Protokół VI Sesji Rady Powiatu Świeckiego, 27 lutego 2019 r.

Protokół nr VI/19

VI Sesja Rady Powiatu Świeckiego w dniu 27 lutego 2019

  Obrady rozpoczęto 27 lutego 2019 o godz. 13:00, a zakończono o godz. 15:30 tego samego dnia. W posiedzeniu wzięło udział 21 radnych. Obecni:
  1. Wiesław Bagniewski
  2. Waldemar Fura
  3. Józef Gawrych
  4. Grzegorz Goral
  5. Brunon Han
  6. Katarzyna Kaczmarek-Sławińska
  7. Zbigniew Kapusta
  8. Urszula Kempińska-Czerwińska
  9. Adam Knapik
  10. Franciszek Koszowski
  11. Andrzej Kowalski
  12. Stanisława Kuffel
  13. Angelika Macura
  14. Iwona Manys
  15. Marek Mazurek
  16. Szczepan Nowakowski
  17. Ryszard Pacek
  18. Marcin Podgórski
  19. Barbara Studzińska
  20. Grzegorz Tomaszewski
  21. Roman Witt
Lista obecności – w załączeniu.   Lista obecności zaproszonych gości – w załączeniu.    
  1. Otwarcie VI sesji i stwierdzenie quorum.
Otwarcia VI sesji dokonał Pan Adam Knapik, który na podstawie listy obecności oraz informacji z systemu do głosowania stwierdził, że w sesji uczestniczy 21 radnych, co stanowi quorum, pozwalające na podejmowanie uchwał przez Radę Powiatu. Następnie powitał obecnych na sesji radnych oraz zaproszonych gości, w tym szczególnie serdecznie Radnego Sejmiku Województwa Kujawsko-Pomorskiego, Pana Jacka Chmarzyńskiego.    
  1. Przyjęcie porządku obrad.
Pan Adam Knapik poinformował, że do zaproponowanego porządku obrad nie wpłynęła żadna propozycja zmiany i zapytał, czy ktoś z radnych chciałby taki wniosek zgłosić. Ponieważ nikt z obecnych nie wniósł uwag, poddał porządek obrad pod głosowanie w brzmieniu przesłanym radnym wraz z zawiadomieniem o sesji (treść w załączeniu).   Głosowano w sprawie: przyjęcia porządku obrad. Wyniki głosowania ZA: 21, PRZECIW: 0, WSTRZYMUJĘ SIĘ: 0, BRAK GŁOSU: 0, NIEOBECNI: 0 Wyniki imienne: ZA (21) Wiesław Bagniewski, Waldemar Fura, Józef Gawrych, Grzegorz Goral, Brunon Han, Katarzyna Kaczmarek-Sławińska, Zbigniew Kapusta, Urszula Kempińska-Czerwińska, Adam Knapik, Franciszek Koszowski, Andrzej Kowalski, Stanisława Kuffel, Angelika Macura, Iwona Manys, Marek Mazurek, Szczepan Nowakowski, Ryszard Pacek, Marcin Podgórski, Barbara Studzińska, Grzegorz Tomaszewski, Roman Witt   Przewodniczący poinformował, że porządek obrad został przyjęty jednogłośnie.    
  1. Przyjęcie protokołu poprzedniej sesji.
Pan Adam Knapik stwierdził, że protokół poprzedniej sesji został wyłożony do wglądu w Biurze Rady oraz przesłany radnym pocztą elektroniczną. Poinformował, do momentu rozpoczęcia obrad nie wpłynęły żadne uwagi ani poprawki do protokołu i zapytał, czy ktoś chciałby w tej sprawie zabrać głos. Wobec braku uwag i chętnych do zabrania głosu przystąpiono do głosowania.   Głosowano w sprawie: przyjęcia protokołu poprzedniej sesji. Wyniki głosowania ZA: 21, PRZECIW: 0, WSTRZYMUJĘ SIĘ: 0, BRAK GŁOSU: 0, NIEOBECNI: 0 Wyniki imienne: ZA (21) Wiesław Bagniewski, Waldemar Fura, Józef Gawrych, Grzegorz Goral, Brunon Han, Katarzyna Kaczmarek-Sławińska, Zbigniew Kapusta, Urszula Kempińska-Czerwińska, Adam Knapik, Franciszek Koszowski, Andrzej Kowalski, Stanisława Kuffel, Angelika Macura, Iwona Manys, Marek Mazurek, Szczepan Nowakowski, Ryszard Pacek, Marcin Podgórski, Barbara Studzińska, Grzegorz Tomaszewski, Roman Witt   Przewodniczący poinformował, że protokół V sesji Rady Powiatu Świeckiego został przyjęty.    
  1. Sprawozdanie o pracach Zarządu Powiatu w okresie międzysesyjnym.
Pani Barbara Studzińska przedstawiła Sprawozdanie o pracach Zarządu Powiatu w okresie międzysesyjnym (opracowanie w załączeniu). Dokument ten w formie elektronicznej został przesłany wszystkim radnym.   Pani Katarzyna Kaczmarek-Sławińska odniosła się do rozdysponowania środków dla ochotniczych straży pożarnych. Skomentowała, że dofinansowanie otrzymały tylko jednostki w ramach jednego okręgu wyborczego i postawiła pytanie, czy inne nie składały wniosków.   Pani Barbara Studzińska zapewniła, że okręgi wyborcze nie miały żadnego znaczenia. Zostało złożonych 11 wniosków, a dofinansowania udzielono dla 7. Wsparcie otrzymały te jednostki, które zdaniem Komendanta Powiatowego Państwowej Straży Pożarnej, Prezesa i Wiceprezesa Zarządu Powiatowego OSP oraz zdaniem członków Zarządu Powiatu takie dofinansowanie powinny otrzymać.   Pani Katarzyna Kaczmarek-Sławińska poprosiła o przygotowanie danych dot. dofinansowania jednostek osp za okres ostatnich 5 lat.   Pan Adam Knapik stwierdził, że jeżeli radna chce uzyskać odpowiedź na piśmie, sugeruje złożyć to w formie zapytania. Zostanie ono przekazane do Zarządu, który w ciągu 14 dni na pewno taką informację przygotuje.   Do przedstawionego sprawozdania nie wniesiono więcej pytań ani uwag.    
  1. Sprawozdanie Przewodniczącego Rady Powiatu z działań w okresie międzysesyjnym.
Pan Adam Knapik poinformował, że w okresie sprawozdawczym uczestniczył w następujących spotkaniach:
  • 11-13 lutego 2019 r. – szkolenie pt. „Zarządzanie w samorządzie po nowelizacji ustaw” w Gdańsku,
  • 15 lutego 2019 r. – spotkanie podsumowujące rok 2018 w zakresie bezpieczeństwa na terenie Powiatu Świeckiego, które odbyło się w Starostwie Powiatowym Świeciu,
  • 19 lutego 2019 r. – posiedzenie Zarządu Powiatu Świeckiego,
  • 20 lutego 2019 r. – wizyta w gminie Osie i spotkanie z Wójtem,
  • 27 lutego 2019 r. – (wspólnie z Wiceprzewodniczącym) spotkanie robocze z Przewodniczącymi Komisji Rady Powiatu i Przewodniczącymi Klubów.
