Obecni na posiedzeniu członkowie Komisji – wg załączonych list obecności. Obecni na posiedzeniu goście:
- Violetta Antkowska – Dyrektor Centrum Administracyjnego Obsługi Placówek Opiekuńczo-Wychowawczych w Bąkowie,
- Bożena Gaca-Zielińska - Główny specjalista ds. funduszy unijnych w Wydziale Organizacyjnym Starostwa Powiatowego w Świeciu,
- Karolina Gapska-Kostrzewa – Dyrektor Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Świeciu,
- Iwona Karolewska – Sekretarz Powiatu,
- Adam Meller – Dyrektor Powiatowego Zarządu Dróg w Świeciu,
- Zbigniew Semrau – Kierownik Wydziału Spraw Obywatelskich i Zarządzania Kryzysowego Starostwa Powiatowego w Świeciu,
- Marta Suchomska – Inspektor ds. promocji w Wydziale Współpracy i Zamówień Publicznych Starostwa Powiatowego w Świeciu,
- Bożena Szydłowska – Dyrektor Powiatowego Zespołu Ekonomiczno-Administracyjnego w Świeciu,
- Dariusz Woźniak – Skarbnik Powiatu.
Otwarcia posiedzenia dokonał Przewodniczący Komisji Polityki Finansowej Pan Szczepan Nowakowski, który powitał obecnych radnych i przybyłych gości. Następnie stwierdził quorum pozwalające podejmować uchwały przez Komisje oraz przedstawił proponowany porządek obrad, który został przyjęty jednogłośnie w brzmieniu:
- Analiza materiałów będących przedmiotem obrad Rady Powiatu Świeckiego.
- Koszty związane z promocją Powiatu Świeckiego w latach 2015 – 2019.
- Sprawy bieżące.
Do pkt. 1
Pan Zbigniew Semrau przedstawiając Kompleksową informację z zakresu stanu bezpieczeństwa i porządku na terenie Powiatu Świeckiego (Materiał stanowi załącznik do protokołu posiedzenia Zarządu Powiatu z dnia 10 marca 2020r.) poinformował, że istotniejszych zdarzeń wpływających bezpośrednio na bezpieczeństwo mieszkańców nie było, pomijając pożary lasów. Wykonywane były rutynowe działania będące w kompetencji Wydziału - który obecnie nosi nazwę Wydziału Bezpieczeństwa i Transportu Publicznego - Komisji Bezpieczeństwa i Porządku oraz Powiatowego Zespołu Zarządzania Kryzysowego. Poza tym, jeśli chodzi o działalność Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej zaznaczył, że w porównaniu do roku 2018 nastąpił zdecydowany spadek ogólnej liczby zdarzeń, choć wspomniany rok pod tym względem wyróżniał się na tle pozostałych. Biorąc pod uwagę działalność Komendy Powiatowej Policji powiedział, że dynamika wszczęć spraw dot. przestępstw spadła. Odnośnie Prokuratury Rejonowej powiedział, że od 2017 roku liczba spraw wzrosła dość mocno. Jeśli chodzi o zabezpieczenie przeciwpowodziowe Powiatu na odcinku 4 gmin poinformował, że jest co najmniej na dobrym poziomie. Cały czas, bowiem wykonywane prace modernizacyjne na wałach przynoszą skutek taki, że w przypadku wysokiej wody na Wiśle zagrożenie przede wszystkim utrzymuje się na poziomie wody Wdy.
Do Informacji żadnych merytorycznych uwag i zapytań nie zgłoszono.
Pani Karolina Gapska-Kostrzewa przedstawiając Sprawozdanie z działalności Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Świeciu (Sprawozdanie stanowi załącznik do protokołu posiedzenia Zarządu Powiatu z dnia 29 kwietnia 2020r.) poinformowała, że na koniec 2019 roku w PCPR było 19 etatów, a budżet zaplanowany w kwocie 5 394 307 zł. wykonano na poziomie 4 783 927,21 zł. Jeśli chodzi o rehabilitację zawodową i społeczną na rzecz osób niepełnosprawnych powiedziała, że budżet został wykonany w ponad 99%. Program Aktywny Samorząd został zrealizowany w 80%, termin końcowy jego realizacji przypada na 15.04.2020r. Poza tym realizowano również Program Rodzina w Centrum.
