Protokół wspólnego posiedzenia Komisji Oświaty, Kultury, Sportu i Turystyki oraz Komisji Zdrowia, Pomocy Społecznej i Polityki Prorodzinnej Rady Powiatu Świeckiego z dnia 19 lutego 2021 r.

Dot. posiedzenia Komisji Oświaty, Kultury, Sportu i Turystyki

Obecni na posiedzeniu członkowie Komisji Oświaty, Kultury, Sportu i Turystyki – wg załączonej listy obecności.

Obecni na posiedzeniu goście – wg załączonej listy obecności.

Otwarcia posiedzenia dokonała Przewodnicząca Komisji Oświaty, Kultury, Sportu i Turystyki Pani Urszula Kempińska-Czerwińska, która powitała członków Komisji oraz zaproszonych gości. Następnie stwierdziła kworum pozwalające podejmować uchwały przez Komisję oraz przedstawiła porządek obrad, który został przyjęty jednogłośnie w brzmieniu:

1. Spotkanie z dyrektorami szkół w związku z rekrutacją na rok szkolny 2020/2021. Oferta oświatowa szkół prowadzonych przez Powiat Świecki.

Pani Eleonora Lewandowska na wstępie poinformowała, iż na przełomie stycznia i lutego odbyły się w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych w Nowem egzaminy zawodowe dla logistyków i informatyków, na których wyniki trzeba poczekać 3 miesiące. Następnie dodała, iż jako jedna szkoła w powiecie zorganizowała w styczniu próbne egzaminy maturalne, przy czym zdaje sobie sprawę, że w pozostałych szkołach funkcjonuje więcej oddziałów co byłoby trudne do przeprowadzenia ze względów technicznych. Zauważyła, że wyniki próbnego egzaminu maturalnego nie są optymistyczne, na co niewątpliwie wpływ miał fakt, że obecna czwarta klasa technikum, od 12 marca ubiegłego roku uczy się zdalnie. Powiedziała, że 3 marca 2021 r. decyzją Ministerstwa Edukacji i Nauki przeprowadzony będzie próbny egzamin maturalny dla całej Polski, do którego Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych w Nowem przystąpi. Dodała, że będzie to drugie testowanie klasy maturalnej, przy czym uczniowie nie przejmują się słabymi wynikami  uzyskanymi w pierwszym próbnym egzaminie maturalnym. Podkreśliła, że szkoła zawsze uzyskiwała bardzo dobre wyniki, ponieważ  poprzednio uplasowała się na 7 miejscu w Województwie Kujawsko-Pomorskim, jeżeli chodzi o wyniki egzaminu maturalnego w technikach. Wskazała także na wysoką zdawalność w na poziomie  84 %, podczas gdy w kraju średnia wynosiła zaledwie 74 %. Następnie wyraziła zaskoczenie niską frekwencją rodziców uczniów klas maturalnych w zebraniu z rodzicami oraz brakiem z ich strony pytań o zdalne nauczanie, potrzebę rozszerzenia konsultacji prowadzonych w szkole czy wyniki próbnych egzaminów maturalnych, które otrzymali dwa tygodnie przed zebraniem. Dodała, że specjalnie zostały one wcześnie przeprowadzone, aby nauczyciele poszczególnych przedmiotów mogli sprawdzić prace i dostarczyć informacje rodzicom przed zebraniem. Podsumowując przygotowania do egzaminów maturalnych powiedziała, że szkoła dokłada wszelkich starań, m.in. organizując konsultacje z języka polskiego, matematyki czy języków obcych.

Kolejno przeszła do tematu związanego z naborem na rok szkolny 2021/2022. Podkreśliła, że w ubiegłym roku nabór uczniów z terenu Gminy Nowe do technikum wyniósł 74%, do szkoły branżowej 78%, a do liceum 80,4%.  Niestety w roku obecnym absolwentów szkół podstawowych, stanowiących potencjalnych kandydatów do Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w Nowem jest o wiele mniej niż w roku poprzednim, oraz dwa lata temu, kiedy realizowany był nabór dla podwójnego rocznika. Wskazała, iż działania jakie będą realizowane przez szkołę w ramach naboru, zależą od sytuacji w jakiej znajdzie się szkoła w momencie przystąpienia do procesu rekrutacji. Jeśli nauka odbywać się będzie w trybie stacjonarnym, to jeśli chodzi o kształcenie zawodowe szkoła ma bardzo szeroki wachlarz oddziaływania na absolwentów i rodziców. Natomiast gorzej, jeżeli sytuacja będzie podobna jak w minionym roku podczas trwania pandemii, wówczas szkoła ogranicza się do pewnych działań włącznie z przesyłaniem prezentacji do każdej szkoły zainteresowanej, wychowawców klas, do doradców zawodowych. Wśród sposobów na zainteresowanie uczniów wymieniła organizację dni otwartych oraz lekcji otwartych z przedmiotów interesujących młodzież, jeżeli chodzi o szkolnictwo zawodowe. Dodała, że wykonywana jest także prezentacja zawodów przez uczniów klas 3 z udziałem potencjalnych pracodawców. Zauważyła, że na wybór danej szkoły średniej wpływ mają przede wszystkim miejsce zamieszkania oraz lokalizacja szkoły, a także to, którą szkołę wybierają  koledzy, koleżanki.

Pani Urszula Kempińska-Czerwińska zapytała o proponowaną liczbę oddziałów w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych w Nowem.

Pani Eleonora Lewandowska powiedziała, że w ubiegłym roku zakładała utworzenie 2 oddziałów,      a powstały 4, w tym roku także zakłada powstanie 2 oddziałów:  jednej klasy wielozawodowej branżowej szkoły pierwszego stopnia oraz jednej klasy technikum logistyk-informatyk. Dodała, że ma także pomysł utworzenia klasy o profilu logistyk wojskowości, który jest poszukiwanym zawodem.    W nawiązaniu do Obwieszczenia Ministra Edukacji i Nauki z dnia 27 stycznia 2021 r. w sprawie prognozy zapotrzebowania na pracowników w zawodach szkolnictwa branżowego na krajowym i wojewódzkim rynku pracy, wskazała na podział zawodów na te o istotnym i umiarkowanym zapotrzebowaniu, za szkolenie w ramach których szkoła miałaby otrzymać wyższą subwencję oświatową. Jednakże od momentu ogłoszenia tego obwieszczenia  po raz pierwszy dwa lata temu       z tych zapewnień ministerstwo się nie wywiązało.