Ponadto Przewodniczący poinformował, że w okresie międzysesyjnym do Rady wpłynęły 2 skargi. Po rozpatrzeniu treści pierwszej z nich uznał, że nie jest to skarga, która będzie rozpatrywana przez Radę dlatego, że dotyczyła ona działań konkretnego pracownika, łatwego do zidentyfikowania (w treści skargi była sygnatura pisma, na które skarżąca się powołała), a więc przekazał tę skargę do Pani Dyrektor Powiatowego Urzędu Pracy. Dodał, że uważa, iż jest to skarga na pracownika i liczy, że otrzymamy informację, jak została ona załatwiona. Dzisiaj, już po rozpoczęciu sesji wpłynęła druga skarga. Po analizie jej treści zdecyduje, czy jest to skarga do rozpatrzenia przez Radę – jeżeli tak, to Komisja będzie miała pierwszą rzecz do procedowania. Zakomunikował również, że wpłynęło oficjalne zgłoszenie o powstaniu Klubu Radnych Porozumienie Obywatelskie; w skład Klubu wchodzą radni Iwona Manys, która jest przewodniczącą oraz Angelika Macura, Brunon Han, Ryszard Pacek i Adam Knapik.   Do przedstawionego sprawozdania nie wniesiono pytań ani uwag.    
  1. Interpelacje i zapytania radnych.
Pan Adam Knapik poinformował, że do momentu rozpoczęcia sesji na jego ręce nie wpłynęły żadne interpelacje ani zapytania. Dodał, że w okresie międzysesyjnym składał 1 zapytanie odnośnie usuwania posuszu i gałęzi na drodze Czaple-Jeżewo, na które otrzymał odpowiedź oraz interpelację odnośnie możliwości pozyskania przez Powiat działki po wyburzonej kamienicy na potrzeby rozwoju zaplecza sportowego dla Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w Świeciu, na którą również otrzymał odpowiedź. Zarówno pytania, jak i udzielone odpowiedzi są zamieszczone na stronach BIP.    
  1. Sprawozdanie z realizacji „Programu Współpracy Powiatu Świeckiego z organizacjami pozarządowymi na 2018 rok”.
Sprawozdanie przedstawił Kierownik Wydziału Spraw Obywatelskich i Zarządzania Kryzysowego, Pan Zbigniew Semrau (opracowanie w załączeniu). Dokument ten w formie elektronicznej został przesłany wszystkim radnym.   Pan Adam Knapik poinformował, że wczoraj, w trakcie pełnionego dyżuru przedstawiciel Związku Pszczelarzy z pewnym rozgoryczeniem i niezrozumieniem zgłosił mu 2 sprawy: dlaczego pszczelarze w tym roku dostali odmowę przekazania im węzy pszczelarskiej, a o fakcie realizacji ich wniosku telefonicznie został powiadomiony szef pszczelarzy. We wniosku była wskazana osoba do kontaktu w tej kwestii i jako niewłaściwe ocenił telefoniczne przekazanie informacji z pominięciem osoby, która ten wniosek przygotowała i złożyła. Przekazując powyższe postawił pytanie, dlaczego pszczelarze mogą otrzymać pieniądze na szkolenia, na gazetki promocyjne, gadżety, a nie mogą na węzę.   Pan Zbigniew Semrau odnosząc się do kwestii zakupu węz dla organizacji pozarządowych zwrócił uwagę, że członkowie Stowarzyszenia Pszczelarzy w Świeciu są to osoby fizyczne, które prowadzą działalność gospodarczą – mają pasieki i czerpią dochody ze sprzedaży miodu. Zdaniem radcy prawnego bardzo wątpliwy byłby zakup ze środków publicznych węz do tych pasiek. Dlatego też osobiście poinformował Pana Wejnera, że w roku 2019 zadanie będzie ogłoszone i nie będzie obejmować zakupu węz, co zostało przyjęte ze zrozumieniem.   Pan Adam Knapik stwierdził, że z tego, co mu przedstawiono wynika, iż zakup węzy jest najbardziej oczekiwaną przez pszczelarzy formą pomocy. Pszczelarze oszczędzają na wymianie węzy, a niewymieniana węza powoduje, że się rozprzestrzenia jakaś choroba, która wystąpiła już na terenie naszego powiatu. Oczywiście pszczelarze cieszą się z jakiejkolwiek pomocy, ale foldery, materiały reklamowe itp. nie są tym ludziom potrzebne. Podkreślił, że są to informacje, jakie zostały mu przekazane wczoraj w trakcie dyżuru przez przedstawiciela Zarządu Koła Pszczelarzy, który prosił o wyjaśnienie tej kwestii. Odnośnie braku możliwości przekazania takiej formy pomocy dodał, że osoba ta dysponowała wykazem samorządów z południa Polski, na terenie których taka choroba wystąpiła i tam pomoc dla pszczelarzy obejmuje zakup węzy po to, żeby wymieniali oni węzę raz w roku w 30% uli.   Pan Zbigniew Semrau odpowiedział, że taka była ocena radcy prawnego, z którą całkowicie się zgadza. Rzeczywiście może budzić wątpliwości przekazywanie pieniędzy na zakup węz, które trafiają w prywatne ręce i potem są wykorzystywane do produkcji, a następnie sprzedaży miodu. Jeżeli chodzi o walor edukacyjny zadania ogłoszonego w 2019 roku wyraził opinię, że bardzo istotne jest to, o czym mówi ogłoszenie konkursu ofert, czyli uświadamianie dzieci i młodzieży o roli pszczół w przyrodzie oraz uświadamianie, szczególnie rolników, o wpływie środków chemicznych stosowanych w opryskach na zdrowie i życie zwierząt. Oczekiwaliśmy od organizacji, że złoży ofertę realizacji zadania w takim zakresie, jaki był ujęty w programie i w ogłoszonym konkursie.   Pan Piotr Walczak uzupełniając wypowiedź przedmówcy stwierdził, że problem sprowadzał się do tego, iż nasze konkursy dotyczą wsparcia organizacji pozarządowych, w tym organizacji pożytku publicznego, natomiast ta węza nie byłaby wykorzystywana przez organizację, tylko byłaby rozdawana jej członkom. Gdyby ule stanowiły własność organizacji pożytku publicznego i ta organizacja we własnym zakresie wykorzystałaby to, co zakupiła z naszych środków, to nie stanowiłoby to problemu. Ponieważ jednak te środki miały być niejako rozdysponowane dalej, nie byłaby to już pomoc dla organizacji pożytku publicznego, tylko dla osób fizycznych – pszczelarzy, a tego w ramach wspierania działalności organizacji pozarządowych zrobić nie mogliśmy. Taka jest przyczyna, że konkurs dotyczył spraw edukacyjnych i tego, co mogliśmy wesprzeć, a nie samej węzy. Odnośnie wsparcia, jakie Związek otrzymywał w innych regionach kraju zasugerował, że gdyby członkowie tej organizacji uzyskali informacje, w jaki sposób to wsparcie się odbywało, być może u nas można by powielić taki dobry pomysł, natomiast jeżeli chodzi o wspieranie organizacji pozarządowej – Związku Pszczelarskiego, to jest problem. Nawet w umowach, które są przewidziane w formie rozporządzenia jest zastrzeżone, że zakupione w ramach pomocy rzeczy muszą mieć jakąś trwałość i muszą służyć tej organizacji; nie mogą one być po prostu rozdane na zewnątrz, nawet członkom tej organizacji (członek organizacji i organizacja to są 2 różne podmioty).   Pan Adam Knapik ocenił, że przedstawione wytłumaczenie jest logiczne, natomiast prosi, aby w czytelny, jasny sposób odpowiedzieć wnioskodawcom. Dodał, że w sytuacji, kiedy jest formalny wniosek, odpowiedź również powinna być udzielona na piśmie, a nie telefonicznie.   Do przedstawionego sprawozdania nie wniesiono więcej pytań ani uwag.    
