Protokół wspólnego posiedzenia Komisji Oświaty, Kultury, Sportu i Turystyki oraz Komisji Zdrowia, Pomocy Społecznej i Polityki Prorodzinnej Rady Powiatu Świeckiego z dnia 23 kwietnia 2021 r.

Dot. posiedzenia Komisji Oświaty, Kultury, Sportu i Turystyki

Obecni na posiedzeniu członkowie Komisji Oświaty, Kultury, Sportu i Turystyki – wg załączonej listy obecności.

Obecni na posiedzeniu goście – wg załączonej listy obecności.

Otwarcia posiedzenia dokonała Przewodnicząca Komisji Oświaty, Kultury, Sportu i Turystyki Pani Urszula Kempińska-Czerwińska, która powitała członków Komisji oraz zaproszonych gości. Następnie stwierdziła kworum pozwalające podejmować uchwały przez Komisję oraz przedstawiła porządek obrad, który został przyjęty jednogłośnie w brzmieniu:

  1. Organizacja pracy szkół na rok szkolny 2021/2022. Sytuacja i przyjęte rozwiązania w szkołach ponadpodstawowych.
  2. Przygotowania szkół do egzaminu maturalnego i zawodowego.

Do pkt. 1,2

Pani Bożena Gaca-Zielińska przedstawiła w imieniu Dyrektora Zespołu Szkół Ogólnokształcących i Policealnych Pana Adama Kufla organizację pracy szkoły na rok szkolny 2021/2022 (materiał stanowi załącznik do protokołu).

Pani Urszula Kempińska-Czerwińska zapytała czy nowe pracownie, powstające w ramach kończącej się już inwestycji, będą gotowe na 1 września br., a tylko przedłuży się czas wyposażania pracowni o postępowanie przetargowe na zakup sprzętu.

Pani Bożena Gaca-Zielińska odpowiedziała, że zgodnie z umową z wykonawcą robót budowlanych, termin zakończenia realizacji II etapu określony jest na 1 lipca br., a postęp prac jest na tyle zgodny z harmonogramem, że termin powinien zostać dotrzymany. Natomiast aby dokonać zakupu wyposażenia, ze względu na wzrost cen maszyn papierniczych, postępowanie przetargowe musi zostać przeprowadzone w procedurze unijnej. Wyjaśniła, że zgodnie z tą procedurą ogłoszenie o postępowaniu przetargowym musi być zamieszczone w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej. Dodała, że otwarcie ofert zaplanowano na 14 maja i jeśli zgłosi się wykonawca, to ma on 4 miesiące od podpisania umowy na dostarczenie maszyn, więc dostawa będzie zrealizowana w trakcie roku szkolnego. Zaznaczyła natomiast, że najważniejszy jest termin zakończenia projektu wskazany w umowie na dofinansowanie zawartej z Urzędem Marszałkowskim, zgodnie z którym projekt musi zostać zrealizowany do 30 listopada 2021 r. Podkreśliła, że jeśli nie będzie problemów przy procedurze przetargowej na zakup wyposażenia, to termin ten zostanie dotrzymany.

Pani Urszula Kempińska-Czerwińska zapytała czy jest duży problem z pozyskaniem nauczycieli  szczególnie matematyki oraz przedmiotów zawodowych?

Pani Bożena Gaca-Zielińska odpowiedziała, że nie powinno stanowić problemu pozyskanie nauczycieli do przedmiotów zawodowych, ponieważ Dyrektor Pan Adam Kufel współpracuje z  pracownikami zakładów papierniczych. Natomiast w zakresie nauczycieli matematyki, nie wie na jakim etapie są uzgodnienia Dyrektora.

Pan Józef Brózdowski przedstawił organizację pracy Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Warlubiu na rok szkolny 2021/2022 (materiał stanowi załącznik do protokołu).

Pani Urszula Kempińska-Czerwińska zapytała czy do oddziału przedszkolnego wchodzą dzieci odroczone z nauczaniem indywidualnym?

Pan Józef Brózdowski  odpowiedział, że do tego oddziału wchodzą dzieci 6-letnie realizujące przygotowanie przedszkolne i już nie będą nauczane indywidualnie.

