Protokół wspólnego posiedzenia Komisji Infrastruktury i Gospodarki oraz Komisji Polityki Finansowej Rady Powiatu Świeckiego z dnia 22 marca 2023 r.

Porządek obrad:

Część I- posiedzenie Komisji Infrastruktury i Gospodarki:

  1. Stan pomieszczeń WTZ i innych obiektów na ul. Wojska Polskiego w Świeciu.

Część II- wspólne posiedzenie Komisji Infrastruktury i Gospodarki oraz Komisji Polityki Finansowej:

  1. Analiza materiałów będących przedmiotem obrad Rady Powiatu Świeckiego.
  2. Sprawy bieżące.

Część III- posiedzenie Komisji Polityki Finansowej:

  1. Sprawozdanie z realizacji programu Promocji Zatrudnienia oraz Aktywizacji Lokalnego Rynku Pracy za rok 2022.
  2. Sprawozdanie z działalności Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie.

 

Dot. części I posiedzenia Komisji Infrastruktury i Gospodarki

Obecni na posiedzeniu członkowie Komisji Infrastruktury i Gospodarki – wg załączonej listy obecności.

Obecni na posiedzeniu goście :

1. Pan Tadeusz Rezmer- Kierownik Warsztatów Terapii Zajęciowej w Świeciu.

 

W ramach tej części posiedzenia członkowie Komisji Infrastruktury i Gospodarki udali się z wizytą do Warsztatów Terapii Zajęciowej w Świeciu, gdzie zapoznali się ze stanem infrastruktury i wyposażeniem placówki. Szczegółowych informacji udzielał Kierownik jednostki, Pan Tadeusz Rezmer.

 

Dot. części II i III wspólnego posiedzenia Komisji Infrastruktury i Gospodarki oraz Komisji Polityki Finansowej:

Obecni na posiedzeniu członkowie Komisji Infrastruktury i Gospodarki oraz Komisji Polityki Finansowej – wg załączonej listy obecności.

Obecni na posiedzeniu goście :

1. Pani Bożena Gaca-Zielińska- Dyrektor Powiatowego Zespołu Ekonomiczno-Administracyjnego w Świeciu,

2. Pani Karolina Gapska-Kostrzewa– Dyrektor Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Świeciu,

3. Pani Karolina Kasica- Dyrektor Powiatowego Urzędu Pracy,

4. Pan Franciszek Koszowski– Wicestarosta Powiatu Świeckiego,

5. Pani Barbara Studzińska- Pani Barbara Studzińska Powiatu Świeckiego,

6. Pan Dariusz Woźniak- Skarbnik Powiatu Świeckiego.

 

Otwarcia tej części posiedzenia dokonała Przewodnicząca Komisji Polityki Finansowej, Pani Katarzyna Kaczmarek-Sławińska, która powitała obecnych radnych i przybyłych gości.

 

Do pkt. 1 części II

Pani Bożena Gaca-Zielińska przedstawiła projekt uchwały Rady Powiatu Świeckiego w sprawie złożenia wniosku o udzielenie zezwolenia na utworzenie oddziału przygotowania wojskowego oraz zobowiązania się do ponoszenia kosztów kształcenia w oddziale przygotowania wojskowego (stanowi on załącznik do protokołu posiedzenia Zarządu Powiatu z dnia 20.03.2023 r.).

Pani Katarzyna Kaczmarek-Sławińska zapytała, jakie jest zainteresowanie utworzeniem takiego oddziału.

Pani Bożena Gaca-Zielińska odpowiedziała, że obecnie w liceum funkcjonują klasy o profilu mundurowym, w których ogółem jest 88 uczniów, a zainteresowanie nimi jest corocznie. Wicedyrektor szkoły, który zajmuje się tą kwestią uczestniczył w spotkaniu w Szkole Podstawowej nr 1, w której przeprowadzono musztrę i pokazano, czym zachęcają uczniów. Uważa, że połączenie tego profilu z nauczaniem logistyki w technikum będzie miało duże szanse na powodzenie.

Pan Brunon Han stwierdził, że gdyby takowa klasa powstała to nawiązałaby się współpraca między szkołą a Centrum Logistyki w Grupie. Z własnego doświadczenia widzi, jak dużym zainteresowaniem cieszy się wojsko i sądzi, iż jest to bardzo fajny kierunek rozszerzenia działalności szkoły.

Pan Roman Witt wyraził zdanie, że faktyczne zainteresowanie pojawi się w momencie utworzenia klasy mundurowej, bo klasy które są obecnie są klasami quasi-mundurowymi. Uważa również, że przy odpowiednim marketingu nie będzie problemu z zapełnieniem wolnych miejsc. Następnie poruszył kwestię wirtualnej strzelnicy, która ma powstać.

