Protokół wspólnego posiedzenia Komisji Infrastruktury i Gospodarki oraz Komisji Polityki Finansowej Rady Powiatu Świeckiego z dnia 23 czerwca 2021 r.

Dotyczy posiedzenia Komisji Infrastruktury i Gospodarki

Obecni na posiedzeniu członkowie Komisji Infrastruktury i Gospodarki – według załączonej listy obecności.

Obecni na posiedzeniu goście:

  1. Józef Gawrych – Kierownik Wydziału Budownictwa i Ochrony Środowiska Starostwa Powiatowego w Świeciu,
  2. Adam Knapik – Przewodniczący Rady Powiatu,
  3. Dariusz Woźniak – Skarbnik Powiatu,
  4. Katarzyna Trybuła – Inspektor ds. ochrony zdrowia w Wydziale Organizacyjnym Starostwa Powiatowego w Świeciu.

Do pkt. 1

W ramach części pierwszej posiedzenia, zgodnie z porządkiem obrad w ramach punktu „Inwestycje realizowane przez NZOZ Nowy Szpital w Świeciu”, członkowie Komisji Infrastruktury i Gospodarki wraz z przedstawicielami szpitala odbyli wizytę na terenie przed szpitalem. Głównym celem tego spotkania było zapoznanie się projektem dotyczącym przebudowy infrastruktury wokół budynków szpitala podzielonym na trzy etapy:

I etap – podłączenie istniejącego ronda, z którego docelowo ma być dojazd do szpitala, straży pożarnej i do mającej powstać w późniejszym czasie komendy policji;

II etap – budowa miejsc parkingowych i ścieżek chodnikowych;

III etap – poszerzenie drogi oraz zmiana lokalizacji słupa energetycznego w celu zapewnienia odpowiedniego wyjazdu dla komendy policji.

 

Pan Józef Gawrych wyraził zadowolenie, że radni mogą zapoznać się z poczynionymi planami realizacji tego przedsięwzięcia, a następnie wraz z przedstawicielem biura projektowego omówił poszczególne etapy inwestycji, w trakcie przejścia po terenie szpitala. Powiedział, że zadanie to ma być finansowane z Funduszu Dostępności, w ramach którego Bank Gospodarstwa Krajowego wspólnie z pośrednikami finansowymi udzielają preferencyjnych pożyczek na likwidację barier architektonicznych, co ma skutkować zapewnieniem dostępności budynków użyteczności publicznej dla osób ze szczególnymi potrzebami m.in. osób z niepełnosprawnościami, rodziców z dziećmi oraz osób starszych. W związku z tym na potrzeby ubiegania się o pożyczkę przygotowany został audyt dostępności obejmujący nie tylko stworzenie miejsc parkingowych ale także ciągów komunikacyjnych oraz przejść dla pieszych.

Rozmawiano także o lokalizacji lądowiska dla helikopterów ratowniczych, znajdującego się przed budynkiem głównym szpitala. Padały głosy dlaczego nie zostało ono wybudowane za szpitalem, gdzie wydawałoby się, że jest teren adekwatny do tego celu. Wyjaśniono, że główną przyczyną takiego, a nie innego usytuowania były warunki, jakie muszą być zachowane podczas startu i lądowania helikopterów.

Dyskutowano także o zamierzeniach wybudowania nowej siedziby Komendy Powiatowej Policji w Świeciu na terenie, bezpośrednio za siedzibą straży pożarnej oraz związanymi z tym pozwoleniami    i zmianami.

Pan Adam Knapik powiedział, że działka ta jest warta przynajmniej 1 mln zł oraz, że to nie jest dobre miejsce na komendę policji, ponieważ dla mieszkańców miasta lepiej jest, jak komenda znajduje się  w środku miasta.

Pan Józef Gawrych podsumował, że innego miejsca powiat nie posiada i dodatkowo wszystkie trzy służby – szpital, straż pożarna i policja znajdować się będą w jednym miejscu, gdzie dojazd dla mieszkańców miasta jest zapewniony ze względu na znajdujący się przy szpitalu przystanek miejskiej komunikacji autobusowej. Podsumował, że budowa drogi dojazdowej dla przyszłej komendy policji jest 3 etapem, najbardziej odległym i nie wiadomo czy będzie realizowana, a priorytetem jest budowa miejsc parkingowych i chodników w ramach Funduszu Dostępności.

