Protokół wspólnego posiedzenia Komisji Infrastruktury i Gospodarki oraz Komisji Polityki Finansowej Rady Powiatu Świeckiego z dnia 26 kwietnia 2022 r.

Dotyczy części I  posiedzenia Komisji Infrastruktury i Gospodarki- wyjście w teren

Obecni na posiedzeniu członkowie Komisji Infrastruktury i Gospodarki- według załączonej listy obecności.

W tej części posiedzenia członkowie Komisji Infrastruktury i Gospodarki udali się z wizytą do Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej przy ul. Gimnazjalnej 2 w Świeciu. Celem wizyty Komisji była ocena stanu obiektów Poradni.

 

Dotyczy części II wspólnego posiedzenia Komisji Infrastruktury i Gospodarki oraz Komisji Polityki Finansowej w siedzibie Starostwa Powiatowego w Świeciu

Obecni na posiedzeniu członkowie Komisji Infrastruktury i Gospodarki oraz Komisji Polityki Finansowej- według załączonych list obecności.

Obecni na posiedzeniu goście:

  1. Anna Fenske- Kierownik Działu Pomocy Społecznej, Pieczy Zastępczej i Interwencji Kryzysowej Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Świeciu,
  2. Karolina Gapska-Kostrzewa- Dyrektor Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Świeciu,
  3. Adam Meller- Dyrektor Powiatowego Zarządu Dróg.

 

Otwarcia posiedzenia dokonał Przewodniczący Komisji Infrastruktury i Gospodarki, Pan Brunon Han, który powitał członków Komisji oraz zaproszonych gości. Następnie przedstawił porządek obrad, który został przyjęty jednogłośnie w brzmieniu:

  1. Analiza materiałów będących przedmiotem obrad Rady Powiatu.
  2. Sprawy bieżące.

 

Do pkt. 1

Pani Karolina Gapska-Kostrzewa przedstawiła Sprawozdanie z działalności Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie (przedstawiony materiał stanowi załącznik do protokołu posiedzenia Zarządu Powiatu z dnia 14 kwietnia 2022 r.).

Do przedstawionego materiału żadnych merytorycznych uwag i zapytań nie zgłoszono.

Pani Karolina Gapska-Kostrzewa przedstawiła Sprawozdanie z efektów pracy organizatora rodzinnej pieczy zastępczej (przedstawiony materiał stanowi załącznik do protokołu posiedzenia Zarządu Powiatu z dnia 14 kwietnia 2022 r.).

Pan Andrzej Kowalski odniósł się do przebywających w Ośrodku w Grupie rodzin afgańskich i zapytał, czy otrzymały one pomoc w dostosowaniu się do panujących realiów, czy też musiały być zdane na siebie.

Pani Karolina Gapska-Kostrzewa wyjaśniła, iż zgodnie z prawem po złożeniu wniosku i opuszczeniu ośrodka przez uchodźców rusza ich program interwencyjny. W związku z prośbami Ministerstwa i sytuacją, która była szczególna, od końca sierpnia ubiegłego roku odbyło się ponad 26 wizyt w ośrodku. Dodała, że Afgańczycy od początku informowali o chęci opuszczenia terenu naszego powiatu. Nawiązała również do współpracy z Fundacją Emic z Torunia oraz z Powiatowym Urzędem Pracy, która polegała na przedstawianiu uchodźcom ofert zatrudnienia czy mieszkań. Nadal dużym problemem jest bariera językowa, ale Urząd ds. Cudzoziemców zatrudnił tłumacza, z którym współpraca trwa nadal.

Pan Roman Witt zapytał, czy znane są powody chęci opuszczenia Powiatu Świeckiego przez Uchodźców z Afganistanu.

Pani Karolina Gapska-Kostrzewa wyjaśniła, iż są to osoby, które poprzednio mieszkały w dużych miastach, o łatwym dostępie do szkół czy przedszkoli, a więc muszą mieć wszystko skomunikowane. Bardzo duża część osób, szczególnie młodzieży, która przybyła do Grupy podjęła naukę na studiach wyższych. W związku z tym, iż Uniwersytety zaoferowały dla takich osób rok przygotowawczy, wiele młodzieży trafiło na uczelnie do Warszawy czy Krakowa, a pozostała część rodziny chciała być blisko nich. Dodała również, iż wybuch wojny na Ukrainie przyczynił się do dużych trudności w znalezieniu mieszkań dla obywateli Afganistanu.

Pan Brunon Han nawiązał do strajku w Ośrodku dla Cudzoziemców w Grupie.

