Protokół wspólnego posiedzenia Komisji Infrastruktury i Gospodarki oraz Komisji Polityki Finansowej Rady Powiatu Świeckiego z dnia 22 sierpnia 2022 r.

 

Dot. części I posiedzenia Komisji Polityki Finansowej

Obecni na posiedzeniu członkowie Komisji Polityki Finansowej- według załączonej listy obecności.

Obecni na posiedzeniu goście:

  1. Bożena Gaca-Zielińska- Dyrektor Powiatowego Zespołu Ekonomiczno-Administracyjnego w  Świeciu,
  2. Franciszek Koszowski- Wicestarosta Powiatu Świeckiego,
  3. Barbara Studzińska- Starosta Powiatu Świeckiego.

 

Otwarcia części I posiedzenia dokonała Przewodnicząca Komisji Polityki Finansowej, Pani Katarzyna Kaczmarek-Sławińska, która powitała członków Komisji oraz zaproszonych gości. Następnie przedstawiła porządek obrad, który został przyjęty jednogłośnie w brzmieniu:

  1. Analiza informacji na temat przebiegu realizacji wydatków inwestycyjnych, bieżących remontów na terenie placówek oświatowych/szkolno-wychowawczych pod kątem przygotowania do nowego roku szkolnego.
  2. Informacja z pracy Komisji Polityki Finansowej za pierwsze półrocze 2022 roku.

 

Do pkt. 1

Pani Bożena Gaca-Zielińska przedstawiła Informację na temat przebiegu realizacji wydatków inwestycyjnych, bieżących remontów na terenie placówek oświatowych/szkolno-wychowawczych pod kątem przygotowania do nowego roku szkolnego (przedstawiony materiał stanowi załącznik do protokołu).

Pani Katarzyna Kaczmarek-Sławińska poinformowała, że w przedstawionym sprawozdaniu brakuje zarówno porównania ze sobą kosztów poniesionych na remonty w różnych jednostkach jak i trybu, w  jakim zostały wyłonione prace.

Pani Bożena Gaca-Zielińska wyjaśniła, że wskazane działania zostały wyłonione w trybie regulaminu wewnętrznego szkoły, zgodnie z którym dyrektor szkoły zarządza środkami będącymi w zasobach placówki. Jeżeli natomiast dana inwestycja przekroczy koszt 130 000 złotych, przeprowadzeniem prac wg procedury zamówień publicznych zajmuje się powołany do tego zespół PZEA.

Pani Katarzyna Kaczmarek-Sławińska, odnosząc się do pytań Pana Adama Knapika podczas ostatniej sesji Rady Powiatu Świeckiego dot. planowanej sali gimnastycznej przy ZSOiP w Świeciu poprosiła o  wyjaśnienie kwestii związanych z poszerzeniem zakresu budowy o dodatkowe gabinety.

Pani Bożena Gaca-Zielińska wyraziła opinię, iż żadne poszerzenie nie nastąpiło, a z koncepcji przedstawionej przez Dyrektora Adama Kufla z 2020 roku wynika, że od samego początku była mowa o sali gimnastycznej i 4 salach lekcyjnych.

Pani Barbara Studzińska zgodziła się z poprzednią wypowiedzią i dodała, że z przeanalizowanych protokołów z posiedzeń Zarządu i Komisji wynika, że pierwsze wzmianki o dodatkowych 4 salach dydaktycznych pojawiły się w sierpniu 2020 roku. Wspomniała również o zmianach w planie zagospodarowania przestrzennego, które wstrzymały na pewien czas prace nad dokumentacją sali gimnastycznej. Podkreśliła, iż protesty mieszkańców dot. zacieniania bloków mieszkalnych przez mającą powstać salę gimnastyczną są nieuzasadnione, ponieważ odbyło się posiedzenie Zarządu Powiatu podczas którego wyjaśniono, iż zarówno ukształtowanie terenu jak i wysokość sali nie będzie miała wpływu dla mieszkańców. Po uzyskaniu środków zewnętrznych zrealizowanie takiej inwestycji jest wobec tego w pełni uzasadnione.

Pan Józef Gawrych zapewnił, iż nie jest planowana budowa auli, a powstanie pokoju nauczycielskiego w budynku sali wynika z bryły obiektu. Ponadto boisko będzie miało wielkość spełniającą wymagania do gry w piłkę ręczną.

Pani Katarzyna Kaczmarek-Sławińska zapytała, na jakim etapie jest obecnie dokumentacja.

Pani Barbara Studzińska odparła, że dokumentacja jest na etapie końcowym, ale należy zaczekać na uchwalenie zmienionego planu zagospodarowania przestrzennego.

Pan Józef Gawrych dodał, że nie można wydać pozwolenia na budowę sali gimnastycznej dopóki nie nastąpi zmiana w planie zagospodarowania przestrzennego.

