Protokół wspólnego posiedzenia Komisji Oświaty, Kultury, Sportu i Turystyki oraz Komisji Zdrowia, Pomocy Społecznej i Polityki Prorodzinnej Rady Powiatu Świeckiego z dnia 29 listopada 2021 r.

Obecni na posiedzeniu członkowie Komisji Oświaty, Kultury, Sportu i Turystyki oraz członkowie Komisji Zdrowia, Pomocy Społecznej i Polityki Prorodzinnej – wg załączonych list obecności.

Obecni na posiedzeniu goście :

1. Bożena Gaca-Zielińska – Dyrektor Powiatowego Zespołu Ekonomiczno-Administracyjnego w Świeciu,

2. Karolina Gapska-Kostrzewa – Dyrektor Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Świeciu,

3. Józef Gawrych – Etatowy Członek Zarządu Powiatu,

4. Hanna Jurek – Dyrektor Poradni Psychologiczno- Pedagogicznej w Świeciu,

5. Iwona Karolewska – Sekretarz Powiatu,

6. Zbigniew Kiełpiński – Zastępca Geodety Powiatowego,

7. Franciszek Koszowski – Wicestarosta Powiatu,

8. Adam Meller – Dyrektor Powiatowego Zarządu Dróg w Świeciu,

9. Zbigniew Semrau – Kierownik Wydziału Bezpieczeństwa i Transportu Starostwa Powiatowego w Świeciu,

10. Barbara Słowińska – pracownik Wydziału Geodezji, Kartografii, Katastru i Gospodarki Nieruchomościami Starostwa Powiatowego w Świeciu,

11. Barbara Studzińska – Starosta Powiatu,

12. Katarzyna Trybuła – Główny specjalista ds. funduszy unijnych w Wydziale Organizacyjnym Starostwa Powiatowego w Świeciu,

13. Dariusz Woźniak – Skarbnik Powiatu.

Otwarcia posiedzenia dokonała Przewodnicząca Komisji Oświaty, Kultury, Sportu i Turystyki Pani Urszula Kempińska-Czerwińska, która powitała członków Komisji oraz zaproszonych gości. Następnie stwierdziła kworum pozwalające podejmować uchwały przez Komisje oraz przedstawiła porządek obrad, który został przyjęty jednogłośnie w brzmieniu:

1. Informacja o stanie realizacji zadań oświatowych w roku szkolnym 2020/2021.

2. Informacja o rekrutacji na rok szkolny 2021/2022.

3. Informacja o funkcjonowaniu Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej.

4. Ustalenie rozkładu godzin pracy i harmonogramu dyżurów aptek.

5. Analiza i zaopiniowanie projektu budżetu Powiatu Świeckiego na rok 2022.

6. Analiza materiałów będących przedmiotem obrad Rady Powiatu.

Do pkt. 3

Pani Hanna Jurek przedstawiła materiały dotyczące funkcjonowania Poradni Psychologiczno- Pedagogicznej w Świeciu, która wspomaga działania przedszkoli, szkół i placówek i współpracuje z tymi jednostkami w zakresie organizowania pomocy psychologiczno- pedagogicznej dzieci i młodzieży (materiał stanowi załącznik do protokołu).

Pan Grzegorz Goral zapytał, czy dla dzieci mających problemy w nauce oraz ich rodziców zostanie zorganizowana pomoc np. w formie indywidualnych zajęć.

