułując związane z tym rozwiązaniem obawy i wymienił argumenty, jakimi kierowały się służby Wojewody decydując o przeznaczeniu ww. oddziału na ten cel. Zgodził się, że jest to duże wyzwanie logistyczne, wskazując spodziewane problemy techniczne, a także rozwiązania odnośnie leczenia pacjentów z innymi schorzeniami. Nawiązał również do doniesień medialnych o sytuacjach, iż pacjenci jeżdżą w karetkach pomiędzy szpitalami i nigdzie nie ma dla nich miejsc zapewniając, że w Nowym Szpitalu w pierwszej kolejności przyjmowani będą pacjenci z terenu powiatu świeckiego. Odnośnie pierwszego pytania stwierdził, że organizacja pracy nie zmieniła się w stosunku do 2019 roku. Dodał, że zgodnie z zapowiedziami wynagrodzenia i stawki godzinowe są sukcesywnie podnoszone. Omówił wprowadzane regulacje płacowe i wyraził opinię, że stawki wynagrodzeń w Nowym Szpitalu w Świeciu nie odbiegają od okolicznych szpitali powiatowych.   Marek Mazurek zapytał Prezesa jaki jest okres rozliczeniowy godzin pracy w Nowym Szpitalu, na co uzyskał odpowiedź, że kwartalny.   Wobec braku dalszych pytań Przewodniczący podziękował Prezesowi za przedstawienie zagadnienia, zamknął punkt 7 i zarządził przerwę w obradach do godz.14:50.   Po wznowieniu obrad:    
  1. Podjęcie uchwał w sprawie:
a) zmiany Wieloletniej Prognozy Finansowej Powiatu Świeckiego na lata 2020-2029, Projekt uchwały przedstawił Skarbnik Powiatu, Pan Dariusz Woźniak. Na prośbę Przewodniczącego wyjaśnił, że z ustawy o finansach publicznych wynika, iż wieloletnia prognoza finansowa jest uchwalana przed budżetem i uważa, że zasadę tę należy przyjąć również w odniesieniu do dokonywania zmian ww. dokumentów. Po omówieniu projektu poprosił o naniesienie korekty w punkcie 6) uzasadnienia i zastąpienie słowa „deficytu” słowem „rozchodów”.   W dyskusji wzięli udział: Grzegorz Goral odnośnie ścieżki rowerowej Świecie-Głogówko wyraził nadzieję, że będzie ona do wylotu przy moście koło Chełmna. Po uzyskaniu potwierdzenia nawiązał do rozmowy z jedną z tamtejszych mieszkanek i stwierdził, że myśli, iż inwestycja ta zostanie w końcu zrealizowana.   Pan Adam Knapik skomentował, że wypowiedź radnego zostanie potraktowana jako głos poparcia i nie ma potrzeby się do tego odnosić. Zastrzegając, że jego postulat nie odnosi się do kwestii zabezpieczenia pieniędzy oraz przedłożonego projektu uchwały powołał się na uwagi mieszkańców i zasugerował rozważenie zmiany planowanego usytuowania ww. ścieżki rowerowej tak, żeby znajdowała się ona po prawej stronie drogi, patrząc od Świecia.   Pan Dariusz Woźniak stwierdził, że to wyjdzie w projektowaniu.   Szczepan Nowakowski zwracając się do Wicestarosty zapytał, jak wygląda temat realizacji planu przebudowy dróg przyjętego w 2014 roku i kiedy (w którym roku) mamy zamiar go skończyć.   Pan Franciszek Koszowski odpowiedział, że w 2022 roku.   Adam Knapik zwrócił uwagę, że konsekwencją zmiany w Wieloletniej Prognozie Finansowej jest zmiana wspomnianego planu przebudowy dróg (przedłużenie czasu jego obowiązywania) i zaproponował radnemu przeniesienie dyskusji do tego punktu porządku obrad.   