Protokół wspólnego posiedzenia Komisji Oświaty, Kultury, Sportu i Turystyki oraz Komisji Zdrowia, Pomocy Społecznej i Polityki Prorodzinnej Rady Powiatu Świeckiego z dnia 21 października 2022 r.

 

Dot. części I posiedzenia Komisji Oświaty, Kultury, Sportu i Turystyki

Obecni na posiedzeniu członkowie Komisji Oświaty, Kultury, Sportu i Turystyki – wg załączonej listy obecności.

Obecni na posiedzeniu goście :

1. Pani Małgorzata Błaszkiewicz- Dyrektor Zespołu Szkół Specjalnych nr 1 w Świeciu,

2. Pani Małgorzata Cardona-Kocikowska- Dyrektor I Liceum Ogólnokształcącego im. Floriana Ceynowy w Świeciu,

3. Pani Bożena Gaca-Zielińska – Dyrektor Powiatowego Zespołu Ekonomiczno-Administracyjnego w  Świeciu,

4. Pani Hanna Jurek- Dyrektor Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w Świeciu,

5. Pani Alina Kot-Czerwińska- Dyrektor Powiatowej Biblioteki Publicznej w Świeciu,

6. Pan Franciszek Koszowski- Wicestarosta Świecki,

7. Pan Adam Kufel- Dyrektor Zespołu Szkół Ogólnokształcących i Policealnych w Świeciu,

8. Pan Artur Kurzyna – Wicedyrektor Zespołu Szkół Ponadpodstawowych w Świeciu,

9. Pani Eleonora Lewandowska- Dyrektor Zespołu Szkół w Nowem,

10. Pan Tomasz Michalak- Dyrektor Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Warlubiu.

Otwarcia posiedzenia dokonała Przewodnicząca Komisji Oświaty, Kultury, Sportu i Turystyki Pani Urszula Kempińska-Czerwińska, która powitała członków Komisji oraz zaproszonych gości. Następnie stwierdziła kworum pozwalające podejmować uchwały przez Komisję oraz przedstawiła porządek obrad, który został przyjęty jednogłośnie w brzmieniu:

1. Informacja o stanie realizacji zadań Powiatowej Biblioteki Publicznej.

2. Spotkanie z dyrektorami szkół i placówek w związku z wnioskami do budżetu na rok 2023.

3. Sprawy bieżące.

 

Do pkt. 1

Pani Alina Kot-Czerwińska przedstawiła Informację o stanie realizacji zadań Powiatowej Biblioteki Publicznej w Świeciu (przedstawiony materiał stanowi załącznik do protokołu).

Pani Stanisława Kuffel zapytała, czy posiadany budżet wystarcza na zapotrzebowanie biblioteki.

Pani Alina Kot-Czerwińska poinformowała, że na rok bieżący budżet jest wystarczający, jednak chciałaby otrzymywać dotacje celowe na wsparcie zakupu literatury czy potrzeby szkoleniowe pracowników.

Pani Stanisława Kuffel poruszyła kwestię zalegania z oddawaniem książek przez czytelników.

Pani Alina Kot-Czerwińska odparła, iż nie jest w stanie dokładnie wskazać na czas zalegania czytelników z oddaniem wypożyczonych materiałów ale zdarzają się sytuacje, w których książki nie są oddawane przez dłuższy okres. Sytuacja związana z zadłużeniami jest jednak na bieżąco monitorowana, a system jakim dysponuje biblioteka wysyła do czytelników powiadomienia i  upomnienia w formie mailowej.

Pani Stanisława Kuffel zapytała, czy obywatele Ukrainy mogą skorzystać z ukraińskich lektur lub lektur polskich wydanych w języku ukraińskim.

Pani Alina Kot-Czerwińska wyjaśniła, że lektury bardzo często wydawane są dwujęzycznie, w języku polsko-ukraińskim, ale nie ma ich wiele.

Pan Adam Kufel zauważył, że w takim przypadku skuteczniejsze są audiobooki.

Pani Alina Kot-Czerwińska powiedziała, że Biblioteka dokłada wszelkich starań, aby pozyskać jak najwięcej pozycji, ale rynek wydawniczy nie operuje tyloma pozycjami. Dodała ponadto, że w tej chwili bibliotece kończy się umowa z wydawnictwem Helion, które ma w ofercie literaturę pękną, w tym lektury szkolne.

