Protokół wspólnego posiedzenia Komisji Infrastruktury i Gospodarki oraz Komisji Polityki Finansowej Rady Powiatu Świeckiego z dnia 22 września 2021 r.

Dotyczy części I  posiedzenia Komisji Infrastruktury i Gospodarki oraz Komisji Polityki Finansowej w siedzibie Starostwa Powiatowego w Świeciu

Obecni na posiedzeniu członkowie Komisji Infrastruktury i Gospodarki oraz Komisji Polityki Finansowej – według załączonych list obecności.

Obecni na posiedzeniu goście:

1. Adam Knapik – Przewodniczący Rady Powiatu Świeckiego,

2. Adam Meller – Dyrektor Powiatowego Zarządu Dróg w Świeciu,

3. Zbigniew Semrau – Kierownik Wydziału Bezpieczeństwa i Transportu Publicznego Starostwa Powiatowego w Świeciu,

4. Barbara Studzińska – Starosta Świecki,

5. Dariusz Woźniak – Skarbnik Powiatu.

Otwarcia części I posiedzenia dokonał Przewodniczący Komisji Infrastruktury i Gospodarki Pan Brunon Han, który powitał obecnych radnych i przybyłych gości. Następnie stwierdził quorum pozwalające podejmować uchwały przez Komisję Infrastruktury i Gospodarki oraz Komisję Polityki Finansowej,   po czym przedstawił porządek obrad, który został przyjęty jednogłośnie w brzmieniu:

1. Projekt programu przebudowy dróg i budowy ścieżek rowerowych powiatu świeckiego na lata 2023-2029.

2. Analiza materiałów będących przedmiotem obrad najbliższej sesji Rady Powiatu

3. Sprawy bieżące.

Do pkt. 1

Pan Franciszek Koszowski rozpoczynając omawianie Projektu programu przebudowy dróg i budowy ścieżek rowerowych powiatu świeckiego na lata 2023-2029 (projekt programu stanowi załącznik do protokołu posiedzenia Zarządu Powiatu z dnia 30 sierpnia 2021 r.) powiedział, że jego opracowania dokonał zespół w składzie Pan Franciszek KoszowskiPan Dariusz Woźniak oraz Pan Adam Meller powołany przez Starostę Panią Barbarę Studzińską, w uzgodnieniu z Wójtami Gmin, zaczynając od przekazania wójtom zestawienia dróg proponowanych do przebudowy, a następnie  wykonując  dwukrotny objazd wszystkich gmin. Wskazał, że po pierwszych konsultacjach, na których ustalono priorytet dróg ze względu na ich stan techniczny oraz natężenie ruchu pojazdów, okazało się, że drogi łączące dwie gminy, np. Świekatowo – Bukowiec, Komorsk – Wielki Lubień  nie zawsze były zgłaszane przez obydwie strony i dopiero po wykonaniu drugiego objazdu zostało uzgodnione, że całe odcinki tych dróg będą wykonane. Zaznaczył, że w kolejnym kroku Pan Adam Meller skosztorysował wszystkie zadania wg cen obowiązujących na dzień dzisiejszy, aby dokonać rozdziału poszczególnych inwestycji na lata 2023-2029, natomiast rolą Pana Dariusza Woźniaka było odpowiednie zaplanowanie tych zadań w budżecie, biorąc pod uwagę możliwości finansowe zarówno poszczególnych gmin jak i powiatu.

Zaznaczył, że nowy program przebudowy dróg i budowy ścieżek rowerowych powiatu  świeckiego skonstruowano uwzględniając następujące założenia:

– średnioroczna maksymalna wielkość środków własnych możliwych do przeznaczenia na inwestycje drogowe w latach 2023-2029 wynosi 2,8 mln zł

– dotacje celowe z gmin wynikają z deklaracji złożonych przez burmistrzów i wójtów poszczególnych gmin wchodzących w skład powiatu przy założeniu finansowania wkładu własnego w proporcji 50/50 przy czym ostateczna proporcja ustalona zostanie do wartości inwestycji po przetargu

– zaplanowano jedno zadanie inwestycyjne przy wsparciu środkami z UE z RPO Województwa Kujawsko-Pomorskiego na lata 2021-2027, które uwzględnia priorytet połączenia z korytarzem TEN-T

– zaplanowano do pozyskania średniorocznie dotacje na trzy zadania z Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg, co wynika z doświadczeń w pozyskiwaniu środków z różnych rządowych programów drogowych przez powiat świecki w latach 2010-2021

– budowę ścieżek rowerowych zaplanowano w trzech modelach: ścieżki przebiegające przez minimum dwie gminy – wniosek o dofinansowanie składa powiat, ścieżki przebiegające przez jedną gminę – wniosek o dofinansowanie składa gmina po uprzednim przekazaniu gminie w zarządzanie tego odcinka, ścieżki budowane wraz z przebudową drogi – wniosek o dofinansowanie składa powiat.

Kolejno powiedział, że biorąc pod uwagę powyższe założenia przedstawiony program przewiduje, że w latach 2023-2029:

– przebudowanych zostanie 155 km dróg

– powstanie nowych 3,5 km dróg

– zostanie wybudowanych 95 km ścieżek rowerowych

– szacunkowy koszt programu wyniesie 187,95 mln zł

– środki własne przeznaczone z budżetu wyniosą  19,965 mln zł

– finansowanie dłużne wyniesie 16,5 mln zł

– powiat pozyska z gmin kwotę 36,465 mln zł

– powiat pozyska z UE kwotę 31,67 mln zł

– powiat pozyska środki z budżetu państwa w wysokości 83,35 mln zł

Następnie powiedział, że tak skonstruowany program niesie za sobą szereg ryzyk, które mogą powodować odchylenia od planu. Dodał, że powiat ma świadomość wystąpienia potencjalnych zagrożeń, ponieważ posiada doświadczenie zdobyte przy realizacji obecnego programu drogowego, którego termin zakończenia został przesunięty o dwa lata oraz zostały dodane dwa zadania, przy czym zmieniły się także koszty, ponieważ na początku realizacji przebudowa 1 km drogi kosztowała ok 400 tys. zł, a obecnie jest to 800-900 tys. zł. Natomiast podkreślił, że w nowym programie przyjęto zasadę, że umiejscowienia poszczególnych zadań w programie drogowym dokonano  na podstawie kosztorysów sporządzonych w oparciu o aktualne ceny, natomiast dofinansowanie będzie określane po rozstrzygnięciu postępowań przetargowych w danym roku, i wtedy nastąpi wskazanie udziału własnego w kosztach danej inwestycji pół na pół z gminami.

Kolejno zasygnalizował możliwe zagrożenia:

– pogorszenie sytuacji gospodarczej w kraju, a w konsekwencji obniżenie wielkości środków własnych możliwych do wyasygnowania z budżetu powiatu, (przy zapewnieniu subwencji wyrównawczej czy inwestycyjnej)

– zmiany w systemie podatkowym powodujące obniżenie dochodów własnych powiatu, w szczególności udziałów w PIT, (przy zwiększeniu udziałów w CIT). Zauważył, że wyrównaniem tych dwóch obniżeń jest Program Inwestycji Strategicznych: Polski Ład, gdzie udział własny w dotowanych inwestycjach będzie wymagany na poziomie tylko 5 %.