Szczepan Nowakowski odniósł się do propozycji wykorzystania rezerwy. W kontekście przekazanej przez dyrektora „Nowego Szpitala” informacji o przekształceniu jednego z oddziałów szpitalnych postawił pytanie, czy jako udziałowiec nie powinniśmy przygotować się do dofinansowania szpitala i zabezpieczyć w budżecie środki na ten cel. Stwierdził, że szpital sam sobie nie poradzi i zastanawiał się, czy środki przekazane przez Wojewodę oraz Ministra wystarczą. Na uwagę Wicestarosty, że Prezes Nowego Szpitala nie zgłaszał takiego zapotrzebowania i nie sygnalizował problemów finansowych z przygotowaniem zaznaczył, że nie mówi o przekazywaniu środków, tylko pozostawieniu rezerwy na ten cel, bo uważa, że powinniśmy się zabezpieczyć w związku ze zbliżającą się epidemią.   Pan Adam Knapik zwracając się do przedmówcy stwierdził, że jako przewodniczący Komisji Polityki Finansowej najlepiej powinien znać bilans, rachunek zysków i strat oraz dane finansowe spółki Nowy Szpital i krytycznie ocenił fakt, że w miesiącu, kiedy przedmiotem obrad są tak ważne z punktu widzenia finansów uchwały, posiedzenie merytorycznej komisji nie odbyło się. Zwrócił uwagę, że z danych przedstawionych przez spółkę wynika, iż ma ona rezerwę finansową, żeby ponieść takie inwestycje, a ponadto jako powiat nie możemy z budżetu prowadzić inwestycji w spółce z o.o., która jest niezależnym podmiotem (mimo, iż jesteśmy jej udziałowcem).   Pan Szczepan Nowakowski odniósł się do uwag przewodniczącego, a także przypomniał, że kiedy był on przewodniczącym Komisji Zdrowia powiat niejednokrotnie dofinansowywał szpital, prowadzone remonty itd.   Pan Adam Knapik odpowiedział, że poza tym, że spłaciliśmy dług, który pozostał po SPZOZ nie przypomina sobie, żeby od momentu, kiedy Powiat wszedł do spółki jako jej udziałowiec mniejszościowy, był transfer środków z budżetu powiatu bezpośrednio do spółki.   Pan Dariusz Woźniak odniósł się do zagadnienia z perspektywy członka Rady Nadzorczej i Skarbnika. Wskazał na konieczność rozdysponowania kwoty 3 mln zł na spłatę długu, a także ocenił, iż kondycja finansowa spółki Nowy Szpital jest taka, że poradzi sobie z omawianą sytuacją i nie ma konieczności udzielania dofinansowania przez Powiat, nawet gdyby była taka możliwość prawna. Przypomniał, że jak informował Prezes Szpital w tym roku uzyskał blisko 2 mln zł z zewnętrznych środków.   Do przedstawionego zagadnienia nie wniesiono więcej pytań ani uwag. W związku z tym Przewodniczący zamknął dyskusję i po sprawdzeniu quorum przystąpiono do procedury głosowania.   Głosowano w sprawie: zmiany Wieloletniej Prognozy Finansowej Powiatu Świeckiego na lata 2020-2029. Wyniki głosowania ZA: 16, PRZECIW: 0, WSTRZYMUJĘ SIĘ: 1, BRAK GŁOSU: 0, NIEOBECNI: 4 Wyniki imienne: ZA (16) Wiesław Bagniewski, Waldemar Fura, Józef Gawrych, Grzegorz Goral, Brunon Han, Katarzyna Kaczmarek-Sławińska, Zbigniew Kapusta, Adam Knapik, Franciszek Koszowski, Stanisława Kuffel, Angelika Macura, Iwona Manys, Marek Mazurek, Ryszard Pacek, Grzegorz Tomaszewski, Roman Witt WSTRZYMUJĘ SIĘ (1) Szczepan Nowakowski NIEOBECNI (4) Urszula Kempińska-Czerwińska, Andrzej Kowalski, Marcin Podgórski, Barbara Studzińska   Przewodniczący przedstawił wyniki głosowania i poinformował, że Rada Powiatu podjęła Uchwałę nr XXIV/152/20 (uchwała w załączeniu).     b) zmiany budżetu Powiatu Świeckiego na rok 2020, Projekt uchwały przedstawił Skarbnik Powiatu, Pan Dariusz Woźniak.   W dyskusji wzięli udział: Pan Adam Knapik:
  1. Zapytał o wpływ COVID na wzrost opłat pocztowych w kontekście administracji cyfrowej i możliwości załatwienia bardzo wielu spraw w Starostwie za pomocą Internetu oraz platformy ePUAP.
