Protokół wspólnego posiedzenia Komisji Oświaty, Kultury, Sportu i Turystyki oraz Komisji Zdrowia, Pomocy Społecznej i Polityki Prorodzinnej Rady Powiatu Świeckiego z dnia 25 października 2021 r.

Dot. części I posiedzenia Komisji Oświaty, Kultury, Sportu i Turystyki

Obecni na posiedzeniu członkowie Komisji Oświaty, Kultury, Sportu i Turystyki – wg załączonej listy obecności.

Obecni na posiedzeniu goście :

  1. Alina Kot-Czerwińska – Dyrektor Powiatowej Biblioteki Publicznej w Świeciu,
  2. Bożena Gaca-Zielińska – Dyrektor Powiatowego Zespołu Ekonomiczno-Administracyjnego w Świeciu,
  3. Iwona Karolewska – Sekretarz Powiatu,
  4. Franciszek Koszowski – Wicestarosta Świecki,
  5. Barbara Studzińska – Starosta Świecki,
  6. Dariusz Woźniak – Skarbnik Powiatu.

Otwarcia posiedzenia dokonała Przewodnicząca Komisji Oświaty, Kultury, Sportu i Turystyki Pani Urszula Kempińska-Czerwińska, która powitała członków Komisji oraz zaproszonych gości. Następnie stwierdziła kworum pozwalające podejmować uchwały przez Komisję oraz przedstawiła porządek obrad, który został przyjęty jednogłośnie w brzmieniu:

  1. Informacja w zakresie wniosków składanych przez placówki oświatowe do budżetu Powiatu na rok 2022.
  2. Program współpracy Powiatu Świeckiego z organizacjami pozarządowymi na rok 2022.
  3. Informacja o stanie realizacji zadań Powiatowej Biblioteki Publicznej.

Do pkt. 1

Pani Bożena Gaca-Zielińska przedstawiła Informację dotyczącą planowanych inwestycji przez placówki oświatowe do budżetu Powiatu na rok 2022.

Pani Urszula Kempińska-Czerwińska podziękowała za omówienie zagadnienia i dodała, że odbyły się konsultacje wstępne z udziałem Skarbnika, na których dyrektorzy wskazali priorytetowe zadania do realizacji na rok 2022, a dopiero przy konstrukcji budżetu okaże się co będzie mogło zostać wykonane.

Do pkt. 2

Pani Iwona Karolewska przedstawiła projekt uchwały Rady Powiatu w sprawie Programu współpracy Powiatu Świeckiego z organizacjami pozarządowymi i innymi podmiotami prowadzącymi działalność pożytku publicznego na rok 2022 (projekt uchwały stanowi załącznik do protokołu posiedzenia Zarządu Powiatu z dnia 19 października 2021 r.).

Pani Iwona Karolewska poinformowała także, że na Międzynarodowym Forum Ekonomii Społecznej w Toruniu Powiat Świecki został uznany za Samorząd Przyjazny Ekonomii Społecznej w ramach konkursu, do którego został zgłoszony przez Organizację Wsparcia Ekonomii Społecznej TŁOK.

Pani Urszula Kempińska-Czerwińska podziękowała za przedstawienie informacji oraz pogratulowała uzyskanego przez powiat wyróżnienia.

Do pkt. 3

Pani Alina Kot-Czerwińska przedstawiła Informację o stanie realizacji zadań Powiatowej Biblioteki Publicznej (materiał stanowi załącznik do protokołu).

Pani Urszula Kempińska-Czerwińska podziękowała za przedstawienie informacji.

Pan Waldemar Fura podkreślił, że PBP ma bardzo bogatą ofertę różnorodnych działań mimo niewielkiej ilości pracowników.

Pani Barbara Studzińska zwróciła się z prośbą do członków Komisji Oświaty, Kultury, Sportu i Turystyki, aby podczas prezentacji na najbliższej sesji projektu uchwały w sprawie zmian w budżecie powiatu na rok 2021, wyrazili wsparcie dla propozycji zabezpieczenia środków na dokumentację projektową nowej siedziby dla biblioteki powiatowej na terenie nieruchomości przejętej po straży pożarnej. Zauważyła, że obecnie biblioteka zajmuje niewielkie pomieszczenia wynajmowane od Zakładu Gospodarki Mieszkaniowej. Dlatego podkreśliła, że jest to wyjątkowa okazja, aby stworzyć miejsce adekwatne do potrzeb, jakie powinna spełniać biblioteka powiatowa w XXI wieku, zapewniająca dostęp dla szerokiego grona odbiorców, zwłaszcza studentów oraz osób dokształcających się. Dodała, że możliwe jest pozyskanie dofinansowania na ten cel w wysokości nawet do 95 %, w związku z czym wybudowanie siedziby biblioteki będzie angażować niewielkie środki własne powiatu. Dlatego też kieruje do Komisji prośbę o akceptację tej propozycji zwłaszcza, że na wspólnym posiedzeniu Komisji Infrastruktury i Gospodarki oraz Komisji Polityki Finansowej Przewodniczący Rady Powiatu wypowiadał się nieprzychylnie do tego planu.

Pani Urszula Kempińska-Czerwińska zapewniła, że Komisja Oświaty, Kultury,
Sportu i Turystyki zdecydowanie poprze ten wniosek, tym bardziej, że jest możliwość pozyskania finansowania zewnętrznego  i wyraziła zdziwienie, że Przewodniczący Rady Powiatu i niektórzy radni oponują co do tego pomysłu, ponieważ ta koncepcja była przedstawiona już w momencie przejęcia tego obiektu od Wojewody. Dodała, że było powiedziane, że w tej nieruchomości planowane będzie umiejscowienie m.in. biblioteki publicznej, która obecnie nie ma odpowiednich warunków lokalowych. Dlatego zasadnym jest aby zainwestować w nieruchomość będącą własnością powiatu i stworzyć siedzibę właściwą dla biblioteki powiatowej. Następnie zapytała czy nadal jest tak duże zainteresowanie czasopismami jak kiedyś oraz, które pozycje cieszą się największą popularnością wśród czytelników.