Pani Karolina Gapska-Kostrzewa potwierdziła, iż miał miejsce strajk głodowy. Wspomniała o odbytym spotkaniu z Afgańczykami, w czasie którego jeden z obywateli tego kraju powiedział, że ma pretensje, iż nie dostał informacji o tym, co go będzie czekało w Polsce.

Pan Franciszek Koszowski powiedział, że Polski Rząd obiecał pomoc dla tych osób.

Pani Karolina Gapska-Kostrzewa wyjaśniła, iż nie należy uogólniać wszystkich osób- gro z nich, pomimo dobrego wykształcenia podjęło się prac niezwiązanych z ich zawodem, nie mając żadnego problemu z tym faktem. Osoby, które pozostały stanowią 18% wszystkich osób, które przebywały w ośrodku. Podkreśliła jednocześnie, że są to osoby, które nie potrafią mówić w języku angielskim, a także nie uczęszczają na zajęcia z języka polskiego, w związku z tym nie rozumieją nawet prostych poleceń.

Pan Brunon Han podziękował za przedstawiony materiał.

Pani Karolina Gapska-Kostrzewa przedstawiła Ocenę zasobów pomocy społecznej (przedstawiony materiał stanowi załącznik do protokołu posiedzenia Zarządu Powiatu z dnia 14 kwietnia 2022 r.).

Do przedstawionego materiału żadnych merytorycznych uwag i zapytań nie zgłoszono.

 

Pan Adam Meller przedstawił Sprawozdanie z remontów i inwestycji drogowych w 2021 roku (przedstawiony materiał stanowi załącznik do protokołu posiedzenia Zarządu Powiatu z dnia 14 kwietnia 2022 r.).

Pan Brunon Han odparł, iż sprawozdanie to jest bardzo czytelne.

Pan Franciszek Koszowski nawiązał do drogi Tleń-Lniano. Został ogłoszony drugi przetarg, gdyż w pierwszym brakowało 800 000 złotych. Ogłoszono także przetarg na dokumentację remontu ulicy Wojska Polskiego, gdzie za pierwszym razem nie zgłosiła się żadna firma.

Pan Marcin Podgórski zapytał, czy chodzi o krótki odcinek ulicy Wojska Polskiego.

Pan Franciszek Koszowski wyjaśnił, że jest to dokumentacja, ponieważ nie zgłosiła się żadna firma. Dodał również, że na razie wstrzymano się od budowy przejść dla pieszych, gdyż priorytetem są drogi.

Pan Andrzej Kowalski wyraził zaniepokojenie trudną sytuacją finansową i zapytał, czy Powiat będzie miał przygotowane projekty na przyszły rok.

Pan Adam Meller odpowiedział, że na dzień dzisiejszy gotowe są 4 dokumentacje, ale należy pamiętać, że są one ważne przez okres 3 lat.

Pan Franciszek Koszowski wspomniał, iż na przełomie kwietnia i maja z Polskiego Ładu nastąpi rozstrzygnięcie dróg, które zostały zgłoszone. Dochodzi więc kwestia wysokości środków, jakie Powiat otrzyma oraz kwoty po przetargu.

Pan Marcin Podgórski odwołał się do sytuacji szkoły w Przysiersku, gdzie nie ma chętnych do wzięcia udziału w przetargu.

Pan Franciszek Koszowski poinformował, iż planowane jest zrealizowanie inwestycji do Płochocina, gdzie Powiat jest na 3 miejscu rezerwowym. Dodał, że w przypadku otrzymania pieniędzy będzie możliwość skrócenia tego odcinka, ale proporcjonalnie- kwota, która była przeznaczona na odcinek 6 km nie może zostać przeznaczona np. na odcinek o długości 3 km. Wspomniał również o kwocie 4 mln złotych, które Powiat otrzyma od Marszałka Województwa.

Pan Andrzej Kowalski dopytał, czy bez względu na okoliczności Powiat otrzyma transzę w tym roku, czy też należy wykazać się realizacją zadania.

Pan Adam Meller wyjaśnił, że Powiat otrzyma pieniądze na zasadzie awansu- najpierw należy wyłożyć środki własne, a potem następuje rozliczanie się z umowy.

Pan Roman Witt powiedział, iż ze względu na sytuację związaną z wojną na Ukrainie mogą pojawić się trudności z uzyskaniem środków na planowane inwestycje.

Pan Andrzej Kowalski przyznał rację swojemu przedmówcy i dodał, że jeśli Powiat straci werwę w realizowaniu inwestycji drogowych, może pojawić się długa przerwa w wykonywaniu inwestycji dróg powiatowych. Dlatego też powinniśmy robić wszystko co w naszej mocy, aby nie dopuścić do przerywania inwestycji, ponieważ każdy zastój mocno nas cofnie. Podkreślił, że inwestycje drogowe w dużym stopniu zasilane są środkami zewnętrznymi. Następnie zwrócił się do Starosty i Dyrektora Powiatowego Zarządu Dróg o determinację w pozyskiwaniu funduszy na remonty drogowe.

