Protokół wspólnego posiedzenia Komisji Infrastruktury i Gospodarki oraz Komisji Polityki Finansowej Rady Powiatu Świeckiego z dnia 23 listopada 2022 r.

 

Dot. części I posiedzenia Komisji Polityki Finansowej

Obecni na posiedzeniu członkowie Komisji Polityki Finansowej- według załączonej listy obecności.

Obecni na posiedzeniu goście:

1. Barbara Studzińska- Starosta Powiatu Świeckiego,

2. Piotr Walczak- Radca Prawny,

3. Dariusz Woźniak- Skarbnik Powiatu Świeckiego.

Otwarcia części I posiedzenia dokonała Przewodnicząca Komisji Polityki Finansowej, Pani Katarzyna Kaczmarek-Sławińska, która powitała członków Komisji oraz zaproszonych gości. Następnie przedstawiła porządek obrad, który został przyjęty jednogłośnie w brzmieniu:

1. Koszty obsługi prawnej za drugie półrocze 2021 roku oraz za 2022 rok.

2. Sprawozdanie z ilości przeprowadzanych postępowań przetargowych w zakresie pozyskania dokumentacji technicznej w latach 2019-2021.

3. Analiza stopnia wykorzystania środków budżetowych w zakresie realizacji zadań inwestycyjnych zaplanowanych na rok 2022.

 

Do pkt. 1

Pan Piotr Walczak przedstawił informację nt. kosztów obsługi prawnej za drugie półrocze 2021 roku oraz za 2022 rok (przedstawiony materiał stanowi załącznik do protokołu).

Pani Katarzyna Kaczmarek-Sławińska nawiązała do składu osobowego zespołu Radców Prawnych Starostwa.

Pan Piotr Walczak wyjaśnił, że plan układany jest w ten sposób, aby w każdy dzień roboczy przynajmniej jeden Radca Prawny był obecny w Starostwie. Dodał, że duża część pracy polega na doraźnych poradach prawnych udzielanym pracownikom lub weryfikacji uchwał czy umów. Ponadto każdy z radców ma przydzielone sprawy, którymi zajmuje się osobiście.

Pani Katarzyna Kaczmarek-Sławińska zapytała, czy każdy wytwarzany dokument jest opiniowany przez Radców Prawnych.

Pan Piotr Walczak objaśnił, iż każda umowa lub uchwała podpisywana przez Zarząd Powiatu lub kierowana pod obrady Rady Powiatu jest opiniowana. Jeżeli chodzi o inne pisma czy decyzje administracyjne to weryfikacja następuje tylko wtedy, gdy są to sprawy nietypowe i nie udaje się uniknąć problemów prawnych. Zaznaczył, że ciągłe nowelizowanie ustaw lub tworzenie nowych powoduje, że przed przystąpieniem do pracy należy przeanalizować stan prawny danej sprawy.

Pan Dariusz Woźniak przedstawił Sprawozdanie z ilości przeprowadzanych postępowań przetargowych w zakresie pozyskania dokumentacji technicznej w latach 2019-2021 (przedstawiony materiał stanowi załącznik do protokołu).

Pani Katarzyna Kaczmarek-Sławińska zauważyła, że tylko jedno postępowanie prowadzone było w ramach ustawy Prawo Zamówień Publicznych.

Pan Dariusz Woźniak potwierdził i dodał, że wynika to z kwot.

Pani Katarzyna Kaczmarek-Sławińska zapytała, czy są określone limity ofert.

Pan Dariusz Woźniak wyjaśnił, że w Starostwie Powiatowym jest kilka progów wewnętrznych poniżej 30 000 euro i w zależności od ustalonej kwoty określony jest tryb postępowania. Przy większych kwotach obowiązuje zapytanie od określonej liczby oferentów, natomiast przy mniejszych następuje postępowanie z wolnej ręki. Następnie przedstawił Analizę stopnia wykorzystania środków budżetowych w zakresie realizacji zadań inwestycyjnych zaplanowanych na rok 2022 (przedstawiony materiał stanowi załącznik do protokołu).

Do przedstawionego materiału żadnych uwag i zapytań nie zgłoszono.