– nakładanie na powiat nowych zadań bez zapewnienia adekwatnych środków na realizacje

– nieuwzględnienie w budżecie UE w ramach RPO Województwa Kujawsko-Pomorskiego na lata 2021-2027 jedynego zaplanowanego zadania przez Powiat Świecki

– nie uzyskanie przez powiat dotacji z konkursów w ramach rządowych programów dotacyjnych

– nie uzyskanie dofinansowania na  program budowy ścieżek rowerowych w ramach Krajowego Planu Odbudowy

– wycofanie się gmin z założonego dofinansowania, chociaż na dziś wszystkie gminy potwierdzają swój udział finansowy w zaplanowanych inwestycjach.

Dodał, że poszczególne ryzyka będą na bieżąco monitorowane i co roku przedstawiane Radzie Powiatu Świeckiego przy okazji sprawozdania z wykonania budżetu oraz Raportu o stanie powiatu, natomiast  w przypadku wystąpienia któregoś z zagrożeń przewiduje się:

– przesuwanie terminu realizacji poszczególnych zadań

– dzielenie większych zadań na mniejsze etapy.

Podkreślił, że w wyniku przedstawienia przyjętego przez Zarząd Powiatu programu przebudowy dróg powiatowych do konsultacji, do dnia dzisiejszego wpłynęły dwa wnioski  tj. wniosek Radnego Wiesława Bagniewskiego oraz petycja mieszkańców gminy Pruszcz. Dodał, że po podjęciu uchwały przez Radę Powiatu w sprawie przyjęcia programu, zgłaszanie wniosków nie będzie możliwe i Zarząd nie będzie ich przyjmował. Kontynuując powiedział, że wszystkie 44 przedsięwzięcia zostaną wpisane do Wieloletniej Prognozy Finansowej, która przedstawiona zostanie Radzie Powiatu Świeckiego wraz z projektem budżetu Powiatu na rok 2022, tym samym konstruując kolejne roczne budżety Zarząd Powiatu będzie zobowiązany uwzględniać zadania wynikające z WPF. Następnie przedstawił wniosek Radnego Wiesława Bagniewskiego w sprawie zmiany przebiegu ciągu pieszo-rowerowego na odcinku Lniano-Drzycim-Gródek na budowę ciągu pieszo-rowerowego na odcinku Gródek-Drzycim-Sierosław-Brzemiona-Tleń w możliwych wariantach: od miejscowości Brzemiona do Tlenia przy drodze powiatowej lub od miejscowości Brzemiona przez Jakubowo, Zgorzały Most, Wierzchy, Tleń przy drodze powiatowej. Następnie poinformował, że w związku z tym, że gminy mają swój udział finansowy w tych zadaniach, odbył spotkanie z Wójtem Gminy Lniano oraz Wójtem Gminy Drzycim, na którym wypracowano wspólne stanowisko o podtrzymaniu projektu przebudowy dróg w zakresie przedstawionym przez Zarząd Powiatu Świeckiego i uzgodnionym przez ww. wójtów, ponieważ proponowany przez Zarząd Powiatu przebieg jest optymalny ze względu na bezpieczeństwo mieszkańców największych miejscowości w Gminach Drzycim i Lniano. Argumentem jest także fakt, że mieszkańcy z tych gmin dojeżdżają do dużego zakładu pracy w Jastrzębiu, natomiast w Sierosławiu jest nowa, szeroka droga i choć nie jest to mała miejscowość, to ruch pojazdów jest nieporównywalnie mniejszy niż w Drzycimiu czy Gródku i dlatego wójtowie podtrzymują swoje stanowisko, aby zachować ustalony przebieg budowy ścieżki. Kolejno poinformował, że w związku z petycją mieszkańców Gminy Pruszcz, odbył także spotkanie z Wójtem, na którym podjęto ustalenia w sprawie budowy ścieżki rowerowej na odcinku Pruszcz-Niewieścin. Zdecydowano, aby zrealizować zgodnie z planem budowy dróg przyjętym przez Zarząd Powiatu Świeckiego budowę drogi Pruszcz-Zawada o długości 9,7 km wraz z chodnikiem na terenie miejscowości Zawada, a także ujętego remontu drogi Pruszcz-Niewieścin o długości 2,5km. Uzgodniono, że jeżeli droga zostanie wybudowana w 2023 roku, to podjęte zostaną wspólne działania w celu wybudowania ścieżki rowerowej Pruszcz-Niewieścin po uzyskaniu dofinansowania ze źródeł zewnętrznych. Dodał, że wykonanie tych zadań obejmuje różne formy pozwoleń, dlatego ścieżka zgłoszona w petycji została oddzielona od tych zadań, a realizowane będzie to co jest w programie. Natomiast w związku z tym, że ścieżki rowerowe należą do gmin, zaproponował, aby budowę tej ścieżki przypisać na 2023 rok jako zadanie gminy,  oraz zapewnić finansowanie wkładu własnego pół na pół. Wyjaśnił, że długość tej ścieżki wynosi 5 km, więc licząc po 400 tys. zł za 1 km, to łączna wartość zadania wynosi 2 mln zł, a jeśli 90 procent wójt pozyska z RPO, to pozostały wkład własny zostanie sfinansowany wraz z gminą po połowie. Dlatego taką propozycję zarząd przedstawi, aby wpisać to zadanie do planu.

Podsumowując powiedział, że dyskusje prowadzone z wójtami przy opracowywaniu planu były rzeczowe, wójtowie przedstawiali swoje argumenty i w konsekwencji większość sugestii odnośnie dróg została przyjęta. Podkreślił, że nie można pomijać udziału i zaangażowania wójtów, ponieważ zapewnili swój udział finansowy w zaplanowanych inwestycjach. Ponadto uważa, że program przebudowy dróg i budowy ścieżek rowerowych powiatu świeckiego na lata 2023-2029  jest bardzo ambitny, bardzo dobrze merytorycznie przygotowany, m.in. dlatego, że poszczególne zadania są szczegółowo opisane zarówno w planie rzeczowym jak i od strony finansowej,  ponadto załączone są mapy pokazujące zakres i przebieg realizowanych inwestycji. Zaapelował w imieniu zarządu, aby nie dokonywać większych zmian oraz aby przyjąć program w proponowanym kształcie.

Pan Brunon Han w kontekście przedstawionych wniosków zapytał jakie są plany oraz zamierzenia w stosunku do ostatniego odcinka drogi powiatowej nr 1205C Zdrojewo-Lipinki oraz drogi nr 1217C Bzowo-Bąkowo, ponieważ nie zostały one ujęte w programie, a uważa, że wykonanie ostatniego odcinka drogi 1205C zamknęłoby przebudowę całej drogi, a z kolei na drodze 1217C konieczny jest remont nawierzchni ze względu na jej fatalny stan. Dodał, że rozmawiał w tej sprawie z Wójtem Gminy Warlubie Panem Eugeniuszem Kłopotek, który zapewnił o wspófinansowaniu przez gminę, gdyby te zadania miały być realizowane.

