Protokół wspólnego posiedzenia Komisji Ochrony Środowiska, Rolnictwa i Leśnictwa oraz Komisji Infrastruktury i Gospodarki z dnia 18 czerwca 2015 r.

Protokół
wspólnego posiedzenia Komisji Ochrony Środowiska, Rolnictwa i Leśnictwa oraz Komisji Infrastruktury i Gospodarki
z dnia 18 czerwca 2015 r.

Obecni na posiedzeniu członkowie Komisji – według załączonej listy obecności.
Obecni na posiedzeniu zaproszeni goście:
Pan Bartosz Frąckowski – Kierownik Referatu Pośrednictwa Pracy w PUP w Świeciu,
Pani Bożena Szydłowska – Dyrektor PZEAS w Świeciu,
Pan Adam Meller – Dyrektor PZD w Świeciu,
Pan Dariusz Woźniak – Skarbnik Powiatu,
Pani Iwona Karolewska – Sekretarz Powiatu,
Pan Franciszek Koszowski – Starosta Powiatu,
Pan Zbigniew Blaurok – Dyrektor DPS w Gołuszycach,
Pan Piotr Radecki – radny Gminy Pruszcz,
Pani Katarzyna Kasprzyk – Specjalista SL ds. zagospodarowania lasu.

Otwarcia posiedzenia dokonał Przewodniczący Komisji Ochrony Środowiska, Rolnictwa i Leśnictwa Pan Józef Belt, który powitał obecnych radnych i przybyłych gości. Następnie wraz z Przewodniczącym Komisji Infrastruktury i Gospodarki, Panem Zbigniewem Kapustą, stwierdził quorum pozwalające obradować i przedstawił proponowany program posiedzenia, w brzmieniu jak niżej:

Część I:

  1. Analiza materiałów będących przedmiotem obrad Rady Powiatu.
  2. Sprawy bieżące.

Część II (DPS Gołuszyce)

  1. Zapoznanie się ze stanem inwestycji w DPS w Gołuszycach. Oszczędności związane z termomodernizacją.

Część III (Nadleśnictwo Trzebciny):

  1. Zagospodarowanie terenów po trąbie powietrznej.
  2. Zapoznanie się z aktualną problematyką gospodarki w lasach niestanowiących własności Skarbu Państwa.

Do pkt 1.

Pan Bartosz Frąckowski przedstawił „Analizę rynku pracy w Powiecie Świeckim” (treść stanowi załącznik do protokołu z posiedzenia Zarządu Powiatu z dnia 9 czerwca 2015 r.).
Rozpoczął swoje wystąpienie od stwierdzenia, że sytuacja na rynku pracy wyraźnie się poprawia. Zaprezentował szczegółowe dane liczbowe na temat liczby bezrobotnych i struktury bezrobocia: na koniec 2014 roku stopa bezrobocia kształtowała się na poziomie 15,5%. Zdecydowaną różnicę widać w ilości osób zarejestrowanych. Porównując rok 2014 do 2013 właściwie w każdym miesiącu, od stycznia do grudnia widać, że poziom bezrobocia był niższy. Jeśli chodzi o cztery miesiące obecnego roku, ilość osób znajdujących się w ewidencji jest niższa – na koniec kwietnia w ewidencji były 4.782 osoby bezrobotne. Zmiany ogólniej ilości osób znajdujących się w ewidencji nie wpływają znacząco na zmiany struktury bezrobotnych, jeśli chodzi o kluczowe kwestie dotyczące wieku, wykształcenia, czy okresu pozostawania bez pracy.
Poruszył także kwestie projektów stażowych oraz dotacji, które mogą otrzymać pracodawcy do stanowisk pracy.

Pan Wiesław Bagniewski stwierdził, że dziwi go struktura bezrobocia – zwłaszcza fakt wysokiego bezrobocia w budownictwie. Zastanawiał się, jak często osoba zarejestrowana musi pojawiać się w urzędzie pracy.

Pan Bartosz Frąckowski odpowiedział, że wszystko zależy od profilu bezrobotnego. Każda osoba zarejestrowana ma ustalony indywidualny plan działania, który obejmuje instrumenty rynku pracy. Kontakt następuje przynajmniej raz na 60 dni.

