Protokół wspólnego posiedzenia Komisji Oświaty, Kultury, Sportu i Turystyki oraz Komisji Zdrowia, Pomocy Społecznej i Polityki Prorodzinnej Rady Powiatu Świeckiego z dnia 25 marca 2022 r.

Dot. części I posiedzenia Komisji Oświaty, Kultury, Sportu i Turystyki

Obecni na posiedzeniu członkowie Komisji Oświaty, Kultury, Sportu i Turystyki – wg załączonej listy obecności.

Obecni na posiedzeniu goście :

  1. Iwona Karolewska- Sekretarz Powiatu,
  2. Magdalena Studzińska- Inspektor w Wydziale Promocji i Zamówień Publicznych w Starostwie Powiatowym w Świeciu,
  3. Marta Suchomska- Inspektor w Wydziale Współpracy i Zamówień Publicznych w Starostwie Powiatowym w Świeciu.

W ramach tej części posiedzenia członkowie Komisji Oświaty, Kultury, Sportu i Turystyki odbyli wizytę w Zespole Szkół Ogólnokształcących i Policealnych w Świeciu, która związana była z przeprowadzonym remontem.

Otwarcia posiedzenia dokonała Przewodnicząca Komisji Oświaty, Kultury, Sportu i Turystyki Pani Urszula Kempińska-Czerwińska, która powitała członków Komisji oraz zaproszonych gości. Następnie stwierdziła kworum pozwalające podejmować uchwały przez Komisję oraz przedstawiła porządek obrad, który został przyjęty jednogłośnie w brzmieniu:

  1. Podsumowanie realizacji zadań z zakresu kultury, sportu i turystyki za 2021 rok.
  2. Przyjęcie kalendarza imprez kulturalno-sportowych wspieranych bądź organizowanych przez Powiat.

Do pkt. 1

Pani Marta Suchomska wyjaśniła, że w wydziale Promocji i Zamówień Publicznych Starostwa Powiatowego w Świeciu od 2 lat zadania z zakresu kultury, sportu i turystyki realizowane są na podstawie 2 ustaw, tj. Ustawy o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie oraz Ustawy o samorządzie powiatowym. W związku z tym zostały przygotowane dwa odrębne materiały.

Pani Magdalena Studzińska przedstawiła Podsumowanie realizacji zadań z zakresu kultury, sportu i turystyki za rok 2021- na podstawie Ustawy o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie (przedstawiony materiał stanowi załącznik do protokołu posiedzenia Komisji).

Pani Urszula Kempińska-Czerwińska zapytała, czy tworzenie marki terytorialnej Borów Tucholskich miało miejsce w Osiu.

Pani Marta Suchomska odpowiedziała, że między innymi tak. Spotkania odbywały się zarówno na terenie Powiatu Tucholskiego, jak i Świeckiego. Finałowym dokumentem jest strategia, która została zaakceptowana przez osoby  biorące udział w pracach. Jest ona dostępna na stronie Kujawsko-Pomorskiej Organizacji Turystycznej, KPOT.pl.

Pani Marta Suchomska przedstawiła ,,Podsumowanie realizacji zadań z zakresu kultury, sportu i turystyki za 2021 rok”- na podstawie Ustawy o samorządzie powiatowym (przedstawiony materiał stanowi załącznik do protokołu). 

Pani Iwona Karolewska uzupełniła, że w kontekście współpracy Powiatu Świeckiego z Mondi, firma ta przekaże 5000 złotych na organizację wydarzenia: ,,Dzień z mistrzyniami sportu”. Jest to duże wydarzenie, w którym uczestniczyć będzie ok. 300 dziewcząt z terenu całego powiatu i województwa.

Pani Marta Suchomska kontynuowała omawianie materiału.

