Protokół wspólnego posiedzenia Komisji Oświaty, Kultury, Sportu i Turystyki oraz Komisji Zdrowia, Pomocy Społecznej i Polityki Prorodzinnej Rady Powiatu Świeckiego z dnia 22 czerwca 2022 r.

 Porządek obrad:

Część I- posiedzenie Komisji Oświaty, Kultury, Sportu i Turystyki:

  1. Sprawozdanie z realizacji projektów dofinansowanych ze środków unijnych.
  2. Sprawy bieżące.

Część II- wspólne posiedzenie Komisji Oświaty, Kultury, Sportu i Turystyki oraz Komisji Zdrowia, Pomocy Społecznej i Polityki Prorodzinnej:

  1. Analiza materiałów będących przedmiotem obrad Rady Powiatu Świeckiego (w tym podjęcie uchwały w sprawie opinii dotyczącej wykonania budżetu Powiatu Świeckiego za 2021 rok).

Część III- posiedzenie Komisji Zdrowia, Pomocy Społecznej i Polityki Prorodzinnej:

  1. Informacja na temat działalności Domu Pomocy Społecznej w Gołuszycach.
  2. Sprawy bieżące.

 

Dot. części I posiedzenia Komisji Oświaty, Kultury, Sportu i Turystyki

Obecni na posiedzeniu członkowie Komisji Oświaty, Kultury, Sportu i Turystyki – wg załączonej listy obecności.

Obecni na posiedzeniu goście :

  1. Bożena Gaca-Zielińska Dyrektor Powiatowego Zespołu Ekonomiczno-Administracyjnego w Świeciu,
  2. Adam Knapik – Przewodniczący Rady Powiatu Świeckiego,
  3. Franciszek Koszowski – Wicestarosta Powiatu Świeckiego,
  4. Barbara Studzińska – Starosta Powiatu Świeckiego.

Otwarcia I części posiedzenia dokonała Przewodnicząca Komisji Oświaty, Kultury, Sportu i Turystyki Pani Urszula Kempińska-Czerwińska, która powitała członków Komisji oraz zaproszonych gości.

 

Do pkt. 1

Pani Bożena Gaca-Zielińska przedstawiła sprawozdanie z realizacji projektów dofinansowanych ze środków unijnych (przedstawiony materiał stanowi załącznik do protokołu posiedzenia Zarządu Powiatu z dnia 06.06.2022 r.)

Pani Stanisława Kuffel zapytała, na jakich zasadach przy naborze traktowani będą uczniowie z Ukrainy, którzy poza świadectwem ukończenia szkoły nie posiadają innych dokumentów.

Pani Bożena Gaca-Zielińska odpowiedziała, że nie ma preferencji i będą traktowani jak każdy inny Polski uczeń.

Pani Stanisława Kuffel dopytała więc, co robić i jak pomóc takim uczniom, którzy nie opanowali całkowicie języka polskiego.

Pani Urszula Kempińska-Czerwińska wyjaśniła, że mają pojawić się wytyczne dla dyrektorów szkół ponadgimnazjalnych z Ministerstwa odnośnie rekrutacji uczniów z Ukrainy. Jej zdaniem tacy uczniowie powinni zostać przyjęci do szkół, w jakich złożyli dokumenty.

Pani Stanisława Kuffel dodała, że z przedmiotów najcięższy jest dla nich język polski.

Pani Urszula Kempińska-Czerwińska odparła, że jeżeli jest taka możliwość, to dyrektorzy szkół zatrudniają tłumacza, który pomaga uczniom np. w przetłumaczeniu egzaminu.

Pani Stanisława Kuffel wskazała, że warto zainteresować się sytuacją Ukraińskich uczniów.

Pani Urszula Kempińska-Czerwińska uważa, iż zostanie wydane odpowiednie zarządzenie pozwalające dyrektorom szkół na przyjmowanie tych uczniów z innymi preferencjami. Dodatkowo, obserwując zmniejszającą się liczbę uczniów dyrektorom będzie zależało na rekrutowaniu jak najwięcej osób.