  1. Sprawozdanie z wysokości średnich wynagrodzeń nauczycieli na poszczególnych stopniach awansu zawodowego w szkołach i placówkach prowadzonych przez Powiat Świecki za rok 2018.
Sprawozdanie przedstawiła Dyrektor Powiatowego Zespołu Ekonomiczno-Administracyjnego, Pani Bożena Szydłowska (opracowanie w załączeniu). Dokument ten w formie elektronicznej został przesłany wszystkim radnym.   Pani Angelika Macura zapytała o kwestię dodatków motywacyjnych.   Pani Bożena Szydłowska odpowiedziała, że dodatki motywacyjne są przyznawane zgodnie z regulaminem przyjętym uchwałą Rady Powiatu. Uregulowania w naszych szkołach są następujące: dodatek motywacyjny przyznawany jest co do zasady 2 razy w roku na okresy półroczne, czyli od września do lutego i od marca do końca sierpnia. Regulamin mówi, że w uzasadnionych przypadkach dodatek może być przyznany na okres krótszy. W regulaminie ten dodatek jest ustalony kwotowo.   Do przedstawionego sprawozdania nie wniesiono więcej pytań ani uwag.    
  1. Sprawozdanie z funkcjonowania Powiatowego Urzędu Pracy w 2018 r.
Sprawozdanie przedstawiła Dyrektor Powiatowego Urzędu Pracy, Pani Karolina Kasica (opracowanie w załączeniu). Dokument ten w formie elektronicznej został przesłany wszystkim radnym.   W dyskusji wzięli udział: Pan Waldemar Fura zwrócił uwagę, że w strukturze bezrobotnych w roku 2018 jest wzrost bezrobocia ludzi młodych, do 30 roku życia i zapytał, czy analizowano, z jakiego powodu zanotowano wzrost akurat w tej grupie wiekowej.   Pani Karolina Kasica odpowiedziała, że biorąc pod uwagę ubiegłe lata w 2018 roku rzeczywiście była zmiana w tym zakresie (w poprzednich lata obserwowaliśmy spadek udziału osób do 30 roku życia na rzecz zwiększenia się udziału w ewidencji osób powyżej 50 roku życia). Stwierdziła, że wiąże ten niewielki wzrost udziału tej grupy osób z zakończeniem realizacji pewnej formy wsparcia, którą kierowano na podstawie ustawy o promocji zatrudnienia do pracodawców przez okres 2 lat, tj. dofinansowanie zatrudnienia dla skierowanego bezrobotnego do 30 roku życia. Był to instrument wpisany do ustawy na 2 lata; PUP zawierał umowy w latach 2016-2017, a w ubiegłym roku już tylko finansował te umowy. Oceniła, że była to skuteczna interwencja na rynku pracy, która przekładała się na zmniejszenie liczby tych młodych osób w ewidencji, a teraz w statystyce odnotowano niewielki, ale jednak wzrost. Dodała, że jak sygnalizowała w trakcie posiedzeń komisji dyrektorzy występowali do Ministerstwa z prośbą, żeby ten instrument utrzymać na kolejne lata, bądź wpisać na stałe do ustawy, natomiast Ministerstwo na razie nie podjęło takiej decyzji i odpowiada, że chwilowo tego rozwiązania nie będzie.   Pan Marek Mazurek zwrócił uwagę, że w sprawozdaniu mamy wykaz zawodów, jakie są poszukiwane, natomiast nie ma w nim, poza ogólnym wskazaniem wykształcenia zawodowego, kwalifikacji, jakie posiadają osoby widniejące w ewidencji PUP (wykaz bezrobotnych wg zawodów).   Pani Karolina Kasica odpowiedziała, że te informacje będą wkrótce dostępne w ramach monitoringu zawodów deficytowych i nadwyżkowych, który jest co roku opracowywany. Tam, w syntetycznym ujęciu te dane będą przedstawione. Zadeklarowała, że kiedy ww. materiał będzie opracowany i zatwierdzony, wówczas może przekazać go radnym. Będzie w nim szczegółowo omówione zarówno zapotrzebowanie na zawody i to, jakie zawody mają osoby bezrobotne.   Pan Szczepan Nowakowski stwierdził, że od lat obserwuje, iż jest problem jeśli chodzi o bezrobocie osób z wyższym wykształceniem. Zapytał, jaka jest tego przyczyna i czy mamy wykonaną analizę tego tematu. Powiedział, że obserwuje również wzmożony napływ osób spoza granic naszego kraju i postawił pytanie, jaki jest powód tego, że pracodawcy nie zatrudniają obywateli polskich.   Pani Karolina Kasica odpowiedziała, że od lat osoby z wykształceniem wyższym stanowią w strukturze osób bezrobotnych zaledwie około 5%. Dodała, że analizuje tę sytuację z roku na rok i nie zaobserwowała gwałtownych wzrostów w tym zakresie, a skala bezrobocia osób z wyższym wykształceniem jest w jej ocenie stosunkowo niewielka. Powiatowy Urząd Pracy nie prowadził szczegółowych badań dot. przyczyn tego bezrobocia, natomiast opierając się na wiedzy ogólnej można powiedzieć, że bezrobocie osób z wyższym wykształceniem wiąże się bardzo często z wyborem kierunków kształcenia, które nie są poszukiwane na rynku pracy. Odnośnie drugiego z pytań przyznała, że od 2014 roku obserwujemy zwiększone zainteresowanie i zapotrzebowanie pracodawców na zatrudnienie cudzoziemców. Wyraziła opinię, że cudzoziemcy są na rynku pracy dobrem komplementarnym, a nie substytucyjnym dla naszych pracowników, czyli są zatrudniani tam, gdzie pracodawcy nie są skutecznie w stanie zabezpieczyć swoich potrzeb kadrowych pracownikami krajowymi i podejmują pracę tam, gdzie pracodawcy prowadzą nieskuteczne rekrutacje. Wynika to z różnych przyczyn, o czym rozmawiano również na posiedzeniach komisji: osobom, które pozostają w ewidencji Urzędu Pracy brakuje odpowiednich kwalifikacji, możliwości dojazdu do miejsca pracy, albo gotowości do podjęcia pracy.   Pan Szczepan Nowakowski na sugestię, aby uzupełnić pytanie, jeśli uzyskana odpowiedź nie jest satysfakcjonująca, zwracając się do Pani Dyrektor PUP postawił pytanie, czy mimo, iż dysponujemy ogromnymi środkami, zarówno z funduszy krajowych, jak i unijnych, nie potrafimy przeprowadzić odpowiednich szkoleń dla obywateli polskich, żeby mogli być zatrudnieni w tych zakładach pracy, czy też nasi obywatele po prostu nie chcą tam pracować.   Pani Karolina Kasica oceniła, że obecna sytuacja na rynku pracy jest taka, iż przy dużym zatrudnieniu, niskim poziomie bezrobocia, specyfice osób, które pozostają w ewidencji PUP pracownicy z zagranicy są potrzebni, pożądani i uzupełniają lukę na rynku pracy, której nie podejmują pracownicy z Polski. Wyraziła opinię, że często rzeczywiście osoby te nie chcą podejmować tego zatrudnienia, natomiast na pytanie o przyczyny braku motywacji należy stwierdzić, że wpływa na to bardzo wiele czynników.   Pan Zbigniew Kapusta nawiązując do informacji, że w ubiegłym roku zarejestrowano około 2 tys. oświadczeń o powierzeniu pracy cudzoziemcowi zapytał, na jaki okres te oświadczenia obowiązują.   Pani Karolina Kasica odpowiedziała, że w ramach tej procedury cudzoziemiec może wykonywać pracę przez 6 miesięcy w ciągu 12.   