Protokół wspólnego posiedzenia Komisji Oświaty, Kultury, Sportu i Turystyki oraz Komisji Zdrowia, Pomocy Społecznej i Polityki Prorodzinnej Rady Powiatu Świeckiego z dnia 24 sierpnia 2022 r.

 

Dot. części I posiedzenia Komisji Oświaty, Kultury, Sportu i Turystyki

Obecni na posiedzeniu członkowie Komisji Oświaty, Kultury, Sportu i Turystyki – wg załączonej listy obecności.

Obecni na posiedzeniu goście :

  1. Pani Bożena Gaca-Zielińska – Dyrektor Powiatowego Zespołu Ekonomiczno-Administracyjnego w  Świeciu,
  2. Pan Józef Gawrych- Kierownik Wydziału Budownictwa i Ochrony Środowiska w Starostwie Powiatowym w Świeciu,
  3. Pan Franciszek Koszowski- Wicestarosta Powiatu Świeckiego,
  4. Pani Barbara Studzińska- Starosta Powiatu świeckiego.

Otwarcia posiedzenia dokonała Przewodnicząca Komisji Oświaty, Kultury, Sportu i Turystyki Pani Urszula Kempińska-Czerwińska, która powitała członków Komisji oraz zaproszonych gości. Następnie stwierdziła kworum pozwalające podejmować uchwały przez Komisję oraz przedstawiła porządek obrad, który został przyjęty jednogłośnie w brzmieniu:

  1. Przygotowanie szkół do rozpoczęcia roku szkolnego 2022/2023.
  2. Podsumowanie działalności Komisji za I półrocze 2022 r.
  3. Sprawy bieżące.

Do pkt. 2

Pani Urszula Kempińska-Czerwińska przedstawiła sprawozdanie z działalności Komisji Oświaty, które zostało przyjęte jednogłośnie przez Członków Komisji (przedstawione sprawozdanie stanowi załącznik do protokołu).

Do pkt. 1

Pani Urszula Kempińska-Czerwińska, w kontekście przygotowania szkół do rozpoczęcia roku szkolnego 2022/2023 wskazała na problem z kadrą nauczycieli, szczególnie przedmiotów zawodowych. Zwróciła uwagę, iż od 1 września nastąpi zmiana polegająca na obowiązku zatrudnienia psychologa i pedagoga specjalnego w szkołach i placówkach oświatowych. Obecnie trwa okres przejściowy, w którym przelicza się liczbę godzin specjalistów zgodnie z ilością uczniów w szkole. W  szkolnictwie ponadpodstawowym nie wszystkie placówki miały psychologów i pedagogów specjalnych, a nie każdy pedagog może pełnić funkcję pedagoga specjalnego. Przez okres vacatio legis, który trwa trzy lata, funkcję tą mogą pełnić nauczyciele, którzy skończyli oligofrenopedagogikę.

Pani Barbara Studzińska zapytała, jak sytuacja ta kształtuje się w szkole w Przysiersku, której Dyrektorem jest Pani Stanisława Kuffel.

Pani Stanisława Kuffel powiedziała, że funkcje pedagoga specjalnego dotychczas wykonywał pedagog, dlatego też w jej szkole zadania pedagoga jak i pedagoga specjalnego będzie wykonywała ta sama osoba.

Pani Urszula Kempińska-Czerwińska zaznaczyła, iż pedagodzy niespełniający wymagań i  nieposiadający odpowiedniego wykształcenia nie mogą pełnić funkcji pedagoga specjalnego.

Pani Stanisława Kuffel podkreśliła na niemożność uzyskania pełnych uprawnień do wykonywania zawodu pedagoga specjalnego w ciągu roku, jeśli  studia trwają 2 lata.

Pani Urszula Kempińska-Czerwińska na przykładzie szkoły w Nowem powiedziała, iż główny problem związany jest z zatrudnianiem psychologów w przedszkolach.

Pani Barbara Studzińska zapytała o ilość dzieci z Ukrainy uczęszczających do szkół w Powiecie Świeckim.

Pani Stanisława Kuffel odparła, że w szkole w Przysiersku znajduje się 11 dzieci, a ze względu na niewystarczającą ilość miejsc niektóre zajęcia muszą być prowadzone w kancelarii Dyrektora.

Pani Urszula Kempińska-Czerwińska dodała, że do szkoły podstawowej w Nowem uczęszcza 24 dzieci, natomiast do przedszkola 11. Zwróciła również uwagę na problem, jaki pojawił się po zwiększeniu liczby godzin nauczania języka polskiego dla dzieci z Ukrainy, który skutkuje tym, iż nauczyciele mają więcej godzin lekcyjnych. Ponadto pojawia się również kwestia pracy w kilku placówkach. Zaznaczyła, iż przez 40 godzinny czas pracy jakość nauczania spada.