Pani Urszula Kempińska-Czerwińska zapytała czy w związku z utworzeniem oddziału przedszkolnego zostanie zwiększony etat obsługi o osobę wspomagającą, bo w materiale jest określone jako zwiększenie wymiaru pracy o 0,5 etatu administracji i obsługi.

Pan Józef Brózdowski wyjaśnił, że to jest pół etatu na stanowisku pomoc nauczyciela, który jest pracownikiem administracji i obsługi.

Pani Urszula Kempińska-Czerwińska zapytała czy Dyrektor poszukuje specjalisty psychologa.

Pan Józef Brózdowski odpowiedział, że poszukiwana jest osoba, która ma doświadczenie w pracy z osobami niepełnosprawnymi intelektualnie, a nie absolwent bezpośrednio po studiach, ponieważ w SOSW są dzieci z różnego rodzaju sprzężeniami, związanymi z upośledzeniem, również pomiędzy upośledzeniem a chorobą psychiczną, co często jest trudne do rozróżnienia.

Pani Urszula Kempińska-Czerwińska powiedziała, że bardzo trudno jest znaleźć osobę doświadczoną na takie stanowisko, ponieważ psychologowie nie chcą w przedszkolach pracować, a tym bardziej w ośrodku, gdzie praca jest bardzo wymagająca.

Pan Piotr Kamiński przedstawił organizację pracy Zespołu Szkół Ponadpodstawowych w Świeciu na rok szkolny 2021/2022.

Pan Ryszard Pacek zapytał o uczniów, którzy nie zostaną zapisani na egzamin zawodowy w systemie?

Pan Piotr Kamiński odpowiedział, że jest to jest problem szkoły macierzystej, ponieważ szkoła wprowadziła uczniów, ale w systemie pojawiły się błędy. Dodał, że szkoły macierzyste muszą dopilnować, aby uczniowie byli jak najszybciej przypisani do właściwej szkoły macierzystej, bo dopiero wtedy można do ośrodka przypisać. Zaznaczył, że CKE wprowadziła zmianę w dopisywaniu uczniów. Wskazał, że wcześniej wszyscy uczniowie byli dopisani do Zespołu Szkół Ponadpodstawowych. W tym roku zaciągnięto dane z systemu informacji oświatowej i uczniowie po numerze pesel zostali dopisani do szkoły branżowej i do technikum. Uczniowie z zewnątrz byli dopisywani przez okręgową komisję do Zespołu Szkół Ponadpodstawowych, a nie powinni być tam dopisani. OKE będzie robić wszystko, aby do czasu egzaminu te dane wprowadzić. Podsumował, że to nie jest pierwszy przypadek kiedy systemy teleinformatyczne nie są w stanie obsłużyć zmian wynikających z prawa. Dodał, że każdy uczeń mimo wszystko na egzamin zostanie przyjęty.

Pani Urszula Kempińska-Czerwińska zapytała czy wszystkie komisje egzaminacyjne są już skompletowane.

Pan Piotr Kamiński odpowiedział, że nauczyciele z ZSP są już rozdzieleni do poszczególnych komisji. Natomiast dodał, że będzie potrzebował dużo więcej nauczycieli z innych placówek, czyli tzw. członków zewnętrznych. Wskazał, że egzaminy zawodowe zaczynają się w tym roku 8 czerwca, ponieważ będą egzaminowane 3 podstawy programowe, poprawki z 2012, 2017 i 2019, więc zostały tylko jeszcze 3 tygodnie nauki w tym roku szkolnym. Powiedział, że restrykcje sanitarne spowodowały, że do innych szkół wysyłanych jest więcej nauczycieli niż wcześniej, natomiast w ZSP zatrudnionych jest 103 nauczycieli, więc licząc na przychylność i dobrą współpracę z innymi placówkami tak jak było dotychczas, składy komisji będą przygotowane.

Pani Małgorzata Błaszkiewicz przedstawiła organizację pracy Zespołu Szkół Specjalnych w Świeciu na rok szkolny 2021/2022.