Pan Zbigniew Kapusta powołując się na opinie przedsiębiorców działających w rolnictwie, którzy zatrudniają cudzoziemców stwierdził, że 6 miesięcy to jest za krótko, bo zanim pracownik zostanie przeszkolony do pewnych prac, musi on już wyjeżdżać.   Pani Karolina Kasica odpowiedziała, że istnieje możliwość przedłużenia wykonywania pracy wtedy, kiedy wystąpi się o pozwolenie na pracę okresową u Wojewody. Wówczas cudzoziemiec może wykonywać pracę do 3 lat, natomiast jest to procedura realizowana przez urzędy wojewódzkie (Wojewodę), a nie przez urzędy pracy.   Pani Katarzyna Kaczmarek-Sławińska nawiązała do prowadzonej w trakcie posiedzenia Komisji dyskusji na temat staży. Cytując dane liczbowe stwierdziła, że łącznie ponad 300 osób skorzystało z tej formy wsparcia na rynku pracy.   Pani Karolina Kasica dodała, że tyle było staży w ramach projektów, a do tego jeszcze dochodzą staże z obu programów z rezerwy, czyli jak mówiła łącznie było to ponad 400 osób.   Pani Katarzyna Kaczmarek-Sławińska zapytała ile z tych osób otrzymało ofertę pracy.   Pani Karolina Kasica odpowiedziała, że zawierane są umowy zobowiązaniowe, które obligują pracodawców do zatrudnienia stażysty po zakończonym stażu. Według danych za rok 2018 83% osób podjęło zatrudnienie, przynajmniej na okres 3 miesięcy po zakończeniu staży, natomiast nie jest prowadzony monitoring, czy po zakończeniu tej umowy powróciły one do rejestrów, czy kontynuowały zatrudnienie.   Pani Katarzyna Kaczmarek-Sławińska zwracając się do przedmówczyni zapytała, dlaczego uporczywie odmawia Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa przysyłania stażystów do pomocy również rolnikom w trakcie, kiedy są przyjmowane wnioski. Dodała, że Biuro Powiatowe w Świeciu posiłkuje się osobami skierowanymi z Powiatowego Urzędu Pracy w Chełmnie. Na stwierdzenie Pani Dyrektor PUP, że staże w Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa nie były realizowane w okresie bodajże ostatnich 2 lat sprostowała, że 3 lata z rzędu odmawiała ona kierowania stażystów do tej jednostki.   Pani Karolina Kasica odpowiedziała, że takie stanowisko wynikało z faktu, że Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa nie zapewnia zatrudnienia na 3 miesiące, ani na miesiąc po zakończeniu stażu, a dodatkowo trwała na stanowisku, że nie będzie finansować badań wstępnych przed odbyciem stażu. Zgodnie z rozporządzeniem koszty takich badań ponoszą pracodawcy (bez wyjątków). Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa odmawiała, wymagając przejęcia tego ciężaru przez PUP, czyli odstępstwa, które nie jest realizowane dla innych podmiotów gospodarczych ani samorządowych. Następnie stwierdziła, że zmieniło się kierownictwo Agencji dodając, iż jest po rozmowach, w trakcie których przedstawiła problem kosztów badań lekarskich. Agencja znalazła rozwiązanie, co wcześniej nie było możliwe, zapewniła, że sfinansuje te badania i w tym roku w ARiMR w Świeciu będziemy realizować 2 staże.   Pani Katarzyna Kaczmarek-Sławińska skomentowała, że nic się nie zmieniło i obowiązują te same przepisy, więc nie wie, skąd przedmówczyni ma te informacje. Jednocześnie stwierdziła, że 2 dni temu dzwoniła do działu kadr i wniosek ARiMR ponownie został rozpatrzony negatywnie.   Pani Karolina Kasica odpowiedziała, że nie ma informacji, żeby rozpatrzyła negatywnie wniosek, ani żeby w ramach naboru taki wniosek w ogóle wpłynął. Zadeklarowała, że oczywiście może to sprawdzić, natomiast jest po rozmowach z osobą kierującą Agencją Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa i ma takie ustalenia, o jakich mówiła wcześniej. Na komentarz radnej Katarzyny Kaczmarek-Sławińskiej, że ARiMR znowu będzie mieć stażystów z Chełmna powtórzyła, że jest po rozmowach i będą realizowane 2 staże w Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa.   Pani Barbara Studzińska nawiązując do pytania zadanego przez Pana Szczepana Nowakowskiego oceniła, iż jest to ważne i dodała, że interpretuje je szerzej, jako pytanie o ewentualne działania powiatu, aby zwiększyć mobilność naszych mieszkańców i ich dostosowanie do potrzeb rynku pracy. Mówiąc o przykładach takich działań wskazała na realizowany duży projekt, który skierowany jest do osób dorosłych pracujących, aby zwiększyć ich kwalifikacje, a tym samym mobilność na rynku pracy. W części Powiatu Świeckiego tym projektem zarządza Pani Dyrektor Bożena Szydłowska, która może przybliżyć, na czym on polega, jeśli radni wyrażą taką wolę.   Pan Adam Knapik zwrócił uwagę, że decyzja o udzieleniu głosu na sesji należy do Przewodniczącego.   Pani Karolina Kasica uzupełniła, że dane, które przedstawiała wcześniej też wskazują na to, że PUP podejmuje wszelkie możliwe działania, na jakie pozwalają środki finansowe, żeby podnosić kwalifikacje osób bezrobotnych poprzez szkolenia, umożliwić im nabywanie doświadczenia zawodowego poprzez staże, czy umożliwiać im podejmowanie zatrudnienia w ramach form zatrudnienia subsydiowanego. To wszystko są działania, które mają doprowadzić do tego, aby osoby bezrobotne znajdujące się w ewidencji Powiatowego Urzędu Pracy w Świeciu podnosiły swoje kwalifikacje i miały możliwość wchodzenia na rynek pracy. Jak już mówiła w całym swoim wystąpieniu w ubiegłym roku około 1000 osób było objętych różnego rodzaju działaniami.   Pani Stanisława Kuffel zapytała, czy jest prowadzone monitorowanie zapotrzebowania na rynku pracy, a jeśli tak, to czy jest to podawane do publicznej wiadomości. Stwierdziła, że trzeba przygotować odpowiednie kształcenie dzieci oraz młodzieży i jeżeli środowisko szkolne, środowiska gminne itd. na terenie powiatu będą zorientowane, to będzie można przygotować odpowiednie kierunki kształcenia.   Pani Karolina Kasica odpowiedziała, że Powiatowy Urząd Pracy opracowuje na metodologii ministerstwa monitoring zawodów deficytowych i nadwyżkowych na terenie Powiatu, który monitoruje sytuację w zakresie zapotrzebowania na zawody i kwalifikacji osób bezrobotnych pozostających w ewidencji Urzędu. Również we współpracy z Wojewódzkim Urzędem Rynku Pracy co roku opracowywane jest takie badanie jakościowe, panel ekspercki, w ramach którego określany jest tzw. barometr zawodów, który wskazuje zawody najbardziej deficytowe na rynku pracy w perspektywie najbliższego roku, a sami finansowaliśmy badanie zapotrzebowania na zawody na rynku pracy ostatni raz w roku 2015. Wyniki ww. badań, czyli barometru i monitoringu zawodów deficytowych przekazywane są wszystkim szkołom ponadpodstawowym (ponadgimnazjalnym) z terenu powiatu oraz do wszystkich jednostek i placówek zajmujących się problematyką rynku pracy, aktywizacji bezrobotnych i kształcenia.   