Pani Bożena Gaca-Zielińska przedstawiła informację o przygotowaniu szkół do rozpoczęcia roku szkolnego 2022/2023 (przedstawiony materiał stanowi załącznik do protokołu).

Pani Urszula Kempińska-Czerwińska nawiązując do przedstawianych informacji zapytała, jak kształtuje się sytuacja z zatrudnieniem specjalistów w placówkach.

Pani Bożena Gaca-Zielińska wyjaśniła, że po wprowadzeniu rozporządzenia określającego odpowiednie wymagania prowadzone są rozmowy rekrutacyjne.

Pani Barbara Studzińska wspomniała, że wczoraj odbyło się wspólne posiedzenie Komisji Infrastruktury i Gospodarki oraz Komisji Polityki Finansowej, podczas którego członkowie Komisji udali się do II LO w Świeciu. Radni mieli okazję zobaczyć wyposażenie szkoły oraz teren, gdzie planuje się budowę sali gimnastycznej.

Pan Franciszek Koszowski zaakcentował, iż nie powinno się myśleć o kolejnych inwestycjach do czasu wybudowania sali gimnastycznej, która jest podstawą funkcjonowania szkoły.

Pani Urszula Kempińska-Czerwińska w kontekście przygotowywania projektu sali gimnastycznej zaproponowała, aby przywiązać dużą wagę do rozwiązań związanych z wentylacją sali. Na przykładzie szkoły w Nowem podkreśliła istotę tej kwestii już na etapie projektowania. W nawiązaniu do materiału przedstawionego przez Dyrektor PZEA powiedziała, że problem ze specjalistami będzie się pogłębiał.

Pani Barbara Studzińska dodała, że problem ten dotyczy zarówno braku specjalistów jak i  wynagrodzeń nauczycieli.

Pani Urszula Kempińska-Czerwińska wskazała na zmiany  zasad awansu zawodowego, które polegają na wprowadzeniu dwóch stopni: mianowany i dyplomowany. Za kuriozalne oceniła wynagrodzenie nauczycieli rozpoczynających pracę i nauczycieli mających wieloletni staż pracy. Wspomniała również o wpłynięciu środków subwencji, które mają być przeznaczone na zatrudnienie nauczycieli specjalistów.

Pani Barbara Studzińska zapytała o podwyżki dla kadry nauczycieli.

Pani Urszula Kempińska-Czerwińska odpowiedziała, że podwyżki nie są jeszcze zaakceptowane, prawdopodobnie zostaną przeniesione na styczeń i dodała, że kwota bazowa wynagrodzenia ma wzrosnąć o 9%.

Pani Bożena Gaca-Zielińska wyjaśniła, iż na miejscu  stażysty kontraktowego pojawi się nauczyciel początkujący, ze stawką o 150 zł niższą od wynagrodzenia nauczyciela mianowanego.

Pani Urszula Kempińska-Czerwińska dodała, że od 1 września nastąpi zmiana w awansie zawodowym z 4 stopni na 2, ponadto egzaminy dla nauczycieli będzie przeprowadzał dyrektor szkoły, a nie jak dotąd organ prowadzący.

Pani Bożena Gaca-Zielińska wyjaśniając wprowadzane zmiany powiedziała, że pierwszą ocenę nauczycieli przeprowadzi dyrektor szkoły po 2 latach pracy, zaś po okresie 4 lat będzie to organ prowadzący.

Pani Barbara Studzińska jako rozczarowujące oceniła podwyżki dla kadry nauczycielskiej.

Pani Urszula Kempińska-Czerwińska zaznaczyła, że jeżeli kwota bazowa zwiększyła się o 9%, to nauczyciel musi mieć więcej godzin, aby uzyskać odpowiednią średnią.

Pani Stanisława Kuffel zauważyła, iż w większych miastach są dopłacane większe kwoty.

Pani Urszula Kempińska-Czerwińska wytłumaczyła, iż prezydenci miast podejmowali uchwały o   zakazie zatrudniania w związku z tym, że w urzędach pracy zarejestrowani byli m.in. nauczyciele. Tylko w ostatecznych sytuacjach przydzielane były nadgodziny tak, aby móc zatrudnić nowe osoby.

Pani Stanisława Kuffel wskazała na problem, jaki pojawi się w związku z nową ustawą, a który polega na konieczności zatrudnienia nauczyciela mianowanego i dyplomowanego na czas nieokreślony.