Pani Bożena Gaca-Zielińska wspomniała o sali gimnastycznej w szkole podstawowej nr 7, która została wykonana w podobnym układzie do planowanej inwestycji przy ZSOiP w Świeciu.

Pani Katarzyna Kaczmarek-Sławińska zadała pytanie o wysokość projektowanego budynku.

Pan Józef Gawrych odpowiedział, że sala będzie miała wysokość 15 m.

Pani Barbara Studzińska wskazała, że sala będzie usytuowana niżej od bloków mieszkalnych i  podkreśliła, że potrzeba jej powstania była od początku istnienia powiatu, ale ze względu na brak środków finansowych była odkładana w czasie.

Pan Józef Gawrych powiedział, iż jest gotowa dokumentacja, ale należy poczekać na zmiany w planie zagospodarowania przestrzennego.

Pani Katarzyna Kaczmarek-Sławińska zapytała, czy teren gdzie ma powstać obiekt jest otwarty czy zamknięty- dostępny tylko dla uczniów.

Pan Józef Gawrych poinformował, że jest to teren należący do powiatu, który można wykorzystać na własne cele zgodnie z planem budowlanym.

Pan Andrzej Kowalski podkreślił, że sala gimnastyczna dla uczniów szkół ponadpodstawowych powinna spełniać wymiary boiska do gry w piłkę ręczną.

 

Do pkt. 2

Pani Katarzyna Kaczmarek-Sławińska przedstawiła sprawozdanie z działalności Komisji Polityki Finansowej w I półroczu 2022 r. i podziękowała członkom komisji za wysoką frekwencję na posiedzeniach (przedstawione sprawozdanie stanowi załącznik do protokołu).

Na tym zakończono tą część posiedzenia.           

 

Dot. części II wspólnego posiedzenia Komisji Polityki Finansowej oraz Komisji Infrastruktury i Gospodarki  

Obecni na posiedzeniu członkowie Komisji – według załączonych list obecności.

Obecni na posiedzeniu goście:

  1. Bożena Gaca-Zielińska- Dyrektor Powiatowego Zespołu Ekonomiczno-Administracyjnego w  Świeciu,
  2. Adam Knapik- Przewodniczący Rady Powiatu Świeckiego,
  3. Franciszek Koszowski- Wicestarosta Powiatu Świeckiego,
  4. Barbara Słowińska- Inspektor w Wydziale Geodezji, Kartografii, Katastru i Gospodarki Nieruchomościami Starostwa Powiatowego w Świeciu,
  5. Barbara Studzińska- Starosta Powiatu Świeckiego,
  6. Danuta Trajder- Główny Księgowy Starostwa Powiatowego w Świeciu.

 

Otwarcia części II posiedzenia dokonał Przewodniczący Komisji Infrastruktury i gospodarki, Pan Brunon Han, który powitał członków Komisji oraz zaproszonych gości. Następnie przedstawił porządek obrad, który został przyjęty jednogłośnie w brzmieniu:

  1. Analiza materiałów będących przedmiotem obrad Rady Powiatu Świeckiego.
  2. Sprawy bieżące.

 

Do pkt. 1

Pani Barbara Słowińska przedstawiła projekty uchwał dotyczące wyrażenia zgody na zawarcie kolejnej umowy najmu i umowy użyczenia (przedstawiony materiał stanowi załącznik do protokołu posiedzenia Zarządu Powiatu z dnia 11.08.2022 r.).

Do przedstawionego materiału żadnych merytorycznych uwag i zapytań nie zgłoszono.

Pani Bożena Gaca-Zielińska przedstawiła projekt uchwały Rady Powiatu zmieniającą uchwałę w  sprawie określenia zasad rozliczania tygodniowego obowiązkowego wymiaru godzin zajęć nauczycieli, dla których ustalony plan zajęć jest różny w poszczególnych okresach roku szkolnego, określenia zasad i rozmiaru obniżek w wymiarze zajęć oraz zasad rozliczania tygodniowego obowiązkowego wymiaru zajęć dla niektórych nauczycieli (przedstawiony materiał stanowi załącznik do protokołu posiedzenia Zarządu z dnia 11.08.2022 r.).

Pan Brunon Han zauważył, iż do tej pory w szkole był etat pedagoga i psychologa.

Pani Bożena Gaca-Zielińska wyjaśniła, że obowiązkiem dyrektora jest zatrudnienie kadry wg ram ustawowych, tj. 25% specjalistów muszą stanowić pedagodzy specjalni.

Pan Brunon Han zapytał o różnice między pedagogiem a pedagogiem specjalnym.

Pani Bożena Gaca-Zielińska odpowiedziała, że do zadań pedagoga należy m.in. prowadzenie diagnoz i sporządzanie dokumentacji, natomiast pedagog specjalny doradza, pomaga i wspiera. Na obecny moment brak jest jednak rozporządzenia określającego kwalifikacje dla pedagogów specjalnych.