Pani Urszula Kempińska-Czerwińska życzyła Pani Dyrektor jak najszybszego zrealizowania inwestycji związanej z powstaniem nowej siedziby biblioteki.

Pani Alina Kot-Czerwińska wskazała na specyfikę księgozbioru biblioteki i zadań, które spoczywają na powiatowych bibliotekach publicznych.

Pani Urszula Kempińska-Czerwińska podziękowała Pani Dyrektor za przedstawienie informacji i uczestnictwo w posiedzeniu. .

 

Do pkt. 2

Pani Urszula Kempińska-Czerwińska w imieniu Komisji Oświaty, Kultury, Sportu i Turystyki życzyła nowo wybranej Dyrektor I LO w Świeciu, Pani Małgorzacie Cardona-Kocikowskiej determinacji w radzeniu sobie ze wszystkimi problemami, jakie pojawią się na jej drodze zawodowej, wytrwałości orasz dalszych sukcesów.

Pan Artur Kurzyna poinformował, że Zespół Szkół Ponadpodstawowych w Świeciu złożył wniosek o środki na modernizację monitoringu szkolnego, ponieważ obecny monitoring nie jest wystarczający dla zapewnienia bezpieczeństwa uczniów.

Pani Urszula Kempińska-Czerwińska uważa, że zadanie to jest jak najbardziej zasadne i zapytała, czy obecny monitoring, którym dysponuje szkoła został zamontowany dzięki funduszom z Ministerstwa.

Pan Artur Kurzyna wyjaśnił, że szkoła posiadała dwa monitoringi nowszej generacji.

Pani Urszula Kempińska-Czerwińska zapytała, czy szkoła orientowała się co do całkowitego kosztu takiej inwestycji.

Pani Bożena Gaca-Zielińska wskazała, że wstępnie oszacowano kwotę 30-50 tys. złotych.

Pani Urszula Kempińska-Czerwińska oceniła, że kwota ta jest zbyt niska i zaproponowała, aby wykonać to zadanie etapami tak, by nie obciążać nadto budżetu.

Pani Eleonora Lewandowska na przykładzie Zespołu Szkół w Nowem wyjaśniła funkcjonowanie systemu monitoringu.

Pani Urszula Kempińska-Czerwińska poprosiła Pana Wicedyrektora ZSP o zorientowanie się w  kosztach instalacji monitoringu.

Pan Tomasz Michalak wyjaśnił, że nie wnioskował o żadne nowe inwestycji oprócz kontynuacji projektu budowy internatu w Warlubiu. W przypadku pojawienia się środków finansowych dojdzie do realizacji inwestycji zgodnie z przygotowaną dokumentacją. Wyraził również zaniepokojenie cenami energii elektrycznej.

Pani Małgorzata Cardona-Kocikowska oceniła obecny rok budżetowy jako trudny i poinformowała, że priorytetem w I LO w Świeciu jest kwestia oszczędzania energii elektrycznej i cieplnej polegająca na wymianie lamp ledowych wewnątrz i na zewnątrz budynku, konserwacji centralnego ogrzewania oraz wymianie okablowania sieci informatycznej. Dodała, że wnioskowała także o dofinansowanie wymiany międzynarodowej Erasmus+ Sport w kwocie ok. 17 tys. złotych, która jest jedyną wymianą międzynarodową szkoły cieszącą się dużym zainteresowaniem młodzieży.

Pani Urszula Kempińska-Czerwińska wskazała, że tego typu wyjazdów powinno być więcej ze względu na zdobywanie przez uczniów doświadczenia i poznawania innych kultur.

Pan Adam Kufel powiedział, iż złożył wnioski na następujące zadania, na które nie otrzymał jednak środków:

– zakup szafek uczniowskich

– malowanie 11 sal lekcyjnych w starej części budynku szkoły

– wymiana wiatrołapu przedsionka w starszej części budynku szkoły i renowacja elewacji. Ponadto wskazał, iż otrzymał fundusze na zakup 2 kserokopiarek wielofunkcyjnych oraz zakup mebli do pracowni technika papiernictwa w wysokości 35 tys. złotych. Dodatkowo w nadchodzącym roku nastąpi wymiana płytek na schodach wejścia do piwnicy i węzła CO, a oprócz bieżących remontów i napraw szkoła otrzyma 20 tys. złotych.

