Protokół wspólnego posiedzenia Komisji Zdrowia, Pomocy Społecznej i Polityki Prorodzinnej oraz Komisji Polityki Finansowej Rady Powiatu Świeckiego z dnia 21 grudnia 2016r.

 

 Obecni na posiedzeniu członkowie Komisji – według załączonych list obecności.

Obecni na posiedzeniu goście:

  1. Karolewska Iwona – Sekretarz Powiatu Świeckiego
  2. Koszowski Franciszek – Starosta Powiatu Świeckiego
  3. Semrau Zbigniew – Kierownik Wydziału Spraw Obywatelskich i Zarządzania Kryzysowego Starostwa Powiatowego w Świeciu
  4. Tomaszewski Grzegorz – Przewodniczący Komisji Rewizyjnej Rady Powiatu Świeckiego
  5. Woźniak Dariusz – Skarbnik Powiatu.

 

Otwarcia posiedzenia dokonał Przewodniczący Komisji Polityki Finansowej Pan Szczepan Nowakowski, która powitał obecnych radnych i przybyłych gości. Następnie stwierdził quorum pozwalające obradować i przedstawił proponowany program posiedzenia:

  1. Analiza materiałów będących przedmiotem obrad Rady Powiatu.
  2. Przyjęcie planu pracy Komisji na 2017r.
  3. Sprawy bieżące.

 Do pkt. 1

 Pani Iwona Karolewska przedstawiła projekt uchwały Rady Powiatu Świeckiego w sprawie przyjęcia Planu Pracy Rady Powiatu Świeckiego na 2017 rok (Projekt uchwały stanowi załącznik do protokołu).

 Do projektu uchwały merytorycznych zapytań i uwag nie zgłoszono.

 Członkowie Komisji Polityki Finansowej zapoznali się z projektem planu pracy Komisji na 2017 rok.

Po dyskusji plan pracy Komisji na 2017 rok przyjęto jednogłośnie w wersji stanowiącej załącznik do protokołu (Uchwała Komisji Nr 10/16).

Członkowie Komisji Zdrowia, Pomocy Społecznej i Polityki Prorodzinnej zapoznali się z projektem planu pracy Komisji na 2017 rok.

 Pan Zbigniew Kapusta zaproponował wpisanie do planu pracy Komisji temat zdrowotności uczniów w szkołach. Chodzi głównie o korzystanie z telefonów, laptopów, tabletów itd.

Pani Beata Sternal-Wolańczyk zapytała czy chodzi o to, żeby zastanowić się nad tym, czy używanie tego sprzętu szkodzi zdrowiu.

Pan Zbigniew Kapusta potwierdził.

Pani Beata Sternal-Wolańczyk przyznała, że polska młodzież ma mało ruchu. Uważa, że raczej w gestii gminy leży postulowanie o zwiększenie zajęć ruchowych, ponieważ zacząć już trzeba od przedszkola i szkoły podstawowej.

Pan Adam Gatner, jako Dyrektor Gimnazjum w Serocku poinformował, że Kuratorium zaczęło monitorować, (co kwartał) ilość zwolnień z WFu.

Pani Beata Sternal-Wolańczyk przyznała, że wzrasta świadomość ruchu. Zastanawia się jedynie, jaki wpływ ma Powiat na rozwiązanie tego problemu, oprócz tego, że na ten temat Komisja Zdrowia porozmawia.

Pan Zbigniew Kapusta powiedział, że należy zwrócić uwagę na ten problem.

Pani Beata Sternal-Wolańczyk zaproponowała dopisanie w planie pracy Komisji w miesiącu maju tematu: „Działania profilaktyczne w zakresie propagowania i promowania zdrowego trybu życia wśród dzieci w wieku szkolnym w placówkach oświatowych podległych Powiatowi Świeckiemu”.

 Po dyskusji plan pracy Komisji na 2017 rok przyjęto jednogłośnie w wersji stanowiącej załącznik do protokołu (Uchwała Komisji Nr 13/16).