Pan Brunon Han zadał pytanie dot. zatrudnienia pedagoga specjalnego.

Pani Bożena Gaca-Zielińska odparła, iż wprowadzono obowiązek zgodnie z którym pedagog specjalny pojawia się w karcie nauczyciela z pensum maksymalnym 22 godziny.

Pan Józef Gawrych przedstawił projekt uchwały Rady Powiatu Świeckiego w sprawie zasad udzielania dotacji celowych z budżetu Powiatu Świeckiego dla spółek wodnych na bieżące utrzymanie wód i   urządzeń oraz na finansowanie lub dofinansowanie inwestycji (przedstawiony materiał stanowi załącznik do protokołu posiedzenia Zarządu Powiatu z dnia 13.08.2022 r.).

Pan Adam Knapik zasugerował, iż w związku z przekazaniem środków na pomoc dla spółek na wykonywanie konkretnych zadań należałoby merytorycznie kontrolować jakość i celowość przeprowadzanych prac. Jako przykład wskazał na prace wykonane przez gminną spółkę wodną w   Osiu.

 

Następnie podjęto dyskusję w której w szczególności zwrócono uwagę na wycinki odrostów drzew przy rowach dokonywane przez gminne spółki wodne.

 

Pan Józef Gawrych podkreślił, iż spółki wodne wykonują konkretne prace określone w umowach.

Pani Danuta Trajder przedstawiła projekt uchwały Rady Powiatu Świeckiego w sprawie zmiany budżetu Powiatu Świeckiego na 2022 rok (przedstawiony materiał stanowi załącznik do protokołu posiedzenia Zarządu z dnia 04.08.2022 r.).

Pan Andrzej Kowalski zapytał o przyczyny braku dofinansowania trzech wniosków drogowych oraz o kształtowanie się podobnej sytuacji w innych powiatach.

Pani Barbara Studzińska wyjaśniła, że wnioski przygotowywane są przez pracowników PZD w części techniczno-merytorycznej, natomiast w części administracyjno-formalnej przez pracowników wydziału organizacyjnego, ale nie mamy wpływu na końcowe rozstrzygnięcie. W kontekście innych powiatów odparła, iż otrzymanie środków zależne jest od przygotowanych projektów, a Powiat Świecki znajduje się w grupie samorządów, które otrzymują stosunkowo mniej środków.

Pan Adam Knapik zapytał, dlaczego do funduszu pomocowego dla terenów po PGR-owskich została zgłoszona odbudowa garażu w Bąkowie, a nie inwestycje drogowe.

Pan Józef Gawrych odpowiedział, że można było zgłosić dwa projekty-  jeden większy i drugi mniejszy.

Pani Barbara Studzińska dodała, że projekt drogowy również został zgłoszony. Wartość 8 000 000 złotych  przeznaczona była na odcinek drogi Biechowo-Biechówko, natomiast kwota na remont Spichlerza w Bąkowie była ograniczona do 2 000 000 złotych.

Pan Franciszek Koszowski wyjaśnił, iż nie można było złożyć wniosku na większy projekt, jeśli nie złożyło się projektu na mniejszą inwestycję.

Pan Adam Knapik wyraził opinię, iż środki przyznawane są według bliżej nieokreślonego klucza i nie jest to związane z faktycznymi potrzebami poszczególnych samorządów.

Pani Katarzyna Kaczmarek-Sławińska nie zgodziła się z tą opinią i jako przykład wskazała na gminę Nowe, której przyznano najwięcej środków ze wszystkich gmin w powiecie. Dodała również, że są to środki publiczne, które są ograniczone, wobec tego samorządy muszą się z nich rozliczyć. Za właściwe uważa przekazanie uzyskanych środków na remont Spichlerza w Bąkowie, który jest dziedzictwem kulturowym.

Pan Brunon Han w zakresie omawianych zmian w budżecie zapytał, z czym związane jest zwiększenie wydatków na transport publiczny o kwotę 600 000 złotych.

Pani Danuta Trajder odparła, że wiążę się to z przesunięciami w  klasyfikacji budżetowej.

Pan Brunon Han wspomniał, iż w przedstawionym projekcie jest również wzmianka o zmianie sposobu opłacania zasiłku 500+.

Pani Danuta Trajder potwierdziła i dodała, że przejął to ZUS w związku z tym likwidowany jest plan po stronie dochodów, jak i po stronie wydatków.

Pan Józef Gawrych nawiązując do poprzedniego posiedzenia komisji wspomniał o dotacji od Lasów Państwowych i poinformował, że powiat otrzymał dofinansowanie na drogę Jeżewo-Lipinki w  wysokości 2 300 000 złotych. W kwestii remontu drogi Osie-Warlubie wskazał, iż będą podejmowane starania o uzyskanie środków ze względu na istotną funkcję, jaką pełni ta droga.

