Zarządzenie Nr 52/21 Starosty Świeckiego z dnia 2 września 2021 r. w sprawie zasad obsługi bankowego systemu elektronicznego w Starostwie Powiatowym w Świeciu

 

Na podstawie art. 40 ust. 1 i 2 ustawy z dnia 27 sierpnia 2009 r. o finansach publicznych ( Dz. U. z 2021 r. poz. 305[1]), art. 10 ust. 1 i 2 ustawy z dnia 29 września 1994 roku o rachunkowości (Dz. U. z 2021 r. poz. 217) zarządzam, co następuje:

 

§ 1.1. W Starostwie Powiatowym w Świeciu obsługę bankową prowadzi Powszechna Kasa Oszczędności Bank Polski S.A. na podstawie zawartej umowy kompleksowej na wykonanie obsługi bankowej budżetu Powiatu Świeckiego i jego jednostek organizacyjnych zawartej w dniu 23 kwietnia 2020 r.

2. W ramach zawartej umowy wskazanej w ust. 1 PKO BP SA zapewnia na stronach internetowych PKO Bank Polski S.A. (http://www.pkobp.pl) m.in. korzystanie z aplikacji elektronicznego systemu IPKO Biznes do obsługi rachunków bankowych będących w dyspozycji Starostwa Powiatowego w Świeciu oraz wyodrębnionych rachunków bankowych dla projektów, będących w dyspozycji Powiatu Świeckiego.

 

§ 2.1. System usług bankowości elektronicznej IPKO Biznes umożliwia w szczególności składanie:
1) dyspozycji płatniczych – przelewów,
2) wniosków o otwarcie i zamknięcie rachunków bankowych,
3) dyspozycji zerowania sald kont bankowych na koniec roku budżetowego,
4) wniosków o zmianę tokena na mobilny,
5) wniosków o zmianę dostępu do IPKO Biznes.

2. Dostęp do systemu usług bankowości elektronicznej IPKO Biznes bank umożliwia poprzez nadanie użytkownikom systemu indywidualnego loginu i hasła dostępu oraz przy użyciu ustalonego przez użytkownika systemu własnego hasła.

 

§ 3.1. Funkcję administratora systemu usług bankowości elektronicznej IPKO Biznes pełni skarbnik powiatu, który nadaje zakres uprawnień dla użytkowników systemu.

2. Użytkownikiem systemu usług bankowości elektronicznej IPKO Biznes jest każdy pracownik wydziału finansowego.

3. Dostęp administratora oraz użytkowników do systemu następuje przy użyciu indywidualnego loginu nadanego przez bank, hasła potwierdzonego identyfikatorem w postaci kodu z tokena i własnego hasła ustalonego przez administratora oraz każdego użytkownika systemu.

4. Uprawnienia do sporządzania przelewów zgodnie z zakresem czynności na danym stanowisku pracy oraz do składania wniosków o otwarcie rachunków bankowych posiada każdy użytkownik systemu.

5. Uprawnienia do składania w systemie usług bankowości elektronicznej IPKO Biznes innych wniosków niż wnioski o otwarcie rachunków bankowych posiada główny księgowy oraz skarbnik powiatu.

 

§ 4.1. Obsługa bankowa w zakresie składania dyspozycji płatniczych – przelewów polega na tym, że:
1) każdy pracownik wydziału finansowego zgodnie ze swoim zakresem czynności wprowadza do systemu elektronicznego IPKO Biznes dane do przelewu na podstawie dowodu księgowego, który jest sprawdzony pod względem merytorycznym, formalno-rachunkowym oraz zatwierdzonym do wypłaty przez upoważnione osoby zgodnie z instrukcją obiegu dokumentów finansowo- księgowych w Starostwie Powiatowym w Świeciu,
2) przygotowany przelew musi zawierać numer rachunku bankowego, z którego będzie wykonana dyspozycja pieniężna, nazwę i numer rachunku bankowego kontrahenta, kwotę przelewu oraz datę realizacji przelewu,
3) po wprowadzeniu danych do przelewu osoba sporządzająca przekazuje przelew do sprawdzenia osobie zastępującej ją wg zakresu czynności lub innemu pracownikowi z wydziału finansowego,
4) w przypadku stwierdzenia błędnych danych w przelewie osoba sporządzająca przelew jest zobowiązana do usunięcia błędów i ponownego przygotowania przelewu,
5) po usunięciu błędów w przelewie osoba sporządzająca przelew składa w systemie podpis zgodnie z kartą wzorów podpisów przy użyciu identyfikatora w postaci kodu z tokena potwierdzającego podpis,
6) po podpisaniu przelewu przez osobę sporządzającą przelew kolejny podpis na przelewie w systemie składa główny księgowy lub skarbnik powiatu przy użyciu identyfikatora w postaci kodu z tokena potwierdzającego podpis,
7) złożenie na przelewie dwóch podpisów przez osoby zgodnie z kartą wzorów podpisów oznacza przekazanie dyspozycji płatniczej do banku,
8) w przypadku stwierdzenia przez pracownika wydziału finansowego przygotowującego przelew niezgodności numeru rachunku bankowego na fakturze w odniesieniu do umowy zawartej z kontrahentem pracownik odstępuje od sporządzenia przelewu i niezwłocznie informuje o tym głównego księgowego lub skarbnika powiatu.
9) główny księgowy lub skarbnik powiatu informację o niezgodności rachunku bankowego z umową przekazuje do kierownika wydziału odpowiedzialnego za przygotowanie umowy w celu podjęcia dalszych czynności zmierzających do wyjaśnienia stwierdzonych rozbieżności.