Pani Alina Kot-Czerwińska odpowiedziała, że zmieniło się ono wraz z upływem czasu, ponieważ kiedyś było to 65 pozycji a obecnie jest ich około 20, głównie są to metodyczne czasopisma, z których korzystają przede wszystkim nauczyciele. Natomiast poza prenumeratą biblioteka pozyskuje bezpłatne czasopisma medyczne z Collegium Medicum, które cieszą się dużym zainteresowaniem wśród pielęgniarek pracujących w Nowym Szpitalu w Świeciu. Uzupełniła, że z prasy codziennie prenumerowana jest „Gazeta Pomorska”, ale widzi potrzebę aby rozszerzyć dostęp o „Gazetę Prawną” oraz „Rzeczpospolitą”. Wspomniała także o funkcjonującym w bibliotece dziale regionalnym budzącym zainteresowanie, gdzie wśród czasopism są „Czas Świecia”, „Nowe Świecie”, ale także unikatowe księgozbiory ukazujące się lokalnie w małym nakładzie.

Pan Waldemar Fura jego zdaniem budowa nowej siedziby biblioteki przy tak wysokim dofinansowaniu jest szansą, która więcej się nie zdarzy, dlatego niewykorzystanie takiej możliwości byłoby straszne, tym bardziej, że słuchając tego co powiedziała Pani Alina Kot-Czerwińska, biblioteka ta zasługuje na to, aby ją docenić. Dodał, że pojawiające się głosy niezrozumienia są absurdalne, ponieważ biblioteka ta jest niezwykle ważna dla ludzi, którzy się uczą, studentów, nauczycieli, gdzie mają dostęp do księgozbiorów, których nie znajdą w innych bibliotekach.

Pani Barbara Studzińska dodała, że wnioskując do wojewody o przejęcie tego obiektu powiat wskazywał, że powstanie tam biblioteka powiatowa, dlatego teraz musi wywiązać się z tych założeń. A najbardziej optymalną propozycją jest wykorzystanie do tego celu działki o powierzchni 3000 m², znajdującej się za stacją paliw.

Pani Urszula Kempińska-Czerwińska zgodziła się ze Starostą, mówiąc, że jest to działka znajdująca się w centrum miasta, do której jest bardzo dobry dojazd, co umożliwi każdemu zainteresowanemu dotarcie do biblioteki.

Pani Barbara Studzińska wspomniała, że w ramach początkowej koncepcji planowano umieścić bibliotekę w budynku administracji, jednak obecnie ustalono, że pomieszczenia te posłużą lepiej innym celom, a ponadto jego stan pozwolił, aby w części był on już od razu wykorzystany. Natomiast na wskazanej działce będzie można przystąpić do zaprojektowania funkcjonalnej siedziby dla biblioteki powiatowej.

Pan Franciszek Koszowski uzupełniając wypowiedź Starosty odniósł się do sugestii, które padały na wspólnym posiedzeniu Komisji Infrastruktury i Gospodarki oraz Komisji Polityki Finansowej, że należy sprzedać tą nieruchomość i zaznaczył, że jest do darowizna od wojewody i powiat nie może dokonać jej zbycia. Dodał, że od początku określono funkcje i przeznaczenie wszystkich obiektów, a dopiero teraz gdy ogłoszono fundusze pomocowe, w ramach których powiat może pozyskać dofinansowanie, jest proponowane zabezpieczenie środków na dokumentację pod budowę siedziby biblioteki powiatowej.

Pani Urszula Kempińska-Czerwińska podziękowała Dyrektorowi i pracownikom Powiatowej Biblioteki Publicznej oraz wyraziła słowa uznania za realizację tylu zadań i przedsięwzięć dla mieszkańców powiatu.

Pani Stanisława Kuffel zaproponowała, aby komisja wystosowała wniosek w sprawie poparcia budowy nowej siedziby dla Powiatowej Biblioteki Publicznej uzasadniający potrzebę i celowość takiej inwestycji.

Pani Urszula Kempińska-Czerwińska zasugerowała, aby powstrzymać się do składania wniosków, ponieważ na najbliższej sesji będzie podejmowana uchwała dot. zabezpieczenia w budżecie powiatu środków na projekt budowlany. A jeżeli na sesji byłyby duże opory wśród radnych z poparciem propozycji Zarządu, to wtedy Komisja Oświaty mogłaby uruchomić pewne działania z tym związane. Ale uważa, że najpierw należy rozmawiać z Radnymi, którzy zdają sobie sprawę z potrzeby realizacji takiego zadania, a przeciwników, którzy twierdzą, że to zadanie jest nie potrzebne jej zdaniem nie będzie. Natomiast jeżeli chodzi o Pana Przewodniczącego to jest on w mniejszości.

Pani Alina Kot-Czerwińska podziękowała za zrozumienie i za wiele ciepłych słów. Podkreśliła, że biblioteka w przyszłym roku obchodzi jubileusz 70-lecia istnienia a 5-lecia istnienia jako Powiatowej Biblioteki Publicznej. Dodała, że 5 lat temu powiat dał możliwość dalszego funkcjonowania bibliotece. Stwierdziła, że do dalszego działania i rozwoju biblioteki potrzebny jest także odpowiedni budynek, który zapewni realizację nowych zadań, co przy specyficznym księgozbiorze biblioteki jest niezwykle ważne. Zwróciła także uwagę na fakt, że w najbliższej przyszłości skończy się bezpłatny dostęp do treści zamieszczanych w internecie, co będzie dużą szansą na dalszy rozwój dla bibliotek.

Pani Urszula Kempińska-Czerwińska zgodziła się z przedmówczynią, że w niedługim czasie trzeba będzie płacić za dostęp do wszelkich publikacji zamieszczanych w internecie, ponieważ ich autorzy będą się tego domagać ze względu na przysługujące im prawa autorskie.

Na tym zakończono tą część posiedzenia.

 

Dot. części II posiedzenia Komisji Zdrowia, Pomocy Społecznej i Polityki Prorodzinnej – wizyta w Nowym Szpitalu

Obecni na posiedzeniu członkowie Komisji Zdrowia, Pomocy Społecznej i Polityki Prorodzinnej – wg załączonej listy obecności.

Obecni na posiedzeniu goście :

  1. Franciszek Koszowski – Wicestarosta Świecki,
  2. Przemysław Leśniewski – Prezes Zarządu Nowy Szpital,
  3. Łukasz Płaza – Członek Zarządu Nowy Szpital,
  4. Grzegorz Sierechan – Członek Zarządu Nowy Szpital,
  5. Katarzyna Trybuła – Główny specjalista ds. funduszy unijnych w Wydziale Organizacyjnym Starostwa Powiatowego w Świeciu,
  6. Dariusz Woźniak – Skarbnik Powiatu.