  2. Zwrócił uwagę na proponowane przesunięcie niewydatkowanych środków dla organizacji pożytku publicznego w kwocie 31.870 zł na zadanie związane z promocją zdrowia. Zapytał, jaka organizacja ma je otrzymać i czy jeśli chodzi o wielkość środków jest to zgodne z uchwałą Rady Powiatu dot. współpracy powiatu z organizacjami pożytku publicznego.
  3. Nawiązując do dokonywanego zmniejszenia dochodów w związku z tym, że przez 4 miesiące były zamknięte placówki oświatowe poprosił, żeby w październiku zostało radnym przedstawione wyliczenie, o ile zmniejszyły się koszty.
  Odpowiedzi udzielił Skarbnik Powiatu, Pan Dariusz Woźniak. Ad.2. Poinformował, na czym polegają proponowane przesunięcia i podkreślił, że zgodnie z ustawą o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie organizacja, która będzie te zadania realizować zostanie wyłoniona w drodze konkursu, natomiast założenie jest takie, żeby w ramach tych środków finansować badania profilaktyczne dla mieszkańców powiatu świeckiego. Co do zgodności z „Programem współpracy …” wyjaśnił, że zadania z zakresu promocji zdrowia są tam zapisane. Rzeczywiście są różnice co do kwoty, natomiast Rada Powiatu zmianą w budżecie może zadysponować więcej środków na jakieś zadanie, które uznała w programie współpracy, a promocja zdrowia była tam zapisana. Ad.1 Stwierdził, że COVID jest jedną z przyczyn wzrostu opłat pocztowych i zaplanowano za mało środków na ten cel. Wskazał na wysokie opłaty oraz ilość wysyłanej korespondencji deklarując przygotowanie dla radnych danych na ten temat. Jako zasadne uznał uwagi, aby to przeanalizować i dodał, iż podziela stanowisko, że należy korzystać z wysyłki drogą elektroniczną, natomiast nie zawsze jest to możliwe, bo forma wysyłki określonych dokumentów wynika z przepisów. Ad.3 Deklarując przygotowanie danych, o jakie wnioskuje Pan Adam Knapik zasygnalizował, że oszczędności są tam głównie na środkach żywności. Jednocześnie przypomniał, że kiedy w marcu zmniejszono dochody o ponad 2 mln zł obniżono wydatki we wszystkich jednostkach. Co do zakupu materiałów i wyposażenia zwrócił uwagę, że faktycznie nie były one realizowane w okresie marzec-maj, natomiast od września szkoły pracują w reżimie sanitarnym i w związku z tym obecnie wydatkowanie tych środków jest zwiększone (zakup środków czystości, środków do dezynfekcji itp.).   Adam Knapik zapytał, czy kwotę 31.870 zł Zarząd planuje przeznaczyć na sfinansowanie badań profilaktycznych w zakresie COVID, na co uzyskał odpowiedź, że nie. Otrzymał również potwierdzenie, że nie ma jeszcze wyłonionej organizacji, która będzie to zadanie realizować. Mówiąc o procedurach zwrócił uwagę na obowiązki merytorycznego wydziału oraz wyłonionego podmiotu i krytycznie ocenił taki tryb, bo działanie pod presją czasu może prowadzić do wydatkowania środków w nie do końca przemyślany sposób.   