Pan Franciszek Koszowski dodał, że wykarczowanie terenu oraz wykonanie badań geologicznych na tej działce było niezbędne ze względu na wymogi określone przez policję, a kolejnym krokiem jest zmiana przeznaczenia działki w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego, które obecnie jest przeznaczone na cmentarz.

Pan Zbigniew Kapusta stwierdził, że usytuowanie zarówno służb jak i sklepów wielkopowierzchniowych w centrum miasta nie jest dobrym pomysłem, dlatego proponowane miejsce uważa za dużo lepsze.

Pani Katarzyna Kaczmarek-Sławińska zapytała jaki jest bilans nowopowstałych miejsc utwardzonych do obecnych terenów zielonych.

Projektant odpowiedział, że powstanie około dodatkowe 2 000 m² powierzchni utwardzonej.

Pan Józef Gawrych podsumowując omawiane przedsięwzięcia powiedział, że wysokie koszty inwestycji wynikają z konieczności  wykonania dodatkowych prac przy budowaniu ścieżek chodnikowych czy miejsc parkingowych, takich jak elementy kanalizacji deszczowej czy oświetlenia. Zaznaczył, że przy tworzeniu tego projektu bardzo wiele elementów prac do wykonania dochodziło  w trakcie jego opracowywania, stąd podział na etapy, które nie wszystkie będą musiały być zrealizowane. Natomiast dokładny koszt zaprojektowanej inwestycji będzie wynikał z kosztorysu inwestorskiego, który powstanie po uzyskaniu uzgodnienia ZUD.

Na tym zakończono tę część posiedzenia.

Dotyczy części wspólnej posiedzenia Komisji Infrastruktury i Gospodarki oraz Komisji Polityki Finansowej

Obecni na posiedzeniu członkowie Komisji Infrastruktury i Gospodarki oraz Komisji Polityki Finansowej – według załączonych list obecności.

Obecni na posiedzeniu goście:

  1. Adam Knapik – Przewodniczący Rady Powiatu,
  2. Zbigniew Semrau – Kierownik Wydziału Bezpieczeństwa i Transportu Publicznego Starostwa Powiatowego w Świeciu,
  3. Barbara Studzińska – Starosta Świecki,
  4. Dariusz Woźniak – Skarbnik Powiatu.

Otwarcia posiedzenia dokonał Przewodniczący Komisji Infrastruktury i Gospodarki Pan Brunon Han, który powitał obecnych radnych i przybyłych gości. Następnie stwierdził quorum pozwalające podejmować uchwały przez Komisję Infrastruktury i Gospodarki oraz Komisję Polityki Finansowej,   po czym przedstawił porządek obrad, który został przyjęty jednogłośnie w brzmieniu:

  1. Analiza wykonania budżetu Powiatu Świeckiego za 2020 rok.
  2. Analiza materiałów będących przedmiotem obrad Rady Powiatu Świeckiego.
  3. Sprawy bieżące.

 

 

Do pkt. 1

W związku z omówieniem „Sprawozdania z wykonania budżetu Powiatu Świeckiego za rok 2020” na wspólnym posiedzeniu Komisji Infrastruktury i Gospodarki oraz Komisji Polityki Finansowej w dniu 19 maja 2021 r., przystąpiono do procedury głosowania nad przyjęciem uchwał w sprawie wyrażenia opinii z wykonania budżetu powiatu.

Komisja Infrastruktury i Gospodarki  jednogłośnie pozytywnie zaopiniowała wykonanie budżetu Powiatu Świeckiego za 2020 r. (Uchwała Komisji Nr 15/21 w załączeniu do protokołu).

Komisja Polityki Finansowej przy 2 głosach za, 1 głosie wstrzymującym się i braku głosów przeciw pozytywnie zaopiniowała wykonanie budżetu Powiatu Świeckiego za 2020 r. (Uchwała Komisji     Nr 11/21 w załączeniu do protokołu). 

Do pkt. 2

Pan Zbigniew Semrau przedstawił projekt uchwały Rady Powiatu w sprawie przejęcia od Wojewody Kujawsko-Pomorskiego zadań z zakresu  administracji  rządowej  związanych z  kwalifikacją wojskową w 2021 roku (projekt uchwały stanowi załącznik do protokołu posiedzenia Zarządu Powiatu z dnia 11 czerwca 2021 r.).