Pan Roman Witt zgodził się z powyższymi wypowiedziami ale jednocześnie wskazał, że powinniśmy być również gotowi na mało optymistyczny scenariusz. Dodał, że zapewne gro środków rządowych zostanie przeznaczone na wojsko w związku z wojną na Ukrainie. Ponadto dzienna stawka na zakwaterowanie Uchodźców w ośrodkach, w których jest zakwaterowanie grupowe wynosi 70 złotych, zaś 40 złotych w domach prywatnych. Wspomniał także, że Rząd wydłużył okres przyznawania tych środków na kolejne 2 miesiące, a możliwość złożenia wniosku jest nawet po 120 dniach.

Pan Franciszek Koszowski odwołał się do wypowiedzi Pana Andrzeja Kowalskiego i powiedział, że po raz 3 składane są wnioski na remont tych samych dróg. Gdyby Powiat otrzymał środki w poprzednich rozdaniach, zmieściłby się w kwotach przetargu- teraz jest to koszt o 30-50% drożej. Wspomniał o niewykonanej dokumentacji w starym budżecie na kwotę 2 200 000 złotych i podkreślił jednocześnie, że dzięki temu możliwe było spłacenie zadłużeń. Na dzień dzisiejszy zabezpieczono kwotę 700 000 złotych na spłatę kredytu, lecz przy kolejnych wzrostach odsetek będzie należało zabezpieczyć 1 200 000 złotych. Wspomniał także o drodze z Poledna w Grucznie (o długości 830 m)- po zakończeniu budowy trasy S5 Marszałek Województwa przekaże tę drogę bez względu na to, czy jest to droga powiatowa, czy też nie. Pojawia się więc dylemat, czy już teraz przejąć tą drogę z gwarancją pokrycia części kosztów na remont tej drogi przez Marszałka i Wojewodę, dzięki czemu inwestycja ta zostanie zrealizowana dzięki środkom zewnętrznym. Na koniec swojej wypowiedzi dodał, iż w roku ubiegłym Powiat Świecki wydał 45 000 000 złotych na inwestycje drogowe, co stanowi 1/3 budżetu.

Pan Józef Gawrych uzupełnił, że fakt przeprowadzania inwestycji drogowych uzależniony jest od otrzymania środków zewnętrznych- powiat nie wstrzymuje żadnych prac, składa aplikacje do wszystkich możliwych programów.

Pan Franciszek Koszowski jako przykład podał parking przy Nowym Szpitalu oraz ulicę Wojska Polskiego i powiedział, że nie jesteśmy w stanie pokryć wydatków na remont dróg z własnego budżetu.

Pan Adam Meller dodał, że oprócz inwestycji dochodzi również kwestia utrzymania dróg, zatem należy przeznaczyć część środków na ten właśnie cel.

Pan Adam Meller przedstawił Podsumowanie kosztów zimowego utrzymania dróg powiatowych w sezonie 2021/2022 (przedstawiony materiał stanowi załącznik do protokołu posiedzenia Zarządu Powiatu z dnia 14 kwietnia 2022 r.).

Pan Brunon Han zgodził się ze słowami Pana Adama Mellera dotyczącymi różnicy temperatur między poszczególnymi miejscowościami.

Pan Adam Meller powiedział, że ważny jest monitoring. Wyraził zadowolenie z efektów, jakie zostały osiągnięte, ponieważ wpłynęło bardzo mało sygnałów od niezadowolonych mieszkańców czy kierowców. Wspomniał również o zatorach, jakie tworzą się na drogach, a które powodują samochody ciężarowe.

Pan Józef Belt odwołał się do zatoru na rondzie w Drzycimiu.

Pan Adam Meller odpowiedział, że podobna sytuacja występuje na autostradach- w przypadku wzniesień wyższych niż 4-5% samochody ciężarowe powodują zatory.

Pan Brunon Han zadał pytanie, czy długość dróg omawianych 12 rejonów jest porównywalna.

Pan Adam Meller odparł, iż jest porównywalna. Jeżeli jest duża koncentracja dróg powiatowych, drogi dzielone są na pętle.

Pan Andrzej Kowalski wskazał, że dużo środków zostało ściągniętych z bieżącego utrzymania. Następnie zwrócił się z pytaniem Do Pana Dyrektora Mellera o kwestie środków przeznaczanych na koszenie traw, powierzchniowe łatanie dziur itp.