Pani Stanisława Kuffel wyraziła opinię, że trzeba byłoby to przekazać nie tylko szkołom ponadpodstawowym, ale również podstawowym, żeby mogły one poinformować środowiska, że jest właśnie takie zapotrzebowanie i taka możliwość kształcenia młodzieży. Dlatego proponuje powtórzenie tego monitorowania i udostępnienie do publicznej wiadomości.   Pani Karolina Kasica wyjaśniła, że te dwa badania są powtarzane co roku i zadeklarowała, że kiedy będzie mieć te publikacje, to przekaże je również do szkół podstawowych.   Pan Marek Mazurek odnosząc się do kwestii pracy sezonowej zapytał, czym według Powiatowego Urzędu Pracy jest spowodowane tak niskie zainteresowanie tym sposobem zatrudnienia.   Pani Karolina Kasica odpowiedziała, że zgodnie z ustawą o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy pracodawcy nie mają obowiązku zgłaszania ofert pracy do Powiatowego Urzędu Pracy (jest to możliwość, a nie obowiązek). Dodała, że od lat prace sezonowe w rolnictwie nie są zgłaszane jako zapotrzebowanie w dużej skali do Urzędu Pracy.   Pan Marek Mazurek doprecyzował, że ta ustawa została przyjęta, aby zalegalizować to zatrudnienie, które kiedyś miało miejsce w rolnictwie i w jego otoczeniu, we wszystkich pracach związanych z gospodarką żywnościową. Pytanie dotyczy tego, czy Powiatowy Urząd Pracy ma analizę, jakie są rzeczywiste potrzeby, a jaki jest sposób zatrudnienia i czy wynika to np. z trudności spełnienia wymagań przez potencjalnych pracowników sezonowych, czy może z innych przyczyn.   Pani Karolina Kasica odpowiedziała, że Urząd nie ma i nie może mieć takiej wiedzy w sytuacji, kiedy pracodawcy, czy rolnicy nie zgłaszają do PUP ofert pracy w tym zakresie. W tej sytuacji ten rynek jest poza naszą wiedzą i możliwością monitoringu. Dodała, że uzyskanie takich danych wymagałoby przeprowadzenia dodatkowych badań rynku pracy odnośnie pracy sezonowej, których nie realizowano.   Pan Szczepan Nowakowski skomentował, że temat bezrobocia jest omawiany przez radnych od wielu lat. Postawił pytanie, czy posiadamy w powiecie doradców zawodowych, którzy by weszli do szkół podstawowych i przeprowadzili konsultacje z młodzieżą, aby odpowiednio ukierunkować tych młodych ludzi i wskazać, w jakich zawodach mogliby się kształcić i do czego mają zdolności, bo uważa, że jest to bardzo ważne.   Pani Karolina Kasica stwierdziła, że podstawową kompetencją Powiatowego Urzędu Pracy jest praca z osobami bezrobotnymi i udzielanie pomocy osobom bezrobotnym zarejestrowanym w Powiatowym Urzędzie Pracy. Zaznaczyła, że przede wszystkim takie działania są realizowane, natomiast w ramach współpracy i działań dodatkowych już od lat prowadzone są zajęcia z doradztwa zawodowego. Poinformowała, że na początku każdego roku szkolnego do szkół ponadgimnazjalnych funkcjonujących na terenie powiatu wysyłana jest oferta takich szkoleń i potem doradcy zawodowi PUP chodzą do tych szkół i realizują cykl warsztatów. Dodała, że współpracuje również z kilkoma szkołami gimnazjalnymi i podstawowymi, w których tego typu zajęcia się odbywają. Zapewniła, że zawsze odpowiada pozytywnie, jeśli dyrektor placówki zgłosi takie zapotrzebowanie i już od lat doradcy zawodowi tego typu warsztaty i zajęcia realizują.   Pan Roman Witt powiedział, że doradcy zawodowi w szkołach są. Nie chodzi o osoby kierowane tam w ramach współpracy z PUP, ale wynika to z normalnego programowego działania szkół, w ramach którego takie zajęcia są przez doradców zawodowych prowadzone.   Do przedstawionego sprawozdania nie wniesiono więcej pytań ani uwag.  

Następnie ogłoszono 10-minutową przerwę.

  Po wznowieniu obrad: Pan Adam Knapik poprosił radnych o potwierdzenie obecności w systemie do głosowania, po czym poinformował, że w sesji uczestniczy 17 radnych.    
  1. Podjęcie uchwał w sprawie:
a) zmiany Statutu Powiatu Świeckiego, Projekt uchwały przedstawił Pan Marek Mazurek. Przedstawiając genezę opracowania przez Klub Radnych PiS projektu przewidującego zwiększenie do 2 liczby Wiceprzewodniczących przypomniał nieformalne spotkanie, jakie odbyło się w listopadzie, przed pierwszą sesją, w trakcie którego omawiano sprawy dotyczące osób funkcyjnych w Radzie. Wówczas radni PiS zgłosili chęć przedstawienia swojego kandydata na funkcję Wiceprzewodniczącego. Ponieważ ustalenia były takie, że to stanowisko były już zajęte i jako jedyny problem zgłaszano, że Statut nie przewiduje 2 Wiceprzewodniczących zrozumieli, zgodnie z sugestiami, jakie wówczas padły, że trzeba zmienić Statut i ktoś musiał tę zmianę przygotować. Jako ugrupowanie, które czuło się poszkodowane w kierowaniu Radą, Klub Radnych PiS wziął na siebie ten obowiązek, przygotował projekt uchwały dotyczącej zmiany Statutu, który został skonsultowany z prawnikiem i jest tematem dzisiejszych obrad.   W dyskusji wzięli udział: Pan Roman Witt zwrócił uwagę, że uzasadnienie przedstawionego projektu jest bardzo skromne i różniące się od tego, co pan radny przed chwilą powiedział. Dodał, że pamięta spotkanie, które się odbyło, natomiast nie przypomina sobie, aby stwierdzono wówczas, że koniecznie należy zmienić Statut. Jednocześnie zaznaczył, że w żadnym stopniu nie uważa, aby przez to, iż nie zajmuje żadnego stanowiska w Prezydium Rady lub Zarządzie, w jakiś sposób były ograniczane jego możliwości pracy na którymkolwiek z etapów tworzenia i rozwiązywania problemów będących w gestii Rady Powiatu. Zatem przedstawione uzasadnienie w ogóle go nie przekonuje. Kończąc wyraził opinię, że zawsze warto rozmawiać i przekonywać radnych do swoich racji, natomiast jednozdaniowe uzasadnienie nie jest właściwą formą przy tak ważnej sprawie, jaką jest zmiana Statutu   Pan Marek Mazurek ocenił, że to treść uchwały jest istotna, a co do uzasadnienia może odwołać się do pamięci radnych i faktu, że takie sugestie padły. Wyraził opinię, że długość uzasadnienia nie ma żadnego znaczenia dla losów tej uchwały i ewentualnego wniesienia zmian do Statutu.   