Do przedstawionego projektu uchwały  żadnych merytorycznych uwag i zapytań nie zgłoszono.

Pani Barbara Studzińska przedstawiła „Raport o stanie Powiatu Świeckiego za rok 2020” (materiał stanowi załącznik do protokołu posiedzenia Zarządu Powiatu z dnia 14 maja 2021 r.).

Pan Brunon Han w odniesieniu do realizacji programu zapobiegania upadkom dla seniorów w woj. kujawsko-pomorskim, w którym uczestniczyło 40 osób z gminy Jeżewo i Świecie, powiedział, że z gminy Dragacz nikt nie brał udziału, ponieważ nikt o tym nie wiedział. Podkreślił, że informowanie tylko na stronie internetowej powiatu świeckiego jest niewystarczające, żeby informacja docierała do zainteresowanych. Dodał, że wójt gminy Dragacz oraz Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej nie wiedzieli o tym programie, co być może wynika ze złego przepływu informacji.

Pani Barbara Studzińska odpowiedziała, że promocja programu realizowana była poprzez stronę internetową powiatu, plakaty wywieszone w przychodniach zdrowia oraz w urzędach gmin, a także poprzez kontakt z pracownikami socjalnymi.

Pan Brunon Han powiedział, że w urzędzie gminie nie było promocji, czym był zdziwiony, ponieważ jest to interesujący program. Zapytał dlaczego tak mało osób wzięło w nim udział i dlaczego tylko z dwóch gmin, czy wynikało to z  braku chętnych czy z braku informacji?

Pani Barbara Studzińska dodała, że trudno jej teraz powiedzieć, zauważyła, że są osoby bardziej zainteresowane i mniej zainteresowane i także zależy to od mobilności drugiej strony.

Pan Brunon Han powiedział, że rozmawiał z osobami, które gdyby o tym wiedziały to byłyby zainteresowane. Następnie dodał, że czasami informacje, które są przedstawione w raporcie o stanie powiatu, powtarzają się.

Pani Barbara Studzińska zgodziła się z przedmówcą, że informacje się powtarzają, ponieważ w raporcie sprawozdawanie przebiega zgodnie z wymogami ustawy. Wyjaśniła, że poza strategiami resortowymi była strategia powiatu, która skończyła się w 2020 roku, więc musiała zostać sprawozdana w raporcie za miniony rok. Dodała, że przyszłoroczny raport będzie jej zdaniem bardziej czytelny, ponieważ nie będzie on już obejmował sprawozdania ze strategii powiatu.

Pan Brunon Han zapytał czy przedstawiony w raporcie ranking powiatów w latach jest związany z rankingiem zamożności per capita, ponieważ nie wie jak się odnieść do drugiej danej.

Pan Dariusz Woźniak odpowiedział, że metodologia sporządzania rankingów polega na tym, że są one wykonywane na zlecenie tygodnika WSPÓLNOTA, przez naukowców na podstawie sprawozdań   z wykonania budżetu, zamożności per capita, w różnych kategoriach np. w kategorii powiaty. Wskazał, że powiat świecki jest przypisany do kategorii „powiaty ziemskie”, w której znajduje się ok. 310 powiatów. Ranking ten jest wyliczany w ten sposób, że mierzy się wielkość wykonanych dochodów własnych oraz subwencji przypadających na jednego mieszkańca za ostatnie 3 lata – 2019, 2018 i 2017, po to aby pokazać jak to się kształtowało na przestrzeni lat. Zauważył, że w tym konkretnym rankingu powiat świecki wypada dość średnio, bo uplasował się w drugiej setce, a bardziej w końcówce drugiej setki. Powiązałby ten ranking z rankingiem inwestycyjnym, gdzie powiat znajduje się w trzeciej 10-tce, co pokazuje, że powiat średnio zamożny bardzo dużo inwestuje, co z kolei wynika ze skuteczności pozyskiwania zewnętrznych dotacji. Natomiast zamożność jest mierzona bez środków dotacyjnych uzyskanych w konkursach, a brane są pod uwagę tylko dochody własne i subwencje.