W ramach tej części posiedzenia członkowie Komisji Zdrowia, Pomocy Społecznej i Polityki Prorodzinnej udali się z wizytą do Nowego Szpitala, gdzie Zarząd Szpitala przedstawił Informację o funkcjonowaniu Nowy Szpital Sp. z o.o. w Świeciu za 2020 rok i I półrocze 2021 oraz Informację o funkcjonowaniu państwowego ratownictwa medycznego na obszarze Powiatu Świeckiego.

Pani Iwona Manys zapytała co jest przyczyną prognozowanego 30 % wzrostu ilości wyjazdów zespołów ratownictwa medycznego w skali roku w porównaniu do lat ubiegłych.

Pan Przemysław Leśniewski wyjaśnił, że system ratownictwa medycznego jest oparty o centralną dyspozytornię znajdującą się w Toruniu, która dysponuje wyjazdy karetek nie tylko na terenie powiatu świeckiego, ale także do powiatów ościennych, w związku z czym wyjazdów jest więcej, a także wpływ ma praca lekarzy rodzinnych.

Pan Łukasz Płaza dodał, że z rozmów z pacjentami wie, że często wolą oni zadzwonić na pogotowie, dzięki czemu mają pewność, że zostaną zbadani.

Pani Iwona Manys zauważyła, że stan zatrudnienia pielęgniarek oraz lekarzy w stosunku do roku poprzedniego nie uległ drastycznym zmianom, choć były pewne obawy. Stwierdziła, że Zarząd Szpitala obrał dobry kierunek jeżeli chodzi o utrzymanie odpowiedniego poziomu zatrudnienia. 

Pan Przemysław Leśniewski jego zdaniem duże znaczenie miała ustawa o sposobie ustalania najniższego wynagrodzenia zasadniczego niektórych pracowników zatrudnionych w podmiotach leczniczych, której nowelizacja weszła w życie 1 lipca br., która spowodowała wyrównanie wynagrodzeń osób zatrudnionych na umowę o pracę we wszystkich podmiotach leczniczych. W skutek czego pielęgniarkom dojeżdżającym do Bydgoszczy do pracy przestało się to opłacać, uwzględniając czas i koszty dojazdów.

Pan Dariusz Woźniak poruszył temat nocnej i świątecznej opieki świadczonej w Nowym Szpitalu, nawiązując do sytuacji, która zdarzyła się dwukrotnie, iż nie było lekarza dyżurującego w nocnej i świątecznej opiece medycznej. Powiedział, że podobne, a nawet większe problemy mają także sąsiednie powiaty, z których Starostami odbyło się spotkanie właśnie w temacie trudności w zapewnieniu obsady na nocnej i świątecznej opiece medycznej. A spowodowane to jest brakiem chętnych lekarzy do pełnienia takich dyżurów, zwłaszcza wśród lekarzy POZ, którzy wymagają wysokich stawek za godzinę pracy, co jest poza zasięgiem budżetu szpitali. Podkreślił, że problem ten jest na bieżąco monitorowany i jako członek Rady Nadzorczej Nowego Szpitala otrzymuje co miesiąc grafik pracy lekarzy na nocnej i świątecznej opiece i wyraził nadzieję, że podobna sytuacja nie wydarzy się w przyszłości. Podsumowując zaznaczył, że jest to ogólnopolski problem i podziwia, że w Nowym Szpitalu zdarzyły się tylko dwie takie sytuacje, biorąc pod uwagę co się dzieje w otoczeniu. Dodał, że często pacjent, który powinien być przyjęty w POZ, nie zostaje zarejestrowany w danym dniu i wtedy po godzinie 18:00 udaje się do nocnej i świątecznej opieki, gdzie jest więcej takich pacjentów, przez co czas oczekiwania znacznie się wydłuża.

Pani Urszula Kempińska-Czerwińska dodała, że jeszcze 3 lata temu POZ-y w Nowem i Warlubiu pracowały do godziny 21:00, a teraz pracują do godziny 18:00.

Pan Przemysław Leśniewski powiedział, że często godziny pracy POZ-ów 8-18 funkcjonują tylko teoretycznie, ponieważ lekarz jest dostępny tylko przez 5 godzin w ciągu dnia.

Pan Dariusz Woźniak zauważył, że tak to wygląda szczególnie w mniejszych POZ-ach.

Pan Przemysław Leśniewski powiedział, że często już o godzinie 17:30 przed gabinetem lekarza nocnej i świątecznej opieki tworzy się kolejka oczekujących pacjentów. Rozmawiając z pacjentami dowiedział się, że wynika to z tego, iż w POZ nikt nie odbiera telefonów, bądź rejestracji można dokonać dopiero na wizytę za 2-3 dni. Podsumował, że jak z POZ-ów, których jest 15 na terenie powiatu pojawi się po 2-3 pacjentów to tworzy się kolejka powodująca długi czas oczekiwania.

Pani Urszula Kempińska-Czerwińska dodała, że lekarze pracujący w POZ-ach nie są zainteresowani pracą w godzinach popołudniowych, ponieważ w tym czasie świadczą usługi medyczne w prywatnych praktykach lekarskich.

Pan Grzegorz Goral powiedział, iż docenia starania Zarządu Szpitala, co do dbania o jego funkcjonowanie, jednak chciałby poruszyć kwestię poradni specjalistycznych funkcjonujących w Nowym Szpitalu. Mianowicie zwrócił uwagę na bardzo długi czas oczekiwania na wizytę u pulmonologa, gdzie dotyka to pacjentów po Covid-19, którzy płacą składki i powinni mieć zagwarantowaną pomoc lekarza specjalisty. Ponadto jego zdaniem podwyższanie wynagrodzenia lekarzy nie jest dobrym rozwiązaniem .