Pan Waldemar Fura zapytał czy w związku z utworzeniem zespół rewalidacyjnego od 1 września br.  Pani Dyrektor Małgorzata  Błaszkiewicz planuje wystąpić o dodatkowe środki z rezerwy subwencji oświatowej?

Pani Małgorzata Błaszkiewicz odpowiedziała, że planuje wystąpić o dodatkowe środki.

Pani Hanna Jurek przedstawiła organizację pracy Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w Świeciu.

Pani Urszula Kempińska-Czerwińska zapytała czy rodzice nie składają wniosków o badanie przez poradnię  w związku z wydłużeniem czasu egzaminu. Ponieważ wie, że rodzice mogą złożyć taki wniosek, jeżeli dziecko ma jakiś problem np. chorobę lub inna sytuacja tego wymaga.

Pani Hanna Jurek odpowiedziała, że nie ma takich wniosków.

Pani Eleonora Lewandowska dodała, że często wynika to z orzeczeń.

Pani Urszula Kempińska-Czerwińska zaznaczyła, że poruszyła ta kwestię, ponieważ rozmawiała z matką uczennicy, która chciałaby taki wniosek złożyć.

Pani Hanna Jurek odpowiedziała, że jest już za późno, aby złożyć taki wniosek.

Pani Urszula Kempińska-Czerwińska  dodała, że w związku z pandemią dzieci maja wiele problemów, ale skoro wniosków nie ma to znaczy, że rodzice nie dostrzegają problemów dzieci.

Pani Hanna Jurek podkreśliła, że rodzice przychodzą jak już jest tak źle, że ciężko już pomóc. Dodała, że w takich sytuacjach wkracza psychiatra i terapię musi przejść cała rodzina. Zauważyła, że często umówione diagnozy się nie odbywają, ze względu na chorobę bądź kwarantannę. Stwierdziła, że ludzie stali się obojętni na wszystko, utracili poczucie obowiązku.

Pani Urszula Kempińska-Czerwińska powiedziała, że często ma kontakt z rodzicami, którzy skarżą się na to, że dużo czasu poświęcają siedząc ze swoimi dziećmi, że jest to dla nich bardzo absorbujące. Dodała, że z drugiej strony są informacje, że wszystko jest dobrze, natomiast egzaminy maturalne czy zawodowe wychodzą kiepsko, ale wcześniej żadnych sygnałów z zewnątrz nie ma. Stwierdziła, że jest to trochę dziwne, bo jeżeli jest problem i nauczyciel to widzi powinien zgłosić sprawę do wychowawcy, dyrektora bądź psychologa czy pedagoga.

Pan Piotr Kamiński zauważył, że pandemia niestety wzmocniła jeden problem, a mianowicie większość rodziców, którzy trafiają na rozmowy do szkoły np. z pedagogiem, ma wrażenie, że „nie wychowują” swoich dzieci i żyją obok tych dzieci. Podał jako przykład ucznia i jego rodziców, którzy zaproszeni do szkoły na rozmowę w sprawie frekwencji dziecka przychodzą bez tego dziecka. Powiedział, że pandemia obnażyła problem wychowawczy w Polsce, który występuję już od kilku lat. Dodał, że trudno jest namawiać rodzica i ucznia na zgłoszenie się po pomoc do poradni, jeśli oni nie widzą problemu. Podkreślił, że zdarzają się takie przypadki, że rodzice proszą, aby szkoła pomogła im z ich dziećmi, które regularnie wracają w nocy do domu, i okazuje się, że to trwa latami. Zaznaczył, że wtedy szkoła może jedynie zwrócić się do sądu rodzinnego o wgląd w sytuację. Podsumował, że będzie problem nie tylko z uczniami, ale też z rodzicami, nauczycielami, ponieważ wszystkie grupy, które mają wspólną sferę działania, które w szkole funkcjonują zmieniły się przez pandemię.

Pani Hanna Jurek dodała, że w przyszłym roku zatrudniony zostanie w Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej psychoterapeuta z doświadczeniem.

