Uchwała Zarządu Nr 167/1114/22 w sprawie przystąpienia do programu „Samodzielność-Aktywność-Mobilność!” Mieszkanie dla absolwenta zatwierdzonego przez Radę Nadzorczą Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych oraz powierzenia zadań Powiatowemu Centrum Pomocy Rodzinie w Świeciu związanych z realizacją programu

Uchwała Nr 167/1114/22
Zarządu Powiatu Świeckiego
z dnia 26 lipca 2022 r.

 

w sprawie przystąpienia do programu „Samodzielność-Aktywność-Mobilność!” Mieszkanie dla absolwenta zatwierdzonego przez Radę Nadzorczą Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych oraz powierzenia zadań Powiatowemu Centrum Pomocy Rodzinie w Świeciu związanych z realizacją programu

Na podstawie art. 4 ust. 1 pkt. 5, art. 32 ust. 1, art. 33 i art. 48 ust. 2 ustawy z dnia 5 czerwca 1998 roku o samorządzie powiatowym (Dz. U. z 2022 roku poz. 528 ze zm.[1]) oraz art. 35a ust. 1 pkt. 4 ustawy z dnia 27 sierpnia 1997 roku o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych (Dz. U z 2021 roku poz. 573 ze zm.[2]), uchwala się, co następuje:

 § 1

  1. Przystępuje się do programu „Samodzielność-Aktywność-Mobilność!” Mieszkanie dla absolwenta ogłoszonego przez Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych zwanego dalej Programem.
  1. Powierza się realizację zadań Powiatu wynikających z Programu oraz Szczegółowych zasad finansowania realizacji programu „Samodzielność-Aktywność-Mobilność!” Mieszkanie dla absolwenta, Powiatowemu Centrum Pomocy Rodzinie w Świeciu.             

§ 2

  1. Upoważnia się Dyrektora Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Świeciu do podejmowania wszelkich czynności w zakresie realizacji Programu, o którym mowa w § 1, na terenie powiatu świeckiego, a w szczególności do podpisywania następujących dokumentów:

1) umów z osobami niepełnosprawnymi,

2) sprawozdań i rozliczania środków na realizację Programu,

3) wystąpień w sprawie przyznania środków i zawarcia umowy w sprawie realizacji Programu,

4) bieżącej korespondencji,

5) monitorowania prawidłowości wykorzystania środków PFRON i realizacji celów programu przez beneficjentów pomocy.

  1. W przypadku nieobecności Dyrektora Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Świeciu, pracownikiem właściwym do podejmowania czynności w zakresie realizacji Programu, o których mowa w § 2 ust. 1 jest Główny Księgowy Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Świeciu.
  2. Upoważnienie do podejmowania czynności, o których mowa w ust. 1 i 2 jest ważne na czas realizacji programu Samodzielność-Aktywność-Mobilność!” Mieszkanie dla absolwenta”.

 

§ 3

Wykonanie uchwały powierza się Staroście Świeckiemu oraz Dyrektorowi  Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Świeciu.

§ 4

Uchwała wchodzi w życie z dniem podjęcia.

 

Członkowie Zarządu:

  1. Franciszek Koszowski
  2. Zbigniew Kapusta
  3. Ryszard Pacek
  4. Józef Gawrych

 

 

Uzasadnienie

W dniu 27 kwietnia 2022 roku Uchwałą Nr 4/2022 Rada Nadzorcza Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych zatwierdziła program „Samodzielność-Aktywność-Mobilność!” Mieszkanie dla absolwenta, którego tekst jednolity stanowi załącznik do w/w Uchwały. Program przewiduje powierzenie jego realizacji samorządom, które przyjęły zaproszenie i złożyły w tym zakresie oświadczenie oraz wystąpiły o przyznanie środków finansowych PFRON na realizację programu.

Celem programu jest wzrost niezależności beneficjentów oraz ułatwienie im aktywności zawodowej i społecznej poprzez zapewnienie samodzielnego mieszkania spełniającego indywidualne kryterium dostępności dla beneficjenta. Beneficjentem Programu może być osoba z niepełnosprawnością, która:

  1. posiada orzeczenie o znacznym stopniu niepełnosprawności, a w przypadku osób z niepełnosprawnością narządu słuchu, także w stopniu umiarkowanym lub orzeczenie traktowane na równi z orzeczeniem o znacznym stopniu niepełnosprawności, a w przypadku osób z niepełnosprawnością narządu słuchu również na równi z orzeczeniem o umiarkowanym stopniu niepełnosprawności;
  2. posiada status absolwenta szkoły podstawowej, ponadpodstawowej (wszystkich typów szkół) lub szkoły wyższej, uzyskany w okresie 36 miesięcy poprzedzających datę złożenia wniosku;
  3. posiada pełną zdolność do czynności prawnych;
  4. złoży oświadczenie o braku możliwości zamieszkania w miejscowości realizowania aktywności zawodowej;
  5. złoży oświadczenie o poszukiwaniu zatrudnienia lub o podjętym zatrudnieniu.