2. Pracownik wydziału finansowego na stanowisku ds. ewidencji księgowej inwestycji, operacji kasowych, rozliczania podatku od towarów i usług lub osoba zastępująca tego pracownika sporządza wydruk wyciągów bankowych potwierdzających zrealizowane przelewy według poszczególnych rachunków bankowych oraz daty realizacji.

 

§ 5. Za prawidłowe wprowadzenie danych do przelewu odpowiedzialny jest pracownik wydziału finansowego, który przygotował przelew oraz główny księgowy lub skarbnik powiatu, którzy uwierzytelniają dane przesyłane do banku poprzez przez złożenie podpisów przy użyciu identyfikatora w postaci kodu z tokena potwierdzającego podpis.

 

§ 6.1. Obsługa bankowa w zakresie składania wniosków polega na tym, że:
1) każdy pracownik wydziału finansowego sporządzający w systemie wniosek o otwarcie rachunku bankowego podpisuje ten wniosek przy użyciu identyfikatora w postaci kodu z tokena potwierdzającego podpis,
2) główny księgowy lub skarbnik powiatu sporządzający w systemie inny wniosek niż wniosek o otwarcie rachunku bankowego podpisuje wniosek przy użyciu identyfikatora w postaci kodu z tokena potwierdzającego podpis.

2. Na podstawie przekazanych do realizacji wniosków bank przygotowuje zmiany załączników do zawartej umowy, które są drukowane z systemu i wymagają podpisu dwóch osób zgodnie z kartą wzorów podpisów przekazaną do banku.

3. Podpisane załączniki dotyczące wprowadzonych zmian w formie papierowej są przesyłane do banku pocztą.

4. Zmiany w systemie usług bankowości elektronicznej IPKO Biznes na podstawie złożonych wniosków dokonuje bank.

 

§ 7. Każda osoba będąca użytkownikiem systemu usług bankowości elektronicznej IPKO Biznes jest zobowiązana do odpowiedniego zabezpieczenia swoich danych dotyczących loginu, hasła, które potwierdza kodami wygenerowanymi z tokena otrzymanego z banku i własnego hasła w sposób niedostępny dla osób trzecich.

 

§ 8.1. Zobowiązuję wszystkich pracowników wydziału finansowego do zapoznania się z treścią niniejszego zarządzenia oraz jego przestrzegania.

2. Potwierdzenie zapoznania się z zarządzeniem następuje poprzez złożenie oświadczenia wg wzoru stanowiącego załącznik do niniejszego zarządzenia.

 

§ 9. Wykonanie zarządzenia powierza się skarbnikowi powiatu.

 

§ 10. Zarządzenie wchodzi w życie z dniem podpisania.

Starosta

Barbara Studzińska

 

[1] Zmiany do niniejszej ustawy zostały ogłoszone w: Dz.U. z 2021 r. poz. 1535.

    • Rodzaj aktu prawnego Zarządzenie Starosty
    • Rok podjęcia (podpisania) 2021
    • Status Obowiązujący
    • Sesja Nie dotyczy
    • Data podjęcia (podpisania) 02.09.2021
    • Data rozpoczęcia obowiązywania 02.09.2021
    • Data wejścia w życie 02.09.2021
    • Data publikacji w dzienniku urzędowym Nie opublikowano
    • Nr publikacji w dzienniku urzędowym Nie dotyczy
    • Pozycja w dzienniku urzędowym Nie opublikowano
    • Nr aktu prawnego 52/21
    • Czego dotyczy dodawany akt prawny zasad obsługi bankowego systemu elektronicznego w Starostwie Powiatowym w Świeciu
    • Podstawa prawna wydania art. 40 ust. 1 i 2 ustawy z dnia 27 sierpnia 2009 r. o finansach publicznych ( Dz. U. z 2021 r. poz. 305 ), art. 10 ust. 1 i 2 ustawy z dnia 29 września 1994 roku o rachunkowości (Dz. U. z 2021 r. poz. 217)
    • Grupa aktów prawnych Zarządzenie Starosty
    • Typ treściAkty prawne

Załączniki

Informacje

Rejestr zmian