Protokół wspólnego posiedzenia Komisji Oświaty, Kultury, Sportu i Turystyki, Komisji Ochrony Środowiska, Rolnictwa i Leśnictwa oraz Komisji Infrastruktury i Gospodarki Rady Powiatu Świeckiego z dnia 18 maja 2016r.

Protokół
wspólnego posiedzenia Komisji Oświaty, Kultury, Sportu i Turystyki,
Komisji Ochrony Środowiska, Rolnictwa i Leśnictwa
oraz Komisji Infrastruktury i Gospodarki
Rady Powiatu Świeckiego
z dnia 18 maja 2016 r.

Obecni na posiedzeniu członkowie Komisji – według załączonej listy obecności.
Obecni na posiedzeniu zaproszeni goście:
Pan Grzegorz Chmielewski – Przewodniczący Rady Powiatu
Pani Iwona Karolewska – Sekretarz Powiatu
Pan Franciszek Koszowski – Starosta Świecki
Pan Józef Gawrych – Kierownik Wydziału Ochrony Środowiska, Rolnictwa i Leśnictwa
Pan Zbigniew Semrau – Kierownik Wydziału Spraw Obywatelskich i Zarządzania Kryzysowego
Pani Karolina Kasica – Dyrektor Powiatowego Urzędu Pracy w Świeciu

Otwarcia posiedzenia dokonał Przewodniczący Komisji Oświaty, Kultury, Sportu i Turystyki Pan Brunon Han, który powitał obecnych radnych i przybyłych gości. Następnie stwierdził wraz z Przewodniczącym Komisji Infrastruktury i Gospodarki Panem Zbigniewem Kapustą oraz Przewodniczącym Komisji Ochrony Środowiska, Rolnictwa i Leśnictwa Panem Józefem Beltem quorum pozwalające obradować i przedstawił proponowany program posiedzenia, który po zmianie przyjęto jednogłośnie w brzmieniu jak niżej:

Część I:
1. Analiza materiałów będących przedmiotem obrad Rady Powiatu.
2. Zapoznanie się z działalnością Międzygminnego Kompleksu Unieszkodliwiania Odpadów Komunalnych w Sulnówku.
3. Sprawy bieżące.
Część II: (wyjazd: Zamek Krzyżacki w Świeciu – Winnica przy Talerzyku w Topolnie – Chata Nadwiślańska w Luszkowie)
4. Promocja Powiatu Świeckiego – piękne zakątki regionu.

Do pkt 1.

Pani Karolina Kasica przedstawiła analizę rynku pracy w Powiecie Świeckim (treść stanowi załącznik do protokołu z posiedzenia Zarządu Powiatu Świeckiego z dnia 10 maja 2016r.).

Pan Adam Knapik zapytał na czym polega problem przy zatrudnianiu obcokrajowców.

Pani Karolina Kasica odpowiedziała, że nie jest to problem. Wytłumaczyła, że patrząc na statystyki rynku pracy, a konkretnie na zapotrzebowanie na zawody, są obszary, w których zaczyna brakować odpowiednich osób na dane stanowisko. Duże zapotrzebowanie jest na kierowców kategorii C, C+E oraz D, a także spawaczy i w tych zawodach występują deficyty, które są widoczne w statystykach rynku pracy. Wytłumaczyła, że w takiej sytuacji zatrudnienie obcokrajowców jest szansą dla pracodawców na wyjście z trudnej sytuacji. Kontynuowała, że zdarzają się także przypadki, kiedy pracodawca zatrudnia obcokrajowców, uciekając przed wzrostem wynagrodzeń dla pracowników, które byłyby konieczne w momencie zatrudnienia polskiego pracownika. Dodała, że urzędy pracy mają obowiązek monitorowania lepszej współpracy ze strażą graniczną, aby nie dochodziło do nadużyć.

Pan Tadeusz Gajewski zapytał o refundacje kosztów wyposażenia, bądź rozpoczęcia działalności gospodarczej w przypadku zatrudnienia subsydiowanego.

Pani Karolina Kasica odpowiedziała, że maksymalnie może być to 6-krotność przeciętnego wynagrodzenia, ponieważ tak określone jest to w ustawie. Natomiast każdy Urząd Pracy w ramach swoich decyzji ustala wysokość tej refundacji na własnym poziomie. Dodała, że w Powiatowym Urzędzie Pracy w Świeciu nie jest wypłacana kwota maksymalna, ponieważ ministerstwo obliguje do obniżania efektywności zatrudnieniowej, aby koszty zatrudnienia jednego bezrobotnego w miarę możliwości minimalizować.

Pan Brunon Han zastanawiał się czy spadek bezrobocia w porównaniu z rokiem 2014, był spowodowany wzrostem miejsc pracy.