Pan Ryszard Pacek zapytał czy będzie utworzona klasa liceum.

Pani Eleonora Lewandowska odpowiedziała, że szkoła jest zawsze otwarta i zauważyła, że w roku ubiegłym, mimo  tego, iż nie została planowana to została otworzona 15-osobowa klasa liceum. W odniesieniu do nacisków na nabór, dodała, że ma świadomość że za uczniem idą pieniądze, ale poprosiła aby nie zarzucać potem szkole, że osiągane są słabe wyniki. Ponieważ dyrektorzy zdają sobie sprawę, że liceum kończy młodzież, która nie uzyskuje dzięki temu zawodu ani żadnych kwalifikacji i chcąc wejść na rynek pracy po liceum musi uzupełnić wykształcenie. Ponadto podkreśliła, że do liceum przychodzi o wiele słabsza młodzież niż do technikum, z którą przez 4 lata trzeba ciężko pracować,  a potem szkoły są rozliczane z wyników edukacji. Podsumowała, że finansowanie szkoła ma zapewnione, ale niewiele można zrobić „z takim czy innym materiałem”.

Pani Ewa Szczepanowska  powiedziała, że próbne egzaminy maturalne w I Liceum Ogólnokształcącym w Świeciu zostały przeprowadzone w styczniu i jako dyrektor nie jest zadowolona z wyników, ponieważ zawsze uzyskiwane przez szkołę wyniki matur znajdowały się powyżej średniej krajowej. Podkreśliła, że I LO w Świeciu otrzymało brązowa tarczę w Rankingu Liceów w 2020 roku    w Województwie Kujawsko-Pomorskim. Dodała, że szkoła przystąpi do próbnych egzaminów maturalnych w marcu organizowanych przez Centralną Komisję Egzaminacyjną, które odbędą się w szkole, a nie zdalnie, dzięki czemu uzyskane wyniki będą bardziej wiarygodne. Wskazała, że tegorocznych maturzystów jest 95 i ma nadzieję, że wszyscy ukończą szkołę i zdadzą maturę. Dodatkowo przydzielono 24 uczniów, którzy będą zdawać egzamin poprawkowy, oraz 4 zdających cały egzamin, więc razem będą to 123 osoby przystępujące do egzaminu próbnego. Następnie powiedziała, że nauczanie zdalne przebiega coraz lepiej, a tylko dla jednego ucznia zorganizowane zostało stanowisko w szkole, ponieważ w domu nie dysponuje odpowiednio działającym internetem. Natomiast jeżeli chodzi o nabór wskazała, że w roku ubiegłym utworzonych zostało 5 klas pierwszych, zaś w przyszłym roku szkolnym w związku z tym, że maksymalnie w szkole może funkcjonować 16 oddziałów, a odchodzą 4 klasy maturalne to utworzyć możemy maksymalnie tylko 4 klasy pierwsze o profilu politechnicznym, biomedycznym, humanistycznym oraz językowym.

Pani Małgorzata Błaszkiewicz w kwestii naboru na przyszły rok szkolny, zaznaczyła, że Zespół Szkół Specjalnych w Świeciu prowadzi ciągły nabór w trakcie roku szkolnego oraz trudno oszacować jakie ilości dzieci przyjdą do szkoły, a można jedynie zaplanować ilość oddziałów. Powiedziała, że w szkole podstawowej planowane są 3 oddziały klas pierwszych, przy czym dodała że w szkole od wielu lat funkcjonują oddziały łączone w związku z czym ogółem planowane jest utworzenie trzech oddziałów  łączonych, następnie w branżowej 1 oddział łączony, w przyspasabiającej do pracy również 1 oddział łączony, a w przedszkolu także jedna grupa. Podkreśliła, że w Zespole Szkół łącznie funkcjonuje 27 oddziałów i nic w tym zakresie się nie zmieni, ponieważ lokalowo nie ma takich możliwości. Dodała, że po zastoju związanym z epidemią Covid-19, w ostatnim czasie dużym zainteresowaniem cieszyło się przedszkole, do którego jest już komplet dzieci na wrzesień. Wspomniała, iż warto podkreślić , że Zespół Szkół Specjalnych jest placówką, która właściwie cały czas pracuje stacjonarnie. Jedynie w październiku szkoła przeszła kwarantannę, w trakcie której cała szkoła miała zajęcia zdalnie. Później od tego momentu, w przyspasabiających do pracy działał tryb pracy hybrydowy ze względu na brak możliwości dojazdu dzieci do szkoły, na 4 oddziały 3 pracowały w trybie zdalnym, a jeden stacjonarnie, do którego uczęszczały dzieci ze Świecia i bliskich okolic.  Natomiast po feriach wszystkie oddziały, które mieszczą się w siedzibie szkoły pracują stacjonarnie, a jedynie oddziały w Wojewódzkim Szpitalu Psychiatrycznym dla Nerwowo i Psychicznie Chorych zdalnie, co wynikało    z potrzeb zgłaszanych przez szpital. Dodała, że podejmowane są rozmowy aby także w szpitalu, od 1 marca wrócić do nauki stacjonarnej, co jest uwarunkowane od zaszczepienia nauczycieli.