Pani Hanna Jurek poinformowała, iż zostały wprowadzone zajęcia dydaktyczno- wyrównawcze, ale jest to za mała pomoc, dlatego też rodzice, za wskazaniem nauczycieli, kierują dzieci na specjalistyczną  diagnozę, która wskaże ewentualną konieczność prowadzenia dodatkowych zajęć o charakterze indywidualnym, korekcyjno-kompensacyjnym. Ponadto nauczyciel otrzymuje wskazówki, jak pracować z dzieckiem, które ma problemy w szkole, a także rodzic, dowiaduje się, jak na co dzień pracować z takim dzieckiem, ponieważ szkoła nie jest w stanie nadrobić ogromnych zaległości. Powiedziała również, że największym problemem wśród dzieci jest pisanie, gdyż podczas nauki zdalnej dzieci nie pisały, co rzutuje np. na trudności w łączeniu liter, dlatego też od początku września zwiększono ilość miejsc na terapię ruchową specjalnymi metodami czy metodę dobrego startu, gdzie dzieci uczą się pisać i czytać.

Pani Urszula Kempińska-Czerwińska dodała, iż Ministerstwo Edukacji uruchomiło dodatkowe środki na zajęcia dodatkowe dla każdej grupy. Dyrektorzy wszystkich szkół wprowadzili takie zajęcia. Pamiętać jednak należy, że te zajęcia prowadzone są po planowych lekcjach, więc  dzieci są zmęczone. Pomimo to dzieci uczestniczą w takich zajęciach. Zwróciła uwagę, że zaległości tych nie da się nadrobić w ciągu roku, wymaga to czasu.

Pan Waldemar Fura zapytał, czy znana jest skala procentowa ciężkich stanów depresyjnych wśród uczniów.

Pani Hanna Jurek powiedziała, iż badanie było przeprowadzone od marca do maja, zanim  dzieci poszły do szkoły i co szósty uczeń wskazywał na potrzebę rozmowy z psychologiem, najczęściej dotyczyło to młodzieży dorastającej, gdyż dzieciom młodszym jest łatwiej przestawić się na nową sytuację. Największy odsetek stanów depresyjnych jest zatem wśród młodzieży. Zwróciła również uwagę na korzystanie z mediów społecznościowych, życie w odosobnieniu, mniejszej możliwości spotykania się i dążeniu do uzyskania jak największej liczby polubień pod zdjęciem, co może prowadzić nawet do prób samobójczych.

Pani Urszula Kempińska-Czerwińska odwołując się do analizy budżetu i umowy z Poradnią Psychologiczną- Pedagogiczną w Bydgoszczy zwróciła się do Pani Hanny Jurek o przedstawienie zdania na temat ubytku osób z poradni z obszaru Bydgoszczy.

Pani Hanna Jurek odpowiedziała, iż nie zna sytuacji ubytku, natomiast ilość godzin które posiada poradnia w Świeciu jest wystarczająca do obsługiwania tych osób, które poradnia ma. Ponadto zwróciła uwagę na fakt, iż jest to jedna z niewielu poradni, w której  na bieżąco dzieci są diagnozowane i wystawiane są opinie i orzeczenia priorytetowo, bez konieczności czekania.

Pan Dariusz Wolski zapytał, czy jest dostępna skala porównawcza dzieci mieszkających na terenach wiejskich lub z miasta, które posiadają problemy w nauce.

Pani Hanna Jurek odpowiedziała, że większość dzieci zgłaszających się do poradni pochodzi ze Świecia, ale wynikać to może z faktu bliskiego położenia poradni, natomiast osoby z poza terenu Świecia odbywają zajęcia z terapeutą w formie on-line. Barierę stanowi zatem problem w dojazdach do poradni.

 

Do pkt. 1

Pani Bożena Gaca-Zielińska przedstawiła Informacje o stanie realizacji zadań oświatowych w roku szkolnym 2020/2021 (materiał stanowi załącznik do protokołu), w tym omówiła projekty inwestycyjne realizowane z dofinansowaniem zewnętrznym, których jest 7, z czego 4 to projekty z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Kujawsko- Pomorskiego. Wartość całkowita projektów to 18 milionów złotych, zaś dofinansowanie wynosi 14,6 milionów złotych, co stanowi 81%.