Do przedstawionego zagadnienia nie wniesiono więcej pytań ani uwag. W związku z tym Przewodniczący zamknął dyskusję i przystąpiono do procedury głosowania.   Głosowano w sprawie: zmiany budżetu Powiatu Świeckiego na rok 2020. Wyniki głosowania ZA: 16, PRZECIW: 0, WSTRZYMUJĘ SIĘ: 1, BRAK GŁOSU: 0, NIEOBECNI: 4 Wyniki imienne: ZA (16) Wiesław Bagniewski, Waldemar Fura, Józef Gawrych, Grzegorz Goral, Brunon Han, Katarzyna Kaczmarek-Sławińska, Zbigniew Kapusta, Adam Knapik, Franciszek Koszowski, Stanisława Kuffel, Angelika Macura, Iwona Manys, Marek Mazurek, Ryszard Pacek, Grzegorz Tomaszewski, Roman Witt WSTRZYMUJĘ SIĘ (1) Szczepan Nowakowski NIEOBECNI (4) Urszula Kempińska-Czerwińska, Andrzej Kowalski, Marcin Podgórski, Barbara Studzińska   Przewodniczący przedstawił wyniki głosowania i poinformował, że Rada Powiatu podjęła Uchwałę nr XXIV/153/20 (uchwała w załączeniu).     c) zmiany uchwały nr XXVII/175/13 z dnia 22 maja 2013 roku w sprawie przyjęcia programu przebudowy dróg powiatu świeckiego na lata 2014-2020, Projekt uchwały przedstawił Dyrektor Powiatowego Zarządu Dróg w Świeciu, Pan Adam Meller.   Do przedstawionego zagadnienia nie wniesiono pytań ani uwag. W związku z tym Przewodniczący zamknął dyskusję i po sprawdzeniu quorum przystąpiono do procedury głosowania.   Głosowano w sprawie: zmiany uchwały nr XXVII/175/13 z dnia 22 maja 2013 roku w sprawie przyjęcia programu przebudowy dróg powiatu świeckiego na lata 2014-2020. Wyniki głosowania ZA: 16, PRZECIW: 0, WSTRZYMUJĘ SIĘ: 0, BRAK GŁOSU: 0, NIEOBECNI: 5 Wyniki imienne: ZA (16) Wiesław Bagniewski, Waldemar Fura, Józef Gawrych, Grzegorz Goral, Katarzyna Kaczmarek-Sławińska, Zbigniew Kapusta, Adam Knapik, Franciszek Koszowski, Stanisława Kuffel, Angelika Macura, Iwona Manys, Marek Mazurek, Szczepan Nowakowski, Ryszard Pacek, Grzegorz Tomaszewski, Roman Witt NIEOBECNI (5) Brunon Han, Urszula Kempińska-Czerwińska, Andrzej Kowalski, Marcin Podgórski, Barbara Studzińska   Przewodniczący przedstawił wyniki głosowania i poinformował, że Rada Powiatu podjęła Uchwałę nr XXIV/154/20 (uchwała w załączeniu).   d) pozbawienia dotychczasowej drogi powiatowej nr 1256C Mniszek - Stare Marzy kategorii dróg powiatowych, Projekt uchwały przedstawił Dyrektor Powiatowego Zarządu Dróg w Świeciu, Pan Adam Meller.   Do przedstawionego zagadnienia nie wniesiono pytań ani uwag. W związku z tym Przewodniczący zamknął dyskusję i przystąpiono do procedury głosowania.   