Pani Karolina Kasica wytłumaczyła, że wiele czynników ma wpływ na spadek bezrobocia. Zapewniła, że jednym z czynników był wzrost miejsc pracy, co można zaobserwować w statystykach, ponieważ ilość podjęć pracy przez osobę bezrobotną w roku 2015 w porównaniu do 2014 była większa. Kontynuowała, że demografia miała spore znaczenie, gdyż ubywa osób młodych, a w wieku produkcyjnym przybywa. Kolejnym czynnikiem była interwencja środków funduszu pracy, ponieważ patrząc na statystyki zwiększył się udział ofert pracy subsydiowanych.

Do materiału więcej uwag ani pytań nie zgłoszono.

Pan Zbigniew Semrau przedstawił kompleksową informację z zakresu stanu bezpieczeństwa i porządku na terenie Powiatu Świeckiego (treść stanowi załącznik do protokołu z posiedzenia Zarządu Powiatu Świeckiego z dnia 10 maja 2016r.).

Pan Brunon Han zapytał o informacje dotyczące reorganizacji posterunków policji.

Pan Zbigniew Semrau odpowiedział, że nie posiada dokładnej wiedzy na ten temat. Poinformował, że były plany przywracania funkcjonowania posterunków policji, ale oficjalne informacje na ten temat nie zostały przekazane. Dodał, że wdrożenie w życie Systemu Państwowe Ratownictwo Medyczne zostało odroczone na kolejny rok, do lipca 2017 roku.

Pan Brunon Han zapytał o termin dokończenia wału przeciwpowodziowego w Sartowicach.

Pan Zbigniew Semrau odpowiedział, że nie jest znany dokładny termin.

Do materiału więcej uwag ani pytań nie zgłoszono.

Do pkt 2.

Pan Józef Gawrych zaprezentował filmiki dotyczące działalności Międzygminnego Kompleksu Unieszkodliwiania Odpadów Komunalnych w Sulnówku. Zaprosił Radnych Powiatu Świeckiego do odwiedzenia kompleksu.

Pan Józef Belt podziękował za zaproszenie i zapewnił, że rozważy możliwość przyjechania i zobaczenia obiektu w Sulnówku.

Pan Adam Knapik wyraził opinię, że inwestycja zrealizowana przy wykorzystaniu tak dużych nakładów finansowych, mogłaby objąć działanie wszystkich podmiotów zajmujących się recyklingiem i przerabianiem odpadów w powiecie. Podał przykład firmy działającej na terenie Vistuli, która otrzymała pozwolenia na przetwórstwo odpadów plastikowych, ale nie rozpoczęła działalności, co skutkuje gromadzeniem się ogromnych ilości odpadów.

Pan Józef Gawrych wytłumaczył, że wybudowany kompleks w Sulnówku służy odpadom komunalnym. Stwierdził, że nie wszystkie odpady można przerabiać za pomocą urządzeń, które znajdują się w Międzygminnym Kompleksie Unieszkodliwiania Odpadów Komunalnych w Sulnówku, ze względu na ich specyfikę. Wyjaśnił, że firma, o której wspomniał Radny Knapik, otrzymała odpowiednie pozwolenia na rozpoczęcie działalności i ma ona przystąpić do przetwarzania odpadów, lecz ze względu na potrzebę specyficznych urządzeń, rozpoczęcie działalności opóźni się w czasie. Dodał, że w Polsce obowiązuje wolność gospodarcza.

Do materiału więcej uwag ani pytań nie zgłoszono.

Do pkt 3.

Pan Adam Knapik na prośbę przewodniczącego Komisji Oświaty, Kultury, Sportu i Turystyki Pana Brunona Hana przybliżył przebieg spotkania z 4 maja 2016 r. z pracownikami Zespołu Szkół Specjalnych w Świeciu. Poinformował, że w spotkaniu, które było zorganizowane pod egidą Związków Zawodowych Solidarność, wzięło udział 5 kobiet, które poprosiły o spotkanie Starostę Świeckiego w sprawie personalnych relacji z przełożonym. Pracownice wskazały kwestie, które sugerowały naruszenie praw pracowniczych, dlatego decyzją Starosty Świeckiego było przekazanie sprawy do wyjaśnienia Państwowej Inspekcji Pracy. Kontynuował, że niedługo po tym spotkaniu odbyło się kolejne spotkanie pod egidą Związku Nauczycielstwa Polskiego. 12 maja 2016 r. pojawiło się znacznie więcej pracowników Zespołu Szkół Specjalnych w Świeciu, aby wyrazić swoje poparcie dla Pani Dyrektor Małgorzaty Błaszkiewicz. Wyraził swoje odczucie, że była to próba dyskredytacji pracowników, którzy przyszli zgłosić naruszenie praw pracowniczych. Kontynuował, że część kwestii poruszanych na obu spotkaniach powinien wyjaśniać dyrektor placówki, a nie Starosta Świecki.

