Protokół wspólnego posiedzenia Komisji Zdrowia, Pomocy Społecznej i Polityki Prorodzinnej oraz Komisji Polityki Finansowej Rady Powiatu Świeckiego z dnia 27 marca 2018r.

Obecni na posiedzeniu członkowie Komisji – według załączonych list obecności.
Obecni na posiedzeniu goście:

  1. Kasica Karolina – Dyrektor Powiatowego Urzędu Pracy w Świeciu
  2. Pilińska Katarzyna – Kierownik działu rehabilitacji społecznej osób niepełnosprawnych i pozyskiwania środków z funduszy krajowych i Unijnych Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Świeciu
  3. Gapska- Kostrzewa Karolina – Kierownik działu pomocy społecznej, pieczy zastępczej interwencji kryzysowej Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Świeciu.
  4. Gackowska Małgorzata – Powiatowy Inspektor Sanitarny w Świeciu
  5. Topor Natalia – przedstawiciel Powiatowej Stacji Sanitarnej w Świeciu
  6. Krzyżanowska Iwona – przedstawiciel Powiatowej Stacji Sanitarnej w Świeciu
  7. Karolewska Iwona – Sekretarz Powiatu
  8. Gawrych Józef – Kierownik Wydziału ochrony Środowiska, Rolnictwa i leśnictwa Starostwa Powiatowego w Świeciu
  9. Koszowski Franciszek – Starosta Świeci
  10. Woźniak Dariusz – Skarbnik Powiatu
  11. Napiórkowska-Starczewska Izabela – Powiatowa Inspekcja Weterynaryjna w Świeciu.

Otwarcia posiedzenia dokonała Przewodnicząca Komisji Zdrowia, Pomocy Społecznej i Polityki Prorodzinnej Pani Beata Sternal-Wolańczyk, która powitała obecnych radnych i przybyłych gości. Następnie stwierdziła quorum pozwalające obradować i przedstawiła program posiedzenia:

  1. Analiza materiałów będących przedmiotem obrad Rady Powiatu Świeckiego.
  2. Informacja na temat szczepień przeprowadzanych wśród populacji Powiatu Świeckiego, ilości postępowań w sprawie braku zgłaszalności na obowiązkowe szczepienia.
  3. Analiza planowanych dochodów i wydatków związanych z ochroną środowiska za 2017 rok, z uwzględnieniem dotacji celowych z budżetu powiatu świeckiego na inwestycje z zakresu ochrony środowiska.
  4. Sprawy bieżące.

Do pkt. 1 i 2

Pani Beata Sternal-Wolańczyk wprowadzając do tematu „Informacja na temat szczepień przeprowadzanych wśród populacji Powiatu Świeckiego, ilości postępowań w sprawie braku zgłaszalności na obowiązkowe szczepienia” powiedziała, że obecnie w Kraju działają organizacje antyszczepionkowe. Pojawiają się nawet postępowania sądowe w tym względzie jak również pomysły związane ze skierowaniem do Sejmu projektu znoszącego obowiązek szczepienia.

Pani Małgorzata Gackowska z tego, co wie, ukazał się pierwszy wyrok sądowy przyznający rację podmiotom egzekwującym obowiązek szczepienia dzieci. Następnie przedstawiając Informację o sytuacji sanitarno-epidemiologicznej w Powiecie Świeckim (Informacja stanowi załącznik do protokołu posiedzenia Zarządu Powiatu Świeckiego z dnia 14 marca 2018r.) powiedziała, że ubiegły rok przebiegał dosyć spokojnie i nie było żadnych ekstremalnych wydarzeń, które miałyby zły wpływ na zdrowie publiczne mieszkańców powiatu. Liczba szczepień mimo wszystko utrzymywała się na dużym poziomie. Przyznała, że istnieją ruchy antyszczepionkowe. Rodzice wysyłają do Inspekcji pisma o podobnej treści i z podobnymi pytaniami, na które z racji braku kompetencji odpowiedzi nie są udzielane. Odsyła w tej sprawie rodziców do Konsultanta Wojewódzkiego bądź innych instytucji posiadających kompetencje w sprawie szczepień. Mimo to stara się z takimi rodzicami rozmawiać i informować, jak również egzekwować obowiązek szczepienia. Jeszcze nie jesteśmy na etapie, żeby któryś z rodziców był ukarany przez Wojewodę. Procedura jest dosyć długa. Z tego, co wie postępowania takie na szczeblu wojewódzkim także trwają długo. Niestety mało jest wniosków rozpatrzonych na naszą korzyć Sanepidu. Ma nadzieję, że to się zmieni po pojawiających się pierwszych wyrokach sądowych, przyznających rację Sanepidowi. Kończąc podkreśliła, że mimo wszystko odsetek szczepień jest dosyć wysoki.

