Dot. części I posiedzenia Komisji Oświaty, Kultury, Sportu i Turystyki
Obecni na posiedzeniu członkowie Komisji Oświaty, Kultury, Sportu i Turystyki – wg załączonej listy obecności.
Obecni na posiedzeniu goście :
1. Bożena Gaca-Zielińska – Dyrektor Powiatowego Zespołu Ekonomiczno-Administracyjnego w Świeciu,
2. Iwona Karolewska – Sekretarz Powiatu,
3. Franciszek Koszowski – Wicestarosta Świecki,
4. Barbara Studzińska – Starosta Świecki.
Otwarcia posiedzenia dokonała Przewodnicząca Komisji Oświaty, Kultury, Sportu i Turystyki Pani Urszula Kempińska-Czerwińska, która powitała członków Komisji oraz zaproszonych gości. Następnie stwierdziła kworum pozwalające podejmować uchwały przez Komisję oraz przedstawiła porządek obrad, który został przyjęty jednogłośnie w brzmieniu:
1. Sprawozdanie z wyników egzaminów maturalnych, zawodowych w szkołach, dla których Powiat jest organem prowadzącym.
2. Informacja o dofinansowaniu wypoczynku letniego i imprez sportowo-kulturalnych.
Do pkt. 1
Pani Bożena Gaca-Zielińska przedstawiła Sprawozdanie z wyników egzaminów maturalnych, zawodowych w szkołach, dla których Powiat jest organem prowadzącym (materiał stanowi załącznik do protokołu).
Pani Urszula Kempińska-Czerwińska zauważyła, że procedura przeprowadzenia egzaminu maturalnego była w tym roku inna ze względu na pandemię, przez co uczniowie mieli trochę łatwiej, np. nie było egzaminu ustnego tylko pisemne.
Pan Ryszard Pacek powiedział, że materiały są zawsze bardzo dobrze przygotowane przez Dyrektora PZEA, można dokonać analizy porównując wyniki do tych uzyskiwanych w latach poprzednich i wyciągnąć wnioski. Natomiast w kwestii samych wyników matur nie chciał się wypowiadać, ponieważ przyczyn niskiej zdawalności matur jest dość dużo. Zaznaczył, że wie jak pandemia wpłynęła na zdawalność egzaminów. Stwierdził, że dodatkowe przedmioty, które tak nisko wypadły, także miały wpływ na przyjęcia na studia wyższe, zwłaszcza na uczelnie medyczne, gdzie wymagane były przedmioty takie jak chemia, biologia. Dodał, że nie chce mówić o przyczynach takiej sytuacji, ponieważ nie chce oceniać nauczycieli, dyrektorów.
Pani Stanisława Kuffel podkreśliła, że problem z przedmiotami takimi jak biologia, matematyka, fizyka jest od lat i to nie tylko w naszym regionie, ale w całej Polsce. Ostatnio słyszała, że na jednej z uczelni studia magisterskie na kierunku fizyka ukończyło tylko czterech studentów, w związku z tym w niedługim czasie problemem będzie pozyskanie nauczycieli przedmiotów ścisłych. Zwróciła uwagę na bardzo słabe wyniki egzaminów z przedmiotów na poziomie rozszerzonym, bądź w ogóle brak zainteresowania zdawaniem matury z przedmiotów ścisłych, nad czym ministerstwo nauki powinno popracować, ponieważ specjaliści są potrzebni. Powiedziała, że nie widać skutków prowadzenia rozszerzonych czy dodatkowych zajęć dla uczniów, a uważa za błąd, że dokładane są kolejne zajęcia wyrównawcze, rozwijające, sportowe. Porównała, że dorosła osoba pracująca ma 8 godzin pracy i wraca do domu zmęczona, a dziecko wraca po nawet 10 godzinach i musi się przygotować na drugi dzień na zajęcia, a gdzie czas na pasje. Powiedziała, że uczniowie nie tylko w szkołach podstawowych czy średnich gorzej się uczą, bo na uczelniach wyższych jest jeszcze gorsza sytuacja, ponieważ liczy się tylko student po to, aby wydział nie został zamknięty. Zauważyła, że przez dużą liczbę zajęć dodatkowych, na których uczniowie nie koniecznie zyskają, wypalą się także nauczyciele, co prawda zarobią więcej, ale potem stracą na wizyty u psychologa, na leczenie, na psychiatrę.
Pani Urszula Kempińska-Czerwińska stwierdziła, że osób pracujących w oświacie od lat nikt nie słucha, gdy zgłaszają problemy związane z konstrukcją podstawy programowej. Wspomniała, że kiedyś ministerstwo edukacji udostępniało na stronie internetowej zakładkę, gdzie można było zostawiać opinie. Powiedziała, że bardzo długo przekazywała w ten sposób swoje spostrzeżenia, obserwacje, jednak nikt nie wyciągnął wniosków z przedstawionych tam informacji. Dodała, że każda kolejna reforma podstawy programowej dokładała zajęć a nie ujmowała, ponieważ ostatnia reforma dołożyła godzin, zwłaszcza widać to w klasach 7-8. Wskazała także na przeładowanie materiału oraz brak spójności, ciągłości pomiędzy kolejnymi etapami nauki, nikt się nad tym nie pochyla i uczenie dzieci wygląda byle jak, dlatego takie są wyniki. Powiedziała, że z własnej perspektywy wie, jak późno zwrócono uwagę na fakt, że nauczyciele nie mają czasu na przerobienie z uczniami historii współczesnej w szkołach podstawowych i średnich. W związku z tym był pomysł, żeby dołożyć dodatkową godzinę historii, właśnie na historię współczesną. Jej zdaniem powinno się zweryfikować podstawę programową, ponieważ z wielu tematów można byłoby zrezygnować i zupełnie inaczej podstawę skonstruować. Stwierdziła, że osoby zasiadające w ministerstwie posiadają wiedzę, ale nie ma pewności czy są oni praktykami znającymi środowisko szkolne czy raczej podchodzą do tematu naukowo i myślą, że dzieci mają najlepszą zdolność przyswajania wiedzy, więc należy naładować ich wiedzą. Ponadto z jej obserwacji wynika, że uczniowie nabrali negatywnego podejścia do nauki i nie przejmują się uważając, że jakoś to będzie, co prawda nie wszyscy, ale ogólnie tak się to kształtuje. Dodatkowo przez ogrom i natłok materiału zniechęcają się do nauki. Z drugiej strony patrząc na nauczycieli, którzy lecą z materiałem jak szaleni, gdzie nie ma czasu na utrwalenie, na powtórki, co generuje mechanizm błędnego koła. Uważa, że nie bierzemy przykładu z innych państw, które prowadzą system nauczania lepiej i osiągają z tego wymierne efekty, przez co ma wrażenie, że w szkolnictwie panuje chaos, co widoczne jest w przedstawionych wynikach. Zapytała radnych czy także mają takie odczucia.
Pan Waldemar Fura uzupełniając wypowiedź Pani Urszuli Kempińskiej-Czerwińskiej zaobserwował, że od lat 90 XX wieku naukowcy współpracujący z ministerstwem edukacji zaproponowali, aby program nauczania w szkołach podstawowych oraz ponadpodstawowych odzwierciedlał aktualny stan wiedzy z poszczególnych dziedzin, takich jak matematyka, język polski, historia, fizyka, chemia itd. Dodał, że o ile wcześniejsze programy nauczania miały racjonalną ciągłość, np. w programie nauczania fizyki czy matematyki pojawiała się pewna teoria, która była spójna, zapewniała logiczny związek pomiędzy poszczególnymi działami, partiami materiału, to później zaczęto uczyć pamięciowo poprzez algorytmy począwszy od klas 1-3.
Pani Barbara Studzińska zauważyła, że może to jest właśnie przyczyną problemów uczniów z przyswojeniem wiedzy w zakresie przedmiotów ścisłych.