Pan Wiesław Bagniewski zauważył, że kolejnym dziwnym zjawiskiem jest wysoki poziom bezrobocia wśród ludzi młodych. Zastanawiał się także co wpłynęło na spadek bezrobocia.

Pan Bartosz Frąckowski wyjaśnił, że wiele czynników wpływa na obecną sytuację na rynku pracy – ludzie sami podejmują zatrudnienie, wyjeżdżają – myślą globalnie.

Pan Dariusz Woźniak dodał, że według danych GUS liczba mieszkańców w Powiecie nie zmniejszyła się – utrzymuje się na stałym poziomie około 100 000 ludzi. Zaznaczył, że powiatowa stopa bezrobocia jest niższa od wojewódzkiej – bardzo go to cieszy, ponieważ dynamika spadku bezrobocia jest większa od tej panującej w kraju.

Do materiału więcej uwag ani pytań nie zgłoszono. 

Pani Bożena Szydłowska przedstawiła projekt uchwały Rady Powiatu zmieniającej uchwałę w sprawie utworzenia Zespołu Szkół Specjalnych Nr 1 w Świeciu (treść stanowi załącznik do protokołu z posiedzenia Zarządu Powiatu z dnia 9 czerwca 2015 r.).

Do materiału nie wniesiono żadnych uwag ani pytań.

Pani Bożena Szydłowska  przedstawiła projekt uchwały Rady Powiatu w sprawie zmiany uchwały określającej zasady rozliczania tygodniowego obowiązkowego wymiaru godzin zajęć, określenia zasad i rozmiaru zniżek w wymiarze zajęć oraz zasad rozliczania tygodniowego obowiązkowego wymiaru zajęć dla niektórych nauczycieli (treść stanowi załącznik do protokołu z posiedzenia Zarządu Powiatu z dnia 9 czerwca 2015 r.).

Do materiału nie wniesiono żadnych uwag ani pytań.

Pani Bożena Szydłowska przedstawiła projekt uchwały Rady Powiatu w sprawie ustalenia planu sieci publicznych szkół ponadgimnazjalnych oraz szkół specjalnych mających siedzibę na obszarze powiatu świeckiego (treść stanowi załącznik do protokołu z posiedzenia Zarządu Powiatu z dnia 9 czerwca 2015 r.).

Do materiału nie wniesiono żadnych uwag ani pytań.

Pan Adam Meller przedstawił projekt uchwały Rady Powiatu w sprawie zmiany uchwały Nr XXII/139/12 z dnia 28 listopada 2012 roku w sprawie określenia przystanków komunikacyjnych, których właścicielem lub zarządzającym jest Powiat Świecki oraz warunków i zasad korzystania z tych przystanków (treść stanowi załącznik do protokołu z posiedzenia Zarządu Powiatu z dnia 16 czerwca 2015 r.).
Wyjaśnił, że jest to uchwała aktualizująca – powtarzana każdego roku. Jej celem jest dostosowanie się do potrzeb społecznych.

Pan Wiesław Bagniewski zastanawiał się, czy Powiat jest odpowiedzialny za stan przystanków.

Pan Adam Meller zaprzeczył. Za czystość na przystankach odpowiedzialna jest gmina.

Pan Wiesław Bagniewski zauważył, że estetyka wiat pozostawia wiele do życzenia.

Do materiału więcej uwag ani pytań nie zgłoszono.

Pan Adam Meller przedstawił projekt uchwały Rady Powiatu w sprawie przekazania zarządzania drogą powiatową nr 1242C Drzycim-Sulnówko-Świecie na odcinku od km 15+620 do km 15+920 (treść stanowi załącznik do protokołu z posiedzenia Zarządu Powiatu z dnia 16 czerwca 2015 r.).
Wyjaśnił, że chodzi o odcinek od ul. Wojska Polskiego, mniej więcej do hali widowiskowo-sportowej – ma to bezpośredni związek z wykonaniem dokumentacji projektowej na rozbudowę skrzyżowania i planowaną na przyszły rok budową ronda przy amfiteatrze.

Do materiału nie wniesiono żadnych uwag ani pytań.