Pan Franciszek Koszowski zaznaczył, iż w tym przypadku wniosek może złożyć tylko nadleśniczy Nadleśnictwa Osie.

 

Do pkt. 2

Pan Brunon Han wspomniał, iż na poprzednim wyjazdowym posiedzeniu Komisji Infrastruktury i  Gospodarki w Zespole Szkół w Nowem członkowie komisji zaproponowali wypracowanie wniosku dot. niszczejącego budynku gospodarczego mieszczącego się na terenie szkoły. Po stwierdzeniu kworum pozwalającego podejmować uchwały odczytał treść wniosku.

Następnie Komisja Infrastruktury i Gospodarki Uchwałą Nr 21/22 przy 6 głosach za, 2 głosach wstrzymujących się oraz braku głosów przeciw przyjęła wniosek o treści: Komisja Infrastruktury i Gospodarki  wnioskuje o wygospodarowanie środków w budżecie na poprawienie stanu elewacji budynku gospodarczego w Zespole Szkól Ponadpodstawowych w  Nowem.

 

Pan Brunon Han omówił sprawozdanie z działalności Komisji za I półrocze 2022 r. (przedstawiony materiał stanowi załącznik do protokołu).

Pan Józef Gawrych powiedział, że w Wydziale Budownictwa i Ochrony Środowiska dostępny jest projekt remontu Spichlerza w Bąkowie, z którym Radni mogą się zapoznać.

Pan Franciszek Koszowski dodał, że podjęte są starania w celu uzyskania dodatkowych środków zewnętrznych na realizację wcześniej wspomnianego zadania.

Pan Adam Knapik zapytał o kosztorys planowanej inwestycji.

Pan Franciszek Koszowski odparł że, całkowita kwota wynosi 3 040 000 złotych i zaznaczył, że zwiększy się ona po przetargu.

Pan Andrzej Kowalski zapytał, jakie funkcje będzie pełnił wyremontowany Spichlerz w Bąkowie.

Pan Józef Gawrych odparł, że będzie to ośrodek dydaktyczny.

Pani Barbara Studzińska wyjaśniła, że wykonanie dokumentacji na 4 przedsięwzięcia, tj. budowa sali gimnastycznej przy ZSOiP, Internatu w Warlubiu, Biblioteki oraz remont Spichlerza w Bąkowie wynika z uchwalonego budżetu Powiatu, a każda z nich jest na innym etapie realizacji.

Pan Adam Knapik zauważył, iż program budowy dróg powiatowych nie został zrealizowany, dlatego Rada Powiatu powinna zastanowić się nad wydatkowaniem środków na inne zadania, w tym na konieczność renowacji Spichlerza w Bąkowie i stworzeniem tam punktu kulturalno-edukacyjnego.

Pani Barbara Studzińska przyznała rację przedmówcy. Wyjaśniła, że w obecnej kadencji Rady zdecydowano się na zrealizowanie dokumentacji technicznych na wcześniej wspomniane przedsięwzięcia. W kwestii zabytkowego Spichlerza w Bąkowie wskazała, iż Powiat skorzystał z programu dla przedsięwzięć z obszarów popegeerowskich. Ponadto Główny Konserwator Zabytków wydał decyzję, aby zająć się odnowieniem tego budynku, a dzięki odrestaurowaniu będzie on wykorzystywany na różne cele.

Pan Józef Gawrych podkreślił, że na dzień dzisiejszy Powiat nie otrzymał jeszcze od konserwatora zabytków decyzji nakazującej, dlatego też jest stosunkowo więcej czasu na pozyskanie środków.

Na tym zakończono tą część posiedzenia.

 

Dot. części III posiedzenia Komisji Infrastruktury i Gospodarki- wizyta w Zespole Szkół Ogólnokształcących i Policealnych w Świeciu

Obecni na posiedzeniu członkowie Komisji – według załączonych list obecności.

Obecni na posiedzeniu goście:

  1. Krzysztof Józefiak- Pracownik biura projektowego BUDOMEX,
  2. Adam Knapik- Przewodniczący Rady Powiatu Świeckiego,
  3. Pan Adam Kufel- Dyrektor Zespołu Szkół Ogólnokształcących i Policealnych w Świeciu,
  4. Franciszek Koszowski- Wicestarosta Powiatu Świeckiego,
  5. Barbara Studzińska- Starosta Powiatu Świeckiego.

 

Pan Adam Kufel powitał członków Komisji oraz gości, a następnie rozpoczął omawianie założeń projektu budowlanego sali gimnastycznej. Na przygotowanej prezentacji multimedialnej wskazywał kolejno na plan zagospodarowania przestrzennego wyjaśniając warunki i parametry, jakie musi spełniać projektowana sala gimnastyczna. Kontynuując dodał, iż w chwili obecnej prowadzone są rozmowy między Powiatem a Gminą Świecie mające na celu wymianę gruntu, co umożliwi właściwą realizację inwestycji. Odnośnie założeń projektowych powiedział, że sala będzie skonstruowana w ten sposób, aby umożliwić zarówno organizację akademii jak i zajęć sportowych dla dwóch klas jednocześnie. Ponadto w budynku znajdować się będą szatnie wraz z sanitariatami, sale lekcyjne, magazyn na sprzęt sportowy oraz dodatkowy pokój dla osób sprzątających.

