Protokół wspólnego posiedzenia Komisji Ochrony Środowiska, Rolnictwa i Leśnictwa oraz Komisji Infrastruktury i Gospodarki Rady Powiatu Świeckiego z dnia 20 października 2017r

 

Obecni na posiedzeniu członkowie Komisji – według załączonych list obecności.

Obecni na posiedzeniu goście:

  1. Chmielewski Grzegorz – Przewodniczący Rady Powiatu Świeckiego
  2. Gawrych Józef– Kierownik Wydziału Ochrony Środowiska, Rolnictwa i Leśnictwa Starostwa Powiatowego w Świeciu
  3. Jurek Hanna – Dyrektor Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w Świeciu
  4. Koszowski Franciszek – Starosta Świecki
  5. Kot-Czerwińska Alina – Dyrektor Powiatowej Biblioteki Publicznej w Świeciu
  6. Semrau Zbigniew– Kierownik Wydziału Spraw Obywatelskich i Zarządzania Kryzysowego Starostwa Powiatowego w Świeciu
  7. Studzińska Barbara – Wicestarosta Świecki
  8. Suchocki Rafał –Koło Łowieckie w Nowem
  9. Szydłowska Bożena – Dyrektor Powiatowego Zespołu Ekonomiczno-Administracyjnego w Świeciu
  10. Trajder Danuta – Główna Księgowa Starostwa Powiatowego w Świeciu
  11. Woźniak Dariusz – Skarbnik Powiatu.

Otwarcia posiedzenia dokonał Pan Zbigniew Kapusta – Przewodniczący Komisji Infrastruktury i Gospodarki, który powitał obecnych radnych i przybyłych gości. Następnie stwierdził quorum pozwalające obradować i przedstawił program posiedzenia:

  1. Szkody wyrządzane przez zwierzynę łowną i nie tylko.
  2. Analiza materiałów będących przedmiotem obrad Rady Powiatu Świeckiego.
  3. Sprawy bieżące.
  4. Podsumowanie inwestycji drogowych.

Do pkt. 1

Pan Zbigniew Kapusta wprowadzając do tematu powiedział, że problemem staje się obecnie nie tylko zwierzyna łowna, ale i ta na którą jest zakaz odstrzału. Zastanawia się co z tym można zrobić. Z tego co wie, jest własnością Skarbu Państwa ale nikt za nią odpowiedzialności nie bierze.

 Pan Rafał Suchocki powiedział, że najwięcej szkód wyrządza wolnożyjąca zwierzyna dzika będąca własnością Skarbu Państwa. Pozyskiwana jest ona od zarządcy obwodu łowieckiego. Następnie wskazał na problem, który pojawia się od wielu lat, a mianowicie lekkie zimy powodujące przeżycie słabszych osobników. Poza tym przyrost populacji jest dwukrotnie wyższy, a odstrzały są odgraniczone. Z tego co wie planowane jest zwiększenie limitów o 10%. Poza tym poinformował, że nastąpiła zmiana przepisów Prawa Łowieckiego stanowiąca o braku obowiązywania okresu ochrony loch. Według niego niehumanitarnym jest strzelać do lochy z warchlakami. Zaznaczył, że dzik jest sprzymierzeńcem lasu, bo zjada pędraki, robaki itp. Dodał, że Koło Łowieckie, aby zapobiec penetrowania pół przez zwierzynę tworzy w kępie nadwiślanej miejsca dla jej postoju. Poza tym, aby nie dochodziło do płoszenia przeprowadzane są w tym rejonie tylko dwa polowania rocznie.  Ubolewa, że pomimo, że przepisy stanowią o współpracy z rolnikami koła łowieckie zostają same z działaniami zmierzającymi do ochrony upraw przed zwierzyną, takie jak np. zakładanie elektrycznych pastuchów, grodzenie miejsc sąsiadujących z lasem, zaopatrywanie rolników w huminowe petardy. Nie wszyscy rolnicy są skorzy do współpracy, bo wolą wybicie całej zwierzyny. To z kolei spowodować może, że pojawi się problem ze zwierzyną drobną. Obecnie nie poluje się na bażanty, kuropatwy, zające. Poza tym nie ma remiz śródpolnych, a wszystkie zakrzaczenia były schronieniem dla zwierzyny drobnej przed lisem, kuropatwą, bażantem. W tym momencie dużo jest używanej chemii i gdyby zwierzyna drobna była, to na pewno tej chemii nie potrzeba by było używać. Myśliwi szkolą się w kierunku szacowania strat. Poza tym muszą być partnerami w rozmowach na ten temat z rolnikami.

Pan Zbigniew Kapusta powiedział, że tak jak on, większość rolników nie występuje o odszkodowanie. Bo gdyby było odwrotnie koła łowieckie nie miałby by na to środków. Są i tacy, którzy sieją „pod szkody”.