Pan Piotr Kamiński rozpoczął od naboru planowanego na rok szkolny 2021/2022 w Zespole Szkół Ponadpodstawowych w Świeciu, wskazał iż zakładane jest utworzenie 5 klas branżowej szkoły pierwszego stopnia, 5 klas technikum oraz  1 klasy liceum. Dodał, że biorąc pod uwagę obecną liczbę oddziałów oraz liczbę uczniów w klasie, wydaje się że na pewno klasy będą 30 osobowe. Natomiast zawsze tak było w Zespole Szkół, że młodzież przemieszcza się w ciągu roku szkolnego z technikum   do szkoły branżowej, co jest naturalne. A podkreślił, że nie chciałby aby klasy były więcej niż 30-osobowe, ponieważ o ile w zdalnym nauczaniu to nie koliduje, to jeśli kiedyś wrócimy do nauczania stacjonarnego, zwłaszcza przedmiotów zawodowych, to jest to zbyt duża ilość osób aby jednocześnie prowadzić zajęcia praktyczne, np. z obsługi kas fiskalnych. Stąd zaplanowano o jedną klasę więcej. Dodał, że jeśli  chodzi o planowane kierunki kształcenia, to w technikum pozostają dotychczasowe kierunki. A nawiązując do wypowiedzi Pani Eleonory Lewandowskiej powiedział, że należy określić minimalne wymagania w rekrutacji na niektóre kierunki, np. programista, ponieważ uczniowie nie radzą sobie potem ze względu na niski poziom opanowania materiału z matematyki po szkole podstawowej. Odnosząc się do zawodów deficytowych, planuje otwarcie zawodu technik spawalnictwa, na który jego zdaniem nie będzie problemu z naborem. Zaznaczył, że nawiązał kontakt z firmami Ewikor, Mekro czy Novatech, które są chętne do współpracy przy tworzeniu takiego kierunku a zwłaszcza zorganizowaniu laboratorium spawalnictwa, w którym odbywać będą się zajęcia praktyczne z przedmiotów zawodowych, których szkoła sama nie byłaby w stanie przygotować. Podkreślił, że chciałby aby edukacja na tym kierunku zapewniała możliwość zdobycia pełnych uprawnień spawacza, z którymi można wejść na rynek pracy z prawie 100 % gwarancją zatrudnienia, co jest już realizowane przez CKU w Grudziądzu i w Bydgoszczy. Następnie powiedział, że szkoła jest w trakcie współpracy z Centrum Szkolenia Logistyki w Grudziądzu oraz, że w wyniku podpisanej umowy Zespół Szkół został wpisany do Rocznego Planu Współpracy na rok 2021 Inspektoratu Sił Zbrojnych RP. W związku z tymi działaniami liceum będzie miało tylko klasę o profilu mundurowym, do której nabór poprzedzony będzie próbą sprawnościową dla kandydatów, ponieważ młodzież nie ma pojęcia na co się decyduje.

Kolejno wypowiedział się w kwestii zdalnego nauczania. Powiedział, że od 30 listopada 2020 r. było możliwie przywrócenie stacjonarnych zajęć praktycznych, i najpierw zostały przywrócone zajęcia na kierunku ślusarz, potem na kierunku technik żywienia i usług gastronomicznych. Od 1 marca br. wprowadzona zostanie zmiana planu, tak aby uczniowie, jeżeli mają przyjść na zajęcia w kształceniu praktycznym, żeby to był jeden dzień zajęć tylko przedmiotów zawodowych ze względu na ograniczone możliwości dojazdu oraz konieczność zapewnienia nauki zdalnej w szkole, dla uczniów którzy nie mają warunków do korzystania z internetu w domu. Podkreślił, że szkoła dostała 75 tabletów z Ogólnopolskiej Sieci Edukacyjnej, z czego 60 wydała uczniom, ale niewiele to pomoże gdy poza Świeciem internet nie ma zasięgu, co stanowi problem w zdalnym nauczaniu.

Następnie przeszedł do tematu egzaminów próbnych i przygotowania do egzaminów. Powiedział, że szkoła przystąpi do testów diagnostycznych w okresie marcowym. Sytuacja z organizacją matury próbnej wygląda tak samo jak z maturą właściwą, która odbyła się w maju ubiegłego roku, mianowicie będzie ona przygotowana na sali gimnastycznej i na holach, ponieważ to są największe miejsca, ale ma świadomość, że nawet do organu prowadzącego może przyjść informacja, że dyrektor organizuje egzamin dla 100 osób. Dodał, że nie jest w stanie zorganizować próbnej matury, tak jak to jest w małych szkołach, że 20 uczniów w 4 małych salach jest rozmieszczonych. W kwestii egzaminu potwierdzającego kwalifikacje w zawodzie, poprosił Radę Pedagogiczną, aby zgodziła się na zmiany w ramowych planach poprzez przesunięcie egzaminów zawodowych z sesji zimowej na sesję letnią. Na koniec powiedział, że w obecnej sytuacji wyniki zarówno egzaminów zawodowych jak i maturalnych będą znacząco odbiegały od średnich z ostatnich lat. A wniosek jaki się nasuwa to, że zdalnym nauczaniem zmęczeni są już wszyscy, nauczyciele, uczniowie ale także rodzice, a ten stan będzie odbijał się na edukacji przez najbliższych kilka lat.