Do pkt. 2, 6

Pani Bożena Gaca-Zielińska przedstawiła Informację o rekrutacji na rok szkolny 2021/2022 (materiał stanowi załącznik do protokołu). Zwróciła uwagę m.in. na mniejszą liczbę nauczania indywidualnego oraz na mniejszą ilość absolwentów w porównaniu z rokiem poprzednim. Zauważyła, iż większym powodzeniem niż w roku poprzednim cieszyły się technika i szkoły branżowe. Następnie przedstawiła Informację o stopniu zaawansowania inwestycji i remontów w placówkach oświatowych prowadzonych przez Powiat Świecki w roku 2021 (materiał stanowi załącznik do protokołu). Podsumowała  zadania inwestycyjne, których łącznie było 8, na łączną wartość 4 miliony 725 tys. złotych – 3 zadania zrealizowano, 5 jest w trakcie realizacji. Dodała, iż łącznie na inwestycje i remonty w szkołach przeznaczono ponad 5 milionów złotych.

Pani Urszula Kempińska-Czerwińska porównała raport za rok 2019 i zauważyła, że wzrost liczby uczniów z niepełnosprawnością intelektualną nastąpił wśród uczniów szkół średnich. Ponadto podkreśliła, iż dla takich uczniów jest zbyt mało szkół.

Pan Grzegorz Goral zapytał, czy Pani Urszula Kempińska-Czerwińska jest za tym, by dziecko z niepełnosprawnością intelektualną nie uczyło się.

Pani Urszula Kempińska-Czerwińska odpowiedziała, iż podstawa programowa szkół nie jest dostosowana dla takich uczniów, którzy nie są w stanie jej zrealizować. Wyjaśniła, że jest mała oferta dla osób z niepełnosprawnościami i wskazała, iż lepiej poszukać szkoły, która przygotuje dziecko do podjęcia pracy, gdyż najlepszym efektem będzie zdobycie zawodu przez taką osobę.

Pan Marek Mazurek nawiązując do wypowiedzi Pani Urszuli Kempińskiej-Czerwińskiej podkreślił, iż zakłady pracy chronionej istnieją na otwartym rynku i w innej formule i nie jest winą ustawodawcy to, że pracodawcy preferują w pełni zdrowych pracowników.

Pani Urszula Kempińska-Czerwińska podsumowała, że wyniki, które zostały zaprezentowane nie są najgorsze.

 

Do pkt. 6

Pan Adam Meller przedstawił projekt uchwały Rady Powiatu Świeckiego w sprawie:

a) przekazania zarządzania drogą powiatową nr 1046C Błądzim – Drzycim – Laskowice na odcinku od km 1+600 do km 6+900,

b) przekazania zarządzania drogą powiatową nr 1049C (gr. powiatu) Serock – Łowin na odcinku od km 8+300 do km 13+988, 1266C Błądzim – Pruszcz – Zbrachlin na odcinku od km 19+500 do km 22+689, 1271C Pruszcz – Zawada na odcinku od km 0+000 do km 1+950 oraz 1272C Droga nr 1271 – Niewieścin na odcinku od km 0+000 do km 2+250,

c) przekazania zarządzania drogą powiatową nr 1279C Bukowiec– Przysiersk na odcinku od km 0+400 do km 3+900 oraz 1275C Bukowiec – Stanisławie – Łaszewo na odcinku od km 1+950 do km 2+400. (projekty uchwał stanowią załączniki do protokołu posiedzenia Zarządu Powiatu z dnia 22 listopada 2021 r.).

Do przedstawionych projektów uchwał  żadnych merytorycznych uwag i zapytań nie zgłoszono.