Pan Rafał Suchocki przyznał, że wszystko zależy od podejścia rolnika.

Pani Barbara Studzińska uważa, że zrozumiałym jest szukanie pożywienia przez zwierzynę na polach sąsiadujących z lasami. Kończąc zapytała czy są na to jakieś reguły.

Pan Rafał Suchocki odpowiedział, że przepisy Prawa Łowieckiego stanowią, że nie powinno się siać atrakcyjnych upraw w miejscach graniczących z lasami, bo będą szkody. Poza tym stanowi, że za szkody rzeczywiste zapłacić musi koło łowieckie. Jest 5-6 odmian upraw, które są mniej atrakcyjne np. dla dzika. Poza tym każda zwierzyna ma swój ulubiony smak. Dla rolnika każda odmiana jest tak samo atrakcyjna.

Pani Barbara Studzińska zapytała jaki procent szkód zostaje zaspokojonych.

Pan Rafał Suchocki zaznaczył, że rolnik ma zawsze wygórowane oczekiwania. Koła łowieckie starają się szacować dobrze i w tym celu się myśliwi szkolą się w ośrodkach zależnych jak i niezależnych od Polski Związek Łowiecki. Odpowiadając na pytanie powiedział, że za rzeczywiste szkody płacimy w 100%, ale podkreślił przy tym, że zawsze wysokość wypłaty negocjowana jest z rolnikiem.

Pan Józef Belt zapytał co w sytuacji wyrządzania szkód przez dzikie gęsi, łabędzie czy żurawie niewymienione w Prawie Łowieckim.

Pan Rafał Suchocki odpowiedział, że nic nie można w tej sytuacji zrobić. To samo tyczy się będącego pod ścisła ochroną łosia czy bobra. Poza tym dodał, że populacja dzika ma być zredukowana do 0,1 dzika na km2. Leśnicy są temu przeciwni, bo jak wcześniej wspomniał dzik jest sprzymierzeńcem lasu. Następnie podkreślił, że niedługo pojawi się problem z wilkiem. Chodzi głównie o to, że trudno będzie rozróżnić czy to czysty wilk czy hybryda. A wilk potrzebuje dużo pożywienia, więc może się okazać, że zacznie atakować zwierzęta gospodarskie. Istnieje zagrożenie, że populacja wilka zacznie się rozrastać. Ekolodzy mówią, że ta zwierzyna będzie bardziej przetrzebiona i może być mocniejsza gatunkowo.

Pan Brunon Han przyznał, że wilk do tej pory był  zwierzęciem płochliwym.

Pan Rafał Suchocki powiedział, że wilk boi się człowieka i go omija, kwestia tego czy to czysty wilk czy hybryda. Wskazał także na problem z bobrami. Polski Związek Łowiecki przeprowadza szkolenia na temat ich odstrzału.

Pan Zbigniew Kapusta poinformował, że w rejonie Wisły bobry mają nory w wale ochronnym, więc obawia się podtopień tym bardziej, że prognozy dotyczące mokrego lata nie są zbyt optymistyczne. Kiedy dwa tygodnie poziom rzeki był do połowy wału, zatopione zostały niziny.

Pan Rafał Suchocki powiedział, że tylko Wojewódzki Konserwator Przyrody może wydać zgodę na  odstrzał bobra i tylko w lutym i tam gdzie jest lód. Nieetyczne jest strzelać do bobra jak ma młode. Można zakładać sidła, łapki żywołowne ale na to może wydać pozwolenie także Wojewódzki Konserwator Przyrody.

Pan Grzegorz Tomaszewski oraz Pan Rafał Suchocki dyskutowali o wycenie odszkodowań.

Pan Józef Gawrych powiedział, że zwierzęta żyjące dziko dokonują straty w produkcji rolnej i tutaj zawsze będą dwie przeciwstawne frakcje – ci którzy są odpowiedzialni za dzikie zwierzęta i rolnicy, którzy maja stratę (problemy w uprawie, w zbiorach, są mniejsze plony). Zwierzęta dzielą się na 2 grupy: chronione i zwierzęta łowne. Za zwierzęta chronione, ale nie wszystkie płaci Skarb Państwa czyli Wojewoda, za zwierzęta łowne zaś koła łowieckie. Problem polega na tym, że te nie mają za dużo pieniędzy. Z tego co wie zwierzęta są bardziej na polach niż w lasach. Lasy są tylko na zimę, żeby się miały gdzie schować. Jest także duży problem z żurawiami, dzikimi gęsiami, powodującymi spore straty. Ze względu na ekosystem dzikiej zwierzyny nie może być za dużo ani za mało. Naturalnym regulatorem jej ilości są koła łowieckie.