Pan Waldemar Fura potwierdził, że przez te wszystkie lata nie zmieniono reguł tworzenia programów nauczania, np. matematyki. Powiedział, że analizował program nauczania fizyki, gdzie pojawiały się różne tematy z poszczególnych działów bez związku między nimi, a w konsekwencji uczeń był zmuszony do pamięciowej nauki. Podkreślił, że brakowało prowadzenia wiedzy w postaci pewnych związków przyczynowo-skutkowych, pokazania zasad działania fizyki. Podobnie wyglądała sytuacja także w przypadku innych przedmiotów biologii, geografii, a obecnie to co obserwujemy wynika właśnie z tych działań.
Pani Urszula Kempińska-Czerwińska dodała, że kiedyś fizyka zaczynała się w klasie 6 i materiał był rozłożony na 3 lata. Natomiast obecnie materiał jest realizowany od klasy 7 i tak jak mówi Pan Waldemar Fura jest to materiał wyrywkowy, którego jest dużo więcej a jest rozłożony na 2 lata. Podkreśliła, że przy tak skonstruowanej podstawie programowej naprawdę jest bardzo trudno przygotować uczniów, nie tyle do egzaminów, co do kontynuacji nauki, ponieważ zarówno szkoły średnie jak i uczelnie wyższe zgłaszają, że młodzież nie ma odpowiedniego przygotowania.
Pan Waldemar Fura uzupełnił, że strasznym błędem podczas reformy gimnazjalnej, było założenie realizacji podstawy programowej w układzie liniowym, a nie w układzie polegającym na wracaniu do już przekazanej wiedzy i rozszerzaniu jej, czego skutek końcowy nauczania dla uczniów jest opłakany.
Pani Urszula Kempińska-Czerwińska powiedziała, że także nauczycieli przygotowuje się do takiego sposobu uczenia, ponieważ zauważyła, że młodzi nauczyciele właśnie w ten sposób uczą. Czyli tak zostali przygotowani przez swoje uczelnie i taki styl edukacji prowadzą w szkołach, przez co zarówno nauczyciel i uczeń nie osiągają właściwego efektu.
Pan Waldemar Fura zauważył, że system edukacji działa w ten sposób, że wewnątrz siebie ukrywa całą tą sytuację, ponieważ do niego dopasowane są egzaminy, rodzaje zadań.
Pani Stanisława Kuffel podkreśliła, że kiedyś jeden elementarz wystarczył do nauki dzieci w klasach 1-3, ponieważ uczył zarówno nauczyciela i uczniów myślenia. Następnie odniosła się do ograniczenia liczby znaków jakich uczeń może użyć na maturalnym egzaminie pisemnym, podając jako przykład uczennicę, która będąc laureatką ogólnopolskiego konkursu języka polskiego, nie zdała matury, ponieważ nie zmieściła się w określonych ramach. To pokazuje, że preferowany jest sposób uczenia schematycznego, dostosowanego pod sztywne wymogi egzaminów, gdzie nie dopuszcza się twórczej pracy uczniów.
Pani Urszula Kempińska-Czerwińska powiedziała, że przeanalizowała wyniki egzaminów i porównując Województwo Kujawsko-Pomorskie do wyników średnich krajowych, stwierdziła, że od paru lat wypada ono słabo. Wskazała, że nie bez znaczenia dla osiągniętych wyników ma poziom danego rocznika uczniów, który raz jest mocniejszy a raz słabszy, ale nie do końca można się tym sugerować. Podkreśliła, że ważniejszy jest efekt uczenia, a egzamin i procentowe wyniki tego nie obrazują, dlatego należałoby zmierzyć edukacyjną wartość dodaną, która pokazuje przyrost faktycznej wiedzy ucznia, np. poprawienie oceny z danego przedmiotu o jeden stopień. Podkreśliła, że to jest właśnie wartość dodana i efekt uczenia, a szkoły wykonują specjalistyczne badania sprawdzające te wskaźniki. Odnosząc się do egzaminów zawodowych w technikach powiedziała, że są one trudne, i wymagają zaangażowania zarówno ucznia jak i szkoły w przygotowanie się do ich zaliczenia. Następnie wskazała, że za 3 lata rozpocznie się problem związany ze zmniejszeniem się populacji, przez co będzie mniej oddziałów w szkołach. Dlatego też dyrektorzy szkół powinni już teraz myśleć nad tym, jak utrzymać obecną kadrę, jak wykorzystać danego nauczyciela m.in. kierując na zdobywanie dodatkowych kwalifikacji. Podsumowując powiedziała, że szkoły, których organem prowadzącym jest Powiat Świecki są na wysokim poziomie, dobrze wyposażone, wyremontowane, więc baza edukacyjna jest i należy jedynie dostosować się do nowych warunków.
Do pkt. 2
Pani Iwona Karolewska przedstawiła Informację o dofinansowaniu wypoczynku letniego i imprez sportowo-kulturalnych (materiał stanowi załącznik do protokołu).
Pan Waldemar Fura powiedział, że materiał został kompleksowo przygotowany.
Pani Stanisława Kuffel stwierdziła, że widać aktywność i zaangażowanie powiatu.
Pani Iwona Karolewska dodała, że powiat często udziela stosunkowo niewielkiego wsparcia finansowego wydarzeniom o szerokim zasięgu, organizowanym na terenie powiatu, np. na Festiwal Blues na Świecie powiat przekazał kwotę 1000 zł dotacji, będąc przy tym partnerem wydarzenia oraz wymagając jednocześnie umieszczania logo powiatu czy wyświetlania filmu promującego powiat podczas trwania festiwalu. Powiedziała, że przy skromnych nakładach finansowych jakimi powiat dysponuje w zakresie promocji, podejmowane są liczne działania, np. wspieranie wydarzeń, wszelkiego rodzaju wydawnictw, aby logo powiatu było w jak największym stopniu rozpowszechnione.
Pani Urszula Kempińska-Czerwińska wspomniała o książce Pani Danielewicz, której wydanie powiat dofinansowywał.
Pani Iwona Karolewska potwierdziła, że przekazano na ten cel dotację w kwocie 3 tys. zł.
Pani Urszula Kempińska-Czerwińska podziękowała za przygotowanie i przedstawienie materiału.
Na tym zakończono tą część posiedzenia.
Dot. części II posiedzenia Komisji Oświaty, Kultury, Sportu i Turystyki oraz Komisji Zdrowia, Pomocy Społecznej i Polityki Prorodzinnej
Obecni na posiedzeniu członkowie Komisji Oświaty, Kultury, Sportu i Turystyki oraz Komisji Zdrowia, Pomocy Społecznej i Polityki Prorodzinnej – wg załączonych list obecności.
Obecni na posiedzeniu goście :
1. Józef Gawrych – Kierownik Wydziału Budownictwa i Ochrony Środowiska,
2. Franciszek Koszowski – Wicestarosta Świecki,
3. Adam Meller – Dyrektor Powiatowego Zarządu Dróg w Świeciu
4. Barbara Studzińska – Starosta Świecki,
5. Dariusz Woźniak – Skarbnik Powiatu.
Otwarcia posiedzenia dokonała Przewodnicząca Komisji Oświaty, Kultury, Sportu i Turystyki Pani Urszula Kempińska-Czerwińska, która powitała członków Komisji oraz zaproszonych gości. Następnie stwierdziła kworum pozwalające podejmować uchwały przez Komisję oraz przedstawiła porządek obrad, który został przyjęty jednogłośnie w brzmieniu:
3. Analiza materiałów będących przedmiotem obrad Rady Powiatu, w tym:
4. Podsumowanie działań związanych ze zwalczaniem wirusa SARS-Cov-2 na terenie powiatu świeckiego.
5. Sprawy bieżące.
Do pkt. 3
Pani Urszula Kempińska-Czerwińska powiedziała, że temat dotyczący Podsumowania działań związanych ze zwalczaniem wirusa SARS-Cov-2 na terenie powiatu świeckiego zostanie zreferowany przez Pana Zbigniewa Semaru na sesji Rady Powiatu, który przekazał informację o możliwości przekazywania ewentualnych pytań do Biura Rady.