Pan Przemysław Leśniewski wyjaśnił, że jeżeli chodzi o poradnię chorób płuc to wynika to z faktu, iż w ostatnim czasie jest bardzo wielu pacjentów z tego typu schorzeniami, a po za tym spowodowane to jest brakiem rejonizacji przy rejestracji do specjalistów, przez co pacjenci z całej Polski mogą rejestrować się do poradni specjalistycznych w Nowym Szpitalu. Wyjaśnił, że pacjent rejestrujący się do danej poradni nie musi podawać kodu ze skierowania, jeśli uzna, że termin oczekiwania jest za długi, ponieważ może w tym czasie sprawdzić możliwe terminy w innych poradniach. Zaznaczył, że   4-cyfrowy kod ze skierowania jest jednorazowy, tzn. jeśli zostanie podany przy rejestracji, to ponowne jego wykorzystanie będzie niemożliwe.

Pan Grzegorz Goral zgodził się z Przedmówca i dodał, że może powinien zostać zatrudniony jeszcze jeden lekarz.

Pan Przemysław Leśniewski powiedział, że od maja-czerwca zostały zniesione limity przyjęć i możliwe jest zarejestrowanie takiej ilości pacjentów, ile lekarze będą w stanie przyjąć. Natomiast nie ma większej liczby lekarzy o tej specjalności, których można by zatrudnić.

Pan Grzegorz Goral dodał, że dla chorego, który przeszedł Covid-19 rok oczekiwania na wizytę u specjalisty to jest bardzo długo, a pacjent po prostu się boi o swoje zdrowie.

Pan Łukasz Płaza zauważył, że system e-skierowań został stworzony po to, aby zniwelować dublowanie wizyt, na które dany pacjent się rejestruje na podstawie jednego skierowania. Natomiast do decyzji pacjenta pozostaje czy poda on kod przy rejestracji czy najpierw sprawdzi możliwość rejestracji w innych poradniach.

Pan Roman Witt stwierdził, że stworzony system e-skierowań jest ubogi, ponieważ w przypadku rejestracji na szczepienia przeciw Covid-19 w systemie widoczny był punkt szczepień z najkrótszym terminem oczekiwania  w najbliższej odległości od adresu zamieszkania. Gdyby takie rozwiązanie zostało zastosowane przy rejestracji do poradni specjalistycznych, to pacjent mógłby zadecydować, czy wybierze długi termin oczekiwania blisko domu czy może krótszy ale oddalony nieco od miejsca zamieszkania, do którego zdecyduje się dojechać. Zaproponował, aby osobom, które chcą się zarejestrować przekazywać informację o możliwości rejestracji do innej poradni oraz podać taką informację na stronie internetowej szpitala.

Pan Przemysław Leśniewski powiedział, że także warto, aby POZ informowały o możliwości sprawdzenia na stronie terminyleczenia.nfz.gov.pl, jaki jest czas oczekiwania do danej poradni.

Pan Dariusz Wolski powiedział, że powinno się przyjrzeć jak funkcjonują ośrodki zdrowia gminne, czy jest dostępny lekarz do godziny 18:00 oraz zwrócił się do Wicestarosty, aby zorganizował spotkanie z Wójtami, którzy odpowiadają za służbę zdrowia w danej gminie, aby uporządkować pewne sprawy, które stanowią problem. Następnie zapytał czy z wypracowanego przez Nowy Szpital zysku w kwocie 3 mln zł były wypłacane dywidendy.

Pan Przemysław Leśniewski odpowiedział, że od 5 lat jak jest członkiem Zarządu Spółki Nowy Szpital, a z tego co wie wcześniej także, nie były wypłacone dywidendy, a zysk został przeznaczony na kapitał zapasowy.

Pan Dariusz Wolski zapytał na jakie cele dokładnie został przeznaczony.

Pan Przemysław Leśniewski wyjaśnił, że na inwestycje, w tym około 2 mln zł na 15 % wkładu własnego na zadanie dotyczące termomodernizacji szpitala przy dofinansowaniu z funduszy europejskich w wysokości 85 % wartości zadania. Następnie powiedział o realizowanej obecnie inwestycji, która zakończy się w tym roku, jaką jest zakup tomografu komputerowego, którego koszt wynosi 2 mln zł, a tylko połowę pokryje dotacja z unii europejskiej.

Pan Dariusz Wolski  zwrócił się z prośbą do Prezesa, aby w ciągu 2 tygodni przekazał bilans zysków i strat za ostatnie 5 lat czyli jakie środki szpital otrzymywał z zewnątrz od wojewody, marszałka, pozarządowe, rządowe oraz darowizny i na jakie cele były one przeznaczane.

Pan Przemysław Leśniewski zapewnił o przygotowaniu dokumentów, ale potrzeba na to więcej czasu, około miesiąca, ponieważ przez tak długi okres czasu realizowanych było dużo różnych inwestycji. Dodał, że środki od wojewody szpital uzyskał dopiero w związku z pandemią, a pozostałe to były środki od marszałka i z RPO WK-P.

Pan Marek Mazurek nawiązując do możliwości składania pytań do Zarządu Szpitala, powiedział iż złożył on takowe dotyczące struktury zatrudnienia i płac w poszczególnych grupach zawodowych wg aktualnego stanu. Stwierdził, że w materiałach przekazanych przez szpital struktura zatrudnienia została przedstawiona, natomiast nie uzyskał odpowiedzi na drugą część dot. płac, dlatego zwrócił się o uzupełnienie średnich płac w poszczególnych grupach zawodowych w zestawieniu przed i po 1 lipca br., kiedy weszła w życie ustawa o sposobie ustalania najniższego wynagrodzenia zasadniczego niektórych pracowników zatrudnionych w podmiotach leczniczych.

Pan Franciszek Koszowski odpowiadając Panu Dariuszowi Wolskiemu w kwestii spotkania z wójtami, powiedział, że odbyły się już takie spotkania i nie było zainteresowania ze strony ośrodków zdrowia gminnych, aby wspomóc pracę na oddziałach wewnętrznym czy na SOR w trakcie trwania pandemii, nawet przy kwocie 200 zł za godzinę pracy lekarza, zaoferowanych przez wojewodę.

Pan Dariusz Wolski zapytał czy wójtowie zrobili takie spotkanie w przychodniach.

Pan Franciszek Koszowski podkreślił, że często w gminnym ośrodku zdrowia jest jeden lekarz tylko.

Pani Urszula Kempińska-Czerwińska zauważyła, że każda gmina cieszy się z faktu, że ma w ogóle lekarza, dlatego nie podejmie z nim dyskusji w obawie, że go straci, a ponadto nie ma przymusu aby lekarz wyraził zgodę na podjęcie dodatkowych godzin pracy. Zauważyła, że są obecnie takie sytuacje, że lekarze ze szpitali przechodzą do POZ, gdzie zarobki kształtuje dyrektor ośrodka gminnego, a jeśli są niewystarczające to gmina może dołożyć, ponieważ ma taką możliwość. 