Pani Barbara Studzińska powiedziała, że w kontekście przedstawianych problemów, najlepszym rozwiązaniem jest to, aby nauczyciele oraz wszyscy odpowiedzialni za realizację zadań oświatowych, wykonywali swoją pracę najlepiej jak potrafią, ponieważ skutki pandemii dotknęły wszystkich i każdemu trudno było znaleźć się w tej sytuacji. Podkreśliła, że wszyscy muszą dać sobie prawo do tego, aby nauczyć się jak postępować w nowych okolicznościach. Zwróciła się z prośbą do osób wykonujących poszczególne zadania, aby realizowali je jak najlepiej, tak jak np. Dyrektor Pani Hanna Jurek zapewnia, że Poradnia Psychologiczno-Pedagogiczna jest gotowa do świadczenia pomocy w zakresie swojej działalności. Podsumowała, że nie ulega wątpliwości, że ze skutkami pandemii trzeba będzie się uporać, ale nowe doświadczenie wzmocni i nauczy wszystkich jak być lepiej przygotowanym na wypadek kolejnego niespodziewanego wydarzenia. Podkreśliła, że dostrzega wśród zebranych przedstawicieli placówek oświatowych, zainteresowanie oraz troskę o losy edukacji oraz wychowanie dzieci, młodzieży w dobie pandemii.

Pani Bożena Stypulska przedstawiła organizację pracy I Liceum Ogólnokształcącego w Świeciu na rok szkolny 2021/2022 oraz przygotowanie do tegorocznej matury.

Do przedstawionych informacji  żadnych merytorycznych uwag i zapytań nie zgłoszono.

Pani Eleonora Lewandowska przedstawiła organizację pracy Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w Nowem na rok szkolny 2021/2022.

Pan Piotr Kamiński powiedział, że często zdarza się, że dyrektorzy szkoły macierzystej blokują możliwość, aby nauczyciel był członkiem komisji w innych szkołach.

Pani Urszula Kempińska-Czerwińska podziękowała dyrektorom za przybycie oraz przedstawienie informacji na temat organizacji pracy szkół na rok szkolny 2021/2022, a także za podzielenie się jak wyglądają przygotowania szkół do egzaminu maturalnego i zawodowego.

Na tym zakończono tą część posiedzenia.

Dot. części wspólnej posiedzenia Komisji Oświaty, Kultury, Sportu i Turystyki oraz Komisji Zdrowia, Pomocy Społecznej i Polityki Prorodzinnej

Obecni na posiedzeniu członkowie Komisji Oświaty, Kultury, Sportu i Turystyki oraz Komisji Zdrowia, Pomocy Społecznej i Polityki Prorodzinnej – wg załączonych list obecności.

Obecni na posiedzeniu goście:

  1. Violetta Antkowska – Dyrektor Centrum Administracyjnego Placówek Opiekuńczo-Wychowawczych w Bąkowie,
  2. Karolina Gapska-Kostrzewa – Dyrektor Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Świeciu,
  3. Iwona Karolewska – Sekretarz Powiatu,
  4. Franciszek Koszowski –  Wicestarosta Świecki,
  5. Barbara Studzińska – Starosta Świecki,
  6. Jolanta Wieczorek – Kierownik Wydziału Organizacyjnego Starostwa Powiatowego w Świeciu.

Otwarcia części wspólnej posiedzenia dokonała Przewodnicząca Komisji Oświaty, Kultury, Sportu i Turystyki Pani Urszula Kempińska-Czerwińska, która powitała członków Komisji oraz zaproszonych gości. Następnie stwierdziła kworum pozwalające podejmować uchwały przez Komisje oraz przedstawiła porządek obrad, który został przyjęty jednogłośnie w brzmieniu:

  1. Analiza materiałów będących przedmiotem obrad Rady Powiatu.
  2. Sprawy bieżące.

Do pkt. 1

Pani Jolanta Wieczorek przedstawiła projekt uchwały Rady Powiatu Świeckiego w sprawie wyrażenia zgody na zawarcie kolejnej umowy najmu nieruchomości z dotychczasowym najemcą, na czas nieokreślony (projekt uchwały Rady Powiatu Świeckiego stanowi załącznik do protokołu posiedzenia Zarządu Powiatu z dnia 12 kwietnia 2021 r.).