Pan Franciszek Koszowski rozpoczynając omawianie Projektu programu przebudowy dróg i budowy ścieżek rowerowych powiatu świeckiego na lata 2023-2029 (projekt programu stanowi załącznik do protokołu posiedzenia Zarządu Powiatu z dnia 30 sierpnia 2021 r.) powiedział, że jego opracowania dokonał zespół w składzie Pan Franciszek Koszowski, Pan Dariusz Woźniak oraz Pan Adam Meller powołany przez Starostę Panią Barbarę Studzińską, w uzgodnieniu z Wójtami Gmin. Pierwszym krokiem było przekazanie wójtom zestawienia dróg proponowanych do przebudowy, a następnie dwukrotny objazd wszystkich gmin w celu zebrania ustaleń. Zaznaczył, że kolejno Pan Adam Meller dokonał skosztorysowania poszczególnych zadań wg cen dzisiejszych, natomiast Pan Dariusz Woźniak rozmieścił te zadania w czasie wg możliwości finansowych wymaganych do ich realizacji. Podkreślił, że ten program jest bardzo ambitny, ale czy uda się go w takim czasie zrealizować, zależy od zgodnego z planem pozyskania środków z budżetu Państwa oraz zadeklarowanego udziału gmin. Należy mieć także na uwadze, że mogą nastąpić przesunięcia, jeśli nie uda się pozyskać środków zewnętrznych bądź zmniejszą się dochody powiatu. Wskazał, że zgodnie z tym, że co roku do Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg powiat składał 3 wnioski przy 2,8 mln wkładu własnego, więc w programie drogowym przyjęto podobne założenia na lata następne. Następnie wymienił źródła finansowania programu drogowego:
-dotacje z gmin w ramach partnerstwa publicznego
-dotacje z budżetu Państwa: Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg, Programu Inwestycji Strategicznych: Polski Ład
-środki z Unii Europejskiej w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego WK-P,
-dotacje z Unii Europejskiej w ramach KPO,
-rezerwa subwencji ogólnej na przebudowę obiektów inżynierskich,
-darowizny od partnerów prywatnych,
-środki z nadleśnictw, ochrony środowiska,
-finansowanie zwrotne z funduszu ochrony środowiska poprzez transfer środków finansowych do gmin,
-instrumenty finansowania zwrotnego typu kredyt oraz obligacje komunalne.
Wskazał, że nowy program przebudowy dróg powiatu świeckiego skonstruowano biorąc pod uwagę określone założenia:
– średnioroczna maksymalna wielkość środków własnych możliwych do przeznaczenia na inwestycje drogowe w latach 2023-2029 wynosi 2,8 mln zł
– dotacje celowe z gmin wynikają z deklaracji złożonych przez burmistrzów i wójtów poszczególnych gmin wchodzących w skład powiatu przy założeniu finansowania wkładu własnego w proporcji 50/50 przy czym ostateczna proporcja ustalona zostanie do wartości inwestycji po przetargu
– zaplanowano jedno zadanie inwestycyjne przy wsparciu środkami z UE z RPO Województwa Kujawsko-Pomorskiego na lata 2021-2027, które uwzględnia priorytet połączenia z korytarzem TEN-T
– zaplanowano do pozyskania średniorocznie dotacje na trzy zadania z Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg, co wynika z doświadczeń w pozyskiwaniu środków z różnych rządowych programów drogowych przez powiat świecki w latach 2010-2021
– budowę ścieżek rowerowych zaplanowano w trzech modelach: ścieżki przebiegające przez minimum dwie gminy – wniosek o dofinansowanie składa powiat, ścieżki przebiegające przez jedną gminę – wniosek o dofinansowanie składa gmina po uprzednim przekazaniu gminie w zarządzanie tego odcinka, ścieżki budowane wraz z przebudową drogi – wniosek o dofinansowanie składa powiat.
Podkreślił, że powiat w głównej mierze skupia się na zrealizowaniu zadań dotyczących dróg, natomiast warunkiem wpisania do programu drogowego budowy ścieżek rowerowych był wskazany wyżej schemat uzależniający wybór wnioskodawcy od lokalizacji danej ścieżki.
Kolejno powiedział, że biorąc pod uwagę powyższe założenia przedstawiony program przewiduje, że w latach 2023-2029:
– przebudowanych zostanie 155 km dróg
– powstanie nowych 3,5 km dróg
– zostanie wybudowanych 95 km ścieżek rowerowych
– szacunkowy koszt programu wyniesie 187,95 mln zł
– środki własne przeznaczone z budżetu wyniosą 19,965 mln zł
– finansowanie dłużne wyniesie 16,5 mln zł
– powiat pozyska z gmin kwotę 36,465 mln zł
– powiat pozyska z UE kwotę 31,67 mln zł
– powiat pozyska środki z budżetu państwa w wysokości 83,35 mln zł.
Następnie powiedział, że tak skonstruowany program niesie za sobą szereg ryzyk, które mogą powodować odchylenia od planu, a są to:
– pogorszenie sytuacji gospodarczej w kraju, a w konsekwencji obniżenie wielkości środków własnych możliwych do wyasygnowania z budżetu powiatu, (przy zapewnieniu subwencji wyrównawczej czy inwestycyjnej)
– zmiany w systemie podatkowym powodujące obniżenie dochodów własnych powiatu, w szczególności udziałów w PIT, (przy zwiększeniu udziałów w CIT). Zauważył, że wyrównaniem tych dwóch obniżeń jest Program Inwestycji Strategicznych: Polski Ład, gdzie udział własny w dotowanych inwestycjach będzie wymagany na poziomie tylko 5 %.
– nakładanie na powiat nowych zadań bez zapewnienia adekwatnych środków na realizacje
– nieuwzględnienie w budżecie UE w ramach RPO Województwa Kujawsko-Pomorskiego na lata 2021-2027 jedynego zaplanowanego zadania przez Powiat Świecki
– nie uzyskanie przez powiat dotacji z konkursów w ramach rządowych programów dotacyjnych
– nie uzyskanie dofinansowania na program budowy ścieżek rowerowych w ramach Krajowego Planu Odbudowy
– wycofanie się gmin z założonego dofinansowania, chociaż na dziś wszystkie gminy potwierdzają swój udział finansowy w zaplanowanych inwestycjach.
Dodał, że poszczególne ryzyka będą na bieżąco monitorowane i co roku przedstawiane Radzie Powiatu Świeckiego przy okazji sprawozdania z wykonania budżetu oraz Raportu o stanie powiatu.
Kontynuując powiedział, że w program drogowy określa 44 przedsięwzięcia i powiat już złożył pierwsze wnioski o dofinansowanie do Krajowego Planu Odbudowy, w ramach którego do podziału w skali kraju będzie kwota 20 mld zł, a wszystkich wniosków zostało złożonych na 90 mld zł. Podkreślił, że jest to program z ambitnymi założeniami, ale możliwy do zrealizowania, ponieważ patrząc na kończący się obecny program, także były pewne obawy czy zostanie on zrealizowany. Zaznaczył, że koszty które są uwzględniane w projektowanym programie, który Zarząd Powiatu zatwierdził, są cenami obowiązującymi na dzień dzisiejszy, natomiast zostało powiedziane, także na spotkaniach z wójtami, że do realizacji będą uwzględniane kwoty po przetargu ogłoszonym na zadanie w danym roku.