Pani Bożena Gaca-Zielińska powiedziała, że założono powstanie wirtualnej strzelnicy na terenie ZSP w Świeciu z wykorzystaniem pomieszczeń warsztatów. Wyjaśniła, że w przypadku chęci otrzymania dofinansowania należy zakupić sprzęt i dostosować miejsce.

Pan Roman Witt upewnił się, że pozostałe szkoły również będą mogły korzystać ze strzelnicy.

Pani Bożena Gaca-Zielińska powołując się na odpowiednie zapisy wskazała, iż pierwszeństwo z korzystania strzelnicy ma wojsko wraz ze wskazaniem ilości godzin miesięcznie. W następnej kolejności są szkoły, które kształcą w zakresie mundurowym oraz organizacje pozarządowe związane np. ze strzelectwem.

Pan Roman Witt objaśnił, że nie chodziło mu o jednostki zewnętrzne a o nasze szkoły i ich możliwości korzystania ze strzelnicy.

Pani Bożena Gaca-Zielińska rozumie pytanie Pana Romana Witta ale podkreśliła, że obowiązują wytyczne Ministerstwa, a haromonogram będzie tak dopasowany, żeby zagospodarować strzelnicę dla wszystkich.

Pan Józef Belt zapytał o najbliżej funkcjonującą klasę o takim profilu.

Pani Bożena Gaca-Zielińska co do klasy oddziału przygotowania wojskowego nie posiada takich informacji ale wie, iż sporo powiatów ubiega się o jej utworzenie. Dodała, że Minister corocznie określa limity zezwoleń, których w tym roku jest 120.

Pan Dariusz Woźniak przestawił projekty uchwał Rady Powiatu Świeckiego w sprawie:

1. zmiany budżetu Powiatu Świeckiego na rok 2023,

2. zmiany Wieloletniej Prognozy Finansowej Powiatu Świeckiego na lata 2023-2029,

(stanowią one załączniki do protokołu posiedzenia Zarządu Powiatu z dn. 20.03.2023 r.).

Pan Andrzej Kowalski dziwi się, iż pomimo zaległości w realizacji planu drogowego jesteśmy spokojni i podpisywane są kolejne umowy na remont dróg. Podkreślił, że subwencje są pomniejszane, a możliwości na działaniu operacyjnym coraz mniejsze. Odniósł się do pytania, jakie zadał na sesji Rady Powiatu, a które dotyczyło podziału środków przy kolejnych konkursach, na które nie uzyskał odpowiedzi, ponieważ brak jest kryteriów. Stwierdził zatem, że skoro nie ma kryteriów to jest osobowe zarządzanie środkami. Zapytał więc, co radni z naszego terenu robią, że Powiat jest pozbawiany tych środków. Zwrócił się z prośbą o przygotowanie zestawienia ukazującego środki, jakie Powiat Świecki pozyskał z funduszy rządowych w porównaniu do innych powiatów województwa kujawsko – pomorskiego w okresie ostatniej kadencji. Uznał, że być może jest w błędzie i jeśli wszyscy są traktowani podobnie, to jest w stanie zaakceptować taki stan rzeczy, choć do tej pory nie było sytuacji, kiedy mieliśmy tak duży poślizg w remontach i inwestycjach drogowych. Dodatkowo mieszkańcy podczas zebrań wiejskich poruszają tą kwestię i nie wiadomo, co im odpowiadać.

Pan Dariusz Woźniak odnosząc się do wypowiedzi przedmówcy powiedział, że jeżeli chodzi o drogi to mamy różne źródła finansowania, tj. środki unijne, środki krajowe czy Rządowy Fundusz Rozwoju Dróg stąd nie wie, czy uda się znaleźć analizę porównawczą, o którą poprosił Radny. Poinformował jednak, że Powiat w konkursach wypada różnie, np. w Rządowym Funduszu Rozwoju Dróg w tym roku wypadamy dobrze, jeden projekt jest na liście rezerwowej, ale na 3 wysokim miejscu. Słabo wypadamy natomiast w Rządowym Funduszu Polski Ład Program Inwestycji Strategicznych, gdzie dofinasowanie wynosi 95-98%. W funduszach unijnych, np. w Regionalnym Programie Operacyjnym Województwa Kujawsko-Pomorskiego Powiat wypadł bardzo dobrze, lecz teraz nie uzyskaliśmy środków z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich. Wskazał, że większym problemem jest zmiana sytuacji finansowej, obrazując jak obecnie ona wygląda i podając przyczyny takiego zjawiska, którymi są m.in. zmiana systemu podatkowego. Przypominając o drogach, które pochodzą ze starego programu drogowego zwrócił uwagę na wzrost kosztów ich remontu w przeciągu zaledwie 2 lat. Zaakcentował, że wpływa na to reforma podatkowa Polski Ład, spadek dochodów bieżących i mniejsze środki na finansowanie zadań, które więcej kosztują. Podsumował, że taka jest sytuacja obiektywna wynikająca z tych przesłanek, ale uważa, że należy przeczekać ten rok. Sytuacja jest na tyle trudna do zidentyfikowania, gdyż Powiat nie otrzymał jeszcze subwencji rozwojowej, stąd cały czas są działania jednorazowe/pomocowe ze strony rządu, który przekazuje samorządom pewne środki szybciej. Powracając do planu drogowego przypomniał, że został on uchwalony na lata 2023-2029, wymieniając również drogi, które pozostały niezrealizowane ze starego planu drogowego, których koszt wyniesie ok. 30 mln złotych. Stwierdził, że gdyby chcieć korzystać z Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg przy dofinansowaniu 50%, to przy tak wielkich kwotach nie ma szans, dlatego też liczy się na dofinansowania w wysokości 90-98%. Na koniec swojej wypowiedzi wspomniał o subwencji rozwojowej oraz realizacji ścieżek rowerowych.