 

Do pkt. 2

Pani Marta Suchomska przedstawiła kalendarz imprez kulturalno-sportowych na rok 2022.  Wyjaśniła, iż za nami są 3 wydarzenia, tj. 30 Finał WOŚP, który w tym roku był bardzo ograniczony ze względu na pandemię i pogodę, która pokrzyżowała plany wolontariuszom. Odbyły się obchody Światowego Dnia Kociewia, trwające tydzień w powiecie. W tym czasie publikowane były ciekawostki o Kociewiu, a codziennie o godzinie 12 odbywał się konkurs wiedzy o Kociewiu, który cieszył się ogromnym zainteresowaniem. Kolejnym wydarzaniem był bieg-marsz ,,Świecie solidarne z Ukrainą”- wydarzenie to zorganizowane zostało przez Towarzystwo Miłośników Ziemi Świeckiej w Decznie, gdzie również swoje stoisko zaprezentował Powiat Świecki. Dodała, że planowana jest natomiast inauguracja sezonu turystycznego, która będzie miała miejsce 23 kwietnia- będzie to rajd rowerowy do Tlenia. Kolejnym wydarzeniem jest Festiwal Smaku w Grucznie, który jest istotną imprezą ze względu na realizację projektu ze środków unijnych- Festiwal Smaku jest jednym z elementów tego projektu. 28 sierpnia we Włocławku odbędą się Dożynki Wojewódzkie, zaś w drugiej połowie roku będzie miała miejsce organizacja święta Kociewia w Powiecie Świeckim, który jest kolejnym projektem finansowanym z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich. Wyraziła nadzieję, iż w związku ze znoszeniem obostrzeń związanych z pandemią uda się zorganizować wyjazd na Dni Gmin. W najbliższym czasie rozpoczną się także prace nad strategią marki Dolina Dolnej Wisły, wspólnie z Kujawsko-Pomorską Organizacją Turystyczną. Wyjaśniła, że Powiat dofinansowuje wydarzenia kulturalne i sportowe, także te, które skierowane są do osób niepełnosprawnych.

Pani Stanisława Kuffel zadała pytanie dotyczące imprez organizowanych w drugim półroczu.

Pani Iwona Karolewska wyjaśniła, że odbędzie się Festiwal Smaku w Grucznie oraz projekt związany ze Świętem Kociewia.

Pani Stanisława Kuffel zapytała o Dni Kociewia i Jarmark Dominikański.

Pani Iwona Karolewska odpowiedziała, że Święto Kociewia obchodzone było przez Powiat 10 lutego.

Pani Marta Suchomska dodała, że Powiat nie uzyskał jeszcze oficjalnych informacji, ale prawdopodobnie Jarmark Dominikański odbędzie się w pierwszy piątek sierpnia i podkreśliła jednocześnie, że oficjalnego zaproszenia do tej pory nie ma.

Pani Stanisława Kuffel zapytała, jak będzie wyglądała kwestia zaproszeń na ten Festiwal.

Pani Iwona Karolewska odparła, iż to organizatorzy zapraszają.

Pani Marta Suchomska powiedziała, że przed pandemią Powiat otrzymywał zaproszenie na wystawienie stoiska dla mieszkańców.

Pani Stanisława Kuffel zapytała, na jakiej zasadzie się to odbywało.

Pani Iwona Karolewska jako przykład wskazała na wydarzenie zorganizowane wspólnie z Gminą Osie.

Pani Stanisława Kuffel przypuszczała, że udział będą miały także poszczególne gminy.

Pani Urszula Kempińska-Czerwińska dodała, że Powiat reprezentuje gminy Powiatu Świeckiego.

Pani Iwona Karolewska wspomniała o przedsięwzięciu z 2015 roku, kiedy to na Hali Widowisko-Sportowej zorganizowano wydarzenie, na które zaproszono wszystkie gminy Powiatu Świeckiego. Każda gmina miała swoje reprezentacje, stoiska informacyjne i kulinarne.

Pani Urszula Kempińska-Czerwińska powiedziała, że każdy program imprez będzie modyfikowany, ponieważ mogą zachodzić pewne zmiany. Ostatnie lata pokazały, że należy spodziewać się wszystkiego, dlatego programy te są modyfikowane i dostosowywane do potrzeb.

Pani Marta Suchomska dodała, że podczas składania wniosków o dofinansowanie organizatorzy z góry zakładają zmiany, bardzo często wydarzenia są przekładane, dlatego też trudno określić dokładny ich termin.