Do pkt. 2

Pani Alina Kot-Czerwińska przedstawiła Informację o funkcjonowaniu Powiatowej Biblioteki Publicznej w Świeciu (Informacja stanowi załącznik do protokołu posiedzenia Zarządu Powiatu z dnia 10 października 2017r.). Następnie przekazała do wglądu część księgozbioru, aby pokazać przekrój książek i publikacji.

Pan Brunon Han zapytał czy w zasobach biblioteki znajdują się e-booki.

Pani Alina Kot-Czerwińska odpowiedziała, że jest ich w Bibliotece kilkanaście. Są plany, aby zakupić kolejne. Poza tym jeżeli sytuacja finansowa pozwoli, zakupiony zostanie również dostęp do platformy książek elektronicznych – IBUK Libra.

Pani Hanna Jurek przedstawiła Informację o funkcjonowaniu Poradni Psychologiczno – Pedagogicznej w Świeciu (Informacja stanowi załącznik do protokołu posiedzenia Zarządu Powiatu z dnia 10 października 2017r.).

Pan Brunon Han zapytał czy do tej pory było możliwe nauczanie indywidualne kilku uczniów jednocześnie.

Pani Hanna Jurek odpowiedziała przecząco. Nowe przepisy wprowadzają jasno i wyraźnie, że nauczanie indywidualne będzie od teraz jedynie w domu ucznia.

Pani Barbara Studzińska zapytała czy w sytuacji gdy Poradnia wyda pozytywną opinię w sprawie nauczania indywidualnego, organ prowadzący z dyrektorem szkoły będą mieli możliwość nie wyrazić na to zgody.

Pani Hanna Jurek odpowiedziała, że według nowych przepisów decyzja o nauczaniu indywidualnym należeć będzie właśnie do organu prowadzącego i dyrektora. Poradnia jedynie wyda opinię – na wniosek dyrektora szkoły a nie rodzica – czy dany uczeń rzeczywiście ma problemy i opisze w niej jego słabe i mocne strony. Drugim wyjściem dla ucznia z orzeczeniem o kształceniu specjalnym, jest zindywidualizowana forma uczenia się. Powinien mieć on zapewnione lekcje w 5-osobowej grupie. Są to dodatkowe godziny pracy i nauczyciel musi mieć za to zapłacone. Według niej nowe rozwiązania są bardzo dobre, ale pytanie skąd wziąć na nie środki finansowe. Jeśli chodzi o remonty powiedziała, że zaplanowane środki na ten cel zostały wykorzystane. Poza tym doszło do zalania sufitu w jednej z sal, ale wystąpiła o środki do firmy ubezpieczeniowej. Zakupiona została również ze środków zewnętrznych profesjonalna aparatura do badania słuchu dzieci  i dorosłych.

Pan Zbigniew Semrau przedstawił projekt Program współpracy Powiatu Świeckiego z organizacjami pozarządowymi na 2018 rok (projekt Programu współpracy stanowi załącznik do protokołu posiedzenia Zarządu Powiatu z dnia 16 października 2017r.).

Do projektu Programu żadnych merytorycznych uwag i zapytań nie zgłoszono.

Pani Danuta Trajder przedstawiła projekt uchwały Rady Powiatu Świeckiego w sprawie  przyjęcia projektu uchwały dotyczącej określenia szczegółowych zasad, sposobu i trybu udzielania ulg w spłacie należności pieniężnych o charakterze cywilnoprawnym oraz określenia warunków dopuszczalności pomocy publicznej (Projekt uchwały stanowi załącznik do protokołu posiedzenia Zarządu Powiatu z dnia 16 października 2017r.).

 Do projektu uchwały żadnych merytorycznych uwag i zapytań nie zgłoszono.

Pan Dariusz Woźniak przedstawił projekt uchwały Rady Powiatu Świeckiego w sprawie zmian w budżecie Powiatu Świeckiego na 2017 rok (Projekt uchwały stanowi załącznik do protokołu posiedzenia Zarządu Powiatu z dnia 16 października 2017r.).

Do projektu uchwały żadnych merytorycznych uwag i zapytań nie zgłoszono.

Do pkt. 3

Członkowie Komisji zapoznali się z Informacją pt. „Podsumowanie inwestycji drogowych” (Informacja w załączeniu). Następnie udali się na drogi powiatowe. Trasa przejazdu to: Świecie – Jeżewo – Lipinki – Warlubie – Wlk. Komórsk – Wlk. Lubień – Tryl. Na wszelkie pytania odpowiadał obecny Dyrektor Powiatowego Zarządu Dróg w Świeciu.

Do pkt. 4

W sprawach bieżących nikt nie zabrał głosu.

Na tym posiedzenie zakończono.

Protokolant:
Agnieszka Wnęk
Biuro Rady

 

Przewodniczący Komisji Infrastruktury i Gospodarki

(Zbigniew Kapusta)

 

Przewodniczący Komisji Ochrony Środowiska, Rolnictwa i Leśnictwa

(Józef Belt)

Informacje

Rejestr zmian