Obecni na posiedzeniu członkowie Komisji – według załączonych list obecności.
Obecni na posiedzeniu goście:
- Gawrych Józef – Kierownik Wydziału Ochrony Środowiska, Rolnictwa i Leśnictwa Starostwa Powiatowego w Świeciu
- Karolewska Iwona – Sekretarz Powiatu
- Kasica Karolina – Dyrektor Powiatowego Urzędu Pracy w Świeciu
- Koszowski Franciszek – Starosta Świecki
- Meller Adam – Dyrektor Powiatowego Zarządu Dróg w Świeciu
- Rocławska Joanna – Inspektor w Wydziale Organizacyjnym Starostwa Powiatowego w Świeciu
- Semrau Zbigniew – Kierownik Wydziału Spraw Obywatelskich i Zarządzania Kryzysowego Starostwa Powiatowego w Świeciu
- Woźniak Dariusz – Skarbnik Powiatu.
Otwarcia posiedzenia dokonał Przewodniczący Komisji Infrastruktury i Gospodarki Pan Zbigniew Kapusta, który powitał obecnych radnych i przybyłych gości. Następnie stwierdził quorum pozwalające obradować i przedstawił porządek posiedzenia, po zmianach:
- Analiza materiałów będących przedmiotem obrad Rady Powiatu Świeckiego.
- Wycinka niebezpiecznych drzew – nasadzenia i ich udatność w zakresie decyzji wydawanych przez Starostę Świeckiego.
- Rozpatrzenie wniosku Komisji Zdrowia, Pomocy Społecznej i Polityki Prorodzinnej w sprawie podjęcia działań zmierzających do usytuowania przystanków autobusowych w okolicach Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Świeciu ze względu na korzystające z niego osoby niepełnosprawne.
- Sprawy bieżące.
Do pkt. 1
Pani Joanna Rocławska zasygnalizowała, że Zarząd Powiatu wystąpi do Przewodniczącego Rady Powiatu o uzupełnienie porządku obrad Rady Powiatu o punkt dotyczący przyjęcia do realizacji wniosku o dofinansowanie projektu pn. „Pracuj zdrowo”. Poinformowała, że projekt uchwały został przygotowany w związku z otrzymaniem dofinansowania dla projektu pn. Pracuj zdrowo i jest jednym z dokumentów, wymaganych zapisami Regulaminu konkursu, które musimy przedłożyć do Urzędu Marszałkowskiego w Toruniu w celu podpisania umowy o dofinansowanie projektu. Regulamin konkursu wskazuje, jakie elementy musi zawierać uchwała – są to: treść tytułu projektu, nr konkursu, numer działania/poddziałania, wysokość i forma wniesienia wkładu własnego. Wkład własny pieniężny 15 399,38 zł (5% wartości projektu). Wkład własny został zabezpieczony w środkach na promocję i ochronę zdrowia. Wniosek o dofinansowanie został złożony 31 sierpnia 2017r. Konkurs kierowany był do pracodawców, którzy zdiagnozowali niekorzystne warunki pracy wpływające na stan zdrowia pracowników. Jednym z wymogów konkursu było przeprowadzenie ankietyzacji wśród pracowników nt. stanu ich zdrowia i opracowanie programu minimalizowania negatywnych czynników narażających pracowników na utratę zdrowia. Zdiagnozowano czynniki wpływające na zdrowie pracowników, a więc czynniki wynikające z charakteru pracy (wymuszona pozycja ciała, obciążenie narządu wzroku, niezdrowy styl życia); czynniki fizyczne (zagrożenia wynikające z promieniowania elektromagnetycznego i elektrostatycznego); czynniki psychospołeczne (stres). Odpowiedzią na zidentyfikowane zagrożenia są zaplanowane działania w projekcie:
1) działania profilaktyczne, obejmujące działania informacyjno-szkoleniowe na rzecz:
-edukacji prozdrowotnej w miejscu pracy (edukacja zbiorowa w zakresie profilaktyki chorób cywilizacyjnych, zdrowego odżywiania),
– ochrony układu kostno-szkieletowego w miejscu pracy (edukacja zbiorowa prowadzona przez fizjoterapeutę, ćwiczenia kształtujące i wzmacniające postawę ciała, indywidualne konsultacje dla pracowników z fizjoterapeutą połączone z badaniem ergonomii stanowiska pracy),
– walki ze stresem (warsztaty dla kadry zarządzającej z psychologiem, edukacja zbiorowa dla pracowników z psychologiem, indywidualne konsultacje dla pracowników z psychologiem, karnety/bilety wstępu na wybraną formę aktywności fizycznej poza zakładem pracy),
2) doposażenie/wyposażenie stanowisk pracy zgodnie z potrzebami zdiagnozowanymi podczas badania ergonomii stanowisk pracy,
3) sfinansowanie dodatkowego pakietu badań dla pracowników podczas badań okresowych wykraczających poza minimalny zakres badań okresowych. Dodatkowy pakiet badań obejmuje morfologię krwi, jonogram – badanie elektrolitów w osoczu ( sód, potas, wapń, magnez, chlorki, fosforany), pomiar stężenia glukozy we krwi, EKG z opisem, lipidogram, badanie OB, pomiar ciśnienia tętniczego krwi, badanie tarczycy, badanie dna oka i ciśnienia śródgałkowego, tomografia komputerowa dwóch odcinków kręgosłupa – szyjnego i lędźwiowego oraz RTG płuc. Okres realizacji projektu założono od 01.01.2018r. do 30.09.2021r.