Głosowano w sprawie: pozbawienia dotychczasowej drogi powiatowej nr 1256C Mniszek - Stare Marzy kategorii dróg powiatowych. Wyniki głosowania ZA: 16, PRZECIW: 0, WSTRZYMUJĘ SIĘ: 0, BRAK GŁOSU: 0, NIEOBECNI: 5 Wyniki imienne: ZA (16) Wiesław Bagniewski, Waldemar Fura, Józef Gawrych, Grzegorz Goral, Katarzyna Kaczmarek-Sławińska, Zbigniew Kapusta, Adam Knapik, Franciszek Koszowski, Stanisława Kuffel, Angelika Macura, Iwona Manys, Marek Mazurek, Szczepan Nowakowski, Ryszard Pacek, Grzegorz Tomaszewski, Roman Witt NIEOBECNI (5) Brunon Han, Urszula Kempińska-Czerwińska, Andrzej Kowalski, Marcin Podgórski, Barbara Studzińska   Przewodniczący przedstawił wyniki głosowania i poinformował, że Rada Powiatu podjęła Uchwałę nr XXIV/155/20 (uchwała w załączeniu).     e) zmiany uchwały nr XX/130/20 z dnia 29 kwietnia 2020 roku w sprawie określenia zadań i wysokości środków Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych przeznaczonych na realizację tych zadań w Powiecie Świeckim w 2020 roku, Projekt uchwały przedstawiła Dyrektor Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Świeciu, Pani Karolina Gapska-Kostrzewa.   Do przedstawionego zagadnienia nie wniesiono pytań ani uwag. W związku z tym Przewodniczący zamknął dyskusję i przystąpiono do procedury głosowania.   Głosowano w sprawie: zmiany uchwały nr XX/130/20 z dnia 29 kwietnia 2020 roku w sprawie określenia zadań i wysokości środków Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych przeznaczonych na realizację tych zadań w Powiecie Świeckim w 2020 roku. Wyniki głosowania ZA: 16, PRZECIW: 0, WSTRZYMUJĘ SIĘ: 0, BRAK GŁOSU: 0, NIEOBECNI: 5 Wyniki imienne: ZA (16) Wiesław Bagniewski, Waldemar Fura, Józef Gawrych, Grzegorz Goral, Katarzyna Kaczmarek-Sławińska, Zbigniew Kapusta, Adam Knapik, Franciszek Koszowski, Stanisława Kuffel, Angelika Macura, Iwona Manys, Marek Mazurek, Szczepan Nowakowski, Ryszard Pacek, Grzegorz Tomaszewski, Roman Witt NIEOBECNI (5) Brunon Han, Urszula Kempińska-Czerwińska, Andrzej Kowalski, Marcin Podgórski, Barbara Studzińska   Przewodniczący przedstawił wyniki głosowania i poinformował, że Rada Powiatu podjęła Uchwałę nr XXIV/156/20 (uchwała w załączeniu).     f) utworzenia linii autobusowych i wyrażenia zgody na zawarcie umowy z operatorem na świadczenie usług w zakresie publicznego transportu zbiorowego o charakterze użyteczności publicznej na terenie Powiatu Świeckiego w 2020 roku, Projekt uchwały przedstawił Kierownik Wydziału Bezpieczeństwa i Transportu Publicznego, Pan Zbigniew Semrau.   Do przedstawionego zagadnienia nie wniesiono pytań ani uwag. W związku z tym Przewodniczący zamknął dyskusję i przystąpiono do procedury głosowania.   Głosowano w sprawie: utworzenia linii autobusowych i wyrażenia zgody na zawarcie umowy z operatorem na świadczenie usług w zakresie publicznego transportu zbiorowego o charakterze użyteczności publicznej na terenie Powiatu Świeckiego w 2020 roku. Wyniki głosowania ZA: 16, PRZECIW: 0, WSTRZYMUJĘ SIĘ: 0, BRAK GŁOSU: 0, NIEOBECNI: 5 Wyniki imienne: ZA (16) Wiesław Bagniewski, Waldemar Fura, Józef Gawrych, Grzegorz Goral, Katarzyna Kaczmarek-Sławińska, Zbigniew Kapusta, Adam Knapik, Franciszek Koszowski, Stanisława Kuffel, Angelika Macura, Iwona Manys, Marek Mazurek, Szczepan Nowakowski, Ryszard Pacek, Grzegorz Tomaszewski, Roman Witt NIEOBECNI (5) Brunon Han, Urszula Kempińska-Czerwińska, Andrzej Kowalski, Marcin Podgórski, Barbara Studzińska   Przewodniczący przedstawił wyniki głosowania i poinformował, że Rada Powiatu podjęła Uchwałę nr XXIV/157/20 (uchwała w załączeniu).     