 

 

Dot. części II wspólnego posiedzenia Komisji Infrastruktury i Gospodarki oraz Komisji Polityki Finansowej

Obecni na posiedzeniu Członkowie Komisji- według załączonych list obecności

Obecni na posiedzeniu goście:

1. Bożena Gaca-Zielińska- Dyrektor Powiatowego Zespołu Ekonomiczno-Administracyjnego w Świeciu,

2. Katarzyna Pilińska– Kierownik Działu Rehabilitacji społecznej osób niepełnosprawnych i pozyskiwania środków z funduszy krajowych i unijnych w Powiatowym Centrum Pomocy Rodzinie w Świeciu,

3. Zbigniew Semrau– Kierownik Wydziału Bezpieczeństwa i Transportu Publicznego Starostwa Powiatowego w Świeciu,

4. Barbara Studzińska– Starosta Powiatu Świeckiego,

5. Katarzyna Trybuła– Inspektor w Wydziale Organizacyjnym Starostwa Powiatowego w Świeciu,

6. Dariusz Woźniak– Skarbnik Powiatu Świeckiego.

Otwarcia części II posiedzenia dokonała Przewodnicząca Komisji Polityki Finansowej, Pani Katarzyna Kaczmarek-Sławińska, która powitała członków Komisji oraz zaproszonych gości. Następnie przedstawiła porządek obrad, który został przyjęty jednogłośnie w brzmieniu:

1. Analiza i zaopiniowanie projektu budżetu Powiatu Świeckiego na rok 2023.

2. Analiza materiałów będących przedmiotem obrad Rady Powiatu Świeckiego.

3. Sprawy bieżące.

 

Do pkt. 2

Pani Bożena Gaca-Zielińska przedstawiła kolejno:

  • Informację o stanie realizacji zadań oświatowych w roku szkolnym 2021/2022 (przedstawiony materiał stanowi załącznik do protokołu posiedzenia Zarządu Powiatu z dnia 25.10.2022 r.).
  • Informację o rekrutacji na rok szkolny 2022/2023 (przedstawiony materiał stanowi załącznik do protokołu posiedzenia Zarządu Powiatu z dnia 16.11.2022 r.).
  • Informację o stopniu zaawansowania inwestycji i remontów w placówkach oświatowych prowadzonych przez Powiat Świecki w roku 2022 (przedstawiony materiał stanowi załącznik do protokołu posiedzenia Zarządu Powiatu z dnia 16.11.2022 r.).

Pan Brunon Han zapytał, co oznaczają specjalne środki subwencji oświatowej.

Pani Bożena Gaca-Zielińska objaśniła, iż jest to część subwencji oświatowej- uczniowie, którzy mają orzeczenia o niepełnosprawności zarejestrowani są w systemie informacji oświatowej i na każdego z nich wpływa dodatkowa subwencja o odpowiedniej wysokości w zależności od rodzaju niepełnosprawności. Środki te przeznacza się m.in. na specjalistyczny sprzęt czy godziny rewalidacji.

Pani Katarzyna Kaczmarek-Sławińska zwróciła uwagę na brak postępów w wynikach maturalnych z matematyki w Zespole Szkól w Nowem i zapytała o program naprawczy dla tej placówki.

Bożena Gaca-Zielińska odpowiedziała, że na dzień dzisiejszy nie ma tam programu naprawczego, ale być może obowiązywał on we wcześniejszych latach.

Pan Brunon Han zapytał, czym spowodowana jest rezygnacja z jednego zadania inwestycyjnego w Zespole Szkół Podstawowych w Świeciu.

Pani Bożena Gaca-Zielińska powiedziała, że wynika to z braku środków na realizację kolejnego zadania. Ogłoszono 3 przetargi, ale wszystkie oscylowały na zbyt wysokie kwoty. Pan Dyrektor zdecydował się na rezygnacje z jednej inwestycji kosztem dołożenia brakujących środków do adaptacji pomieszczeń na pracownię informatyczną. Następnie przedstawiła projekt uchwały Rady Powiatu Świeckiego zmieniającą uchwałę w sprawie regulaminu określającego wysokość stawek dodatków do wynagrodzenia oraz szczegółowe warunki obliczania i wypłacania nauczycielom wynagrodzenia za godziny ponadwymiarowe i godziny doraźnych zastępstw (przedstawiony materiał stanowi załącznik do protokołu posiedzenia Zarządu Powiatu z dnia 25.10.2022 r.).

Pani Iwona Manys zapytała, czy najniższy dodatek wynosi 350 złotych.

Pani Bożena Gaca-Zielińska odpowiedziała, że w Karcie Nauczyciela najniższa stawka dodatku wynosi 300 złotych, ale po negocjacjach ze związkami zawodowymi można podnieść jego wysokość.

Pani Iwona Manys dopytała, czy o zwiększenie wnioskowali dyrektorzy szkół.

Pani Bożena Gaca-Zielińska wskazała, iż związki zawodowe w imieniu dyrektorów szkół przedstawiły obecną sytuację po pandemii argumentując, że jest więcej pracy z młodzieżą. W związku z tym, że ustawa daje możliwość podniesienia stawki dodatku, wprowadzono zmianę.

Pani Iwona Manys zauważyła, że trudno przewidzieć takie zmiany w budżecie.

Pani Bożena Gaca-Zielińska wyjaśniła, że w skali miesiąca jest to koszt ok. 7 000 złotych, a więc nie jest to kwota, która nie pozwoliłaby na wprowadzenie podwyżki.

