Protokół wspólnego posiedzenia Komisji Oświaty, Kultury, Sportu i Turystyki oraz Komisji Zdrowia, Pomocy Społecznej i Polityki Prorodzinnej Rady Powiatu Świeckiego z dnia 24 lipca 2020r.

 

Dot. posiedzenia Komisji Oświaty, Kultury, Sportu i Turystyki

Obecni na posiedzeniu członkowie Komisji – wg załączonej listy obecności.
Obecni na posiedzeniu zaproszeni goście – wg załączonej listy obecności.

Ponadto w posiedzeniu uczestniczyli:

  1. Iwona Karolewska – Sekretarz Powiatu
  2. Marta Suchomska – Inspektor ds. promocji Wydziału Współpracy i Zamówień Publicznych Starostwa Powiatowego w Świeciu.

Otwarcia posiedzenia dokonała Przewodnicząca Komisji Pani Urszula Kempińska-Czerwińska, która powitała członków Komisji oraz zaproszonych gości. Następnie stwierdziła kworum pozwalające podejmować uchwały Komisji oraz przedstawiła porządek obrad, który został przyjęty jednogłośnie po zmianie w brzmieniu:

  1. Sprawozdanie merytoryczne za rok 2019 z udziału Powiatu w Kujawsko-Pomorskiej Organizacji Turystycznej. Plan na 2020 rok.
  2. Podsumowanie realizacji zadań z zakresu kultury, sportu i turystyki za 2019 rok.
  3. Kalendarz imprez kulturalno-sportowych wspieranych bądź organizowanych przez Powiat na 2020 r.
  4. Omówienie działań promocyjnych Powiatu na 2020 rok.

Do pkt. 1

Pani Iwona Karolewska przedstawiając Sprawozdanie merytoryczne za rok 2019 z udziału Powiatu w Kujawsko-Pomorskiej Organizacji Turystycznej. Plan na 2020 rok. (Materiał w załączeniu do protokołu) przypomniała, że Powiat Świecki jest członkiem K-POT zrzeszającej 45 różnych podmiotów – samorządów, organizacji turystycznych, wyższych uczelni oraz gestorów branży turystycznej. Następnie powiedziała, że została wybrana, jako członek Zarządu K-POT nowej kadencji. Kolejno przedstawiła zadania, jakie były prowadzone przez K-POT w 2019 roku, i tak:
– „Budujemy markę Kujaw”,
– kampanie – m.in. Mega Weekend w regionie – inauguracja w naszych konstelacjach,
– inauguracja sezonu turystycznego.
Powiat świecki brał czynny udział w tych przedsięwzięciach. Poza tym na naszym terenie organizowany lub współorganizowany przez Powiat był:
– Wiosenny Rajd Rowerowy, w którym udział wzięło 150 osób.  Uczestnicy przejechali około 60 km. Można powiedzieć, że z roku na rok zainteresowanie jest coraz większe.
– inauguracja Zielonego Targu w Tleniu,
– Piknik Kultury Średniowiecznej na Zamku w Świeciu.
Powiat Świecki brał również udział w przedsięwzięciu „ETNO Paszport Turystyczny”. Chodzi o to, że turyści zbierają pieczątki w odwiedzanych miejscach i na ich podstawie mogą otrzymać nagrody. Miejsca te na naszym terenie to Zamek w Świeciu, Pałac w Polednie, Nadwiślańska Chata w Luszkowie czy Park Linowy. W paszporcie tym opisane są Bory Tucholskie, Tleń, Gruczno, Mątawy, Chrystkowo, Topolno, Świecie oraz Poledno. W ramach K-POT odbywały się również wizyty studyjne. Byliśmy zaangażowani w wizytę delegacji z Czech. Zwiedziliśmy z nią Dolinę Dolnej Wisły i Zamek w Świeciu. Podczas odwiedzin tworzone były materiały na temat naszego regionu, które potem zostały opublikowane w Czechach. Marketingowo i promocyjnie wspomagaliśmy również organizację projektu Ambasadorzy małych Ojczyzn i Turystyczne Mistrzostwa Blogerów, przekazywaliśmy materiały promocyjne na targi turystyczne w Poznaniu i Łodzi, w których K-POT brała udział, a sami braliśmy udział w Międzynarodowych Targach Turystycznych World Travel Show w Nadarzynie. Braliśmy także udział w Festiwalu Wisły. K-POT dużo działa w mediach i Internecie, a my współpracujemy też z nimi poprzez przekazywanie informacji na nasz temat. Zgłaszamy do konkursów, np. Najlepszy Produkt Turystyczny – Certyfikat Polskiej Organizacji Turystycznej, uczestniczyliśmy w Kujawsko-Pomorskim Forum Turystyki Wiejskiej – Wieś dla Wsi!, w wojewódzkich Obchodach Dnia Turystyki. Często spotykamy się w Zespołach Kreatywnych K-POT, jako stali uczestnicy, podczas których dyskutujemy, w jakim kierunku turystyka ma podążać. Celem tych spotkań jest wymiana doświadczeń. Poza tym spotkamy się, co roku na podsumowaniu z Polską Organizacją Turystyczną czy bierzemy udział w spotkaniach dotyczących kształtowania polityki rowerowej w Województwie. Kończąc przedstawiła informacje nt. spotkań branżowych, konferencji i warsztatów.