Pani Stanisława Kuffel wspomniała, że zgłaszają się do niej kolejni uchodźcy i pomimo braku miejsc nie odmawia pomocy.

Pan Adam Knapik zapytał, czy problem z Ukraińcami wynika z nieznajomości przez nich języka polskiego.

Pani Urszula Kempińska-Czerwińska odpowiedziała, że egzamin ósmoklasisty musi być zdawany w języku polskim bez tłumaczenia.

Pan Adam Knapik zaproponował, aby taki uczeń przez rok uczył się polskiego i dopiero wtedy przystępował do egzaminu.

Pani Urszula Kempińska-Czerwińska wyjaśniła, iż nie ma takiej możliwości, musiałby nie otrzymać promocji do następnej klasy oraz powtórzyć klasę ósmą, a egzamin zdają wszyscy.

Pan Adam Knapik zaproponował, aby uczeń z Ukrainy najpierw nauczył się języka polskiego a dopiero potem przystąpił do egzaminu. Ponadto odwołał się do wcześniejszych wypowiedzi mówiących o pozyskiwaniu przez nauczycieli jak największej liczby uczniów i powiedział, że osoby, które nie są komunikatywne w języku polskim negatywnie wpłyną na proces edukacji.

Pani Stanisława Kuffel zgodziła się z tą oceną.

Pani Urszula Kempińska-Czerwińska wskazała, iż w związku z sytuacją jaka zaistniała na Ukrainie przyjęto uczniów do szkół i zorganizowano dodatkowe godziny języka polskiego, ale niemożliwe jest nauczenie się go w tak krótkim czasie, aby zdać egzamin 8-klasisty. Przepisy mówią, że ten egzamin zdają wszyscy bez względu na liczbę uzyskanych punktów, a więc nie ma sposobności na powtórzenie klasy przez ucznia. Dzieci z Ukrainy weszły do oddziałów szkolnych na takich samych zasadach, jak uczniowie Polscy, uczęszczając na lekcje i nie wiedząc, o czym jest mowa przez nieznajomość języka. Dodała, że Ministerstwo nie wprowadziło przepisów przejściowych pozwalających na ukończenie szkoły ponieważ nikt nie przypuszczał, że wojna potrwa tak długo. Ponadto spora część uczniów miała lekcje zdalne ze swoich szkół. Podkreśliła również, iż nadanie polskiego peselu uczniom z Ukrainy skutkować będzie zaniżeniem wyników tegorocznych egzaminów.

Pan Adam Knapik stwierdził, że jeżeli uczeń nie spełnia kryteriów danej szkoły, powinien wybrać np. szkołę zawodową lub aplikować do szkoły w przyszłym roku.

Pani Urszula Kempińska-Czerwińska oznajmiła, że ustawa stanowi o obowiązku nauki szkolnej do 18 roku życia. Każdy uczeń w Polsce po skończeniu szkoły podstawowej musi podjąć naukę w szkolnictwie ponadpodstawowym lub uczyć się zawodu u pracodawcy.

Pan Adam Knapik dopytał, czy dotyczy to tylko obywateli Polski.

Pani Urszula Kempińska-Czerwińska wyjaśniła, że obowiązuje wszystkich ze względu na nadanie Ukraińcom polskiego peselu.

Pani Stanisława Kuffel wspomniała o uczniu, który posiada wybitne umiejętności w zakresie przedmiotów ścisłych.

Pani Urszula Kempińska-Czerwińska dodała, że uczniowie z Ukrainy szybko uczą się języka polskiego.

Pan Adam Knapik wyraził opinie, iż publiczny system edukacji negatywnie wpływa na uczniów.

Pani Urszula Kempińska-Czerwińska zaproponowała zakończenie dyskusji ze względu na złożoność tematu. Odnosząc się do przedstawionego materiału dot. projektów unijnych zwróciła uwagę na ilość projektów zrealizowanych dzięki pozyskanym środkom zewnętrznym dla szkolnictwa ponadpodstawowego. Dodała, że oprócz dodatkowych zajęć uczniowie mieli szansę nabycia nowych kwalifikacji. Wyraziła również nadzieję na przystąpienie do takich projektów w przyszłym roku, aby młodzież miała możliwości na poszerzanie wiedzy i zdobycia dodatkowych umiejętności. Następnie w imieniu całej Komisji Oświaty podziękowała Pani Bożenie Gacy-Zielińskiej za trud włożony w realizację działań na rzecz szkolnictwa ponadgimnazjalnego.