Następnie przedstawiając Sprawozdanie z efektów pracy organizatora rodzinnej pieczy zastępczej (Sprawozdanie stanowi załącznik do protokołu posiedzenia Zarządu Powiatu z dnia 29 kwietnia 2020r.) podsumowała, że liczba umieszczonych dzieci w pieczy jest rekordowa. Tyle, co w zeszłym roku interwencji nie było nigdy dotąd.
Kolejno przedstawiła Ocenę zasobów pomocy społecznej (Materiał stanowi załącznik do protokołu posiedzenia Zarządu Powiatu z dnia 29 kwietnia 2020r.).
Do Sprawozdań żadnych merytorycznych uwag i zapytań nie zgłoszono.
Pani Violetta Antkowska przedstawiając Analizę funkcjonowania Placówek Opiekuńczo-Wychowawczych w Bąkowie (Materiał stanowi załącznik do protokołu posiedzenia Zarządu Powiatu z dnia 16 kwietnia 2020r.) zaznaczyła, że rok 2020 będzie ostatnim by przygotować Placówkę Nr 1 do standaryzacji. Jeśli nic się nie wydarzy, to osiągnie ona standard na koniec tego roku, aczkolwiek dzieci jest coraz więcej, głównie rodzeństw. Poza tym zwróciła uwagę na niepokojące zjawisko, jakim jest zły stan zdrowia uzębienia oraz zdrowia psychicznego dzieci trafiających do Placówki.
Pani Angelika Macura odnośnie problemu, jakim jest brak w Placówce psychologa zapytała czy jakiś wychowawca ma dodatkowe wykształcenie w tym kierunku.
Pani Violetta Antkowska zaprzeczyła.
Pani Angelika Macura zapytała o dofinansowanie kursu kwalifikacyjnego dla chętnego wychowawcy mającego potencjał i ambicje.
Pani Violetta Antkowska wyjaśniła, że placówka nie posiada dofinansowań jak szkoły na dokształcanie nauczycieli, więc taki kurs trzeba w całości pokryć ze środków własnych. Z tego, co wie, żaden z wychowawców nie rozważał takiej możliwości, a poza tym zgodnie z ustawą o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej i rozporządzeniem z 2011 roku do tej ustawy zabrania się łączyć funkcji wychowawcy z funkcją specjalisty.
Pan Wiesław Bagniewski odnośnie tego, że Placówka Nr 1 na koniec 2020 roku musi osiągnąć standard 14 podopiecznych, zapytał, co się stanie z pozostałymi 12 dziećmi.
Pani Violetta Antkowska odpowiedziała, że do standaryzacji przygotowywano się już kilka lat wcześniej. Powiat Wejherowski i Kołobrzeski, z których pochodzą nasi wychowankowie otrzymały stosowne pisma w tej sprawie już 2 lata temu, więc miały czas by się przygotować. Niemniej jest możliwość przedłużenia pobytu do końca roku kalendarzowego. Wobec tego, że problem jest ogólnopolski liczy na jego rozwiązanie przez Ministerstwo. Kończąc poinformowała, że 5 dzieci została już zabrana przez Powiat Grudziądzki a 3 czeka na umieszczenie w DPS, więc liczba, o której mówił radny się zmniejszy.
Pan Szczepan Nowakowski odnośnie założonych kont bankowych wychowanków do celów świadczenia 500+ zapytał czy Dyrektor pyta 4-5 letnie dziecko gdzie chciałoby jechać w wakacje za te środki.
Pani Violetta Antkowska odpowiedziała, że takie dziecko jest za małe by decydować gdzie chce pojechać, ale powie np., że bardzo lubi konie, maluje je i bardzo chciałoby spędzić z nim czas. O zainteresowaniach, zdrowiu, umiejętnościach wie wszystko wychowawca i to on opiniuje wniosek. Poza tym dzieci poniżej 5 roku życia zgodnie z przepisami Ministra Edukacji Narodowej nie mogą brać udziału w zorganizowanym wypoczynku.