Pani Beata Sternal-Wolańczyk zapytała czy na terenie Powiatu Świeckiego pojawia się obszar, gdzie liczba szczepień dość znacząco spadła.

Pani Natalia Topor odpowiedziała, że problem jest ogólnopolski. Jeśli choodzi o Powiat Świecki w tym roku jedynie 59 osób nie zostało zaszczepionych. Prowadzone są w tym względzie postępowania, które traktowane są indywidualnie.

Pani Małgorzata Gackowska dodała, że ze szczepieniami największy problem ma Toruń. Dane są ruchome, ponieważ część rodziców udaje się przekonać do zaszczepienia dziecka. Póki, co nie ma jeszcze efektu ukarania. Ale kwalifikuje się do tego parę rodzin, z którymi póki, co rozmawiamy i wysyłamy pisma.

Pani Beata Sternal-Wolańczyk zapytała czy rozwiązał się problem z dystrybucją szczepionek.

Pani Małgorzata Gackowska odpowiedziała, że Powiatowi Inspektorzy nie odbierają niewykorzystanych szczepionek od podmiotów. Póki co nie ma nakazu w tym względzie od Wojewódzkiego Inspektora. Problem polega na tym, że szczepionki są z krótkim terminem ważności, co pogarsza sprawę.

Pani Beata Sternal-Wolańczyk z wypowiedzi wywnioskowała, że póki co w Powiecie Świeckim nie ma zagrożenia ruchami antyszczepionkowymi na masową skalę. To samo, jeśli chodzi o ryzyko populacyjne chorób, chyba, że chodzi o te, które przywożą osoby zza wschodniej granicy np. gruźlica.

Pani Małgorzata Gackowska powiedziała, że w Kraju występuje coraz więcej przypadków gruźlicy.

Pani Beata Sternal-Wolańczyk zapytała czy prawdą jest, że w tym roku był w Powiecie Świeckim śmiertelny przypadek grypy.

Pani Małgorzata Gackowska odpowiedziała przecząco. Jest w posiadaniu oświadczenia szpitala, w którym przebywał pacjent, że wynik badania w kierunku grypy był ujemny.

Pan Piotr Szewczuk poprosił o informację odnośnie badania wody i kontroli w gospodarstwach sprzedających produkty regionalne.

Pani Małgorzata Gackowska powiedziała, że weszło w życie nowe rozporządzenie nakazujące badanie wody przez gospodarstwa sprzedające produkty regionalne.

Pani Beata Sternal-Wolańczyk zapytała, kto będzie wykonywał to badanie.

Pani Małgorzata Gackowska wyjaśniła, że przedsiębiorca będzie miał dowolność wyboru spośród akredytowanych laboratoriów. Harmonogram będzie ustalał z nami w zależności od wielkości produkcji.

Pan Franciszek Koszowski uważa to za niedorzeczne, skoro gospodarstwa są podłączone do wodociągów gminnych.

Pani Małgorzata Gackowska powiedziała, że przepisy stanowią o tym, że zakład wodociągów odpowiada za jakość wody tylko do wodomierza.

Pan Franciszek Koszowski zastanawia się, co może stać się z wodą za wodomierzem.