Pan Adam Knapik, w nawiązaniu do projektów Unijnych powiedział, że poprzez ich realizację uczniowie tracą godziny dydaktyczne, ponieważ nauczyciele biorący w nich udział muszą uczestniczyć w szkoleniach, które odbywają się w godzinach ich pracy.

Pani Urszula Kempińska-Czerwińska wyjaśniła, że nie ma możliwości, aby taka sytuacja miała miejsce, gdyż wszelkie spotkania z koordynatorami projektów odbywają się poza godzinami lekcyjnymi.

Bożena Gaca-Zielińska dodała, że koordynatorzy spotykają się z nauczycielami w czasie, kiedy nie prowadzą zajęć.

Pani Urszula Kempińska-Czerwińska podkreśliła, iż nauczyciel nie może opuścić zajęć i zajmować się sprawami dot. projektu.

Pan Adam Knapik powiedział, że dla nauczycieli przystępujących do projektu jako kadra edukacyjna musi być przeprowadzone szkolenie m.in. z zakresu RODO czy wyjazdów. Spotkania te organizowane są przez kierownika będącego urzędnikiem na terenie urzędu w godzinach, na jakie nie mają wpływu nauczyciele.

Bożena Gaca-Zielińska zaznaczyła, że w ich przypadku kierownikiem projektu jest nauczyciel.

Pani Urszula Kempińska-Czerwińska wyjaśniła, iż kierownik projektu nie jest pracodawcą dla nauczyciela, a więc nie może wydać zezwolenia na opuszczenie zajęć przez nauczyciela. Zgodę taką wydaje dyrektor szkoły, który musi mieć podstawę prawną na takie działanie.

 

Do pkt. 2

W sprawach bieżących nit nie zabrał głosu.

Na tym zakończono tą część posiedzenia.

 

 

Dot. części II i III posiedzenia Komisji Oświaty, Kultury, Sportu i Turystyki oraz Komisji Zdrowia, Pomocy Społecznej i Polityki Prorodzinnej

Obecni na posiedzeniu członkowie Komisji Oświaty, Kultury, Sportu i Turystyki oraz Komisji Zdrowia, Pomocy Społecznej i Polityki Prorodzinnej- wg załączonej listy obecności.

Obecni na posiedzeniu goście:

  1. Zbigniew Blaurok- Dyrektor DPS w Gołuszycach,
  2. Józef Gawrych- Kierownik Wydziału Budownictwa i Ochrony Środowiska Starostwa Powiatowego w Świeciu,
  3. Karolina Kasica- Dyrektor PUP w Świeciu,
  4. Adam Knapik- Przewodniczący Rady Powiatu Świeckiego,
  5. Franciszek Koszowski- Wicestarosta Powiatu Świeckiego,
  6. Joanna Rocławska- Inspektor w Wydziale Organizacyjnym Starostwa Powiatowego w Świeciu,
  7. Barbara Studzińska- Starosta Powiatu Świeckiego,
  8. Katarzyna Trybuła- Inspektor w Wydziale Organizacyjnym Starostwa Powiatowego w Świeciu,
  9. Dariusz Woźniak- Skarbnik Powiatu.

 

Otwarcia tej części posiedzenia dokonała Przewodnicząca Komisji Oświaty, Kultury, Sportu i Turystyki Pani Urszula Kempińska-Czerwińska, która powitała członków Komisji oraz zaproszonych gości.

 

Do pkt. 1 cz. III

Pan Zbigniew Blaurok przedstawił sprawozdanie z działalności DPS w Gołuszycach (przedstawiony materiał stanowi załącznik do protokołu).