Pan Adam Meller odpowiedział, że nie było możliwe, aby każda droga, która była zgłaszana znalazła się w planie drogowym, ponieważ ma on swoje granice i są to przede wszystkim granice finansowe. W zawiązku z tym, że jego zadaniem było wykrystalizowanie wszystkich zadań drogowych, powiedział, że brał pod uwagę przede wszystkim jezdnię oraz elementy brd – bezpieczeństwa ruchu drogowego i obydwie te drogi zostały wstępnie wskazane do realizacji. Dodał, że patrząc od strony technicznej na drogę nr  1217C, także widzi konieczność remontu nawierzchni,  a jeżeli chodzi o drogę nr 1205C jest ona realizowana sukcesywnie. Zauważył, że wiadomym jest, iż wszystkie drogi wymagające przebudowy czy remontu powinny być uwzględnione, ale nie jest to możliwe. Dlatego w trakcie trwania programu mogą zdarzyć się sytuacje, że konieczne będzie pilne wykonanie remontu jakiegoś odcinka drogi, ale gdy tak się stanie to będą podejmowane odpowiednie kroki, ponieważ w budżecie są zapewnione środki w ramach bieżącego utrzymania. 

Pan Brunon Han podziękował za wyjaśnienia i dodał, że zapytał informacyjnie o te drogi  nie mając zamiaru zgłaszania ich do programu. Następnie poprosił Pana Adama Mellera o zreferowanie programu przebudowy dróg oraz budowy ścieżek rowerowych na terenie powiatu świeckiego na lata 2023-2029.

Pan Adam Meller tak jak już wcześniej zauważył, jego zadaniem, w zespole powołanym przez Starostę do przygotowania programu przebudowy dróg na lata 2023-2029, było przede wszystkim sprecyzowanie listy zadań, które w jego ocenie powinny znaleźć się w tym programie. Kolejną rolą było określenie technologii, co jest niezwykle istotne, ponieważ porównując remont 2 km odcinka drogi a rozbudowę 2 km odcinka uzyskujemy zupełnie inne koszty. Dlatego zaznaczył, aby nie operować  sformułowaniem, że cena kilometra drogi powiatowej wynosi 500 tys. zł, ponieważ cena jest bardzo uzależniona od tego co ma zostać wykonane oraz jaki jest obecny stan drogi oraz do jakiego stanu ma być ona doprowadzona. Dlatego podkreślił, że istotnym aspektem jest rodzaj technologii  przebudowy drogi, ponieważ może to być remont, rozbudowa bądź budowa, co ma później odzwierciedlenie w kosztach. W związku z czym wskazał, że trzecim elementem zadania po wykrystalizowaniu potrzeb, wyborze odpowiedniej technologii było oszacowanie kosztów inwestycji z naciskiem na szacowanie, ponieważ bazą są wyłącznie szacunki, oparte na cenach kosztorysowych inwestycji realizowanych w tym roku. Dodał, że Skarbnik przedstawi sposób finansowania programu oraz udział środków zewnętrznych i związane z tym ryzyka. Zaskoczeniem dla niego przy tworzeniu planu drogowego był bardzo duży nacisk ze strony Wójtów na budowę ścieżek rowerowych, ponieważ głównym zamiarem powiatu była budowa przede wszystkim dróg oraz chodników, w miejscach gdzie jest to niezbędne, przy okazji prowadzonego remontu drogi,  co niewątpliwie przełoży się na koszty realizacji. Wskazał, że przy opisie każdego z zadań wymienione są elementy brd, czyli bezpieczeństwa w ruchu drogowym szeroko rozumianego jako bezpieczeństwo, do którego można zaliczyć oznakowanie pionowe, poziome, wszelkiego rodzaju elementy wyposażenia dróg. Dodał, że trudno w chwili obecnej doprecyzować, które elementy będą na konkretnej drodze wykonywane, ale jest to wliczone do całości inwestycji. Zwrócił uwagę, że w 95% zadań  nie zostały uwzględnione koszty budowy kanałów technologicznych, ponieważ tam, gdzie przepisy prawa to umożliwiają preferowane jest skorzystanie z odstępstwa ich budowy. Dodał, że od 2 lat od kiedy jest to możliwe, jedynie w przypadku  inwestycji przy ul. Wojska Polskiego w Świeciu są budowane kanały technologiczne. Wyjaśnił, że powodem takiej decyzji, jest m.in. koszt budowy kanałów sięgający 20 % kosztów inwestycji oraz fakt, że ich budowa nie służy drodze, ponieważ jest to infrastruktura pod przyszłą sieć telekomunikacyjną lub szerokopasmową, która jest już budowana obecnie przy drogach powiatowych, w ramach dofinansowania z programu przeciwdziałania wykluczeniu cyfrowemu. Dlatego nie ma potrzeby budowania dodatkowej sieci, tym bardziej że niejednokrotnie wymagałoby to poszerzenia pasa drogowego pod budowę kanału technologicznego. Wracając do tematu budowy ścieżek rowerowych, zwrócił uwagę na skalę tego zadania, ponieważ przy założeniu przebudowy 160 km dróg ma zostać  wybudowanych blisko 90 km ciągów pieszych, co pokazuje kierunek, w którym zmierza program przebudowy dróg.  Nawiązując do współtworzonego przez niego programu przebudowy dróg na lata 2014-2020 z późniejszą prolongatą terminu, powiedział że przy opracowywaniu tego dokumentu temat ścieżek rowerowych i chodników w ogóle nie był poruszany, a dopiero ewoluował w trakcie trwania programu. Następnie odnosząc się do wartości finansowej programu, zauważył, że jest to ambitny program, ponieważ poprzedni oscylował wokół 100 mln zł, natomiast ten wokół 200 mln zł, co pokazuje, że jak duże jest to przedsięwzięcie. Podkreślił, że ma nadzieję na zrealizowanie tego programu, a z perspektywy realizacji poprzedniego programu widać, że 7 lat jest to bardzo krótki okres czasu, oraz wyraził zadowolenie, że powstaje kolejny program, który wskazuje kierunki działania przynajmniej w zakresie zarządzania drogami powiatowymi.

Pan Franciszek Koszowski dodał, że uzgodnione zostało z wójtami, że bieżące i zimowe utrzymanie ścieżek rowerowych przejmą gminy, co zostanie zapisane w dokumentacji. Wyjaśnił, że zakładając zrealizowanie omawianego dziś programu, wybudowanie 90 km ścieżek nakładało by na powiat późniejsze wysokie koszty ich utrzymania, stąd proponowane rozwiązanie. 

Pan Brunon Han zwrócił się do Skarbnika o przedstawienie części finansowej programu.

