Protokół wspólnego posiedzenia wszystkich Komisji Rady Powiatu Świeckiego z dnia 17 listopada 2021 r.

Obecni na posiedzeniu członkowie wszystkich Komisji – według załączonej listy obecności.

Obecni na posiedzeniu goście;

1. Karolina Gapska-Kostrzewa – Dyrektor Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Świeciu,

2. Bożena Gaca-Zielińska – Dyrektor Powiatowego Zespołu Ekonomiczno-Administracyjnego w Świeciu,

3. Iwona Karolewska Sekretarz Powiatu Świeckiego,

4. Karolina Kasica – Dyrektor Powiatowego Urzędu Pracy w Świeciu,

5. Adam Meller – Dyrektor Powiatowego Zarządu Dróg w Świeciu,

6. Barbara Studzińska – Starosta Świecki,

7. Jolanta Wieczorek – Kierownik Wydziału Organizacyjnego Starostwa Powiatowego w Świeciu,

8. Dariusz Woźniak – Skarbnik Powiatu Świeckiego.

 

Otwarcia wspólnego posiedzenia wszystkich Komisji Rady Powiatu Świeckiego dokonała Przewodnicząca Komisji Polityki Finansowej Pani Katarzyna Kaczmarek-Sławińska, która powitała obecnych radnych i przybyłych gości. Następnie stwierdziła quorum pozwalające podejmować uchwały Komisji i przedstawiła proponowany porządek obrad, który został przyjęty jednogłośnie:

1. Prezentacja projektu budżetu Powiatu Świeckiego na 2022 rok oraz projektu Wieloletniej Prognozy Finansowej Powiatu Świeckiego na lata 2022-2038.

2. Sprawy bieżące.

Do pkt.1

Pani Barbara Studzińska powitała wszystkich zgromadzonych na wspólnym posiedzeniu wszystkich Komisji Rady Powiatu Świeckiego w sprawie omówienia projektu budżetu na 2022 rok, a następnie przeszła do przedstawienia zarysu ogólnego projektu uchwały Rady Powiatu w sprawie uchwalenia budżetu Powiatu Świeckiego na rok 2022 (projekt uchwały stanowi załącznik do protokołu Zarządu Powiatu z dnia 10 listopada 2021 r.) Rozpoczęła od omówienia dochodów, jakie tworzą budżet Powiatu, a które zawarte są na 43 stronie projektu budżetu. Na przyszły rok planowane jest tylko 130 mln złotych co daje o 7 mln złotych mniej niż w roku bieżącym. Wspomniała, iż przyszły rok jest pierwszym rokiem istotnych zmian w prawie dot. dochodów jednostek samorządu terytorialnego, wprowadzonych przez Rządowy Fundusz Polski Ład, w wyniku którego dochody gmin i powiatów są zupełnie inaczej kalkulowane, co powoduje, że dochody powiatu w części bieżącej się zmieniają. W związku z tym, że dochody bieżące podlegają niezależnej od powiatu zmianie, a po stronie wydatkowej następuje wzrost, co przekłada się na problem ze zbilansowaniem dochodów z wydatkami bieżącymi. Po raz pierwszy na starcie jest deficyt po stronie wydatków bieżących, lecz jest to absolutnie zgodne z prawem, są bowiem pewne uwarunkowania określające, dlaczego ten deficyt może być i kiedy musi zostać wyrównany. Podkreśliła, iż na ten moment jest to deficyt bezpieczny, uważa, że powiat poradzi sobie z tą sytuacją, ale nie ulega wątpliwości, że budżet 2022 roku jest bardzo trudny i ograniczony. Wspomniała, że zmienia się jego struktura – jest mniej dochodów bieżących, a więcej funduszy, do których Powiat będzie mógł aplikować o pozyskanie środków, pod warunkiem zapewnienia udziału własnego, których otrzymanie nie jest w 100 % pewne. Przywołała sytuację, kiedy to powiat złożył 3 projekty, a zostało  przyznane dofinansowanie tylko na 2 małe projekty.