Pani Małgorzata Gackowska powiedziała, że może być niewłaściwa instalacja.

Pani Beata Sternal-Wolańczyk zapytała o koszt badania wody.

Pani Małgorzata Gackowska odpowiedziała, że uzależniony jest od zakresu badania, ale przypuszcza, że około 1500 zł.

Pani Iwona Karolewska zapytała czy były kiedykolwiek zgłoszenia o niezdrowej żywności sprzedawanej np. na ,,Zielonym Targu” w Tleniu.

Pani Małgorzata Gackowska odrzekła, że są skargi pod tym kątem, że produkty sprzedawane są w upale. To nie jest tak, że Sanepid na nic nie pozwala, ale są granice. Trzeba reagować, gdy sprzedający na uwagę o upale mówi, że swoim ciałem robi cień na produkcie.

Pan Adam Gatner poinformował o pomyśle Nowego Szpitala w Świeciu, aby zorganizować przychodnię szczepień osób wyjeżdżających za granicę. Zapytał czy takowa musi spełniać jakieś dodatkowe warunki.

Pani Beata Sternal-Wolańczyk powiedziała, że wystarczy mieć zwykły punkt szczepień zarejestrowany u Wojewody z wykwalifikowaną kadrą. Przychodnia w Świeciu dokonuje takich szczepień już od kilku lat i ma podpisaną umowę z zakładem pracy wysyłającym pracowników za granicę.

Pani Małgorzata Gackowska dodała, że trzeba mieć ewentualnie sprzęt antywstrząsowy taki, jak wszystkie punkty.

Pan Piotr Szewczuk poprosił o informację z Weterynarii odnośnie sprzedaży produktów regionalnych.

Pani Izabela Napiórkowska powiedziała, że po zeszłorocznej akcji informacyjnej w Inspekcji Weterynaryjnej zarejestrowało się sporo podmiotów. W przypadku rolniczego handlu detalicznego 37 – z czego 3 podmioty, które sprzedają produkty mleczne, 20 podmiotów sprzedających miód, 13 podmiotów sprzedających jaja, 1 podmiot sprzedający drób, 1 sprzedający produkty mięsne, 2 podmioty sprzedające ryby oraz 1 sprzedający wyroby cukiernicze. Jeśli chodzi o sprzedaż bezpośrednią zarejestrowane są 43 podmioty – 9 podmiotów sprzedających drób i jaja, 9 sprzedających ryby, 24 sprzedające miód i 1 podmiot sprzedaje zwierzęta łowne. W zeszłym roku całkiem sporo skontrolowano podmiotów prowadzących sprzedaż bezpośrednią, a do kontroli rolniczego handlu detalicznego dopiero się przymierzamy.

Pan Andrzej Łażewski zapytał czy produkty regionalne można kupić tylko dla własnego użytku, czy można również kupić od rolnika do dalszej odsprzedaży.

Pani Izabela Napiórkowska odpowiedziała, że produkty pochodzące z rolniczego handlu detalicznego można sprzedawać w gospodarstwie konsumentowi końcowemu, więc żadne sklepy czy restauracje nie wchodzą w grę. Można tego dokonać na festynach, kiermaszach czy wystawach organizowanych w celu promocji żywności. W przypadku sprzedaży bezpośredniej te podmioty mogą prowadzić dostawy do sklepu. W przypadku rolniczego handlu detalicznego nie ma żadnych ograniczeń terytorialnych (może być też prowadzona sprzedaż przez Internet), co innego jeśli chodzi o sprzedaż bezpośrednią, w tym przypadku produkty można sprzedawać na terenie województwa i województw sąsiednich.

Pan Franciszek Koszowski negatywnie ocenił obostrzenia nałożone na gospodarstwa jeśli chodzi o zagrożenie ze strony ASF.

Pan Adam Gatner przyznał, że spowodują one, że polskiemu rolnikowi nie będzie się opłacało trzymać trzody chlewnej.

