Protokół wspólnego posiedzenia Komisji Polityki Finansowej oraz Komisji Infrastruktury i Gospodarki Rady Powiatu Świeckiego z dnia 20 stycznia 2021 r.

Obecni na posiedzeniu członkowie Komisji Polityki Finansowej  oraz Komisji Infrastruktury i Gospodarki – według załączonych list obecności.

Obecni na posiedzeniu goście:

  1. Karolina Gapska-Kostrzewa – Dyrektor Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie,
  2. Zbigniew Semrau – Kierownik Wydziału Bezpieczeństwa i Transportu Publicznego Starostwa Powiatowego w Świeciu,
  3. Dariusz Woźniak – Skarbnik Powiatu Świeckiego.

Otwarcia posiedzenia dokonał Przewodniczący Komisji Polityki Finansowej Pan Szczepan Nowakowski, który powitał obecnych radnych i przybyłych gości. Następnie stwierdził quorum pozwalające podejmować uchwały przez Komisję Polityki Finansowej a także Komisję Infrastruktury i Gospodarki oraz przedstawił porządek obrad, który został przyjęty jednogłośnie w brzmieniu:

  1. Analiza materiałów będących przedmiotem obrad Rady Powiatu.
  2. Sprawy bieżące.

Do pkt. 1

Pan Zbigniew Semrau przedstawił Sprawozdanie Starosty Świeckiego z działalności Komisji Bezpieczeństwa i Porządku w 2020 roku (sprawozdanie stanowi załącznik do protokołu posiedzenia Zarządu Powiatu z dnia 19 stycznia 2021 r.).

Do przedstawionego materiału  żadnych merytorycznych uwag i zapytań nie zgłoszono.

Pan Zbigniew Semrau przedstawił informacje w sprawie Zaopiniowania przebiegu konsultacji aktualizacji „Planu zrównoważonego rozwoju publicznego transportu zbiorowego dla Powiatu Świeckiego na lata 2015 – 2025″ (zaktualizowany „Plan zrównoważonego rozwoju publicznego transportu zbiorowego dla Powiatu Świeckiego na lata 2015 – 2025″ stanowi załącznik do protokołu posiedzenia Zarządu Powiatu z dnia 19 stycznia 2021 r.).

Do przedstawionego materiału  żadnych merytorycznych uwag i zapytań nie zgłoszono.

Pani Karolina Gapska-Kostrzewa przedstawiła projekt uchwały Rady Powiatu Świeckiego w sprawie uchwalenia „Powiatowej Strategii Rozwiązywania Problemów Społecznych na lata 2021 – 2025” (projekt uchwały Rady Powiatu Świeckiego stanowi załącznik do protokołu posiedzenia Zarządu Powiatu z dnia 19 stycznia 2021 r.).

Pan Brunon Han zauważył w przedstawionej strategii pewną nieścisłość, mianowicie z opisu wynika, iż Gmina Osie jest największą gminą w powiecie, natomiast z diagramu wynika, iż Gmina Jeżewo. Poprosił aby poprawić te informacje. Następnie zapytał po pierwsze jaki jest powód opuszczania pieczy zastępczej, czy tylko uzyskanie pełnoletniości czy są jeszcze inne powody oraz po drugie czy planowana ilość utworzenia 6 rodzin zastępczych pokryje zapotrzebowanie?

Pani Karolina Gapska-Kostrzewa odpowiedziała iż dzieci trafiają do pieczy zastępczej w wyniku interwencji, a następnie sąd w ciągu 48 h decyduje, czy dziecko wraca do rodziny biologicznej czy w wyniku postanowienia sądu zostaje umieszczone w placówce bądź w rodzinie zastępczej. Natomiast jeżeli chodzi o opuszczenie pieczy zastępczej, to z chwilą ukończenia 18 roku życia wychowanek może opuścić rodzinę zastępczą ale ma także prawo do pozostania w pieczy zastępczej do momentu ukończenia nauki czyli do 25 roku życia, po wyrażaniu zgody przez rodzinę zastępczą bądź w przypadku placówki za zgodą Dyrektora. Dodała, iż młodzież często korzysta z możliwości pozostania w pieczy zastępczej do 25 roku życia, ponieważ 18-latkowie nie chcą być „rzuceni na głęboką wodę” i sami sobie gospodarować. Opuszczenie pieczy zastępczej może tez nastąpić na skutek postanowienia sądu, stwierdzającego, że dziecko jest gotowe do powrotu do rodziny biologicznej i nakazującego zwolnienie dziecka z pieczy zastępczej.