Urszula Kempińska-Czerwińska oznajmiła, iż jakość nauczania będzie obniżona, a jako przykład wskazała na sytuację w Nowem, gdzie osoba, która zatrudniona była na stanowisku psychologa nie sprawdziła się. Zmiana w przepisach spowoduje, iż dyrektor placówki będzie miał obowiązek zatrudnić taką osobę, jeżeli będzie ona zgłoszona w Urzędzie Pracy jako poszukująca pracy pomimo, iż nie poradziła sobie poprzednio z obowiązkami. Uznała, iż cały ciężar w związku ze  specjalistami przeniesiono z poradni psychologiczno-pedagogicznych na szkoły. Ponadto z problemem tym szczególnie borykają się szkoły podstawowe, w których jest wiele dzieci z zaburzeniami.

Pani Barbara Studzińska powiedziała, że placówki te wymagają dodatkowego specjalisty i zapytała, czy uczniowie z zaburzeniami są w stanie zrealizować program nauczania.

Urszula Kempińska-Czerwińska odparła, że tacy uczniowie mają dostosowany program nauczania. Pomimo zaburzeń są to osoby, które prawidłowo funkcjonują pod względem intelektualnym. W   obecnym czasie szkoły wymagają większej ilości psychologów ze względu na liczniejsze problemy u dzieci i młodzieży.

Pani Barbara Studzińska zadała pytanie, czy problemy te wynikają z trwającej pandemii.

Urszula Kempińska-Czerwińska wyjaśniła, iż bardziej niż pandemia wpływa na to obecny styl życia, jak np. uzależnienie od komputerów. Nawiązała do sytuacji jednego z uczniów, który przez uzależnienie stał się agresywny i odmawia uczęszczania na zajęcia.

Pani Stanisława Kuffel dodała, że sporo osób,  które wcześniej zainteresowane były podjęciem pracy w   szkole na stanowisku psychologa otwiera prywatne gabinety.

Urszula Kempińska-Czerwińska zauważyła, że problemy z zatrudnianiem specjalistów w szkołach związane są z wynagrodzeniem- specjalista prowadzący prywatny gabinet zarobi trzy razy więcej niż w szkole.

Pani Barbara Studzińska wspomniała o podobnym problemie na stanowisku geodety, który w   związku z wykonywaniem obowiązków musi posiadać odpowiednie uprawnienia.

Urszula Kempińska-Czerwińska, nawiązując do poprzedniej wypowiedzi wskazała na trudności w  zatrudnieniu kierowcy autobusu szkolnego- jego wynagrodzenie wynika z regulaminu, dlatego też nie ma chętnych na podjęcie tej pracy. Poinformowała również o planowanym w październiku spotkaniu z Dyrektorami szkół.

 

 

Dot. części II wspólnego posiedzenia Komisji Oświaty, Kultury, Sportu i Turystyki oraz Komisji Zdrowia, Pomocy Społecznej i Polityki Prorodzinnej

Obecni na posiedzeniu członkowie Komisji– wg załączonych list obecności.

Obecni na posiedzeniu goście :

  1. Pani Bożena Gaca-Zielińska – Dyrektor Powiatowego Zespołu Ekonomiczno-Administracyjnego w Świeciu,
  2. Pan Józef Gawrych – Kierownik Wydziału Budownictwa i Ochrony Środowiska w Starostwie Powiatowym w Świeciu,
  3. Pan Franciszek Koszowski – Wicestarosta Powiatu Świeckiego.
  4. Pani Barbara Słowińska Inspektor w Wydziale Geodezji, Kartografii, Katastru i Gospodarki Nieruchomościami w Starostwie Powiatowym w Świeciu,
  5. Pani Barbara Studzińska – Starosta Powiatu Świeckiego,
  6. Pan Dariusz Woźniak – Skarbnik Powiatu Świeckiego.

 

Otwarcia posiedzenia dokonała Przewodnicząca Komisji Oświaty, Kultury, Sportu i Turystyki  Pani Urszula Kempińska-Czerwińska, która powitała członków Komisji oraz zaproszonych gości. Następnie przedstawiła porządek obrad, który został przyjęty jednogłośnie w brzmieniu:

  1. Analiza materiałów będących przedmiotem obrad Rady Powiatu Świeckiego (w tym Informacja z  wykonania budżetu Powiatu Świeckiego za I półrocze 2022 r.)