Pan Waldemar Fura stwierdził, że pamięta spotkanie, o którym mowa; potwierdził, iż ze strony radnych PiS padła taka propozycja i dyskutowano na ten temat wskazując m.in., że wymagałoby to zmiany Statuty, natomiast nie przypomina sobie, aby wówczas cokolwiek zostało uzgodnione. Dodał, że utworzenie stanowiska drugiego Wiceprzewodniczącego Rady rozpatruje wyłącznie pod kątem potrzeby, a nie w związku z jakimkolwiek klubem radnych. Podstawowy argument jest taki, czy dla Rady, która składa się z 21 radnych i ma określoną liczbę Komisji, potrzebna jest funkcja drugiego Wiceprzewodniczącego. Wiadomo, że przez okres kilku kadencji Rada doskonale funkcjonowała przy stanowisku jednego Wiceprzewodniczącego i to jest dla niego przesądzające. Dlatego osobiście jest przeciwnikiem tej uchwały. Poinformował również, że Klub Radnych Obywatelskiego Porozumienia Samorządowego spotkał się w tej sprawie i po dyskusji przyjął negatywne stanowisko do projektu przedkładanej uchwały.   Pan Roman Witt zwracając się do radnego Mazurka wyraził opinię, że uzasadnienie jest bardzo ważną częścią projektów uchwał, bo to ono po części ma przekonać radnych do zawartych tam racji. Zaznaczył, że może to być i jedno zdanie, o ile będzie przekonywujące.   Pani Stanisława Kuffel stwierdziła, że jeśli ta zmiana nie zostanie wprowadzona Rada będzie nadal funkcjonować, ale z wyraźnie zaznaczonym podziałem na „my” i „wy”, a opozycja nie będzie brać odpowiedzialności za podejmowane tu działania. Zastrzegła, że kandydując do Rady Powiatu nie miała na celu zajmowania żadnych stanowisk, ale kierowała nią chęć pracy i pozostawienia po sobie śladu. Wyraziła opinię, że wręcz obowiązkiem Klubu, którego jest członkiem byłoby włączenie się w działalność i wspólne ponoszenie odpowiedzialności, natomiast jeśli przedstawiona propozycja nie zyska akceptacji, będą oni ciągle czuć się opozycją.   Pan Adam Knapik przypomniał, że na samym początku deklarował, że będzie starał się tak prowadzić obrady i tak kierować pracami Rady, żeby wszyscy radni mieli poczucie, że odpowiadają za to, co się wspólnie wypracowuje. Jeżeli jest inaczej i Klub, czy poszczególni radni czują się wykluczeni, to prosi, aby to zgłaszać, bo to znaczy, że gdzieś popełnia błąd. Jednocześnie stwierdził, że rozumie, iż ta sprawa nie ma nic wspólnego z proponowaną zmianą statutu.   Pan Roman Witt podzielając opinię Przewodniczącego stwierdził, że jako radny nie zajmujący żadnych stanowisk również deklarował, że chce współpracować z każdym i ocenił, iż jest to niemiłe, kiedy teraz słyszy „wy” i „my”. Postawił także hipotetyczne pytanie, czy w sytuacji, kiedy w kolejnej wyborach do Rady Powiatu Świeckiego wejdzie np. 7 ugrupowań, ponownie będzie się powiększać liczbę osób funkcyjnych.   Pan Franciszek Koszowski odniósł się do funkcjonowania Rady poprzedniej kadencji i stwierdził, że nie było wówczas podziału na „my” i „wy”, ani kluby, tylko wspólnie rozpatrywano tematy, które były przedmiotem obrad. Powiedział, że kwestia tego, czy ktoś jest w koalicji, czy poza nią nie ma znaczenia, jeżeli rozpatrujemy tematy, które są ważne dla Powiatu. Wyraził opinię, że nie ma potrzeby powoływania kolejnej osoby i uważa, że obecna sytuacja nie przeszkadza w merytorycznym funkcjonowaniu Rady Powiatu.   Pani Stanisława Kuffel odpowiadając Przewodniczącemu zaznaczyła, że nie twierdzi, że coś złego się dzieje, ale uważa, iż odpowiedzialność będzie większa, jeśli stanowiska będą rozdzielane proporcjonalnie. Podkreśliła, że nie twierdzi, iż w przeciwnym razie nie będzie pracować, ani że będzie źle, natomiast będzie większa odpowiedzialność wszystkich klubów, właśnie dlatego, żeby później nie powiedzieli „to oni”.   Pan Marek Mazurek odnosząc się do wypowiedzi radnego Witt podkreślił, że radni PiS nie mówią, że nie będą współpracowali, zresztą z przebiegów sesji widać, że podchodzą do spraw merytorycznie. Głos radnego zinterpretował jako dopuszczenie opozycji do współpracy, ale na własnych warunkach, a jako dowód podał sposób wyboru Przewodniczących Komisji.   Pan Wiesław Bagniewski powiedział, że ma złe doświadczenia przy zmianach statutu z poprzedniej kadencji, kiedy wprowadzono stanowisko drugiego etatowego członka Zarządu i dlatego uważa, że to stanowisko jest niepotrzebne. Następnie stwierdził, że pracę Rady organizuje Przewodniczący Rady i poprosił, aby Przewodniczący wypowiedział się, czy uważa, że drugi Wiceprzewodniczący jest potrzebny.   Pan Adam Knapik stwierdził, że wszyscy znają jego zdanie na temat funkcjonowania Rady – uważa, że wystarczyłby jeden Starosta (bez Zarządu) oraz po jednym radym z każdej gminy i nie byłoby różnic (ewentualnie tylko pozytywne). Odpowiedział, że osobiście nie widzi konieczności, żeby był drugi Wiceprzewodniczący, bo nie ma aż tyle pracy.   Pan Roman Witt podkreślił, że radni uzyskali mandat i z niego powinni się wywiązać. Podstawową działalnością radnych powinno być reprezentowanie swoich wyborców, rozwiązywanie ich problemów i kreowanie działalności Powiatu Świeckiego, a nie walka o jakieś stanowiska. Dodał, że mówi to jako zwykły radny, który nie miał takich aspiracji, mimo uzyskania całkiem niezłego wyniku.   Pan Grzegorz Goral nawiązał do odbywanych rozmów telefonicznych z obecną Starostą oraz przywoływanego wcześniej spotkania. Powiedział, że Radni Prawa i Sprawiedliwości chcieli być traktowani poważnie, gdyż mają reprezentować nie tylko swoich wyborców, ale cały Powiat. Zaapelował o wzajemny szacunek podkreślając, że jak już mówili przedmówcy radni przyszli tu pracować, co udowadniają na sesjach. Na ww. spotkaniu podzielano przedstawianą przez radnych PiS argumenty sugerując, aby złożyli takie pismo i zostało to zrobione. Obecnie dyskusja jest inna. Stwierdził, że wnioskodawcy pogodzą się z tym, jeśli ich projekt zostanie odrzucony, bo nadal chcą pracować. Podkreślił, że Przewodniczący oraz Wiceprzewodniczący bardzo dobrze kierują Radą i nie ma co do tego żadnych zastrzeżeń, natomiast wówczas były takie rozmowy, a obecnie radni PiS zostali postawieni w kłopotliwej sytuacji.   