Uchwała Nr XXXV/217/21
Rady Powiatu Świeckiego
z dnia 29 września 2021 r.
w sprawie określenia zasad i trybu udzielania dotacji celowej na prace konserwatorskie, restauratorskie i roboty budowlane przy zabytkach wpisanych do rejestru zabytków lub gminnej ewidencji zabytków, położonych na obszarze powiatu świeckiego.
Na podstawie art. 4 ust. 1 pkt 7 i art. 12 pkt 11 ustawy z dnia 5 czerwca 1998 r. o samorządzie powiatowym (Dz. U. z 2020 r. poz. 920 ze zm.1)) oraz art. 81 ust. 1 ustawy z dnia 23 lipca 2003 r. o ochronie zabytków i opiece nad zabytkami (Dz. U. z 2021 r. poz. 710 ze zm.2)) uchwala się co następuje:
§ 1. Określa się zasady udzielania dotacji celowej z budżetu Powiatu Świeckiego na prace konserwatorskie, restauratorskie i roboty budowlane przy zabytkach wpisanych do rejestru zabytków i gminnej ewidencji zabytków, położonych na obszarze Powiatu Świeckiego, sposób jej rozliczania oraz postępowania z wnioskami o udzielenie dotacji.
§ 2. Z budżetu Powiatu Świeckiego może być udzielona dotacja celowa na prace konserwatorskie, restauratorskie i roboty budowlane przy zabytku wpisanym do rejestru zabytków lub gminnej ewidencji zabytków, położonym na obszarze powiatu świeckiego.
§ 3. 1. Dotacja może być udzielona podmiotowi, zwanemu dalej wnioskodawcą, posiadającemu tytuł prawny do zabytku wynikający z prawa własności, użytkowania wieczystego, trwałego zarządu, ograniczonego prawa rzeczowego lub stosunku zobowiązaniowego.
- W przypadku, gdy wnioskodawca jest przedsiębiorcą, w tym prowadzącym działalność wytwórczą w rolnictwie, udzielona dotacja stanowić będzie:
1) pomoc de minimis – zgodnie z rozporządzeniem Komisji (UE) nr 1407/2013 z dnia 18 grudnia 2013 r. w sprawie stosowania art. 107 i 108 Traktatu o funkcjonowaniu Unii Europejskiej do pomocy de minimis (Dz. U. UE L, nr 352 z 24.12.2013, s. 1, ze zm.);
2) pomoc de minimis w rolnictwie – zgodnie z rozporządzeniem Komisji (UE) nr 1408/2013 z dnia 18 grudnia 2013 r. w sprawie stosowania art. 107 i 108 Traktatu o funkcjonowaniu Unii Europejskiej do pomocy de minimis w sektorze rolnym (Dz. U. UE L, nr 352 z 24.12.2013, s. 9, ze zm.);
3) pomoc de minimis w rybołówstwie – zgodnie z rozporządzeniem Komisji (UE) nr 717/2014 z dnia 27 czerwca 2014 r. w sprawie stosowania art. 107 i 108 Traktatu o funkcjonowaniu Unii Europejskiej do pomocy de minimis w sektorze rybołówstwa i akwakultury (Dz. U. UE L, nr 190 z 27.06.2014, s. 45, ze zm.).
- Wnioskodawca ubiegający się o pomoc de minimis, z zastrzeżeniem ust. 4., zobowiązany jest do dostarczenia wraz z wnioskiem o dotację:
1) wszystkich zaświadczeń o pomocy de minimis, pomocy de minimis w rolnictwie lub rybołówstwie, jakie otrzymał w roku podatkowym, w którym ubiega się o pomoc oraz w ciągu dwóch poprzedzających go lat podatkowych, albo oświadczenia o wielkości pomocy de minimis, pomocy de minimis w rolnictwie lub pomocy de minimis w rybołówstwie, otrzymanej w tym okresie, albo oświadczenia o nieotrzymaniu takiej pomocy w tym okresie;
2) informacji niezbędnych do udzielenia pomocy de minimis, których zakres określony został w rozporządzeniu Rady Ministrów z dnia 29 marca 2010 r. w sprawie zakresu informacji przedstawianych przez podmiot ubiegający się o pomoc de minimis (Dz. U. nr 53, poz. 311 ze zm.).