Pan Adam Meller wspomniał o technicznych czynnościach związanych z utrzymaniem dróg, jak koszenie poboczy, malowanie, przegląd obiektów, oznakowanie i dodał, że priorytetem są przede wszystkim zadania statutowe.

Pan Franciszek Koszowski odniósł się do wypowiedzi przedmówcy i powiedział, że jeżeli wydatki w powiecie są o 2 000 000 złotych wyższe niż dochody, to nie ma z czego dokładać. Następnie nadmienił o spadku wpływu dochodów do budżetu powiatu z podatku CIT oraz powiedział, aby w pierwszej kolejności rozstrzygnąć przetargi drogowe.

Pan Adam Meller  przedstawił projekt uchwały Rady Powiatu Świeckiego w sprawie zmiany uchwały Nr XXII/139/12 z dnia 28 listopada 2012 roku w sprawie określenia przystanków komunikacyjnych, których właścicielem lub zarządzającym jest Powiat Świecki oraz warunków i zasad korzystania z tych przystanków.

Do przedstawionego materiału żadnych merytorycznych uwag i zapytań nie zgłoszono.

Pan Franciszek Koszowski przedstawił projekt uchwały w sprawie oświadczenia zawierającego stanowisko w sprawie sytuacji finansowej Wojewódzkiego Szpitala dla Nerwowo i Psychicznie Chorych im. dr J. Bednarza w Świeciu (przedstawiony materiał stanowi załącznik do protokołu posiedzenia Zarządu Powiatu z dnia 20 kwietnia 2022 r.). Powiedział, że jako członek Rady Nadzorczej uczestniczył w ostatnim posiedzeniu, podczas którego Dyrektor Szpitala złożył sprawozdanie z sytuacji finansowej- strata za miesiąc marzec dot. działalności szpitala wynosi 700 000 złotych, dodatkowo od miesiąca lipca mają być wprowadzone podwyżki płac dla pielęgniarek i opiekunów medycznych. Powyższy apel wynika z faktu, że szpital ten nie jest tylko szpitalem regionalnym, kładzie on duży nacisk na psychiatrię dzieci i młodzieży, a w związku z coraz częściej pojawiającymi się chorobami psychicznymi trudno wyobrazić sobie ograniczenie czy zaprzestanie jego funkcjonowania. Apel ten skierowany jest do Prezesa NFZ, Ministra Zdrowia, Wojewody Kujawsko-Pomorskiego i Marszałka Województwa (gdyż organem założycielskim jest Marszałek Województwa). W oświadczeniu Dyrektor przedstawił, iż w Narodowym Funduszu Zdrowia nie ma negocjacji kontraktu, dlatego też podpisał go. Na koniec swojej wypowiedzi zwrócił się z prośbą o przegłosowanie niniejszej uchwały.

Pan Brunon Han dodał, że jest to zwrócenie uwagi na fakt, iż powiat również interesuje się tą sprawą.

Pani Iwona Manys odparła, że nie mamy żadnego wpływu na to, jaka będzie decyzja w sprawie szpitala.

Pan Brunon Han nawiązał do poprzedniej wypowiedzi i dodał, że jest to zwrócenie uwagi na sytuację, jaka zaistniała.

Pan Zbigniew Kapusta powiedział, że straty, które powstały w roku ubiegłym były przez Dyrektora uzasadnione sytuacją w związku z pandemią covid, kiedy to nie było obłożenia w szpitalu. W związku z tym wysnuł przypuszczenie, że inne szpitale psychiatryczne również powinny generować podobne sytuacje.

Pan Franciszek Koszowski zgodził się z wnioskami przedstawionymi przez Pana Zbigniewa Kapustę i dodał, że z rozmowy z Radnymi Sejmiku wynika, że inne szpitale psychiatryczne także borykają się z niedofinansowaniem. Następnie wspomniał o zobowiązaniach finansowych oraz rosnącym zadłużeniu Szpitala dla Nerwowo i Psychicznie Chorych im. dr J. Bednarza w Świeciu.

Pani Iwona Manys odparła, że znane jest stanowisko przedstawione przez Pana Starostę, ale należy również wziąć pod uwagę fakt, że Dyrektor był świadomy sytuacji w związku z wybuchem pandemii. Mając wolne miejsca w szpitalu mógł przekształcić jeden oddział w oddział covidowy, czego nie uczynił, a poprzez kierowanie pacjentów do szpitala w Grudziądzu generował coraz większe koszty.

Pan Roman Witt zapytał, czy znane jest uposażenie na poszczególnych stanowiskach.