 Następnie odnośnie projektu budżetu Powiatu Świeckiego na 2017r. Pan Dariusz Woźniak poinformował zebranych o wyniku prac i opiniach poszczególnych Komisji Rady Powiatu Świeckiego. I tak:

  1. Komisja Polityki Finansowej – pozytywna opinia bez uwag. 3 osoby za, głosów przeciwnych i wstrzymujących brak.
  2. Komisja Zdrowia, Pomocy Społecznej i Polityki Prorodzinnej – pozytywna opinia bez uwag. 6 osób za, głosów przeciwnych i wstrzymujących brak.
  3. Komisja Ochrony Środowiska, Rolnictwa i Leśnictwa – pozytywna opinia bez uwag.
    4 osoby za, głosów przeciwnych i wstrzymujących brak.
  4. Komisja Infrastruktury i Gospodarki – pozytywna opinia bez uwag. 5 osób za, głosów przeciwnych i wstrzymujących brak.
  5. Komisja Rewizyjna – pozytywna opinia bez uwag. 4 osoby za, głosów przeciwnych
    i wstrzymujących brak.
  6. Komisja Oświaty, Kultury Sportu i Turystyki – pozytywna opinia z uwagami.
    7 osób za, głosów przeciwnych i wstrzymujących brak. Rzeczona Komisja wystosowała dwa wnioski:
  • Obniżyć kwotę dotacji o 150 000zł na Międzygminny Ośrodek Opiekuńczy w Pruszczu.
  • Obniżyć kwotę dotacji dla Inkubatora przedsiębiorczości o 50 000zł i zwiększyć rezerwę ogólną.

Podsumował, że oba wnioski Komisji zostały przez Zarząd Powiatu przeanalizowane i rozpatrzone negatywnie. Dodał, że zostaną one przegłosowane podczas Sesji i w zależności od wyniku głosowania budżet zostanie uchwalony z poprawką, lub bez niej.

Nadmienił, że sam Zarząd Powiatu dokonał jednej poprawki w budżecie, która proponuje zwiększenie dotacji dla Gminy Świecie wyższej o 50 000zł z przeznaczeniem na remont zamku poprzez przesunięcie środków z zadania drogowego, jakim jest przebudowa drogi powiatowej Jeżewo-Sulnowo. Wynika to z kwoty pozostałej po przetargu, która jest niższa o 1 000 000zł, niż ta zaplanowana na przebudowę wspomnianej drogi. Dzięki takiemu zabiegowi Zarząd Powiatu jest wstanie powrócić do deklaracji złożonej Burmistrzowi Świecia, która zakładała przeznaczenie 100 000zł na remont zamku.

Następnie przedstawił najistotniejsze zmiany w Wieloletniej Prognozy Finansowej Powiatu Świeckiego na lata 2017-2026.

 Do informacji merytorycznych zapytań i uwag nie zgłoszono.

 Członkowie Komisji zapoznali się z projektem uchwały Rady Powiatu Świeckiego w sprawie wyemitowania obligacji przez Powiat Świecki oraz określenia zasad ich zbywania, nabywania i wykupu (projekt uchwały stanowi załącznik do protokołu posiedzenia Zarządu Powiatu Świeckiego z dnia 21 grudnia 2016r.).

 Do projektu uchwały merytorycznych zapytań i uwag nie zgłoszono.

 Członkowie Komisji zapoznali się z projektem uchwały Rady Powiatu Świeckiego w sprawie:

  1. udzielenia pomocy finansowej Gminie Świecie na realizację zadania związanego z ochroną zabytków,
  2. udzielenia pomocy finansowej Związkowi Gmin Międzygminnemu Ośrodkowi Opiekuńczemu w Pruszczu na realizację zadania związanego z ochroną środowiska,
  3. udzielenia pomocy finansowej Gminie Pruszcz na realizację zadania związanego z ochroną środowiska,
  4. udzielenia pomocy finansowej Gminie Świecie na realizację zadania związanego z ochroną środowiska,
  5. udzielenia pomocy finansowej Gminie Świekatowo na realizację zadania związanego z przebudową drogi gminnej,
  6. udzielenia pomocy finansowej Gminie Pruszcz na realizację zadania związanego z przebudową drogi gminnej,
  7. udzielenia pomocy finansowej Gminie Bukowiec na realizację zadania związanego z przebudową drogi gminnej,
  8. udzielenia pomocy finansowej Gminie Lniano na realizację zadania związanego z przebudową drogi gminnej,
  9. udzielenia pomocy finansowej Gminie Dragacz na realizacje zadania związanego z przebudową drogi gminnej

(projekt uchwał stanowią załączniki do protokołu posiedzenia Zarządu Powiatu Świeckiego z dnia 14 grudnia 2016r.).

 Do projektów uchwał merytorycznych zapytań i uwag nie zgłoszono.

 Pan Dariusz Woźniak przedstawił projekt uchwały Rady Powiatu Świeckiego w sprawie zmiany budżetu Powiatu Świeckiego na rok 2016 (projekt uchwały stanowi załącznik do protokołu posiedzenia Zarządu Powiatu Świeckiego z dnia 14 grudnia 2016r.).