Pan Franciszek Koszowski stwierdził, że konflikt został wywołany przed konkursem na dyrektora Zespołu Szkół Specjalnych. Dodał, że wcześniej nie było żadnych skarg od rodziców ani nauczycieli. Poinformował, że proponował na spotkaniach z nauczycielami, aby konflikt został rozwiązany we własnych gronie, bez konieczności ujawniania tego i działania na niekorzyść placówki, ale grono pedagogiczne nie zgodziło się na takie rozwiązanie. Problem we wzajemnych relacjach oraz personalne animozje między pracownikami, przekładają się na funkcjonowanie całej rady pedagogicznej. Zadeklarował, że jako starosta nie będzie ingerował w wewnętrzne sprawy szkoły, ponieważ Powiat Świecki jest organem prowadzącym, a nie organem nadzoru pedagogicznego. Stwierdził, że przeprowadzone wizytacje kuratoryjne wypadły pozytywnie i nie będzie podważał kompetencji wizytatorów, a odwołanie dyrektora nie rozwiąże konfliktu między pracownikami.

Pan Andrzej Kowalski wyraził negatywną opinię dotyczącą funkcjonowania systemu oświaty. Stwierdził, że na dyrektorach ciąży odpowiedzialność za jakość świadczonej pracy, a linia między motywowaniem pracownika do działania a mobbingiem jest bardzo cienka.

Pan Franciszek Koszowski dobrze ocenił funkcjonowanie oświaty. Stwierdził, że często problemy uczniów, które wynikają ze złych relacji z rodziną, przypisywane są złemu funkcjonowaniu szkół, co jest niezgodne z prawdą. Podał przykład ucznia z II Liceum Ogólnokształcącego w Świeciu, który popełnił samobójstwo w Kozłowie. Zauważył, że szkoła nie zawiniła w tym przypadku, a sytuacja została wykorzystana przeciwko Dyrektorowi.

Pan Adam Knapik zauważył, że na spotkaniach z nauczycielami nikt nie zgłaszał problemów dotyczących zbyt małej, bądź dużej ilości godzin pracy, ani nie miał zastrzeżeń co do wysokości wynagrodzenia. Poinformował, że Pani Bożena Szydłowska przedstawiła strukturę wynagrodzenia nauczycieli, z której wynika, że są to wysokie zarobki. Wyraził swoje zdziwienie zaistniałą sytuacją oraz poparł decyzję Starosty.

Pan Piotr Szewczuk zwrócił uwagę Radnych, że prawdopodobnie konflikty które występują między nauczycielami, mogą być skutkiem zbyt wielu obowiązków ciążących na nich. Nauczyciele są zobowiązani regularnie podnosić swoje kwalifikacje, realizować dodatkowe zajęcia np. projekty unijne dla uczniów, aby młodzież mogła prawidłowo się rozwijać. Zaapelował, że powinno się zastanowić nad przyczyną konfliktów, które zdarzają się w kadrze nauczycielskiej. Zauważył, że zarobki nauczyciela są wysokie, ale kosztem czasu wolnego. Większa ilość obowiązków jest jednoznaczna ze zmniejszeniem się ilości czasu wolnego od pracy, a konsekwencją jest zmęczenie, nerwowość, większa podatność na wszelkiego rodzaju sugestie i uwagi. Zasugerował, aby większą uwagę zwracać na przygotowywanie nauczycieli do pracy z młodzieżą z zaburzeniami psychicznymi, które zdarzają się coraz częściej u młodych osób.

Więcej uwag ani pytań nie zgłoszono.

Do pkt 4.

W związku z tematem dotyczącym promocji Powiatu Świeckiego, radni udali się na Zamek Krzyżacki w Świeciu. Kierownik Izby Regionalnej Ziemi Świeckiej – Jakub Stelągowski zapoznał radnych z historią Zamku oraz oprowadził ich po obiekcie.

Następnie radni udali się do Winnicy przy Talerzyku w miejscowości Topolno. Państwo Janasińscy – właściciele zapoznali radnych z działalnością winiarni, poinformowali o wielkości nasadzenia oraz ilości różnych rodzajów szczepów. Dodatkowo opowiedzieli o otaczającej winnicę przyrodzie.

Jako ostatni punkt trasy komisji wyjazdowej była Chata Nadwiślańska w Luszkowie. Właściciel gospodarstwa agroturystycznego Pan Zdzisław Brzykcy opowiedział o rozwijającej się turystyce w powiecie, o malowniczych krajobrazach otaczających chatę, a także o atrakcjach dla turystów. Pani Iwona Karolewska pozostając w tematyce turystyki, zapoznała radnych z Informatorem Turystycznym Powiatu Świeckiego.

Na tym posiedzenie zakończono.

Przewodniczący Komisji Oświaty, Kultury,
Sportu i Turystyki

……………………….
(Pan Brunon Han)

Przewodniczący
Komisji Ochrony Środowiska, Rolnictwa i Leśnictwa

………………………
(Pan Józef Belt)

Przewodniczący
Komisji Infrastruktury i Gospodarki

………………………
(Pan Zbigniew Kapusta)

Protokołowała:

Agata Kotwica
Biuro Rady

Informacje

Rejestr zmian