Pan Adam Meller przedstawił Informację o stanie dróg w Powiecie Świeckim, w tym o przebiegu realizacji inwestycji remontów 2014/2015 (treść stanowi załącznik do protokołu z posiedzenia Zarządu Powiatu z dnia 9 czerwca 2015r.).
Rozpoczął swoje wystąpienie od przekazania kilku podstawowych informacji dotyczących sieci dróg powiatowych – ich długość to ponad 550 km podzielonych na 99 odcinków; 27 budynków inżynierskich. Na stan dróg wpływają dwa podstawowe działania – inwestycje i remonty oraz szeroko pojmowane bieżące utrzymanie. Rocznie przebudowywane jest około 35-40 km dróg. Dodał, że sieć Powiatu Świeckiego jest największa w całym województwie. Niestety, wiele dróg traci swoją nośność, potrzebuje pilnych napraw (mimo działań mających na celu zapobiegnięcie temu zjawisku). PZD dokłada wszelkich starań, aby poprawiać ich jakość. W tym roku planowane jest ścięcie 70 km pobocza, co daje około 140 000 m2. Przedstawił zakres inwestycji już przeprowadzonych, a także planowanych na najbliższy czas. Zapewnił, że na najbliższej sesji Rady Powiatu zaprezentuje radnym prezentację multimedialną zawierającą zdjęcia, które powiedzą im więcej niż liczby.

Pan Wiesław Bagniewski zastanawiał się, czy drogi wyremontowane na początku programu, o którym wspominał Pan Dyrektor, potrzebują już napraw.

Pan Adam Meller odpowiedział, że wiele zależy od zastosowanej technologii warstwy ścieralnej – mogą pojawiać się spękania na powierzchni. Warstwa bitumiczna jest dostosowana do konkretnego natężenie ruchu samochodów osobowych. Bardzo ważnym elementem jest bieżące utrzymanie dróg.

Pan Zbigniew Kapusta zapewnił Pana Dyrektora, że jeśli złoży wniosek o zakup niezbędnego sprzętu mającego pomagać w pracy PZD – Komisja Infrastruktury na pewno go poprze. Zastanawiał się, o jakich ilościach drzew rosnących przy drogach powiatowych mówił Pan Meller.

Pan Adam Meller podziękował Panu Przewodniczącemu. Wyjaśnił, że drzewostan szacuje się na kilkanaście tysięcy sztuk, a każdego roku wycina się kilkaset drzew. Dodał, że po ścięciu określonej ilości drzew, gmina nakłada na PZD obowiązek nasadzenia nowych sztuk – niestety często wskazuje pas drogowy, jako miejsce nowych nasadzeń – zdaniem Pana Dyrektora jest to błędne założenie. Lepszym rozwiązaniem byłoby ich posadzenie na terenie gminy – przy szkołach, w parkach.

Pan Andrzej Łażewski zastanawiał się, ile kosztuje wycinanie gałęzi w skali roku.

Pan Adam Meller wyjaśnił, że funkcjonuje fundusz ochrony środowiska, który finansuje 90% zadań. Mowa o środkach w wysokości 60 000 zł. Dzięki tym pieniądzom możliwa jest pielęgnacja 100-120 drzew. Dodał, że koszt wynajęcia podnośnika to 100 zł za godzinę pracy.

Pan Dariusz Woźniak zastanawiał się, co dzieje się dalej z gałęziami.

Pan Adam Meller odpowiedział, że często ludzie zabierają je na własny użytek – Dyrektor nie widzi w tym nic złego – nie mają one żadnej wartości. Zakomunikował, że przy okazji każdej inwestycji, stara się o środki na pielęgnacje drzew. Plan obejmuje okres do roku 2020 – dzięki temu wiadomo, jakie inwestycje muszą zostać przeprowadzone i jakie mechanizmy finansowe muszą zostać uruchomione.

Pan Dariusz Woźniak dodał, że do roku 2024 są zaplanowane środki własne, które umożliwią otrzymanie środków zewnętrznych na dalsze prace.

Pani Iwona Karolewska zastanawiała się, skąd PZD ma informacje o ewentualnych dziurach w drogach.

Pan Adam Meller odpowiedział, że PZD jest zobligowany do objazdów dróg powiatowych.

Pani Iwona Karolewska stwierdziła, że warto byłoby wypromować numer telefonu, na który smsowo można byłoby zgłaszać tego typu rzeczy.