Pani Katarzyna Kaczmarek-Sławińska nawiązując do wypowiedzi Pana Skarbnika uznała, że każdy program ma określone kryteria, mniej lub bardziej jasne. Następnie postawiła pytanie, po co Powiat chce rozpoczynać inwestycje warte 15 mln złotych, skoro na całe województwo jest określony limit i z góry wiadomo, że tych pieniędzy nie otrzymamy, a przez to blokujemy pozostałe inwestycje z nowego programu.

Pani Barbara Studzińska powiedziała, iż nie jest tak, że składając wnioski do programów (w szczególności do Programu Inwestycji Strategicznych) nie ma określonych kryteriów. Uważa, że Pan Skarbnik mówił o kryterium naboru, a składając wniosek wpisujemy się w nie. Być może nie do końca znane są kryteria, jakie decydowały o braku dofinansowania- jest to decyzja Premiera, która przechodzi przez Wojewodę. Zaznaczyła, iż składając wnioski wiemy, jakie są kwoty graniczne i zgodziła się z tym, że nasze projekty są bardzo drogie. Obecnie planuje się podzielić inwestycje na mniejsze etapy tak, aby zwiększyć szansę na otrzymanie wsparcia. Obiektywnie uważa, że Powiat Świecki nie otrzymał dofinasowania, ponieważ konkurował z innymi bardzo dobrymi projektami innych jednostek samorządu terytorialnego wymagającymi dofinansowania i nie zmieściliśmy się w puli przeznaczanych na to środków. Następnie zwróciła się do radnych, szczególnie Pana Andrzeja Kowalskiego jako uczestnika zebrań wiejskich, aby do opinii mieszkańców nabrać odpowiedniego dystansu. Rozumie jednak oczekiwania i żądania, ale obracając się w realiach finansowych powiatu czy gminy należy wytłumaczyć mieszkańcom, że robimy wszystko, aby pozyskać jak najwięcej środków. Zapewniła, iż staramy się wpisywać jak najlepiej w kryteria i robimy wszystko, aby wykonać jak najlepszą pracę.

Pani Katarzyna Kaczmarek-Sławińska z uwagi na pełnione obowiązki zawodowe odparła, że ma ostatnio bardzo duży kontakt zawodowy z samorządowcami 3 województw. Każdy powiat/samorządowiec/Starosta podkreśla, że powiat to przede wszystkim drogi i tego mieszkańcy od nas oczekują. Tak jak stwierdził Pan Skarbnik są to pieniądze znaczone, które musimy tylko i wyłącznie uchwałą przekazać na stosowną jednostkę organizacyjną. Tak wygląda nasza praca pod względem przekazywania środków z urzędu Starostwa. Zwracając się do pani Starosty powiedziała, że inne samorządy chwalą nas bo widzą skuteczność w pozyskiwaniu środków. Każdy z tych projektów jest ważny, a pieniądze muszą być podzielone sprawiedliwie.

Pan Franciszek Koszowski dopowiedział, że Powiat robi wszystko, aby minimalizować koszty, m.in. dokumentacja wykonywana jest we własnym zakresie, w tym większość projektów przez Powiatowy Zarząd Dróg.

Pan Roman Witt odwołując się do wypowiedzi radnego Andrzeja Kowalskiego stwierdził, że w czasie naboru są określone zasady składania dokumentacji, która musi spełniać określone kryteria. Dokumentacja zostaje przyjęta ze względu na to, że spełniała warunki, a później zostają przyjęte środki. Jeżeli natomiast zostanie odrzucona to otrzymywane jest formalne pismo o odrzuceniu wniosku. W przypadku, kiedy wniosek jest oceniony pozytywnie od strony formalnej, a pieniądze nie spływają, to dzieje się tak chociażby z takich przyczyn, o których Radny wspomniał- ktoś przez długi czas nie otrzymał dofinansowania. Stąd uważa, że informacja zwrotna powinna zostać podana i jako przykład wskazał na własne doświadczenia z Programem „Razem bezpieczniej”.