Jeśli chodzi o zadania, które powiat chce wykonać w przyszłym roku, najbardziej istotne są tzw. zadania inwestycyjne, pokazują one aktywność powiatu, w przyszłym roku są zaplanowane na kwotę prawie 21,5 mln złotych, choć jest to istotnie mniej niż w zeszłym roku (w załączniku numer 3, na stronie 23 projektu budżetu wymienione są wszystkie zadania inwestycyjne). Są to przede wszystkim zadania realizowane przy udziale własnym, a pozostałe brakujące środki Powiat zamierza pozyskać ze środków zewnętrznych, tj. z Rządowego Funduszu Polski Ład: Program Inwestycji Strategicznych, czy z Rządowego Funduszu Dróg Samorządowych.

Dodała, iż jest również kwota 1 800 000 złotych, która przeznaczona jest na przebudowę infrastruktury drogowej na terenie Nowego Szpitala, a dofinasowanie z Rządowego Funduszu Polski Ład: Program Inwestycji Strategicznych na to zadanie wynosi 95% wartości projektu, w związku z tym jest to zadanie, które jak najbardziej powiat jest w stanie sfinansować. Następnie kwota 60 000 zł ma być przeznaczona na zakup serwerów do wydziału Geodezji (działania Starostwa i wszystkich jednostek organizacyjnych opierają się na programach, serwerach, komputerach, należy więc zapewnić urządzenia o odpowiedniej mocy, jakości, zabezpieczeniach), natomiast 120 000 złotych zaplanowane jest na wymianę windy w budynku Starostwa Powiatowego w Świeciu. Obecna winda zamontowana została w 2004 roku i nie posiada odpowiednich wymagań. Powiat zastanawiał się, czy nie przeprowadzić modernizacji istniejącej windy, ale zakup wymaganych paneli okazał się bardzo drogi, a sama winda jest już na tyle wyeksploatowana, że bardziej opłacalne jest wymienienie windy niż inwestowanie środków w stare urządzenie. Ponadto planowany jest zakup komputerów, oprogramowania i licencji dla Starostwa Powiatowego.

Na oświatę i wychowanie zostanie przeznaczona kwota 22 tys. złotych, m. in. na modernizację dróg wewnętrznych na terenie Zespołu Szkół w Nowem i założenie klimatyzacji w Sali gimnastycznej w Zespole Szkół w Nowem, adaptację pomieszczeń na pracownię informatyczną w Zespole Szkół Ponadpodstawowych w Świeciu oraz adaptację pomieszczeń mieszkalnych z przeznaczeniem na salę lekcyjną.  Są to zadania oświatowe inwestycyjne, a w budżecie są jeszcze inne zadania, które są bieżącymi wydatkami związanymi z funkcjonowaniem szkół. W Powiatowym Centrum Pomocy Rodzinie zaplanowany jest zakup serwera na kwotę 20 tysięcy złotych, a w PUP w Świeciu modernizacja toalet z dostosowaniem do potrzeb osób niepełnosprawnych. W Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym w Warlubiu zaplanowane są środki na wykonanie dokumentacji na budowę internatu, ponieważ kolejnym krokiem będzie złożenie wniosku na sfinansowanie budowy tego obiektu do Rządowego Funduszu Polski Ład: Program Inwestycji Strategicznych bądź do Programu Regionalnego: Fundusze Europejskich dla Kujaw i Pomorza na lata 2021-2027.W Domu Dziecka w Bąkowie wymagany jest zakup nowego pieca konwekcyjno-parowego, który stanowi wyposażenie kuchni.