Pomoc finansowa udzielana jest ze środków PFRON okres maksymalnie 36 miesięcy i ma charakter degresywny i wynosi:

  1. od 1 do 12 miesiąca – 100% kosztów najmu, nie więcej jednak niż 100% miesięcznej wysokości maksymalnej kwoty dofinansowania dla danej lokalizacji wynajmowanego lokalu mieszkalnego lub domu jednorodzinnego;
  2. od 13 do 24 miesiąca – 70% kosztów najmu, nie więcej jednak niż 70% miesięcznej wysokości maksymalnej kwoty dofinansowania dla danej lokalizacji wynajmowanego lokalu mieszkalnego lub domu jednorodzinnego;
  3. od 25 do 36 miesiąca – 40% kosztów najmu, nie więcej jednak niż 40% miesięcznej wysokości maksymalnej kwoty dofinansowania dla danej lokalizacji wynajmowanego lokalu mieszkalnego lub domu jednorodzinnego.

Maksymalna wysokość dofinansowania miesięcznego kosztu wynajęcia lokalu mieszkalnego lub domu jednorodzinnego spełniającego indywidualne kryterium dostępności dla beneficjenta na terenie powiatu świeckiego wynosi:

  1. dla osoby poruszającej się przy pomocy wózka inwalidzkiego – 38% wartości określonej aktualną wartością średnich wskaźników przeliczeniowych kosztu odtworzenia 1 m2 powierzchni użytkowej budynków mieszkalnych obowiązującej na poszczególnych poziomach terytorialnych, ogłaszaną przez Bank Gospodarstwa Krajowego w programie „Mieszkanie na Start” na dany kwartał;
  2. dla osoby poruszającej się bez pomocy wózka inwalidzkiego – 28% wartości określonej aktualną wartością średnich wskaźników przeliczeniowych kosztu odtworzenia 1 m2 powierzchni użytkowej budynków mieszkalnych obowiązującą na poszczególnych poziomach terytorialnych, ogłaszaną przez Bank Gospodarstwa Krajowego w programie „Mieszkanie na Start” na dany kwartał.

Zadania obejmujące zakres pomocy osobom niepełnosprawnym w zakresie rehabilitacji społecznej realizuje PCPR.

Wobec powyższego realizacji pilotażowego programu zostaje powierzona PCPR w zakresie, o którym mowa w niniejszej uchwale.

Wicestarosta
Franciszek Koszowski

 

[1] Zmiany tekstu jednolitego wymienionej ustawy zostały ogłoszone w Dz. U. z 2022r.: poz. 583.

[2] Zmiany tekstu jednolitego wymienionej ustawy zostały ogłoszone w Dz. U. z 2022r.: poz. 558, poz. 1981.

    • Rodzaj aktu prawnego Uchwała Zarządu
    • Rok podjęcia (podpisania) 2022
    • Status Obowiązujący
    • Sesja 167
    • Data podjęcia (podpisania) 26.07.2022
    • Data rozpoczęcia obowiązywania ..
    • Data wejścia w życie ..
    • Data publikacji w dzienniku urzędowym Nie opublikowano
    • Nr publikacji w dzienniku urzędowym Nie dotyczy
    • Pozycja w dzienniku urzędowym Nie opublikowano
    • Nr aktu prawnego 167/1114/22
    • Czego dotyczy dodawany akt prawny przystąpienia do programu „Samodzielność-Aktywność-Mobilność!” Mieszkanie dla absolwenta zatwierdzonego przez Radę Nadzorczą Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych oraz powierzenia zadań Powiatowemu Centrum Pomocy Rodzinie w Świeciu związanych z realizacją programu
    • Podstawa prawna wydania art. 4 ust. 1 pkt. 5, art. 32 ust. 1, art. 33 i art. 48 ust. 2 ustawy z dnia 5 czerwca 1998 roku o samorządzie powiatowym (Dz. U. z 2022 roku poz. 528 ze zm.) oraz art. 35a ust. 1 pkt. 4 ustawy z dnia 27 sierpnia 1997 roku o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych (Dz. U z 2021 roku poz. 573 ze zm.)
    • Grupa aktów prawnych Uchwały Zarządu
    • Typ treściAkty prawne

Informacje

Rejestr zmian