W powyższej sprawie merytorycznych uwag i zapytań nie zgłoszono.
Pan Dariusz Woźniak przedstawił projekt uchwały Rady Powiatu Świeckiego w sprawie zmiany budżetu Powiatu Świeckiego na rok 2018 (projekt uchwały stanowi załącznik do Protokołu posiedzenia Zarządu Powiatu Świeckiego z dnia 13 lutego 2018r.).
Pan Franciszek Koszowski zapewnił, że nikt nie zamierza pogarszać jakości wykonawstwa inwestycji drogowych, więc pozostaje dołożenie środków do inwestycji.
Pan Zbigniew Kapusta dodał, że często wychodzą błędy po zakończeniu inwestycji np. brak barierek. Zaapelował także o utrzymanie warunków sprzyjających bezpieczeństwu użytkowników dróg.
Pan Józef Belt zapytał czy Społeczna Straż Rybacka zakupiła już samochód.
Pan Dariusz Woźniak odpowiedział przecząco i wyjaśnił, że po przyjęciu przez Radę Powiatu uchwały w sprawie zmian w budżecie, ogłoszony zostanie konkurs na realizację tego zadania. Jeśli tej konkretnej organizacji uda się go wygrać i skutecznie podpisać umowę, dopiero wówczas będzie można przystąpić do procedury zakupu samochodu. Skarbnik przypuszcza, że nastąpi to pod koniec marca br.
Pan Dariusz Woźniak przedstawił projekt uchwały Rady Powiatu Świeckiego w sprawie zmiany Wieloletniej Prognozy Finansowej Powiatu Świeckiego na lata 2018-2026 (projekt uchwały stanowi załącznik do Protokołu posiedzenia Zarządu Powiatu Świeckiego z dnia 13 lutego 2018r.).
Do projektu uchwały żadnych merytorycznych uwag i zapytań nie zgłoszono.
Pan Zbigniew Semrau przedstawił Sprawozdanie z realizacji „Programu Współpracy Powiatu Świeckiego z organizacjami pozarządowymi na 2017 rok” (Sprawozdanie stanowi załącznik do Protokołu posiedzenia Zarządu Powiatu Świeckiego z dnia 13 lutego 2018r.).
Do Sprawozdania żadnych merytorycznych uwag i zapytań nie zgłoszono.
Pani Karolina Kasica przedstawiła Sprawozdanie z funkcjonowania Powiatowego Urzędu Pracy w Świeciu w 2017 roku (Sprawozdanie stanowi załącznik do Protokołu posiedzenia Zarządu Powiatu Świeckiego z dnia 13 lutego 2018r.).
Pan Andrzej Kowalski zapytał o procedurę zatrudniania cudzoziemców np. Ukraińców.
Pani Karolina Kasica odpowiedziała, że w tym względzie procedury są różne i zależne od okresu zatrudnienia. Podstawową jest procedura uproszczona polegająca na rejestracji oświadczenia w powiatowym urzędzie pracy. W ubr. było tak, że PUP nie mógł posiadać przesłanek do odmowy rejestracji oświadczenia na wniosek pracodawcy. Nowelizacja w tym roku spowodowała, że pojawiły się podstawy do wydania decyzji odmownej. Termin na rejestrację wynosi 7 dni. W tym przypadku cudzoziemiec może pracować 6 miesięcy w ciągu roku. Jeśli pracodawca chce go zatrudnić na okres dłuższy, to musi się ubiegać o pozwolenie na pracę u wojewody. Tam procedura jest inna i dłuższa.