Pani Katarzyna Kaczmarek-Sławińska oceniła, że retoryka odnośnie tego, czy powinien być kolejny Wiceprzewodniczący, czy nie, zaczyna niebezpiecznie dążyć w takim kierunku, że Prawo i Sprawiedliwość przyszło tu tylko i wyłącznie po to, żeby zajmować jakieś prestiżowe stanowiska. Stwierdziła, że radni PiS zdają sobie sprawę z przewagi głosów, jaką mają pozostałe ugrupowania i wiedzą, że mogą dziś przegrać głosowanie, natomiast na tym pierwszym spotkaniu zostały użyte inne argumenty. Bierzemy odpowiedzialność za całość. Zwróciła uwagę, że jako radna nie reprezentuje tylko swojego okręgu, ale przyszła tu pracować dla Powiatu. Oczywiście jej wyborcy są dla niej bardzo ważni, ale mówimy o Powiecie jako o całości. Radnych jest 21 i muszą oni osiągać porozumienie w sprawach strategicznych, bo to jest dla przyszłości nas wszystkich. Intencją zgłoszonej propozycji było usprawnienie pracy Rady tym bardziej, że większość okolicznych powiatów ma 3 osoby w składzie Prezydium Rady.   Pan Adam Knapik przed udzieleniem głosu Panu Romanowi Witt poprosił, aby w tej wypowiedzi postarać się zawrzeć już wszystkie wątki.   Roman Witt powiedział, że cały czas padają stwierdzenia o nieformalnych rozmowach, które wiadomo, że się odbywały, natomiast uważa, że trzeba by również powiedzieć, kto brał w nich udział: czy były to wszystkie kluby, czy może kogoś się wybierało i próbowało inaczej kreować rzeczywistość, która aktualnie jest inna, niż była zakładana.   Do przedstawionego zagadnienia nie wniesiono więcej pytań ani uwag. W związku z tym Przewodniczący zamknął dyskusję i przystąpiono do procedury głosowania, którą poprzedziło sprawdzenie quorum.   Głosowano w sprawie: zmiany Statutu Powiatu Świeckiego. Wyniki głosowania ZA: 5, PRZECIW: 15, WSTRZYMUJĘ SIĘ: 0, BRAK GŁOSU: 1, NIEOBECNI: 0 Wyniki imienne: ZA (5) Grzegorz Goral, Katarzyna Kaczmarek-Sławińska, Stanisława Kuffel, Marek Mazurek, Szczepan Nowakowski PRZECIW (15) Wiesław Bagniewski, Waldemar Fura, Józef Gawrych, Brunon Han, Urszula Kempińska-Czerwińska, Adam Knapik, Franciszek Koszowski, Andrzej Kowalski, Angelika Macura, Iwona Manys, Ryszard Pacek, Marcin Podgórski, Barbara Studzińska, Grzegorz Tomaszewski, Roman Witt BRAK GŁOSU (1) Zbigniew Kapusta Pan Adam Knapik poinformował, że za podjęciem uchwały głosowało 5 radnych, 15 było przeciw, 0 wstrzymujących się, a 1 osoba nie wzięła udziału w głosowaniu; tym samym uchwała nie została podjęta.     b) zmiany budżetu Powiatu Świeckiego na rok 2019, Projekt uchwały przedstawił Skarbnik Powiatu, Pan Dariusz Woźniak. Zaznaczył, że zagadnienie to zostało szczegółowo omówione na posiedzeniach komisji, z wyjątkiem „Komisji Oświaty”, która nie zajmowała się analizą materiałów sesyjnych, natomiast jej członkowie są też w innych komisjach i każdy z radnych miał możliwość zapoznania się z niniejszym projektem.   Do przedstawionego zagadnienia nie wniesiono pytań ani uwag. W związku z tym Przewodniczący zamknął dyskusję i przystąpiono do procedury głosowania.   Głosowano w sprawie: zmiany budżetu Powiatu Świeckiego na rok 2019. Wyniki głosowania ZA: 21, PRZECIW: 0, WSTRZYMUJĘ SIĘ: 0, BRAK GŁOSU: 0, NIEOBECNI: 0 Wyniki imienne: ZA (21) Wiesław Bagniewski, Waldemar Fura, Józef Gawrych, Grzegorz Goral, Brunon Han, Katarzyna Kaczmarek-Sławińska, Zbigniew Kapusta, Urszula Kempińska-Czerwińska, Adam Knapik, Franciszek Koszowski, Andrzej Kowalski, Stanisława Kuffel, Angelika Macura, Iwona Manys, Marek Mazurek, Szczepan Nowakowski, Ryszard Pacek, Marcin Podgórski, Barbara Studzińska, Grzegorz Tomaszewski, Roman Witt Pan Adam Knapik poinformował, że uchwała została podjęta przy 21 głosach „za” (Uchwała nr VI/48/19 w załączeniu).     c) udzielenia pomocy finansowej Gminie Świecie na realizację zadania związanego z likwidacją barier transportowych, Projekt uchwały przedstawił Skarbnik Powiatu, Pan Dariusz Woźniak.   Do przedstawionego zagadnienia nie wniesiono pytań ani uwag. W związku z tym Przewodniczący zamknął dyskusję i przystąpiono do procedury głosowania.   Głosowano w sprawie: udzielenia pomocy finansowej Gminie Świecie na realizację zadania związanego z likwidacją barier transportowych. Wyniki głosowania ZA: 20, PRZECIW: 0, WSTRZYMUJĘ SIĘ: 1, BRAK GŁOSU: 0, NIEOBECNI: 0 Wyniki imienne: ZA (20) Wiesław Bagniewski, Waldemar Fura, Józef Gawrych, Grzegorz Goral, Brunon Han, Katarzyna Kaczmarek-Sławińska, Zbigniew Kapusta, Urszula Kempińska-Czerwińska, Adam Knapik, Franciszek Koszowski, Andrzej Kowalski, Angelika Macura, Iwona Manys, Marek Mazurek, Szczepan Nowakowski, Ryszard Pacek, Marcin Podgórski, Barbara Studzińska, Grzegorz Tomaszewski, Roman Witt WSTRZYMUJĘ SIĘ (1) Stanisława Kuffel   Pan Adam Knapik poinformował, że uchwała została podjęta przy 20 głosach „za” i 1 wstrzymującym się (Uchwała nr VI/49/19 w załączeniu).     d) zatwierdzenia Planów Pracy Komisji Rady Powiatu na 2019 rok. Pan Adam Knapik poprosił kolejno przewodniczących komisji o przedstawienie planów pracy na 2019 rok.   Pan Szczepan Nowakowski przedstawił plan pracy Komisji Polityki Finansowej Rady Powiatu Świeckiego na 2019 rok.   Pan Grzegorz Tomaszewski przedstawił plan pracy Komisji Ochrony Środowiska, Rolnictwa i Leśnictwa Rady Powiatu Świeckiego na 2019 rok.   Pan Brunon Han przedstawił plan pracy Komisji Infrastruktury i Gospodarki Rady Powiatu Świeckiego na 2019 rok.   Pani Iwona Manys przedstawiła plan pracy Komisji Zdrowia, Pomocy Społecznej i Polityki Prorodzinnej Rady Powiatu Świeckiego na 2019 rok.   Pani Urszula Kempińska-Czerwińska przedstawiła plan pracy Komisji Oświaty, Kultury, Sportu i Turystyki Rady Powiatu Świeckiego na 2019 rok.   Pan Adam Knapik przypomniał, że Rada przyjęła już plany pracy Komisji Rewizyjnej oraz Komisji Skarg, Wniosków i Petycji. Ponieważ do przedstawionego zagadnienia nie wniesiono pytań ani uwag, Przewodniczący zamknął dyskusję i przystąpiono do procedury głosowania.   Głosowano w sprawie: zatwierdzenia Planów Pracy Komisji Rady Powiatu na 2019 rok. Wyniki głosowania ZA: 21, PRZECIW: 0, WSTRZYMUJĘ SIĘ: 0, BRAK GŁOSU: 0, NIEOBECNI: 0 Wyniki imienne: ZA (21) Wiesław Bagniewski, Waldemar Fura, Józef Gawrych, Grzegorz Goral, Brunon Han, Katarzyna Kaczmarek-Sławińska, Zbigniew Kapusta, Urszula Kempińska-Czerwińska, Adam Knapik, Franciszek Koszowski, Andrzej Kowalski, Stanisława Kuffel, Angelika Macura, Iwona Manys, Marek Mazurek, Szczepan Nowakowski, Ryszard Pacek, Marcin Podgórski, Barbara Studzińska, Grzegorz Tomaszewski, Roman Witt Pan Adam Knapik poinformował, że Uchwała nr VI/50/19 została podjęta przy 21 głosach „za” (uchwała w załączeniu). Jednocześnie zwrócił uwagę, że jeżeli w jakimś temacie Komisja chce otrzymać szersze, bardziej szczegółowe materiały, należy to wcześniej zgłosić. Kierownicy i dyrektorzy jednostek przygotują materiały na merytoryczne posiedzenia zgodnie z życzeniem radnych.    
