Na podstawie art. 17 ust. 6 i ust. 7 oraz art. 138 ust. 3 ustawy z dnia 21 listopada 1967 r. o powszechnym obowiązku obrony Rzeczypospolitej Polskiej (Dz. U. z 2019 r. poz. 1541 tj.), art. 17 ust. 2 pkt 1 i ust. 3 w zw. art. 18 ust. 2 ustawy z dnia 26 kwietnia 2007 r. o zarządzaniu kryzysowym (Dz. U. z 2019 r. poz. 1398 tj.), § 3 pkt 6 oraz § 4 pkt 3 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 25 czerwca 2002 r. w sprawie szczegółowego zakresu działania Szefa Obrony Cywilnej Kraju, szefów obrony cywilnej województw, powiatów i gmin (Dz. U. Nr 96, poz. 850), art. 4 ust. 1 pkt 15, 16 i 20 ustawy z dnia 5 czerwca 1998 r. o samorządzie powiatowym (Dz. U. z 2019 r. poz. 511[1]) oraz Zarządzeniem nr 155/2019 Wojewody Kujawsko – Pomorskiego dnia 5 lipca 2019 r. w sprawie organizacji systemu wczesnego ostrzegania o zagrożeniach na terenie województwa kujawsko – pomorskiego zarządza się, co następuje:
§1
- Tworzy się na obszarze powiatu świeckiego System Wczesnego Ostrzegania, zwany dalej (SWO), składający się z jednostek organizacyjnych, służb, inspekcji posiadających całodobową służbę dyżurną lub osoby dyżurne wyposażone w środki łączności. Ponadto służby dyżurne lub osoby dyżurne w przedsiębiorstwach, obiektach oraz na terenie instalacji stanowiących potencjalne zagrożenie dla ludności i środowiska w przypadku ich uszkodzenia lub awarii.
- SWO jest elementem powszechnego ostrzegania i alarmowania ludności o zagrożeniach, funkcjonującego w ramach Krajowego Systemu Wykrywania Skażeń i Alarmowania, zwanego dalej (KSWSiA).
§2
- Na terenie powiatu świeckiego SWO tworzą: 1) Starosta Świecki – szef obrony cywilnej powiatu, na potrzeby realizacji zadań systemu w sytuacji wystąpienia na terenie powiatu zagrożeń i zdarzeń o charakterze ponadlokalnym; 2) Burmistrzowie, wójtowie - szefowie obrony cywilnej gmin, na potrzeby realizacji zadań systemu na administrowanym przez nich terenie.
- Starosta, burmistrzowie i wójtowie zapewnią całodobowe funkcjonowanie SWO, odpowiednio na szczeblu powiatowym i gminnym.
- SWO również tworzą jednostki organizacyjne funkcjonujące i dyżurujące w czasie pokoju w stanie stałej gotowości. Po wprowadzeniu wyższych stanów gotowości obronnej lub stanów nadzwyczajnych SWO wchodzi w skład systemu wykrywania i alarmowania zwany dalej (SWA), jako jego integralna część.
- Do SWO włącza się również jednostki organizacyjne administracji państwowej realizujące zadania na rzecz bezpieczeństwa, ochrony ludności i środowiska, a także służby dyspozytorskie przedsiębiorstw oraz rozgłośnie radiowe i ośrodki telewizyjne.
- Włączenie jednostki organizacyjnej lub podmiotu w skład SWO, o których mowa w ust. 3 i 4, nie zmienia jego podległości organizacyjnej.
§3
Celem SWO w szczególności jest: 1) uzyskiwanie informacji o zdarzeniach zagrażających życiu i zdrowiu ludności oraz w mieniu i środowisku; 2) utrzymanie ciągłego monitoringu potencjalnych zagrożeń dla ludności oraz mogących zakłócić prawidłowe funkcjonowanie instytucji społecznych, rządowych i samorządowych; 3) szybkie ostrzeganie i alarmowanie zagrożonej ludności o zbliżającym się niebezpieczeństwie na tyle wcześnie, aby było możliwe podjęcie działań ograniczających potencjalne straty, a także zapewnienie w razie potrzeby częściowego lub całkowitego rozwinięcia SWA; 4) informowanie ludności o zalecanych zasadach postępowania (zachowania się) w sytuacji określonego zagrożenia; 5) podejmowanie działań w celu zapobiegania lub znacznego ograniczenia wystąpienia skutków katastrofy naturalnej lub awarii technicznej, działań terrorystycznych oraz sytuacji kryzysowych, mogących spowodować wystąpienie skażeń promieniotwórczych, chemicznych lub zakażeń biologicznych, realizowane poprzez ostrzeganie i alarmowanie organów administracji publicznej, służb i ludności o uwolnieniu do środowiska toksycznych środków chemicznych, materiałów promieniotwórczych, zakaźnych czynników biologicznych, a także powiadamianie o konieczności podjęcia natychmiastowych działań, w ramach SWA.
§4
- Funkcjonowanie jednostek wchodzących w skład SWO polega na wzajemnej wymianie informacji uzyskanych w toku własnej działalności, a mających bezpośredni lub pośredni związek z występowaniem zagrożeń dla ludności, mienia i środowiska, ich prognozowaniem, wykrywaniem oraz alarmowaniem i ostrzeganiem ludności.