Pan Przemysław Leśniewski powiedział, że po upadku SPZOZ gminny w Dolnej Grupie, prowadzenie POZ-u przejęła firma z Grudziądza, która zatrudniając lekarzy proponuje od 200d do 250 zł za godzinę.

Pan Łukasz Płaza dodał, że lekarz ma do wyboru 8 godzin pracy od rana w POZ albo jako alternatywę dyżur w szpitalu, który jest o wiele bardziej obciążający, a dla lekarzy obecnie decydującym czynnikiem jest komfort pracy, zwłaszcza po pandemii. 

Pan Franciszek Koszowski zauważył, że gdyby nawet ustalono, że dyżury lekarskie w nocnej i świątecznej opiece będą odbywały się wg ustalonego harmonogramu, to pacjenci z terenu danego powiatu, nawet mając taką wiedzę, nie pojadą do szpitala w sąsiednim powiecie, przede wszystkim ze względu na znaczną odległość.

Pan Przemysław Leśniewski dodał, że pacjenci w takiej sytuacji nie pojadą do sąsiedniego powiatu, a zgłoszą się na SOR do szpitala w Świeciu, powodując jeszcze większe obciążenie lekarzy.

Pan Łukasz Płaza powiedział, że pacjenci z pobliskiego Chełmna, gdzie jest szpital powiatowy często decydują się na przyjazd do Nowego Szpitala, zwłaszcza z dzieckiem, ponieważ wiedzą, że dostaną kompleksową pomoc.

Pan Przemysław Leśniewski uzupełnił, że szpital jest jednym z niewielu szpitali posiadających całodobową diagnostykę w zakresie radiologii, co nie wszędzie jest standardem obsługi.

Pan Dariusz Wolski zapytał jak układa się współpraca szpitala z Miejsko-Gminną Przychodnią.

Pan Przemysław Leśniewski odpowiedział, że jest to największy POZ z terenu powiatu, który liczy 20 tys. zadeklarowanych pacjentów, którzy są także pacjentami szpitala, dlatego konieczna jest wymiana pomiędzy obydwoma placówkami medycznymi. 

Pan Marek Mazurek zapytał jakie usługi szpital zlecił firmom zewnętrznym, lub wydzielił we własnej firmie odrębnej jednostce w ramach outsourcingu poza funkcjonowaniem laboratorium.

Pan Przemysław Leśniewski odpowiedział, że żywienie i sprzątanie.

Pan Dariusz Wolski zapytał jaka forma zatrudnienia w szpitalu jest przeważająca, umowa o pracę czy kontrakt.

Pan Przemysław Leśniewski odpowiedział, że obecnie przeważa zatrudnienie na kontrakt.

Pan Franciszek Koszowski podsumowując zwrócił się do członków Komisji, mówiąc, że są elementy nad którymi trzeba pracować, ale przede wszystkim należy docenić działalność szpitala oraz funkcjonowanie systemu ratownictwa medycznego, ponieważ zarówno finansowo jak i pod względem zatrudnienia wszystko jest prawidłowo.

Pan Przemysław Leśniewski skierował do członków Komisji prośbę, aby w rozmowach z mieszkańcami, którzy są niezadowoleni z usług szpitala, wskazywać im na podjęcie kontaktu z Zarządem Szpitala celem wyjaśnienia danej sytuacji. Ponieważ często jest tak, że wszystkie negatywne opinie, które pojawiają się na temat szpitala w internecie, są anonimowe i nie można ich w żaden sposób zweryfikować. Dodał, że zdarza się, że kierowane są obraźliwe słowa w kierunku szpitala a także personelu, a przez te działania budowana jest fałszywa opinia o szpitalu.

Pan Grzegorz Goral powiedział, że także nie zgadza się z obraźliwymi i negatywnymi wypowiedziami pojawiającymi się w mediach lokalnych na temat szpitala, ponieważ jako radny tłumaczy mieszkańcom sytuacje dotyczące szpitala. Niemniej dodał, że wszelkie zdarzenia negatywne trzeba wyjaśniać, a personel medyczny powinien być bardziej empatyczny w stosunku do pacjentów.

Pani Iwona Manys powiedziała, że także docenia starania Zarządu Szpitala i uważa, że podejmuje on wszelkie działania, aby zapewnić jak najlepsze funkcjonowanie placówki, a zawsze znajdą się osoby, które będą niezadowolone. Uważa, że wszelkie spory, uwagi trzeba wyjaśniać bezpośrednio u źródła, a nie za pomocą prasy czy internetu. Podziękowała za przygotowane materiały i umożliwienia komisji odbycia części posiedzenia w siedzibie szpitala.

 

Dot. części III posiedzenia Komisji Oświaty, Kultury, Sportu i Turystyki oraz Komisji Zdrowia, Pomocy Społecznej i Polityki Prorodzinnej

Obecni na posiedzeniu członkowie Komisji Oświaty, Kultury, Sportu i Turystyki oraz Komisji Zdrowia, Pomocy Społecznej i Polityki Prorodzinnej – wg załączonych list obecności.

Obecni na posiedzeniu goście :

  1. Bożena Gaca-Zielińska – Dyrektor Powiatowego Zespołu Ekonomiczno-Administracyjnego w Świeciu,
  2. Iwona Karolewska – Sekretarz Powiatu,
  3. Franciszek Koszowski – Wicestarosta Świecki,
  4. Joanna Kowalska – p.o. Kierownika Działu rehabilitacji społecznej osób niepełnosprawnych i pozyskiwania środków z funduszy krajowych i unijnych Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Świeciu,
  5. Adam Meller – Dyrektor Powiatowego Zarządu Dróg w Świeciu,
  6. Tadeusz Rezmer – Kierownik Warsztatu Terapii Zajęciowej w Świeciu,
  7. Zbigniew Semrau – Kierownik Wydziału Bezpieczeństwa i Transportu Publicznego Starostwa Powiatowego w Świeciu,
  8. Barbara Studzińska – Starosta Świecki,
  9. Katarzyna Trybuła – Główny specjalista ds. funduszy unijnych w Wydziale Organizacyjnym Starostwa Powiatowego w Świeciu,
  10. Dariusz Woźniak – Skarbnik Powiatu,
  11. Emilia Ziółek – Kierownik Warsztatu Terapii Zajęciowej w Nowem.