Odpowiadając na drugie pytanie rozpoczęła od tego, iż na terenie powiatu świeckiego funkcjonują zawodowe rodziny zastępcze, pogotowie opiekuńcze oraz rodzinny dom dziecka. Podkreśliła, iż nie zdarzają się takie sytuacje, aby interwencja bądź postanowienie nie zakończyły się sukcesem umieszczenia dziecka w pieczy zastępczej. Dodała, że w przypadku interwencji w porze nocnej dziecko zawsze jest przyjęte, ponieważ rodziny zastępcze czy placówki opiekuńczo-wychowawcze przyjmują dzieci nawet ponad stan. Następnie powiedziała, że poza terenem powiatu przebywa w pieczy zastępczej tylko jedno dziecko, które jest w placówce specjalistycznej. Natomiast dwójka dzieci przebywa w rodzinnym domu dziecka poza powiatem, ale dawno już znajdowali się w rodzinie zastępczej na terenie innego powiatu, która tam właśnie została rozwiązana, dlatego dzieci tam zostały. Ponadto dodała, iż po analizie jak wygląda umieszczanie dzieci planowane jest pozyskanie 6 rodzin, ponieważ jedna zawodowa rodzina zastępcza może mieć tylko trójkę dzieci. A podkreślić należy że w najbliższym czasie rozwiązane zostanie jedyne pogotowie opiekuńczo-wychowawcze na terenie powiatu.

Pan Szczepan Nowakowski zapytał jakiego typu problem występuje z pozyskaniem rodzin zastępczych oraz jaka ilość dzieci kierowana jest do pieczy zastępczej?

Pani Karolina Gapska-Kostrzewa odpowiedziała, iż na ten moment na terenie powiatu świeckiego funkcjonuje 90 rodzin zastępczych, w których przebywa łącznie 136 dzieci oraz 4 placówki opiekuńczo-wychowawcze, w których umieszczonych jest 45 dzieci. Natomiast jeżeli chodzi o pozyskanie rodzin zastępczych to zaobserwowała wyhamowanie działań ze strony potencjalnych rodzin zastępczych ze względu na epidemię, przez którą większość ludzi skupiona jest obecnie na zdrowiu swojej rodziny i innych sprawach z tym związanych, a nie na możliwości podjęcia się rodzicielstwa zastępczego. Dodała, że zgłaszają się pojedynczy kandydaci, ale nie wyobrażają sobie tego, że musieliby zapewnić dzieciom kontakt z rodzicami biologicznymi, i z tego właśnie powodu często rezygnują. Ponadto gdy dowiadują się w jaki sposób funkcjonuje piecza zastępcza, to oznajmiają, iż potrzebują czasu na przemyślenie, a potem już nie podejmują dalszych działań.

Pan Szczepan Nowakowski zapytał o wsparcie psychologiczne dla dzieci w naszym powiecie w związku z epidemią.

Pani Karolina Gapska-Kostrzewa odpowiedziała, że jest problemem fakt, iż w obecnej sytuacji dzieci dużo czasu spędzają w domach przy komputerach, nie wychodzą nigdzie. Dodała, że PCPR zatrudnia jednego psychologa na pełnym etacie, natomiast drugiego na umowę zlecenie. Natomiast jeżeli chodzi o placówki opiekuńczo-wychowawcze, to w Topolnie jest zatrudniony psycholog, a Bąkowo nadal boryka się z problemem braku obsady na tym stanowisku, ale w razie potrzeby korzysta z pomocy Ośrodka Interwencji Kryzysowej w Świeciu. Podkreśliła, że psychologowie odwiedzają rodziny zastępcze, podobnie jak koordynatorzy pieczy zastępczej, którzy są w ciągłym kontakcie i rozwiązują problemy na bieżąco.