 

Do pkt. 1

Pan Józef Gawrych przedstawił projekt uchwały Rady Powiatu w sprawie zasad udzielania dotacji celowych z budżetu Powiatu Świeckiego dla spółek wodnych na bieżące utrzymanie wód i urządzeń wodnych oraz na finansowanie lub dofinansowanie inwestycji (przedstawiony materiał stanowi załącznik do protokołu posiedzenia Zarządu Powiatu z dnia 13.07.2022 r.).

Do przedstawionego materiału żadnych uwag i zapytań nie zgłoszono.

 

Pani Bożena Gaca-Zielińska przedstawiła projekt uchwały Rady Powiatu zmieniającą uchwałę w  sprawie określenia zasad rozliczania tygodniowego obowiązkowego wymiaru godzin zajęć nauczycieli, dla których ustalony plan zajęć jest różny w poszczególnych okresach roku szkolnego, określenia zasad i rozmiaru obniżek w wymiarze zajęć oraz zasad rozliczania tygodniowego obowiązkowego wymiaru zajęć dla niektórych nauczycieli (przedstawiony materiał stanowi załącznik do protokołu posiedzenia Zarządu z dnia 11.08.2022 r.).

Do przedstawionego materiału żadnych merytorycznych uwag i zapytań nie zgłoszono.

 

Pani Barbara Słowińska przedstawiła projekty uchwał dotyczące wyrażenia zgody na zawarcie kolejnej umowy najmu (przedstawiony materiał stanowi załącznik do protokołu posiedzenia Zarządu Powiatu z dnia 11.08.2022 r.).

Do przedstawionego materiału żadnych merytorycznych uwag i zapytań nie zgłoszono.

 

Pan Dariusz Woźniak przedstawił projekt uchwały Rady Powiatu w sprawie zmiany budżetu Powiatu Świeckiego na 2022 rok (przedstawiony materiał stanowi załącznik do protokołu posiedzenia Zarządu Powiatu z dnia 04.08.2022 r.).

Pani Urszula Kempińska-Czerwińska zapytała, czy wystarczy środków na bieżące utrzymanie szkół w  aspekcie ogrzewania i różnorodności systemów grzewczych.

Pan Dariusz Woźniak odparł, że szkoły zostały przypisane do grona tzw. odbiorców wrażliwych, jak szpitale czy Domy Pomocy Społecznej. Dzięki nowelizacji ustawy o dochodach każdy powiat ma otrzymać min. 6 100 000 zł. Zasugerował, aby środki te przeznaczyć na rezerwę ogólną lub brakujące wydatki.

Pani Urszula Kempińska-Czerwińska wspomniała o wzroście cen ogrzewania nawet do 40%.

Pan Dariusz Woźniak wyjaśnił zasady rekompensaty środków poniesionych na systemy grzewcze i    zauważył, że nie wszystkie jednostki w Świeciu są podłączone do systemowego ciepła.

Pan Roman Witt zapytał, czy  indywidualne tablice rejestracyjne również wchodziły w skład dochodów powiatu i dodał, że są one coraz popularniejsze pomimo narzuconej, wysokiej ceny.

Pan Dariusz Woźniak odparł, że tak. Następnie wyjaśnił, iż jedynym dochodem w którym powiat sam ustala stawki jest zajęcie pasa drogowego.

Pani Barbara Studzińska nawiązując do poprzedniego posiedzenia Komisji Infrastruktury i Gospodarki oraz Komisji Polityki Finansowej powiedziała, iż Przewodniczący Rady zwrócił się z pytaniem o  przyczyny braku dofinansowań do projektów dochodowych dla Powiatu Świeckiego. Odpowiadając na nie podkreśliła, że nie wynika to z nieprawidłowo przygotowanych wniosków, ponieważ zajmują się tym doświadczeni pracownicy. Ponadto nie ma określonych kryteriów przyznawania dofinansowań.

Pan Dariusz Woźniak  wspomniał, że w poprzednich wnioskach była precyzyjna punktacja i kryteria, wg których podmioty były w stanie obliczyć otrzymane punkty.

Pani Urszula Kempińska-Czerwińska dodała, iż obecnie środki przyznawane są uznaniowo.

Pani Barbara Studzińska powiedziała, że nieotrzymanie środków z dofinansowania powoduje wstrzymanie realizowania projektów i posiłkowanie się głównie zewnętrznymi środkami. Gminy, które oczekiwały na remont dróg zostały poinformowane o tym, iż Powiat nie otrzymał dofinansowania. Zaznaczyła jednak, że wnioski te będą składane w kolejnym rozdaniu.

Pan Roman Witt zaproponował, aby przy udziale Związków do których Powiat Świecki należy nagłośnić sprawę braku kryteriów przy przyznawaniu dofinasowań.