 

Do pkt. 4

Pani Katarzyna Trybuła przedstawiła projekt uchwały Rady Powiatu Świeckiego w sprawie ustalenia rozkładu godzin pracy w dni powszednie, w porze nocnej, niedzielę, święta i inne dni wolne od pracy aptek ogólnodostępnych na terenie Powiatu Świeckiego na 2022 rok (projekt uchwały stanowi załącznik do protokołu posiedzenia Zarządu Powiatu z dnia 10 listopada 2021 r.). Wskazała, iż obowiązek ustalenia rozkładu godzin pracy aptek wynika z  art. 94 ustawy Prawo Farmaceutyczne. Powiedziała, że w odpowiedzi na niniejszy projekt uchwały, kierownik apteki  „Wracam do zdrowia” w Nowem poinformował, że nie jest w stanie pełnić dyżurów w 2022 roku zgodnie z tym harmonogramem, tj. naprzemiennie co tydzień z uwagi na brak personelu. Ponadto Kierownicy aptek funkcjonujących w Świeciu złożyli rezygnację z dyżurów całodobowych i pełnienia dyżuru do godziny 24. Na 9 aptek, 5 kierowników złożyło taki wniosek tłumacząc się na niewielką sprzedaż i generowaniem strat oraz brakami kadrowymi, w tym rakiem możliwości zapewnienia obecności magistra farmacji.

Pan Marek Mazurek opuścił posiedzenie (pozostało 6 radnych Komisji Zdrowia, Kultury, Sportu i Turystyki). 

Pan Waldemar Fura opuścił posiedzenie (pozostało 3 radnych Komisji Zdrowia, Pomocy Społecznej i Polityki Prorodzinnej). 

Pani Urszula Kempińska-Czerwińska stwierdziła, że rozwiązanie polegające na pełnieniu dyżurów przez apteki do godziny 24 jest optymalne.

Pan Dariusz Wolski zapytał, jakie gminy negatywnie zaopiniowały projekt dotyczący pełnienia dyżurów prze apteki do godziny 24.

Pani Katarzyna Trybuła odpowiedziała, iż były to gminy Lniano, Drzycim i Osie.

Pan Dariusz Wolski przedstawił swoje stanowisko na temat tego, iż powiat powinien mieć przynajmniej jedna aptekę pełniącą dyżur nocny, ponieważ jest taka potrzeba.

Pan Roman Witt zauważył, że nowe przepisy gwarantują, iż do godziny 23 nie będzie obowiązku płacenia aptekom, a po 23 z budżetu powiatu będzie trzeba zapewnić pieniądze, które będą musiały pokryć dyżur nocny aptek (jest to 100 zł za godzinę), co pociąga za sobą konsekwencje finansowe.

Pani Urszula Kempińska-Czerwińska zauważyła na braki personelu, gdyż osoba pełniąca dyżur nocny nie będzie mogła przyjść na drugi dzień do pracy. Zwróciła również uwagę na to, iż od nowego roku kosztem samorządu będzie płacenie aptekom, które będą pełnić dyżur do godziny 24, ponieważ jest to projekt uchwały.

Pan Franciszek Koszowski powołał się na doświadczenia z poprzednich lat dotyczące zainteresowania zakupem leków w czasie pełnienia dyżurów nocnych. Podkreślił, iż zainteresowanie kupnem leków było małe i dotyczyło leków ogólnodostępnych.

Pani Barbara Studzińska wyjaśniła, że istnieje pewne ryzyko, iż uchwała ograniczająca nocne dyżury do godziny 24 może być zakwestionowana przez Nadzór Wojewody. Powołała się na sytuację z 2012 roku, kiedy to próbowano ograniczyć nocne dyżury do godziny 24, lecz Wojewoda uchylił uchwałę. Zaznaczyła, że podejmowana jest po raz drugi próba, ponieważ zmieniły się okoliczności i warunki. Wskazała, że jedną z kwestii jest brak kadry oraz niska opłacalność dla aptek.

Pani Urszula Kempińska-Czerwińska wskazała, iż problemem tym powinna się zając również Izba Aptekarska.

Pani Barbara Studzińska odpowiedziała, że Izba Aptekarska pozytywnie zaopiniowała propozycję powiatu ograniczającą działalność dyżurów nocnych aptek.