Pan Adam Meller wyjaśnił, że funkcjonuje infolinia, na którą mogą zadzwonić mieszkańcy.

Pan Dariusz Woźniak zgodził się z Panią Sekretarz – wypromowanie numeru kontaktowego jest bardzo dobrym pomysłem.

Pan Adam Meller dodał, że ludzie nie orientują się, które drogi są powiatowe – nie dziwi go to.

Pan Józef Belt  pochwalił działania PZD dotyczące wycinki drzew przy drodze Drzycim – Plewno oraz przy podcinaniu gałęzi na drodze Laskowice – Świecie.

Pan Adam Meller wyjaśnił, że Pan Przewodniczący mówi o drodze wojewódzkiej. Dodał, że ekolodzy zarzucili wykonawcy wycięcie za dużej ilości gałęzi – sprawa trafiła do sądu.

Pan Józef Belt  zastanawiał się, co z drzewami na drodze Żur – Drzycim.

Pan Adam Meller odpowiedział, że na razie nic się z nimi nie dzieje. Jego zdaniem konieczne będzie działanie przy pomocy specustawy – jedna strona musi zostać wycięta.

Pani Iwona Karolewska zastanawiała się, jak wygląda kwestia nakazu nasadzeń drzew.

Pan Adam Meller wytłumaczył, że czasami nakazy dotyczą terenu danej gminy (wówczas możliwe są nasadzenia w przedszkolach, szkołach, parkach), jednak zdarzają się także nakazy nasadzeń w pasie drogowym.

Pan Dariusz Woźniak stwierdził, że jest to dobry powód do zorganizowania spotkania Starosty z Wójtami, na którym wypracowano by pewną politykę.

Pan Józef Belt  zastanawiał się także, czy remontowanie dróg powiatowych nie powinno odbywać się przy pomocy betonu wałowego.

Pan Adam Meller wyjaśnił, że beton wałowy charakteryzuje się mniejszą wytrzymałością – maksymalna prędkość samochodów jadących po tego typu nawierzchni to 50km/h. Zauważył, że drogi betonowe spełniają wymogi drogi lokalnej – nie powiatowej. Dodał, że w Polsce nie ma dróg betonowych, które byłyby starsze niż 20 lat – nikt nie wie, jak zachowają się nawierzchnie. Owszem, istnieją technologie betonowe, które spełniają wyższe standardy, jednak ich ceny są bardzo wysokie.

Do materiału więcej uwag ani pytań nie zgłoszono.

Pan Dariusz Woźniak przedstawił projekt uchwały w sprawie udzielenia pomocy finansowej Gminie Lniano. Gmina Lniano uzyskała dofinansowanie z Narodowego Programu Przebudowy Dróg Lokalnych, a składając projekt na drogę gminną miała zawarte porozumienie intencyjne z Powiatem Świeckim, zgodnie z którym Powiat będzie współfinansować to zadanie w wysokości 180 tys. zł. W związku z tym teraz, zgodnie z założeniami powinniśmy udzielić pomocy finansowej Gminie Lniano, z kolei Gmina Lniano przekaże Powiatowi taką samą kwotę na drogę powiatową, więc per saldo dla budżetu jest to neutralne.

Pan Dariusz Woźniak przedstawił projekt uchwały w sprawie zmiany budżetu Powiatu Świeckiego na rok 2015. Szczegółowe dane na temat wprowadzanych zmian zawiera uzasadnienie do uchwały.

Pani Iwona Karolewska wyjaśniła, że zatrudnienie psychologa w Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w Świeciu wynika z konieczności sprawowania przez Powiat kontroli nad rodzinami zastępczymi.

Pan Zbigniew Kapusta zauważył, że krytykowanie potrzeby otwarcia nowego kierunku kształcenia w zawodzie papiernik okazało się bezpodstawne.

Pan Dariusz Woźniak zgodził się z przedmówcą. W Polsce jest duże zapotrzebowanie na specjalistów papiernictwa, a kierunek cieszy się dużym zainteresowaniem młodzieży. Dodał, że jest to szansa dla Powiatu.

Pan Wiesław Bagniewski zastanawiał się, jaki udział w przepływie środków, o których wspominał wcześniej Pan Skarbnik, będą miały gminy.