Pan Tomasz Michalak powiedział, iż stan na rok szkolny 2020/2021 w Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym w Warlubiu to 14 oddziałów w szkole, 2 oddziały przedszkolne i 3 oddziały w internacie. Dodał, że podobnie jak w Zespole Szkół Specjalnych w Świeciu również w SOSW i podległych jej szkołach  nabór jest całoroczny, więc trudno powiedzieć o naborze do klasy pierwszej. Nabór związany jest jedynie z tym, że dzieci przechodzą z różnych szkół, z różnym stopniem niepełnosprawności, dlatego też oddziały tworzone są pod potrzeby liczby osób zgodnie z przepisami prawa. Ze wstępnych orientacji wynika, że w przyszłym roku szkolnym może być o 1 oddział więcej    w szkole branżowej pierwszego stopnia, ponieważ dotychczasowy oddział złożony jest z klas 1-3, a odchodzić będzie tylko dwóch uczniów z 3 klasy, a dołączy 8 uczniów z klasy 8 i są to uczniowie SOSW, a z zewnątrz są to pojedynczy uczniowie z gmin Powiatu Świeckiego. Dodał, że również jest zainteresowanie rodziców zapisaniem dzieci do przedszkola, w związku z czym powstanie jeden oddział dla dzieci ze spektrum autyzmu. Podsumowując powiedział, że ewentualnie w szkole będzie o 3 oddziały więcej w stosunku do obecnego roku. Natomiast jeżeli chodzi o sytuację w internacie,   to liczba oddziałów zależy od liczby dzieci z określonym stopniem niepełnosprawności, np. jeżeli po badaniu będzie więcej dzieci ze stwierdzoną niepełnosprawnością intelektualną w stopniu umiarkowanym znacznym czy też niepełnosprawnościami sprzężonymi, wówczas to od liczebności tych dzieci uzależnione są odziały. Na chwilę obecną są 3 oddziały, 1 składa się z uczniów z upośledzeniem lekkim, ponieważ dla takiego oddziału graniczna ilość wynosi  16 wychowanków, a w pozostałych po 8 wychowanków. Natomiast pojawia się tendencja, że uczniowie z upośledzeniem lekkim stanowią zdecydowaną mniejszość, ponieważ kiedyś było około 60-70 wychowanków z lekkim stopniem niepełnosprawności, a teraz na 120 uczniów tylko 20 uczniów ma lekkie upośledzenie, a pozostałe 100 wychowanków ma niepełnosprawności głębsze, spektrum autyzmu, zespół Aspergera, niepełnosprawności sprzężone. Dodał, że taka sytuacja jest korzystna, zarówno pod względem finansowym jak i organizacyjnym, ponieważ funkcjonować muszą mniejsze oddziały, mniejsze klasy i możliwość wykonania pracy lepsza w porównaniu do tej z uczniami  z niepełnosprawnością w stopniu lekkim, gdzie obowiązuje ta sama podstawa programowa. Następnie poinformował, że w klasach 1-3 nauczanie odbywa się stacjonarnie, zgodnie z rozporządzeniami Ministra Edukacji i Nauki. Natomiast w klasach 4-8, klasach przyspasabiających  do pracy oraz klasach branżowej szkoły pierwszego stopnia nauczanie odbywa się na zasadzie hybrydowej, przez tygodniami na przemian połowa klasy uczy się stacjonarnie i otrzymuje materiały poglądowe ze wskazaniem co ma zrealizować w domu przez następny tydzień, a połowa zdalnie. Dodał, że dzięki temu nie ma wymówek dotyczących braku dostępu do internetu, itd. Podsumował, że takie nauczanie sprawdza się w SOSW i będzie trwało do końca roku szkolnego, ponieważ spostrzeżenia co do liczby zachorowań nie potwierdzają , aby miało się to zmienić. Na koniec poinformował, że egzamin próbny w klasach 8 został już zgłoszony w systemie SIO i zostanie przeprowadzony.

Pan Adam Kufel rozpoczął od przedstawienia informacji o nauczaniu zdalnym w Zespole Szkół Ogólnokształcących i Policealnych w Świeciu. Powiedział, iż jest ono prowadzone w szkole oraz nie ma większych perturbacji z tym związanych, aczkolwiek pojawiają się zjawiska, które pewnie wszyscy realizujący nauczanie zdalnie obserwują. Dodał, że bardzo często uczniowie wykorzystują problemy   z internetem, do tego, żeby tłumaczyć swoje nieobecności. Podkreślił, że w takich sytuacjach wielokrotnie zdarzało się, że gdy zaproponowano uczniowi skorzystanie z internetu w szkole, to nagle internet w domu zaczynał funkcjonować poprawnie. Powiedział, że jest problem mentalny i co prawda lekcje się odbywają i frekwencja jest na dość dobrym poziomie, jednakże wiele wysiłku należało włożyć w to, aby zmobilizować, zmotywować a wręcz zmusić uczniów do nauki zdalnej. Pokazują to liczne przykłady sytuacji z rodzicami i dziećmi, np. gdzie matka jednego z uczniów oburzała się, że w ogóle musi podawać przyczyny nieobecności dziecka na lekcjach zdalnych. Zauważył, że młodzież wykorzystuje naukę zdalną do nieuczciwych zachowań podczas sprawdzianów, dlatego zaleca nauczycielom aby korzystali z formy ustnego odpytywania uczniów. Podkreślił, że nauczyciele powinni mieć lepszą świadomość takich sytuacji, ponieważ, tak jak mówili jego przedmówcy, to wywoła reperkusje dopiero w kolejnych latach. Zaznaczył, że dlatego właśnie nie był organizowany próbny egzamin maturalny poprzez nauczanie zdalne, a zostanie on przeprowadzony dopiero w marcu stacjonarnie w szkole w małych grupach. Dodał, że organizowanie egzaminu w formie zdalnej jest utwierdzaniem się w przekonaniu, że jakoś to będzie, a przecież na maturze właściwej nie będzie można korzystać z komórek i innych form podpowiedzi. Powiedział, że jego zdaniem problem jest kompleksowy, począwszy od tego, że Ministerstwo Edukacji i Nauki powinno rozwiązać problem usprawiedliwiania nieobecności i dla uczniów szkół średnich powinny być obowiązkowe zwolnienia lekarskie. Dodał, że w mentalności uczniów i rodziców pojawiła się kompletna bezmyślność. Zwrócił uwagę, że już w zeszłym roku w całym kraju wyniki matur były słabsze, a nauczanie zdalne trwało tylko 1,5 miesiąca od marca do końca kwietnia, to co będzie w tym roku i w latach kolejnych u tych młodszych roczników.