Pani Małgorzata Błaszkiewicz wyjaśniła, że w przypadku Zespołu Szkół Specjalnych w Świeciu złożony został wniosek o wymianę nawierzchni na placu zabaw z uwagi na konieczność zachowania standardów bezpieczeństwa. Dodała, iż pozostałe najpilniejsze potrzeby są zaspokojone.

Pani Hanna Jurek odparła, że z uwagi na obecną sytuację finansową kraju skromnie podeszła do budżetu. Pomimo dobrych warunków i oszczędzania energii elektrycznej budynek PPP nie jest energooszczędny. Na planowane zadanie związane z ociepleniem dachu i przygotowanie go pod fotowoltaikę nie otrzymała środków ale podkreśliła, że zaczeka na lepszą sytuację finansową.

Pani Urszula Kempińska-Czerwińska wskazała na możliwość wykonania dachu z fotowolataiki, ale należy wziąć pod uwagę specyfikę i uwarunkowania budynku.

Pan Adam Kufel na przykładzie swojej szkoły wyjaśnił, że pomimo dodania powierzchni użytkowej poprzez dobudowanie części budynku nie wzrosły koszty energii dzięki przeprowadzonej termomodernizacji budynku.

Pani Hanna Jurek zwróciła uwagę na bardzo wysokie koszty związane ze szkoleniami pracowników.

Pani Urszula Kempińska-Czerwińska zaznaczyła, że środki na szkolenia można pozyskać z bieżących środków budżetu własnego.

Pani Hanna Jurek odparła, że jej prośby i pomysły są pozytywnie odbierane przez Zarząd Powiatu.

Pani Eleonora Lewandowska w kwestii wniosków do budżetu Powiatu Świeckiego na 2023 rok poinformowała, że przeprowadzona zostanie inwentaryzacja wodno-kanalizacyjna ze względu na bardzo częste występowanie awarii. Ponadto zaplanowany jest drugi etap remontu dróg wewnętrznych, tj. utwardzenie nawierzchni na potrzeby parkingu przy budynku szkoły na ul. Myśliwskiej na kwotę 37 300 złotych. Wskazała również na zadania, na które nie otrzymała dofinansowania:

  • remont budynku po byłym internacie
  • 2 etap budowy boiska wielofunkcyjnego
  • remont bądź likwidacja budynku inwentarskiego.

 

Pani Urszula Kempińska-Czerwińska wyraziła opinię, iż sytuacja budżetu na 2023 rok jest trudna ze względu na niemożność zaplanowania wielu rzeczy, m.in. remontów czy inwestycji z uwagi na dynamiczne zmiany cen materiałów budowalnych i usług. Ponadto dochodzi kwestia dwukrotnej podwyżki wynagrodzenia minimalnego, które zaplanowane jest na styczeń i czerwiec 2023. Dlatego też przed Zarządem Powiatu stoi ogromna odpowiedzialność stworzenia budżetu, a przed Radą Powiatu uchwalenia go. Podkreśliła, że pod uwagę należy wziąć wszelkie aspekty, a powiat jest jednostką samorządu terytorialnego niemającą dochodów własnych.

Pan Adam Kufel odnosząc się do własnych doświadczeń przy prowadzeniu budżetu oświaty w gminie Drzycim powiedział, że brakowało środków na zakup węgla do wszystkich podległych jednostek.

Pani Urszula Kempińska-Czerwińska powiedziała, że jako zwolennik przystąpienia Polski do UE nasz kraj dużo zyskał poprzez członkostwo w unijnych strukturach, patrząc chociażby na stan dróg.

Pani Eleonora Lewandowska wyraziła zadowolenie z akredytacji do programu Erasmus, dzięki któremu młodzież technikum zdobywa cenne doświadczenie w kwestii staży zawodowych.

Następnie dyskutowano o nastrojach wśród grona pedagogicznego, aktualnych trudnościach związanych z brakiem kadry nauczycielskiej i kwestiach płacowych w oświacie, a także problemach w związku ze zmianami w prawie oświatowym.