Pani Iwona Karolewska wskazała, iż w tym roku zaplanowano większe środki na współorganizowanie Biegu Rycerskiego przez Powiat Świecki. Okazało się jednak, że ze względu na przesunięcia w remontach na Zamku w Świeciu organizator zrezygnował z tego przedsięwzięcia, w związku z tym Powiat pozostał z nieprzydzielonymi pieniędzmi. Dodała, że Urząd Marszałkowski zaproponował zorganizowanie Dnia z Mistrzyniami Sportu- jest to zaktywizowanie młodych dziewcząt do uczestnictwa w zajęciach z wychowania fizycznego w szkołach. Wspomniała również o laureacie Nagrody Starosty, który jest organizatorem imprezy ,,Owocowy Przełaj”, która okazała się wydarzeniem na dużą skalę.

Pani Urszula Kempińska-Czerwińska dodała, że również nie zdawała sobie sprawy z faktu odbywania się tak dużej imprezy na terenie Powiatu Świeckiego, która cieszy się ogromnym zainteresowaniem, a jest w niewielkim stopniu propagowana.

Pani Iwona Karolewska powiedziała, że wydarzenie to ma bardzo duży zasięg.

Pani Urszula Kempińska-Czerwińska dodała, że jest to promocja powiatu, na wydarzenie to przybywają osoby także spoza terenu Powiatu Świeckiego.

Pani Urszula Kempińska-Czerwińska poinformowała o propozycji wystąpienia do Marszałka Województwa z wnioskiem o rozszerzenie wykazu zawodów, w których za przygotowanie zawodowe młodocianych pracodawca otrzymuje refundację kosztów. Mowa jest o uczniach z upośledzeniem w stopniu lekkim, którzy uczyliby się zawodu na kierunku pomocnik kucharza/pomocnik kelnera. Zawód ten nie jest ujęty w uchwale Zarządu Województwa Kujawsko-Pomorskiego jako zawód do refundacji, w związku z tym uczniowie nie są przyjmowani przez pracodawców. Dodała, że zawód ten w rozporządzeniu Ministra Pracy i Polityki Społecznej  w sprawie klasyfikacji zawodów i specjalności na potrzeby rynku pracy oznaczony jest jako S, a więc jest zawodem oświatowym. W kwietniu Marszałek podejmuje uchwałę Zarządu Województwa Kujawsko-Pomorskiego i wyznacza zawody, które objęte są refundacją kosztów wyuczenia młodocianych. Wówczas, jeżeli zawód ten będzie na takiej liście, pracodawca może zatrudnić ucznia szkoły specjalnej. W zawodzie kucharz osoba z upośledzeniem lekkim nie jest w stanie opanować materiału przewidzianego podstawą programową i zdać egzamin, lecz jeśli jest to zawód pomocnik, uczniowie są w stanie zrealizować podstawę programową o mniejszym zakresie merytorycznym a następnie przystąpić do egzaminu. Podkreśliła, że jest to szansa na zdobycie zawodu, dzięki temu osoby poczują się dowartościowane, będą uspołeczniać się w środowisku pracy, co będzie dla nich ogromną wartością.

Pani Stanisława Kuffel powiedziała, że jest to bardzo mądry pomysł, gdyż młodzieży tej należy pomóc.

Pani Urszula Kempińska-Czerwińska dodała, że miała okazję przyjrzeć się systemowi pracy dla osób niepełnosprawnych w Danii. Wyjaśniła, że w tym kraju droga życiowa dla takich osób jest zaplanowana od podjęcia nauki w szkole. Pomimo dysfunkcji są obszary/zawody, w których mogą pracować. Osoby niepełnosprawne pewnych zawodów i czynności nie są w stanie wykonać. Ukończenie przez nie szkoły zawodowej o kierunku pomocnik w gastronomii spowoduje, że zaistnieje możliwość podjęcia pracy. Zwróciła się z prośbą do pozostałych członków Komisji o wyrażenie zgody na wystąpienie do Marszałka Województwa z wnioskiem o uwzględnienie tych zawodów w wykazie zawodów, które objęte są refundacją kosztów wyuczenia młodocianych. Dodała, iż chciałaby, aby pomysł ten poprali radni wojewódzcy.