g) zmiany uchwały Nr XXII/139/12 z dnia 28 listopada 2012 roku w sprawie określenia przystanków komunikacyjnych, których właścicielem lub zarządzającym jest Powiat Świecki oraz warunków i zasad korzystania z tych przystanków, Projekt uchwały przedstawił Dyrektor Powiatowego Zarządu Dróg w Świeciu, Pan Adam Meller.   Do przedstawionego zagadnienia nie wniesiono pytań ani uwag. W związku z tym Przewodniczący zamknął dyskusję i przystąpiono do procedury głosowania.   Głosowano w sprawie: zmiany uchwały Nr XXII/139/12 z dnia 28 listopada 2012 roku w sprawie określenia przystanków komunikacyjnych, których właścicielem lub zarządzającym jest Powiat Świecki oraz warunków i zasad korzystania z tych przystanków. Wyniki głosowania ZA: 16, PRZECIW: 0, WSTRZYMUJĘ SIĘ: 0, BRAK GŁOSU: 0, NIEOBECNI: 5 Wyniki imienne: ZA (16) Wiesław Bagniewski, Waldemar Fura, Józef Gawrych, Grzegorz Goral, Katarzyna Kaczmarek-Sławińska, Zbigniew Kapusta, Adam Knapik, Franciszek Koszowski, Stanisława Kuffel, Angelika Macura, Iwona Manys, Marek Mazurek, Szczepan Nowakowski, Ryszard Pacek, Grzegorz Tomaszewski, Roman Witt NIEOBECNI (5) Brunon Han, Urszula Kempińska-Czerwińska, Andrzej Kowalski, Marcin Podgórski, Barbara Studzińska   Przewodniczący przedstawił wyniki głosowania i poinformował, że Rada Powiatu podjęła Uchwałę nr XXIV/158/20 (uchwała w załączeniu).     h) przekazania zarządzania drogą powiatową nr 1284C Pruszcz - Gruczno na odcinku od km 0+000 do km 1+600 Projekt uchwały przedstawił Dyrektor Powiatowego Zarządu Dróg w Świeciu, Pan Adam Meller.   Do przedstawionego zagadnienia nie wniesiono pytań ani uwag. W związku z tym Przewodniczący zamknął dyskusję i przystąpiono do procedury głosowania.   Głosowano w sprawie: przekazania zarządzania drogą powiatową nr 1284C Pruszcz - Gruczno na odcinku od km 0+000 do km 1+600. Wyniki głosowania ZA: 16, PRZECIW: 0, WSTRZYMUJĘ SIĘ: 0, BRAK GŁOSU: 0, NIEOBECNI: 5 Wyniki imienne: ZA (16) Wiesław Bagniewski, Waldemar Fura, Józef Gawrych, Grzegorz Goral, Katarzyna Kaczmarek-Sławińska, Zbigniew Kapusta, Adam Knapik, Franciszek Koszowski, Stanisława Kuffel, Angelika Macura, Iwona Manys, Marek Mazurek, Szczepan Nowakowski, Ryszard Pacek, Grzegorz Tomaszewski, Roman Witt NIEOBECNI (5) Brunon Han, Urszula Kempińska-Czerwińska, Andrzej Kowalski, Marcin Podgórski, Barbara Studzińska   Przewodniczący przedstawił wyniki głosowania i poinformował, że Rada Powiatu podjęła Uchwałę nr XXIV/159/20 (uchwała w załączeniu).     