Dot. części I posiedzenia Komisji Oświaty, Kultury, Sportu i Turystyki
Obecni na posiedzeniu członkowie Komisji Oświaty, Kultury, Sportu i Turystyki – wg załączonej listy obecności.
Obecni na posiedzeniu goście :
- Pani Bożena Gaca-Zielińska – Dyrektor Powiatowego Zespołu Ekonomiczno-Administracyjnego w Świeciu,
- Pani Barbara Studzińska- Starosta Powiatu Świeckiego,
- Pani Magdalena Studzińska- Inspektor w Wydziale Współpracy i Zamówień Publicznych w Starostwie Powiatowym w Świeciu.
Otwarcia posiedzenia dokonała Przewodnicząca Komisji Oświaty, Kultury, Sportu i Turystyki Pani Urszula Kempińska-Czerwińska, która powitała członków Komisji oraz zaproszonych gości. Następnie stwierdziła kworum pozwalające podejmować uchwały przez Komisję oraz przedstawiła porządek obrad, który został przyjęty jednogłośnie w brzmieniu:
- Sprawozdanie z wyników egzaminów maturalnych, zawodowych w szkołach dla których Powiat jest organem prowadzącym.
- Informacja o dofinansowaniu wypoczynku letniego i imprez sportowo-kulturalnych.
- Sprawy bieżące.
Do pkt. 1
Pani Bożena Gaca-Zielińska przedstawiła sprawozdanie z wyników egzaminów maturalnych, zawodowych w szkołach, dla których Powiat jest organem prowadzącym (przedstawiony materiał stanowi załącznik do protokołu).
Pani Urszula Kempińska-Czerwińska, po przenalizowaniu przygotowanego materiału i porównaniu wyników z roku poprzedniego stwierdziła, że są one dobre. Podkreśliła, że potrzeba czasu, aby odpracować braki w nauczaniu wynikające z okresu pandemii i nauki zdalnej. Dodała również, iż licea ogólnokształcące ukierunkowane są na kształcenie przedmiotów ogólnych w przeciwieństwie do szkół technicznych, gdzie wiodącymi przedmiotami są przedmioty zawodowe i techniczne, dlatego też wyniki z egzaminów mogą się różnić. Wśród młodzieży brak jest ponadto motywacji do podjęcia dalszej nauki, co wiąże się z rezygnacją ze studiów, zakładaniem własnych firm i inwestowaniem w umiejętności.
Pan Waldemar Fura jako przykład wskazał na niektórych uczniów, którzy po ukończeniu studiów otrzymali bardzo dobrą pracę.
Pani Urszula Kempińska-Czerwińska, nawiązując do wypowiedzi przedmówcy wskazała, iż są zawody, które nie będą miały problemów ze znalezieniem zatrudnienia. Następnie podziękowała Pani Dyrektor PZEA za przygotowanie materiału.
Pani Stanisława Kuffel powiedziała, że należy pogratulować dyrektorom, że udało się osiągnąć takie wyniki pomimo wielu trudności.
Pani Urszula Kempińska-Czerwińska odniosła się do posiedzenia Komisji Skarg, Wniosków i Petycji, na którym wypracowano wniosek w którym zwrócono się o przygotowanie zestawienia procedur przyjmowania interesantów i skarg w poszczególnych szkołach i placówkach, dla których organem prowadzącym jest Powiat Świecki. Uważa, że ze względu na mnogość procedur w szkołach wykaz dni, w jakich interesanci są przyjmowani jest ogólnie dostępny. Sytuacje, w których petenci nie zostaną przyjęci przez dyrektora szkoły mogą wynikać z różnych przyczyn, a priorytetem są przede wszystkim sprawy edukacyjne.
Pani Barbara Studzińska zapytała, czy w szkole Pani Stanisławy Kuffel obowiązują określone procedury przyjmowania skarg spisanych.
Pani Stanisława Kuffel wyjaśniła, że są to ogólne zasady, nie ma szczegółowych wytycznych w tym zakresie.