- Wnioskodawca ubiegający się o pomoc de minimis w rolnictwie lub rybołówstwie zobowiązany jest do dostarczenia wraz z wnioskiem o dotację:
1) wszystkich zaświadczeń o pomocy de minimis w rolnictwie, jakie otrzymał w roku podatkowym, w którym ubiega się o pomoc oraz w ciągu dwóch poprzedzających go lat podatkowych, albo oświadczenia o wielkości pomocy de minimis otrzymanej w tym okresie, albo oświadczenia o nieotrzymaniu takiej pomocy w tym okresie;
2) wszystkich zaświadczeń o pomocy de minimis w rybołówstwie, jakie otrzymał w roku podatkowym, w którym ubiega się o pomoc oraz w ciągu dwóch poprzedzających go lat podatkowych, albo oświadczenia o wielkości pomocy de minimis otrzymanej w tym okresie, albo oświadczenia o nieotrzymaniu takiej pomocy w tym okresie;
3) wszystkich zaświadczeń o pomocy de minimis, jakie otrzymał w roku podatkowym, w którym ubiega się o pomoc oraz w ciągu dwóch poprzedzających go lat podatkowych, albo oświadczenia o wielkości pomocy de minimis otrzymanej w tym okresie, albo oświadczenia o nieotrzymaniu takiej pomocy w tym okresie;
4) informacji określonych w rozporządzeniu Rady Ministrów z dnia 11 czerwca 2010 r. w sprawie informacji składanych przez podmioty ubiegające się o pomoc de minimis w rolnictwie lub rybołówstwie (Dz. U. nr 121, poz. 810).
§ 4. Dotacja na prace konserwatorskie, restauratorskie i roboty budowlane przy zabytku wpisanym do rejestru zabytków lub gminnej ewidencji zabytków z terenu powiatu świeckiego może być udzielona wyłącznie na nakłady konieczne w zakresie określonym w art. 77 ustawy z dnia 23 lipca 2003 r. o ochronie zabytków i opiece nad zabytkami.
§ 5. 1. Wysokość środków przeznaczonych na dotacje ustalana jest corocznie w budżecie Powiatu Świeckiego.
- Dotacja może być udzielona w wysokości do 50% nakładów koniecznych na wykonanie prac konserwatorskich, restauratorskich i robót budowlanych przy zabytku wpisanym do rejestru zabytków lub gminnej ewidencji zabytków.
§ 6. 1. Ubieganie się o udzielenie dotacji następuje na podstawie pisemnego wniosku, którego wzór stanowi załącznik nr 1 do niniejszej uchwały, złożonego do Starostwa Powiatowego w Świeciu.
- Wnioski o udzielenie dotacji składa się:
1) do dnia 29 października 2021 roku – jeśli wykorzystanie dotacji planowane jest w 2022 roku,
2) do dnia 31 sierpnia roku poprzedzającego rok, w którym planowane jest wykorzystanie dotacji – w kolejnych latach.
- W przypadku przyznania niższej od wnioskowanej kwoty dotacji wnioskodawca zobowiązany jest – w ciągu 30 dni od daty otrzymania informacji o przyznaniu dotacji – do złożenia korekty zakresu rzeczowego i finansowego zadania dostosowując je do wysokości otrzymanej dotacji w formie skorygowanego wniosku. Wnioskodawca może zmniejszyć kwotę środków własnych i środków pochodzących z innych źródeł w ten sposób, aby dotacja stanowiła do 50% nakładów koniecznych.
- Złożenie wniosku o dotację nie jest równoznaczne z przyznaniem dotacji i nie gwarantuje przyznania dotacji w wysokości wnioskowanej.
- Wniosek zawierający braki formalne podlega uzupełnieniu w terminie do 7 dni od otrzymania wezwania. Wniosek, którego braków nie uzupełniono w terminie pozostawia się bez rozpatrzenia.
§ 7. Do wniosku o przyznanie dotacji należy załączyć następujące dokumenty (oryginały lub kopie potwierdzone za zgodność przez organ wydający lub pracownika Starostwa Powiatowego w Świeciu):
1) decyzję o wpisie obiektu do rejestru zabytków lub zaświadczenie o wpisie do gminnej ewidencji zabytków,
2) decyzję lub zalecenia właściwego organu ochrony zabytków zezwalającą na przeprowadzenie prac lub robót w zakresie zgodnym z wnioskiem,
3) aktualny dokument potwierdzający tytuł prawny do zabytku wynikający z prawa własności, użytkowania wieczystego, trwałego zarządu, ograniczonego prawa rzeczowego lub stosunku zobowiązaniowego,
4) kosztorys inwestorski lub ofertowy wraz z harmonogramem planowanych prac lub robót,
5) aktualne pozwolenie na budowę, jeżeli prace wymagają takiego pozwolenia lub pisemną informację, że nie jest ono wymagane przez przepisy prawa,
6) informację (oświadczenie) o tym, czy wnioskodawca ubiega się o dotację na prace objęte wnioskiem u innego organu mogącego udzielić dotacji na dzień składania wniosku,
7) wykaz prac wykonanych przy tym zabytku w okresie ostatnich pięciu lat z podaniem wysokości wydatków poniesionych na ich przeprowadzenie,
8) dokumentację fotograficzną stanu zachowania zabytku,
9) pełnomocnictwo, jeżeli wnioskodawca reprezentowany jest przez pełnomocnika,
10) w przypadku przedsiębiorcy dokumenty, o których mowa w § 3 ust. 3 lub ust. 4 niniejszej uchwały.