Na tym zakończono tą część posiedzenia.                 

 

Dot. części II posiedzenia Komisji Zdrowia, Pomocy Społecznej i Polityki Prorodzinnej oraz Komisji Oświaty, Kultury, Sportu i Turystyki

Obecni na posiedzeniu członkowie Komisji Zdrowia, Pomocy Społecznej i Polityki Prorodzinnej oraz Komisji Oświaty, Kultury, Sportu i Turystyki– wg załączonych list obecności.

Obecni na posiedzeniu goście:

  1. Karolina Kasica- Dyrektor Powiatowego Urzędu Pracy w Świeciu,
  2. Franciszek Koszowski- Wicestarosta Świecki,
  3. Zbigniew Semrau- Kierownik Wydziału Bezpieczeństwa i Transportu Publicznego w Starostwie Powiatowym w Świeciu,
  4. Dariusz Woźniak- Skarbnik Powiatu.

Otwarcia posiedzenia dokonała Przewodnicząca Komisji Zdrowia, Pomocy Społecznej i Polityki Prorodzinnej Pani Iwona Manys, która powitała członków Komisji oraz zaproszonych gości. Następnie stwierdziła kworum pozwalające podejmować uchwały przez Komisję oraz przedstawiła porządek obrad, który został przyjęty jednogłośnie w brzmieniu:

  1. Analiza materiałów będących przedmiotem obrad Rady Powiatu Świeckiego.
  2. Sprawy bieżące.

Do pkt. 1

Pan Dariusz Wolski zwrócił się z prośbą, by podczas ustalania terminów posiedzeń Komisji Zdrowia wziąć pod uwagę opinię wszystkich członków i wspólnie uzgadniać termin spotkania.

Pani Iwona Manys wyjaśniła, że od początku kadencji posiedzenia Komisji Zdrowia odbywają się w ostatni piątek przed sesją Rady Powiatu. Wyjątkowa sytuacja miała miejsce tylko 1 raz, kiedy to termin posiedzenia Komisji przypadł w poniedziałek. Dodała ponadto, że marzec jest trudnym miesiącem ze względu na odbywające się 2 sesje i 2 spotkania Komisji. Lecz jeśli chodzi o plan posiedzeń, z góry wyznaczony jest on na ostatni piątek przed sesją Rady.

Pani Karolina Kasica przedstawiła sprawozdanie z realizacji Programu promocji zatrudnienia oraz aktywizacji lokalnego rynku pracy (przedstawiony materiał stanowi załącznik do protokołu posiedzenia Zarządu Powiatu z dnia 18 marca 2022r.).

Pan Grzegorz Goral zapytał, czy programy doszkalające dla osób pracujących skierowane są dla osób, które były bezrobotne i podjęły pracę, czy też każdy może zwrócić się o taką pomoc.

Pani Karolina Kasica wytłumaczyła, że taka forma wsparcia skierowana jest dla osób pracujących (pozostających w zatrudnieniu nawet od 10 czy 20 lat), a nie dla osób, które dopiero teraz podjęły zatrudnienie. Podkreśliła, że to pracodawca występuje z wnioskiem o organizację szkoleń dla swoich pracowników.

Pani Stanisława Kuffel zwróciła się z prośbą o przedstawienie sytuacji związanej z zatrudnieniem uchodźców Ukraińskich i zapytała, czy osoby te mają szansę na znalezienie zatrudnienia.