Pani Iwona Manys zapytała, czy sanitariaty nie znajdują się obok szatni.

Pan Adam Kufel objaśnił, że szatnie posiadają własne sanitariaty, w których są prysznice i oczka. Dodatkowe sanitariaty wynikają natomiast z ilości uczniów w szkole i koniecznością spełnienia w tym zakresie odpowiednich wymagań. Następnie, bazując na przygotowanych materiałach wskazywał na rozmieszczenie poszczególnych pomieszczeń obiektu. Zaakcentował jednocześnie, że planowane dodatkowe sale lekcyjne nie wiążą się ze zwiększonym naborem do szkoły, a brakiem powierzchni w istniejącym budynku placówki. Rozbudowa szkoły planowana była na trzy letnie liceum i czteroletnie technikum, jednakże w między czasie nastąpiła reforma oświaty. Obecnie istniejące sale lekcyjne znajdujące się w piwnicach budynku planuje się przeznaczyć na zajęcia dla opiekuna medycznego, klub pełniący funkcje świetlicy a także zwiększenie powierzchni holu, gdzie znajdują się szafki dla uczniów.

Pan Brunon Han zadał pytanie, z jakich materiałów będą wykonywane okna.

Pan Adam Kufel wyjaśnił, że nie planuje wykorzystania tworzyw sztucznych ze względu na zapewnienie odpowiednich warunków termicznych.

Pan Brunon Han dopytał, czy w projekcie został już uwzględniony rodzaj materiału przeznaczony na okna sali gimnastycznej.

Pan Adam Kufel odpowiedział, iż kwestii tej nie ma jeszcze w projekcie, dotychczas skupiono się na aspektach konstrukcyjnych i rodzaju ogrzewania. Odniósł się także do problematyki związanej z  akustyką i wskazał, że w tym celu strop budynku będzie wykonany na konstrukcji drewnianej z  wyłożoną podbitką z drewna wraz z płytami akustycznymi dla osiągnięcia lepszego efektu. Dodatkowo drewno jest materiałem łatwiejszym w utrzymaniu i konserwacji, jak również dłużej utrzymuje ciepło. Następnie w formie graficznej przedstawił obecnym elewację projektowanej sali gimnastycznej jak i jej usytuowanie na terenie szkoły.

Pani Barbara Studzińska zapytała, czy obiekt sali gimnastycznej będzie wyższy od budynku już istniejącego.

Pan Krzysztof Józefiak wyjaśnił, że będzie około 1 m wyższy od części istniejącej.

Pan Adam Kufel objaśnił, że należy zachować odpowiedni spad na dachu budynku. Jego zdaniem inwestycja powinna być wykonana w sposób dokładny, aby uniknąć uciążliwości i konsekwencji w  przypadku kontroli. Powiedział również, iż planowane jest zamontowanie ogrzewania podłogowego, co jest optymalnym rozwiązaniem zwiększającym efektywność, w przeciwieństwie do ogrzewania nawiewowego.

Pan Brunon Han zgodził się z Panem Adamem Kuflem w kwestii ogrzewania nawiewowego.

Pani Barbara Studzińska poruszyła zagadnienie związane ze źródłem ciepła i zapytała, czy ma być to ciepłownia miejska.

Pan Adam Kufel potwierdził i objaśnił, iż w przypadku zasilania z ciepłowni miejskiej ma ono pierwszeństwo przed możliwością korzystania z pompy ciepła. Dodatkowo w nowo wybudowanej części szkoły wykorzystano oświetlenie ledowe i system fotowolatiki, dzięki czemu następuje minimalizacja kosztów.

Pani Iwona Manys zwróciła się z pytaniem o fotowoltaikę na budynku szkoły i możliwości przekazania nadmiaru wyprodukowanej energii do własnej sieci.

Pan Adam Kufel wyjaśnił, że fotowoltaika nie została jeszcze uruchomiona, ale zaoszczędzoną energię można przekazać do własnej sieci.

Pani Iwona Manys oceniła to rozwiązanie za korzystne.

Pan Adam Kufel powiedział, że montaż fotowoltaiki nie nastąpił z bezpośredniego zlecenia szkoły, a zlecenia Powiatu, dlatego też posiada wiedzę tylko o podstawowych danych technicznych. Dzięki zamontowaniu paneli na brzegach dachu istnieje możliwość dostawienia nowych, bez konieczności uszkodzenia już istniejących.