Pani Urszula Kempińska-Czerwińska dodała, że każdy dyrektor ma zawarte w statucie, który jest najważniejszym dokumentem szkoły, zapisy dot. załatwiania skarg. Zasugerowała, by takie informacje umieszczać np. na głównej tablicy.
Pani Stanisława Kuffel zaznaczyła, iż w czasie trwania pandemii komunikacja z rodzicami była utrudniona, jednak każdy zainteresowany spotkaniem mógł zapytać, czy może przyjść do szkoły.
Pani Bożena Gaca-Zielińska poinformowała, że wizytator z kuratorium wyjaśnił, iż wystarczające jest umieszczenie informacji o możliwości kontaktu z dyrektorem na tablicy. Dodała, że po zebraniu informacji o procedurach przyjmowania interesantów i skarg w szkołach przekaże je Komisji.
Pani Magdalena Studzińska przedstawiła „Informację o dofinansowaniu wypoczynku letniego i imprez sportowo –kulturalnych” (przedstawiony materiał stanowi załącznik do protokołu).
Do przedstawionego materiału żadnych merytorycznych uwag i zapytań nie zgłoszono.
Na tym zakończono tą część posiedzenia.
Dot. części II wspólnego posiedzenia Komisji Oświaty Kultury, Sportu i Turystyki oraz Komisji Zdrowia, Pomocy Społecznej i Polityki Prorodzinnej Rady Powiatu Świeckiego
Obecni na posiedzeniu członkowie Komisji– wg załączonych list obecności.
Obecni na posiedzeniu goście :
- Pan Józef Gawrych- Kierownik Wydziału Budownictwa i Ochrony Środowiska w Starostwie Powiatowym w Świeciu,
- Pan Franciszek Koszowski- Wicestarosta Powiatu Świeckiego,
- Pan Przemysław Leśniewski- Prezes Zarządu Spółki „Nowy Szpital” Sp. z o.o. w Świeciu,
- Pani Barbara Studzińska- Starosta Powiatu świeckiego,
- Pan Dariusz Woźniak- Skarbnik Powiatu Świeckiego.
Otwarcia posiedzenia dokonała Przewodnicząca Komisji Zdrowia, Pomocy Społecznej i Polityki Prorodzinnej Pani Iwona Manys, która powitała członków Komisji oraz zaproszonych gości. Następnie stwierdziła kworum pozwalające podejmować uchwały przez Komisję oraz przedstawiła porządek obrad, który został przyjęty jednogłośnie w brzmieniu:
- Informacja o funkcjonowaniu Nowy Szpital Sp. z o.o. w Świeciu za rok 2021 i I półrocze 2022 r.
- Informacja o funkcjonowaniu państwowego ratownictwa medycznego na obszarze Powiatu Świeckiego.
- Podsumowanie działań związanych ze zwalczaniem wirusa SARS-COV-2 na terenie Powiatu Świeckiego.
- Analiza materiałów będących przedmiotem obrad Rady Powiatu Świeckiego.
- Sprawy bieżące.
Do pkt. 1 i 2
Pan Przemysław Leśniewski przedstawił „Informację o aktualnej sytuacji finansowej Nowego Szpitala Sp. z o.o. w Świeciu” (przedstawiony materiał stanowi załącznik do protokołu posiedzenia Zarządu z dnia 14.09.2022 r.).
Pani Iwona Manys, nawiązując do medialnej sprawy związanej z umieszczeniem namiotu przy tymczasowym urządzeniu tomografu poprosiła o przedstawienie informacji dot. funkcjonowania systemu triage na Szpitalnym Oddziale Ratunkowym. Zapytała również, czy w związku z brakiem chirurgii dziecięcej i koniecznością odsyłania pacjentów do innych placówek w szpitalu działa dziecięcy oddział ogólny.