Pan Brunon Han dodał, że podejrzewał, że tak jest, bo kiedyś o tym rozmawiano, że biorąc pod uwagę dochód własny na mieszkańca  powiat świecki znajduje się na dalekiej pozycji w rankingu. Następnie zwrócił uwagę, że w opracowaniu powinna być zastosowana forma czasowników w czasie przeszłym, ponieważ jest to raport, czyli opisuje to, co zdarzyło się.

Pan Adam Knapik zabrał głos w sprawie metodologii szacowania dochodu własnego. Powiedział, że dwa lata temu był w Warszawie na spotkaniu przewodniczących rad, na którym ten temat był szeroko omawiany. Wyjaśnił, że wtedy powiaty postulowały zmianę tej metodologii dlatego, że obecne prawo faworyzuje w dochodach własnych powiaty, na terenie których znajdują się kopaliny, od których jest tzw. opłata geologiczna, np. w powiatach w Wielkopolsce lub jest pozyskiwana sól, np. w powiecie Kłodawskim, już nie mówiąc o złożach węgla brunatnego, co nie ma nic wspólnego z realną gospodarką funkcjonującą na terenie powiatu typu firmy, rolnictwo itd. Podsumował, że we wszystkich rankingach można żonglować kryteriami wygodnymi dla siebie.

Pan Dariusz Woźniak powiedział, że zgadza się jedynie z pierwszą częścią wypowiedzi Pana Adama Knapika, natomiast z drugą się nie zgadza, ponieważ dochody własne są ściśle zdefiniowane w ustawie. Wyjaśnił, że problem leży w pewnej niesprawiedliwości  w podziale środków publicznych, co bardziej będzie dotyczyło gmin. Dodał, że powiaty są jednorodne w dochodach, gdyż nie partycypują w  tych środkach, o których Pana Adam Knapik mówił. Natomiast rzeczywiście gminy tak, ponieważ są gminy, które mają kilkadziesiąt razy wyższe dochody od innych gmin i oferują mieszkańcom bezpłatne usługi, np. komunikację, baseny. Podkreślił, że nie ma żadnego żonglowania, a po prostu takie są dochody. Zauważył, że jest to bardzo obiektywny ranking, który powinien dać do myślenia ministerstwu, rządowi czy też parlamentowi, żeby zmienić ustawę o dochodach, ponieważ jest  pewna niesprawiedliwość w podziale środków publicznych pomiędzy samorządy.

Pan Adam Knapik przyznał rację przedmówcy i stwierdził, że źle to powiedział. Mianowice chodziło mu o to, że są samorządy, które z racji uwarunkowań, nie zależących od nich, mają tak duży przychód.

Pan Andrzej Kowalski zwrócił się do radnych, aby pamiętali o konieczności zgłaszania się do dyskusji  oraz włączania mikrofonów podczas wypowiedzi.

Pan Adam Knapik przypomniał zebranym, że ustawa określa, co minimalnie musi być zawarte  w raporcie, a rada powiatu może postanowić w drodze uchwał jakie dodatkowo informacje mają być w nim ujęte.

Pan Franciszek Koszowski powiedział, że raport jest odzwierciedleniem tego, co zarząd wykonuje przez cały rok.

Pani Barbara Studzińska podsumowała, że w raporcie przedstawiona jest realizacja założeń zapisanych w budżecie powiatu.

Pkt. 3

Pan Adam Knapik poinformował, że Przewodnicząca Komisji Oświaty, Kultury, Sportu i Turystyki  Pani Urszula Kempińska-Czerwińska na najbliższej sesji, w punkcie sprawy bieżące przedstawi wnioski z posiedzenia komisji w sprawie wynagrodzeń w SOSW w Warlubiu. Dodał, że jeśli ktoś byłby zainteresowany szczegółami tego zagadnienia, to w imieniu Przewodniczącej Komisji zaprosił na najbliższe posiedzenie, na którym przedmiotowa sprawa będzie omawiana. Wskazał, że wyjaśnień udzielać będą Dyrektor SOSW Pan Tomasz Michalak i Wicedyrektor Pan Józef Brózdowski, który jest odpowiedzialny za organizację pracy nauczycieli.

Pan Dariusz Woźniak przekazał wiadomość, że Marszałek Województwa Kujawsko-Pomorskiego zwiększy dotację na budowę trzech rond na ulicy Wojska Polskiego prawie o 4 mln zł, więc kwota dofinansowania z UE przekroczy już 10 mln zł plus dwie dotacje z funduszy rządowych, co daje łącznie kwotę 14 mln zł pozyskanych ze środków zewnętrznych. Dodał, że wkład własny powiatu do tej inwestycji na chwilę obecną wynosi około 2 mln zł. Zasygnalizował, że na sesji sierpniowej konieczna będzie kolejna zmiana w budżecie, znowu według zasady, że udział własny finansowany jest pół na pół z gminą.