Otwarcia posiedzenia dokonała Przewodnicząca Komisji Zdrowia, Pomocy Społecznej i Polityki Prorodzinnej Pani Iwona Manys, która powitała członków Komisji oraz zaproszonych gości. Następnie stwierdziła kworum pozwalające podejmować uchwały przez Komisję oraz przedstawiła porządek obrad, który został przyjęty jednogłośnie w brzmieniu:

  1. Analiza materiałów będących przedmiotem obrad Rady Powiatu.
  2. Funkcjonowanie Warsztatów Terapii Zajęciowej w Świeciu i Nowem.
  3. Sprawy bieżące.

 

Do pkt. 1  

Pan Adam Meller przedstawił:

a) Kompleksową informację o stanie dróg w powiecie świeckim (materiał stanowi załącznik do protokołu posiedzenia Zarządu Powiatu z dnia 13 października 2021 r.),

b) Podsumowanie inwestycji drogowych (materiał stanowi załącznik do protokołu posiedzenia Zarządu Powiatu z dnia 13 października 2021 r.),

Do przedstawionych materiałów żadnych merytorycznych uwag i zapytań nie zgłoszono. 

Pan Adam Meller przedstawił projekt uchwały Rady Powiatu Świeckiego w sprawie zmiany uchwały Nr XXII/139/12 z dnia 28 listopada 2012 roku w sprawie określenia przystanków komunikacyjnych, których właścicielem lub zarządzającym jest Powiat Świecki oraz warunków i zasad korzystania z tych przystanków (projekt uchwały stanowi załącznik do protokołu posiedzenia Zarządu Powiatu z dnia 19 października 2021 r.). 

Do przedstawionego projektu uchwały  żadnych merytorycznych uwag i zapytań nie zgłoszono.

Pan Dariusz Woźniak przedstawił projekt uchwały Rady Powiatu Świeckiego w sprawie:

a) zmiany budżetu Powiatu Świeckiego na rok 2021,

b) zmiany Wieloletniej Prognozy Finansowej Powiatu Świeckiego na lata 2021-2030.

(projekty uchwał stanowią załączniki do protokołu posiedzenia Zarządu Powiatu z dnia 19 października 2021 r.).

Do przedstawionych projektów uchwał  żadnych merytorycznych uwag i zapytań nie zgłoszono.

Pani Katarzyna Trybuła przedstawiła propozycję Zarządu dotyczącą ustalenia rozkładu godzin pracy w dni powszednie, w porze nocnej, niedziele, święta i inne dni wolne od pracy aptek ogólnodostępnych na terenie Powiatu Świeckiego na 2022 rok.

Pani Barbara Studzińska powiedziała, że analizując funkcjonowanie aptek w powiecie świeckim wzięto pod uwagę także dyżurowanie aptek w sąsiednich powiatach, w których zostało ono już ograniczone do godziny 24, a ponadto podkreśliła, że na wyższych szczeblach władzy zauważono, że dyżurowanie przez całą dobę jest nieadekwatne do potrzeb mieszkańców. Stąd propozycja ograniczenia dyżurowania aptek w porze nocnej do godziny 24. Przypomniała, że już w ubiegłym roku na jej prośbę właściciele aptek przedstawili dane potwierdzające, że sprzedaży po godzinie 24 nie odnotowano, a ostatnie zakupy dokonywane są w godzinach 22, 23, do godziny 24 maksymalnie. W związku z powyższym zwróciła się do radnych z prośbą o akceptację przedstawionej propozycji, tym bardziej, że zgodnie z tym co mówiła Pani Katarzyna Trybuła, właściciele aptek złożą pismo informujące o możliwości dyżurowania aptek do godziny 24. Dodała, że w chwili obecnej apteki powinny dyżurować całodobowo, a nie wywiązują się z tego, więc lepszym rozwiązaniem jest zapewnienie realnego funkcjonowania aptek w porze nocnej do 24. 

Pani Iwona Manys również uważa, że powinno dążyć się do normalności i nie tworzyć fikcyjnych zapisów, których nie można wyegzekwować.

Pan Grzegorz Goral zapytał do której godziny będą otwarte apteki w soboty i niedziele. 

Pani Katarzyna Trybuła odpowiedziała, że będą określone tygodniowe dyżury aptek i naprzemiennie każda z aptek będzie otwarta od 8 do 24, od poniedziałku do niedzieli. 

Pan Roman Witt zapytał czy nadzór prawny wojewody zaakceptował uchwały innych powiatów ograniczające prace aptek do godz. 24, ponieważ nie są one do końca zgodne z obowiązującą ustawą, a zmiany o których mówiła Pani Katarzyna Trybuła nie zostały jeszcze wprowadzone. 

Pani Barbara Studzińska powiedziała, że wg nowej ustawy za dyżurowanie aptek do godz. 24 będzie płacił NFZ, a po 24 będzie płacił powiat. Natomiast obecnie ustalane są całodobowe dyżury, za które powiat nie ponosi kosztów, a dyżurowanie aptek jest ich obowiązkiem. Natomiast jej zdaniem Wojewoda uznał, że ograniczenie dyżurowania aptek do 24 jest zgodne z potrzebami mieszkańców, co znajduje pokrycie w ustawie mówiącej, że nocną i świąteczną dostępność aptek ustala się według potrzeb ludności. Dodała, że proponowana zmiana jest zgodna z prawem, ponieważ powiat stwierdził, że dyżurowanie do godz. 24  jest adekwatne do potrzeb ludności, idąc za zapisami ustawy mówiącymi, że ustalenie godzin pracy aptek w porze nocnej i święta powinno być adekwatne do potrzeb ludności. Uważa, że ten aspekt wziął także pod uwagę Wojewoda zatwierdzając uchwały innych powiatów.

Pani Katarzyna Trybuła zauważyła, że dyżurowanie po godzinie 22 obejmuje porę nocną.