W kwestii rekrutacji powiedział, iż nie martwi się ilością uczniów, ponieważ co roku jest nadmiar kandydatów, tak, że jeden oddział wychodzi ponad limit. Ewentualnie jako niepokojące wskazał, że małym zainteresowaniem cieszą się szkoły policealne, ponieważ wszyscy uczniowie myślą  o studiach często prywatnych, gdzie za czesne zdobywa się wyższe wykształcenie. Zaznaczył fakt nieuczciwej konkurencji szkół prywatnych, w których nauka wygląda w ten sposób, że odbywa się połowa zajęć w danym dniu i zarówno uczniowie są zadowoleni jak i nauczyciele, którzy z pełną świadomością otrzymują mniejsze wynagrodzenie za mniejszą ilość przepracowanych godzin. Podniósł także kwestię braku właściwej promocji szkół średnich, ponieważ obserwuje nadmiar uczniów zainteresowanych liceum ogólnokształcącym a  niedobór technikum, co jest spowodowane brakiem możliwości promocji bezpośredniej. Ponieważ przed podjęciem decyzji o wyborze kierunków takich jak technik elektryk czy technik papiernictwa, uczniowie musieliby zobaczyć na czym polega istota takich zawodów. Podkreślił, że szkoła współpracuje z firmą Mondi Świecie SA i planowane są działania promujące wybór wskazanych kierunków technicznych. Powiedział, że może przyjąć tylko    3 klasy pierwsze przy średniej wynoszącej 28 uczniów w oddziale, w tym 2 klasy liceum ogólnokształcącego i 1 klasę technikum, ponieważ więcej się  w szkole nie zmieści. Następnie podniósł temat wysokości subwencji oświatowej wypłacanej szkołom podlegającym powiatowi, mianowicie szkoły otrzymują niższą subwencję oświatową a uczniów jest więcej i jest zaniepokojony dlaczego tak się dzieje.

Pani Urszula Kempińska-Czerwińska powiedziała, że szkoły ponadpodstawowe są w lepszej sytuacji przez jeden rocznik. Następnie zgodziła się z przedmówcą odnośnie usprawiedliwiania nieobecności uczniów. Uważa, że w polskim systemie to jest nieprawdopodobne, ponieważ nigdzie nie ma tego na świecie, aby rodzice mogli usprawiedliwiać nieobecność dziecka. A potem dyrektorzy szkół są rozliczani z efektów nauki i obowiązku szkolnego. Dodała, że jeśli uczeń był nieobecny na 1/3 części zajęć, to czego może się nauczyć.

Pan Adam Kufel dodał, że rodzice uczniów usprawiedliwiają wszystkie nieobecności uczniów nie kontrolując, że ich dzieci opuszczają nawet do 50 % zajęć.

Pani Urszula Kempińska-Czerwińska zapytała Radnych czy mają pytania do dyrektorów szkół odnośnie przedstawionych informacji.

Pani Stanisława Kuffel powiedziała, iż jest duża grupa uczniów, którzy chcą się uczyć i w związku z tym zapytała czy w szkołach są organizowane konsultacje w formie zdalnej bądź stacjonarnie. Dodała, że rodzice uczniów w szkole podstawowej w Przysiersku, gdzie jest dyrektorem, wystąpili z prośbą, aby zorganizować konsultacje dla klasy 8. W związku z czym raz w tygodniu uczniowie tej klasy, których jest tylko 15, będą mogli uczestniczyć w szkole w grupach 5-osobowych w konsultacjach z języka polskiego, matematyki i języka obcego.

Pan Adam Kufel odpowiedział, iż w Zespole Szkół Ogólnokształcących i Policealnych w Świeciu odbywają się  konsultacje doraźnie na miejscu w szkole, oraz zdalnie. Dodał, że od grudnia zeszłego roku odbywają się w szkole zajęcia praktyczne dla kierunku policealnego opiekun medyczny.

Pan Tomasz Michalak powiedział, że w Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym w Warlubiu dzięki nauczaniu hybrydowemu taka konieczność nie zachodzi, ponieważ dzieci pojawiają się co drugi tydzień w szkole i istniej dzięki temu możliwość weryfikowania ich wiedzy a przekazywanie materiału odbywa się na bieżąco.

Pan Piotr Kamiński powiedział, że w Zespole Szkół Ponadpodstawowych w Świeciu konsultacje odbywają się w niewielkim zakresie, ponieważ jest to związane z problemami z dojazdem. Dodał,     że jeśli uczniowie mają zajęcia on-line 6-7 godzin dziennie, to trudno na jednej godzinie zrobić konsultacje stacjonarnie. A jeśli już są organizowane na miejscu to z matematyki i przedmiotów zawodowych.

Pani Ewa Szczepanowska przedstawiła, że w I Liceum Ogólnokształcącym w Świeciu odbywają się konsultacje zdalne ze względu na to, że część uczniów jest dojeżdżających i mając lekcje zdalnie do godziny 14-15, nie byliby w stanie dojechać potem na konsultacje do szkoły i wrócić do domu.

Pani Eleonora Lewandowska zauważyła, iż wypowiedziała się na ten temat na początku, jedynie dodała, że w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych w Nowem specjalnie został zmieniony plan lekcji, aby umożliwić nauczanie zawodowe w ilości 10 godzin w tygodniu dla technikum, co jest realizowane.

Pani Stanisława Kuffel podziękowała za informację.

Pani Bożena Gaca-Zielińska przedstawiła Sprawozdanie z wysokości średnich wynagrodzeń nauczycieli na poszczególnych stopniach awansu zawodowego w szkołach i placówkach prowadzonych przez Powiat Świecki w 2020 roku (sprawozdanie stanowi załącznik do protokołu posiedzenia Zarządu Powiatu z dnia 11 lutego 2021 r.).

Do przedstawionego materiału  żadnych merytorycznych uwag i zapytań nie zgłoszono.

Pani Urszula Kempińska-Czerwińska podziękowała dyrektorom szkół za przybycie oraz życzyła aby egzaminy maturalne i zawodowe przebiegły dobrze, bez problemów oraz zadowolenia z wyników.

Na tym zakończono tą część posiedzenia.

Dot. części wspólnej posiedzenia Komisji Oświaty, Kultury, Sportu i Turystyki oraz Komisji Zdrowia, Pomocy Społecznej i Polityki Prorodzinnej

Obecni na posiedzeniu członkowie Komisji Oświaty, Kultury, Sportu i Turystyki oraz Komisji Zdrowia, Pomocy Społecznej i Polityki Prorodzinnej – wg załączonych list obecności.