Pani Zbigniew Semrau przedstawił:

  • Projekt Uchwały Rady Powiatu Świeckiego w sprawie przyjęcia aktualizacji Planu zrównoważonego rozwoju publicznego transportu zbiorowego dla Powiatu Świeckiego na lata 2015-2025,
  • Projekt Uchwały Rady Powiatu Świeckiego w sprawie ustalenia maksymalnych stawek opłat na 2023 rok za usuwanie i przechowywanie pojazdów usuniętych z dróg na parkingach strzeżonych oraz kosztów powstałych w wyniku wydania dyspozycji usunięcia a następnie odstąpienia od usunięcia pojazdu,
  • Projekt Uchwały Rady Powiatu Świeckiego w sprawie wyrażenia zgody na zawarcie umowy z operatorem na świadczenie usług w zakresie publicznego transportu zbiorowego o charakterze użyteczności publicznej na 2023 rok,(przedstawione materiały stanowią załącznik do protokołu posiedzenia Zarządu Powiatu z dnia 16.11.2022 r.)

Pan Brunon Han odnosząc się do stawek za usuwanie i przechowywanie pojazdów zadał pytanie, czy określona jest jedna stała kwota.

Pan Zbigniew Semrau odpowiedział, że wskazana jest maksymalna kwota i dodał, że procedura wyłonienia powoduje, że stawki te są zazwyczaj niższe.

Pani Katarzyna Trybuła przedstawiła projekt Uchwały Rady Powiatu Świeckiego w sprawie określenia rozkładu godzin pracy w dni powszednie, w porze nocnej, niedziele, święta i inne dni wolne od pracy aptek ogólnodostępnych na terenie Powiatu Świeckiego na 2023 rok (przedstawiony materiał stanowi załącznik do protokołu posiedzenia Zarządu Powiatu z dnia 16.11.2022 r.).

Pan Roman Witt zapytał, czy nastąpiły zmiany w prawie farmaceutycznym.

Pani Katarzyna Trybuła odparła, że powstał projekt ustawy o zmianie ustawy o refundacji leków, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyrobów medycznych oraz niektórych innych ustaw, który obejmuje zmianę art. 94 Prawo Farmaceutyczne. Został on opublikowany w Rządowym Centrum Legislacji 30 czerwca 2021 r., a ostatni wpis jest pochodzi 25 sierpnia 2022 r. Obecnie projekt ten jest na etapie konsultacji publicznych i nie wiadomo, kiedy zmiany wejdą w życie.

Pani Katarzyna Pilińska przedstawiła projekt uchwały Rady Powiatu Świeckiego w sprawie zmiany uchwały nr XL/251/22 z dnia 9 marca 2022 roku w sprawie określenia zadań i wysokości środków Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych przeznaczonych na realizację tych zadań w Powiecie Świeckim w 2022 roku (przedstawiony materiał stanowi załącznik do protokołu posiedzenia Zarządu Powiatu z dnia 16.11.2022 r.).

Do przedstawionego materiału żadnych uwag i zapytań nie zgłoszono.

Do pkt. 1

Pan Brunon Han zapytał, czy Radni mają pytania lub wątpliwości dot. projektu budżetu Powiatu Świeckiego na 2023 rok i wobec braku chętnych do zabrania głosu rozpoczęto procedurę opiniowania.

Komisja Polityki Finansowej pozytywnie zaopiniowała projekt uchwały Rady Powiatu Świeckiego w sprawie uchwalenia budżetu Powiatu Świeckiego na rok 2023 przy 3 głosach za, braku głosów przeciw i braku głosów wstrzymujących (Uchwała Nr 16/22 przedstawiona przez Przewodniczącą Komisji – w załączeniu do protokołu).

Komisja Infrastruktury i Gospodarki pozytywnie zaopiniowała projekt uchwały Rady Powiatu Świeckiego w sprawie uchwalenia budżetu Powiatu Świeckiego na rok 2023 przy 8 głosach za, braku głosów przeciw i braku głosów wstrzymujących (Uchwała Nr 22/22 przedstawiona przez Przewodniczącego Komisji – w załączeniu do protokołu).

Do pkt. 3

Pan Brunon Han poinformował, że na najbliższym posiedzeniu Komisja Infrastruktury i Gospodarki zajmie się planem pracy na 2023 rok. Wobec tego członkowie komisji mogą przygotowywać własne propozycje i sugestie.

Na tym posiedzenie zakończono.

Protokolant:

Katarzyna Kwaśnik

Biuro Rady

 

 

Przewodnicząca

Komisji Polityki Finansowej

(Katarzyna Kaczmarek-Sławińska)

Przewodniczący

Komisji Infrastruktury i Gospodarki

(Brunon Han)

 

Informacje

Rejestr zmian