Pan Józef Belt wskazał na brak możliwości zatrudniania kilkakrotnie tych samych osób w ramach środków PUP (roboty publiczne) w spółkach wodnych.
Pani Karolina Kasica wyjaśniła, że nie wynika to z przepisów ustawowych a polityki racjonalnego wydatkowania środków publicznych. Uważa, że bezrobotni, o których mowa powinni oprócz formy wsparcia z PUP funkcjonować także jakiś czas na rynku. Jeśli sobie nie poradzą, to po np. 2 letnim okresie ponownie wesprzemy ich jakimiś formami zatrudnienia. Apelujemy do pracodawców, aby w ramach robót publicznych nie zatrudniać, co roku tej samej osoby. Według niej jest to niecelowe, kiedy taka osoba w całym swoim życiu zawodowym korzysta jedynie z takiej formy zatrudnienia.
Pan Józef Belt przyznał, że taki pracownik jest sprawdzony i szkoda, gdy okazuje się dobrym fachowcem, nie można go ponownie zatrudnić w ramach robót publicznych.
Pani Karolina Kasica powiedziała, że wszyscy bezrobotni powinni mieć możliwość skorzystania z takiej formy wsparcia. Poza tym zatrudnianie ciągle tej samej osoby w takiej formie nie ma długofalowego efektu.
Pan Zbigniew Kapusta poparł argumentację radnego Józefa Belta.
Pani Karolina Kasica zdaje sobie sprawę z tej argumentacji, ale poinformowała, że kontrolująca urzędy pracy Regionalna Izba Obrachunkowa stawiała zarzut ciągłego kierowania środków publicznych do tych samych bezrobotnych.
Pan Brunon Han przyznał, że patrząc z punktu widzenia urzędu pracy powinna być w tym względzie rotacja osób bezrobotnych.
Pani Karolina Kasica dodała, że tym bardziej, iż kierując ciągle tą samą osobę bezrobotną na roboty publiczne nie widzimy efektów naszych działań, jak na przykład w postaci trwałego zatrudnienia.
Pan Dariusz Woźniak powiedział, że być może należałoby się zastanowić nad trwałym wsparciem spółek wodnych w kwestii zatrudnienia osób na czas nieokreślony. Niemniej trudno określić źródło finansowania.
Pan Zbigniew Kapusta oraz Pan Józef Belt powiedzieli, że potrzeby w tym względzie są ogromne.
Do pkt. 2
Odnośnie informacji „Wycinka niebezpiecznych drzew – nasadzenia i ich udatność w zakresie decyzji wydawanych przez Starostę Świeckiego” głos zabrał Pan Józef Gawrych. Poinformował, że radni otrzymali w tej sprawie wyciąg z Ustawy o Ochronie Przyrody (w załączeniu do protokołu), a następnie przedstawił jego najważniejsze zagadnienia.
Pan Franciszek Koszowski zadeklarował przekazanie członkom Komisji (drogą elektroniczną) prezentacji pt. „Działania Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Bydgoszczy we współpracy z samorządami lokalnymi – Uzgadnianie projektów zezwoleń na usunięcie drzew w pasach drogowych dróg publicznych” otrzymaną z Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska, która omawiana była na posiedzeniu Konwentu Powiatów Województwa Kujawsko – Pomorskiego dnia 29 stycznia 2018 roku w Śliwicach. Dyrektor Pani Maria Dombrowicz podczas tego posiedzenia zapewniła, że nie będzie stawiała przeszkód co do wycinki drzew, jedynie co do tych, które są chronione prawem, i że wydanie decyzji nie będzie tak długotrwałe jak do tej pory. Poinformował, że trwały dyskusje o alei dębowej przy drodze z Lniana. Jest ona najlepiej zachowana ze wszystkich w Województwie Kujawsko-Pomorskim.
Pan Adam Meller poinformował, że jest zgoda na wycięcie przy tej drodze pojedynczych drzew chorych i tych, których stan w bezpośredni sposób zagraża bezpieczeństwu. Wyselekcjonowanych jest 120 sztuk.