Pani Urszula Kempińska-Czerwińska powiedziała, że rozumie stanowisko aptek, dla których  pełnienie dyżurów nocnych generuje straty, ponieważ muszą ponosić koszty zapewnienia pracownika, przy braku sprzedaży, ponieważ nie ma klientów. Ponadto odnosząc się do zapisów ustawy, o których mówiła Pani Barbara Studzińska, powiedziała, że proponowana uchwała jest zgodna z prawem. Dodała, że czeka na moment kiedy wyjdzie nowa ustawa, mówiąca, że dyżurowanie aptek po godzinie 24 będzie kosztem powiatu, co może spowodować, że apteki wystąpią z wnioskiem o pracę w godzinach nocnych, ponieważ będzie im się to opłacało. Ma jednak nadzieję, że tak nie będzie.

Pan Grzegorz Goral zaznaczył, że apteki ponoszą koszty w nocy, ale w ciągu tygodnia wszyscy kupują leki, na czym apteki zarabiają duże pieniądze. Zawsze myślał, że tak jak lekarz ratuje życie, tak samo w aptece kupuje się leki tylko wtedy kiedy są potrzebne, żeby przeżyć, zatrzymać chorobę, dlatego nie zgadzam się z tym, że kupowane są tylko leki przeciwbólowe itp., uważa to za kpinę ze wszystkich. Dodał, że ludzie udają się do apteki, żeby kupić leki przepisane w nocy, stąd jego pytanie o której będzie otwarta apteka na drugi dzień, ponieważ do godziny 8 rano można wstrzymać się z zakupem, jeśli w szpitalu dostanie się jakiś lek, ale co w sytuacji jeśli apteka w ogóle nie będzie otwarta.

Pan Dariusz Wolski zauważył, że Pani Urszula Kempińska-Czerwińska pochyliła się nad aptekarzami, ale kto pochyli się nad pacjentami, którzy będą korzystać z pierwszej pomocy po 24 i trzeba będzie wykupić ten lek. Dlatego należy wczuć się w rolę pacjenta, a każdy z nas może być pacjentem o 2, 3 w nocy i może zajść taka potrzeba, że będzie zmuszony wykupić lek, a nie będzie miał gdzie. Dodał, że taka sytuacja może skończyć się bardzo tragicznie. Uważa, że chociaż jedna apteka powinna pełnić dyżur nocny. 

Pani Iwona Manys powiedziała, że Pan Dariusz Wolski nie uczestniczył we wcześniejszych posiedzeniach komisji, na których temat funkcjonowania aptek był omawiany, ponieważ nie był jeszcze radnym, ale Pani Katarzyna Trybuła w imieniu Starosty przedstawiała statystyki sprzedaży w  aptekach w porze nocnej i zakupów antybiotyków oraz leków ratujących życie nie wykazywano Dodała, że rozumie obawy co się stanie, kiedy apteka będzie zamknięta i pacjent nie będzie mógł kupić leków, ale leki ratujące życie podawane są na SOR-ze w szpitalu. Podkreśliła jeszcze raz, że  apteki przedstawiały statystyki, wg których nie było takiej sytuacji, żeby antybiotyki były wykupowane w nocy.

Pan Roman Witt stwierdził, że jeżeli będzie faktycznie tak jak przedstawiała w propozycji Pani Katarzyna Trybuła, że apteki będą otwarte do godziny 24 w niedziele i święta, to myśli że problem, o którym mówili Panowie Radni jest marginalny. Podkreślił, że tak jak powiedziała Pani Iwona Manys, jeżeli ktoś trafi około godziny 24 na SOR, bądź do opieki w godzinach nocnych lub niedziele i święta i musiał by dostać lek ratujący życie, to raczej go stamtąd nie wypuszczą, zostanie w szpitalu. Najważniejsza jest kwestia czy będą to też niedziele i święta, a nie tylko do 24 jako w dni powszednie, a jeżeli tak, to w jego ocenie nie będzie problemu.

Pani Urszula Kempińska-Czerwińska zwróciła uwagę na sugestię właściciela apteki dotyczącą nocnych dyżurów aptek, które nie mają sensu, ponieważ antybiotyku zakupionego w nocy nie podaje się od razu, bo przyjmuje się go co 6 lub 12 godzin rozpoczynając przyjmowanie o takiej godzinie, aby potem móc cyklicznie go przyjmować bez konieczności budzenia się w nocy. Dodatkowo rodzice mają zazwyczaj środki przeciwgorączkowe w domu, a w przypadku nagłej sytuacji, jeżeli pojadą z dzieckiem na SOR to otrzyma ono taki lek. Jej zdaniem biorąc pod uwagę także fakt, że apteki wykazały brak zakupów w porze nocnej to nie ma potrzeby, aby pełniły dyżury, a wystarczy, że będą czynne do godziny 24, co powinno zaspokoić potrzeby mieszkańców.

Pan Dariusz Wolski zapytał Panią Urszulę Kempińską-Czerwińską czy nie uważa, że powiat 100-tysięczny nie powinien mieć chociażby jednej nocnej apteki, podając za przykład sytuację, gdy mama z dzieckiem, czy z dwojgiem dzieci o godzinie 1, czy 2 w nocy będzie musiała wykupić antybiotyk a apteki będą nieczynne. Zapytał czy Pani Urszula Kempińska-Czerwińska chce wziąć za tą sytuację odpowiedzialność. Zastanawiał się czy 100-tysięcznego powiatu nie stać, żeby jedna apteka miała dyżur nocny.

Pani Urszula Kempińska-Czerwińska stwierdziła, że w sytuacji jeżeli apteka będzie otwarta w Świeciu to dla mieszkańców Nowego dojazd zająłby ponad godzinę i powrót również godzinę, więc razem 2 godziny, a jeśli będzie godzina 2 w nocy, to nikt z Nowego nie przyjedzie do Świecia. Zauważyła ponadto, że w Grudziądzu nie dyżuruje w nocy żadna apteka.

Pani Barbara Studzińska powiedziała, że od Radnych zależy w jakim kształcie zostanie podjęta uchwała. Ponadto zauważyła, że jeśli decyzją radnych pozostaną dyżury całodobowe, ale potem de facto nie będą one pełnione, to powiat nie będzie w stanie nic zrobić. Ponieważ podejmowane do tej pory działania, sprawdzające przestrzeganie przez apteki podjętych przez Radę Powiatu Świeckiego uchwał w sprawie dyżurowania wykazały, że apteki nie stosują się do ich zapisów. Ponadto o wynikach kontroli zawiadamiana jest także Kujawsko-Pomorska Izba Aptekarska oraz Wojewódzki Inspektorat Farmaceutyczny, który wystosował do wszystkich aptek pismo przypominające, że dyżurowanie jest ich obowiązkiem oraz jeśli apteki nie będą przestrzegały ustalonego przez Radę Powiatu rozkładu dyżurów, to będą wszczęte procedury związane nawet z odebraniem zezwoleń na prowadzenie aptek, co jest bardzo daleko idącym działaniem. Dodała, że taką informację apteki otrzymały latem, ale nie przyniosło to oczekiwanych efektów.