Powiat uzyskał także dofinasowanie z Rządowego Funduszu Polski Ład: Program Inwestycji Strategicznych w wartości 95% na budowę instalacji fotowoltaicznych w budynkach powiatowych, z pominięciem budynku Starostwa, na którym panele już są. Pani Barbara Studzińska wspomniała również o zadaniu dot. zagospodarowania wody deszczowej w budynku Starostwa, na które zabezpieczono kwotę 30 tys. złotych udziału własnego. Dodała, że planowany jest również zakup samochodu elektrycznego do Starostwa, ponieważ od 1 stycznia 2022 roku wszedł w życie ustawowy wymóg posiadania przez jednostki samorządu terytorialnego przynajmniej 10% floty samochodowej w postaci samochodów elektrycznych. Może być to sfinansowane z Funduszu Ochrony Środowiska. Ostatnia propozycja inwestycyjna to 150 tys. złotych na przebudowę zabytkowego spichlerza w Bąkowie. W najbliższym konkursie z programów strategicznych powiat będzie mógł złożyć wniosek o dofinansowanie tej inwestycji.

Tak jak co roku, proponowane jest również dofinansowanie spółek wodnych oraz Ochotniczej Straży Pożarnej. Na spotkaniu spółek wodnych, które odbyło się na Komisji Ochrony Środowiska przyjęto propozycję, aby dofinansować bieżące funkcjonowanie. Spółki wodne, które otrzymały dofinansowanie wymienione są na stronie 47 projektu budżetu – jest ich 8. Dofinansowanie Ochotniczej Straży Pożarnej wymienione jest na stronie 51 uzasadnienia projektu budżetu. Zostało uwzględnione dofinansowanie tych zakupów, które poprawiają bezpieczeństwo powiatu i doposażają, w sposób bezpośredni, działające Ochotnicze Straże Pożarne.

Pani Barbara Studzińska podkreśliła, że budżet ten zabezpiecza wszystkie kwoty związane z bieżącym funkcjonowaniem Starostwa Powiatowego i jednostek organizacyjnych. Proponowane jest również przeznaczenie środków na podwyżki wynagrodzeń dla wszystkich pracowników Powiatu w wysokości 200 zł brutto do wynagrodzenia zasadniczego, a także 50 000 złotych przeznaczone na zwiększenie wynagrodzeń w PUP w Świeciu, ponieważ po zaprzestaniu (bezpośrednio przez Ministerstwo Pracy) dofinansowania, które jeszcze funkcjonowało przez ostatnie 2 lata, wynagrodzenie pracowników w PUP odstaje od wynagrodzeń w jednostkach podlegających pod powiat.

Na stronie 25 projektu budżetu wymienione są projekty drogowe jak i inne, które finansowane są ze środków zewnętrznych (są to projekty drogowe, projekty realizowane w szkołach, np. program Erasmus, projekt „Aktywni zawodowo”, pozwalający zmienić kwalifikacje zawodowe prowadzony przez PUP i PCPR). Łączna wartość projektów planowanych przez powiat opiewa na kwotę 14 mln złotych, a kwota dofinansowania wynosi 9 492 000 złotych.

Starosta podsumowała, iż celem budżetu jest utrzymanie planu drogowego, zapewnienie bezpiecznego funkcjonowania wszystkich jednostek organizacyjnych powiatu, inwestowanie w kapitał, jakim są pracownicy poprzez podwyżkę wynagrodzeń. Pani Barbara Studzińska dodała, iż było bardzo dużo dyskusji na temat budżetu i podkreśliła, iż są pewne ryzyka, a największym z nich jest nieotrzymanie środków na zadania drogowe, gdyż program drogowy w głównej mierze oparty jest na finansowaniu zewnętrznym.

Pan Dariusz Woźniak szczegółowo omówił projekt budżetu Powiatu Świeckiego na 2022 rok oraz projekt Wieloletniej Prognozy Finansowej Powiatu Świeckiego na lata 2022-2038 (projekty uchwał stanowią  załącznik do protokołu Zarządu Powiatu z dnia 10 listopada 2021 r.).

Pan Adam Knapik zwrócił się z prośbą do Skarbnika o obrazowe wyjaśnienie różnic pomiędzy deficytem bieżącym a deficytem budżetowym (zagrożeniem są bieżące sprawy), bo z tym być może będą związane wnioski do budżetu.