Pan Szczepan Nowakowski stwierdził, że należy bardziej powściągliwie podchodzić do tematu wydawania środków z kont osobistych dzieci, a za lepsze rozwiązanie uważa pozostawienie środków do czasu możliwości podjęcia decyzji przez dzieci. Kończąc podziękował Dyrektor i pracownikom za opiekę nad wszystkimi wychowankami.
Pani Bożena Szydłowska przedstawiła projekt uchwały Rady Powiatu Świeckiego w sprawie zmiany uchwały w sprawie planu sieci publicznych szkół ponadpodstawowych oraz publicznych szkół specjalnych mających siedzibę na obszarze powiatu świeckiego (Projekt uchwały stanowi załącznik do protokołu posiedzenia Zarządu Powiatu z dnia 9 lipca 2020r.)
Do projektu uchwały żadnych merytorycznych uwag i zapytań nie zgłoszono.
Pan Adam Meller przedstawił projekt uchwały Rady Powiatu Świeckiego w sprawie przekazania zarządzania drogą powiatową nr 1249C Jeżewo-Piskarki-Sulnowo na odcinku od km 7+700 do km 9+070 (Projekt uchwały stanowi załącznik do protokołu posiedzenia Zarządu Powiatu z dnia 21 lipca 2020r.)
Do projektu uchwały żadnych merytorycznych uwag i zapytań nie zgłoszono.
Pan Dariusz Woźniak przedstawił projekt uchwały Rady Powiatu Świeckiego w sprawie zmiany budżetu Powiatu Świeckiego na rok 2020 (Projekt uchwały stanowi załącznik do protokołu posiedzenia Zarządu Powiatu z dnia 21 lipca 2020r.). Następnie odniósł się do wykonania Powiatowego Planu Drogowego i powiedział, że na lata 2014-2020 były zaplanowane 44 zadania i na ten moment nie ma jeszcze wykonanych dokumentacji dla dróg - Topolno-Trzeciewiec, Dąbrówka-Biechowo (co chcemy wprowadzić zmianą do budżetu), Błądzim-Ostrowite – chcemy zrobić dokumentację we własnym zakresie i Wierzchy-Brzemiona. Jeśli poprawka zostanie zaakceptowana, to z całego Planu na 2014-2020 od strony dokumentacyjnej będą przygotowane 43 zadania. Jeśli chodzi o stronę wykonawczą powiedział, że na rok 2017 była planowana cała droga Zbrachlin-Tleń (33 km) i został do zrobienia około 3 km odcinek, który będziemy chcieli zaproponować do zrealizowania w przyszłym roku. Także w 2021 roku proponowana będzie droga Dolna Grupa-Michale (pierwotnie planowana w 2018 roku), na którą posiadamy dokumentację. Poza tym z roku 2019 jest jedna nie zrobiona droga – Błądzim-Ostrowite, do zaproponowania na rok 2022. Jeśli chodzi o drogi Topolno-Trzeciewiec, Dąbrówka-Biechowo i Wałkowiska-Jeżewo powiedział, że w sierpniu 2021 roku planuje się złożyć wnioski do Funduszu Dróg Samorządowych. Wobec powyższego pozostanie jedna droga Wierzchy-Brzemiona, co, do której nie ma dokumentacji, która weszłaby najprawdopodobniej do realizacji w 2023 roku. Kończąc zaznaczył, że być może dzięki dodatkowym środkom od Premiera otrzymanym w tym roku jest szansa zakończenia realizacji Planu Drogowego w roku 2022.
Pan Franciszek Koszowski odnośnie dofinansowania wyposażenia Internatu przy Zespole Szkół Ponadpodstawowych w Świeciu powiedział, że jest pilna potrzeba wymiany materacy, kołder, poduszek i pościeli. Poza tym po odświeżeniu ścian - po opuszczeniu internatu przez osoby po kwarantannie - zakup ten dopełni przygotowanie do nowego roku szkolnego.