Pani Katarzyna Trybuła dodała, że tylko jedna apteka więcej dyżurowała. 

Pani Barbara Studzińska uzupełniła, że pozostałe apteki nie dyżurowały. Podkreśliła, że pomimo obowiązywania uchwały Rady Powiatu, dyżury nie są pełnione. Podsumowała, że stąd propozycja zarządu, aby ustalić dyżury aptek do godziny 24, tak jak funkcjonuje to w ościennych powiatach, co zostało zaakceptowane przez nadzór wojewody. A ostateczną decyzję podejmą Radni podczas sesji.

Pani Iwona Manys zgodziła się z Panią Barbarą Studińską, że to będzie decyzja każdego Radnego podczas głosowania i uważa, że nie ma sensu ponownie analizować tego zagadnienia. 

Pan Roman Witt dodał, że lepiej będzie jeśli zostanie stworzone praktyczne prawo, które będzie pozwalało na to, że apteki będą otwarte w niedziele i święta np. od 9 do 24, niż prawo, które będzie nakładało obowiązek dyżurowania aptek 24 godziny przez wszystkie dni w roku, ale tak naprawdę nie będzie to realizowane. Odnosząc się do wypowiedzi Pana Dariusza Wolskiego powiedział, że jeżeli zdarzyłaby się sytuacja, w której matka przyjechałaby z dziećmi do szpitala i wymagałyby natychmiastowego podania leku, to nie wróciłaby z nimi do domu, ponieważ zostaliby skierowani na oddział.

Pani Iwona Karolewska przedstawiła projekt uchwały Rady Powiatu w sprawie Programu współpracy Powiatu Świeckiego z organizacjami pozarządowymi i innymi podmiotami prowadzącymi działalność pożytku publicznego na rok 2022 (projekt uchwały stanowi załącznik do protokołu posiedzenia Zarządu Powiatu z dnia 19 października 2021 r.).

Do przedstawionego projektu uchwały  żadnych merytorycznych uwag i zapytań nie zgłoszono.

Pani Iwona Karolewska poinformowała także, że na Międzynarodowym Forum Ekonomii Społecznej w Toruniu Powiat Świecki otrzymał tytuł Samorząd Przyjazny Ekonomii Społecznej w ramach konkursu, do którego został zgłoszony przez Organizację Wsparcia Ekonomii Społecznej TŁOK. 

Pan Zbigniew Semrau przedstawił projekt uchwały Rady Powiatu Świeckiego w sprawie wyrażenia woli zawarcia porozumienia z Powiatem Starogardzkim w zakresie organizacji publicznego transportu zbiorowego (projekt uchwały stanowi załącznik do protokołu posiedzenia Zarządu Powiatu z dnia 19 października 2021 r.). 

Do przedstawionego projektu uchwały  żadnych merytorycznych uwag i zapytań nie zgłoszono. 

Do pkt. 2

Pan Tadeusz Rezmer przedstawił informacje na temat Funkcjonowania Warsztatów Terapii Zajęciowej w Świeciu (materiał stanowi załącznik do protokołu).

Pan Marek Mazurek podziękował za przygotowanie dokumentów, sprawozdania oraz zapytał ilu pracowników jest zatrudnionych i w jakich formach.

Pan Tadeusz Rezmer odpowiedział, że jest zatrudnionych 11 pracowników z tym, że nie wszyscy są na pełnych etatach.

Pan Marek Mazurek zapytał ile jest etatów.

Pan Tadeusz Rezmer odpowiedział, że jest 9 pełnych etatów.

Pan Marek Mazurek zapytał czy pracuje ktoś na umowy zlecenia, itp.

Pan Tadeusz Rezmer wyjaśnił, że wszyscy pracownicy zatrudnieni są na umowę o pracę.

Pani Emilia Ziółek przedstawiła informacje na temat Funkcjonowania Warsztatów Terapii Zajęciowej w Nowem (materiał stanowi załącznik do protokołu).

Pan Marek Mazurek zapytał ilu jest pracowników, ile etatów oraz jakie są formy zatrudnienia.

Pani Emilia Ziółek powiedziała, że wszyscy pracownicy są zatrudnieni na umowę o prace, z czego 7 pracowników jest na cały etat, 3 pracowników jest na ćwierć etatu.

Pan Grzegorz Goral zapytał o liczbę osób przebywających w warsztatach.

Pani Emilia Ziółek odpowiedziała, że jest to 25 osób, w tym 14 osób ze znacznym stopniem niepełnosprawności.

Pan Grzegorz Goral zapytał ile jest osób oczekujących na przyjęcie.

Pani Emilia Ziółek wskazała, że w tej chwili jest jedna osoba oczekująca.

Pan Grzegorz Goral dopytał czy nie można tej osoby wziąć, bo będzie za dużo.

Pani Emilia Ziółek powiedziała, że jest limit 25 osób.

Pan Grzegorz Goralu zapytał z czego wynika taki limit.

Pani Emilia Ziółek powiedziała, że zgodnie z obowiązująca umową na prowadzenie warsztatów.

Pan Grzegorz Goral zapytał czy ta osoba czeka, aż ktoś zrezygnuje.

 

Pani Emilia Ziółek potwierdziła i dodała, że jest projekt umożliwiający zorganizowanie zajęć klubowych dla takich osób, ale niestety WTZ w Nowem nie biorą w tym udziału, ponieważ jest za mała liczba osób oczekujących.

 

 

Na tym posiedzenie zakończono.

 

Protokolant:

Joanna Ekert

Biuro Rady

Przewodnicząca Komisji

Oświaty, Kultury, Sportu i Turystyki

/-/

(Urszula Kempińska-Czerwińska)

Przewodnicząca Komisji

Zdrowia, Pomocy Społecznej

i Polityki Prorodzinnej

/-/

(Iwona Manys)

Informacje

Rejestr zmian