 

Pani Urszula Kempińska-Czerwińska oceniła, że sytuacja związana z przygotowaniem i organizacją roku szkolnego jest trudna z uwagi na braki w kadrze pedagogicznej.

Pan Franciszek Koszowski wskazał na duży odsetek nauczycieli w wieku przedemerytalnym.

Pani Eleonora Lewandowska odnosząc się do wypowiedzi przedmówcy zwróciła uwagę, iż dyrektorzy szkół nie mają wpływu na braki kadrowe w szkołach.

Podjęto dyskusję odnośnie braków w kadrze pedagogicznej i wynikających z tego faktu trudności.

 

Pani Urszula Kempińska-Czerwińska życzyła dyrektorom jak najmniej problemów z organizacją roku szkolnego oraz wytrwałości w wykonywaniu obowiązków.

Pani Stanisława Kuffel dodała, że problemem jest również traktowanie przez rodziców szkoły jako miejsca, które ma opiekować się dziećmi.

Pani Urszula Kempińska-Czerwińska podziękowała obecnym gościom za przybycie na posiedzenie.

Na tym zakończono tą część posiedzenia.

 

Dot. części II wspólnego posiedzenia Komisji Oświaty Kultury, Sportu i Turystyki oraz Komisji Zdrowia, Pomocy Społecznej i Polityki Prorodzinnej Rady Powiatu Świeckiego

Obecni na posiedzeniu członkowie Komisji– wg załączonych list obecności.

Obecni na posiedzeniu goście :

1. Pan Józef Gawrych- Kierownik Wydziału Budownictwa i Ochrony Środowiska w Starostwie Powiatowym w Świeciu,

2. Pan Franciszek Koszowski- Wicestarosta Powiatu Świeckiego,

3. Pan Adam Meller- Kierownik Powiatowego Zarządu Dróg w Świeciu,

4. Pani Barbara Studzińska- Starosta Powiatu świeckiego,

5. Pani Magdalena Studzińska- Inspektor w Wydziale Współpracy i Zamówień Publicznych w  Starostwie Powiatowym w Świeciu,

6. Pani Jolanta Wieczorek- Kierownik Wydziału Organizacyjnego w Starostwie Powiatowym w  Świeciu,

7. Pan Dariusz Woźniak- Skarbnik Powiatu Świeckiego,

Otwarcia posiedzenia dokonała Przewodnicząca Komisji Zdrowia, Pomocy Społecznej i  Polityki Prorodzinnej Pani Iwona Manys, która powitała członków Komisji oraz zaproszonych gości. Następnie stwierdziła kworum pozwalające podejmować uchwały przez Komisję oraz przedstawiła porządek obrad, który został przyjęty jednogłośnie w brzmieniu:

1. Analiza materiałów będących przedmiotem obrad Rady Powiatu Świeckiego.

 

Do pkt. 1

Pani Jolanta Wieczorek przedstawiła projekt uchwały Rady Powiatu Świeckiego w sprawie likwidacji Związku Powiatów Województwa Kujawsko-Pomorskiego (przedstawiony materiał stanowi załącznik do protokołu posiedzenia Zarządu Powiatu z dnia 17.10.2022 r.)

Pan Franciszek Koszowski dodał, że formuła tego związku wyczerpała się, a powstała nadpłata zostanie rozliczona i przekazana powiatom proporcjonalnie do liczby ich mieszkańców.

Pani Iwona Manys odniosła się do poprzedniego posiedzenia Komisji Infrastruktury i Gospodarki, na którym zadano pytanie odnośnie mienia będącego w posiadaniu Związku. Udzielono odpowiedzi, iż środki te będą przekazywane powiatom proporcjonalnie, ale majątku jako takiego nie ma, ponieważ sprzęt zakupiony był w ramach projektów unijnych.

Pani Jolanta Wieczorek potwierdziła wypowiedzi przedmówców i zaznaczyła, że ze względu na dużą liczbę mieszkańców nasz powiat powinien uzyskać sporo środków.