Następnie nawiązując do petycji mieszkańców Gminy Pruszcz w sprawie budowy ścieżki rowerowej z Pruszcza do Niewieścina, powiedział, że w związku z tym, że jest to ścieżka zlokalizowana na terenie jednej gminy, zostało uzgodnione z Wójtem Gminy Pruszcz, że to zadanie zostanie wpisane do programu drogowego jako kolejne zadanie gminy. Kolejno przeszedł do wniosku złożonego przez Radnego Wiesława Bagniewskiego o zmianę przebiegu ciągu pieszo-rowerowego z Drzycimia do Gródka. Poinformował, że uzgodniono z Wójtem Gminy Lniano oraz Wójtem Gminy Drzycim, że zachowana zostanie pierwotnie ustalona trasa, ponieważ do zakładów pracy w Jastrzębiu dojeżdżają mieszkańcy Lniana i Drzycimia, w związku z czym wójtowie widzą potrzebę pozostawienia takiego przebiegu ciągu pieszo-rowerowego. Powiedział, że ponadto uzgodniono także z wójtami i burmistrzami wszystkich 11 gmin, że przejmą oni utrzymanie ścieżek rowerowych oraz chodników wybudowanych w ramach programu drogowego, co zostanie zapisane w porozumieniach z gminami dotyczącymi realizacji tych zadań w poszczególnych latach.
Stwierdził, że program przebudowy dróg i budowy ścieżek rowerowych powiatu świeckiego na lata 2023-2029 jest dużym wyzwaniem. Podkreślił, że wymagał on wielu spotkań, w celu omówienia zestawienia dróg powiatowych wskazanych do przebudowy, które zostało przekazane także Radnym oraz Wójtom. Natomiast z tego zestawienia wybrano te drogi, których realizacja jest najpotrzebniejsza, ponieważ łączy poszczególne gminy powiatu, bądź odbywa się na nich komunikacja autobusowa. Podsumowując powiedział, że jeżeli ten program drogowy będzie zrealizowany, to przy obecnym już dobrym stanie dróg, będzie można powiedzieć że stan dróg powiatowych jest bardzo dobry i zwrócił uwagę, że w tym programie są uwzględnione także drogi, które były już wcześniej wykonywane, a teraz wymagają jedynie remontu. Dodał, że mimo ryzyk związanych m.in. ze zmianami finansowania samorządów, o czym powie Skarbnik, uważa że nawet jeśli nastąpiłyby przesunięcia czy opóźnienia, to ważna będzie kolejność realizowania inwestycji. Nawiązując do wypowiedzi Starosty na wspólnym posiedzeniu komisji, że program będzie w dużej mierze realizowany prze radę następnej kadencji, która może dokonać w nim zmian, powiedział, że z własnego doświadczenia wie, że większość radnych danej kadencji zostaje w radzie, i ma nadzieję, że ta większość będzie opoką zapewniającą realizację programu drogowego, w takiej wersji, w jakiej został on przyjęty. Zauważył, że program drogowy na lata 2013-2021, gdzie podczas przyjmowania Starostą była Pani Marzena Kempińska, kolejno on sam, a teraz jest to Pani Barbara Studzińska, nie uległ zmianie i został w takim kształcie wykonany jak został przyjęty. Dlatego życzyłby wszystkim, aby został on zrealizowany, ponieważ dróg na terenie powiatu przybywa, a dla osób które kontestują tempo realizacji inwestycji, zaproponował, aby wyjechały poza Powiat Świecki i porównały jakie drogi są w innych powiatach. Następnie przekazał głos Dyrektorowi Powiatowego Zarządu Dróg, aby dokonał przedstawienia informacji na temat etapu skosztorysowania zadań do programu przebudowy, które zostały zaplanowane w różnej konfiguracji finansowej w zależności od rodzaju prac do wykonania.
Pani Urszula Kempińska-Czerwińska podziękowała Wicestaroście i pochwaliła materiał, który został radnym przekazany, gdzie wszystko zostało szczegółowo zobrazowane. Następnie przekazała głos Panu Adamowi Mellerowi.
Pan Dariusz Wolski zapytał Pana Franciszka Koszowskiego czy podczas spotkań z wójtami pojawiły się nowe propozycje, okoliczności, które nie zostały uwzględnione.
Pan Franciszek Koszowski odpowiedział, że były np. dwie sytuacje, gdzie początkowo droga przebiegająca przez dwie gminy Świekatowo-Bukowiec oraz Warlubie-Dragacz, została zgłoszona do programu drogowego tylko przez jednego wójta, dopiero po rozmowach uzgadniano, że będzie ona realizowana na całej długości w obu gminach. Dlatego podkreślił, że sukcesem jest przyjęcie takich ustaleń, dzięki czemu przebudowywane są całe odcinki dróg. Następnie powiedział o drogach wojewódzkich przejętych od Marszałka, które patrząc z perspektywy czasu, gdyby nie ich przejęcie, nie zostałyby zrobione, gdzie do wykonania jest już tylko odcinek o długości 6 km Osie-Warlubie, który zostanie dokończony w przyszłym roku, zapewniając alternatywny dojazd do drogi S5.
Pan Grzegorz Goral zapytał czy ryzyko wskazane przez Wicestarostę w postaci wycofania się gmin z założonego dofinansowania jest realne, tzn. czy podczas realizacji zadań w kolejnych latach jest możliwe, że gmina wycofa się z inwestycji, a w tym czasie mogłoby być zrobione inne zadanie oraz czy gmina poniesie karę za to, że utracone zostały fundusze.
Pan Franciszek Koszowski wyjaśnił, że zostało to określone jako ryzyko, natomiast wszystkie gminy zadeklarowały, że swój udział wniosą, jednak niczego nie można wykluczyć, dlatego też jest to przypisane. Natomiast nie ma podstaw do dywagacji nad tym, ponieważ gminy mają zaplanowane inwestycje przy określonych możliwościach finansowych. Zauważył, że przy konstruowaniu programu wzięto pod uwagę udział finansowy gmin w poszczególnych latach oraz wkład własny powiatu a także uwzględniono możliwość pozyskania środków zewnętrznych. Zwrócił uwagę, że nie było prostym zadaniem połączenie tak wielu źródeł finansowania przy planowaniu przebudowy dróg oraz budowy ścieżek rowerowych na okres 7 lat. Poinformował także, że w trakcie trwania programu drogowego mogą pojawić się nowe konkursy, w ramach których powiat będzie mógł pozyskać środki na realizację kolejnych zadań, które nie były pierwotnie wpisane. Zauważył, że taki przypadek miał miejsce w obecnym programie dzięki pozyskaniu środków z RPO WK-P na przebudowę ul. Wojska Polskiego w Świeciu.