i) przekazania zarządzania drogą powiatową nr 1285C Dworzysko – Topolno na odcinku od km 4+800 do km 6+500. Projekt uchwały przedstawił Dyrektor Powiatowego Zarządu Dróg w Świeciu, Pan Adam Meller.   Do przedstawionego zagadnienia nie wniesiono pytań ani uwag. W związku z tym Przewodniczący zamknął dyskusję i przystąpiono do procedury głosowania.   Głosowano w sprawie: przekazania zarządzania drogą powiatową nr 1285C Dworzysko – Topolno na odcinku od km 4+800 do km 6+500. Wyniki głosowania ZA: 16, PRZECIW: 0, WSTRZYMUJĘ SIĘ: 0, BRAK GŁOSU: 0, NIEOBECNI: 5 Wyniki imienne: ZA (16) Wiesław Bagniewski, Waldemar Fura, Józef Gawrych, Grzegorz Goral, Katarzyna Kaczmarek-Sławińska, Zbigniew Kapusta, Adam Knapik, Franciszek Koszowski, Stanisława Kuffel, Angelika Macura, Iwona Manys, Marek Mazurek, Szczepan Nowakowski, Ryszard Pacek, Grzegorz Tomaszewski, Roman Witt NIEOBECNI (5) Brunon Han, Urszula Kempińska-Czerwińska, Andrzej Kowalski, Marcin Podgórski, Barbara Studzińska   Przewodniczący przedstawił wyniki głosowania i poinformował, że Rada Powiatu podjęła Uchwałę nr XXIV/160/20 (uchwała w załączeniu).    
  1. Sprawy różne.
Pani Angelika Macura odczytała skierowany do Zarządu Powiatu wniosek Klubu Radnych Porozumienie Obywatelskie dot. dofinansowania w 50% pojemnika na nakrętki w każdej gminie w powiecie świeckim (kserokopia wniosku w załączeniu).   Pan Adam Knapik:
  1. Poinformował radnych o otrzymanym od Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad zaproszeniu do udziału w spotkaniu informacyjnym dotyczącym studium korytarzowego drogi ekspresowej S5 na odcinku Ostróda (S7) – Nowe Marzy (A1), które odbędzie się w formie telekonferencji, 7 października 2020 r. Poprosił, aby radni chcący wziąć udział w ww. spotkaniu zgłosili to do Biura Rady.
  2. Nawiązując do zbliżającej się procedury związanej z uchwalaniem budżetu zapytał radnych, czy prezentację projektu budżetu chcieliby mieć wspólnie, na połączonych posiedzeniach komisji, ewentualnie specjalnie zwołanej w tym celu sesji, czy też chcą jako komisje spotykać się osobno; radni wyrazili chęć wspólnego omówienia projektu.
  3. Zwracając się do Pani Radnej Stanisławy Kuffel zapytał, czy mogłaby udzielić bliższych informacji odnośnie specjalisty, o którym wspominała na poprzedniej sesji i czy można by skorzystać z wiedzy tej osoby, zaprosić ją na posiedzenie komisji lub spotkanie, w celu przybliżenia radnym kwestii retencji.
  Pani Stanisława Kuffel odpowiedziała twierdząco.    
  1. Zakończenie.
Wobec braku dalszych chętnych do zabrania głosu, z uwagi na wyczerpanie porządku dziennego Przewodniczący zamknął obrady XXIV sesji Rady Powiatu Świeckiego.  

Przewodniczący Rady Powiatu Świeckiego /-/ Adam Knapik

  Przygotowała: Halina Matwiej Przygotowano przy pomocy programu eSesja.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>