Pani Magdalena Studzińska przedstawiła projekt uchwały Rady Powiatu w sprawie Programu współpracy Powiatu Świeckiego z organizacjami pozarządowymi i innymi podmiotami prowadzącymi działalność pożytku publicznego na rok 2023 (przedstawiony materiał stanowi załącznik do protokołu posiedzenia Zarządu Powiatu z dnia 04.10.2022 r.).

Do przedstawionego materiału żadnych merytorycznych uwag i zapytań nie zgłoszono.

Pan Adam Meller przedstawił projekt uchwały Rady Powiatu w sprawie zmiany uchwały Nr XXII/139/12 z dnia 28 listopada 2012 roku w sprawie określenia przystanków komunikacyjnych, których właścicielem lub zarządzającym jest Powiat Świecki oraz warunków i zasad korzystania z tych przystanków (przedstawiony materiał stanowi załącznik do protokołu posiedzenia Zarządu Powiatu z dnia 17.10.2022 r.)

Do przedstawionego materiału żadnych merytorycznych uwag i zapytań nie zgłoszono.

Pan Adam Meller przedstawił kompleksową informacją o stanie dróg w powiecie świeckim (przedstawiony materiał stanowi załączniki do protokołu posiedzenia Zarządu Powiatu z dnia 04.10.2022).

Pan Grzegorz Goral zapytał, na czym polega monitorowanie stanu dróg w godzinach od 15 do 7 rano.

Pan Adam Meller wyjaśnił, że monitoring ten polega na weryfikacji zgłoszeń. Wyjazd całego taboru pojazdu to koszt ok. 100 tys. złotych, dlatego wysłanie służb nie odbywa się bez wcześniejszej weryfikacji. Ponadto prowadzona jest ogólna profilaktyka i analiza jakości wykonywanych usług.

Pan Grzegorz Goral poruszył temat związany z planowanym zorganizowaniem objazdu przez Terespol w związku z przebudową wiaduktu drogowego i zapytał, czy powiat podjął w tym zakresie rozmowy z Sejmikiem Województwa.

Pan Adam Meller objaśnił, iż inwestycja polegająca na przebudowie wiaduktu drogowego nad linią kolejową w Terespolu ma być przeprowadzona przez Zarząd Dróg Wojewódzkich. Zaznaczył, że temat ten jest dosyć trudny ze względu na brak rozmów ze strony Zarządu. Z wiedzy jaką posiada wynika, że wyłoniony został wykonawca i przekazany plac budowy, jednak żaden z dokumentów nie stanowi o planowanej organizacji ruchu. Następnie odwołał się do propozycji Zarządu Dróg Wojewódzkich o wprowadzenie objazdu przez miejscowość Pruszcz, na które PZD nie wyraziło ostatecznie zgody, przede wszystkim z uwagi na niedostosowanie dróg do tak dużego ruchu samochodów ciężarowych i przebiegającą w Pruszczu linię kolejową. Obecnie należy poczekać na podjęcie czynności przez wykonawcę, który powinien przedstawić projekt organizacji ruchu zakładający objazd drogą w Terespolu.

Pan Grzegorz Goral zapytał, kto zwróci Powiatowi koszty naprawy dróg powiatowych przez zniszczenia w związku z planowanym objazdem.

Pan Adam Meller wyjaśnił, że nie dysponują żadnymi narzędziami które mogłyby wymóc pokrycie kosztów naprawy.

Pan Franciszek Koszowski wskazał, iż Powiat wystąpił do Urzędu Marszałkowskiego o spotkanie. Pojawiają się opinie o konieczności nadrabiania przez kierowców ponad 100 km trasy. Powiedział, że warto podjąć rozmowy z Urzędem Marszałkowskim aby skierować pojazdy na drogę powiatową w celu poprawy przejezdności pod warunkiem dostosowania trasy do większego ruchu i zapewnienia bezpiecznego przejścia przy szkole w Terespolu.

Pan Adam Meller ocenił, że takie rozwiązanie byłoby najrozsądniejsze. W przypadku odmowy wyrażenia zgody na skierowanie objazdu na drogę powiatową będzie konieczność zorganizowania ruchu drogami wojewódzkimi, co wiąże się z nadrabianiem przez kierowców wielu kilometrów.

Pan Grzegorz Goral powiedział, że nie rozumie braku zainteresowania ze strony Urzędu Marszałkowskiego i Zarządu Dróg Wojewódzkich, którzy będą przeprowadzać tą inwestycję.