Pani Iwona Manys odpowiedziała, że nie jest znane, gdyż jest to szpital, który nie podlega pod powiat. Dodała, że przez Dyrektora Szpitala nie zostały poczynione żadne kroki w kierunku przekształcenia oddziału w covidowy, kiedy to było duże zapotrzebowanie na miejsca dla pacjentów.

Pan Roman Witt zwrócił uwagę, iż specyfika oddziału covidowego nie pozwala na szybkie jego przekształcanie tym bardziej, że są to pacjenci z problemami psychicznymi. Należałoby zatem poddać ten fakt głębszej analizie.

Pan Franciszek Koszowski nawiązał do wcześniejszego pytania Pana Romana Witta, które dotyczyło zarobków lekarzy w Szpitalu dla Nerwowo i Psychicznie Chorych. Wyjaśnił, że zgodnie z danymi, jakie zostały przedstawione przez Dyrektora tego szpitala uposażenie, które będzie obowiązywało od lipca kształtować się będzie następująco: wynagrodzenie dla pielęgniarki wynosić będzie 8000 złotych brutto, zaś dla pomocy medycznej 5000 złotych brutto. Wskazał również, że w latach poprzednich nie było problemów finansowych, dlatego należy zabezpieczyć środki pozwalające szpitalowi na jego funkcjonowanie.

Pani Iwona Manys zapytała, z czego wynikają problemy finansowe szpitala.

Pan Roman Witt odpowiedział, że przyczyną są rosnące koszty utrzymania z jednoczesnym zastojem w finansowaniu, które jest na poziomie sprzed 5 lat.

Pan Franciszek Koszowski jako przykład wskazał na coraz wyższe koszty energii elektrycznej, które są jednym z wielu wydatków zarówno Starostwa, jak i innych instytucji.

Pan Brunon Han uznał, że poprzez wywołanie uchwały w sprawie oświadczenia zawierającego stanowisko w sprawie sytuacji finansowej Wojewódzkiego Szpitala dla Nerwowo i Psychicznie Chorych im. dr J. Bednarza w Świeciu, Powiat przedstawi swoje stanowisko w tej kwestii.

Pan Franciszek Koszowski, na koniec dyskusji dodał, że w przypadku sytuacji, gdy dochody są mniejsze niż wydatki bardzo trudno znaleźć środki na podniesienie pensji dla pracowników, a dochodzi jeszcze kwestia likwidacji zadłużenia.

 

Do pkt. 2

Pan Józef Gawrych poinformował, iż razem z Panem Franciszkiem Koszowskim uczestniczył w przekazaniu placu budowy na parkingu przy Szpitalu w Świeciu. Dodał, że inwestycja ta ma być zakończona na przełomie sierpnia i września, w związku z tym pojawią się utrudnienia w ruchu.

Pan Franciszek Koszowski wyjaśnił, że chodzi o zmianę organizacji ruchu na terenie Szpitala.

Pani Iwona Manys zapytała, gdzie będzie miało to miejsce.

Pan Franciszek Koszowski odpowiedział, że inwestycja ta jest podzielona na etapy: etap 1 jest z tyłu Szpitala, etap 2 jest przed Szpitalem, a dokładnie przed rondem i w połączeniu z nim, natomiast etap 3 z boku szpitala.

Pani Iwona Manys zadała pytanie, kiedy planowane jest zakończenie prac.

Pan Józef Gawrych odparł, iż zakończenie inwestycji planowane jest do końca sierpnia (właściwie 8 września).

Pan Roman Witt zapytał, czy będą ograniczenia w miejscach legalnych do parkowania.

Pan Józef Gawrych wytłumaczył, że w pewnym momencie pojawią się takie utrudnienia podczas 2 etapu prac.

Pan Brunon Han dodał, że nie ma inwestycji, które odbywały by się bez jakichkolwiek problemów i utrudnień.

Pan Franciszek Koszowski powiedział, że podczas takich utrudnień wskazane będą dojazdy.

Pan Józef Gawrych poprosił o cierpliwości i podkreślił, że do końca sierpnia wszystkie prace powinny zostać zakończone.

Pan Brunon Han podziękował za przekazanie informacji i z uwagi na wyczerpanie tematów i porządku obrad zamknął posiedzenie Komisji.

Na tym posiedzenie zakończono.

 

Protokolant:

Katarzyna Kwaśnik

Biuro Rady

 

Przewodniczący

Komisji Infrastruktury i Gospodarki

(Brunon Han)

 

Przewodnicząca

Komisji Polityki Finansowej

(Katarzyna Kaczmarek-Sławińska)

Informacje

Rejestr zmian