Pan Zbigniew Kapusta powiedział, że po remoncie drogi powiatowej nr 1219 Nowe-Komorsk-Wielki Lubień zostało bardzo dużo chorych i suchych drzew. Dziwi się, że RDOŚ nie pozwolił na ich wycięcie.
Pan Adam Meller powiedział, że aleja prawem chroniona przy drodze w Trylu jest najgorszej jakości jeśli chodzi o zdrowotność w powiecie. Następnie przedstawił Informację, która stanowi załącznik do protokołu.
Pan Józef Belt zapytał, kto ocenia drzewa pod względem niebezpieczeństw związanych ze spadającymi konarami i gałęziami.
Pan Adam Meller odpowiedział, że PZD jest zobligowany do comiesięcznych objazdów dróg powiatowych, więc kierownik obwodu, który ma uprawnienia budowlane to wszystko monitoruje. Stworzyliśmy w jednostce specjalne stanowisko, gdzie fachowiec zajmuje się procedurami związanymi z wycinką drzew. Mamy przy powiatowych drogach kilkadziesiąt sztuk drzew i warto by było prześwietlić każdą aleję, ale ten zabieg i pielęgnacja jednej sztuki kosztuje kilkaset złotych. Wobec czego staramy się jak najwięcej zrobić w tym względzie przy okazji inwestycji. Jeśli z różnych przyczyn nie można drzewa wyciąć, to staramy się chociaż prześwietlać konary. Ocenił, że trudnym jest prześwietlić całą sieć drzew przy wszystkich drogach powiatowych.
Pan Józef Belt zapytał o liczbę wypadków na drogach związanych z drzewami w latach poprzednich.
Pan Adam Meller odpowiedział, że pytanie należy kierować do Komendy Powiatowej Policji. Nie ma przeszkód, aby wystąpił o takie zapytanie.
Pan Grzegorz Tomaszewski zapytał o procedurę zezwolenia na realizację inwestycji drogowej (ZRID).
Pan Adam Meller odpowiedział, że działa ona podobnie jak specustawa drogowa, z tym, że musi się odbyć cała procedura środowiskowa i w momencie, gdy jest wydana decyzja ZRID to nie potrzeba decyzji na wycinkę.
Pan Grzegorz Tomaszewski zapytał, kto decyduje o wielkości drzew do nasadzeń. Uważa, że z uwagi na brak możliwości podlewania dużych drzew ich przyjęcie jest trudne, więc wiele się marnuje.
Pan Józef Gawrych wyjaśnił, że w przepisach jest zapis, że organ nakazujący nasadzenie przy drzewach liściastych wskazuje obwód drzewa a nie wysokość, przy iglastych jest odwrotnie.
Pan Adam Meller powiedział, że niejednokrotnie prosi gminy przy okazji wycinki drzew przy drogach, aby nasadzenia były poza pasem drogowym – na terenie gminy np. przy szkołach, przedszkolach.
Pan Wiesław Bagniewski zwrócił uwagę na zapisy w decyzjach i rodzaju nasadzeń drzew. Pszczelarze ubolewają bowiem, że brakuje nasadzeń drzew miododajnych np. lip.
Pan Józef Gawrych powiedział, że przy wydawaniu decyzji o nasadzeniach kieruje się tym, że jeśli ktoś wyciął drzewo iglaste to musi nasadzić ten sam rodzaj. Jeśli zostało wycięte drzewo liściaste, to obowiązkiem jest posadzenie drzewa liściastego za wyjątkiem topól. Jeśli drzewo jest suche i obumarło to kompensacji przyrodniczej nie wymaga się.
Do pkt. 3
Odnośnie wniosku Komisji Zdrowia, Pomocy Społecznej i Polityki Prorodzinnej w sprawie podjęcia działań zmierzających do usytuowania przystanków autobusowych w okolicach Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Świeciu ze względu na korzystające z niego osoby niepełnosprawne Pan Adam Meller powiedział, że organizatorem transportu publicznego jest gmina, więc jeśli Komisja uzna wniosek za zasadny to należy zwrócić się do gminy.