Pan Dariusz Woźniak rozpoczynając zwrócił uwagę na dużą niepewność finansową, w oparciu o którą budowany jest program, co wynika przede wszystkim ze zmian prawa. Powiedział, że prace nad programem rozpoczęto w maju br., a teraz przepisy prawa są zupełnie inne, co zostało podkreślone w uzasadnieniu do projektu uchwały Rady Powiatu w sprawie przyjęcia programu oraz wskazane w zagrożeniach. Zaznaczył, że głównie zmiana dotyczy ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, co w jego ocenie jest największym ryzykiem, które może spowodować przesunięcia w tym programie. Następnie wskazał na projekt ustawy w sprawie pomocy dla JST w związku z wprowadzeniem Polskiego Ładu, która także wprowadza pewne zmiany. Omawiając  program w kontekście możliwości własnych powiatu, powiedział, że bazuje on na historii z ostatnich 10 lat, ile w tym czasie powiat mógł przeznaczyć środków własnych, oczywiście przy założeniu obowiązującej jeszcze ustawy o dochodach JST oraz ustawy o PIT. Podkreślił, że przez ten czas ustawa ta radykalnie się nie zmieniała, choć wprowadzono zmianę polegającą na obniżeniu stawki PIT z 18 do 17 %, zerowym PIT dla młodych oraz podwyższeniu kosztów uzyskania przychodów, co łącznie spowodowało niewielki spadek, a patrząc na wykresy, wpływ z PIT od 2010 roku raczej rósł. Wyjaśnił, że właśnie na tej podstawie założono wkład własny powiatu w kwocie 2,5-3 mln zł na obsłużenie programu drogowego. Natomiast w  wyniku zmian ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych najbardziej istotnym dla samorządów może być wprowadzenie kwoty wolnej od podatku w wysokości 30 tys. zł, podwyższenie progu podatkowego oraz trudno przewidywalna kwestia dot. ilości przedsiębiorców, którzy zdecydują się przejść na ryczałt, ponieważ powiat nie ma udziału w podatku PIT płaconym ryczałtowo, a zakłada się trochę zmian w związku ze składką zdrowotną. Stwierdził, że mogą ubyć dochody z PIT-u z tytułu podwyższenia kwoty wolnej, z tytuły zwiększenia progu oraz z tytułu przejścia pewnej grupy podatników do formy płacenia PIT-u, w której powiat nie ma udziału, co jest trudne do przewidzenia. Reasumując powiedział, że w projekcie ustawy budżetowej na przyszły rok rząd zaprognozował spadek z PIT-u o około 7-8%, a dla powiatu dochód z PIT-u może być o ponad 2 mln zł niższy niż w roku obecnym. Dodał, że spadek ma być niższy, ponieważ pierwotnie był on planowany na poziomie 25 %. Wyjaśnił, że ma być to zrekompensowane poprzez zmniejszające się bezrobocie, zwiększający się wzrost gospodarczy oraz rosnące płace i inflację, czyli ogólnie przez zwiększoną bazę podatkową. Dodał, że Ministerstwo Finansów prognozuje, że spadek ma być odczuwalny przez 2-3 lata, a potem zakładany jest wzrost wpływów. Kolejno wskazał, że rząd zapewnia rekompensaty wynikające z projektu ustawy o wsparciu JST w związku z Polskim Ładem, gdzie zaproponowano m.in. przekazanie samorządom już w tym roku dodatkowej subwencji, która niedawno była projektowana na poziomie 8 mld zł, a po wczorajszej zapowiedzi Premiera ma wynosić 12 mld zł. Zapewnił, że w ustawie jest przedstawiony dość czytelny algorytm przekazywania tej subwencji, w ramach którego powiat może liczyć na  około 5 mln zł jeszcze w tym roku z zaznaczeniem, że są to środki do wykorzystania na przyszły rok, kiedy będzie największe tąpnięcie w dochodach z PIT-u. Druga rekompensata to przysługująca od roku 2023 subwencja rozwojowa nazywana inwestycyjną, gdzie 60 % ma być dzielone dla wszystkich wg czytelnego algorytmu, a kolejne 40 % – dwie części po 20 % to ma być część inwestycyjna, która premiować będzie te samorządy, które sporo inwestują, mianowicie te, gdzie dynamika wzrostu rok do roku jest wyższa od średniej, bądź gdzie wydatki inwestycyjne na mieszkańca są większe od średniej. Podkreślił, że biorąc pod uwagę tempo inwestycji w powiecie, które plasuje powiat w trzeciej dziesiątce w kraju pod względem inwestycji, można spodziewać się, że powiat będzie partycypował w tej części subwencji. Następnie powiedział o 3 elemencie, ważnym ze względu na planowane częściowe sfinansowanie programu drogowego długiem, dotyczącym rozluźnienia przepisów zadłużeniowych, mianowicie budżet będzie musiał się bilansować w zakresie dochodów bieżących do wydatków bieżących w perspektywie 4 lat, czyli do roku 2025, a nie w skali rocznej. Dodatkowo kredyt pod udział własny w celu skorzystania ze środków unijnych nie będzie się zaliczał do długu, przy dofinansowaniu minimum 50 % (do tej pory było to 60%).

Powiedział, że dokonał szczegółowego wprowadzenia, ponieważ chciał pokazać, że finanse samorządów czeka dość duża rewolucja, a program drogowy jest właśnie teraz proponowany w takim czasie niepewności i ciągłych zmian. Najważniejsza informacja płynąca z przedstawionych faktów jest taka, że powiat nie powinien stracić na tych nowych rozwiązaniach rządu. Powiedział, iż wstępnie, biorąc pod uwagę co wpłynie w tym roku dodatkowego już na przyszły rok, to dochody powinny być o 2-2,5 mln zł wyższe niż przed zmianami. Ale podkreślił, że inflacja samorządowa jest wyższa niż ta podawana przez GUS, ze względu na inną strukturę wydatków. Powiedział, że biorąc pod uwagę omówione ryzyko, dotyka ono dochodów własnych, które powiat jest w stanie wyasygnować na ten program i ewentualnie długu. Natomiast biorąc pod uwagę wartość całego programu to stanowi to mniej niż połowę. Ponieważ jeżeli program jest skalkulowany na około 186 mln zł, a powiat środków własnych zapewnia tylko 20 mln zł, natomiast  długu 16,5 mln zł, więc zdecydowanie bazuje on w dużej mierze na środkach zewnętrznych i patrząc od tej strony głównym ryzykiem jest skuteczność pozyskania tych środków. Zauważył, że trzeba mieć świadomość, że w przypadku nie pozyskania środków zewnętrznych, to niektóre zadania w danym roku niestety nie będą zrealizowane, ponieważ możliwości finansowe powiatu w postaci środków własnych oraz skorzystania z długu są maksymalnie wykorzystane.

Kolejno wskazał, że z budżetu Państwa pochodzą 83 mln zł, czyli prawie 50% źródeł finansowania pochodzi z szeroko rozumianego budżetu Państwa, głównie są to środki Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg, ale także jedno zadanie będzie finansowane z Rządowego Funduszu Polski Ład: Program Inwestycji Strategicznych, które bardzo mocno waży w całym programie, ponieważ jest to zadanie o wartości 40 mln zł, gdzie powiat chce wnioskować o 95 % dofinansowania. Podkreślił, że do dofinansowania z tych programów wybierane są zadania najwyższe kwotowo, ze względu na maksymalizację wysokości środków pochodzących z zewnątrz. Powiedział, że w związku z tym istotne jest jaki będzie wynik w ramach 1 konkursu do Rządowego Funduszu Polski Ład: Program Inwestycji Strategicznych, z którego zadysponowane zostanie 120 mld zł łącznie w 6 konkursach po 20 mld zł, po dwa rocznie. Kiedy znana będzie strategia podziału tych środków, to powiat będzie mógł odpowiednio przygotować wnioski. W jego ocenie obecny sposób postępowania w konkursie jest skuteczny, ale wyniki konkursu zweryfikują go i być może trzeba będzie zmienić przyjętą taktykę.