Obecni na posiedzeniu goście:

1. Anna Borzemska – Inspektor Wydziału Współpracy i Zamówień Publicznych Starostwa Powiatowego w Świeciu,

2. żena Gaca-Zielińska – Dyrektor Powiatowego Zespołu Ekonomiczno – Administracyjnego w Świeciu,

3. Józef Gawrych – Kierownik Wydziału Budownictwa i Ochrony Środowiska Starostwa Powiatowego w Świeciu,

4. Franciszek Koszowski –  Wicestarosta Świecki,

5. Adam Meller – Dyrektor Powiatowego Zarządu Dróg,

6. Zbigniew Semrau – Kierownik Wydziału Bezpieczeństwa i Transportu Publicznego Starostwa Powiatowego w Świeciu,

7. Dariusz Woźniak – Skarbnik Powiatu.

Otwarcia części wspólnej posiedzenia dokonała Przewodnicząca Komisji Oświaty, Kultury, Sportu i Turystyki Pani Urszula Kempińska-Czerwińska, która powitała członków Komisji oraz zaproszonych gości. Następnie stwierdziła kworum pozwalające podejmować uchwały przez Komisje oraz przedstawiła porządek obrad, który został przyjęty jednogłośnie w brzmieniu:

2. Informacja o średnich wynagrodzeniach nauczycieli za rok 2020.

3. Sprawozdanie z realizacji „Programu Współpracy Powiatu Świeckiego z organizacjami pozarządowymi na 2020 rok”.

4. Omówienie, zatwierdzanie, podejmowanie uchwał i materiałów będących przedmiotem obrad Rady Powiatu.

5. Sprawy bieżące.

Do pkt. 2

Pani Bożena Gaca-Zielińska przedstawiła Sprawozdanie z wysokości średnich wynagrodzeń nauczycieli na poszczególnych stopniach awansu zawodowego w szkołach i placówkach prowadzonych przez Powiat Świecki w 2020 roku (sprawozdanie stanowi załącznik do protokołu posiedzenia Zarządu Powiatu z dnia 11 lutego 2021 r.).

Do przedstawionego materiału  żadnych merytorycznych uwag i zapytań nie zgłoszono. 

Do pkt. 4

Pan Zbigniew Semrau przedstawił Sprawozdanie z funkcjonowania Powiatowych Przewozów Użyteczności Publicznej w 2020 roku (sprawozdanie stanowi załącznik do protokołu posiedzenia Zarządu Powiatu z dnia 11 lutego 2021 r.).

Do przedstawionego materiału  żadnych merytorycznych uwag i zapytań nie zgłoszono.

Pan Zbigniew Semrau przedstawił projekt uchwały w sprawie aktualizacji „Planu zrównoważonego rozwoju publicznego transportu zbiorowego dla Powiatu Świeckiego na lata 2015 – 2025″ (projekt uchwały stanowi załącznik do protokołu posiedzenia Zarządu Powiatu z dnia 11 lutego 2021 r.).

Do projektu uchwały żadnych merytorycznych uwag i zapytań nie zgłoszono.

Pan Józef Gawrych przedstawił projekt uchwały Rady Powiatu Świeckiego w sprawie udzielenia pomocy finansowej Gminie Pruszcz na realizację zadania związanego z ochroną środowiska (projekt uchwały Rady Powiatu Świeckiego stanowi załącznik do protokołu posiedzenia Zarządu Powiatu     z dnia 11 lutego 2021 r.).

Do projektu uchwały żadnych merytorycznych uwag i zapytań nie zgłoszono.

Pan Adam Meller przedstawił projekt uchwały Rady Powiatu Świeckiego w sprawie zmiany uchwały Nr XXII/139/12 z dnia 28 listopada 2012 roku w sprawie określenia przystanków komunikacyjnych, których właścicielem lub zarządzającym jest Powiat Świecki oraz warunków i zasad korzystania z tych przystanków (projekt uchwały Rady Powiatu Świeckiego stanowi załącznik do protokołu posiedzenia Zarządu Powiatu z dnia 11 lutego 2021 r.). 

Pani Urszula Kempińska-Czerwińska zapytała dlaczego powstanie jednostronny przystanek i czy były jakieś przeciwskazania.

Pan Adam Meller odpowiedział, że jest to wyjątkowa sytuacja, ponieważ istnieje już jeden przystanek na skrzyżowaniu drogi wojewódzkiej nr 377 i drogi powiatowej. Natomiast za skrzyżowaniem z drogą wojewódzką w kierunku Twardej Góry powstanie powiatowy przystanek autobusowy jednostronny.

Pani Urszula Kempińska-Czerwińska zapytała w kontekście bieżącej sytuacji na drogach oraz umów podpisanych z wykonawcami na zimowe utrzymanie dróg, czy faktycznie brakuje wykonawcom materiału, soli, itd. do posypywania dróg. Ponieważ dotarła do niej informacja, że nie zdążyli kupić.

Pan Adam Meller odpowiedział, iż Powiatowy Zarząd Dróg dokonuje weryfikacji informacji, które otrzymuje i kontroluje sytuację bezpośrednio na drogach. Dodał, że raz w tygodniu odbywają się narady koordynacyjne z wykonawcami, na których ustalane m.in. jest czy wystarczy wykonawcom materiału. Wyjaśnił, że posypywanie dróg nie odbywa się całymi ciągami, ponieważ tylko część dróg jest wyselekcjonowana do 3 standardu, stąd może ta wątpliwość. Doprecyzował, że całymi ciągami posypywanie odbywa się na 300 km dróg powiatowych oraz na wszystkich niebezpiecznych miejscach, natomiast reszta dróg utrzymywana jest w 5 standardzie obejmującym odśnieżanie. Zauważył, że powstają zatory na drogach ze względu na ciągłe obfite opady śniegu, silny wiatr  oraz niską temperaturę do -15 °C a sól drogowa działa jedynie w temperaturze do -7°C, więc w takich warunkach sypany jest tylko sam piasek aby uszorstnić jezdnię. Powiedział, że w chwili obecnej wszystkie drogi są przejezdne, ponieważ wykonawcy odpowiedzialni za utrzymanie dróg realizują swoje zadanie. Dodał, że zapewnione są środki finansowe na ten cel. Następnie zauważył, że na kolejne dni prognozowane są temperatury dodatnie, co spowoduje oczyszczenie dróg z zalegającego śniegu, jednakże ziemia w głębszych warstwach będzie nadal zmarznięta, przez co spływająca woda nie będzie w nią wsiąkać i mogą wystąpić lokalne podtopienia. W związku z tym Powiatowy Zarząd Dróg zaplanował działania polegające na przeglądzie wszystkich spustów ulicznych, studzienek oraz przygotowaniu wodościeków. Podkreślił, że w bieżącym sezonie zimowym starania jakie musi podejmować PZD są o wiele bardziej wymagające i intensywniejsze niż w latach poprzednich, a polegają głównie na minimalizowaniu skutków wywołanych zjawiskami atmosferycznymi.  Zwrócił uwagę, że kierowcy także powinni wykazać się większą ostrożnością oraz umiejętnością dostosowania się do panujących na drodze warunków, pomimo tego iż nie są do takiej zimy przyzwyczajeni.