Pani Karolina Kasica odparła, że szanse te trudno ocenić, ponieważ jest to kwestia bardzo indywidualna. Osoby, które są zainteresowane podjęciem zatrudnienia zapraszane są do kontaktowania się z Urzędem Pracy, w szczególności z pośrednikami pracy. Osoby zdecydowane na podjęcie zatrudnienia i gotowe do zarejestrowania się jako bezrobotne mogą dzięki temu korzystać z pełnego wsparcia przysługującego na takich samych zasadach, jak obywateli Polskich. Natomiast osoby, które nie chcą zarejestrować się w urzędzie i posiadać statusu bezrobotnego również mogą zgłosić się do pośrednika pracy w celu uzyskania informacji o otwartych ofertach pracy, znajdujących się w bazie ofert pracy naszego powiatu, jak i kraju. Dodała, że Wojewoda opracował ankietę badającą sytuację osób z Ukrainy, przebywających na terenie powiatu- ankiety te wpływają do urzędu, tworzona jest dodatkowa baza w celu poszukiwania pracy dla obywateli z Ukrainy. Podkreśliła, że osoby te najczęściej uciekły bez żadnych dokumentów potwierdzających kwalifikacje, dlatego też traktuje się je jako osoby bez kwalifikacji. Specustawa, która weszła w życie w połowie marca przewiduje szybką ścieżkę uznania kwalifikacji dla osób wykonujących zawody medyczne (tj. lekarz czy pielęgniarka)- wystarczy przetłumaczyć dokumenty a następnie wystąpić z wnioskiem do administracji zdrowia o nadanie praw do wykonywania zawodu. Ścieżka uznawania kwalifikacji dla pozostałych zawodów na terenie Polski następuje zgodnie z polskimi przepisami prawa, co stwarza pewne trudności. Osoby takie będą kierowane do prac prostych, niewymagających kwalifikacji lub będą podejmowane rozmowy z pracodawcami informując ich, że dana osoba jest np. psychologiem lub też posiada umiejętności zarządzania. To od pracodawcy będzie zależało, czy będzie gotowy zatrudnić taką osobę zgodnie z posiadanymi kwalifikacjami. Na koniec swojej wypowiedzi dodała, że są dwie bariery- uznanie kwalifikacji oraz znajomość języka polskiego. Urząd Pracy jest w stałym kontakcie z pracodawcami i podejmie starania, aby pomóc uchodźcom w znalezieniu zatrudnienia.

Do przedstawionego materiału nie zgłoszono więcej uwag i zapytań.

Pani Karolina Kasica przedstawiła Program Zatrudnienia oraz Aktywizacji Lokalnego Rynku Pracy na lata 2022-2025 (przedstawiony materiał stanowi załącznik do protokołu posiedzenia Zarządu Powiatu z dnia 18 marca 2022r.).

Pan Dariusz Wolski odniósł się do grupy młodych osób uciekających z rynku pracy i zapytał, czy zostanie wprowadzona baza danych odnosząca się do miejsc pracy czy wysokości wynagrodzeń. Zwrócił się również z zapytaniem o grupowe zwolnienia w Wojewódzkim Szpitalu Psychiatrycznym oraz o to, czy pracodawca zgłosił zamiar zwalniania pracowników.

Pani Karolina Kasica wyjaśniła, że problem odpływu osób młodych i wykwalifikowanych z rynku pracy nie dotyczy w dużej mierze powiatu świeckiego, ale z pewnością dotyczy całego województwa. Jest to problem, nad którym od lat pochyla się Zarząd Wojewódzkiego Urzędu Pracy. Przyczyną takiej sytuacji jest m.in. to, iż osoby, które mają wysokie aspiracje i dążą do osiągnięcia wysokich kwalifikacji studiują najczęściej poza terenem województwa (np. w Gdańsku, Warszawie czy Poznaniu), już tam pozostając. Dochodzi również kwestia wynagrodzenia- porównując średnią płacę w Polsce ze średnim wynagrodzeniem w województwie kujawsko-pomorskim i wynagrodzeniem w województwach ościennych jest to różnica wynosząca nawet 2000 złotych. Zdaniem Pani Karoliny Kasicy to właśnie czynniki ekonomiczne najbardziej decydują o odpływie osób młodych z naszego rynku pracy. Odpowiadając na drugie pytanie wskazała, że nieformalna informacja wpłynęła, ponieważ problem ten był sygnalizowany z pośrednictwem pracy, natomiast oficjalnie zawiadomienie o zamiarze przeprowadzenia zwolnień grupowych nie trafiło jeszcze do Urzędu Pracy (fakt ten musi zostać zgłoszony, jeśli będzie dotyczył więcej niż 50 pracowników).

Pan Marek Mazurek poinformował, że są podejmowane rozmowy z Marszałkiem o uzyskanie więcej informacji o przyczynach i sposobach załagodzenia sytuacji.