Pani Barbara Studzińska odparła, iż ogrzewanie podłogowe jest korzystniejszą opcją w przypadku paneli fotowoltaicznych i pompy ciepła.

Pan Krzysztof Józefiak szczegółowo wyjaśnił aspekt oddziaływania projektowanego budynku na otoczenie, w szczególności zacienianie i przesłanianie. W swojej wypowiedzi powoływał się na zapisy Rozporządzenia Ministra Infrastruktury w sprawie warunków, jakie powinny spełniać budynki i ich usytuowanie. Podsumowując poinformował, iż projektowana sala spełnia wszelkie warunki techniczne, o jakich mowa w ww. dokumencie.

Pan Adam Kufel dodał, że konstrukcja sali gimnastycznej nie powoduje przesłaniania sąsiadujących z nią budynków.

Pan Adam Knapik zauważając, iż w części dobudowywanej szkoły od strony południowo-zachodniej są okna zapytał, czy obowiązują normy jeżeli chodzi o naświetlanie sal lekcyjnych.

Pan Adam Kufel wyjaśnił, że są to te same normy, które były wcześniej.

Pan Krzysztof Józefiak wspomniał, iż musi zostać spełniony warunek wielkości okien w stosunku do wielkości podłogi.

Pan Adam Knapik dopytał, czy zagadnienia związane z przesłanianiem i nasłonecznianiem dot. tylko i  wyłącznie pomieszczeń mieszkalnych.

Pan Adam Kufel odpowiedział, że tak.

Pan Krzysztof Józefiak poinformował, iż zostały przyjęte najbardziej niekorzystne założenia, zarówno odległościowe jak i wysokościowe w celu spełnienia wszelkich wymogów.

Pan Adam Kufel zaznaczył, że nie jest planowany zwiększony nabór do szkoły, dlatego też obawy o  hałas i gwar w szkole są nieuzasadnione szczególnie, iż jest to szkoła ponadpodstawowa.

Pan Franciszek Koszowski zapytał, do której godziny odbywają się zajęcia szkolne.

Pan Adam Kufel powiedział, że zajęcia trwają do godziny 15, a w przypadku technikum papiernictwa do godziny 17.

Pan Brunon Han podziękował Panu Dyrektorowi za wyczerpujące omówienie tematu i zapytał, czy Radni mają w tym zakresie pytania.

Pan Adam Knapik zaproponował rozważenie możliwości pozyskania przez Powiat sąsiadującej ze szkołą działki, co umożliwi odwrócenie zaprojektowanego budynku o 90o i stworzenie przestrzeni na boisko i miejsca parkingowe, unikając dzięki temu protestów mieszkańców z sąsiednich bloków.

Pan Adam Kufel wyjaśnił, że zgodnie z kodeksem cywilnym właściciel terenu może korzystać z prawa własności zgodnie z jego społeczno-gospodarczym charakterem, a ograniczenia mogą zostać określone tylko i wyłącznie przepisami. Odpowiadając na propozycję swojego przedmówcy wyjaśnił, iż boisko należące do szkoły nie jest użytkowane, a wszystkie zajęcia sportowe odbywają się na hali widowiskowo-sportowej bądź stadionie. Chcąc zrealizować inwestycje i pozyskać fundusze zewnętrzne należało przejść do opracowywania projektu budowlanego, a zakup gruntów mógłby wydłużyć cały proces.

Pan Adam Knapik zadał pytanie, czy rozważono taki wariant.

Pani Barbara Studzińska odpowiedziała, że z dotychczasowej wiedzy jaką posiadają wynika, że działka ta nie jest przeznaczona na sprzedaż.

Pan Adam Kufel dodał, iż właścicielka terenu położnego przy szkole kilkukrotnie próbowała uzyskać pozwolenie na budowę wielkometrażowego sklepu, ale ze względu na niewystarczającą ilość miejsc parkingowych nie zezwolono na inwestycję.

Pan Adam Knapik zaznaczył, że jesteśmy na etapie podejmowania bardzo ważnej, skutkującej na kilka budżetów Powiatu inwestycji, dlatego warto byłoby sprawdzić możliwość wykupu działki.

Pan Adam Kufel odpowiadając przedmówcy wskazał, iż nie jest to kwestia tylko i wyłącznie udziałów właściciela działki- na działce tej znajduje się pieszo-jezdnia o statusie drogi publicznej. W związku z  tym należałoby dokonać rewolucji w zagospodarowaniu przestrzennym.

Pan Adam Knapik uważa, że teren nie jest wystarczający, a sam projekt został wykonany niezgodnie z  miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego.

Pani Barbara Studzińska podkreśliła, że został złożony wniosek o zmianę w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego.

Pan Adam Knapik powiedział, że dziwi go podjęcie się prac przez firmę projektową w sytuacji, gdy postawienie budynku będzie niezgodne z przepisami miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego.