Pani Izabela Napiórkowska powiedziała, że jakoś trzeba się zabezpieczyć przed chorobą.

Pan Franciszek Koszowski uważa, że głównym nosicielem ASF nie są zwierzęta a człowiek, który wyrzuca gdziekolwiek padłe zwierzęta czy handluje zwierzętami niewiadomego pochodzenia.

Pani Katarzyna Pilińska i Pani Karolina Gapska-Kostrzewa przedstawiły:
1. Sprawozdanie z działalności Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Świeciu
2. Sprawozdanie z efektów pracy organizatora rodzinnej pieczy zastępczej
(Sprawozdania stanowią załącznik do protokołu posiedzenia Zarządu Powiatu Świeckiego z dnia 14 marca 2018r.)

Pani Beata Sternal – Wolańczyk zapytała czy w specjalistycznej placówce opiekuńczo-wychowawczej poza naszym powiatem jest rodzeństwo.

Pani Gapska-Kostrzewa odpowiedziała, że chodzi o jedno dziecko umieszczone tam od urodzenia.

Pani Beata Sternal-Wolańczyk odnośnie informacji o korzystaniu z hostelu przez 3 rodziny zapytała ile czasu obejmowała pomoc.

Pani Gapska-Kostrzewa odpowiedziała, że były to bardzo krótkie pobyty.

Pani Beata Sternal-Wolańczyk zapytała o to czy podczas nieobecności osób wymagających pomocy jest tam jakiś ochroniarz.

Pani Gapska-Kostrzewa odpowiedziała przecząco i dodała, że do godziny 15.30 Ośrodek Interwencji Kryzysowej obsługują pracownicy, jeśli są tam umieszczone osoby to po tej godzinie do 7: 30 następnego dnia wchodzi firma ochroniarska.

Pani Katarzyna Pilińska oraz Pani Karolina Kasica przedstawiły projekt uchwały Rady Powiatu Świeckiego w sprawie określenia zadań i wysokości środków Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych przeznaczonych na realizację tych zadań w Powiecie Świeckim w 2018r. (Projekt uchwały stanowi załącznik do protokołu posiedzenia Zarządu Powiatu z dnia 14 marca 2018r.).

 Pani Beata Sternal-Wolańczyk zapytała o środki, które zabrakły lub zostały pod koniec roku niewykorzystane.

Pani Karolina Kasica odpowiedziała, że zostały środki z realizacji jednego ze staży.

Pani Katarzyna Pilińska dodała, że z uwagi na zwiększenie o 5 liczby uczestników Warsztatów Terapii Zajęciowej w Świeciu było zwiększenie środków m.in. z oszczędności w PUP.

Pan Piotr Szewczuk zapytał o zeszłoroczne środki z PFRON na warsztaty terapii zajęciowej. Z tego, co pamięta, miał być dofinansowany zakup samochodu.

Pani Katarzyna Pilińska powiedziała, że w zeszłym roku zakupiono samochód, który był współfinansowany z PFRON i Powiatu.

Pan Piotr Szewczyk zapytał o płynność finansową dotacji z PFRON.

Pani Katarzyna Pilińska odpowiedziała, że wszystko jest realizowane na bieżąco. W tym roku mamy o 100 000 zł więcej z uwagi na zwiększoną liczbę uczestników WTZ Świecie.

Pan Piotr Szewczuk zapytał czy z tego tytułu liczba pracowników Warsztatów jest wystarczająca.

Pani Katarzyna Pilińska odpowiedziała, że na każde 5 osób musi być terapeuta, więc takowego trzeba było dodatkowo zatrudnić.