Do pkt. 2 i 3

Pani Marta Suchomska w formie prezentacji multimedialnej przedstawiła Podsumowanie realizacji zadań z zakresu kultury, sportu i turystyki za 2019 rok oraz Kalendarz imprez kulturalno-sportowych wspieranych bądź organizowanych przez Powiat na 2020 r. (Materiał i prezentacja w załączeniu do protokołu).

Pani Iwona Karolewska dodała, że w 2020 roku z uwagi na epidemie Covid-19 VI kongres Kociewski oraz Festiwal Smaku w Grucznie nie odbędą się.

Pan Franciszek Koszowski powiedział, że na szczęście gro imprez jest cykliczna, więc nie będzie problemu z przeniesieniem ich na inny rok ze względu na epidemię. Poza tym odnosząc się do pytań na temat dochodowości turystyki powiedział, że istotniejsze są korzyści z walorów turystycznych Powiatu czy imprez dla mieszkańców.

Pani Urszula Kempińska-Czerwińska dodała, że tego właśnie oczekują mieszkańcy i turyści, a dowodem tego jest ich wzrastająca liczba na festiwalach czy cyklicznych przedsięwzięciach.

Pan Waldemar Fura uważa, że korzyść z promocji jest obustronna zarówno dla turystów i mieszkańców jak i lokalnych producentów. Bez tego działania ich rozwój byłby niemożliwy.

Pani Urszula Kempińska-Czerwińska uważa, że z promocji nie mamy czerpać zysków. Nie wszystko, bowiem można zmierzyć i na wszystkim zarabiać.

Pani Iwona Karolewska dodała, że wydajemy środki publiczne, aby korzyści były dla mieszkańców Powiatu.

Pan Franciszek Koszowski podsumował, że działalność nie obejmuje jedynie Świecia, ale i wszystkie gminy Powiatu czy szkoły.

Pani Stanisława Kuffel potwierdziła działalność w szkołach.

Dot. posiedzenia Komisji Oświaty, Kultury, Sportu i Turystyki oraz Komisji Zdrowia, Pomocy Społecznej i Polityki Prorodzinnej

Obecni na posiedzeniu członkowie Komisji – wg załączonych list obecności.

Obecni na posiedzeniu goście:

  1. Violetta Antkowska – Dyrektor Centrum Administracyjnego Obsługi Placówek Opiekuńczo-Wychowawczych w Bąkowie,
  2. Bożena Gaca-Zielińska – Główny specjalista ds. funduszy unijnych w Wydziale Organizacyjnym Starostwa Powiatowego w Świeciu,
  3. Karolina Gapska-Kostrzewa – Dyrektor Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Świeciu,
  4. Iwona Karolewska – Sekretarz Powiatu,
  5. Adam Meller – Dyrektor Powiatowego Zarządu Dróg w Świeciu,
  6. Zbigniew Semrau – Kierownik Wydziału Spraw Obywatelskich i Zarządzania Kryzysowego Starostwa Powiatowego w Świeciu,
  7. Marta Suchomska – Inspektor ds. promocji w Wydziale Współpracy i Zamówień Publicznych Starostwa Powiatowego w Świeciu,
  8. Bożena Szydłowska – Dyrektor Powiatowego Zespołu Ekonomiczno-Administracyjnego w Świeciu,
  9. Dariusz Woźniak – Skarbnik Powiatu.