Kończąc omawianie Rządowego Funduszu Polski Ład: Program Inwestycji Strategicznych jako jednego ze źródeł finansowania w ramach budżetu Państwa powiedział, że powiat na 3 projekty z trwającego  programu drogowego, który kończy się w przyszłym roku, złożył wniosek alternatywnie o dofinansowanie do Programu Inwestycji Strategicznych: droga Topolno-Trzeciewiec, droga Osie-Warlubie, Dąbrowa –Biechówko – Biechowo – Biechówko. Ponieważ oddzielnie na każdą z dróg złożony został wniosek do Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg. Poinformował o tym, ponieważ projekty te są wycenione na 26 mln zł, a w 1 wariancie można pozyskać 24 mln zł, a w 2 wariancie można pozyskać dofinansowanie w kwocie 13 mln zł, a więc wkład własny powiatu odpowiednio wynosiłby 2 mln zł lub 13 mln zł. W związku z czym, w przypadku gdyby udało się uzyskać wyższe dofinansowanie, to automatycznie z dużą dozą prawdopodobieństwa graniczącą z pewnością możliwe będzie płynne przejście do realizacji nowego programu drogowego. Natomiast jeżeli z 1 źródła powiat nie uzyskałby 24 mln zł, a uzyskałby tylko z 2 źródła, przy czym nie ma pewności czy na wszystkie projekty, więc w związku z tym, że nakładają się dwa projekty to być może będą pewne przesunięcia w czasie, co trzeba mieć na uwadze. Dlatego jeszcze raz podkreślił, że bardzo dużo zależy od zewnętrznych dofinansowań. Przechodząc do drugiego kolejnego źródła finansowania tj. Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg powiedział, że będą po 3 projekty rocznie wskazywane do dofinansowania, choć zdarza się, że są także po 4 lub 2 projekty. Ale zauważył, że co roku zmieniają się zasady, np. na przyszły rok preferowane będą remonty, gdzie do pozyskania będą mniejsze środki, a będzie tak po raz pierwszy od 10 lat odkąd są rządowe programy drogowe realizowane. Dodał, że także może to zaburzyć strategię programu drogowego na lata 2023-2029, gdzie powiat planuje, jeżeli będzie to kontynuowane, składać wnioski na cztery duże projekty o dotację 50 %. Kończąc wątek dofinansowania z budżetu Państwa z drugiego źródła, powiedział że w roku 2023 planowane jest wnioskowanie o dofinansowanie 3 zadań, które są najwyższe kwotowo: Pruszcz – Zawada, Bukowiec – Gruczno i Lipinki – Zdrojewo na odcinku do Krzewin. Wyjaśnił, że zadanie dotyczące drogi Lipinki-Zdrojewo na odcinku do Krzewin doszło jako zadanie 15, ponieważ tej drogi w pierwotnej wersji nie było, dopiero została ona zaproponowana na drugiej wizycie u Wójta Nowego i zadanie to napompowało rok 2023 do granic, ponieważ kwotowo są to zadania łącznie o wartości 90 mln zł w roku 2023, przy tylko 2 mln środków własnych powiatu. Następnie w 2024 są akurat proponowane 4 zadania do złożenia o dotację z Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg: Jeziorki – Siemkowo, Stara Rzeka – Osie, Nowe – Komorsk – Wielki Lubień, Zbrachlin – Cieleszyn. Dalej w 2025 roku z kolei znowu 3 zadania. Przekazuje takie informacje, aby pokazać pewną taktykę i strategię wpisywania tych zadań jeżeli chodzi o dofinansowanie, biorąc pod uwagę historię pozyskiwania tych środków, że średniorocznie w tym okresie ostatnich dziesięciu lat udało się uzyskać dotację na 3 projekty. Jako kolejne, istotne źródło finansowania wskazał środki unijne, gdzie przy budżecie państwa w wysokości 83 mln zł stanowią one wartość 30 mln zł. W związku z tym wyjaśnił, dlaczego taka komasacja ścieżek rowerowych jest w roku  2023. Mianowicie zakładano, że środki na ścieżki będą pozyskiwane z Krajowego Planu Odbudowy, w którym znalazły się one w dwóch priorytetach klimatycznym i związanym z bezpieczeństwem ruchu drogowego. Powiedział, że istotą KPO było założenie, że miał to być program odbudowy gospodarek europejskich po Covid-19, który miał być maksymalnie szybko wdrożony, więc o ile RPO i budżet unijny tradycyjnie 7-letni z perspektywą wydłużenia o 3 lata, będzie sięgał roku 2030, to KPO miał być realizowany bardzo szybko, stad zaplanowano większość ścieżek w roku 2023. Natomiast są pewne perturbacje, jeżeli chodzi o zatwierdzenie KPO, ale ma nadzieję, że ostatecznie to nastąpi, ponieważ jest to główne źródło finansowania ścieżek rowerowych. Dodał, że oczywiście w RPO WK-P, biorąc pod uwagę konsultacje w których powiat uczestniczy, też powinny być środki na ścieżki rowerowe. Powiedział, że w roku 2023 projektów ścieżkowych jest chyba około 7 w różnych konstrukcjach, a biorąc pod uwagę, że powiat chciał maksymalnie zwiększyć szansę realizacji ścieżek rowerowych przy drogach powiatowych, stąd zostały zaproponowane w takiej konstrukcji, że to gminy będą składać wnioski. Ponieważ jeśli wpłynęłoby do KPO 7 wniosków na ścieżki rowerowe z powiatu świeckiego, to prawdopodobieństwo, że udałoby się uzyskać dofinansowanie na 7 czy 6 ścieżek jest bliskie zeru. Stąd zaproponowano rozdzielenie wnioskowania przez powiat i gminy.