Pani Barbara Studzińska wyjaśniła, że wynika to z formalnego działania tych jednostek, a rozmowy będą prowadzone po przedstawieniu projektu organizacji ruchu, który musi zostać przez Powiat zatwierdzony.

Pani Iwona Manys zapytała, czy w przypadku uzgodnień dot. organizacji ruchu wymagane jest określenie stanu technicznego drogi na dzień uruchomienia objazdów drogami powiatowymi.

Pan Adam Meller odparł, że w przypadku zawarcia porozumienia stosowana jest ocena stanu drogi. Zajmują się tym specjalistyczne firmy, które wykonują monitoring na zasadzie laserowej.

Pan Grzegorz Goral odnosząc się do wypowiedzi przedmówcy zadał pytanie, czy w monitoringu brana jest pod uwagę amortyzacja.

Pan Adam Meller wyjaśnił, że stosowany monitoring polega na laserowym zmierzeniu czasie ugięć. Wyraził również obawy brakiem porozumienia w kwestii organizacji objazdu w związku z inwestycją przebudowy wiaduktu drogowego w Terespolu.

Pan Dariusz Woźniak zwrócił uwagę na usytuowaniem w pobliżu drogi szkoły, co wiąże się z dużym zagrożeniem dla dzieci.

Pani Barbara Studzińska uważa, że nie należy zarzucać Marszałkowi i podległym mu jednostkom niewłaściwego działania z uwagi na ich formalne wykonywanie procedur.

Pan Roman Witt skupił uwagę na wpływie przebudowy wiaduktu drogowego na bezpieczeństwo.

Pan Adam Meller zapowiedział, że kwestia ta będzie analizowana.

Pani Barbara Studzińska dodała, iż należy podjeść do tej sprawy ze zrozumieniem i znaleźć kompromis.

Pani Iwona Manys wskazała, że musimy zaczekać na propozycje wykonawcy i uzgodnienia.

Pan Adam Meller zapewnił, że wybrane zostanie najbardziej optymalne rozwiązanie. Następnie przedstawił Informację o przebiegu remontów i inwestycji drogowych w 2022 roku (przedstawiony materiał stanowi załącznik do protokołu posiedzenia Zarządu Powiatu z dnia 04.10.2022 r.).

Do przedstawionego materiału żadnych merytorycznych uwag i zapytań nie zgłoszono.

Pan Józef Gawrych przedstawił Raport z wykonania Programu Ochrony Środowiska dla Powiatu Świeckiego za lata 2020-2021 (przedstawiony materiał stanowi załącznik do protokołu posiedzenia Zarządu Powiatu z dnia 17.10.2022 r.).

Do przedstawionego materiału żadnych merytorycznych uwag i zapytań nie zgłoszono.

Pan Dariusz Woźniak przedstawił projekt uchwały Rady Powiatu Świeckiego w sprawie zmiany budżetu Powiatu Świeckiego na rok 2022 (przedstawiony materiał stanowi załącznik do protokołu posiedzenia Zarządu Powiatu z dnia 17.10.2022 r.).

Pan Marek Mazurek zapytał, czy planowana podwyżka dla pracowników będzie wynosić 500 złotych brutto.

Pan Dariusz Woźniak potwierdził.

Pan Grzegorz Goral nawiązując do Dnia Samorządowca powiedział, że w przyszłym roku warto byłoby zastanowić się nad premią dla pracowników z okazji takiego dnia.

Pani Barbara Studzińska oznajmiła, że takie nagrody nie są planowane ale wypłacane w przypadku posiadania oszczędności. Należy brać pod uwagę cały budżet, a w tym roku nie było środków na premie dla pracowników.

Pan Grzegorz Goral wyjaśnił, że nie obwinia nikogo za zaistniałą sytuację, ale warto postarać się by w przyszłym roku pracownicy otrzymali premię.

Pani Iwona Manys podkreśliła, iż należy mieć na uwadze obecną sytuację finansową, która nie zawsze pozwala na takie działania.

 

Dot. części III posiedzenia Komisji Zdrowia, Pomocy Społecznej i Polityki Prorodzinnej Rady Powiatu Świeckiego

Obecni na posiedzeniu członkowie Komisji– wg załączonej listy obecności.