Otwarcia drugiej części posiedzenia dokonała Przewodnicząca Komisji Zdrowia, Pomocy Społecznej i Polityki Prorodzinnej Pani Iwona Manys, która powitała członków Komisji oraz przybyłych gości. Następnie stwierdziła kworum pozwalające podejmować uchwały Komisji oraz przedstawiła porządek obrad, który został przyjęty jednogłośnie w brzmieniu:

  1. Analiza materiałów będących przedmiotem obrad Rady Powiatu.
  2. Sprawy bieżące.

Do pkt. 1

Pani Violetta Antkowska przedstawiając Analizę funkcjonowania Placówek Opiekuńczo-Wychowawczych w Bąkowie (Materiał stanowi załącznik do protokołu posiedzenia Zarządu Powiatu z dnia 16 kwietnia 2020r.) zaznaczyła, że rok 2020 będzie ostatnim by przygotować Placówkę Nr 1 do standaryzacji. Jeśli nic się nie wydarzy, to osiągnie ona standard na koniec tego roku, aczkolwiek dzieci jest coraz więcej, głównie rodzeństw. Poza tym zwróciła uwagę na niepokojące zjawisko, jakim jest zły stan zdrowia uzębienia oraz zdrowia psychicznego dzieci trafiających do Placówki.

Pan Grzegorz Goral nawiązując do ucieczki jednego z wychowanków zapytał o przyczynę braku w Placówce psychologa.

Pani Violetta Antkowska wyjaśniła, że chłopak jest wychowankiem Placówki w Bąkowie, ale orzeczeniem sądu został skierowany do Młodzieżowego Ośrodka Wychowawczego w Trzcińcu skąd uciekł na początku wakacji. Jeśli chodzi o psychologów powiedziała, że w Placówce taka osoba musi pracować 40 h tygodniowo głównie w godzinach od 16: 00 do 21:00. Młodzi ludzie mający rodziny nie chcą w ten sposób pracować. Poza tym trzeba też do Bąkowa dojechać.

Pani Iwona Karolewska przyznała, że w Świeciu nie ma takiej kadry, ponieważ Poradnia Psychologiczno-Pedagogiczna zatrudniła psychologa z Bydgoszczy.

Pan Grzegorz Goral zapytał o potrzebę psychologa.

Pani Violetta Antkowska potwierdziła, ale uspokoiła, że korzysta z pomocy doraźnej PPP w Grudziądzu i PCPR w Świeciu.

Pani Iwona Karolewska zaproponowała, aby wejść w kontakt z PPP w Świeciu w sprawie psychologa.

Pani Violetta Antkowska stwierdziła, że rozmawiać zawsze trzeba i dodała, że od lat współpracuje z pedagogiem z Poradni.

Pani Iwona Manys zapytała o prywatne przedszkole i żłobek w Grudziądzu i koszty ponoszone z tytułu uczęszczania tam wychowanków Domu Dziecka.

Pani Violetta Antkowska powiedziała, że ani Placówka ani Gmina Warlubie nie ponosi z tego tytułu żadnych kosztów.   

Pani Iwona Manys zapytała czy dla wychowanków, którzy w niedalekiej przyszłości osiągną pełnoletność środki z 500+ gromadzi się na ich kontach z przeznaczeniem na start po wyjściu z Placówki.