Pan Adam Meller nawiązując do wypowiedzi Pana Franciszka Koszowskiego, powiedział, że w zespole powołanym przez Starostę był odpowiedzialny przede wszystkim za techniczną stronę programu, tzn. zidentyfikowanie sieci dróg niezbędnych do przebudowy, dobranie technologii i oszacowanie wartości poszczególnych zadań, co jest ze sobą bezpośrednio związane. Podkreślił, że opracowując zakres rzeczowy, nieprzypadkowo użyto nazewnictwa remont, przebudowa, rozbudowa, budowa, ponieważ koszty są uzależnione od rodzaju i zakresu zadania. W związku z czym nie można powiedzieć, że remont 1 km drogi kosztuje tyle samo co przebudowa. Podkreślił, że oszacowanie wartości inwestycji jest bardzo trudnym zadaniem, ponieważ ostatnie zadania z programu drogowego będą realizowane dopiero za około 10 lat, a podczas realizacji obecnego programu zaobserwował, że ceny zmieniały się jak sinusoida. Dodał, że szacunek wartości inwestycji w projektowanym programie oparty jest na cenach tegorocznych, na podstawie bazy danych postępowań przetargowych przeprowadzanych przez Powiatowy Zarząd Dróg. Przyznał, że przy budowie tego programu zaskoczyła go zmiana optyki wójtów w kierunku ścieżek rowerowych, ponieważ tworząc podstawę do programu, wskazywał przede wszystkim elementy drogowe, które jego zdaniem są do przebudowy. Dodał, że warto zwrócić uwagę, że w programie zakładana jest przebudowa 155 km dróg powiatowych, a budowa prawie 90 km ścieżek rowerowych, gdzie ścieżki rowerowe zostały wpisane z inicjatywy wójtów, zapewne w wyniku potrzeb lokalnych, płynących od mieszkańców. Stwierdził, że podczas tworzenia pierwszego programu była mowa wyłącznie o drogach, jezdniach i ewentualnie chodnikach na terenach zabudowanych, a teraz zaplanowane są ciągi pieszo-rowerowe łączące miejscowości, co oznacza rozwój i zmianę w postrzeganiu infrastruktury drogowej. Powiedział, że tak jak zauważyła Pani Urszula Kempińska-Czerwińska, starano się, aby program został przygotowany czytelnie, aby można było w każdym momencie znaleźć interesujące nas zadanie. Dodał, że mapy są przygotowane narastająco, każda przypisana jest do danego roku, natomiast ostatnia zbiera wszystkie inwestycje. Dodatkowo zawierają one numerację przekierowującą do konkretnego zadania w zakresie rzeczowym, który zawiera opis zaplanowanych do wykonania elementów w podstawowym ujęciu, ponieważ szczegóły określane są dopiero w projektach budowlanych. Dlatego skupiono się głównie na szerokościach, długościach, rodzaju konstrukcji oraz elementach bezpieczeństwa ruchu drogowego. Podsumowując powiedział, że prosi o jak najszybsze przyjęcie programu, ponieważ odpowiednio wcześniej musi zostać przygotowana dokumentacja w postaci projektów budowlanych, będąca bazą do składania wniosków o dofinansowanie. Zauważył, że obecnie proces projektowania bardzo mocno się wydłuża, ponieważ przy przebudowie drogi powyżej 1 km jest niezbędna decyzja środowiskowa, której uzgodnienie jest najbardziej czasochłonne. Dodał, że szacowane jest, iż na zdobycie zezwolenia na realizację inwestycji drogowej bądź pozwolenie na budowę, jeżeli inwestycja jest powyżej 1 km, potrzeba około 1,5 roku. Natomiast inwestycja do 1 km nie wymaga decyzji środowiskowej, ale takich zadań jest bardzo niewiele.
Pan Dariusz Wolski powiedział, że ma pytanie nie do końca związane z tematem, ale korzystając z obecności Pana Adama Mellera zwrócił uwagę na niebezpieczeństwo związane z suchymi gałęziami zwisającymi przy drodze Osie-Świecie i poprosił, aby zostały one usunięte, jeśli jest to droga powiatowa.
Pan Adam Meller potwierdził, iż jest to droga powiatowa i przyjrzy się opisanej sytuacji.
Pani Urszula Kempińska-Czerwińska zwróciła się do Pana Dariusza Wolskiego, mówiąc, że poruszona przez niego kwestia jest ważna, ale zaproponowała aby pytania niezwiązane z omawianym aktualnie tematem zadać w sprawach różnych. Po czym poprosiła, aby skupić się na przygotowanym przez zespół materiale i zadawać pytania bądź uwagi do programu przebudowy.
Pan Grzegorz Goral powiedział, że radni, którzy są obecni na komisjach nie mają dodatkowych pytań na sesji, natomiast na sesji mają pytania te osoby, których teraz nie ma, a powinny być.
Pani Urszula Kempińska-Czerwińska podziękowała za uwagę i zgodziła się z tym, że na komisjach radni powinni pracować i omawiać otrzymane materiały. W związku z brakiem pytań do wypowiedzi Pana Adama Mellera przekazała głos Skarbnikowi.
Pan Dariusz Woźniak powiedział, że jego rolą było zadbanie o zapewnienie finansowania programu przebudowy dróg i budowy ścieżek rowerowych powiatu świeckiego na lata 2023-2029. Rozpoczął od przedstawienia informacji na temat aktualnego stanu realizacji obowiązującego programu drogowego, ponieważ kończy się on w przyszłym roku i może stanowić pewne ryzyko będące przyczyną opóźnień nowego programu. A priorytetem jest wykonanie starego programu i od tego, w jakim tempie zostanie on zrealizowany, zależy rozpoczęcie nowego. Przypomniał, że do zrobienia pozostało dokończenie drogi Osie-Warlubie, Topolno-Trzeciewiec, Dąbrówka-Biechowo, o łącznej wartości 26 mln zł, na które wniosek o dofinansowanie został złożony w ramach dwóch źródeł. Pierwszy wniosek skierowano do Programu Inwestycji Strategicznych: Polski Ład gdzie do pozyskania jest kwota 24 mln zł przy udziale własnym 2 mln zł, natomiast drugi wniosek został złożony do Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg, gdzie możliwe do uzyskania dofinansowanie wynosi 13 mln zł i adekwatnie też wkład własny w takiej samej wysokości. Więc w przypadku najbardziej optymistycznego rozwiązania, gdyby powiat uzyskał dofinansowanie z pierwszego funduszu, to zagrożenia nie ma żadnego, natomiast w przypadku uzyskania z drugiego źródła, trzeba będzie zastanowić się w jaki sposób podejść do tych zadań, ponieważ wyłożenie 13 mln zł jest poza zasięgiem powiatu. Dodał, że będą organizowane kolejne konkursy z Programu Inwestycji Strategicznych: Polski Ład, więc nawet w pesymistycznym wariancie, powiat będzie ponownie wnioskował o dotację na te zadania. Podkreślił, że powiedział o tym, ponieważ stary program w pewnym sensie nakłada się na nowy, mimo że stary kończy się w 2022 roku, a nowy zaczyna w 2023 roku. Jako kolejną ważną kwestię wskazał, że program od strony finansowej jest bardzo ambitny i bardzo napięty, mocno bazujący na środkach zewnętrznych, ponieważ na wartość programu wynoszącą 190 mln zł, środków własnych powiatu jest około 20 mln zł. Zaznaczył, że prawdopodobieństwo realizacji programu jest mocno uzależnione od skuteczności pozyskiwania środków zewnętrznych, których ilość i wielkość została oparta na doświadczeniu z ostatnich 10 lat. Wskazał, że średniorocznie powiat pozyskiwał z budżetu Państwa środki na 3 projekty, i na tej podstawie podjęto decyzję o wpisaniu do programu drogowego średniorocznie 3 zadań, na które powiat będzie chciał pozyskać środki z budżetu Państwa w ramach Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg, który ma być kontynuowany w świetle zapowiedzi rządowych. Stwierdził, że najbardziej istotnym źródłem sfinansowania przebudowy dróg jest właśnie Rządowy Fundusz Rozwoju Dróg oraz dodatkowo Program Inwestycji Strategicznych: Polski Ład. Zauważył, że racjonalną zasadą z punktu widzenia powiatu jest to, że we wnioskach o dofinansowanie zewnętrzne proponowane są najdroższe kwotowo projekty, aby pozyskać jak najwyższe dofinansowanie, które jest przyznawane procentowo od wartości zadania. Następnie przeszedł do zadań dotyczących ścieżek rowerowych, których jest bardzo dużo w programie drogowym, podkreślając, że zgodnie z tym co mówili jego przedmówcy, wynika