- Zasady funkcjonowania SWO określą jednostki organizacyjne, o których mowa w § 2: 1) jednostki organizacyjne wymienione w § 2 ust. 1 pkt 2 po uprzednim uzgodnieniu ze Starostą Świeckim; 2) jednostki organizacyjne wymienione w § 2 ust. 4 w porozumieniu z właściwymi terenowo szefami obrony cywilnej, stosownie do potrzeb wynikających z miejscowej oceny zagrożenia.
§5
Szczegółową strukturę organizacyjną, zadania oraz zasady alarmowania i przekazywania informacji w ramach SWO na poziomie powiatowym określa załącznik nr 1 do niniejszego zarządzenia.
§6
- Burmistrzowie, wójtowie – szefowie obrony cywilnej gmin dostosują według właściwości terenowej i rzeczowej w zakresie zarządzania kryzysowego i obrony cywilnej istniejące gminne systemy wczesnego ostrzegania do wymogów określonych niniejszym zarządzeniem.
- Zadania, o których mowa w ust. 1, winny uwzględniać lokalne uwarunkowania realizacji zadań z zakresu zarządzania kryzysowego i obrony cywilnej, wynikające z miejscowej specyfiki zagrożeń.
§7
Nadzór nad funkcjonowaniem SWO sprawuje: 1) Powiatowe Centrum Zarządzania Kryzysowego (PCZK) – na obszarze powiatu; 2) Burmistrz, wójt – na obszarze miasta/gminy. §8
Dostosowanie SWO, o którym mowa w § 6, nastąpi do nie później niż w terminie miesiąca od dnia podpisania niniejszego zarządzenia. §9
Do czasu zawarcia pomiędzy jednostkami i instytucjami, wymienione w § 2 ust. 1 oraz ust. 3 i 4 zarządzenia nowych porozumień na podstawie niniejszego zarządzenia, obowiązują porozumienia podpisane przed wejściem w życie tego zarządzenia. Porozumienia, które zostały zawarte pomiędzy Szefami OC a jednostkami i instytucjami, o których mowa w § 2 zarządzenia nie wymagają ponownego uzgodnienia. Wymogiem formalnym ważności tego porozumienia jest zawiadomienie w formie pisemnej stron, które je zawarły.
§10
Nadzór nad wykonaniem zarządzenia powierza się Kierownikowi Wydziału Spraw Obywatelskich i Zarządzania Kryzysowego Starostwa Powiatowego w Świeciu.
§11
Traci moc zarządzenie Nr 218/2018 Starosty Świeckiego z dnia 3 stycznia 2018 r. w sprawie organizacji systemu wczesnego ostrzegania o zagrożeniach.
§12
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem podpisania.
STAROSTA
(Barbara Studzińska)
[1] Zmiany wymienionej ustawy zostały ogłoszone w Dz. U. z 2019 r., poz. 1815.
-
- Rodzaj aktu prawnego Zarządzenie Starosty
- Rok podjęcia (podpisania) 2019
- Status Obowiązujący
- Sesja Nie dotyczy
- Data podjęcia (podpisania) 20.12.2019
- Data rozpoczęcia obowiązywania 20.12.2019
- Data wejścia w życie 20.12.2019
- Data publikacji w dzienniku urzędowym Nie opublikowano
- Nr publikacji w dzienniku urzędowym Nie dotyczy
- Pozycja w dzienniku urzędowym Nie opublikowano
- Nr aktu prawnego 68/19
- Czego dotyczy dodawany akt prawny organizacji systemu wczesnego ostrzegania o zagrożeniach na terenie powiatu świeckiego.
- Podstawa prawna wydania art. 17 ust. 6 i ust. 7 oraz art. 138 ust. 3 ustawy z dnia 21 listopada 1967 r. o powszechnym obowiązku obrony Rzeczypospolitej Polskiej (Dz. U. z 2019 r. poz. 1541 tj.), art. 17 ust. 2 pkt 1 i ust. 3 w zw. art. 18 ust. 2 ustawy z dnia 26 kwietnia 2007 r. o zarządzaniu kryzysowym (Dz. U. z 2019 r. poz. 1398 tj.), § 3 pkt 6 oraz § 4 pkt 3 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 25 czerwca 2002 r. w sprawie szczegółowego zakresu działania Szefa Obrony Cywilnej Kraju, szefów obrony cywilnej województw, powiatów i gmin (Dz. U. Nr 96, poz. 850), art. 4 ust. 1 pkt 15, 16 i 20 ustawy z dnia 5 czerwca 1998 r. o samorządzie powiatowym (Dz. U. z 2019 r. poz. 511 ) oraz Zarządzeniem nr 155/2019 Wojewody Kujawsko – Pomorskiego dnia 5 lipca 2019 r. w sprawie organizacji systemu wczesnego ostrzegania o zagrożeniach na terenie województwa kujawsko – pomorskiego
- Grupa aktów prawnych Zarządzenie Starosty
- Typ treściAkty prawne
Załączniki
Zał. 1 do Zarządzenia 68.19 z 20.12.2019 | dodany: 09:11, 02.01.2020 | przez: Agnieszka Wnęk | ||
Zał. 2 do Zarządzenia 68.19 z 20.12.2019 | dodany: 09:11, 02.01.2020 | przez: Agnieszka Wnęk |