Pani Karolina Kasica wytłumaczyła, iż nie może się wypowiadać na ten temat, ponieważ nie ma oficjalnych informacji.

Pan Marek Mazurek odwołał się do wcześniej przedstawionych materiałów dotyczących rynków pracy i powiedział, że sprawozdania te zostały prawidłowo opracowane. Główne dane statystyczne pokazują, jak sytuują się poszczególne gminy na tle powiatu. Podał przykład swojej gminy, w której wskaźniki zatrudnienia są dosyć niskie, dlatego należałoby podjąć więcej działań. Zapytał również, z czego wynika duża grupa długotrwale bezrobotnych.

Pani Karolina Kasica potwierdziła, iż wskaźnik długotrwale bezrobotnych jest rzeczywiście wysoki, wynoszący w granicach 54%. W ostatnich 4 latach, w ramach realizowanych przez Urząd Pracy różnego rodzaju projektów i programów udało się wskaźnik ten zauważalnie, w porównaniu do innych powiatów obniżyć (wcześniej wynosił on ok. 62%). Urząd Pracy nie realizował badań pogłębionych choć niewykluczone, że do tego pomysłu powróci. Wyjaśniła, że na czynnik długotrwałego bezrobocia wpływa bardzo wiele rzeczy, tj. wielkość i rozległość powiatu, zamieszkiwanie przez dużą część ludności na terenach wiejskich czy słabe skomunikowanie wynikające z miejsca zamieszkania. Osoby długotrwale bezrobotne można podzielić na kilka grup problemowych: pierwszą z nich stanowią mężczyźni, którzy są dłużnikami alimentacyjnymi. Osoby te nie są zainteresowane podjęciem legalnego zatrudnienia. Dużą grupę stanowią osoby powyżej 50 roku życia, borykające się z problemami zdrowotnymi (duża część to osoby pozostające w trwałym leczeniu onkologicznym). Pozbawienie takich osób statusu bezrobotnego i możliwości korzystania ze świadczeń zdrowotnych również jest problemem. Kolejna grupa to młode kobiety, które ze względu na posiadanie małych dzieci, utrudniony dostęp do opieki żłobkowej/przedszkolnej i wysokie świadczenia socjalne, które matka może uzyskać nie podejmują zatrudnienia. Ważnym czynnikiem są także niskie kwalifikacje- pracodawcy bardzo często potrzebują pracowników wykwalifikowanych, a duża część osób nie ma woli i chęci na doszkalanie się. Dodała, że czynników motywacyjnych jak również czynników obiektywnych, które związane są z rynkiem pracy, mobilnością czy miejscem zamieszkania jest bardzo dużo.

Pan Grzegorz Goral odniósł się do kobiet, które zostaną zwolnione z pracy. Zapytał, czy dla takich osób są dostępne oferty pracy, np. dla opiekuna medycznego, sekretarki medycznej czy terapeutki zajęciowej. Dodał, że osoby te po wielu latach mogą stracić pracę, a część z nich za kilka lat przejdzie na emeryturę i obawia się trudności w znalezieniu nowej pracy.

Pani Karolina Kasica odpowiedziała, że oferty pracy ulegają zmienności. Oferty zatrudnienia dla opiekunów medycznych czy rejestratorek okresowo pojawiają się w Powiatowym Urzędzie Pracy.

Pan Grzegorz Goral podkreślił, że osoby te obawiają się uzyskania wiadomości o zwolnieniu.

Pani Karolina Kasica zwróciła uwagę, iż jest to kwestia zmienności, pojawiające się oferty pracy należy na bieżąco monitorować.

Następnie dyskutowano o sytuacji związanej ze żłobkami na terenie Powiatu Świeckiego.

Do przedstawionego materiału nie zgłoszono więcej uwag i zapytań.

Pan Dariusz Woźniak przedstawił projekt uchwały Rady Powiatu w sprawie zmiany budżetu Powiatu Świeckiego na rok 2022 (przedstawiony materiał stanowi załącznik do protokołu posiedzenia Zarządu Powiatu z dnia 23 marca 2022r.).