Powiedział, że zadanie dotyczące przebudowy drogi powiatowej Bukowiec-Gruczno zawiera także projekt budowy ścieżki rowerowej i na to zadanie powiat zamierza składać wniosek o dotację do Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg. Następnie na ścieżkę rowerową Lniano-Gródek-Drzycim, która przebiega przez teren dwóch gmin, powiat będzie wnioskował do KPO, potem na kolejną ścieżkę rowerową Lniano-Błądzim, która jest ścieżką zlokalizowaną tylko na terenie gminy Lniano, w związku z czym gmina będzie składać wniosek do KPO, potem ścieżka rowerowa Świekatowo-Zalesie, która przebiega tylko na terenie gminy Świekatowo i także gmina będzie składać wniosek do KPO. Następnie są dwie ścieżki rowerowe na terenie gminy Pruszcz Wałdowo-Zbrachlin i Serock-Łowin, na które również gmina będzie składać wniosek do KPO oraz ścieżka rowerowa Nowe – Dragacz- Sartowice na terenie trzech gmin, gdzie powiat miałby składać wniosek do KPO. Podsumowując z wszystkich zaproponowanych ścieżek dwa wnioski składałby powiat świecki do KPO, po wcześniejszym przygotowaniu dokumentacji, wykupie gruntów, jedna ścieżka realizowana byłby wraz z drogą a na pozostałe ścieżki rowerowe wnioskodawcą byłby gminy. Natomiast czy to wyjdzie zależy z jednej strony od operatywności wnioskodawców, na ile sprawnie przejdzie przez proces opracowywania dokumentacji, zdobywania pozwoleń na budowę oraz ewentualnych wykupów. Natomiast z drugiej strony jest związane z kwestią pozyskania środków. Zaznaczył, że pewne działania są już prowadzone i najbardziej zaawansowana z przygotowaniem do realizacji budowy ścieżki rowerowej jest gmina Świekatowo, która otrzymała już ten odcinek w zarządzanie i aktualnie opracowuje już dokumentację i złożyła wniosek w 1 konkursie do Rządowego Funduszu Polski Ład: Program Inwestycji Strategicznych. Dlatego być może będzie to pierwszy z projektów w programie przebudowy dróg na lata 2023-2029, który będzie realizowany. Dodał, że dofinansowanie ze środków programu wynosi 95 %, a pozostałe 5% po połowie czyli po 2,5 % będzie sfinansowane przez powiat i gminę. Natomiast wykonanie pozostałych ścieżek przez gminy, jeżeli radni zatwierdzą program w przedstawionej konstrukcji, będzie zapoczątkowane przekazaniem zarządzania, aby gminy mogły składać wnioski. Z kolei powiat będzie musiał zabezpieczyć środki w budżecie na realizację pozostałych zadań, gdzie na sporządzenie dokumentacji w roku 2023 jest to kwota powyżej 1 mln zł, dzięki czemu zostaną w pełni przygotowane projekty w razie otwierania się możliwości pozyskania dofinansowania, a pojawiają się one niespodziewanie, tak jak np.  Rządowy Fundusz Polski Ład: Program Inwestycji Strategicznych z kapitałem 120 mld zł i 95 % dofinansowania do wartości inwestycji, którego istnienia pół roku temu nikt sobie nie wyobrażał. Reasumując powiedział, że aż 61% finansowania tego programu opiera się o środki zewnętrzne z budżetu Państwa i Unii Europejskiej, przy czym zaznaczył, że nie mówi o gminach, a tylko o środkach zewnętrznych, ponieważ uważa, że środki w partnerstwie powiat-gmina są pewniejsze, gdyż wynikają z wzajemnych uzgodnień i decyzji obu rad, jeśli chodzi już później o wyasygnowanie środków. Ale tak czy inaczej kwota około 36 mln zł dofinansowania ze strony gmin jest niebagatelna. Niewątpliwie jednak bardziej ryzykowane i trudniejsze jest oparcie finansowania tego programu o budżet Państwa i środki unijne. Na zakończenie podkreślił, że można by było się zastanowić, czy warto było podchodzić tak ambitnie, skoro już teraz przedstawiając ten program, tak mocno mówi się o ryzykach i wątpliwościach. Jego zdaniem warto było, tym bardziej, że powiat ma tak ogromne potrzeby w tym zakresie, dlatego starano się zmieścić maksymalną ilość projektów drogowych przy zachowaniu rozsądnego poziomu realizmu, co do wykonania tego programu, a poziom realizmu oparty jest na doświadczeniu w pozyskiwaniu  środków zewnętrznych.  W związku z tym biorąc pod uwagę powyższe, jeszcze raz podkreślił, że jest to program dużo bardziej ambitny niż poprzedni. Stwierdził, że nie jest sztuką przygotować program mało ambitny i wykazać 100 % wykonania, a lepiej opracować bardziej ambitny i jak wykonanie będzie na poziomie 80-90 % to przyniesie więcej satysfakcji.

Pan Brunon Han podziękował Skarbnikowi za prezentację finansowych założeń programu drogowego i otworzył dyskusję.

Pani Katarzyna Kaczmarek-Sławińska  zapytała czy kolejność zadań w programie jest przypadkowa oraz czy wg niej będą realizowane poszczególne inwestycje.

Pan Dariusz Woźniak wyjaśnił, że to jak będą realizowane inwestycje drogowe w danym roku zależy od tego, na które zadanie w pierwszej kolejności zostanie pozyskane dofinansowanie, natomiast jeżeli chodzi o ścieżki rowerowe, to w zależności od skuteczności działania gmin. 

Pani Katarzyna Kaczmarek-Sławińska w odniesieniu do rodzajów inwestycji drogowych, tj. rozbudowa, przebudowa, remont, zapytała czy kolejność realizacji poszczególnych zadań nie powinna zostać określona priorytetami, nie uwzględniając ścieżek pieszo-rowerowych. Zauważyła, że skoro, tak jak powiedział Skarbnik, jest zagrożenie nie otrzymania środków na którąś inwestycję, a patrząc na to ile powiat jest w stanie zaangażować własnych środków, to pierwszeństwo powinny mieć projekty dotyczące przebudowy czy rozbudowy dróg, które są wykonywane po raz pierwszy. Zauważyła, że zadania obejmujące remont dotyczą przecież dróg, które już wcześniej były realizowane i określony standard został osiągnięty. W kontekście ścieżek rowerowych zauważyła, że naciski na ich wpisanie do programu drogowego były bardziej po stronie samorządów gminnych, ale przecież powiat ma swoje cele drogowe. Dlatego uważa, że w przypadku zagrożenia danych inwestycji należy przede wszystkim skupić się na priorytetowym potraktowaniu zadań dotyczących przebudowy dróg, a dopiero później podejmować decyzje w zakresie remontów, a na końcu ścieżek pieszo-rowerowych. 

Pan Dariusz Woźniak przedstawił w jaki sposób do tej pory postępowano i uważa, że taka taktyka zostanie przyjęta w przypadku zadań dot. przebudowy. Mianowicie powiat składając wnioski do Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg musi określać priorytety dróg, i zazwyczaj dla pierwszego priorytetu wybierane są najdroższe inwestycje, i kolejno następne wg wartości, po to aby zmaksymalizować wielkość środków pozyskanych z zewnątrz. Dodał, że jego zdaniem takie podejście jest słuszne, ponieważ przyspiesza realizację całego programu. Zaznaczył, że wojewoda przyznając dofinansowanie w pierwszej kolejności przyznaje dofinansowanie na priorytet pierwszy i dalej zgodnie z kolejnością jaką wnioskował powiat. Zauważył, że zadań remontowych nie ma dużo i są one raczej zapisane pod koniec realizacji programu w roku 2029. Niemniej uznał, że uwaga Pani Katarzyny Kaczmarek-Sławińskiej jest słuszna, ponieważ skoro droga była już przebudowywana, a teraz zaplanowany jest remont, to może być on wykonany w późniejszym czasie, przy czym podejście będzie elastyczne. Podkreślił, że realizacja ścieżek rowerowych przebiega w innym schemacie finansowania, więc nie konkuruje z zadaniami dotyczącymi dróg, oraz nie ma konieczności ustalania priorytetu. Ponieważ wnioski o dofinansowanie dróg składane są w ramach schematu, gdzie ustalane są priorytety zadań dot. przebudowy dróg, a wnioski w sprawie ścieżek są składane do KPO, gdzie możliwe będzie uzyskanie dofinansowania na poziomie 90-95 %.  Zaznaczył, że Pan Adam Meller powiedział, że dla niego priorytetem jest przebudowa dróg, a Pani Katarzyna Kaczmarek-Sławińska także słusznie zauważyła, że nacisk na budowę ścieżek był głównie ze strony gmin. Dodał, że tyle zadań dotyczących ścieżek jest wpisane właśnie ze względu na wysokie dofinansowanie, bo dzięki temu możliwe będzie finansowanie wkładu własnego tych zadań po pół na pół przez powiat z gminami. 