 Do projektu uchwały merytorycznych zapytań i uwag nie zgłoszono.

 Pan Dariusz Woźniak przedstawił projekt uchwały Rady Powiatu Świeckiego w sprawie ustalenia wykazu wydatków niewygasających w roku 2016 (projekt uchwały stanowi załącznik do protokołu posiedzenia Zarządu Powiatu Świeckiego z dnia 21 grudnia 2016r.).

 Do projektu uchwały merytorycznych zapytań i uwag nie zgłoszono.

 Pan Szczepan Nowakowski zapytał o drogę Zbrachlin-Tleń.

 Pan Dariusz Woźniak poinformował, że Marszałek Województwa zmienił koncepcję podziału środków w ramach programu TEN-T. Pierwotna zakładała, że jest ogłoszony konkurs ogólny i startują w nim wszystkie powiaty. Wówczas nasz powiat chciał przedstawić we wniosku cała drogę. Marszałek to z etapował, więc będziemy do tych środków aplikować z poszczególnymi etapami. Pierwszy z nich to odcinek Zbrachlin-Łowin.

Pan Franciszek Koszowski powiedział, że patrząc przyszłościowo na rok 2018 odnośnie dróg, był na spotkaniu się z Dyrektorem Lasów Państwowych, podczas którego deklarowano dofinansowanie 30% na drogi wiodące przez lasy. Zaznaczył, że żadna droga nie wypadnie z powiatowego planu drogowego, a z oszczędności po przetargowych będą realizowane dodatkowe inwestycje drogowe zgłaszane w międzyczasie. Jeśli chodzi o drogę Jeżewo-Lipinki zaplanowaną na rok 2018 okazuje się, że będzie dofinansowana teraz. Dyrektor Lasów zadeklarował także dofinansowanie drogi Szewno-Serock. Starosta za niekorzystne uznał podział środków przez Marszałka na TEN-T w zależności od kilometrów dróg w powiatach. Nam przypadło 5,5 mln zł. Jest wprost powiedziane, że musi być albo połączenie z węzłem albo strefą ekologiczną. Wynika z tego, że prawdopodobnie tylko trzy powiaty się kwalifikują do skorzystania z tych pieniędzy. Było do podziału 85.000.000zł. i gdyby Marszałek od razu ogłosił konkurs dla tych powiatów, co się kwalifikują, otrzymalibyśmy 25.000.000zł. na cały odcinek Zbrachlin-Tleń i wówczas byłby zrobiony w ramach jednego przetargu. Tymczasem długa droga przed nami. Przeciąga się to nie z naszego powodu.

Pan Szczepan Nowakowski zapytał, kiedy nastąpi inwestycja na drugiej części drogi.

Pan Franciszek Koszowski odpowiedział, że nie wcześniej niż w 2018 roku. Ponieważ w roku 2017 po rozpatrzeniu pierwszej tury – do maja – Marszałek będzie wiedział ile pieniędzy zostało i ogłosi drugi konkurs dla tych, którzy się kwalifikują.

Pan Szczepan Nowakowski wywnioskował, że w roku 2018 będzie realizowanych sporo dróg. Wyraził obawę czy uda się to zrobić.

Pan Franciszek Koszowski z posiadanej na chwilę obecną wiedzy wnioskuje, że wszystkie założone inwestycje zostaną zrealizowane w tym czasie. Jeśli chodzi o drogę w Grupie w kierunku jednostki wojskowej powiedział, że jeśli powiat dołoży część środków, zrealizuje ją Zarząd Wojewódzki. Odnośnie prawdopodobnego przejęcia odcinka drogi będącej w zarządzie Województwa na odcinku trzydziestokilometrowej drogi Błądzim-Lniano-Drzycim-Laskowice (czterokilometrowa droga wojewódzka jest już wyremontowana) powiedział, że powiat rozważy ten pomysł pod warunkiem dołożenia przez Marszałka 600.000 zł. do każdego kilometra. W przyszłym roku ma być także dokończony wał w Dragaczu.

 Pani Beata Sternal-Wolańczyk zapytała o sytuację w szpitalu w Świeciu odnośnie rozmów z pielęgniarkami.