Pan Przemysław Leśniewski wyjaśnił, iż w felietonie nie zostały umieszczone jego odpowiedzi, jak również wypowiedzi Pana Skarbnika. Przyjmuje jednak uwagi co do kwestii estetyczno-użytkowej, ale podkreślił, iż pacjenci zostali poinformowani, że sytuacja ta jest tymczasowa. Dodał, iż szpital starał się w ten sposób zapewnić pacjentom ciągłość badań, a sam namiot udało się zamontować przy pomocy Starostwa. W aspekcie sytemu triage na SOR wskazał, iż Nowy Szpital w Świeciu bierze udział w projekcie unijnym, dzięki czemu udało się pozyskać biletomaty. Aktualnie system ten jest aktywny, a każdy pacjent zgłaszający się na Szpitalny Oddział Ratunkowy pobiera bilet, po czym ratownik wyznaczony do stanowiska segregacji medycznej bada go i wpisuje do systemu w celu kwalifikacji do dalszych świadczeń.
Pan Dariusz Woźniak poinformował, że sprawdził funkcjonowanie tego systemu, ale jedno urządzenie było nieczynne. Co do jego sprawności wyjaśnił, że faktycznie po pobraniu biletu pacjent udał się do gabinetu ratownika.
Pan Przemysław Leśniewski zapewnił, że jest to problem techniczny. Dodał, iż pacjenci są kwalifikowani od pomocy natychmiastowej do pomocy odroczonej, która trwa do 8 godzin zaznaczając jednocześnie, że jest to czas na pierwszy kontakt z lekarzem. Zgodnie z rozporządzeniem triage jest ponawiany co godzinę aby sprawdzić, czy stan pacjenta nie pogorszył się. Powiedział również o możliwości odesłania pacjenta do podstawowej opieki zdrowotnej, która w przypadku Nowego Szpitala w Świeciu działa jako nocna i świąteczna opieka zdrowotna. W kontekście pediatrii poinformował, że funkcjonuje tylko oddział ogólno-pediatryczny, ale w sytuacjach zagrożenia życia lekarze zobowiązani są do udzielenia pomocy. W innych przypadkach (tj. z zakresu chirurgii i ortopedii dziecięcej) pacjenci przekierowywani są do innych szpitali.
Pan Dariusz Woźniak uważa, że jest to jeden ze słabszych obszarów Nowego Szpitala, również w kwestii komunikacji z rodzicami, która powinna opierać się na większej empatii. Rozumie jednak, że przez brak kontraktu na chirurgię dziecięcą nie można podejmować działań, ale należałoby usprawnić przepływ informacji.
Pani Barbara Studzińska zapytała, czy kiedykolwiek w Nowym Szpitalu funkcjonowała chirurgia dziecięca.
Pan Przemysław Leśniewski odparł, że w dawnych czasach chirurgia podzielona była na męską, żeńską i dziecięcą.
Pan Grzegorz Goral nawiązał do wypowiedzi Pana Przemysława Leśniewskiego, w których wskazywał on na bardzo dobrą współpracę Powiatu Świeckiego z Nowym Szpitalem. Liczył, że w związku z tym szpital wesprze Powiat w realizacji inwestycji związanej z remontem parkingu, przekazując na ten cel 300 000 złotych.
Pan Przemysław Leśniewski odrzekł, że Radny nie przeliczył się ponieważ zdecydowano, że Spółka pokryje wszelkie koszty związane z dodatkowymi robotami.
Pan Dariusz Woźniak powiedział, że podczas Rady Nadzorczej na której przyjmowany był plan finansowy odrzucono wniosek o przekazanie dofinansowania. Po rozważeniu zapadła jednak pozytywna decyzja i za kwotę 150 000 złotych Spółka sfinansowała roboty dodatkowe.
Pan Grzegorz Goral odparł, że miło słyszeć o współpracy Powiatu z Nowym Szpitalem.
Pan Franciszek Koszowski dodał, że zakres robót dodatkowych nie był zamykany aż do zakończenia inwestycji.