Pan Dariusz Woźniak wyjaśnił, że deficyt budżetu to różnica między planowanymi dochodami a planowanymi wydatkami, a w przyszłym roku wynosi on prawie 5 mln złotych, z czego 2 mln złotych powiat finansuje długiem, a 3 mln złotych będą pochodzić z wolnych środków. Dodał, że bardzo ważnym parametrem jest deficyt na działalności bieżącej, czyli różnica między dochodami, które powiat co roku otrzymuje, a wydatkami jakie musi ponieść na np. płace, prąd, paliwo. W ramach grupy wydatków bieżących można wyłonić pewne zadania, które nie musza być zrealizowane. Następnie podkreślił, że ustawodawca wprowadził 4-letni okres na zbilansowanie deficytu bieżącego. Dodał, iż nie jest on duży, a po wprowadzeniu środków subwencyjnych zrobi się lekka nadwyżka. Pan Dariusz Woźniak odniósł się też do kwestii ew. wniosków. Powiat posiada wydatki bieżące w wysokości 114 mln złotych, z czego aż 73 mln złotych są to wynagrodzenia oraz pochodne od wynagrodzeń, a więc ponad 60% wydatków bieżących to wynagrodzenia. Mimo, iż tak mocno rosną zadania, nie jest proponowane zwiększenie zatrudnienia. Ponadto zaznaczył, że wydatki na zadania takie jak fotowoltaika nie ograniczą kosztów energii elektrycznej, ale spowodują, że te koszty nie wzrosną za mocno. 

Pani Angelika Macura zapytała, w jakiej wysokości prognozowana jest dotacja na zakup samochodów.

Pan Dariusz Woźniak odpowiedział, że nie ma na razie tego w budżecie, ale jeśli zostanie złożony wniosek to pojawią się środki.  

Pan Józef Gawrych uzupełnił, że od 22 listopada ruszył nowy nabór wniosków, w którym mogą skorzystać jednostki samorządu terytorialnego, a powiat będzie mógł wystąpić o dotacje do Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska.

Pani Katarzyna Kaczmarek-Sławińska zastanawiała się, czy kwota 140 000 zł nie będzie za mała, dlatego że jeśli chodzi o samochody, to głównym problemem są baterie. Należałoby przyjąć, że jest to już powyżej 60KW, więc cena takich samochodów wynosi od 155 tys. złotych wzwyż. Ponadto wydaje się, iż Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska opublikował już wstępne ramy programu i będzie można pozyskać dofinasowanie nawet do 70 tys. złotych w zależności od rodzaju jednostki oraz wykorzystania tego samochodu. Dodała, że jeśli chodzi o bieżące koszty energii przy wykorzystaniu fotowoltaiki, być może należałoby zdobyć także punkty ładowania, na które również jest dofinansowanie. Wystarczyłby 1 punkt ładowania do 10KW na terenie budynku Starostwa lub ew. szkół zastępujący zużycie z tytułu paliw, i przechodzimy na samowystarczalność, zmniejszy się więc obciążenie z tytułu zakupu paliw.

Pan Józef Gawrych odniósł się do wypowiedzi Pani Katarzyny Kaczmarek-Sławińskiej i wyjaśnił, że koncepcja, która została wykonana nie przewiduje takich rozwiązań. Zostały dopasowane moce na poszczególnych obiektach pod kątem możliwości zakładania paneli fotowoltaicznych, np. na dachu Starostwa konserwator zabytków nie pozwolił na zainstalowanie instalacji większej, niż 24KW. Nie było technicznej możliwości i nie jest to także opłacalne. Nieopłacalne jest również tworzenie instalacji powyżej 50KW, ponieważ obowiązują inne zasady i tryb inwestycji. Koncepcja była podstawą do złożenia wniosku, który jest już rozpatrzony, nadwyżki nie są planowane. Odniósł się również do ceny samochodu, o której mówiła Pani Katarzyna Kaczmarek-Sławińska, że były brane pod uwagę wyższe kwoty, ale alternatywą będzie samochód o mniejszej baterii niż 40KW. W wyniku kompromisu została zaplanowana kwota 140 tys. złotych, a przyszłoroczny przetarg zdecyduje, jaki to będzie samochód.