Pan Szczepan Nowakowski doprecyzował czy nie jest potrzebny dodatkowy etat lub część etatu dla psychologa.

Pani Karolina Gapska-Kostrzewa powiedziała, iż nie ma potrzeby zatrudniania dodatkowego psychologa, ponieważ każda z rodzin ma przyznanego koordynatora bądź osobę wykonującą jego zadania, która  posiada stosowne wykształcenie, którzy pracują z rodzinami tak jak przed pandemią.

Pan Wiesław Bagniewski zapytał czy podana liczba miejsc w DPS-ach określa miejsca wolne czy zajęte oraz czy jest kolejka do przyjęcia do DPS-u-u?

Pani Karolina Gapska-Kostrzewa podkreśliła, że rożnie to wygląda, w Świeciu są miejsca wolne, natomiast w DPS w Gołuszycach jest kolejka.

Pani Karolina Gapska-Kostrzewa przedstawiła projekt uchwały Rady Powiatu Świeckiego w sprawie uchwalenia „Powiatowego Programu Oddziaływań Korekcyjno-Edukacyjnych dla Osób Stosujących Przemoc w Rodzinie na lata 2021 – 2025” (projekt uchwały Rady Powiatu Świeckiego stanowi załącznik do protokołu posiedzenia Zarządu Powiatu z dnia 19 stycznia 2021 r.).

Do projektu uchwały żadnych merytorycznych uwag i zapytań nie zgłoszono

Pani Karolina Gapska-Kostrzewa przedstawiła projekt uchwały Rady Powiatu Świeckiego w sprawie uchwalenia „Powiatowego Programu Przeciwdziałania Przemocy oraz Ochrony Ofiar Przemocy w Rodzinie na lata 2021 – 2025” (projekt uchwały Rady Powiatu Świeckiego stanowi załącznik do protokołu posiedzenia Zarządu Powiatu z dnia 19 stycznia 2021 r.).

Do projektu uchwały żadnych merytorycznych uwag i zapytań nie zgłoszono

Pani Karolina Gapska-Kostrzewa przedstawiła projekt uchwały Rady Powiatu Świeckiego w sprawie uchwalenia „Powiatowego Programu Rozwoju Pieczy Zastępczej w Powiecie Świeckim na lata 2021 – 2023” (projekt uchwały Rady Powiatu Świeckiego stanowi załącznik do protokołu posiedzenia Zarządu Powiatu z dnia 19 stycznia 2021 r.).

Pan Brunon Han zapytał na jak długo przyznaje się status rodziny zastępczej, czy jest on przyznawany na stałe czy podlega weryfikacji?

Pani Karolina Gapska-Kostrzewa odpowiedziała, że co dwa lata rodziny zastępcze zawodowe i niezawodowe, zgodnie z ustawą o wspieraniu rodziny i systemu pieczy zastępczej, muszą przedłożyć zaświadczenie lekarskie oraz muszą przejść badania motywacji i predyspozycji do pełnienia zawodowej rodziny zastępczej. Natomiast rodziny spokrewnione mają wykonywane takie badania raz na początku. Dodała, że w sytuacji gdy coś się dzieje w rodzinie, to można zaproponować kolejne badania bądź złożyć wniosek do sądu o rozwiązanie takiej rodziny, ze względu na nie spełnianie przez nią swojej funkcji.

Pani Iwona Manys powiedziała, że rodzin niezawodowych jest 20 a jaka jest ilość rodzin zawodowych?

Pani Karolina Gapska-Kostrzewa odpowiedziała, że obecnie jest 8 rodzin zawodowych, a jedna jest na wypowiedzeniu i rozwiąże się w marcu.

Pan Wiesław Bagniewski zapytał czy dobrze rozumie, iż prawidłowe funkcjonowanie systemu oznacza, że więcej dzieci powinno przebywać w rodzinach zastępczych, co jest dobrą sytuacja dla dziecka, niż w opiece instytucjonalnej.