Pani Iwona Manys odniosła się do kwestii upoważnienia dla Zarządu Powiatu do dokonywania zmian w planie dochodów i wydatków w związku z pomocą obywatelom Ukrainy. Powiedziała, że dane do systemu informacji oświatowej wprowadzają dyrektorzy, środki maja wpłynąć do budżetu po miesiącu a więc zatwierdzenie tego na Sesji Rady nie ma żadnego znaczenia. Wyraziła wątpliwość, iż może pojawić się ryzyko ponoszenia przez Powiat dużych kosztów w związku z edukacją dzieci z Ukrainy. Chodzi przede wszystkim o nauczanie języka polskiego. Nie jest wiadome, kiedy dokładnie pojawią się pieniądze z ministerstwa, a będą to ogromne koszty. Zwróciła się z prośbą do Starosty i Dyrektor Administracji Szkolnej, aby monitorować tworzenie grup nauczania języka polskiego. Zaznaczyła, iż należałoby tworzyć grupy do nauki języka polskiego liczące 5-10 osób, tak jak proponuje to ministerstwo, a nie indywidualne zajęcia. Nie można doprowadzić do sytuacji, w której Powiat będzie czekał bardzo długo na wyrównanie subwencji, co doprowadzi do wstrzymania innych inwestycji. Wyraziła obawy, że będą to bardzo duże koszty.

Pan Dariusz Woźniak wyjaśnił, iż nie ma to żadnego związku z tym upoważnieniem. Utworzony został Fundusz Pomocowy, dzięki któremu możliwe jest uzyskiwanie dofinasowanie na różne zadania, np. domy dziecka, oświatę, transport, wyżywienie, a bez tego upoważnienia nie byłoby możliwe prowadzenie tych środków. Podkreślił, że ustawa, która dopuszcza upoważnienie dla Zarządu jest przemyślana, możliwe będzie rozdysponowanie tylko tych środków, które Powiat otrzyma. Nic ponad to, co wynika z ustawy nie będzie możliwe do wykonania.

Pani Iwona Manys zaznaczyła, że dochodzi również kwestia wydatków, np. na wyżywienie.

Pan Dariusz Woźniak odpowiedział, że całość jest finansowana przez Wojewodę i nie ma żadnych trudności z przekazaniem tych środków. Wyraził obawy o aspekt związany z oświatą, jednocześnie informując, że po sesji Rady będzie podpisana umowa na kwotę 165 000 złotych, kolejne porozumienie już przyszło, a więc nie ma żadnych problemów. Dodał, że w chwili obecnej nie ma dużo uczniów w szkołach ponadpodstawowych. Zgodził się z wypowiedzią Pani Iwony Manys, iż w zależności od sposobu organizacji nauczania mogą pojawiać się różne koszty. Dodał, że problemy finansowe wynikają nie tylko z konfliktu na Ukrainie, ale również z procesów inflacyjnych i Polskim Ładem. Najlepszym więc rozwiązaniem będzie uzupełnianie już istniejących oddziałów, ale wszystko zależy od skali tego przedsięwzięcia. Podkreślił jednocześnie, że głównym celem planowania organizacji szkół będzie ekonomika.

Pan Roman Witt odwołał się do wypowiedzi przedmówców i powiedział, że nie powinno być obaw co do nauczania indywidualnego. W jego ocenie mogą pojawić się problemy ze znalezieniem nauczycieli do nauczania języka polskiego. Będą to nauczyciele dwujęzyczni, dlatego też należy zwrócić uwagę, aby grupy te były efektywne. Co do środków od strony administracji zgodził się z Panem Skarbnikiem jednocześnie podkreślając, że osoby, które udzielają tej usługi nie są zadowolone ze względu na opóźnienie w dostarczeniu zwrotu, być może lepszym rozwiązaniem byłoby wprowadzenie rozliczeń w stosunku tygodniowym.

Pan Dariusz Woźniak kontynuował omawianie zmian w budżecie Powiatu Świeckiego.

Pani Iwona Manys poruszyła kwestię miejsc parkingowym przy Nowym Szpitalu i zapytała, czy Powiat musi zrealizować całą tą inwestycję i czy Nowy Szpital partycypuje w kosztach tego przedsięwzięcia.