Pan Grzegorz Goral w nawiązaniu do przedstawionego materiału zapytał, kto zastępuje Dyrektora w czasie jego nieobecności oraz czy pozostanie tak, że nie ma stanowiska zastępcy.

Pan Zbigniew Blaurok odpowiedział, że niegdyś było stanowisko zastępcy Dyrektora, ale ze względu na koszty i dublowanie się zadań zrezygnowano z tej posady, a zadania zastępcy zostały przejęte przez kierowników zespołów. Co do pytania dot. ew. zastępstwa wyjaśnił, że podczas nieobecności zastępuje go Główna Księgowa, co wynika z obowiązującego regulaminu. Ocenił to rozwiązanie za dobre, ponieważ pieniądze które musiałyby zostać przeznaczone na stanowisko zastępcy mogą być wykorzystane na zatrudnienie większej ilości opiekunek. Wspomniał również o kontrolach przeprowadzanych w DPS.

Pani Barbara Studzińska odparła, iż wyniki kontroli będą analizowane, a rzeczy, na które będzie stać Powiat zostaną wykonane. Podkreśliła, że trzeba działać tak, aby zachować odpowiednie standardy. Odnośnie zastępcy dyrektora powiedziała, że w niektórych przypadkach przepisy wprost mówią o wymogu powołania zastępcy, jak to ma miejsce m.in. w ustawie o samorządzie powiatowym.

Pani Urszula Kempińska-Czerwińska dodała, że uzależnione jest to od statutu lub regulaminu placówki.

Pani Barbara Studzińska doceniła działalność DPS w czasie trwania pandemii, szczególnie z uwagi na fakt, że jest to miejsce gdzie przebywają osoby o szczególnej wrażliwości, wymagające większej opieki z racji swoich chorób czy sytuacji życiowej. Wspominała, że biorąc udział w wideokonferencjach z Wojewodą Kujawsko-Pomorskim sugerowano pewne rozwiązania organizacyjne, które miały zostać wprowadzone przez Domy Pomocy Społecznej w związku z pandemią Covid. DPS w Gołuszycach był pierwszym, który w całości dostosował się do tych oczekiwań. Następnie w imieniu pracowników Starostwa podziękowała za działalność w tym trudnym czasie.

Pani Iwona Manys zgodziła się z poprzednią wypowiedzią i dodała, że DPS w Gołuszycach prowadzi swój profil na Facebooku, gdzie na bieżąco można śledzić, co dzieje się w placówce. Podkreśliła jednocześnie, że nie jest to ośrodek zamknięty, odbywają się tam różne imprezy integrujące mieszkańców, a zaangażowanie pracowników jest ogromne. Wyraziła opinię, iż Dom Pomocy Społecznej w Gołuszycach mógłby stanowić wzorzec dla innych tego typu placówek.

Pan Grzegorz Goral poparł wypowiedzi przedmówczyń i wyraził szacunek dla wszystkich pracowników ośrodka. Wskazał, że warto poprosić o to wszystko, co Dyrektor chce wykonać podkreślając jednocześnie, że nikt zapewne nie odmówi pomocy. Dodał, iż największym problemem jest pozyskiwanie kadry.

Pan Zbigniew Blaurok stwierdził, że została poruszona najważniejsza kwestia, jaką jest kadra. Służba zdrowia oferuje duże pieniądze np. pielęgniarkom, w związku z tym zatrudniają się one w szpitalach a nie w DPS.

Pani Barbara Studzińska wyjaśniła, że pielęgniarki, które zatrudnione są w Domach Pomocy Społecznej mają być objęte planem NFZ i podlegać ustawie o zasadach wynagrodzenia pracowników służby zdrowia. Obecnie pracownicy DPS-ów objęci są regulacjami ustawy o pracownikach samorządowych. Zgodziła się również z opinią, iż wynagrodzenia takich osób powinny być wyższe ale zaznaczyła, że ich wysokość determinuje sytuacja finansowa Powiatu.

Pan Zbigniew Blaurok wspomniał o posiedzeniach Komisji, które odbywały się w Gołuszycach, ale ze względu na pandemię zrezygnowano z nich.