Pani Karolina Gapska-Kostrzewa udzielanie odpowiedzi rozpoczęła od tego, że rodziny zastępcze zawodowe mogą mieć zgodnie z ustawą trójkę dzieci, chyba że wyraża zgodę na więcej dzieci. A w ostatnich dwóch latach 3 razy była taka sytuacja, że umieszczane były bardzo liczne rodzeństwa między 6-8 dzieci, na co rodziny zastępcze nie wyrażają zgody aby jednorazowo przyjąć taką ilość dzieci, ponieważ nie mają na to warunków mieszkaniowych. Dodała, że jeśli nawet już są rodziną zastępczą i jakieś dzieci już przebywają, to po przyjęciu kolejnych dzieci w takiej ilości powstałaby placówka. Podkreśliła, że jeśli w placówce może przebywać maksymalnie 14 dzieci a rodzinny dom dziecka ma 10 dzieci, a jest tylko dwoje rodziców zastępczych to mają dużo pracy. Powiedziała, że uważa, iż musi być równowaga między placówkami a rodzinami zastępczymi, ponieważ rodzina zastępcza ma prawo odmówić przyjęcia dziecka, poza pogotowiem opiekuńczym gdzie trafiają dzieci z interwencji. Dodała, że zarówno rodzina zawodowa jak i niezawodowa przed podjęciem decyzji o przyjęciu dziecka zapoznaje się z dokumentacją dziecka. Powiedziała, w sytuacji gdy dla dziecka nie udaje się znaleźć rodziców zastępczych to gdyby nie placówka, to nie byłoby gdzie tego dziecka umieścić.

Pan Franciszek Koszowski podkreślił, że gdyby nie instytucjonalne domy dziecka to byłby problem zwłaszcza jeżeli chodzi o dzieci z upośledzeniami, których rodziny zastępcze odmawiają przyjęcia.

Pani Karolina Gapska-Kostrzewa uzupełniła, że w zeszłym roku PCPR szukało w całej Polsce rodziny zastępczej dla niepełnosprawnej dziewczynki, która znalazła się  bez opieki bezpośrednio po urodzeniu. Dodała, że było zainteresowanie dopóki rodzina nie zapoznała się z wypisem dziecka ze szpitala, w konsekwencji dziewczynka decyzją sądu została umieszczona w hospicjum w Złotowie. Powiedziała, że istotne jest aby rodzina zapoznała się z dokumentacja przed podjęciem decyzji, żeby uniknąć sytuacji najgorszej dla dziecka, w której rodzina nie chce dalej opiekować się dzieckiem i jest ono przenoszone gdzie indziej. Podkreśliła, że dana rodzina musi wiedzieć co danemu dziecku dolega i być gotowa na wychowanie takiego dziecka, dlatego zawsze rodzice zastępczy otrzymują dokumentację do zapoznania. Ponieważ na wniosek rodziny, jeśli nie chce ona być dalej rodziną zastępczą, może zostać przez sąd rozwiązana, co niestety jest dramatem dla dzieci, które muszą zostać przeniesione.

Pani Karolina Gapska-Kostrzewa przedstawiła projekt uchwały Rady Powiatu Świeckiego w sprawie ustalenia szczegółowych zasad ponoszenia odpłatności w mieszkaniach chronionych (projekt uchwały Rady Powiatu Świeckiego stanowi załącznik do protokołu posiedzenia Zarządu Powiatu z dnia 19 stycznia 2021 r.).

Do projektu uchwały żadnych merytorycznych uwag i zapytań nie zgłoszono

Pan Dariusz Woźniak przedstawił projekt uchwały Rady Powiatu Świeckiego w sprawie udzielenia pomocy finansowej Gminie Smętowo na realizację zadania związanego z transportem (projekt uchwały Rady Powiatu Świeckiego stanowi załącznik do protokołu posiedzenia Zarządu Powiatu z dnia 12 stycznia 2021 r.).

 Do projektu uchwały żadnych merytorycznych uwag i zapytań nie zgłoszono.

Do pkt. 2 

Pan Szczepan Nowakowski skierował prośbę do Zarządu Powiatu aby podjął działania w związku z zawieszanymi połączeniami kolejowymi dla mieszkańców powiatu. Następnie zapytał czy Radni Powiatu mogliby zwrócić się w tej sprawie, poprzez Zarząd, do Marszałka Województwa Kujawsko-Pomorskiego, żeby pochylił się nad losem ludzi dojeżdżających do miasta Bydgoszczy.