  1. Sprawy różne.
  W dyskusji wzięli udział: Pan Zbigniew Kapusta odnosząc się do przebiegu głosowania nad pierwszą z procedowanych dziś uchwał zwrócił uwagę, aby nie kończyć głosowania, dopóki wszyscy radni nie oddadzą głosu. Dodał, że nie jest jego winą, że jego głos nie został uwzględniony przez system.   Pan Adam Knapik zadeklarował, że zaistniała sytuacja zostanie wyjaśniona. Zasygnalizował, że również zauważył problem w funkcjonowaniu systemu do głosowania i będzie to zweryfikowane.   Pan Szczepan Nowakowski zwracając się do Zarządu poprosił, aby pochylić się nad sytuacją „Nowego Szpitala”, gdyż od dawna słyszy bardzo niepokojące sygnały.   Pan Andrzej Kowalski zwracając się do Starosty zaapelował, aby jeśli jest to możliwe przyspieszyć prace na drogach związane z ich podstawową pielęgnacją (malowanie linii, wypełnianie ubytków itp.).   Pan Grzegorz Goral zwrócił uwagę na problemy z oświetleniem przejść dla pieszych na drodze powiatowej – ul. Wojska Polskiego w Świeciu. Obecna sytuacja jest niebezpieczna zarówno dla kierowców, jak i dla pieszych. Apelując o podjęcie działań mających na celu zmianę tego stanu rzeczy dodał, że mieszkańcy zwracają na to uwagę.   Pan Dariusz Woźniak poinformował, że jako radny miejski składał zapytanie w tej sprawie, ponieważ to zadanie należy do Gminy (mimo, iż jest to droga powiatowa). Przyznał, że był problem, ponieważ obecne lampy są stare. Obsługuje je firma zewnętrzna: Gmina zgłasza awarię za pomocą systemu internetowego i jest to naprawiane. Jednocześnie poinformował, że w budżecie Gminy na ten rok przewidziana jest duża inwestycja przy ulicy Wojska Polskiego, w ramach której wszystkie lampy zostaną wymienione na nowoczesne, a miejsca niedoświetlone będą dodatkowo doświetlone, więc z końcem roku sytuacja na pewno się poprawi.   Pan Roman Witt dodał że Gmina przystąpiła do ministerialnego programu „Razem bezpieczniej”; doświetlenie przejść dla pieszych zostało tam ujęte. Został złożony projekt i czekamy na rozstrzygnięcie, a więc być może będzie to też finansowane ze środków zewnętrznych.   Pan Adam Knapik zwracając się do Starosty poprosił, aby jeśli jest to możliwe, w marcu, w ramach sprawozdania z prac Zarządu radni otrzymali informację czy są i jakie są oszczędności związane z łagodną zimą, czyli jak jest wykonany plan finansowania odśnieżania dróg i na co w ramach bieżącego utrzymania dróg można by ewentualnie przeznaczyć zaoszczędzone środki.   Pan Grzegorz Goral wracając do tematu przejść dla pieszych na ul. Wojska Polskiego w Świeciu zapytał, czy podjęto jakieś działania w sprawie sygnalizacji dźwiękowej dla osób niedowidzących. Dodał, że poruszał ten temat na posiedzeniu Komisji i miało to zostać sprawdzone.   Pan Adam Knapik zwrócił uwagę na procedury wskazując, że jeśli radni chcą uzyskać pisemną odpowiedź, powinni składać zapytania na piśmie. Dodał, że wystarczy wysłać pytanie do Biura Rady, gdzie jest ono rejestrowane, a następnie przekazywane Staroście i radny otrzymuje pisemną odpowiedź. Chodzi o rozróżnienie, które pytania mają być szczegółowo wyjaśniane i radni oczekują dokładnej odpowiedzi na piśmie, a które są głosem w dyskusji. Przypomniał, że informował o przyjęciu takiej formuły, że na wszystkie pytania, które pojawiają się przy dyskusjach do danych punktów odpowiedź jest udzielana na bieżąco, natomiast nie będziemy paraliżować prac Zarządu, żeby na każde pytanie pojawiające się w trakcie sesji żądać pisemnej odpowiedzi. Reasumując ocenił, że pytanie jest istotne i zasugerował, żeby radny przesłał je pocztą elektroniczną, Pani Starosta przekaże je do Powiatowego Zarządu Dróg i zostanie udzielona wyczerpująca odpowiedź.   Pani Barbara Studzińska stwierdziła, że zapisała pytanie i przyjmuje to do wykonania. Radny otrzyma wyczerpującą informację na ten temat i nie musi już podejmować żadnych działań.   Pan Szczepan Nowakowski zwracając się do Wicestarosty stwierdził, że jesteśmy na etapie rozstrzygania przetargów na przebudowy dróg i zapytał, co z wycinką drzew. Dodał, że jest na to określony termin i postawił pytanie, czy zdążymy z tym tematem.   Pan Franciszek Koszowski nawiązał do złożonego zapytania odnośnie potrzeby podcinania gałęzi na drodze Jeżewo-Świecie dodając, iż prace te są obecnie realizowane. Jeśli chodzi o wycinkę drzew przy inwestycjach zapewnił, że tam, gdzie jest zaplanowana będzie ona realizowana. Oczywiście konieczne jest uzyskanie zgody RDOŚ na wycinkę i możemy wyciąć tylko te drzewa, na które taką zgoda uzyskamy. W kwestii wycinania krzaków, podcinania gałęzi itp., żeby utrzymać możliwość przejazdu dużych samochodów prace są realizowane systematycznie, w miarę jak zatrudniamy firmę zewnętrzną.    
  1. Zakończenie.
Wobec braku dalszych chętnych do zabrania głosu, z uwagi na wyczerpanie porządku dziennego Przewodniczący zamknął obrady VI sesji Rady Powiatu Świeckiego.  

Przewodniczący Rada Powiatu Świeckiego

Adam Knapik

  Przygotowała: Halina Matwiej Przygotowano przy pomocy programu eSesja.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>