Pan Dariusz Wolski podkreślił, że pieniądze nie mogą być ważniejsze od zapewnienia możliwości zakupu leku w porze nocnej. Wskazał, że nie można pozbawić tego mieszkańców.

Pan Franciszek Koszowski wskazał na koszty, jakie poniesie za sobą prowadzenie dyżurów nocnych przez apteki.

Pani Urszula Kempińska-Czerwińska podkreśliła, że powiat jako organ nie ma możliwości nacisku na apteki żeby dyżurowały zgodnie z obowiązującymi przepisami. Starosta nie został wyposażony w narzędzie, którym mógłby rozwiązać  ten problem.

Pan Roman Witt zapytał, czy jeżeli zostanie podjęta uchwała dotycząca pełnienia dyżurów przez apteki do godziny 24, to apteki będą się do tego stosowały.

Pani Katarzyna Trybuła odpowiedziała, że ma nadzieję, że apteki będą się do tego stosowały i będzie to monitorowane.

Pani Urszula Kempińska-Czerwińska zapytała, czy ktoś chciałby zabrać głos.

Pan Grzegorz Goral stwierdził, że nie można nic z tym zrobić.

Pani Urszula Kempińska-Czerwińska podziękowała za wyczerpujące przedstawienie materiału.

 

Do pkt. 6

Pan Zbigniew Semrau przedstawił projekt uchwały Rady Powiatu Świeckiego w sprawie:

a) ustalenia opłat na 2022 rok za usuwanie i przechowywanie pojazdów usuniętych z dróg na parkingach strzeżonych oraz kosztów powstałych w wyniku wydania dyspozycji usunięcia a następnie odstąpienia od usunięcia pojazdu,

b) wyrażenia zgody na zawarcie umowy z operatorem na świadczenie usług w zakresie publicznego transportu zbiorowego o charakterze użyteczności publicznej na 2022 rok.

(projekty uchwał stanowią załączniki do protokołu posiedzenia Zarządu Powiatu z dnia 10 listopada 2021 r.).

Do przedstawionych projektów uchwał  żadnych merytorycznych uwag i zapytań nie zgłoszono. 

Pani Karolina Gapska- Kostrzewa przedstawiła projekt uchwały Rady Powiatu w sprawie zmiany uchwały nr XXX/191/21 z dnia 31 marca 2021 roku w sprawie określenia zadań i wysokości środków Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych przeznaczonych na realizację tych zadań w Powiecie Świeckim w 2021 roku (projekt uchwały stanowi załącznik do protokołu posiedzenia Zarządu Powiatu z dnia 22 listopada 2021 r.).

Do przedstawionego projektu uchwały  żadnych merytorycznych uwag i zapytań nie zgłoszono.

Pan Zbigniew Kiełpiński przedstawił projekt uchwały Rady   Powiatu w  sprawie wyrażenia  zgody  na odstąpienie od obowiązku przetargowego trybu zawarcia umowy dzierżawy (projekt uchwały stanowi załącznik do protokołu posiedzenia Zarządu Powiatu z dnia 22 listopada 2021 r.).

Pani Urszula Kempińska-Czerwińska dodała, iż sprawa ta była już wspomniana przez Starostę, że Nowy Szpital chce rozpocząć taką inwestycję oraz że wystąpi do powiatu o dzierżawę długoterminową.

Pan Dariusz Wolski zapytał, dlaczego jest to 30 lat.

Pani Barbara Studzińska odpowiedziała, że w związku z tym, że obowiązująca dotychczas umowa dzierżawy obiektów szpitala obejmuje okres 30-letni, wobec tego na tą wydzieloną działkę również tak samo została zaproponowana 30-letnia dzierżawa, aby Spółka Nowy Szpital, której Powiat Świecki jest współwłaścicielem mogła amortyzować ten obiekt, tj. wykorzystać zainwestowane przez nią pieniądze. Najprawdopodobniej będą to środki zewnętrzne pochodzące z Unii Europejskiej bądź środki krajowe z Rządowego Funduszu Polski Ład: Program Inwestycji Strategicznych.