Pan Józef Gawrych przedstawił:
1. projekt uchwały Rady Powiatu Świeckiego w sprawie przyjęcia projektu uchwały w sprawie zasad udzielania dotacji celowych z budżetu Powiatu Świeckiego dla gminnych spółek wodnych na bieżące utrzymanie wód i urządzeń wodnych oraz na finansowanie lub dofinansowanie inwestycji (Projekt uchwały stanowi załącznik do protokołu posiedzenia Zarządu Powiatu z dnia 27 marca 2018r.),
2. Informację pn. „Analiza planowanych dochodów i wydatków związanych z ochroną środowiska za 2017 rok, z uwzględnieniem dotacji celowych z budżetu powiatu świeckiego na inwestycje z zakresu ochrony środowiska” (w załączeniu do protokołu).

Pan Szczepan Nowakowski zapytał czy Powiat finansuje zdjęcie i utylizację eternitu z prywatnych domów.

Pan Józef Gawrych przypomniał, że na terenie Powiatu istnieje składowisko odpadów niebezpiecznych, czyli w tym przypadku odpadów azbestowych. Mieszkańcy mogą korzystać z dotacji na utylizację eternitu z tym, że środki pochodzą z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska, a ich wydatkowanie nadzorują gminy. W poprzednich latach było to stuprocentowe finansowanie, obecnie 70%. Wnioski składa się do gmin.

Pan Zbigniew Kapusta z tego co wie środki na ten cel są obecnie bardzo ograniczone.

Pani Beata Sternal-Wolańczyk zapytała czy każda gmina samodzielnie reguluje kwestię wysokości dofinansowania.

Pan Józef Gawrych odpowiedział, że gmina jest tylko przekaźnikiem środków od Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska, który to reguluje.

Pani Beata Sternal-Wolańczyk zapytała czy jest robiony monitoring ilości zdjętego eternitu i ilości do zdjęcia.

Pan Józef Gawrych odpowiedział, że nie posiada dokładnych danych, bo inwentaryzację przeprowadzały gminy. Z tego co się orientuje niewymienionych dachów jest jeszcze sporo, ale jest jeszcze trochę czasu, bo obowiązek wymiany jest do roku 2032.

Pani Bożena Szydłowska przedstawiła projekt uchwały Rady Powiatu Świeckiego w sprawie zatwierdzenia do realizacji projektu p.n. „Edukacja dorosłych na rzecz rynku pracy w powiecie sępoleńskim, świeckim i tucholskim” (Projekt uchwały stanowi załącznik do protokołu posiedzenia Zarządu Powiatu z dnia 23 marca 2018r.).

 Do projektu uchwały żadnych merytorycznych uwag i zapytań nie zgłoszono.

Pani Iwona Karolewska przedstawiła projekt uchwały Rady Powiatu Świeckiego w sprawie wyrażenia opinii o projekcie uchwały sejmiku Województwa Kujawsko-Pomorskiego, w sprawie podziału obszaru Województwa Kujawsko-Pomorskiego na okręgi wyborcze, ustalenie ich numerów i granic oraz liczby radnych do Sejmiku Województwa Kujawsko-Pomorskiego (w załączeniu do protokołu).

Pani Marzena Kempińska poprosiła Sekretarz o przedstawienie ilości mandatów w poszczególnych okręgach.

Pani Iwona Karolewska powiedziała, że w okręgu wyborczym – miasto Bydgoszcz – 5, drugi okręg – Powiat Sępoleński, Tucholski, Nakielski, Żniński, Świecki –  5, kolejny – Miasto Grudziądz oraz Powiat Brodnicki, Grudziądzki, Wąbrzeski, Golubsko-Dobrzyński – 5 oraz okręg, w którego skład wchodzą Miasto Toruń oraz Powiat Toruński i Chełmiński – 5 (ten okręg się nie zmienił), Powiat Bydgoski, Inowrocławski i Mogileński – 5 i miasto Włocławek oraz Powiat Aleksandrowski, Lipnowski, Radziejowski, Włocławski – 5. W pierwszym okręgu mamy 321 000 mieszkańców, kolejny okręg 338 000 mieszkańców, kolejno 325 000 mieszkańców i 337 000 mieszkańców.