Pan Dariusz Wolski zapytał, czy Szpital zatrudnił dodatkowy personel na Szpitalnym Oddziale Ratunkowym w celu zapewnienia płynności, ponieważ zdarzały się sytuacje, w których pacjenci czekali ok. 8-10 godzin. Poprosił także o wyjaśnienie i podanie podstawy prawnej, wg której karetka nie zawozi pacjenta do szpitala, w którym leczył się wcześniej.
Pan Przemysław Leśniewski wyjaśnił, że Nowy Szpital jest tylko operatorem, który zabezpiecza samochody, miejsca pod stacje czy ratowników medycznych. Pacjent dzwoni do Centrum Powiadamiania Ratunkowego, a dyspozytor medyczny będący pracownikiem Urzędu Wojewody Kujawsko-Pomorskiego decyduje, jaka karetka i w jakim kodzie zostanie wysłana. Ratownicy po dojechaniu na miejsce zdarzenia badają pacjenta i powiadamiają dyspozytora medycznego o sytuacji, a on z kolei podejmuje decyzję, gdzie należy odwieźć pacjenta. Zapewnił jednak, że informacja dot. organizacji pracy Państwowego Ratownictwa Medycznego zostanie udzielona na piśmie. Jeżeli chodzi o kwestie związane z SOR-em, obecnie organizacja pracy ustabilizowała się pod względem lekarskim i zespołu pielęgniarsko-ratowniczego, a aktualna liczba osób jest wystarczająca do zapewnienia opieki pacjentom. Rozporządzenie Ministra Zdrowia stanowi o zapewnieniu adekwatnej ilości personelu do ilości zgłaszanych się pacjentów (kserokopia przekazanego radnemu pisma znak OR-ZD.8023.40.2022 z dnia 11 października 2022 r. w załączeniu).
Pan Dariusz Wolski wspomniał o lekarzach z Ukrainy, których często pacjenci nie rozumieją.
Pan Przemysław Leśniewski stwierdził, że obecna organizacja pracy jest optymalna. Personel medyczny pochodzący ze wschodniej granicy pracuje w szpitalu od wielu miesięcy, stąd też osoby te wdrożyły się w działalność placówki i nauczyły się języka polskiego.
Pan Dariusz Woźniak, w kontekście organizacji pracy powiedział, że na dyżurze obecnych jest 2 lekarzy, z których jeden jest lekarzem ogólnym a drugi zabiegowym (nigdy nie jest tak, że jest to 2 cudzoziemców), dlatego w sytuacji, gdzie na zabieg czeka duża ilość pacjentów wydawać się może, że drugi lekarz nic nie robi. Dodał również, iż od pewnego czasu lekarzowi cudzoziemcowi towarzyszy tzw. asystent- student 6 roku kierunku medycznego.
Pan Przemysław Leśniewski zaznaczył, że mieli oni zapewnione kursy językowe.
Pan Dariusz Woźniak odparł, że w Radzie Nadzorczej szpitala bardzo często poruszany był temat związany z brakiem lekarzy i możliwości pozyskania ich z zagranicy. Pozytywnie ocenił działania Zarządu dot. zatrudnienia tak dużej liczby lekarzy z Ukrainy czy Białorusi, dzięki czemu Nowy Szpital w Świeciu był jedną z nielicznych placówek, który nie zamknął żadnego oddziału z uwagi na brak lekarzy.
Pan Franciszek Koszowski na przykładzie wizyty na SOR potwierdził, iż nie ma problemów, aby porozumieć się z lekarzami np. z Białorusi.
Pan Marek Mazurek stwierdził, że po raz kolejny ma wrażenie, iż w sprawozdaniu z działalności Nowego Szpitala brakuje działu dot. wynagrodzeń, co w funkcjonowaniu placówki jest bardzo istotne.
Pan Przemysław Leśniewski odpowiedział, że najważniejszym załącznikiem byłaby ustawa o kształtowaniu wynagrodzeń pracowników w podmiotach leczniczych.