Pani Barbara Studzińska wyjaśniła, że aby stworzyć pełnowymiarową salę gimnastyczną z  dodatkowymi salami lekcyjnymi należało złożyć wniosek do gminy o zmianę miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego.

Pan Adam Knapik zapytał, dlaczego by nie podjąć rozmów z właścicielem terenu i uzyskać jasnego stanowiska w sprawie. Następnie wyraził zdanie, że inwestycja ta (największa w oświacie) powinna być określana jako rozbudowa szkoły, a nie budowa sali gimnastycznej.

Pan Adam Kufel wyraził opinię, iż jednorazowo piętrzenie swoich roszczeń o coraz to nowe kwestie obniża prawdopodobieństwo realizacji inwestycji. Przygotowany projekt budowlany spełnia wszelkie wymagania techniczne, dlatego zawnioskowano o zmianę w planie zagospodarowania przestrzennego, co się finalizuje.

Pani Barbara Studzińska zgodziła się z przedmówcą.

Pani Katarzyna Kaczmarek-Sławińska zapytała, czy istniejące miejsca parkingowe wliczają się do budowy nowego obiektu.

Pan Krzysztof Józefiak wyjaśnił, że brany pod uwagę jest cały teren, a ilość miejsc postojowych jest szczegółowo określona przez wytyczne. Istniejący parking jest wystarczający dla obsługi obiektu i  zgodny z miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego.

Pani Katarzyna Kaczmarek-Sławińska, odnosząc się do hipotetycznego rozwiązania polegającego na urządzeniu dodatkowych miejsc parkingowych lub boiska na sąsiedniej działce zwróciła się z  pytaniem o ocenę takiego gruntu i wartość operatu.

Pan Adam Kufel wyjaśnił, że jest to kwestia opłaty aliacenckiej- jeżeli w wyniku zmiany planów zagospodarowania przestrzennego następuje wzrost wartości nieruchomości, to gmina z tego tytułu może nałożyć opłatę aliacencką. W kwestii miejsc parkingowych poinformował, że szkoła nie planuje zwiększenia zarówno ilości uczniów jak i nauczycieli, dlatego też obecnie istniejący parking jest wystarczający.

Pani Katarzyna Kaczmarek-Sławińska zwróciła uwagę, iż koncepcja o której mówił Pan Adam Knapik, polegająca na odwróceniu budynku sali o 90o i wykonania jej krótszym bokiem równolegle do szkoły wiązała by się z tym, iż w momencie pozyskania tej działki należało by zrobić operat, na podstawie którego szacuje się wartość nieruchomości kupowanej i była by ona wyższa ze względu na jej przeznaczenie.

Pani Barbara Studzińska zgodziła się z powyższą opinią.

Pani Katarzyna Kaczmarek-Sławińska dodała, że w przypadku przeznaczenia działki np. pod boisko trawiaste jej wartość byłaby znacznie mniejsza.

Pani Barbara Studzińska wyjaśniła, iż nie mogłaby zawnioskować do gminy o zmianę przeznaczenia działki, ponieważ nie jest jej właścicielem, dlatego możliwe jest zakupienie nieruchomości wg określonej wartości, tj. usługowej.

Pani Katarzyna Kaczmarek-Sławińska odwołując się do wcześniej omawianego sposobu ogrzewania wewnątrz budynku poruszyła kwestię pompy ciepła.

Pan Adam Kufel wytłumaczył, że przepisy nie pozwalają na korzystanie pompy ciepła w przypadku zasilania z ciepłowni miejskiej.

Pani Katarzyna Kaczmarek-Sławińska poprosiła o wskazanie konkretnego przepisu.

Pan Adam Kufel odpowiedział, że jest to rozporządzenie powszechnie obowiązujące.

Pani Katarzyna Kaczmarek-Sławińska uważa, że popełniany jest ogromny błąd w kwestii źródła ciepła, szczególnie w aspekcie rosnących kosztów energii elektrycznej. Dodatkowo pompa ciepła wyprodukuje 2-3 kilowatów energii z 1 kilowata fotowoltaiki.

Pan Krzysztof Józefiak, nawiązując do wcześniejszej wypowiedzi wyjaśnił, że jest to czynnik COP mówiący o tym, iż mając pompę ciepła zużyjemy z sieci 1 kilowat, przy jednoczesnym wyprodukowaniu przez pompę od 3 do 4 kilowatów. Podkreślił równocześnie, że obowiązujące rozporządzenie wstrzymuje skorzystanie z takiego rozwiązania.

Pan Adam Kufel zaznaczył, że zlecając firmie wykonanie projektu zastrzegli, iż ma być wzięta pod uwagę fotowoltaika. Rozważana była także pompa ciepła powietrzna, ale ze względu na powierzchnię sali zrezygnowano z takiego rozwiązania.