Pan Dariusz Wolski odwołując się do wypowiedzi Pani Barbary Studzińskiej powiedział, że ma nadzieję, iż nie będzie przekazany większościowy pakiet kontrolny, aby nie zrobić tego samego błędu oraz zadał pytanie, w jakim stopniu powiat jest właścicielem.

Pani Barbara Studzińska powiedziała, że Powiat Świecki jest właścicielem gruntu a Spółka jest organem założycielskim Nowego Szpitala w Świeciu, w którym powiat ma 49,75 % udziałów i zadeklarowała, że w tym zakresie nic się nie zmieni i nie jest tworzony nowy podmiot.

Pan Dariusz Wolski zapytał, czy jest możliwość, aby Starostwo mogło stać się większościowym udziałowcem w spółce.

Pani Urszula Kempińska-Czerwińska wskazała, iż ta sprawa nie jest przedmiotem obrad spotkania i należy się zająć tylko i wyłącznie sprawą dzierżawy działki, w której ma powstać zakład leczniczy. Dodała także, że dla Powiatu Świeckiego jest to inwestycja, która jest bardzo potrzebna a 30 – letnia dzierżawa jest dobrym rozwiązaniem.

Pan Grzegorz Goral zapytał dlaczego dzierżawa jest na 30 lat a nie 18.

Pan Dariusz Woźniak wyjaśnił, iż udziałowiec – partner w spółce nie wybuduje ZOL-u, jeżeli umowa będzie na 18 lat, ponieważ jest ona za krótka dla partnera z punktu widzenia ekonomiki spółki, a obiekt długo się amortyzuje. W związku z tym Spółka złożyła zarządowi propozycje, iż wybuduje ZOL pod warunkiem, że działka będzie sprzedana. Zarząd nie wyraził zgody na sprzedaż, gdyż cały czas stoi na stanowisku, że grunty powinny być dzierżawione, ponieważ jest to jeden z podstawowych elementów kontroli nad spółką. Powiat jest właścicielem gruntów i jest to bardzo duży element kontroli. Dodał, iż powiat bardzo liczy na to, żeby zakład leczniczy powstał w tamtym miejscu, ponieważ jest on potrzebny mieszańcom. W związku z tym doszło do porozumienia, że partner będzie w stanie wybudować ZOL pod warunkiem wydłużenia umowy dzierżawy i byłoby to wydłużenie o 12 lat – 10 lat krócej niż wynosi okres amortyzacji, ponieważ proces amortyzacji wynosi 40 lat. W związku z tym Powiat Świecki, kierując się interesem mieszkańców chce, aby spółka, w której powiat jest prawie w połowie udziałowcem wybudowała na gruncie powiatu Zakład Opiekuńczo-Leczniczy dla mieszkańców. Spowoduje to, że zakład ten zostanie wybudowany a po ustaniu umowy dzierżawy przejdzie on na własność powiatu. Na ten moment umowa przewidziana jest do roku 2039, a może zostać wydłużona o 12 lat, tj. do roku 2051. Jeżeli nie będzie zgody na to, ZOL w tym miejscu nie powstanie, a jest to miejsce najlepsze ze względów logistycznych i bliskiego położenia szpitala.

Pani Urszula Kempińska-Czerwińska poparła wypowiedź Pana Dariusza Woźniaka w kwestii tego, iż obiekt ten jest bardzo potrzebny a spółka może wybudować zakład w innym miejscu. Byłaby to strata dla powiatu. Dodała również, że nie widzi, aby inna spółka czy organ mógł wybudować taki obiekt na potrzeby mieszkańców i jak najbardziej uchwała powinna zostać przyjęta.

Pani Barbara Studzińska zapytała jakie Radni mają obawy.