Pan Franciszek Koszowski powiedział, że z lokalnej prasy dowiedział się iż połączenie kolejowe Terespol-Czersk zostało przywrócone, a mieszkańcy zarzucają, że bilety po przywróceniu połączeń są droższe. Niemniej zapewnił, że Zarząd zajmie się ta sprawą.

Pan Szczepan Nowakowski potwierdził, że niektóre kursy są przywracane. Jednak podkreślił, że niektóre połączenia w ogóle zostały wyłączone, a ponadto w województwie kujawsko-pomorskim połączeń kolejowych jest najmniej. Zastanawia się co jest przyczyną takiej sytuacji, czy spowodowane jest to brakiem środków.

Pani Iwona Manys zgodziła się z przedmówcą i dodała, że Pan Szczepan Nowakowski poruszył bardzo ważną kwestię. Przyznała, że jest bardzo duży problem z połączeniami kolejowymi, który nie dotyczy może całego województwa, ponieważ na trasie Bydgoszcz-Toruń są uruchamiane nowe połączenia. Natomiast na naszym terenie w stronę Warlubia, Gdańska bardzo trudno jest się dostać, dodała, że do Gdańska są tylko dwa bezpośrednie połączenia. Podkreśliła, że najgorsze jest to, że nie dość, że połączenia są likwidowane, to w dodatku uruchamiane są stare składy, natomiast trasa Bydgoszcz-Toruń jest faworyzowana. Podsumowała, że Powiat powinien zainterweniować w tej sprawie.

Pan Brunon Han zaproponował, aby zaprosić na następne posiedzenie Komisji Pana Tadeusza Pogodę, który jest Przewodniczącym Komisji Polityki Regionalnej, Rozwoju Województwa i Infrastruktury Sejmiku Województwa Kujawsko-Pomorskiego, aby zapytać o przyczyny takiego stanu rzeczy, ponieważ na tym szczeblu zapadają decyzje.

Pani Katarzyna Kaczmarek-Sławińska dodała, żeby zaprosić także urzędników, którzy tym się zajmują, ponieważ to oni są decyzyjni. Powiedziała, że dla Sejmiku Województwa K-P tak jak dla Rady Powiatu uchwały, propozycje i analizy do prac w Komisjach przedkładają pracownicy odpowiednio Urzędu Marszałkowskiego i Starostwa Powiatowego. Dlatego poprosiła, że skoro zapraszamy tych, którzy głosują, to także tych którzy przygotowują te dokumenty, a zwłaszcza członka Zarządu, który jest za to odpowiedzialny.

Pan Szczepan Nowakowski powiedział, iż Pani Iwona Manys trafiła w sedno jeśli chodzi o stan składów, które poruszają sią po torach w naszym regionie, podkreślił, iż nie da się tym jeździć. Dodał, iż nie chce podejmować się krytyki osób, które decydowały w tej sprawie. Zależy mu na tym, aby usprawnić połączenia kolejowe, aby mieszkańcy nie musieli narzekać, że jedzie jeden krótki skład, w którym 60 osób stoi. Podkreślił, że wszyscy pasażerowie płacą jednakowo za bilety, niezależnie od tego czy zdążą usiąść, a w XXI wieku nie tak to powinno wyglądać. Zauważył, że jak młodzież zacznie niedługo dojeżdżać do szkół to w jeden taki mały składzik nie zmieści się tylu pasażerów. Zastanawia się, kto podjął taką decyzję aby pod zelektryfikowane tory uruchamiać składy, które nie powinny po tych torach jeździć. Podsumowując poprosił Starostę, aby w tej sprawie przygotować odpowiednie wystąpienie.

 Na tym posiedzenie zakończono.

 

Protokolant:

Joanna Ekert

Biuro Rady

Przewodniczący

Komisji Infrastruktury i Gospodarki

/-/

(Brunon Han)

Przewodniczący

Komisji Polityki Finansowej

/-/

(Szczepan Nowakowski)

Informacje

Rejestr zmian