Następnie poinformował, że powstał nowy Rządowy Fundusz Polski Ład Program Inwestycji Strategicznych, który będzie obsługiwany przez Bank Gospodarstwa Krajowego. Powiedział, że budżet programu to około 100 mld zł i najprawdopodobniej w bardzo szybkim tempie, bo już w przyszłym tygodniu, zostanie ogłoszony pilotażowy konkurs, więc powiat będzie musiał bardzo szybko składać wnioski o dofinansowanie. Dodał, że z informacji, które do niego docierają, bo nie ma jeszcze szczegółów, dowiedział się, że samorządy będą mogły złożyć 3 wnioski. Zaznaczył, że dofinansowanie ma wynosić nawet do 95% wartości inwestycji, więc udział własny tyko 5%. Podkreślił, że ma to być  wieloletni program, w ramach którego docelowo ma być wspieranych 36 obszarów, więc prawie wszystkie zadania własne samorządów. Natomiast zauważył, że w pierwszej,  pilotażowej edycji,  to co by mogło dotyczyć powiatu, to zadania związane z ograniczeniem kosztów energii cieplnej, fotowoltaiką czy odzyskiwaniem wody deszczowej. Dodał, że może się tak zdarzyć,  że trzeba będzie w złożyć wniosek w 5 dni, bo nie podano do kiedy będą terminy składania wniosków, a w przyszłym tygodniu ma być ogłoszony konkurs pilotażowy, w którym każdy z samorządów będzie mógł złożyć 3 wnioski o dofinansowanie.

Pani Iwona Manys zapytała czy zarząd zdecydował na jakie zadania chciałby składać wnioski.

Pani Barbara Studzińska odpowiedziała, że tak, ponieważ pierwszy pilotażowy konkurs został już wstępnie tematycznie określony i dotyczy m.in. oszczędzania energii, retencji wody, na co powiat będzie wnioskował o dofinansowanie.

Pan Andrzej Kowalski zwrócił się do radnych, aby włączali mikrofon podczas wypowiedzi. Następnie wyraził zadowolenie z pozyskanych środków zewnętrznych na realizację inwestycji przy ulicy Wojska Polskiego. Dodał, że wokół tego zadania było tyle kontrowersji, a jednak przy niewielkim udziale finansowym powiatu, w stosunku do pozyskanych dotacji, wykonana zostanie tak duża inwestycja. Następnie zwrócił się do zarządu z pytaniem w jaki sposób przebiegają prace, ponieważ prasa przekazuje różne komunikaty oraz jakie są perspektywy na zakończenie bądź przyspieszenie tych robót, które się odbywają.

Pan Franciszek Koszowski wyjaśnił, że w tej chwili wykonywane są prace na odcinku 300 metrów w ramach zgłoszenia. Natomiast ze względu  na konieczność rozpatrzenia skarg dotyczących tego zadania, uzyskanie pozwolenia na budowę wraz z kompletem dokumentów będzie możliwe na początku lipca i wtedy firma rozpocznie pozostałe prace.

Pan Adam Knapik w nawiązaniu do skargi na starostę, która została przekazana wg właściwości do wojewody, powiedział, że na dyżurze pojawił się skarżący, ale nie mógł go przyjąć, ponieważ był u niego Pan, który będzie radnym i omawiał z nim przebieg sesji oraz ślubowania. Zaznaczył, że prosił przyszłego radnego, żeby pojawił się na dzisiejszym posiedzeniu komisji, ale poinformował, że nie przyjdzie. Zapytał jakie działania zostaną podjęte w związku z kamienicą, która jest zalewana już od jesieni?

Pani Barbara Studzińska powiedziała, że spotkała się ze skarżącym i poinformowała, że w zakresie swoich kompetencji wystąpiła do Wojewody Kujawsko-Pomorskiego o środki finansowe na remont dachu kamienicy. Ma nadzieję, że zostaną one przyznane i dach zostanie wyremontowany. Wytłumaczyła skarżącemu, że to nie jest tak, że nie widziała tego problemu, jednakże jest to mienie Skarbu Państwa i nie można przeznaczyć środków powiatowych na to zadanie. Dodała, że należy czekać na decyzję wojewody, a dopiero potem możliwe jest uruchomienie procedury. Podsumowała, że przekazała skarżącemu, że ma pełną wolę załatwienia tej sprawy pozytywnie.