Pani Katarzyna Kaczmarek-Sławińska zwróciła się do Pana Adama Mellera w sprawie drogi Zdrojewo-Lipinki, która jest wyrysowana do drogi wojewódzkiej w kierunku Kościerzyny, aby przesunąć ją trochę dalej do mostu na Mątawie, dlatego że wszyscy, którzy poruszają się tą drogą przejeżdżają przez Krzewiny, a jest ona w bardzo złym stanie technicznym. Dodała, że są pozapadane odcinki drogi i bo bokach powkładane są paliki podtrzymujące grunt. 

Pan Adam Meller wyjaśnił, że paliki dotyczą geodezyjnego przejścia przez infrastrukturę związanego z instalacją światłowodową. Dodał, że przeglądy obiektów są prowadzone raz w miesiącu, więc jeśli miałoby to miejsce po zimie, to zostałoby to zauważone.

Pani Angelika Macura skierowała do Pana Franciszka Koszowskiego oraz Pana Adama Mellera pytanie o drogę powiatową w Belnie, na której wykonano łatanie dziur po zimie, że ustalono iż będzie ona przebudowana, a w programie drogowym jest wskazane dopiero w 2028 roku zadanie przebudowy tej drogi, ale w stronę Plewna.

Pan Dariusz Woźniak odpowiedział, że to zadanie jest wpisane na rok 2025 w pozycji nr 24 pod nazwą Włączenie strefy inwestycyjnej Vistula Park II w Sulnowie do węzła drogowego S5 w  Sartowicach. Dodał, że inwestycja ta zakłada rozbudowę drogi powiatowej nr 1250C Belno – Czaple,  1251C Czaple – Czapelki wraz z przejęciem i rozbudową drogi gminnej Czapelki – Sartowice ( ok. 1,5km) stanowiącej bezpośrednie połączenie z węzłem S5, a także poszerzenie jezdni do 6,0m z budową ronda w m. Ernestowo na skrzyżowaniu DP 1249C i 1250C oraz budową ronda w m. Belno na skrzyżowaniu DW 272 i DP 1250C. 

Pani Angelika Macura podziękowała za odpowiedź. 

Pan Brunon Han zapytał czy w trakcie trwania programu drogowego byłaby możliwość wpisania dodatkowego zadania drogowego oraz ewentualnie w jaki sposób, czy np. w wyniku złożenia petycji. Podkreślił, że powinno to być teraz jasno sprecyzowane.

Pan Adam Meller stwierdził, że zdarzają się takie sytuacje. Zauważył, że obecny program drogowy jest na etapie finalizacji, w ramach którego przebudowanych zostało 200 km dróg, ale są też drogi, które nie znalazły miejsca w pierwszym planie drogowym ze względu na swoją rangę. Następnie zaznaczył, że w wyniku petycji nie będzie raczej takiej możliwości, ponieważ realizowany będzie już program po uzgodnieniach, przyjęty przez Radę Powiatu. Jedynie obawiałby się sytuacji, kiedy droga skończyłaby po prostu swoją żywotność, np. po zimie na drodze pojawiłyby się przełomy i stałaby się nieprzejezdna. Wyjaśnił, że w takim przypadku zwróciłby się do Zarządu Powiatu z wnioskiem o zwiększenie środków, ponieważ nie ma innej możliwości, bo wszystkie środki są wykorzystywane na bieżąco. Zauważył, że podobnie angażowane są środki na zimowe utrzymanie, ponieważ gdy jest potrzeba wszystkie środki  z bieżącego a nawet z letniego utrzymania są przekierowywane, a dopiero po ich wyczerpaniu zwraca się do Zarządu Powiatu o zwiększenie środków, aby zapewnić prowadzenie statutowej działalności Powiatowego Zarządu Dróg.

Pani Barbara Studzińska zwróciła uwagę, że program drogowy przygotowywany jest na lata 2023-2029, i tylko jeden rok – 2023 będzie realizowany podczas trwania obecnej kadencji Rady Powiatu. Dodała, że jest bardzo istotne, że właśnie teraz jest on omawiany, ponieważ dzięki temu będzie możliwe zabezpieczenie środków w przyszłorocznym budżecie na wykonanie dokumentacji dla inwestycji zaplanowanych na rok 2023 oraz analogicznie w roku 2022 skonstruowanie budżetu z uwzględnieniem finansowania w roku 2023 sporządzenia dokumentacji projektowej na zadania drogowe wpisane na rok 2024. Natomiast w dużej mierze ten program będzie realizowany przez Radę Powiatu przyszłej kadencji, która będzie pracowała na już obowiązującym dokumencie i dokona jego oceny, przy czym uważa, że jest on opracowany w sposób logiczny i powinien zostać zaakceptowany przez nową radę. Podkreśliła, że w wyniku bieżącego monitorowania programu mogą zdarzyć się sytuacje wymagające wprowadzenia pewnych zmian. Jednakże zauważyła, że jest to przecież plan, który zakłada optymalne rozwiązania w danym czasie, a biorąc pod uwagę wszystkie zmiany formalno-prawne oraz finansowe, jakie w trakcie jego trwania mogą nastąpić, należy uwzględnić możliwość jego modyfikacji. 

Pan Dariusz Woźniak uzupełniając wypowiedź Pani Barbary Studzińskiej powiedział, że mogą zdarzyć się okoliczności, których nie jest w stanie nikt przewidzieć, np. mogą pojawić się zupełnie nowe rządowe programy drogowe, z których będzie można pozyskać istotne dotacje, a zadania drogowe, które są zaplanowane w powiatowym programie przebudowy dróg, nie będą się kwalifikowały. Dodał, że jest to trudne na dzień dzisiejszy do wyobrażenia, ale mogą to być dofinansowania zawężające możliwość skorzystania, np. na drogi popegeerowskie łączące dwie gminy, albo na drogi przebiegające na terenie mocno zalesionym. Podsumował, że może się pojawić dotacja w wysokości np. 95 % inwestycji, na skorzystanie z której żadna droga powiatowa nie będzie się kwalifikować, co jest mało prawdopodobne, ale możliwe. Zauważył, że w obecnym programie miało to miejsce w przypadku ul. Wojska Polskiego w Świeciu, która zakwalifikowała się na dofinansowanie dopiero ze środków Unii Europejskiej w ramach RPO WK-P, ponieważ łączyła z węzłem komunikacyjnym przy drodze S-5. Więc teoretycznie powiedział, że mogą pojawić się programy dotyczące np. wspierania powiatów w remontach dróg na odcinku do 1 km, o czym właśnie rozmawiano na posiedzeniu. Dodał, że wszelkie ewentualne propozycje pojawiające się w trakcie trwania programu drogowego będą przedstawiane do decyzji Rady Powiatu. Podsumował, że program jest otwarty i pojawiające się możliwości pozyskania nowych środków zewnętrznych będą na bieżąco analizowane. 