to z inicjatywy burmistrzów i wójtów. Wskazał, że źródłem finansowania zadań dotyczących budowy ścieżek rowerowych będą środki unijne z dwóch programów. Pierwszy z nich to Krajowy Program Odbudowy, gdzie ścieżki rowerowe ujęte są w dwóch komponentach: związanym z ochroną klimatu oraz bezpieczeństwem, gdzie możliwe będzie pozyskanie dofinansowania na poziomie 90 %. Drugi, to RPO WK-P z dofinansowaniem w wysokości 85 %. Kolejno wskazał, że zadania dot. ścieżek będą realizowane w 3 konstrukcjach, pierwsza zakłada, że jeśli przy przebudowywaniu drogi zaprojektowana jest ścieżka, to powiat składa wniosek o dofinansowanie przebudowy drogi wraz z budową ścieżki. Drugi wariant obejmuje ścieżki rowerowe przebiegające przy drogach powiatowych, gdzie budowana będzie tylko ścieżka, ponieważ droga już jest zrobiona, i jeśli ścieżka przebiega przez parę gmin, to wówczas wniosek składa powiat. Wskazał, że w ramach tego wariantu realizowana będzie ścieżka Nowe-Dragacz-Sartowice oraz Drzycim-Lniano. Powiedział, że jest szereg ścieżek, które przebiegają wewnątrz jednej gminy, np. Pruszcz, Lniano i dla takiego trzeciego modelu przebiegu ścieżek uzgodniono wraz z burmistrzami i wójtami, że wnioskodawcą będzie gmina, po wcześniejszym przekazaniu przez powiat w zarządzanie tego fragmentu. Wyjaśnił, że takie ustalenia podjęto, ponieważ jeśli powiat byłby wnioskodawcą o dotację na wszystkie 7 ścieżek, to prawdopodobieństwo otrzymania środków byłoby bardzo małe. Dodał, że wiąże się to z dużą odpowiedzialnością gmin, ponieważ będą musiały one opracować dokumentację projektową oraz złożyć wniosek, a powiat zadeklarował dla tych zadań udział własny, który jest zawsze po połowie z gminą. Wyjaśnił, że jak powiat będzie robił ścieżkę to gmina da 50 % udziału własnego jako dotacji dla powiatu, a jeżeli gmina będzie robić ścieżkę to powiat da 50 % dotacji. Podkreślił, że jedno zadanie dotyczące ścieżki rowerowej Świekatowo-Zalesie Królewskie jest już dość mocno zaawansowane i być może będzie szybciej zrealizowana niż w 2023 roku. Wyjaśnił, że Wójt Świekatowa już otrzymał w zarządzanie ten fragment i zlecił już opracowanie dokumentacji, i nawet złożył wniosek o dofinansowanie do Programu Inwestycji Strategicznych: Polski Ład w wysokości 95%, przy 5% wkładzie własnym, tzn. 2,5% gmina Świekatowo, 2,5% powiat. W związku z tym, jeśli wszystko ułoży się pomyślnie, to pierwsze przesunięcie w programie drogowym będzie dotyczyło przyspieszenia terminu realizacji tej ścieżki z roku 2023 na 2022. Uzasadnił, że gdyby nie możliwość tak wysokiego dofinansowania do ścieżek rowerowych, to powiat nie przystałby na odważne wyjście gmin w kierunku ścieżek, ponieważ jest ich ponad 90 km. A zarówno Dyrektor Powiatowego Zarządu Dróg jak i Zarząd Powiatu podkreśla, że priorytetem są przede wszystkim drogi, ale w związku z tym, że jest tak duże dofinansowanie z Programu Inwestycji Strategicznych: Polski Ład, Krajowego Planu Odbudowy czy z Regionalnego Programu Operacyjnego, to powiat zaakceptował propozycje gmin i teraz jest ona radnym przedstawiana. Podsumowując powiedział, że jeśli ten program się uda, to na terenie powiatu powstanie duża ilość ścieżek rowerowych.
Następnie powiedział, że powiat planuje średniorocznie przeznaczyć 2,8 mln zł na inwestycje drogowe w ramach programu, co patrząc historycznie jest jak najbardziej możliwe. Zauważył, że niepewnością są nadchodzące zmiany w finansowaniu samorządów, co jest brane pod uwagę. Dodał, że jeśli będą one negatywne, na co na razie się nie zapowiada, to program będzie musiał być korygowany, aby dostosować go do realiów. Wracając do zmian w finansowaniu samorządów zapewnił, że powinny być neutralne bądź na plus. Jeżeli tak będzie, to założenia się sprawdzą. Wyjaśnił, że powiat z jednej strony ma stracić dochody z PIT, ale z drugiej strony ma być rekompensata w postaci subwencji przekazanej już w tym roku, a od 2023 roku ma być dodatkowa subwencja równoważąca oraz mechanizm zabezpieczający samorządy, że dochody z PIT i CIT nie mają być mniejsze niż średnia z trzech ostatnich lat. Podkreślił, że proponowane rozwiązania znajdują się w projektach ustaw znajdujących się już w pracach parlamentarnych. Podsumował, że kwestia możliwości powiatu co do zapewnienia dochodów własnych oczywiście jest obarczona ryzykiem, ale ze wszystkich ryzyk jest ono najmniejsze, a największym ryzykiem w realizacji programu drogowego jest nieotrzymanie zakładanych dofinansowań. Trzeba mieć na uwadze, że jeżeli powiat nie uzyska dofinansowania w kwocie 38 mln zł na największy projekt jakim jest przebudowa ulicy Wojska Polskiego i ulicy Mickiewicza w Świeciu, to będzie ono musiało być przesunięte bądź podzielone na etapy. Ponadto wskazał, że jednym ze źródeł finansowania programu jest nowy dług w kwocie 16,5 mln zł, a z mechanizmem jego działania zapozna radnych na sesji. Reasumując powiedział, że jest bardzo zadowolony z prac zespołu nad programem oraz z możliwości przedstawienia go radnym. Dodał, że jest on bardzo ambitny i najbardziej kosztowny spośród wszystkich zadań, które Powiat Świecki realizuje, bo wynosi 200 mln zł. Przy okazji odpowiadając Panu Dariuszowi Wolskiemu, powiedział, że przy opracowywaniu pojawiały się dodatkowe pomysły, ale wszystkich nie dało się ująć w programie. Kończąc powiedział, że przy akceptacji 11 gmin, drogowskaz inwestycji do roku 2029 został wypracowany.
Pani Urszula Kempińska-Czerwińska podziękowała za przedstawienie projektu programu przebudowy dróg i budowy ścieżek rowerowych powiatu świeckiego na lata 2023-2029, mówiąc że jest to program, więc tym samym może on ewaluować, zmieniać się przy tak ambitnych założeniach. Powiedziała, że należy skierować podziękowania w stronę zespołu, który ten materiał przygotował, ponieważ jest on bardzo czytelny i radni mogli uzyskać z niego wszystkie niezbędne informacje.
Pani Barbara Studzińska powiedziała, że przedstawiony projekt programu przebudowy dróg i budowy ścieżek rowerowych powiatu świeckiego obejmuje lata 2023-2029, a więc w głównej mierze będzie go realizować kolejna kadencja Rady Powiatu. Podkreśliła, że przy opracowywaniu tak ambitnego programu wykorzystano wszelkie możliwości dostępne na ten czas, biorąc pod uwagę aktualnie znane zmienne, natomiast przyszła kadencja dokona ewentualnej weryfikacji przyjętych założeń bądź wykona program w takim kształcie, w jakim jest on obecnie przyjmowany. Podkreśliła, że zarówno Zarząd Powiatu jak i Rada Powiatu powinna mieć satysfakcję z przygotowanego dokumentu, a następnie zapytała Pana Adama Mellera ile dróg powiatowych pozostaje jeszcze do przebudowy, uwzględniając ten programu.
Pan Adam Meller odpowiedział, że trudno jednoznacznie określić, ponieważ zgodnie z definicją budowlaną, trwałość remontu drogi wynosi 10 lat, przebudowy 15 lat, a budowy 20 lat, co powoduje pewną cykliczność w konieczności przeprowadzania kolejnych zadań. Jednakże powiedział, że zgodnie z dokumentem przygotowanym przez Skarbnika, podsumowującym trwający program, przebudowanych zostało łącznie 240 km dróg a przy uwzględnieniu 20 km dróg, które zostaną zrealizowane w tym oraz w przyszłym roku, a także 160 km dróg zaplanowanych do wykonania w nowym programie drogowym, otrzymamy ponad 400 km dróg powiatowych znajdujących się w bardzo dobrym stanie. Zauważył, że na terenie powiatu zlokalizowanych jest łącznie 600 km dróg, jednak biorąc pod uwagę fakt, że przed pierwszym programem drogowym były już realizowane inwestycje, w związku z tym ponowne prace nie będą wymagały tak wielkich nakładów. Podsumowując stwierdził, że stan 2/3 sieci dróg powiatowych będzie satysfakcjonujący.