Pan Marek Mazurek zapytał czy w umowie została określona informacja o możliwości wzrostu czynszu, np. w oparciu o inflację.

Pani Jolanta Wieczorek odpowiedziała, że wysokość czynszu wynika z zapisów uchwały Rady Powiatu, gdzie są określone stawki czynszowe. W związku z tym, jeżeli Rada Powiatu podejmie uchwałę o zwiększeniu stawek, to w kolejnym miesiącu czynsz zostanie podniesiony. Dodała, że obecnie wykorzystano stawki czynszu z uchwały, którą przyjęła Rada Powiatu.

Pani Karolina Gapska-Kostrzewa przedstawiła Sprawozdanie z działalności Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie (materiał stanowi załącznik do protokołu posiedzenia Zarządu Powiatu z dnia 12 kwietnia 2021 r.).

Do przedstawionego materiału  żadnych merytorycznych uwag i zapytań nie zgłoszono.

Pani Karolina Gapska-Kostrzewa przedstawiła Sprawozdanie z efektów pracy organizatora rodzinnej pieczy zastępczej (materiał stanowi załącznik do protokołu posiedzenia Zarządu Powiatu z dnia 12 kwietnia 2021 r.).

Do przedstawionego materiału  żadnych merytorycznych uwag i zapytań nie zgłoszono.

Pani Karolina Gapska-Kostrzewa przedstawiła informacje na temat Oceny zasobów pomocy społecznej (materiał stanowi załącznik do protokołu posiedzenia Zarządu Powiatu z dnia 19 kwietnia 2021 r.). 

Pan Grzegorz Goral wskazał na sytuację związaną z  Panem Markiem Ś., który zagraża coraz bardziej sobie jak i innym na terenie Świecia. Zapytał dlaczego problem ten pozostaje tak długo nierozwiązany?

Pani Urszula Kempińska-Czerwińska powiedziała, że dla tej sprawy właściwym jest Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej.

Pan Roman Witt wyjaśnił, że jest to mieszkaniec Świecia, jego matkę udało się umieścić w Domu Pomocy Społecznej, mimo że była bardziej samodzielna, ale Pana Marka Ś. niestety jeszcze nie. Powiedział, że biegli nie zawsze biorą pod uwagę wszystkie aspekty wydając decyzję, jeden psycholog stwierdził, że jest on samodzielny, być może dlatego, że przed zdiagnozowaniem Pan Marek Ś. przebywał 3 tygodnie w szpitalu, gdzie jego stan uległ polepszeniu i w ocenie biegłego był on zdolny do samodzielnego funkcjonowania. Dodał, że jest to osoba uzależniona od odurzania się klejem i nawet jeśli zostanie mu zabrany ten środek to zaopatrzy się w następny, a służby nie mogą zareagować jeśli nie jest on pod wpływem alkoholu lub nie popełnia czynów zabronionych. Powiedział, że prokuratura prowadzi dwie sprawy przeciwko temu Panu, jedna dotyczy jazdy bez uprawnień skradzionym samochodem a druga to nieświadome podpalenie budynku, w którym mieszkał. Podkreślił, że Pan Marek Ś. nie jest w stanie sam o siebie zadbać, w związku z czym sąd prowadzi postępowanie o zasądzenie przymusowego leczenia w placówce zamkniętej. Podsumował, że przewlekłość prowadzonych działań pokazuje słabość systemu i podobnie jak Pan Grzegorz Goral jest niezadowolony, że tak długo to trwa.

Pani Urszula Kempińska-Czerwińska dodała, że Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej na pewno jest na bieżąco zaangażowany w te sprawę.

Na tym zakończono tą część posiedzenia.