Pan Marek Mazurek odwołał się do początków funkcjonowania jednostki i powiedział, że dzięki Panu Dyrektorowi sytuacja placówki poprawiła się, nie ma wewnętrznych problemów między pracownikami a dyrektorem. Trudności, jakie się pojawiają wynikają z innych przyczyn niż współpraca pomiędzy pracodawcą a pracownikiem. Wyraził również nadzieję na dalsze funkcjonowanie i rozwój ośrodka pod względem satysfakcji jego pracowników.

Pani Urszula Kempińska-Czerwińska uważa, iż zmiany o których mówił Pan Dyrektor nadejdą, podobnie jak miało to miejsce z domami dziecka i wzorowaniu się na modelach z zachodu. Następnie podziękowała Panu Zbigniewowi Blaurokowi za całe serce oddane dla tej placówki i stworzenie atmosfery, jaka dzisiaj panuje.

Pan Adam Knapik poinformował, że w czasie trwania najbliższej sesji rady Powiatu będzie miała miejsce także sesja Rady Miejskiej, a Pan Skarbnik, jako przewodniczący jej Komisji Rewizyjnej będzie musiał uczestniczyć w sesji Rady Miejskiej.

Pani Urszula Kempińska-Czerwińska odparła, że kwestia ta na pewno zostanie rozwiązana i dodała, że jeśli będą pytania związane z raportem o stanie powiatu i materiałem dot. absolutorium, to dzisiaj jest do tego okazja.

 

Do pkt. 1 cz. II

Pani Karolina Kasica przedstawiła projekt uchwały Rady Powiatu Świeckiego w sprawie zmiany uchwały nr XL/251/22 Rady Powiatu Świeckiego z dnia 9 marca 2022 r. w sprawie określenia zadań i wysokości środków Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych przeznaczonych na realizację tych zadań w Powiecie Świeckim w 2022 r. (przedstawiony materiał stanowi załącznik do protokołu posiedzenia Zarządu Powiatu z dnia 14.06.2022 r.)

Do przedstawionego materiału żadnych merytorycznych uwag i zapytań nie zgłoszono.

 

Pani Katarzyna Trybuła przedstawiła projekt uchwały Rady Powiatu Świeckiego w sprawie wyrażenia potrzeby zawarcia porozumienia (przedstawiony materiał stanowi załącznik do protokołu posiedzenia Zarządu Powiatu z dnia 14.06.2022 r.).

Pan Adam Knapik zapytał, czy z uwagi na brak gminy Pruszcz zmniejszą się proporcjonalnie środki dla powiatu, czy też zależne jest to od liczby ludności.

Pani Katarzyna Trybuła wyjaśniła, że środki przyznawane są proporcjonalnie do liczby mieszkańców.

Pani Urszula Kempińska-Czerwińska uważa, że należy cieszyć się z tego, co jest, a otrzymane środki zostaną dobrze wykorzystane.

Pani Barbara Studzińska przedstawiła Raport o stanie Powiatu Świeckiego za rok 2021 (przedstawiony materiał stanowi załącznik do protokołu posiedzenia Zarządu Powiatu z dnia 04.05.2022 r.) i zapewniła, że został on przygotowany rzetelnie.

Pani Urszula Kempińska-Czerwińska podziękowała za przedstawienie materiału i podkreśliła, że pomimo mniejszych dochodów własnych powiatu w porównaniu np. do gmin udało się wykonać bardzo dużo zadań. Zarząd Powiatu stanął na wysokości zadania w aspekcie pozyskiwania funduszy i rozsądnego wydatkowania środków publicznych. Uważa ponadto, iż współpraca Rady Powiatu z Zarządem Powiatu układała się bardzo dobrze.

Pan Grzegorz Goral poprosił o wskazanie zdań, jakich nie udało się zrealizować pomimo, iż były one zaplanowane. Odniósł się również do bardzo złego stanu drogi Borowy Młyn- Płochocin w stronę Warlubia.