Pani Iwona Manys zapytała, czy w związku z opracowaniem dokumentacji na budowę internatu w Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym w Warlubiu na kwotę 180 tys. złotych, jest informacja, że w przyszłości inwestycja ta będzie finansowana ze środków Polskiego Ładu. Zapytała również, czy budowa tego internatu wynika np. z przygotowania strategii Powiatu na lata następne i ew. jak, jeżeli planuje się inwestycje. Dodała, iż w pozostałej działalności zabezpieczone są środki na pokrycie kosztów utrzymania budynku byłego internatu w Zespole Szkół w Nowem w wysokości 160 300 złotych i zadała pytanie, skąd wynika taka kwota oraz co tam się znajduje.        

Pani Barbara Studzińska odpowiedziała, że internat w Warlubiu ujęty był w Strategii Rozwoju Powiatu, która zakończyła się w 2020 roku, ale zadanie to będzie ujęte w strategii, która będzie niezbędna do uzyskania środków unijnych. Dodała, że będzie możliwość dofinansowania nawet z 2 źródeł: Rządowego Funduszu Polski Ład: Program Inwestycji Strategicznych bądź Programu Regionalnego:  Fundusze Europejskich dla Kujaw i Pomorza na lata 2021-2027.

W związku z tym, że internat był już zaplanowany i jest źródło finansowania, zostało zaproponowane opracowanie dokumentacji i złożenie wniosku. Natomiast inne zadania inwestycyjne, które zaplanowane są w ramach oświaty to m. in. dokumentacja na budowę Sali gimnastycznej w II LO w Świeciu, która będzie skończona w przyszłym roku.

Pan Dariusz Woźniak wyjaśnił zasady finansowania budynku internatu. Strona wydatkowa tego projektu wynosi 160 300 złotych, po stronie dochodów jest 142 000 złotych, a więc Powiat dokłada kwotę ok. 18 tys. złotych. Te instytucje, które się tam znajdują bądź ludzie, w zdecydowanej większości refinansują koszty utrzymania tego internatu. Mieszczą się tam mieszkania, które osoby fizyczne wynajmują, mieszczą się tam również mieszkania chronione.              

Pan Marek Mazurek odwołał się do wypowiedzi Pana Dariusza Woźniaka i stwierdził, że w swej wypowiedzi poszedł na skróty, bo nie poinformował o bieżących kosztach utrzymania internatu.

Pan Dariusz Woźniak wyjaśnił, że Pani Katarzyna Kaczmarek-Sławińska słusznie zauważyła, że koszty bieżące wynoszą ok 160 tys. złotych, natomiast kosztów inwestycyjnych jest 0.

Pan  Grzegorz Goral odniósł się do wydatków na zakupy inwestycyjne i zapytał, co stanie się z obecną windą, kiedy zostanie zdemontowana, czy będzie ona sprzedana.

Pani Barbara Studzińska wyjaśniła, że winda jest cały czas eksploatowana, niestety jest często w awarii.

Pani Iwona Karolewska odpowiedziała, iż ekspertyza pokaże, czy windę można sprzedać czy podjąc inne kroki.

Pan Dariusz Woźniak dodał, że koszt windy szacowany jest na 172 tys. zł.

Pani Urszula Kempińska-Czerwińska odniosła się do problematyki internatu. Wyjaśniła, że był to głównie wniosek Komisji Oświaty, Kultury, Sportu i Turystki. Internat jest niezbędny dla tej szkoły, ponieważ w ostatnich 5 latach bardzo mocno wzrosła liczba uczniów. Wspomniała, że Dyrektor szkoły powiedział, iż ma 2-3 miejsca, a zgodnie z rozporządzaniem, w stosunku do powierzchni, w ośrodkach szkolno-wychowawczych są pewne normy, które należy ściśle przestrzegać. Dodała także, że internat ten znajduje się na 2 i 3 piętrze, nie jest to dogodne miejsce. Dobrze byłoby więc, aby wykorzystać środki finansowe i poprawić warunki szkoły.