Dot. posiedzenia Komisji Zdrowia, Pomocy Społecznej i Polityki Prorodzinnej

Otwarcia posiedzenia dokonała Przewodnicząca Komisji Zdrowia, Pomocy Społecznej i Polityki Prorodzinnej Pani Iwona Manys, która powitała członków Komisji oraz zaproszonych gości. Następnie stwierdziła kworum pozwalające podejmować uchwały przez Komisję oraz przedstawiła porządek obrad, który został przyjęty jednogłośnie w brzmieniu:

  1. Analiza funkcjonowania Placówek Opiekuńczo-Wychowawczych w Bąkowie.

Do pkt. 3

Pani Violetta Antkowska przedstawiła Analizę Funkcjonowania Placówek Opiekuńczo-Wychowawczych w Bąkowie (materiał stanowi załącznik do protokołu).

Pani Iwona Manys zapytała o przebywające w placówce dziecko z niepełnosprawnością w stopniu znacznym.

Pani Violetta Antkowska odpowiedziała, że jest to chłopiec z problemami w poruszaniu się i od stycznia do końca kwietnia br. znajduje się w ośrodku rehabilitacyjnym. Ma nadzieję, że pomoc specjalistów przyniesie pozytywne efekty. Dodała, że umieszczony on jest w Placówce nr 1, gdzie przygotowano specjalny pokój dla dzieci ze szczególnymi potrzebami.

Pan Marek Mazurek zapytał ilu pracowników jest zatrudnionych w poszczególnych placówkach i jakie jest średnie wynagrodzenie za rok 2020?

Pani Violetta Antkowska odpowiedziała, że w Placówce nr 1 zatrudnionych jest 6 pracowników kadry pedagogicznej oraz kucharka, natomiast w Placówkach nr 2 i 3 zatrudnionych jest po 5 osób kadry pedagogicznej. Dodała, że średnie wynagrodzenie wynosi około 4.200-4.500 zł brutto. Wyjaśniła, że wysokość wynagrodzenia jest zróżnicowana, ponieważ część wychowawców zatrudniona jest w oparciu o kartę nauczyciela i ich uposażenie wynosi ok. 4.200 zł brutto, natomiast pozostali wychowawcy zatrudnieni są z kodeksu pracy z wynagrodzeniem na poziomie 3.200 zł brutto plus dodatki.

Pan Marek Mazurek zwrócił się z prośbą o przygotowanie zestawienia dotyczącego średniego miesięcznego wynagrodzenia  brutto za rok 2020.

Pani Urszula Kempińska-Czerwińska zapytała czy w pozostałych placówkach podobnie jak w Placówce nr 1 jest zatrudniona kucharka.

Pani Violetta Antkowska odpowiedziała, że ze względu na strukturę organizacyjną przy centrum administracyjnym obsługi placówek nie funkcjonują magazyny a w budżecie nie ma paragrafu na żywność. Wyjaśniła, że żywienie jest przypisane do placówek, w związku z tym w Placówce nr 1 jest zatrudniona kucharka, która świadczy usługi dla wszystkich trzech placówek. Dodała, że od poniedziałku do piątku obiady przygotowuje kucharka i wszystkie placówki korzystają z posiłków, a nie jest zamawiany catering, tak jak w innych placówkach w Polsce. Powiedziała, że w czasach pandemii jedzenie jest wydawane bezpośrednio po przygotowaniu do każdej placówki, ale po jej zakończeniu dzieci z wszystkich placówek wrócą do jedzenia na terenie stołówki. Natomiast w ramach przygotowania do życia w rodzinie, społeczeństwie oraz celem nauki samodzielności, śniadania i kolacje w tygodniu przygotowują dzieci z wychowawcą, a w sobotę i niedzielę wszystkie posiłki również przygotowują dzieci razem z wychowawcą. Podsumowała, że taki sposób przygotowywania posiłków funkcjonuje bardzo dobrze, dzięki temu dzieci potrafią same przygotować obiad, a jeszcze do niedawna nie umiały nawet obrać ziemniaków.

Pan Grzegorz Goral powiedział, że bardzo dobrze, że dzieci uczą się jak przygotowywać jedzenie, tak jak dzieci w rodzinach, ale zapytał kiedy dzieci mają czas wolny patrząc, że mają dużo zajęć i jeszcze same przyrządzają sobie posiłki w niedzielę oraz czy przed pandemią również musiały sobie same przygotowywać jedzenie?