Pan Dariusz Woźniak wyjaśnił, że Marszałek wskazał konkretne typy projektów, które mogą otrzymać dofinansowanie. Wskazał, że cześć sumy jest zabezpieczona tylko na działania w gminach. Dodał, że ze środków nie mogą być remontowane drogi.

Pan Zbigniew Kapusta zwrócił uwagę Pana Mellera na fakt, że podczas remontu drogi Tryl – Lubień, konieczne będzie wybudowanie chodnika.

Do projektów uchwał więcej uwag ani pytań nie zgłoszono.

Część II (posiedzenie odbyło się w Domu Pomocy Społecznej w Gołuszycach)

Do pkt 3.

Pan Zbigniew Blaurok oprowadził członków Komisji po budynku DPS w Gołuszycach. Radni mogli zobaczyć m.in. kotłownię, kuchnię, park znajdujący się na terenie Domu Pomocy Społecznej. Pan Dyrektor zwrócił uwagę na odnowioną elewację, zamontowane solary oraz wybudowaną siłownię na powietrzu.
Następnie przedstawił członkom Komisji wykaz inwestycji przeprowadzonych w latach 2013-2014 oraz analizę i symulację wydatków poniesionych na ogrzewanie w DPS Gołuszyce w latach 2010-2015 (treść stanowi załącznik do protokołu).
Pan Blaurok w trakcie rozmowy z radnymi przedstawił najpilniejsze potrzeby placówki, a także problemy, z którymi spotyka się na co dzień – ustawodawca wskazał standardy, jednak nie zapewnił wystarczającej ilości środków, aby ich przestrzegać.
Problemem są także kradzieże, do których dochodzi w nocy – znikają rośliny, fragmenty ogrodzenia.

Radni dyskutowali o możliwościach wsparcia DPS Gołuszyce.

Część III (posiedzenie odbyło się w Nadleśnictwie Trzebciny)

Do pkt 4.

Członkowie Komisji podczas wizyty w punkcie widokowym dyskutowali o działaniach Starostwa Powiatowego w Świeciu dotyczące pomocy właścicielom lasów prywatnych, które ucierpiały w dniu 14 lipca 2012 r., kiedy to skrajem powiatu świeckiego przeszła trąba powietrzna czyniąc duże szkody w istniejącym drzewostanie. Po oszacowaniu strat przez służby Nadleśnictwa Osie i Trzebciny okazało się, że konieczne będzie odnowienie 2,73 ha lasów prywatnych we wsi Stara Rzeka oraz 10,37 ha we wsi Łążek. W sumie więc powierzchnia lasów prywatnych przeznaczonych do odnowienia w powiecie świeckim wyniosła 13,10 ha..

Następnie radni udali się do siedziby Nadleśnictwa Trzebciny, gdzie Pani Katarzyna Kasprzyk przedstawiła prezentację multimedialną „Zagospodarowanie powierzchni poklęskowej po trąbie powietrznej z dnia 14 lipca 2012r.”.
Podczas swojego wystąpienia poruszyła takie kwestie jak: zagospodarowanie surowca z cięć poklęskowych, projekty odnowień w poszczególnych leśnictwach, skład gatunkowy drzewostanu, remonty dróg, które uległy zniszczeniu.

Do pkt 5.

Pan Józef Gawrych podziękował przedstawicielom Nadleśnictwa za pomoc podczas prac przy oszacowywaniu strat. Przypomniał, że Nadleśnictwo pomagało Starostwu przy przetargach oraz bezpłatnie przygotowało szkice odnowieniowe.

W związku z brakiem pytań do materiału „Zapoznanie się z aktualną problematyką gospodarki w lasach niestanowiących własności Skarbu Państwa” (treść w załączeniu), Pan Gawrych podziękował za możliwość odbycia posiedzenia na terenie Nadleśnictwa.

Pan Franciszek Koszowski wyraził swoje uznanie dla szybkości pracy Nadleśnictwa podczas sprzątania terenu dotkniętego huraganem.

Na tym posiedzenie zakończono.

Przewodniczący
Komisji Infrastruktury
i Gospodarki
(Pan Zbigniew Kapusta)

Przewodniczący
Komisji Ochrony Środowiska,
Rolnictwa i Leśnictwa
(Pan Józef Belt)

Protokołowała:
Marta Suchomska
Biuro Rady

Informacje

Rejestr zmian