Pan Grzegorz Goral zwrócił się do Skarbnika o potwierdzenie uzyskanych od niego telefonicznie informacji, że ścieżka rowerowa na starym mieście prowadząca do Głogówka Królewskiego będzie robiona.
Pan Dariusz Woźniak potwierdził, że kilkoro radnych kontaktowało się telefonicznie z nim w sprawie programu drogowego, i m.in. Radny Grzegorz Goral dzwoniąc pytał o ścieżkę rowerową na Głogówko Królewskie, której nie ma w planie na 2023 rok, ponieważ środki na dokumentację tego zadania zostały zabezpieczone już w tym roku i jest ona sporządzana. Dodał, że wszystkie projekty, na które powiat posiada już dokumentację, mają być wykonane w przyszłym roku i zostały już złożone wnioski w dwóch konkursach, natomiast na ścieżkę rowerową na Głogówko ma zostać złożony wniosek do konkursu, który ogłoszony będzie w październiku br. w ramach Programu Inwestycji Strategicznych: Polski Ład, o dofinansowanie w wysokości 95 %. Podsumowując zaznaczył, że przy wartości tego zadania 5 mln zł, wkład własny w wysokości 5 % czyli 250 tys. zł zapewni Gmina Świecie 125 tys. zł i Powiat Świecki 125 tys. zł, co jest zapisane w założeniach do projektu budżetu powiatu na rok 2022.
Pan Adam Meller uzupełniając wypowiedź Pana Dariusza Woźniaka, powiedział, że zadanie dotyczące budowy ścieżki rowerowej do Głogówka Królewskiego obejmuje także remont odcinka drogi na ciągu tej ścieżki do drogi krajowej nr 1.
Pan Grzegorz Goral nawiązując do wypowiedzi Starosty, że program drogowy jest ambitnym planem przygotowanym dla kolejnej kadencji Rady Powiatu, powiedział, że skoro do tej pory Skarbnik sukcesywnie pozyskiwał środki zewnętrzne, a ponadto Powiat Świecki w ostatnim czasie uzyskał nagrodę odebraną przez Starostę, to uważa że nowy program drogowy zostanie zrealizowany bez problemów. Dodał, że najważniejszym jest, że Skarbnik zapewnił o realizacji ścieżki rowerowej do Głogówka Królewskiego.
Pan Adam Meller przedstawił projekt uchwały Rady Powiatu Świeckiego w sprawie przekazania zarządzania drogą powiatową nr 1250C Belno – Czaple na odcinku od km 2+840 do km 4+275, 1252C Jeżewo – Świecie na odcinku od km 7+141 do km 7+807 oraz 1258C Czaple – Wiąg na odcinku od km 0+000 do km 1+700 (projekt uchwały stanowi załącznik do protokołu posiedzenia Zarządu Powiatu z dnia 20 września 2021 r.).
Do przedstawionego projektu uchwały żadnych merytorycznych uwag i zapytań nie zgłoszono.
Pani Barbara Studzińska przedstawiła projekt uchwały Rady Powiatu Świeckiego w sprawie określenia zasad i trybu udzielania dotacji celowej na prace konserwatorskie, restauratorskie i roboty budowlane przy zabytkach wpisanych do rejestru zabytków lub gminnej ewidencji zabytków, położonych na obszarze powiatu świeckiego (projekt uchwały stanowi załącznik do protokołu posiedzenia Zarządu Powiatu z dnia 20 września 2021 r.).
Do przedstawionego projektu uchwały żadnych merytorycznych uwag i zapytań nie zgłoszono.
Do pkt. 4
Pan Dariusz Wolski zwrócił się do Pana Dariusza Woźniaka z prośbą o udzielenie pisemnej odpowiedzi na dwa pytania, czy dywidendy w Nowym Szpitalu Sp. z o.o. są wypłacane i na jakie cele są one przeznaczane oraz na jaki cel firma Mondi Świecie S.A. przekazała darowiznę dla szpitala.
Pan Dariusz Woźniak powiedział, że na drugie pytanie przygotuje pisemną odpowiedź w jakiej wysokości wpłynęły darowizny oraz co w ramach tych darowizn zostało zakupione w szpitalu. Natomiast w sprawie dywidend powiedział, że zgodnie z kodeksem spółek handlowych oraz z umową spółki, o wypłacie dywidendy w przypadku zysku, decyduje Zgromadzenie Wspólników po uzyskaniu opinii Rady Nadzorczej, w której on sam zasiada. Zaznaczył, że od 2005 roku, jak istnieje Spółka Nowy Szpital w każdym roku obrachunkowym był zysk, a więc po zakończeniu danego roku obrachunkowego Zgromadzenie Wspólników zawsze podejmowało decyzję na wniosek Zarządu Szpitala o przeznaczeniu zysku. Kontynuując powiedział, że w każdym roku decyzja była jednogłośna, ponieważ zarówno Powiat Świecki, jak również drugi wspólnik decydowali, żeby zysk przeznaczyć na kapitał zapasowy spółki. W związku z powyższym podkreślił, że dywidenda nigdy nie została wypłacona, więc nie była ona rozdysponowana. Wyjaśnił, że gdyby była wypłacona dywidenda, to połowa przypadałaby Powiatowi Świeckiemu i musiałaby być wprowadzona do budżetu powiatu i w konsekwencji Rada Powiatu zdecydowałaby na co przeznaczyć te środki. Reasumując środki z zysku powiększały kapitał zapasowy szpitala i były w kolejnych okresach obrachunkowych przeznaczane na działalność szpitala, w tym na inwestycje i wydatki bieżące.
Pan Dariusz Wolski zwrócił się do Starosty o przekazanie kopii umowy wraz z aneksami zawartej pomiędzy Powiatem Świeckim a Spółką Nowy Szpital.
Pani Iwona Manys poprosiła Pana Dariusza Wolskiego, aby doprecyzował czego ma dotyczyć ta umowa.
Pan Dariusz Wolski powiedział, że chodzi mu o umowę z 2005 roku, na podstawie której powiat współdziała ze spółką.
Pani Barbara Studzińska zapewniła o przygotowaniu kopii dokumentów.
Pani Iwona Manys zapytała czy w związku z planowanymi na przyszły rok podwyżkami dla pracowników Starostwa Powiatowego, obejmą one także pracowników jednostek podległych, w tym Powiatowego Urzędu Pracy. Ponieważ otrzymała informację, że najniższa pensja zasadnicza wynosi bądź będzie wynosiła w Starostwie 3600 zł brutto, a w PUP 3300 zł brutto.
Pani Barbara Studzińska powiedziała, że zna powyższy temat, ponieważ Dyrektor Powiatowego Urzędu Pracy przedstawiła informacje w tej sprawie. Dodała, że ze Skarbnikiem dyskutowała nad wyrównaniem wynagrodzeń pracowników administracyjnych Powiatowego Urzędu Pracy.
Pan Dariusz Woźniak uzupełnił, że nie było to pierwotnie planowane, jednak w przyjętych założeniach do budżetu na rok 2022 jest zapisane podwyższenie wynagrodzenia zasadniczego średnio na etat w wysokości 200 zł brutto dla pracowników wszystkich jednostek, również PUP. Dodał, że biorąc pod uwagę to, o czym Starosta mówiła, być może zapadnie decyzja o próbie spłaszczenia tych różnic, ponieważ jeśli przyznane zostanie po równo 200 zł, to różnica nadal pozostanie. Dlatego zaznaczył, że nie uda się tego przeprowadzić w jednym roku, ponieważ byłaby to zbyt duża kwota, ale zostanie to przemyślane jak ujednolicić wynagrodzenia w rozsądnym okresie czasu.
Pan Grzegorz Goral zapytał dlaczego do specjalisty pulmonologa w Nowym Szpitalu w Świeciu jest tak długi okres oczekiwania, po kilka lat. Powiedział, że jego znajomy zapisał żonę, która dwukrotnie chorowała na Covid-19, dopiero na 2025 rok, co wymusiło skorzystanie z prywatnej opieki medycznej. Dodał, że Prezes Szpitala zapewniał, że finanse szpitala są na dobrym poziomie, więc limity przyjęć do lekarza powinny być zwiększone, zwłaszcza teraz gdy ludzie chorują na grypę, płuca.