Pani Iwona Manys zapytała, czy zostały zakupione serwery, które były w planach na ten rok, ponieważ wszystkie zakupy nie zostały wykonane. Pani Iwona Manys zapytała również o dział 720 Informatyka.

Pan Dariusz Woźniak wyjaśnił, że jeśli chodzi o Infostradę był to projekt 3-4 letni, który już się zakończył lub się zakończy, ponieważ ostatnia informacja z Urzędu Marszałkowskiego wskazuje na to, iż być może będą pewne przesunięcia na przyszły rok. Na moment tworzenia budżetu była wiedza, że projekt ten się zakończył. 2000 zł to zaplanowana dotacja dla Sejmiku na tzw. trwałość projektu, a wcześniejsze 2 mln były to same wydatki inwestycyjne związane z realizacją projektu, w związku z tym nie należy tego porównywać.

Pani Jolanta Wieczorek odpowiedziała, iż jeśli chodzi o zakupy na ten rok, wszystkie planowane serwery są już pozyskane. Istnieje duże ryzyko nie zrealizowania zakupu serwerów do wydziału geodezji, ponieważ nie ma możliwości (ze względu na Covid) dostarczenia sprzętu do końca roku, lecz wszystkie inne wydziały otrzymały wymagany sprzęt.

Pani Iwona Manys zadała pytanie dot. funduszu płac wspólnych jednostek. Zapytała, czy Powiat będzie systematycznie podwyższał wynagrodzenie pracownikom Urzędu Pracy, ponieważ jednorazowe dojście do wynagrodzenia pracowników Starostwa byłoby zbyt dużym obciążeniem finansowym. 

Pani Barbara Studzińska wytłumaczyła, że Dyrektor PUP wie, jaka grupa pracowników ma najbardziej odstające wynagrodzenia i podkreśliła, że wynika, to z faktu, że pracownicy PUP mieli inne źródło finansowania, które obecnie się skończyło.    

Pani Angelika Macura odniosła się do wydatków na programy i projekty realizowane ze środków Funduszy Strukturalnych i Funduszu Spójności. Odnośnie projektu „Wykwalifikowana kadra=Profesjonalna szkoła” podana jest kwota 45 683 zł, a finansowanie tego programu wynosi 0. Zapytała więc, czy kwota z dotacji celowych całkowicie pokryje te koszty.

Pani Barbara Studzińska odpowiedziała, że kwota dotacji celowych w 100% pokryje koszty projektu.

Pan Adam Knapik powiedział, iż dyskusja przy uchwalaniu budżetu była dosyć rozbudowana, chodziło o planowane tegoroczne dotacje na OSP. Radni wyszli z propozycją, że jest konieczność przygotowania uchwały rady, która określi obiektywne kryteria przyznawania tych dotacji, aby uniknąć zarzutów, iż wydatkuje się te dotacje do celów politycznych. Zdaniem Pana Adama Knapika kwoty przeznaczone na dofinansowanie OSP, w przypadku 5 zadań są kwotami związanymi z podstawowym utrzymaniem jednostek, które powinny ponosić gminy. Dodał, że w trudnej sytuacji jest Pan Józef Gawrych, który jednocześnie jest członkiem Zarządu i członkiem OSP. Mało wiarygodne są zapewnienia o tym, iż jest to wnikliwie konsultowane i że Powiat dofinansowuje tylko i wyłącznie te rzeczy, z którymi OSP same sobie nie poradzą. Druga kwestia, do której odniósł się Pan Adam Knapik dot. kilku spraw przy uchwalaniu budżetu. Powiedział, iż wskazywał na błąd w utrzymywaniu zasady przekazywania środków do Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w innych miejscowościach. Zapytał również, czy jest konieczność dalszej partycypacji powiatowych środków w finansowaniu wynagrodzeń na zadania przypisane administracji rządowej, które ujęte są w budżecie Wojewody i wskazał, że dokładane są środki na wynagrodzenie Powiatowego Inspektora Nadzoru Budowalnego. Dodał także, iż budżet ten jest budżetem trudnym i pogratulował Skarbnikowi za spięcie takiego budżetu.