Pan Andrzej Kowalski zwrócił się z prośbą do Pana Adama Mellera o skonstruowanie mapy drogowej pokazującej, które drogi zostały przebudowane w wyniku realizacji poprzednich programów od 2007 roku oraz te, które zostaną wykonane w wyniku opracowanego właśnie programu w latach 2023-2029, po to aby zobaczyć drogi powiatowe, które pozostaną do przebudowania. Następnie powiedział, że w związku z tym, iż jako radny, od początku obserwował realizację programów drogowych, to uważa program przebudowy dróg na lata 2023-2029 za ambitny oraz kryjący wiele niewiadomych. Wyraził słowa uznania dla Zarządu Powiatu za to, że przyjął tak ryzykowne zadania, ponieważ niektóre są bardzo mocno oparte na finansowaniu zewnętrznym i jeśli zostaną one zrealizowane to będzie to bardzo duży sukces. Niemniej zauważył, że do tej pory powiat skutecznie pozyskiwał wszelkie dotacje na przebudowy dróg, więc ma nadzieję na wykonanie omawianego programu. Dodał, że zgadza się z przedmówcami, iż ważne jest podejście strategiczne jako powiatu, jednak mimo wszystko środki, które powiat uzyskuje od partnerów są na tyle duże, że także trzeba mieć na uwadze drugą stronę.

Pan Franciszek Koszowski w imieniu Starosty oraz Zarządu Powiatu zwrócił się do Radnych z prośbą, aby przyjęli program drogowy na najbliższej sesji, ponieważ obecnie bardzo dużym problemem jest znalezienie projektantów do przygotowania dokumentacji. Tym bardziej, że wnioskodawców będzie coraz więcej, a co za tym idzie biura projektowe będą miały więcej zleceń oraz wydłuży się okres oczekiwania na decyzje odpowiednich organów np. RDOŚ. Dlatego najlepszym rozwiązaniem jest jak najszybsze opracowanie dokumentacji projektowej, aby była gotowa na ogłoszenie konkursów. Dlatego przysłuchując się dyskusji na temat programu drogowego i  widząc, że jest on akceptowany przez Radnych, ma nadzieję, że Rada Powiatu podejmie uchwałę w sprawie jego przyjęcia. 

Pan Adam Meller w odniesieniu do prośby Pana Andrzeja Kowalskiego w sprawie przygotowania mapy, powiedział, że będzie ona przekłamywała obraz, ponieważ część dróg, które były wykonane od 2010 roku, będzie ponownie realizowana. Zaznaczył, że wynika to z tego, iż optymalny okres trwałości remontu drogi wynosi 10 lat, przebudowy 15 lat, a budowy 20 lat, a po tym czasie należy wrócić i pewne zabiegi remontowe dalej kontynuować. Dodał, że w związku z tym przygotuje mapę z uwzględnieniem dróg przebudowanych w latach 2014-2022 oraz 2023-2029.

Pan Brunon Han podziękował za merytoryczną dyskusję oraz powiedział, że tak samo jak Pan Andrzej Kowalski uważa, że program przebudowy dróg powiatowych został przygotowany profesjonalnie, po dwukrotnych konsultacjach z wójtami wszystkich gmin i wysłuchaniem ewentualnych uwag. Wyraził pochwałę dla konstruktorów programu i dodał, że skoro Skarbnik jest  umiarkowanym optymistą co do realizacji planu, to powinien się on udać.

Do pkt. 2

Pan Adam Meller przedstawił projekt uchwały Rady Powiatu Świeckiego w sprawie przekazania zarządzania drogą powiatową nr 1250C Belno – Czaple na odcinku od km 2+840 do km 4+275, 1252C Jeżewo – Świecie na odcinku od km 7+141 do km 7+807 oraz 1258C Czaple – Wiąg na odcinku od km 0+000 do km 1+700 (projekt uchwały stanowi załącznik do protokołu posiedzenia Zarządu Powiatu z dnia 20 września 2021 r.). 

Do przedstawionego projektu uchwały  żadnych merytorycznych uwag i zapytań nie zgłoszono.

Pan Józef Gawrych przedstawił projekt uchwały Rady Powiatu Świeckiego w sprawie określenia zasad i trybu udzielania dotacji celowej na prace konserwatorskie, restauratorskie i roboty budowlane przy zabytkach wpisanych do rejestru zabytków lub gminnej ewidencji zabytków, położonych na obszarze powiatu świeckiego (projekt uchwały stanowi załącznik do protokołu posiedzenia Zarządu Powiatu z dnia 20 września 2021 r.). 

Do przedstawionego projektu uchwały  żadnych merytorycznych uwag i zapytań nie zgłoszono.

  

Do pkt. 3 

Pan Brunon Han w nawiązaniu do poprzedniego posiedzenia Komisji Infrastruktury i Gospodarki w miesiącu sierpniu, w ramach którego członkowie komisji udali się z wizytą do Zespołu Szkół Ponadpodstawowych w Świeciu celem dokonania przeglądu infrastruktury placówki, powiedział, że zostały dostrzeżone potrzeby w zakresie remontów budynków i terenu szkoły. Dodał, że w związku z tym poproszono o wskazanie przez Dyrektora ZSP w porozumieniu z Dyrektorem Powiatowego Zespołu Ekonomiczno-Administracyjnego w Świeciu najpilniejszych zadań do realizacji. Odczytał radnym przedstawione propozycje, po czym komisja wybrała dwie jej zdaniem najistotniejsze, które zdecydowała się przedstawić do Zarządu Powiatu.

Następnie Komisja Infrastruktury i Gospodarki uchwałą nr 16/21 jednogłośnie (8 głosów za; Pan Wiesław Bagniewski był nieobecny na posiedzeniu) przyjęła wniosek o treści:

Komisja Infrastruktury i Gospodarki Rady Powiatu Świeckiego wnioskuje o przeznaczenie środków z budżetu Powiatu Świeckiego na realizację następujących inwestycji/remontów w Zespole Szkół Ponadpodstawowych w Świeciu:

1. Adaptacja pomieszczeń mieszkalnych z przeznaczeniem na salę lekcyjną i sanitariaty.

2. Wykonanie projektu nowej sali gimnastycznej”.

 

Na tym zakończono tą część posiedzenia.

 

 

 

Dotyczy części II  posiedzenia Komisji Infrastruktury i Gospodarki oraz Komisji Polityki Finansowej – wizyta w Nadleśnictwie Trzebciny  

W ramach części drugiej posiedzenia, członkowie Komisji udali się z wizytą do Nadleśnictwa Trzebciny, gdzie omówiony został temat retencjonowania wody w ramach programu małej retencji, na terenie leśnictwa Smolarnia. Nadleśniczy Pan Piotr Kasprzyk oprowadził radnych po terenie  inwestycji, gdzie zrealizowano prace polegające na budowie zbiornika wodnego i utworzeniu obszaru mokradłowego w ramach zadania ,,Odtworzenie zbiornika wodnego oraz utworzenie obszaru mokradłowego w Nadleśnictwie Trzebciny” współfinansowanego ze środków Unii Europejskiej objętych programem środków Funduszu Spójności w ramach programu operacyjnego Infrastruktura i Środowisko. Wskazał, że powstałe 2 zbiorniki wodne mają łączną objętość 48 200 m3, łączna powierzchnia lustra wody wynosi 3,64 ha, oraz wysokość piętrzenia wody w pierwszym zbiorniku wynosi 1,44 m, a w drugim 2,08 m. Następnie na pamiątkę spotkania radni dokonali nasadzeń lipy przy obiekcie retencji .

 

Na tym posiedzenie zakończono.

 

Protokolant:

Joanna Ekert

Biuro Rady

Przewodniczący

Komisji Infrastruktury i Gospodarki

/-/

(Brunon Han)

Przewodnicząca

Komisji Polityki Finansowej

/-/

(Katarzyna Kaczmarek-Sławińska)

Informacje

Rejestr zmian