 Pan Franciszek Koszowski odpowiedział, że porozumienie zostało podpisane ze związkami zawodowymi. Pani Gabriela Huppert– Sekretarz Związku Pielęgniarek i Położnych w Świeciu nie pracuje już w naszej placówce. Do rozmów wrócą jak po nowym roku będzie sieciowanie i podpisana nowa umowa odnośnie podwyżek. Narodowy Fundusz Zdrowia nie widzi żadnego zagrożenia, prezesi szpitala mają zapewnione dyżury do końca stycznia, czyli patrząc od strony merytorycznej żadnego zagrożenia nie ma. Starosta zapewnił, że porozumienie może przekazać członkom Komisji, bo jest w jego posiadaniu. Niestety nadal pielęgniarki piszą skargi mimo podpisanego dokumentu.

Pan Szczepan Nowakowski poprosił o porozumienie.

Pan Franciszek Koszowski odparł, że porozumienie zostanie przekazane członkom Komisji. Przypomniał, że w sytuacji, gdy powiat przekazał szpitalowi środki na podwyżki stawiał warunek, że maja one dotyczyć wszystkich pracowników. Nie może być tak, że środki trafiają tylko do wąskiej grupy – 130 pielęgniarek zatrudnionych na umowie o pracę. Co w takiej sytuacji z pozostałymi – technikami, rehabilitantami, ratownikami medycznymi, którzy nie dostali nic. Pielęgniarki dostały natomiast dwa razy po 400 zł. Porównują wynagrodzenia ze szpitalami wojewódzkimi czy klinicznymi pomijając zupełnie powiatowe.

Pan Szczepan Nowakowski zaznaczył, że kwoty, o których mówi Starosta wynikały z podwyżek ministerialnych, spółka ze swej strony nie dała pielęgniarkom nic.

Pan Franciszek Koszowski powiedział, że środki te wpływają w ramach kontraktu podpisanego przez szpital z Narodowym Funduszem Zdrowia. Podczas Komisji Dialogu padło wprost pytanie ile zarabiają pielęgniarki po dołożeniu tych 800 zł. Odpowiedź padła, że 2850 zł. netto.

Pani Beata Sternal-Wolańczyk zaznaczyła, że system wynagradzania w spółce jest bardzo skomplikowany i bardzo różnie wynagradzane są różne osoby. Faktycznie tyle średnio zarabiają osoby ze specjalizacją, po studiach i pełniące określone funkcje.

Pan Piotr Szewczuk uważa, że w szpitalu w Świeciu jest już tyle nakładających się problemów, że nie wiadomo jak pomóc je rozwiązać. Powiat ingerując w to może wręcz zaszkodzić.

Pan Franciszek Koszowski poinformował, że kontrole z NFZ nie stwierdzały poważnych uchybień, bo np. na Oddziale Ginekologiczno-Położniczym zalecono, aby matką i dzieckiem zajmowała się ta sama położna.

Pan Grzegorz Tomaszewski odnośnie projektu uchwały Rady Powiatu Świeckiego w sprawie rozpatrzenia skargi na Starostę Świeckiego (Projekt uchwały – w załączeniu do protokołu) poinformował, że uzgodnił z Przewodniczącym Rady wprowadzenie dodatkowego punktu w porządku dzisiejszej sesji Rady Powiatu w tym temacie. Chodzi o skargę NSZZ Solidarność na Starostę Świeckiego, która wpłynęła do Rady w październiku tego roku. 26 października 2016r. Rada Powiatu zleciła Komisji Rewizyjnej szczegółowe wyjaśnienie wszystkich aspektów złożonej skargi oraz przedstawienie stosownych wniosków. Dziś te wnioski i zawiadomienie o sposobie załatwienia jej będą przedłożone radnym do akceptacji. Poinformował, że Komisja Rewizyjna zajęła się skargą na posiedzeniach w dniu 10 listopada 2016r., 7 grudnia 2016r. i 14 grudnia 2016r. Po szczegółowym zapoznaniu się z wszystkimi dokumentami dotyczącymi tej sprawy a zwłaszcza ze stenogramem z nagrania spotkania z 14.10.2016r. i protokołem z tego spotkania, z wyjaśnieniami złożonymi przez Starostę Powiatu jak i Dyrektor Zespołu Szkól Specjalnych w Świeciu, a także stanowiskiem Pani Aleksandry Gromadzkiej postanowiła rekomendować Radzie Powiatu, aby uznać skargę za nieuzasadnioną.

 Do projektu uchwały merytorycznych zapytań i uwag nie zgłoszono.

Na tym posiedzenie zakończono.

Protokolant:
Agnieszka Wnęk
Biuro Rady

Przewodnicząca Komisji Zdrowia, Pomocy Społecznej i Polityki Prorodzinnej

(Beata Sternal-Wolańczyk)

Przewodniczący Komisji

(Szczepan Nowakowski)

 

 

 

Informacje

Rejestr zmian