Pan Franciszek Koszowski dodał, że rozmawiał z Burmistrzem Świecia w tej sprawie. Budowa przystanków przy ul. Wojska Polskiego, która jest powiatową należy do powiatu, wobec czego należałoby wybudować zatoczki i wiaty. To według niego jest problemem. Zastanawia się nad sensem tego przedsięwzięcia skoro jest przystanek przy Szpitalu (dla przykładu podał odległość między Powiatowym Zespołem ds. Orzekania o Niepełnosprawności i przystankiem przy Urzędzie Miejskim). Według niego niecelowym jest częste sytuowanie przystanków w niewielkich odległościach. Poza tym na teren przy budynku PUP i PCPR autobus nie wjedzie, bo ze względu na zaparkowane przy nim samochody będzie miał problem z zawróceniem. Zatoka autobusowa i wiata musiałaby być usytuowana przy ulicy Wojska Polskiego w odległości od wjazdu, więc i tak petent zmuszony będzie iść kawałek pieszo.
Pan Adam Meller dodał, że planuje się przebudowę skrzyżowania ul. Wojska Polskiego z ul. Jesionową, a nie można robić zatok autobusowych przed skrzyżowaniami
Pan Franciszek Koszowski powiedział, że Burmistrz Świecia stwierdził, że gdy pojawią się przystanki to spowoduje takie zorganizowanie transportu publicznego, że autobusy będą się przy nich zatrzymywać. Starosta jednak zastanawia się czy ponoszenie kosztów związanych z budową zatok i wiat ma sens i jest celowe w sytuacji spadającej liczby petentów budynku gdzie mieści się PUP i PCPR (głównie bezrobotnych).
Pan Brunon Han uważa, że niecelowa jest sama lokalizacja przystanków blisko skrzyżowania i na łuku drogi, nie wspominając o kosztach.
Pan Adam Meller dodał, że w tym miejscu ze względu na wzmożony ruch pojazdów (ponad 5 000 na dobę) wymogiem jest wybudowanie zatok autobusowych. Poza tym przystanki zawsze muszą być po obu stronach. Kończąc podkreślił, że 200 m dalej jest przystanek przy Szpitalu, z którego mogą skorzystać petenci PCPR i PUP.
Pan Andrzej Kowalski uważa za logiczną odpowiedź na wniosek Komisji Zdrowia, Pomocy Społecznej i Polityki Prorodzinnej, że planowana jest przebudowa skrzyżowania ul. Wojska Polskiego z ul. Jesionową i będzie on wzięty przy tej okazji pod uwagę.
Pan Franciszek Koszowski oraz Pan Andrzej Kowalski uważają, że realizacja wniosku w obecnych realiach nie ma sensu.
Pan Brunon Han uważa, że logicznym będzie odpowiedź mówiąca o powrocie do sprawy przy okazji przebudowy w/wym skrzyżowania.
Wszyscy przystali na propozycję w wersji stanowiącej załącznik do protokołu.
Do pkt. 4
W sprawach bieżących nikt nie zabrał głosu.
Na tym posiedzenie zakończono.
Protokolant:
Agnieszka Wnęk
Biuro Rady
Przewodniczący Komisji Infrastruktury i Gospodarki
(Zbigniew Kapusta)
Przewodniczący Komisji Ochrony Środowiska, Rolnictwa i Leśnictwa
(Józef Belt)
Informacje
wytworzono: | data: 00:00 28.03.2018 | przez: Agnieszka Wnęk | |
wprowadzono: | data: 09:47, 29.03.2018 | przez: Agnieszka Wnęk | |
udostępniono: | data: 09:49, 29.03.2018 | przez: Agnieszka Wnęk | |
zmodyfikowano: | data: 09:49, 29.03.2018 | przez: Agnieszka Wnęk | |
osoba odpowiedzialna: | Iwona Karolewska | ||
podmiot udostępniający: | Starostwo Powiatowe w Świeciu |
Rejestr zmian
edytowane: | data: 09:49, 29.03.2018 | przez: Agnieszka Wnęk | Protokół wspólnego posiedzenia Komisji Ochrony Środowiska, Rolnictwa i Leśnictwa z Komisją Infrastruktury i Gospodarki Rady Powiatu Świeckiego z dnia 26 lutego 2018r. | |
utworzono: | data: 09:47, 29.03.2018 | przez: Agnieszka Wnęk | Protokół wspólnego posiedzenia Komisji Ochrony Środowiska, Rolnictwa i Leśnictwa z Komisją Infrastruktury i Gospodarki Rady Powiatu Świeckiego z dnia 26 lutego 2018r. |