Pani Iwona Manys powiedziała, że jej zdaniem jest to problem systemowy i po prostu brakuje specjalistów pulmonologów.
Pan Dariusz Woźniak zaproponował, że w związku z tym, że na kolejnym posiedzeniu Komisji Zdrowia będzie omawiany temat dotyczący funkcjonowania Nowego Szpitala, zasadnym będzie aby osobie zarządzającej szpitalem zadać to pytanie. Powiedział, że przekaże to pytanie, a jego zdaniem problem jest złożony ze środkiem ciężkości skierowanym nie na brak środków czy limity a na brak kadry lekarskiej. Zaznaczył, że na posiedzeniu Komisji Zdrowia Prezes przedstawi informacje w tym zakresie, m.in. co szpital robi aby pozyskać lekarzy, oraz w jakich specjalizacjach są największe problemy. Kolejno uznał, że warto pochwalić się pewnymi sukcesami, ponieważ oddział udarowy Nowego Szpitala jest trzecim ośrodkiem po Bydgoszczy i Toruniu, świadczącym tego typu usługi na wysokim poziomie w Województwie Kujawsko-Pomorskim.
Pani Iwona Manys przypomniała członkom Komisji o możliwości przesyłania pytań dotyczących szpitala do niej bądź do Skarbnika, aby Prezes mógł przygotować odpowiedzi.
Pan Dariusz Wolski w związku z informacjami, które pojawiły się w mediach zapytał czy powiat będzie obciążony wypłatą odszkodowania w kwocie 200 tys. zł za błąd medyczny popełniony przez lekarzy Nowego Szpitala oraz czy poniosą oni konsekwencje za swoje niedopełnienie.
Pan Dariusz Woźniak odpowiedział, że powiat nie będzie ponosił żadnych konsekwencji z tego tytułu, ponieważ spółka za to odpowiada. Dodał, że oczywiście jest to sprawa naganna, która nie powinna się zdarzyć, a wyrok, który zapadł nie jest prawomocnym wyrokiem, i jego uzasadnienie będzie analizowane przez szpital. Jednak uważa, że spółka będzie zmuszona zapłacić to odszkodowanie. Natomiast jak wyrok będzie już prawomocny, to jego zdaniem wobec osób, które dopuściły się tego, będzie podjęta próba wyciagnięcia konsekwencji z tego tytułu, ponieważ niewątpliwie był to błąd w sztuce medycznej, który nie powinien się zdarzyć.
Pani Barbara Studzińska uzupełniła, że zarówno szpital jak i lekarze są ubezpieczeni od błędów w sztuce medycznej, w związku z czym to odszkodowanie wypłaci ubezpieczyciel. Z przykrością stwierdziła, że błędy w sztuce medycznej się zdarzają, co jest tragicznym przeżyciem dla pacjenta. Jednak bezpośrednio szpital kosztów nie poniesie, ponieważ zostanie to pokryte z ubezpieczenia, a powiat na pewno nie zostanie tym obciążony, a jedynie może stracić na tym zdarzeniu wizerunkowo.
Pani Iwona Manys przekazała informację, iż wczoraj dyżur powinna pełnić Apteka „Farmacja 24” na ulicy Sobieskiego w Świeciu, jednak nie była ona czynna. Zadeklarowała, że zajmie się tą sprawą szerzej zgłaszając tą sytuację do NFZ.
Pani Barbara Studzińska powiedziała, że zgodnie z przepisami prawa farmaceutycznego Rada Powiatu ma obowiązek ustalić na drodze uchwały godziny pracy aptek dyżurujących w porze nocnej, niedziele i święta na terenie powiatu, co jest wykonywane. Zgodnie z tym, iż jest to prawo miejscowe, adresat tych ustaleń, czyli apteki muszą się do tego stosować. Natomiast prawo jest skonstruowane w ten sposób, że powiat ma obowiązek ustalić rozkład, a apteki mają obowiązek przestrzegać tych ustaleń, ale powiat nie ma narzędzi prawnych, aby wyegzekwować od aptek stosowanie prawa miejscowego. Podkreśliła, że powiat po przeprowadzeniu dwukrotnych kontroli przestrzegania tej uchwały, poinformował Kujawsko-Pomorski Nadzór Farmaceutyczny oraz Kujawsko-Pomorską Izbę Aptekarską o sytuacji. W odpowiedzi KPNF przesłał odpowiedź do aptek, które nie dyżurują, że to jest ich obowiązek i jeśli nie będzie on przestrzegany, to rozważane będzie cofnięcie zezwoleń na prowadzenie aptek. Jednocześnie KPIA powiadomiła, tłumacząc apteki, że dyżury nocne są nieopłacalne oraz przekazała informacje o projektowanej zmianie prawa farmaceutycznego, wprowadzającej obowiązek otwarcia aptek tylko do godziny 23:00, a jeśli powiat zdecydowałby, że apteki mają pełnić dyżur nocny, to będzie pokrywał koszty we własnym zakresie. Stwierdziła, że w związku z tym, że na terenie powiatu jest społeczne oczekiwanie, aby apteki pełniły dyżury, to byłaby przychylna aby za takowe dyżury powiat płacił, niemniej byłby to dodatkowy wydatek, który nie wiadomo czy byłby zrekompensowany.
Pan Dariusz Woźniak dodał, że obawia się czy proponowane rozwiązanie nie naruszy dyscypliny finansów publicznych, ponieważ w projektowanej ustawie jest zapisane, że NFZ będzie finansował funkcjonowanie aptek do godziny 23:00, a w pozostałych godzinach wydatki uznawane będą za nieracjonalne. A jeśli samorząd powiatowy zdecyduje, to może tych nieracjonalnych wydatków dokonywać, natomiast w ustawie o finansach publicznych jest zapis mówiący o racjonalnym wydatkowaniu środków publicznych, więc stanowi to wyraźną sprzeczność ze strony ustawodawcy.
Pan Dariusz Wolski zapytał czy na terenie szpitala znajduje się apteka całodobowa.
Pan Dariusz Woźniak odpowiedział, że przy szpitalu znajduje się komercyjna apteka, a w szpitalu działa apteka zaopatrująca wyłącznie szpital.
Na tym posiedzenie zakończono.
Protokolant:
Joanna Ekert
Biuro Rady
Przewodnicząca Komisji
Oświaty, Kultury, Sportu i Turystyki
/-/
(Urszula Kempińska-Czerwińska)
Przewodnicząca Komisji
Zdrowia, Pomocy Społecznej i Polityki Prorodzinnej
/-/
(Iwona Manys)
Informacje
wytworzono: | data: 00:00 20.10.2021 | przez: Joanna Ekert | |
wprowadzono: | data: 11:44, 26.10.2021 | przez: Joanna Ekert | |
udostępniono: | data: 11:45, 26.10.2021 | przez: Joanna Ekert | |
zmodyfikowano: | data: 11:46, 26.10.2021 | przez: Joanna Ekert | |
osoba odpowiedzialna: | Iwona Karolewska | ||
podmiot udostępniający: | Starostwo Powiatowe w Świeciu |
Rejestr zmian
edytowane: | data: 11:46, 26.10.2021 | przez: Joanna Ekert | Protokół wspólnego posiedzenia Komisji Oświaty, Kultury, Sportu i Turystyki oraz Komisji Zdrowia, Pomocy Społecznej i Polityki Prorodzinnej Rady Powiatu Świeckiego z dnia 24 września 2021 r. | |
utworzono: | data: 11:44, 26.10.2021 | przez: Joanna Ekert | Protokół wspólnego posiedzenia Komisji Oświaty, Kultury, Sportu i Turystyki oraz Komisji Zdrowia, Pomocy Społecznej i Polityki Prorodzinnej Rady Powiatu Świeckiego w dniu 24 września 2021 r. |