§ 8. Przy rozpatrywaniu wniosków o przyznanie dotacji uwzględnia się:
1) znaczenie zabytku dla dziedzictwa kultury,
2) dostępność zabytku dla ogółu społeczeństwa,
3) stan zachowania/zagrożenia w jakim znajduje się zabytek,
4) wysokość środków własnych.
§ 9. 1. Sprawy związane z przyjmowaniem wniosków oraz ich oceną pod względem formalnym i merytorycznym prowadzi właściwy wydział Starostwa Powiatowego w Świeciu.
- Zarząd Powiatu Świeckiego przedkłada Radzie Powiatu Świeckiego propozycję podziału środków na dotacje w projekcie budżetu na kolejny rok budżetowy.
- Decyzję o przyznaniu dotacji oraz jej wysokości podejmuje Rada Powiatu Świeckiego w formie uchwały.
- Od decyzji Rady Powiatu Świeckiego nie przysługuje odwołanie.
- W uchwale Rady Powiatu Świeckiego określa się nazwę wnioskodawcy, któremu udzielono dotację, nazwę zadania oraz kwotę dotacji.
§ 10. 1. Uchwała Rady Powiatu Świeckiego, o której mowa w § 9 ust. 3 stanowi podstawę do zawarcia umowy z wnioskodawcą.
- Przyznanie dotacji następuje na podstawie umowy zawartej pomiędzy Powiatem Świeckim a podmiotem wnioskującym, z uwzględnieniem przepisów ustawy z dnia 27 sierpnia 2009 r. o finansach publicznych.
- Umowa, o której mowa w ust. 2 określa szczegółowe warunki, sposób przekazania, rozliczenia i kontroli dotacji.
- Umowę zawiera się na czas oznaczony, nie dłuższy niż okres jednego roku budżetowego.
- W przypadku udzielenia dotacji będącej pomocą de minimis, pomocą de minimis w rolnictwie lub pomocą de minimis w rybołówstwie, podpisanie umowy z wnioskodawcą i wypłata kwoty dotacji przyznanej wnioskodawcy może nastąpić najpóźniej do 30 czerwca 2024 r.
- Podmioty otrzymujące dotację na realizację prac konserwatorskich, restauratorskich i robót budowlanych przy zabytku zobowiązane są prowadzić wyodrębnioną ewidencję wydatków, kosztów i nakładów.
- Wnioskodawcy, którym udzielono dotacji zobowiązani są do zamieszczenia we wszystkich materiałach, publikacjach, informacjach dla mediów, ogłoszeniach i wystąpieniach informacji, że zadanie jest finansowane ze środków Powiatu Świeckiego.
§ 11. 1. Dotacja podlega szczegółowemu rozliczeniu finansowemu i merytorycznemu w formie sprawozdania.
- Wnioskodawca, po zakończeniu prac lub robót, na które została przyznana dotacja, w sposób i w terminie określonym w umowie, składa sprawozdanie, którego wzór stanowi załącznik nr 2 do niniejszej uchwały.
- Do sprawozdania, o którym mowa w ust. 1 wnioskodawca zobowiązany jest dołączyć następujące dokumenty:
1) oryginały faktur/rachunków, które po przyjęciu rozliczenia dotacji zostaną zwrócone,
2) kopię umowy zawartej z wykonawca prac lub robót,
3) dokumentację fotograficzną po wykonaniu prac lub robót.
§ 12. Powiat Świecki ma prawo kontroli rzetelności realizowanego zadania w trakcie jego realizacji, jak i przez okres 5 lat od jego zakończenia.
§ 13. Wykonanie uchwały powierza się Zarządowi Powiatu Świeckiego.