Pan Marek Mazurek powiedział, że wynagrodzenia w szpitalu są istotnym elementem.
Pan Przemysław Leśniewski wyjaśnił, że zostały wypłacone wynagrodzenia za lipiec wg nowej siatki płac, która jest korzystniejsza dla pracowników. Zostało także zawarte porozumienie z Ogólnopolskim Związkiem Pielęgniarek i Położnych działającym w Nowym Szpitalu.
Pan Marek Mazurek podkreślił, że takich informacji zabrakło. Następnie odnosząc się do struktury zatrudnienia w której jest bardzo dużo umów zleceń zapytał, na jakie okresy są one zawierane.
Pan Przemysław Leśniewski wytłumaczył, że umowy zlecenia są zawierane na okres nie dłuższy niż 1 rok. Na koniec czerwca br. największa liczba umów zlecenia dot. pielęgniarek i położnych. Wynika to z faktu, iż pielęgniarki mające umowę o pracę w innych placówkach przychodzą na kilka dyżurów w miesiącu aby dorobić. Podkreślił, że nie jest to pomijanie umów o pracę, a pójście na rękę pracownikom.
Pan Dariusz Wolski zwrócił się z prośbą, aby nie zapominać o paniach salowych, które wykonują ciężką pracę.
Pan Przemysław Leśniewski odparł, że usługi sprzątające świadczy zewnętrzna firma, natomiast obsługą oddziałów zajmują się pielęgniarki i opiekunowie medyczni, których wynagrodzenie kształtuje ustawa o najniższym wynagrodzeniu.
Do pkt. 3
Wobec wcześniejszego zapoznania się z materiałem, który w formie elektronicznej został przesłany członkom Komisji, w punkcie tym nikt nie zabrał głosu.
Do pkt. 4
Pan Dariusz Woźniak przedstawił projekt uchwały Rady Powiatu Świeckiego w sprawie zmiany budżetu Powiatu Świeckiego na rok 2022 (przedstawiony materiał stanowi załącznik do protokołu posiedzenia Zarządu z dnia 07.09.2022 r.).
Pani Urszula Kempińska-Czerwińska zapytała, czy jest jakakolwiek orientacja, czy środki z subwencji oświatowej są wystarczające.
Pan Dariusz Woźniak odpowiedział, że środki te są wystraczające.
Pani Urszula Kempińska-Czerwińska zadała pytanie, czy wszystkie placówki oświatowe mają zapewnionych psychologów.
Pan Dariusz Woźniak odparł, że nie posiada wiedzy w tym zakresie.
Do pkt. 5
W sprawach bieżących nikt nie zabrał głosu.
Na tym posiedzenie zakończono.
Protokolant:
Katarzyna Kwaśnik
Biuro Rady
Przewodnicząca Komisji
Oświaty, Kultury, Sportu i Turystyki
(Urszula Kempińska-Czerwińska)
Przewodnicząca Komisji
Zdrowia, Pomocy Społecznej i Polityki Prorodzinnej
(Iwona Manys)
Informacje
wytworzono: | data: 00:00 04.10.2022 | przez: Katarzyna Kwaśnik | |
wprowadzono: | data: 12:23, 24.10.2022 | przez: Katarzyna Kwaśnik | |
udostępniono: | data: 12:23, 24.10.2022 | przez: Katarzyna Kwaśnik | |
zmodyfikowano: | data: 12:23, 24.10.2022 | przez: Katarzyna Kwaśnik | |
osoba odpowiedzialna: | Iwona Karolewska | ||
podmiot udostępniający: | Starostwo Powiatowe w Świeciu |
Rejestr zmian
utworzono: | data: 12:23, 24.10.2022 | przez: Katarzyna Kwaśnik | Protokół wspólnego posiedzenia Komisji Oświaty, Kultury, Sportu i Turystyki oraz Komisji Zdrowia, Pomocy Społecznej i Polityki Prorodzinnej Rady Powiatu Świeckiego z dnia 16 września 2022 r. |