Obecni na posiedzeniu goście :

1. Pani Karolina Gapska-Kostrzewa- Dyrektor Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Świeciu,

2. Pan Tadeusz Rezmer- Kierownik Warsztatu Terapii Zajęciowej w Świeciu

3. Pani Barbara Studzińska- Starosta Powiatu Świeckiego

4. Pani Emilia Ziółek- Kierownik Warsztatu Terapii Zajęciowej w Nowem.

 

Pani Emilia Ziółek przedstawiła sprawozdanie z działalności WTZ w Nowem. Poinformowała, iż w tym roku mija 18 lat funkcjonowania warsztatu. Jednostką prowadzącą WTZ jest Fundacja Aktywizacji i Integracji, a jego uczestnikami są osoby niepełnosprawne spełniające określone wymagania. Wyjaśniła, że Warsztaty realizują zadania w zakresie aktywności społecznej i zawodowej co zmierza do poprawy ogólnego rozwoju uczestnika w miarę jego własnych możliwości. Zadania realizowane są wg indywidualnego programu rehabilitacji sporządzonego dla każdego z podopiecznych, natomiast pracownicy dokonują okresowych ocen tych programów i modyfikują je w zależności od potrzeb. Warsztat czynny jest 5 dni w tygodniu, od pon. do pt. w godzinach 7-15, a czas zajęć uczestników wynosi 35 godzin. WTZ w Nowem oferuje zajęcia w różnych grupach tematycznych, tj. pracownia gospodarstwa domowego, pracownia informatyczna, pracownia ceramiczna i pracownia plastyczno-ogrodnicza. W każdej z takich grup udział bierze 5 podopiecznych oraz terapeuta. W kwestii kadry pracowników powiedziała, że warsztat zatrudnia obecnie 5 terapeutów zajęciowych, 1 rehabilitanta, 1 psychologa, 1 pielęgniarkę, księgowego i kierownika. Wśród uczestników biorących udział w  warsztatach jest 15 osób ze znacznym stopniem niepełnosprawności oraz 10 z umiarkowanym stopniem niepełnosprawności. Kontynuując omawianie działalności WTZ w Nowem przedstawiła wydarzenia, jakie zostały zorganizowane w placówce oraz wskazała, że w ubiegłym roku wykorzystano 99% budżetu.

Do przedstawionego materiału żadnych merytorycznych uwag i zapytań nie zgłoszono.

Pan Tadeusz Rezmer– przedstawił sprawozdanie z działalności WTZ w Świeciu (przedstawiony materiał stanowi załącznik do protokołu).        

Pani Iwona Manys zapytała, czy obowiązuje limit określający czas, w jakim uczestnik może przebywać w WTZ.

Pani Emilia Ziółek odpowiedziała, że nie ma limitu czasowego.

Pan Tadeusz Rezmer dodał, że liczba uczestników konsultowana jest z PCPR.

Pan Marek Mazurek odnosząc się do przeprowadzonej przez zespół kontrolny Komisji Rewizyjnej Rady Powiatu Świeckiego kontroli w WTZ w Świeciu i Nowem poinformował, że sytuacja w tych jednostkach kształtuje się dobrze.

Pan Grzegorz Goral zadał pytanie dot. listy rezerwowej uczestników WTZ.

Pani Karolina Gapska-Kostrzewa wyjaśniła, iż ilość osób oczekujących na przyjęcie do warsztatów nie jest zatrważająca, dodatkowo przeprowadzane są kompleksowe oceny okresowe dzięki czemu zachowana jest rotacja przyjęć kolejnych osób.

Pani Emilia Ziółek dodała, że w przypadku sporej ilości osób oczekujących zawnioskowaliby o powiększenie warsztatów.

Na tym posiedzenie zakończono.

 

Protokolant:

Katarzyna Kwaśnik

Biuro Rady

 

Przewodnicząca Komisji

Oświaty, Kultury, Sportu i Turystyki

(Urszula Kempińska-Czerwińska)

Przewodnicząca Komisji

Zdrowia, Pomocy Społecznej i Polityki Prorodzinnej

(Iwona Manys)

Informacje

Rejestr zmian