Pani Barbara Studzińska powiedziała, że wnioski OSP traktowane są tak samo, jak każdy wniosek złożony do budżetu powiatu, oceniane są one indywidualnie. Jeżeli Rada Powiatu zadecyduje, że niektóre zadania nie mają być sfinansowane, Zarząd się z tym zgodzi. Wytłumaczyła także, że współpraca z Poradnią Psychologiczno-Pedagogiczną w Koronowie służy dobru młodzieży i dzieci, jest to współpraca samorządowa, a pieniądze przeznaczone na obsługę nie przynoszą strat. Podkreśliła, iż jest to dobre rozwiązanie dla społeczeństwa. Powiat dofinansowuje koszty płac administracji rządowej zarówno pracowników pracujących w Starostwie, jak i Powiatowego Inspektoratu, jak również Komisji ds. Orzekania o Stopniu Niepełnosprawności, lecz nawzajem się to przenika. Pani Barbara Studzińska uważa, że jest to prawidłowe rozwiązanie, ujednolica to wynagrodzenia, które są w Starostwie i służy to prawidłowemu wykonywaniu zadań. Odwołała się również do sprawy Komisji i dodała, że z końcem roku jest znacząca refundacja.

Pan Dariusz Woźniak powiedział, iż dotacja wynosi 90%, a 10% to wkład własny powiatu.

Pani Barbara Studzińska dodała, ze w niektórych przypadkach także Wojewoda dokłada do wynagrodzeń, ale część wynagrodzenia pracowników administracji rządowej faktycznie finansuje Powiat.

Pan Józef Gawrych wyjaśnił, że pomysł dzielenia środków na OSP (jeśli chodzi o dotacje na zakupy inwestycyjne) jest jego autorstwa. Wspomniał sytuację, kiedy to Zarząd, na jego wniosek zaproponował 50 000 złotych w formie dotacji inwestycji, ale Radni zgłaszali propozycje wydatków typowo bieżących, w związku z tym nastąpiło zwiększenie budżetu, który zarząd podniósł do kwoty 66 500 złotych. Wszystkie 8 wniosków, które zostały złożone zostały pozytywnie rozpatrzone.       

Pan Franciszek Koszowski odniósł się do Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w Koronowie. Zauważył, że do poradni z dziećmi jeżdżą rodzice, gro z nich pracuje w Koronowie (jest to odległość ok. 8 km) i poddał pod wątpliwość fakt, że rodzic pojechałby do innej poradni np. oddalonej o 50 km. Koszty te nie są współmierne do kosztów, jakie musieliby ponosić rodzice przyjeżdżając z dziećmi do Poradni w Świeciu. Taka była decyzja ówczesnej wtedy Starosty Pani Marzeny Kempińskiej. Słuszne jest zatem podtrzymanie tej decyzji, z której zadowoleni są zarówno rodzice jak i nauczyciele.

Pan Adam Knapik powiedział, iż nie ma żadnych dostępnych danych dot. liczby porad czy osób, które jeżdżą do poradni. Nie wiadomo zatem, jaki jest jednostkowy koszt.

Pani Barbara Studzińska przeprosiła za nieprzekazanie danych dot. m.in. liczby porad i zapewniła, iż Pani Dyrektor zajmie się tą sprawą. Podkreśliła jednak, że Powiat nie jest przedsiębiorstwem ani biznesem, powiat zaspokaja społeczne potrzeby ludzi i musi działać tak, żeby te zadania i świadczenia, które są w kompetencjach powiatu jak najlepiej realizować.