§ 14. Uchwała wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia jej ogłoszenia w Dzienniku Urzędowym Województwa Kujawsko-Pomorskiego.
Przewodniczący Rady
Powiatu Świeckiego
Adam Knapik
Uzasadnienie
Art. 81 ust. 1 ustawy z dnia 23 lipca 2003 r. o ochronie zabytków i opiece nad zabytkami (Dz. U. z 2021 r. poz. 710 ze zm.) stanowi podstawę prawną, zgodnie z którą organ stanowiący powiatu może udzielić dotacji na prace konserwatorskie, restauratorskie i roboty budowlane przy zabytkach wpisanych do rejestru zabytków i gminnej ewidencji zabytków na zasadach określonych w uchwale. Podjęcie takiej uchwały przewiduje również przyjęty w tym roku przez Radę Powiatu Świeckiego „Powiatowy program opieki nad zabytkami na lata 2021-24”.
Projekt niniejszej uchwały, zgodnie z przepisami ustawy z dnia 30 kwietnia 2004 r. o postepowaniu w sprawach dotyczących pomocy publicznej (t.j. Dz. U. z 2021 r., poz. 743), został zgłoszony pismem o sygnaturze BOŚ.411.5.2021 z dnia 16 sierpnia 2021 r.:
- Prezesowi Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów, który pismem z dnia 24 sierpnia 2021 r., znak: DMP-1.530.588.2021, wprowadził zmiany, które zostały uwzględnione w niniejszej uchwale,
- Ministrowi Rolnictwa i Rozwoju Wsi, który pismem z dnia 26 sierpnia 2021 r., znak: BF.pp.0220.727.2021 nie zgłosił uwag.
W związku z powyższym, realizując zapisy przyjętego wcześniej „Powiatowego programu opieki nad zabytkami na lata 2021-24”, Rada Powiatu Świeckiego postanowiła przyjąć przedmiotową uchwałę.
Przewodniczący Rady Powiatu Świeckiego
Pan Adam Knapik
1) Zmiany do wymienionej ustawy zostały ogłoszone w: Dz. U. z 2021 r. poz. 1038.
2) Zmiany do wymienionej ustawy zostały ogłoszone w: Dz. U. z 2021 r. poz. 954.
-
- Rodzaj aktu prawnego Uchwała Rady
- Rok podjęcia (podpisania) 2021
- Status Obowiązujący
- Sesja XXXV
- Data podjęcia (podpisania) 29.09.2021
- Data rozpoczęcia obowiązywania ..
- Data wejścia w życie ..
- Data publikacji w dzienniku urzędowym 05.10.2021
- Nr publikacji w dzienniku urzędowym Nie dotyczy
- Pozycja w dzienniku urzędowym 4845
- Nr aktu prawnego XXXV/217/21
- Czego dotyczy dodawany akt prawny określenia zasad i trybu udzielania dotacji celowej na prace konserwatorskie, restauratorskie i roboty budowlane przy zabytkach wpisanych do rejestru zabytków lub gminnej ewidencji zabytków, położonych na obszarze powiatu świeckiego
- Podstawa prawna wydania art. 4 ust. 1 pkt 7 i art. 12 pkt 11 ustawy z dnia 5 czerwca 1998 r. o samorządzie powiatowym (Dz. U. z 2020 r. poz. 920 ze zm.1) oraz art. 81 ust. 1 ustawy z dnia 23 lipca 2003 r. o ochronie zabytków i opiece nad zabytkami (Dz. U. z 2021 r. poz. 710 ze zm.2)
- Grupa aktów prawnych Uchwały Rady
- Typ treściAkty prawne
Załączniki
Załącznik nr 1 do uchwały Rady Powiatu nr XXXV.217.21 (Rozmiar: 196 kB, PDF) | dodany: 15:11, 30.09.2021 | przez: Halina Matwiej | ||
Załącznik nr 2 do uchwały Rady Powiatu nr XXXV.217.21 (Rozmiar: 131 kB, PDF) | dodany: 15:12, 30.09.2021 | przez: Halina Matwiej |
Informacje
wytworzono: | data: 10.09.2021 | przez: Jarosław Jasnoch | |
wprowadzono: | data: 15:21, 30.09.2021 | przez: Halina Matwiej | |
udostępniono: | data: 15:21, 30.09.2021 | przez: Halina Matwiej | |
zmodyfikowano: | data: 13:40, 08.10.2021 | przez: Halina Matwiej | |
osoba odpowiedzialna: | Józef Gawrych | ||
podmiot udostępniający: | Starostwo Powiatowe w Świeciu |