Pan Franciszek Koszowski objaśnił, że nie została zrealizowana 1 uchwała z projektów drogowych na kwotę 2 200 000 złotych- na tą kwotę wymagany był przetarg unijny i nie było już czasu, aby go ogłosić. Ponadto w tym roku 2- krotnie ogłaszany był przetarg na remont ulicy Wojska Polskiego, ale nie zgłosiła się żadna firma. Jeżeli chodzi o drogę, o której mówił Pan Radny Goral złożony był wniosek do Funduszu Dróg Wojewódzkich- Powiat awansował na listę podstawową ale należy poczekać na zwiększenie kwoty. Wstępnie uzgodniono z Wojewodą wykonanie tylko najbardziej zniszczonego odcinka drogi o długości 4 km do Płochocina.

Pani Urszula Kempińska-Czerwińska wskazała na drastycznie rosnące ceny.

Pani Barbara Studzińska powiedziała, że we wszystkich ogłaszanych konkursach Powiat zgłasza swoje projekty, które przygotowywane są rzetelnie, zgodnie z wymogami, ale nic więcej nie można zrobić.

Pan Roman Witt zauważył, iż pozycja powiatów jest osłabiana przez politykę centralną, gdzie dochodzi do odbierania kompetencji.

Pani Barbara Studzińska zapewniła, że Powiat będzie składał projekty we wszystkich możliwych konkursach, a priorytetem będą te konkursy, gdzie jest największa możliwość dofinansowania.

Pan Dariusz Woźniak dodał, że wg zestawienia powiatów województwa kujawsko-pomorskiego we wszystkich edycjach Polskiego Ładu Powiat Świecki plasuje się na przedostatnim miejscu.

Pan Roman Witt wyjaśnił, że jeżeli mamy doprowadzić powiaty do poziomu potrzeb, gdzie następuje przekazywanie pieniędzy, to prawdopodobnie zmierzamy do kolejnej reformy administracji. Dodał również, iż łatwiej jest zarządzać kimś, kto jest politycznie powiązany niżeli bardziej wolnymi samorządowcami.

Pani Urszula Kempińska-Czerwińska zaznaczyła, że nie można mieć zastrzeżeń do Zarządu Powiatu że nie otrzymał środków, ponieważ nie mamy na to wpływu. Merytorycznie wszystko zostało wykonane prawidłowo, w odpowiednim terminie. Podkreśliła również, iż rok 2021 był dobrym rokiem, dlatego też Zarządowi należą się gratulacje za dysponowanie środkami publicznymi, które pozwoliło na zrealizowanie tylu zadań.

Pan Józef Gawrych dodał, że wnioski są wykonane w sposób prawidłowy.

Pan Dariusz Woźniak przedstawił Sprawozdanie z wykonania budżetu Powiatu Świeckiego za 2021 rok oraz informację o stanie mienia (przedstawiony materiał stanowi załącznik do protokołu posiedzenia Zarządu Powiatu z dnia 29.03.2022 r.)

Pani Barbara Studzińska wskazała, że nigdy nie było takiej sytuacji, jaka jest teraz. Rosną koszty, a naszą rolą jest uniknięcie doprowadzenia Powiatu do sytuacji, która mogłaby spowodować popadnięcie w program naprawczy. Wszystko więc wskazuje na to, iż rok 2021 jest ostatnim, który można uznać za dobry. Głównym celem jest prowadzenie administracji, natomiast pozostałe rzeczy, jak remonty, inwestycje czy rozbudowy są dodatkową działalnością zamierzającą do polepszenia jakości.

Pan Dariusz Woźniak nadmienił, iż powiaty są w trudnej sytuacji w przeciwieństwie do gmin, które poprzez podwyższanie podatków i opłat lokalnych mają dodatkowe źródła finansowania. Samorządy powiatów bazują tylko na dopłatach i subwencjach, dlatego rezygnują z inwestycji i zadań fakultatywnych.

Pani Barbara Studzińska poinformowała o piśmie, w którym RIO zauważa problem szczególnie w sytuacji powiatów. Dodała, że następuje duży wzrost kosztów, m.in. energii elektrycznej, które nie są zależne od nas.