Pan Adam Knapik dopytał czy jest szansa, że zostanie to rozstrzygnięte przed zimą?

Pani Barbara Studzińska odpowiedziała, że jej zdaniem tak i dołoży starań, aby tak się stało.

Pan Franciszek Koszowski dodał, że jest to uzależnione od tego, kiedy wojewoda przekaże środki bądź wyda decyzję. Jako przykład podał budynek po dawnej siedzibie starzy pożarnej, za którego utrzymanie powiat ponosił koszty od stycznia, a dopiero po notarialnym przejęciu tego mienia powiat otrzymał pieniądze na zapłacenie za ogrzewanie, za energię i inne media. Podkreślił, że takie czynności wymagają czasu i trwa to 2-3 miesiące, zanim środki wpłyną. Zaznaczył, że jeżeli środki wpłyną na remont dachu przedmiotowej kamienicy, to do końca jesieni zostanie to wykonane.

Pani Barbara Studzińska podkreśliła, że remonty zabezpieczające zostały wykonane, ale to nie jest docelowe działanie, czego ma świadomość, co skarżący także sygnalizował. Powiedziała, że obowiązują reguły, których powiat musi przestrzegać, ponieważ nie dostaje pieniędzy z góry, aby je wydatkować, tylko dopiero na zgłoszone zapotrzebowanie. Wspomniała o kosztorysie inwestorskim, który należało w tym celu wykonać. Podsumowała, że będzie zabiegała u Dyrektora Wydziału Skarbu Państwa i Nieruchomości w Urzędzie Wojewódzkim w Bydgoszczy oraz u Wojewody Kujawsko-Pomorskiego, żeby te środki pozyskać.

Pani Angelika Macura zapytała o jaką kwotę powiat wnioskuje.

Pani Barbara Studzińska odpowiedziała, że o prawie 30.000 zł, bo na tyle remont dachu został  wyceniony, ale ma obawy czy to wystarczy, ponieważ w międzyczasie ceny znacznie wzrosły.

Pan Andrzej Kowalski zwrócił się do Starosty czy nie lepiej byłoby załatwić definitywnie ten temat, ponieważ jest to dziwne, że występują 3 strony w tej sprawie, mianowicie miasto, wojewoda oraz starosta. Zasugerował, że wojewoda powinien przekazać budynek do miasta jako mienie komunalne bądź tak, aby miasto mogło być właścicielem oraz zarządzać tą nieruchomością. Zaznaczył, że doskonale rozumie tych mieszkańców, którzy zwracają się do samorządu, co jest uzasadnione prawnie, ale należy wykonać wszystkie obowiązki, które Starosta w tej chwili wykonuje, w związku czym załatwienie sprawy wydłuża się w czasie.

Zdaniem Pani Barbary Studzińskiej przekazanie byłoby dobrym rozwiązaniem, ponieważ miasto prowadzi gospodarkę mieszkaniową, ma też inne możliwości wydatkowania środków na ten cel. Powiedziała, że już raz powiat wystąpił w tej sprawie, ale wojewoda wtedy odmówił. Dodała, że teraz zbierane są dodatkowe argumenty na poparcie tej decyzji i ponownie powiat zwróci się o przekazanie zarządzania nieruchomością do miasta, co uważa, że byłoby korzystne dla mieszkańców.

Pan Franciszek Koszowski uzupełnił, że powiat ponownie wystąpił do miasta o zgodę na przyjęcie nieruchomości, ponieważ okres obowiązywania poprzedniej zgody wygasł, w związku z czym należy zaczekać na odpowiedź czy miasto jest tą sprawą zainteresowane.

 

Na tym posiedzenie zakończono.

 

Protokolant:

Joanna Ekert

Biuro Rady

Przewodniczący

Komisji Infrastruktury i Gospodarki

/-/

(Brunon Han)

Wiceprzewodniczący

Komisji Polityki Finansowej

/-/

(Andrzej Kowalski)

Informacje

Rejestr zmian