Pani Urszula Kempińska-Czerwińska zapytała czy Pan Adam Meller rozważał, aby część zalegającego śniegu wywozić.

Pan Adam Meller odpowiedział, iż w ramach umów z wykonawcami na utrzymanie dróg funkcjonuje 13 jednostek pługopiaskarek, którymi obsługiwania jest cała siec drogowa. Dodał, że dodatkowo do rozsuwania dużych zasp śniegu został już uruchomiony ciężki sprzęt będący na wyposażeniu Powiatowego Zarządu Dróg oraz wynajęty z zewnątrz. Natomiast stwierdził, że nie ma obecnie takiego zagrożenia na drogach powiatowych, aby istniała konieczność wywozu śniegu, ponieważ to dotyczy głównie miast. 

Pan Dariusz Woźniak uzupełnił, że mimo tego iż koszty zimowego utrzymania dróg będą ogromne,  to środków finansowych w budżecie absolutnie nie zabraknie. Dodał, że wykonał analizę ile średnio rocznie przez ostatnie 10 lat powiat przeznaczał na odśnieżanie, z której wynika iż była to kwota 750 tys. zł, a w ostatnim roku  było to 500 tys. zł. Natomiast obecnie skala wydatków jest tak duża, że w tym roku może to być koszt nawet 2 mln zł, na co powiat zapewni środki w ramach przesunięć w budżecie.

Następnie dyskutowano o warunkach jazdy na drogach w okresie zimy.

Pani Iwona Karolewska przedstawiła projekt uchwały Rady Powiatu Świeckiego w sprawie woli ustanowienia Świętego Rocha patronem Kociewia (projekt uchwały Rady Powiatu Świeckiego stanowi załącznik do protokołu posiedzenia Zarządu Powiatu z dnia 11 lutego 2021 r.).

Pan Grzegorz Goral zapytał dlaczego wybrano akurat Św. Rocha a nie Św. Jana Pawła II.

Pani Iwona Karolewska odpowiedziała, że jest to historycznie umotywowane, ponieważ Św. Roch był męczennikiem, któremu przypisywane były uzdrowienia. A w wielu miejscowościach na terenie Kociewia, m.in. w Gminie Nowe w czasie XVIII-wiecznej epidemii cholery mieszkańcy modlili się do Św. Rocha, czego skutkiem były uzdrowienia. Stąd na terenie Kociewia zlokalizowanych jest wiele miejsc kultu religijnego związanego ze Św. Rochem. Ponadto w Nowem, którego jest patronem, powołano Plac Św. Rocha oraz w kościele farnym znajduje się ołtarz Ś. Rocha. 

Pan Franciszek Koszowski dodał, że uczestniczył w spotkaniu ze Starostami Starogardzkim oraz Tczewskim, zorganizowanym w Osieku. Wyjaśnił, że inicjatorom tej uchwały chodziło o odrębność, wyróżnienie regionu Kociewia należącego do Stowarzyszenia Kaszubsko-Kociewskiego, w którym to stowarzyszeniu dominującym był zawsze region Kaszub. Ponadto podkreślił, że w kościele pod patronatem Św. Rocha w Osieku, znajdują się najstarsze relikwie Św. Rocha, a w 2011 r. ówczesny biskup Jan Bernard Szlaga podniósł kościół do rangi sanktuarium. Powiedział także, że te trzy powiaty w dalszych działaniach będzie reprezentował Starosta Starogardzki, który wystąpi do biskupa pelplińskiego o wszczęcie procedury ustanowienia przez Stolicę Apostolską świętego Rocha patronem Kociewia. Dodał, że oficjalne stanowisko Watykanu możemy poznać za około półtora roku.

Do pkt. 3

Pani Iwona Karolewska przedstawiła  Sprawozdanie z realizacji Programu Współpracy Powiatu Świeckiego z organizacjami pozarządowymi w 2020 roku (sprawozdanie stanowi załącznik do protokołu posiedzenia Zarządu Powiatu z dnia 11 lutego 2021 r.).

Do przedstawionego materiału  żadnych merytorycznych uwag i zapytań nie zgłoszono.

Na tym zakończono tą część posiedzenia.

Dot. posiedzenia Komisji Zdrowia, Pomocy Społecznej i Polityki Prorodzinnej

Otwarcia posiedzenia dokonała Przewodnicząca Komisji Zdrowia, Pomocy Społecznej i Polityki Prorodzinnej Pani Iwona Manys, która powitała członków Komisji oraz zaproszonych gości. Następnie stwierdziła kworum pozwalające podejmować uchwały przez Komisję oraz przedstawiła porządek obrad, który został przyjęty jednogłośnie w brzmieniu:

6. Informacja na temat organizacji programów profilaktyki zdrowotnej realizowanych z budżetu Powiatu.

Do pkt. 6 

Pani Anna Borzemska przedstawiła informacje na temat organizacji programów profilaktyki zdrowotnej realizowanych z budżetu Powiatu (informacja stanowi załącznik do protokołu).