Pan Grzegorz Goral odpowiedział, że obawia się, iż umowa będzie wydłużona na 30 lat. Dodał, że był wielki szum kilka lat temu gdy powiat dał pakiet większościowy spółce. Powiat nie ma realnego wpływu. Podkreślił jednak, że jest za tym, aby taki zakład powstał, bo jest on potrzebny dla mieszkańców.

Pani Urszula Kempińska-Czerwińska powiedziała, że powiat jedynie wydzierżawia, więc żadnych kosztów nie ponosi. Jeśli jest teren, a większość terenu szpitala jest już w dzierżawie, należy zrozumieć inwestora, gdyż nikt nie wybuduje obiektu bez czerpania z tego zysków. Każdy przedsiębiorca chce, aby koszt się mu zwrócił i uważa, że pakiet 49% nie jest małym pakietem. Jeżeli są jakiekolwiek uwagi do Szpitala, jest reakcja na to.

Pani Iwona Manys wyjaśniła, iż jest możliwość zgłaszania do końca grudnia propozycji do planu pracy na przyszły rok, jeżeli Radni uważają, że spotkań z Prezesem Nowego Szpitala było mało. Nie można mówić, że mieszkańcy są niezadowoleni na podstawie rozmowy z jedną osobą czy też na podstawie opinii i niekorzystnych komentarzy, które są w Internecie, a nie mających pokrycia w faktycznym stanie. Podkreśliła, że jeżeli są jakieś sprawy należy je wyjaśnić. Uważa, że krzywdząca jest informacja, że Nowemu Szpitalowi został oddany pakiet większościowy a także to, że powiat ma bardzo duży wpływ na to, w jaki sposób szpital funkcjonuje. Na wszelkie zarzuty czy pytania bardzo szczegółowo odpowiada Prezes Zarządu. Jeżeli Radni maja prośbę oraz twierdzą, że chcieliby poznać jeszcze więcej informacji na temat funkcjonowania Nowego Szpitala, to jest prośba o dołączenie takiej propozycji do planu pracy na przyszły rok.

Pani Urszula Kempińska-Czerwińska dodała, że Szpital nie ma długów. Porównała, że szpitale, które funkcjonują pod organem (gdy właścicielem jest starostwo) są zadłużone. Z tego faktu powinniśmy być zadowoleni, że Zarząd tak gospodaruje środkami, że szpital nie jest zadłużony.

Pani Barbara Studzińska, nawiązując do wcześniejszych wypowiedzi Radnych powiedziała, że kwestionowanie decyzji podjętych przez Radę w 2004 roku jest bezcelowe, gdyż decyzje zostały podjęte i spółka z udziałem powiatu świeckiego powstała oraz działa. Natomiast problemy, o których wspomniała Pani Urszula Kempińska-Czerwińska czy Pani Iwona Manys są to problemy wynikające z bieżącego funkcjonowania, a szpital, niezależnie czy byłby prowadzony przez powiat czy spółkę, której powiat jest wspólnikiem miałby te same problemy – problemy z kadrą pielęgniarską, medyczną. Ponadto uważa, że spółka jest dobrze zarządzana. Dodała, że powiat cały czas jest właścicielem obiektów szpitala, to w infrastrukturę inwestuje spółka, a powiat jest zwolniony z obowiązku inwestowania w obiekty Nowego Szpitala.

Pan Grzegorz Goral zapytał, czy budynek, który zostanie wybudowany, po 30 latach tej umowy w połowie będzie własnością powiatu.