Pani Violetta Antkowska powiedziała, że ze środków opłacony był jeden wyjazd. Osobiście jest przeciwniczką gromadzenia wielkich środków na tych kontach, ponieważ istnieje prawdopodobieństwo, że skorzystają z nich rodzice a nie dzieci. Z tym, że zawsze jakaś część jest gromadzona na koncie. Kończąc poinformowała, że wychowankowie opuszczający Dom Dziecka otrzymują zarówno wyprawkę finansową jak i rzeczową z różnych źródeł.

Pan Grzegorz Goral uważa, że środki z 500+ powinny być na zainteresowania dziecka czy rozwijanie jego talentów, a nie np. na spłacanie długów rodziców.

Pani Karolina Gapska-Kostrzewa przedstawiła:
1. Sprawozdanie z działalności Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Świeciu
2. Sprawozdanie z efektów pracy organizatora rodzinnej pieczy zastępczej
3. Ocenę zasobów pomocy społecznej.
(Materiały stanowią załączniki do protokołu posiedzenia Zarządu Powiatu z dnia 29 kwietnia 2020r.).

Pan Franciszek Koszowski poinformował, że kontrola NIK zarzuciła brak funkcjonowania w Powiecie domu dla matek z małoletnimi dziećmi i kobiet w ciąży. Wobec tego na Konwencie Powiatów w Inowrocławiu ustalono, że taki dom powstanie dla wszystkich powiatów w Województwie w m. Inowrocław. Przebywać w nim musi minimum 15 osób, a najlepiej 30 i nie można zmieniać jego funkcji. Starosta tego Powiatu uzyskała już dofinansowanie od Wojewody w wysokości 30 000 zł. na dokumentację i wykup gruntów. Dofinansowanie zewnętrzne stanowi 50% wszystkich kosztów. Przedsięwzięcie pod względem finansowym (wybudowanie i utrzymywanie) będzie realizowane przez wszystkie powiaty.

Pani Karolina Gapska-Kostrzewa uzasadniając wspólne przedsięwzięcie powiedziała, że w zeszłym roku potrzebujących rodzin było jedynie 8.

Pan Franciszek Koszowski ubolewa, że wprowadzenie świadczenia 500+ nie wpłynęło na zmniejszenie liczby dzieci umieszczanych w pieczy zastępczej. Następnie poinformował o propozycji dostosowania internatu w Nowem dla potrzeb Szkolnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Warlubiu. Uważa za zbędne budowanie nowego obiektu, skoro tam właśnie została wymieniona cała instalacja elektryczna. Poprosił Dyrektor ZSP w Nowem i SOSW w Warlubiu, aby domówili warunki, jakie ten obiekt musi spełnić z Kuratorium Oświaty, strażą pożarną i SANEPiD-em i dokończyć remont pod kątem potrzeb internatu.

Pan Grzegorz Goral zapytał o problemy Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Świeciu.

Pani Karolina Gapska-Kostrzewa odpowiedziała, że problemów jest sporo, jak choćby z wychowankami, którzy nie wiedzą, co chcą robić w życiu czy pojawiającymi się nagle rodzicami biologicznymi dzieci, które są w rodzinach zastępczych.

Pan Marek Mazurek nawiązując do pozytywnych wyników kontroli PCPR przeprowadzonej przez Komisję Rewizyjną powiedział, że jeśli tak działa PCPR to jest spokojny.

Pani Katarzyna Wolska przedstawiła Sprawozdanie Powiatowego Lekarza Weterynarii ((Materiał stanowi załącznik do protokołu posiedzenia Zarządu Powiatu z dnia 7 maja 2020r.).

Do Sprawozdania żadnych merytorycznych uwag i zapytań nie zgłoszono.

Pani Bożena Szydłowska przedstawiła projekt uchwały Rady Powiatu Świeckiego w sprawie zmiany uchwały w sprawie planu sieci publicznych szkół ponadpodstawowych oraz publicznych szkół specjalnych mających siedzibę na obszarze powiatu świeckiego (Projekt uchwały stanowi załącznik do protokołu posiedzenia Zarządu Powiatu z dnia 9 lipca 2020r.)

Do projektu uchwały żadnych merytorycznych uwag i zapytań nie zgłoszono.