Pan Dariusz Woźniak powiedział, że należy przez 1,5 roku „zacisnąć pasa”. Jest bardzo dużo nieprzewidzianych sytuacji, a jeśli będziemy oparci w bardzo dużym stopniu na nowej subwencji rozwojowej, to jesteśmy uzależnieni od środków zewnętrznych.

Dyskutowano o pogarszającej się sytuacji finansowej powiatów i rosnących cenach.

 

Pan Grzegorz Goral odnośnie wzrostu kosztów odparł, iż w samorządowcy w całej Polsce informują o tym problemie.

Pani Urszula Kempińska-Czerwińska odpowiedziała, że głównym powodem takiej sytuacji jest niestabilność rynku.

Pan Marek Mazurek poprosił o podanie ilości niewykonanych zadań niewygasających.

Pan Dariusz Woźniak wskazał, że jest ich 5.

 

Następnie Komisja Oświaty, Kultury, Sportu i Turystyki jednogłośnie pozytywnie zaopiniowała wykonanie budżetu Powiatu Świeckiego za 2021 rok (uchwała Komisji nr 15/22 w załączeniu do protokołu). 

 

Następnie Komisja Zdrowia, Pomocy Społecznej i Polityki Prorodzinnej jednogłośnie pozytywnie zaopiniowała wykonanie budżetu Powiatu Świeckiego za 2021 rok (uchwała Komisji nr 15/22 w załączeniu do protokołu).

 

Pan Dariusz Woźniak przedstawił projekt uchwały Rady Powiatu Świeckiego w sprawie zmiany budżetu Powiatu Świeckiego na rok 2022 (przedstawiony materiał stanowi załącznik do protokołu posiedzenia Zarządu Powiatu z dnia 06.06.2022 r.).

Pan Grzegorz Goral zadał pytanie, czy Szpital przychyli się do prośby o dofinansowanie zadania związanego z remontem parkingu w wysokości 400 000 złotych.

Pan Dariusz Woźniak wyjaśnił, że zgodnie z informacjami przekazanymi przez Szpital zadanie to zostanie dofinansowane, ale nie w kwocie 400 000 złotych. Spółka zobowiązała się do pokrycia kosztów wszelkich dodatkowych robót, które się pojawią.

Pan Grzegorz Goral wyraził zadowolenie z takiej decyzji.

Pan Franciszek Koszowski podkreślił, że inwestycja ta nie jest jeszcze zakończona, a przez wzgląd na brak inwentaryzacji nie jest wiadome, co jeszcze się wydarzy do czasu zakończenia prac.

Pan Roman Witt zapytał, ile jest spodziewanych środków własnych w przyszłym budżecie.

Pan Dariusz Woźniak odparł, że nie jest w stanie tego przewidzieć.

Pani Barbara Studzińska dodała, że przewidywanie takich rzeczy będzie możliwe, gdy będziemy mieli co najmniej 2-3 lata historyczne.

Pan Roman Witt wyraził zaniepokojenie, zwłaszcza w aspekcie pensji.

Pani Barbara Studzińska przedstawiła projekt uchwały Rady Powiatu Świeckiego w sprawie zmiany uchwały w sprawie ustalenia cen i opłat oraz opłat dodatkowych za usługi przewozowe w publicznym transporcie zbiorowym o charakterze użyteczności publicznej na terenie Powiatu Świeckiego (przedstawiony materiał stanowi załącznik do protokołu posiedzenia Zarządu Powiatu z dnia 14.06.2022 r.)

Do przedstawionego materiału żadnych merytorycznych uwag i zapytań nie zgłoszono.

 

Do pkt. 2 cz. III

 W sprawach bieżących nit nie zabrał głosu.

 Na tym zakończono posiedzenie.

 

 

Protokolant:

Katarzyna Kwaśnik

Biuro Rady

 

 

Przewodnicząca Komisji

Oświaty, Kultury, Sportu i Turystyki

/-/

(Urszula Kempińska-Czerwińska)

 

 

 

Przewodnicząca Komisji

Zdrowia, Pomocy Społecznej i Polityki Prorodzinnej

/-/

(Iwona Manys)

Informacje

Rejestr zmian