Pan Dariusz Woźniak odparł, że kwestia ta jest nagłaśniana, wskazując tym samym na ranking powiatów pod względem otrzymywanych środków.

Pani Urszula Kempińska-Czerwińska wspomniała, że gminy Powiatu Świeckiego otrzymały znaczne dofinansowanie.

Pani Barbara Studzińska zaznaczyła, że skargi na brak dofinansowania nie będą rozpatrywane, jeżeli 50% Powiatu otrzymało środki finansowe.

Pani Urszula Kempińska-Czerwińska podkreśliła, iż przyznawanie środków finansowych jest bardzo stronnicze. Należy uświadamiać mieszkańców, że otrzymanie dofinansowania nie jest uzależnione od Starosty.

Pan Roman Witt ponowił więc kwestię związaną z brakiem kryteriów przy rozpatrywaniu wniosków o  dofinansowanie.

Pani Urszula Kempińska-Czerwińska dodała, że w wielu innych projektach, nie tylko drogowych brak jest ściśle określonych kryteriów, według których przyznawane są środki, co oceniła za kuriozalne.

Pan Waldemar Fura zapytał, czy jest możliwość żądania wyjaśnienia przyczyn nieotrzymania dofinansowania.

Pani Urszula Kempińska-Czerwińska odpowiedziała, że nie ma takiej możliwości i wskazała, aby nie obarczać Zarządu Powiatu za to, iż nie otrzymał pieniędzy.

Pani Barbara Studzińska podkreśliła jednak, że otrzymano środki na budowę ścieżki rowerowej oraz modernizację zabytkowego Spichlerza w Bąkowie.

 

 

Dot. części III posiedzenia Komisji Zdrowia, Pomocy Społecznej i Polityki Prorodzinnej

Pani Iwona Manys poinformowała o przygotowanym sprawozdaniu z prac Komisji w I półroczu 2022  r., które członkowie Komisji otrzymali w formie elektronicznej. Wobec wcześniejszego zapoznania się z ww. materiałem dodała tylko, iż Komisja odbyła 6 posiedzeń. Następnie wspomniała o informacji otrzymanej od pracowników Domu Pomocy Społecznej w Gołuszycach. W piśmie tym pracownicy, którzy ukończyli studium nadające kwalifikacje na opiekuna medycznego informują, iż chcieliby, aby nadać im status opiekuna medycznego. Na obecny moment w strukturze organizacyjnej Domu Pomocy Społecznej w Gołuszycach nie ma takiego stanowiska. Wskazała, że kwestie te zostaną uzgodnione wspólnie z Panią Starostą.

Pani Barbara Studzińska dodała, że sednem sprawy jest aspekt podniesienia wynagrodzenia opiekunom medycznym według kryteriów określonych w ustawie dot. pracowników szpitali. Powiedziała również, iż w Ośrodkach Pomocy Społecznej może być zarówno stanowisko opiekuna, jak i opiekuna medycznego, co nie jest jednoznacznie z zapewnieniem wynagrodzenia określonego w  ustawie dot. pracowników szpitali.

Pani Iwona Manys odparła, że pracownicy są przekonani, że nadanie statusu opiekuna medycznego wiąże się ze zwiększeniem wynagrodzenia.

Pani Urszula Kempińska-Czerwińska podkreśliła, iż ustawa dot. szpitali.

Pani Barbara Studzińska powiedziała, że zwróciła się o dostarczenie regulaminu wynagradzania i po zapoznaniu się z nim zostaną podjęte określone decyzje.

Pani Urszula Kempińska-Czerwińska wyjaśniła, iż problem związany jest z zakresem obowiązków i  wynagrodzeniem, a nie ze stanowiskiem.

Pan Marek Mazurek dodał, że z wiedzy którą posiada wynika, że przygotowywana jest ustawa włączająca Domy Pomocy Społecznej w świadczenia medyczne, co wiążę się z finansowaniem z NFZ. Na dzień dzisiejszy akt ten nie wszedł jeszcze w życie, dlatego zgadza się ze stanowiskiem Pani Starosty.

 

Na tym posiedzenie zakończono.

 

 

Protokolant:

Katarzyna Kwaśnik

Biuro Rady

 

 

Przewodnicząca Komisji

Oświaty, Kultury, Sportu i Turystyki

(Urszula Kempińska-Czerwińska)

 

 

Przewodnicząca Komisji

Zdrowia, Pomocy Społecznej i Polityki Prorodzinnej

(Iwona Manys)

Informacje

Rejestr zmian