Pan Dariusz Woźniak wyjaśnił, że Powiat musi zrealizować całą inwestycję. Poinformował, że podczas uchwalania planu rzeczowo-finansowego Nowego Szpitala złoży wniosek i wskaże źródło finansowania, ponieważ widzi potrzebę, aby inwestycję tą dofinansował Nowy Szpital. Dodał, że na sesji Rady przedstawi wynik głosowania.

Pan Dariusz Wolski zapytał, jaką kwotę dołoży Spółka Nowy Szpital.

Pan Dariusz Woźniak odpowiedział, iż na dzień dzisiejszy nie jest to ustalone.

Pan Grzegorz Goral poruszył kwestię Spichlerza w Bąkowie informując, iż nie zgadza się, aby przekazać dodatkowe pieniądze na budowę parkingu przy Nowym Szpitalu. Podkreślił, że pomimo tego, iż inwestycja ta jest bardzo ważna, Zarząd Szpitala powinien dołożyć środki. Sprawa Spichlerza jest bardzo istotna, wiele osób się w nią zaangażowało . Na dzień dzisiejszy nie wiadomo, kiedy i za co będzie to wykonane.

Pan Dariusz Wolski zwrócił się z pytaniem do Pana Dariusza Woźniaka, jako Członka Rady Nadzorczej Nowego Szpitala w Świeciu o wysokość premii członków Zarządu i właścicieli spółek za ostatnie 5 lat.

Pan Dariusz Woźniak wyjaśnił, że nie wie, czy będzie mógł udzielić takich informacji, ponieważ nie wiadomo, czy jest to informacja publiczna. Dodał, że jeśli będzie możliwość przedstawienia takiego typu informacji, dane te zostaną przekazane.

Pan Dariusz Woźniak przedstawił projekt uchwały Rady Powiatu Świeckiego w sprawie udzielenia pomocy rzeczowej Rejonowi Użhorodzkiemu (przedstawiony materiał stanowi załącznik do protokołu posiedzenia Zarządu Powiatu z dnia 18 marca 2022r.).

Do przedstawionego materiału żadnych merytorycznych uwag i zapytań nie zgłoszono.

Pan Dariusz Woźniak przedstawił projekt uchwały Rady Powiatu Świeckiego w sprawie określenia zakresu pomocy obywatelom Ukrainy (przedstawiony materiał stanowi załącznik do protokołu posiedzenia Zarządu Powiatu z dnia 18 marca 2022r.).

Do przedstawionego materiału żadnych merytorycznych uwag i zapytań nie zgłoszono.

Pan Zbigniew Semrau przedstawił projekty uchwał Rady Powiatu Świeckiego w sprawie:

– wyrażenia woli zawarcia porozumienia pomiędzy Powiatem Świeckim i Wojewodą Kujawsko-Pomorskim w sprawie przyznania dotacji na zadania związane z przyjęciem na terenie Powiatu Świeckiego zwiększonej liczby uchodźców z Ukrainy (przedstawiony materiał stanowi załącznik do protokołu posiedzenia Zarządu Powiatu z dnia 18 marca 2022r.).

– ustanowienia czasowego uprawnienia do ulgowych przejazdów w publicznym transporcie zbiorowym o charakterze użyteczności publicznej (przedstawiony materiał stanowi załącznik do protokołu posiedzenia Zarządu Powiatu z dnia 23 marca 2022r.).

Do przedstawionych materiałów żadnych merytorycznych uwag i zapytań nie zgłoszono.

 

Do pkt. 2 Nikt nie zabrał głosu

 

Na tym posiedzenie zakończono.

 

Protokół sporządziła:

Katarzyna Kwaśnik

Biuro Rady

 

 

Przewodnicząca Komisji

Oświaty, Kultury, Sportu i Turystyki

/-/

(Urszula Kempińska-Czerwińska)

Przewodnicząca Komisji

Zdrowia, Pomocy Społecznej

i Polityki Prorodzinnej

/-/

(Iwona Manys)

 

Informacje

Rejestr zmian