Pani Violetta Antkowska odpowiedziała, że wszyscy muszą nabrać umiejętności kuchennych, a dzieci przygotowują posiłki z przyjemnością i same się zgłaszają chęć udziału w tym. Dodała, że sporządzają nawet spis potraw, co chciałyby ugotować, a potem pod tym kątem są robione zakupy. Podkreśliła, że dzieci chcą jeść to co lubią, a nie to co jest im narzucone. Zaznaczyła, że pomimo udziału w gotowaniu pozostaje im jeszcze czas wolny na wypoczynek, sport czy kontakt z rodziną biologiczną. Podsumowała, że na wszystko jest czas w ciągu dnia, ponieważ dzieci funkcjonują w wolne dni od godziny 8:00 do godziny 20:00. Uzupełniła, że przed pandemią w dni nauki szkolnej śniadanie dla dzieci przygotowywał wychowawca, i tak samo będzie gdy dzieci wrócą do szkoły.

Pan Grzegorz Goral dopytał czy przed pandemią też dzieci przygotowywały posiłki.

Pani Violetta Antkowska odpowiedziała, że tak, w soboty i niedziele dzieci razem z wychowawcami przygotowywały jedzenie.

Pan Roman Witt powiedział, że podoba mu się model aktywizacji młodzieży przyjęty w placówkach, ale zapytał czy przestrzegana jest kaloryczność posiłków w ciągu dnia, ponieważ musi być zachowywana norma kaloryczności przy układaniu diety dla dzieci w zbiorowym żywieniu.

Pani Violetta Antkowska odpowiedziała, że jest to przestrzegane, ponieważ jest zatrudniona Pani na stanowisku intendent-magazynier, która robi zakupy i sprawdza przygotowane jadłospisy. Dodała, że jako Dyrektor też to kontroluje. Podkreśliła, że raz w tygodniu jest zawsze przygotowywana ryba w różnej postaci, mimo że dzieci nie lubią jeść ryb, a także są podawane sałatki i surówki. Zaznaczyła, że cały czas utrzymywana jest kaloryczność i właściwa higiena przygotowania posiłków.

Pan Marek Mazurek zapytał czy Pani zatrudniona jako kucharka jest też intendentem-magazynierem?

Pani Violetta Antkowska odpowiedziała, że nie jest. Wyjaśniła, że oprócz placówek w Bąkowie jest również Centrum Administracyjne Obsługi Placówek Opiekuńczo-Wychowawczych, w którym zatrudnione są osoby na stanowiskach intendent-magazynier, główna księgowa, pedagog, 2 kierowców oraz pracownik sprzątający, a także ona jako Dyrektor. Powiedziała, że w ramach instytucji palcówek opiekuńczo-wychowawczych funkcjonują cztery jednostki CAOPOW, POW nr 1, POW nr 2, POW nr 3 i pracownicy są w ramach tych jednostek podzielni, nie pracują razem.

Pan Marek Mazurek doprecyzował, że zadając wcześniej pytanie ile osób jest zatrudnionych, chodziło mu właśnie o całą jednostkę organizacyjną, a nie tylko o te trzy placówki, ale wynika to z niedopowiedzenia.

Pani Violetta Antkowska odpowiedziała, że wszystkich pracowników jest 26 łącznie z osobami przebywającymi na urlopach macierzyńskich, wychowawczych.

Pani Urszula Kempińska-Czerwińska zasugerowała Pani Dyrektor, aby przygotowała zestawienie obejmujące stan zatrudnienia we wszystkich jednostkach.

Na tym posiedzenie zakończono.

 

Protokolant:

Joanna Ekert

Biuro Rady

Przewodnicząca Komisji

Oświaty, Kultury, Sportu i Turystyki

(Urszula Kempińska-Czerwińska)

Przewodnicząca Komisji

Zdrowia, Pomocy Społecznej i Polityki Prorodzinnej

(Iwona Manys)

Informacje

Rejestr zmian