Pani Katarzyna Kaczmarek-Sławińska zapytała, czy prognozowanie dot. wpływów z CIT i PIT będzie tylko i wyłącznie tajemnicą Ministerstwa Finansów, czy samorządy również będą otrzymywały wstępne prognozy, w jakim idzie to kierunku: czy nie będzie możliwości osiągnięcia tych przychodów czy też będzie nadwyżka.

Pan Dariusz Woźniak wytłumaczył, iż na podstawie własnych analiz i śledzenia strony Ministerstwa Finansów, gdzie publikowane jest w trybie miesięcznym wykonanie budżetu państwa.  Ministerstwo nie informuje jednak na bieżąco.

Pani Katarzyna Kaczmarek-Sławińska dopytała, czy w przypadku otrzymania zwrotu powiat jest w stanie wcześniej wyłapać ten moment.

Pan Dariusz Woźniak wyjaśnił, że jest tylko możliwość bieżącego analizowania, będzie to pewne dopiero po zakończeniu roku budżetowego, a więc nie jest możliwe przewidzenie tego mechanizmu szybciej. Minister wysyła takie informacje 15 października, w której to może zawrzeć ew. prognozy dot. PIT czy CIT.

Pan Adam Knapik dodał ze swojej strony, iż nie wiadomo, jaki procent podatników przejdzie z podatku osobistego na ryczałt, z którego to samorządy nie mają odpisu. Bardzo duży wpływ do budżetu państwa będzie z tytułu wzrostu podatku ryczałtowego, a cała nadwyżka wzrostowa planowana jest do przeznaczenia samorządom.

Pan Dariusz Woźniak przyznał rację Panu Adamowi Knapikowi i dodatkowo powiedział, iż w ustawie Pomoc dla samorządów w związku z Polskim Ładem z 08 września  jest zapis, że dochody na rok kolejny nie mogą być mniejsze niż dochody z roku poprzedniego. To będzie regulowane subwencją wyrównawczą.

Pan Adam Knapik dodał, iż jest jeszcze jedno zagrożenie, mianowicie pomoc dla samorządów bezpośrednio z budżetu państwa ma być docelowo realizowana w zależności od zamożności samorządu.

Pan Dariusz Woźniak zgodził się z przedmówcą i wyjaśnił ponadto, że można napędzać wysokość subwencji rozwojowej poprzez udzielanie dotacji z państwowych funduszy. W takiej sytuacji samorządy zyskają podwójnie: samorządy otrzymają dużą dotację na inwestycję, w związku z tym będą miały dużą dynamikę, a następnie zostaną nagrodzone subwencją rozwojową. Wytłumaczył również, iż wskaźnik zamożności uwzględniany jest w funduszu drogowym.

Do pkt. 2

Pan Adam Knapik prosił, aby po sesji w dniu 01.12.2021 r. Przewodniczący Komisji i Przewodniczący Klubów zarezerwowali sobie czas w związku z zaplanowaną dyskusją na temat ustawy dot. wynagrodzenia Prezydenta RP i osób zajmujących kierownicze funkcje w państwie.

Na tym posiedzenie zakończono.

Protokolant:

Joanna Ekert

Biuro Rady

Przewodniczący Komisji Rewizyjnej

/-/

(Marek Mazurek)

Przewodnicząca Komisji Skarg, Wniosków i Petycji

/-/

(Angelika Macura)

Przewodnicząca Komisji Oświaty, Kultury, Sportu i Turystyki

/-/

(Urszula Kempińska-Czerwińska)

Przewodnicząca Komisji Zdrowia, Pomocy Społecznej i Polityki Prorodzinnej

/-/

(Iwona Manys)

Przewodnicząca Komisji Polityki Finansowej

/-/

(Katarzyna Kaczmarek-Sławińska)

Przewodniczący Komisji Infrastruktury i Gospodarki

/-/

(Brunon Han)

Przewodniczący Komisji Ochrony Środowiska, Rolnictwa i Leśnictwa

/-/

(Grzegorz Tomaszewski)      

 

       

 

 

 

Informacje

Rejestr zmian