Pan Andrzej Kowalski powiedział, że ważna jest również wielkość pompy. W kwestii zaprezentowanego projektu powiedział, że podoba mu się taka koncepcja ale zwrócił uwagę na umiejscowienie magazynu na sprzęt sportowy na innym piętrze niż pokój dla wf-istów.

Pan Adam Kufel odparł, takie rozwiązanie zostało wprowadzone, aby wf-iści mieli możliwość skorzystania z dziennika elektronicznego i kontaktu z pozostałymi nauczycielami. Dodatkowo rozmieszczenie w ten sposób pomieszczeń uniemożliwi opuszczenie przez nich sali przed wyjściem uczniów.

Pan Adam Knapik podkreślił, iż nie chciałby aby pracownik biura projektowego odczuł wrażenie, jakoby radni mieli uwagi co do firmy projektowej- firma projektowa jest wykonawcą usługi i wykonuje zalecenia inwestora, dlatego nie rozumie oporu przed rozważeniem możliwości wykupienia terenu przylegającego do szkoły. Obiekt ten wymagać będzie utrzymania, a sama jego realizacja zahamuje inwestycje w placówkach oświatowych powiatu na kilka lat. Następnie zapytał, czy na obecnym etapie zaawansowania prac projektowych zmiana lokalizacji tego budynku do zaprojektowania np. boiska, bieżni, skoczni w dal obala wszystko to, co zostało wykonane.

Pan Krzysztof Józefiak powiedział, że nastąpi całkowita zmiana przez sam obrót budynku o 90o , ale należałoby szczegółowo przeanalizować taką koncepcję.

Pan Brunon Han zwrócił uwagę, iż w projekcie nie uwzględniono miejsc dla widowni.

Pan Krzysztof Józefiak wyjaśnił, że ograniczono wielkość sali gimnastycznej do wymiarów boiska do piłki ręcznej, aby nie tracić powierzchni kosztem komunikacji czy sal lekcyjnych.

Pan Adam Kufel dodał, że powierzchnia sali wynosi ok. 51 m2.

Pan Adam Knapik, nawiązując do wcześniejszej wypowiedzi pracownika biura projektowego dopytał, czy w związku z tym uczniowie, którzy nie będą brali udziału w zajęciach wf nie będą mogli przebywać na sali.

Pan Krzysztof Józefiak objaśnił, iż projekt przewiduje pozostawienie dodatkowego metra w obwodzie sali.

Pan Adam Kufel dodał, że liczba uczniów, którzy nie uczestniczą w zajęciach nie przekracza 3 osób, dodatkowo będzie funkcjonował klub, gdzie uczniowie będą mogli w tym czasie zaczekać.

Pani Iwona Manys zwróciła się z pytaniem o przewidywany koszt inwestycji, jeżeli wartość dokumentacji wynosi 80 000 złotych.

Pan Adam Kufel odpowiedział, że koszt budowy sali gimnastycznej nie powinien przekroczyć 12 mln złotych.

Pani Iwona Manys zwracając się do Pani Starosty poinformowała, iż do 15 sierpnia trwał pilotaż Ministerstwa Sportu na budowę sal gimnastycznych, gdzie dostępne były przykładowe projekty.

Pan Adam Kufel wyjaśnił, iż przygotowali projekt takiej aplikacji, gdzie wielkość dofinansowania z  funduszy rządowych uzależniona jest od kryteriów. Aby skorzystać z jak najbardziej optymalnego dofinasowania zależało, żeby była fotowoltaika, a budynek spełniał zarówno funkcje sportowe jak i   dydaktyczne.

Pan Adam Knapik poruszył kwestię dostępu szkoły od strony ulicy Wojska Polskiego.

Pan Adam Kufel powołując się na zapisy BHP wytłumaczył, iż szkoła nie powinna być lokalizowana przy głównej ulicy. W aspekcie położenia projektowanego budynku wyjaśnił, że po to z różnych stron planuje się wejścia do szkoły, żeby nie kumulować strumienia ludzi w jednym miejscu i poprawić w  ten sposób bezpieczeństwo.

 

Następnie członkowie Komisji wraz z Dyrektorem udali się w teren, gdzie mogli zobaczyć obszar przeznaczony na budowę sali gimnastycznej. Na pytania Radnych wyczerpujących odpowiedzi udzielał Pan Adam Kufel, który przedstawiał szczegóły dot. ww. inwestycji. Zaprezentowano również nowy obiekt, który stanowi dobudowę istniejącej szkoły, a w którym mieszczą się m.in. pracownie dla technika elektryka i technika papiernictwa wraz z niezbędnym sprzętem czy nowe centrum medialne.

 

Na tym posiedzenie zakończono.

 

Protokolant:

Katarzyna Kwaśnik

Biuro Rady

 

 

Przewodniczący

Komisji Infrastruktury i Gospodarki

(Brunon Han)

Przewodnicząca

Komisji Polityki Finansowej

(Katarzyna Kaczmarek-Sławińska)

Informacje

Rejestr zmian