Pan Dariusz Woźniak przedstawił projekt uchwały Rady Powiatu Świeckiego w sprawie zmiany budżetu Powiatu Świeckiego na rok 2018 (Projekt uchwały stanowi załącznik do protokołu posiedzenia Zarządu Powiatu z dnia 14 marca 2018r.).

Pan Szczepan Nowakowski zapytał o powód wstrzymania wycinki drzew przy drodze Drzycim-Żur.

Pan Dariusz Woźniak odpowiedział, że prawdopodobnie chodzi o jakiś protest, który został zażegnany. Proponuje zadać to pytanie Dyrektorowi Powiatowego Zarządu Dróg podczas sesji Rady Powiatu.

Pan Szczepan Nowakowski  zastanawia się, czy to nie wydłuży czasu rozpoczęcia inwestycji na tym odcinku.

Pan Dariusz Woźniak odpowiedział, że inwestycja już została rozpoczęta. Dużo drzew zostało usuniętych.

Pani Beata Sternal-Wolańczyk zapytała o sytuację związaną z inwestycjami drogowymi w Przechowie i propozycją ruchu pojazdów w tym rejonie.

Pan Dariusz Woźniak powiedział, że ul. Wojska Polskiego będzie z pierwszeństwem przejazdu. Na inne rozwiązanie Dyrektor PZD nie wyraził zgody. Wszelkie pytania, co do dróg krajowych należy kierować do Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad. Problem będzie z ruchem na drodze krajowej, przypuszcza, że będą ogromne korki.

Pan Piotr Szewczuk potwierdził słowa przedmówcy o korkach.  Nie rozumie jak może być zapisane w przetargu, że wygrywający ustali trasę objazdu. Ubolewa, że któryś raz z rzędu dowiadujemy się o pewnych kwestiach po fakcie.

Pan Dariusz Woźniak powiedział, że Dyrektor PZD wiedział o wszystkim wcześniej i na każdym etapie zgłaszał negatywne stanowisko, które było odrzucane.

Pan Piotr Szewczuk zapytał, co w sytuacji, gdy inwestor zaproponuje tymczasową sygnalizację świetlną.

Pan Dariusz Woźniak odpowiedział, że z naszej strony nie będzie na to zgody. Więc tak jak mówił na początku, będzie droga z „ustąp pierwszeństwa”. Przypuszcza, że w tej sytuacji będą ogromne korki w kierunku Torunia. Niestety nie mamy na to wpływu, bo to nie jest nasza inwestycja. Dyrektor wyraźnie wnioskował o rondo w Przechowie. Niestety nie ma na nie zgody.

Do pkt. 4

Pan Szczepan Nowakowski w związku z bardzo głośnym tematem dotyczącym firmy ,,Know How” ze Szczecina poprosił, aby zapoznać się z wnioskami NIK w tej sprawie. Na pytanie radnej Marzeny Kempińskiej czy chodzi o kontrolę w Szpitalu w Wąbrzeźnie odpowiedział twierdząco.

Pani Marzena Kempińska negatywnie oceniła zarzuty wskazane w raporcie pokontrolnym NIK wspomnianym przez przedmówcę.

Pan Dariusz Woźniak z tego, co się orientuje, całe przekształcenie Szpitala w Wąbrzeźnie chyba uznane zostało za bezprawne. Uważa, że przypadek Szpitala w Wąbrzeźnie nie jest taki sam jak Szpitala w Świeciu, niemniej należy się zapoznać z raportem.

Pani Beata Sternal-Wolańczyk poprosiła o przygotowanie wersji papierowej raportu NIK dla członków Komisji Zdrowia, Pomocy Społecznej i Polityki Prorodzinnej.

 Na tym posiedzenie zakończono.

 Protokolant:
Agnieszka Wnęk
Biuro Rady

Przewodnicząca Komisji Zdrowia, Pomocy Społecznej i Polityki Prorodzinnej

(Beata Sternal-Wolańczyk)

Przewodniczący Komisji

(Szczepan Nowakowski)

 

,

Informacje

Rejestr zmian