Pan Zbigniew Semrau przedstawił Kompleksową informację z zakresu stanu bezpieczeństwa i porządku na terenie Powiatu Świeckiego (Materiał stanowi załącznik do protokołu posiedzenia Zarządu Powiatu z dnia 10 marca 2020r.)

Do Informacji żadnych merytorycznych uwag i zapytań nie zgłoszono.

Pan Adam Meller przedstawił projekt uchwały Rady Powiatu Świeckiego w sprawie przekazania zarządzania drogą powiatową nr 1249C Jeżewo-Piskarki-Sulnowo na odcinku od km 7+700 do km 9+070 (Projekt uchwały stanowi załącznik do protokołu posiedzenia Zarządu Powiatu z dnia 21 lipca 2020r.).

Pan Grzegorz Goral zapytał gdzie przebiegać będzie ścieżka.

Pan Adam Meller odpowiedział, że od ronda w Sulnowie do miejscowości Dziki.

Pan Grzegorz Goral zapytał o możliwość wybudowania ścieżki ze Świecia do Chełmna.

Pan Dariusz Woźniak odpowiedział, że taka możliwość jest, ale nie ma dobrej woli ze strony Gminy Świecie.

Do projektu uchwały żadnych merytorycznych uwag i zapytań nie zgłoszono.

Pani Iwona Karolewska informując na wstępie, że promocja jest zadaniem własnym Powiatu, powiedziała, że jest ona wpisana w Strategię Rozwoju Powiatu oraz stanowi o niej Strategia Promocji Powiatu. Podkreśliła również, że od 1 lipca 2020 roku utworzony został w Starostwie Powiatowym Wydział Współpracy i Zamówień Publicznych gdzie te zadania są realizowane.

Pani Marta Suchomska przedstawiła „Podsumowanie działań związanych z promocją Powiatu Świeckiego prowadzoną w latach 2015 -2019.” (Materiał stanowi załącznik do protokołu posiedzenia Zarządu Powiatu z dnia 10 marca 2020r.).

Pan Grzegorz Goral wskazał, że w Świeciu nie można zakupić w kioskach pocztówek o Powiecie Świeckim.

Pani Iwona Karolewska powiedziała, że pocztówki są dostępne w OKSiR w Świeciu czy na Zamku, jak również dysponuje nimi Wydział Współpracy i Zamówień Publicznych Starostwa. Niestety Powiat nie może ich dystrybuować komercyjnie, a podmioty prowadzące działalność gospodarczą nie są tym zbyt zainteresowane z uwagi na koszty.

Pan Dariusz Woźniak przedstawiając projekt uchwały Rady Powiatu Świeckiego w sprawie zmiany budżetu Powiatu Świeckiego na rok 2020 (Projekt uchwały stanowi załącznik do protokołu posiedzenia Zarządu Powiatu z dnia 21 lipca 2020r.) poinformował, że w obliczu epidemii Covid-19 sytuacja finansowa Powiatu jest bardzo dobra oraz o tym, że Powiat korzysta także z wspierających programów rządowych.

Do projektu uchwały żadnych merytorycznych uwag i zapytań nie zgłoszono.

Do pkt. 2

Pani Iwona Manys przedstawiła projekt zarządzenia Starosty Świeckiego w sprawie powołania zespołu ds. opracowania Powiatowej Strategii Rozwiązywania problemów Społecznych na lata 2021-2025 (w załączeniu do protokołu) i zapytała czy radni zgadzają się na uczestnictwo w tym zespole.

Członkowie Komisji Zdrowia, Pomocy Społecznej i Polityki Prorodzinnej wyrazili taką wolę.

Pani Bożena Szydłowska wobec odejścia na emeryturę podziękowała radnym za współpracę a wszyscy radni złożyli jej życzenia.

Na tym posiedzenie zakończono.

Protokolant:
Agnieszka Wnęk
Biuro Rady

Przewodnicząca
Komisji Oświaty, Kultury, Sportu i Turystyki

(Urszula Kempińska-Czerwińska)

Przewodnicząca
Komisji Zdrowia, Pomocy Społecznej i Polityki Prorodzinnej

(Iwona Manys)

Informacje

Rejestr zmian