Pan Dariusz Woźniak dodał, że w całej Polsce zlokalizowanych jest około 2000 punktów, w których Seniorzy powyżej 60 roku życia, posiadający Ogólnopolską Kartę Seniora, mogą korzystać z różnych usług, dokonywać zakupów ze zniżką od kilku do kilkunastu procent.

Pani Iwona Manys wyraziła zadowolenie, że bardzo dużo środków udało się pozyskać w zakresie promocji zdrowia, w ramach projektu „Pracuj zdrowo” dla pracowników Starostwa Powiatowego.

Pani Iwona Karolewska wyraziła ubolewanie, że pracownicy nie mogą korzystać z projektu w takim zakresie, w jakim by chcieli. Dodała, że z jednej strony w ramach projektu realizowane były spotkania z psychologiem, dietetykiem, które były bardzo istotne z punktu widzenia promocji zdrowia,  ale najważniejszym zadaniem w projekcie jest uczestnictwo w cotygodniowych ćwiczeniach,  co niestety jest trudne do wykonania w godzinach pracy.

Pan Dariusz Woźniak dodał, że w ramach projektu przewidziany był także pakiet badań specjalistycznych dla każdego pracownika. 

Do pkt. 4

Pan Józef Gawrych przedstawił projekt uchwały Rady Powiatu Świeckiego w sprawie przyjęcia Programu opieki nad zabytkami dla Powiatu Świeckiego na lata 2021-2024 (projekt uchwały Rady Powiatu Świeckiego stanowi załącznik do protokołu posiedzenia Zarządu Powiatu z dnia 11 lutego 2021 r.).

Pani Iwona Manys zapytała czy Program opieki nad zabytkami dla Powiatu Świeckiego na lata     2021-2024 jest opracowywany po raz pierwszy.

Pan Józef Gawrych potwierdził, że powiat po raz pierwszy opracował program opieki nad zabytkami. Wyjaśnił, że przyczyną stworzenia tego dokumentu akurat w tym momencie był fakt, iż dotąd zadania własne powiatu nie były realizowane w możliwie maksymalnym zakresie, ze względu na ograniczone środki finansowe. Stąd aby pozyskać dotacje zewnętrzne na ten cel, koniecznym jest posiadanie programu opieki nad zabytkami, który może być wymagany przez instytucję dotującą.

Pan Franciszek Koszowski powiedział, iż Program opieki nad zabytkami dla Powiatu Świeckiego na lata 2021-2024 jest bardzo dobrze opracowany oraz stanowi ciekawy materiał.

Do pkt. 5

Pani Stanisława Kuffel podziękowała Paniom Przewodniczącym Komisji za umożliwienie jej zdalnego uczestniczenia w posiedzeniach Komisji oraz tym Radnym, którzy z własnej inicjatywy prosili, aby mogła ona uczestniczyć zdalnie także w ostatniej sesji Rady Powiatu. Następnie nawiązała do wypowiedzi Przewodniczącego Rady Powiatu Pana Adama Knapika, w której domniemywał, że chce ona uczestniczyć zdalnie, aby mieć wypłaconą dietę Radnego. Powiedziała, że Pan Przewodniczący jest w wielkim błędzie, ponieważ  startując do Rady Powiatu nigdy nie kierowała się korzyściami finansowymi. Dodała, iż będąc Radną chce uczestniczyć w posiedzeniach jej organów, tak jak pozostali Radni, po to aby zatroszczyć się o dobro i rozwój powiatu. Podkreśliła, że ma nadzieję iż dobrze reprezentuje Radę Powiatu i dlatego publiczne wystąpienie Pana Przewodniczącego bardzo ją obraziło. Zasugerowała, że chyba Pan Przewodniczący nie ma w sobie empatii i uderza w osoby, które wie że to zaboli. Podsumowała, że mówi o tym teraz w małym gronie, ponieważ nie chce poruszać tej kwestii na sesji, ponieważ nie chce aby takie sprawy wychodziły poza powiat.

Pani Iwona Manys podziękowała za wypowiedź Pani Stanisławie Kuffel i poinformowała, że Pan Przewodniczący nie jest obecny na sali, więc otrzyma protokół z posiedzenia aby mógł się zapoznać z jej wypowiedzią. Po czym zapytała czy taka forma satysfakcjonuje Panią Stanisławę Kuffel.

Pani Stanisława Kuffel powiedziała, że nie chodzi jej o satysfakcję, a jedynie chciała wyrazić swoje przemyślenia z tą sytuacją związane. Następnie podniosła temat, który już kiedyś poruszała, dotyczący powstania Centrum Rehabilitacji, ponieważ po pandemii potrzeby w tym zakresie będą ogromne.

Pani Iwona Manys zauważyła, że Pani Stanisława Kuffel wspominała już o tym wcześniej, a także Pan Skarbnik wypowiadał się w tym temacie oraz Pani Starosta zabrała głos w tej sprawie.

Pani Stanisława Kuffel podkreśliła, że wspomina o tym, bo na pewno będzie to potrzebne, nie dziś, ale w planie długofalowym.

Pan Dariusz Woźniak powiedział, że powiat zabiega o to, aby w tegorocznym planie finansowym Nowego Szpitala znalazły się środki na dokumentację na pobudowanie Ośrodka Rehabilitacji oraz rozbudowę Oddziału Rehabilitacji Nowego Szpitala. Dodał, że niezależnie od tego, został już złożony wniosek do Krajowego Planu Odbudowy o dotację na budowę. Podkreślił, że jak wszystko będzie pomyślnie przebiegało, to za dwa lata ruszyłaby budowa Ośrodka Rehabilitacji. Zaznaczył, że wszyscy są zgodni, że jest to potrzebne dla mieszkańców powiatu, dlatego też podejmowane są działania,   aby taki ośrodek powstał.

Na tym posiedzenie zakończono.

Protokolant:

Joanna Ekert

Biuro Rady

Przewodnicząca Komisji

Oświaty, Kultury, Sportu i Turystyki

(Urszula Kempińska-Czerwińska)

Przewodnicząca Komisji

Zdrowia, Pomocy Społecznej i Polityki Prorodzinnej

(Iwona Manys)

Informacje

Rejestr zmian