Pan Piotr Walczak wyjaśnił zasadę dzierżawienia gruntów. W przypadku dzierżawy nieruchomości wszelkie nakłady stanowią własność powiatu od samego początku. Obowiązuje jeszcze stara rzymska zasada, że to co jest na gruncie, podąża za własnością gruntu. Temu kto inwestuje, w tym przypadku będzie inwestowała spółka, przysługuje roszczenie o zwrot nakładów. Z punktu widzenia ekonomii jest to inwestycja w obce środki trwałe a z punktu widzenia prawa cywilnego to jest roszczenie o zwrot nakładów. Nakłady te, w miarę upływu czasu zużywają się, amortyzują, a więc roszczenie o zwrot kosztów będzie malało. Z punktu widzenia samego prawa własności od samego początku, to co tam powstanie będzie własnością powiatu. Dlatego też spółka chce zagwarantować sobie dłuższy okres użytkowania tego obiektu, wiedząc, że nie jest właścicielem tego obiektu, żeby środki zainwestowane dały jej korzyść w postaci uzyskanych dochodów z prowadzenia działalności w tym obiekcie. Taki długi okres dzierżawy pozwoli im więc odzyskać zainwestowany kapitał. Natomiast z punktu widzenia prawa własności sam budynek  to nadal własność powiatu.

Pan Dariusz Wolski zapytał, jakie koszty poniósł powiat celem przekazania spółce szpitala, jakie były to kwoty oraz ile zadłużenia na swoje barki wzięła spółka.

Pani Urszula Kempińska-Czerwińska odebrała głos Panu Dariuszowi Wolskiemu i powiedziała, że jeżeli Radni są nieusatysfakcjonowani wiedzą, proszeni są o złożenie wniosku do Pani Przewodniczącej Iwony Manys, aby przedmiotem posiedzenia Komisji było właśnie to, o co Radni pytają, ponieważ przedmiotem obrad jest tylko sprawa dzierżawy gruntu.

Pan Dariusz Wolski zadał pytanie, jakiej wielkości środki spółka chce zainwestować w ten zakład.

Pani Urszula Kempińska-Czerwińska poprosiła, aby napisać do Przewodniczącej Komisji Zdrowia,
Pomocy Społecznej, Polityki Prorodzinnej Pani Iwony Manys o uwzględnienie w planie pracy tego tematu.

Pan Dariusz Woźniak przedstawił projekt uchwały Rady Powiatu Świeckiego w sprawie:

a) wyrażenia zgody na zaciągnięcie kredytu długoterminowego,

b) zmiany w budżecie Powiatu Świeckiego na rok 2021 .

(projekty uchwał stanowią załączniki do protokołu posiedzenia Zarządu Powiatu z dnia 22 listopada 2021 r.).

Do przedstawionych projektów uchwał  żadnych merytorycznych uwag i zapytań nie zgłoszono.

Do pkt. 5

Komisja Oświaty, Kultury, Sportu i Turystyki pozytywnie zaopiniowała projekt uchwały Rady Powiatu Świeckiego w sprawie uchwalenia budżetu Powiatu Świeckiego na rok 2021 rok przy 3 głosach za, braku głosów wstrzymujących i braku głosów przeciw (Uchwała Nr 13/21  przedstawiona przez Przewodniczącą Komisji – w załączeniu do protokołu).

Radny Pan Waldemar Fura był nieobecny.

Komisja Zdrowia, Pomocy Społecznej i Polityki Prorodzinnej pozytywnie zaopiniowała projekt uchwały Rady Powiatu Świeckiego w sprawie uchwalenia budżetu Powiatu Świeckiego na rok 2021 rok przy 5 głosach za, 1 głosie wstrzymującym i braku głosów przeciw (Uchwała Nr 13/21 przedstawiona przez Przewodniczącą Komisji – w załączeniu do protokołu).

Radny Pan Marek Mazurek był nieobecny.

Na tym posiedzenie zakończono.

 

Protokolant:

Joanna Ekert

Biuro Rady

Przewodnicząca Komisji

Oświaty, Kultury, Sportu i Turystyki

/-/

(Urszula Kempińska-Czerwińska)

Przewodnicząca Komisji

Zdrowia, Pomocy Społecznej i Polityki Prorodzinnej

/-/

(Iwona Manys)

Informacje

Rejestr zmian