Pan Wiesław Bagniewski zapytał o drogę Ostrowite-Błądzim zaplanowaną do realizacji w 2019 roku, bo zrozumiał, że biorąc ją pod uwagę realizacja planu drogowego nie idzie w kolejności.
Pan Dariusz Woźniak zaprzeczył i dodał, że dokumentacja na tę drogę też będzie opracowana tylko własnymi środkami a droga zaplanowana jest do realizacji w roku 2022.
Pani Marta Suchomska przedstawiła „Podsumowanie działań związanych z promocją Powiatu Świeckiego prowadzoną w latach 2015 -2019.” (Materiał stanowi załącznik do protokołu posiedzenia Zarządu Powiatu z dnia 10 marca 2020r.).
Pani Katarzyna Kaczmarek-Sławińska odnośnie podejmowanych czynności organizowanych lub współorganizowanych przez Powiat zapytała czy bada się sposób, w jaki te działania przekładają się na wzrost ruchu turystycznego. Radną interesuje również procent udziału we wszystkich dochodach tych pochodzących stricte z działalności turystycznej i czy zauważa się dzięki promocji ich wzrost. Uważa, bowiem, że oprócz posiadanych przez Powiat walorów, które możemy podtrzymywać i promować powinno nam zależeć na wzroście dochodowości tej gałęzi.
Pani Iwona Karolewska odpowiedziała, że na terenie Powiatu Świeckiego nie bada się ruchu turystycznego ze względu na zbyt wysokie koszty tego przedsięwzięcia. Rozeznała sprawę i okazało się, że ankiety opracowywane są przez uczelnie wyższe a przeprowadzane przez specjalnie przeszkolone i wysoko opłacane osoby. Z tego, co wie GUS w Rzeszowie już zbiera i ocenia dane na temat ruchu turystycznego. Poinformowała również, że wraz z Panią Martą Suchomską pracuje w 2 grupach wymiany doświadczeń – Turystyka i Kultura gdzie pracuje się nad wskaźnikami pozwalającymi na przekazywanie do urzędów statystycznych jednolitych danych ze wszystkich jednostek samorządu terytorialnego. Poza tym organizacje turystyczne informują nas o rozmowach z gestorami branży turystycznej, którzy odczuwają wzrost zainteresowania turystów jak również o tym skąd ci ostatni czerpią dane na temat ciekawych miejsc, które warto odwiedzić. Są to często nasze strony internetowe czy odwiedziny na targach, w których uczestniczymy ( Łódź, Gdańsk, Nadarzyn). Kończąc podkreśliła, że samo usytuowanie turystyki w nowej Strategii Województwa w Dziale Gospodarka świadczy o tym, że województwo widzi ją, jako potencjalną dziedzinę przysparzającą także dochód gestorom branży turystycznej całego Województwa Kujawsko-Pomorskiego.
Pan Szczepan Nowakowski Odnośnie kosztów Koszty związane z promocją Powiatu Świeckiego w latach 2015 – 2019 (Materiał w załączeniu do protokołu) zapytał o całkowity koszt promocji Powiatu Świeckiego za lata 2015-2019.
Pani Iwona Karolewska odpowiedziała, że 889 277 zł., z tego 45% jest od razu przekazywane organizatorom wydarzeń sportowych i kulturalnych poprzez dofinansowanie przez powiat organizacji pozarządowych czy innych grup.
Pan Roman Witt powiedział, że warto zwrócić uwagę na to, że promocja została zauważona, bo mowa jest o nagrodach, więc widać, że przynosi to skutek.
Do pkt. 2
Pani Bożena Szydłowska wobec odejścia na emeryturę podziękowała radnym za współpracę.
Pan Szczepan Nowakowski w imieniu wszystkich radnych i Zarządu Powiatu życzył jej wszystkiego najlepszego.
Na tym posiedzenie zakończono.
Protokolant: Agnieszka Wnęk Biuro Rady
Przewodniczący Komisji Polityki Finansowej (Szczepan Nowakowski)
Przewodniczący Komisji Infrastruktury i Gospodarki
(Brunon Han)