Pani Katarzyna Kaczmarek-Sławińska zapytała, czy mamy uzasadnienie, dlaczego nie uzyskaliśmy dofinansowania.

Pan Dariusz Woźniak odparł, że w uzasadnienie podano, że było mniej środków i wskazał na przyczynę braku dofinansowanie drogi, na którą wniosek złożył Powiat.

Pan Andrzej Kowalski zauważył, że obecnie 1 km drogi asfaltowej kosztuje ok 2-4 mln złotych, stąd nie zgodził się z opinią Pani Katarzyny Kaczmarek-Sławińskiej o pisaniu wniosków na mniejsze kwoty.

Pani Katarzyna Kaczmarek-Sławińska wyjaśniła, że chodziło jej zupełnie o coś innego- w Powiecie są drogi, gdzie wystarczy zmienić wierzchnią warstwę ścieralną lub poszerzyć te, które nie spełniają parametrów szerokościowych. Dlatego sądzi, że w przypadku wysokich kosztów na remont drogi lepiej poszukać projektu, który przejdzie i ma większe szanse na dofinansowanie.

Pan Dariusz Woźniak zwrócił uwagę, że zależy to od konkursu. Dla przykładu Program Inwestycji Strategicznych Polski Ład zapewnia duże dofinansowanie i środki otrzymywały nie tylko małe projekty. Po drugie dochodzi bardzo duży wzrost kosztów inwestycji, a w nowym planie drogowym są takie, których wartość oscyluje na 8-10 mln złotych. Z kolei w Rządowym Funduszu Drogowym dofinansowanie wynosi tylko 50%, co wymaga dużego wkładu własnego. Dodał, że gminy z terenu Powiatu Świeckiego pozyskały spore środki na inwestycje drogowe. Podsumował, iż tak jak mówiła Pani Starosta po korekcie będziemy starali się zmniejszać zakres prac, a do „starych” projektów gotowe są dokumentacje i pozwolenia na budowę.

Pani Karolina Gapska-Kostrzewa oraz Pani Karolina Kasica przedstawiły projekt Uchwały Rady Powiatu Świeckiego w sprawie określenia zadań i wysokości środków Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych przeznaczonych na realizację tych zadań w Powiecie Świeckim w 2023 roku (omówiony materiał stanowi załącznik do protokołu posiedzenia Zarządu Powiatu z dnia 09.03.2023 r.).

Do materiału nie wniesiono żadnych uwag ani pytań.

Pani Karolina Kasica przedstawiła „Informację o sytuacji na rynku pracy w powiecie świeckim” oraz omówiła „Sprawozdanie z realizacji programu promocji zatrudnienia oraz aktywizacji lokalnego rynku pracy na lata 2022-2025” (treść stanowi załącznik do protokołu z posiedzenia Komisji Zdrowia, Pomocy Społecznej i Polityki Prorodzinnej z dn. 14.03.2023 r.).

Pani Katarzyna Kaczmarek-Sławińska poprosiła o przedstawienie założeń programu pilotażowego, którego celem było zaktywizowanie bezrobotnych kobiet w celu ich powrotu na rynek pracy.

Pani Karolina Kasica odniosła się do założeń pilotażowego programu aktywizacji 10 bezrobotnych kobiet z terenu Powiatu Świeckiego, szczegółowo wskazując na cele i efekty projektu. Stwierdziła również, że obecna grupa osób bezrobotnych pozostająca w ewidencji są to osoby, które zapętlone są w różnego rodzaju problemy, wobec czego ich skuteczna aktywizacja i przywrócenie na rynek pracy musi trwać i kosztować- inaczej trudno osiągnąć długofalowe skutki, co potwierdził wspomniany projekt.

 

Do pkt. 2 części III

Pani Karolina Gapska-Kostrzewa przedstawiła „Sprawozdanie z działalności Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Świeciu”, skupiając się na aktualnych problemach (materiał ten stanowi załącznik do protokołu).  

Pan Roman Witt zapytał, czy znana jest przyczyna innej ścieżki, czyli uzyskania ochrony międzynarodowej obywateli Ukrainy.

Pani Karolina Gapska-Kostrzewa wyjaśniła, że nie mają dostępu do takich danych, choć z rozmów wynika, że są to osoby, które były w Polsce od 1995 roku. Zapewniła, że współpracują w tej kwestii z Urzędem ds. Cudzoziemców.

Pan Roman Witt zwrócił uwagę, że była możliwość przekwalifikowania.

Pani Karolina Gapska-Kostrzewa wytłumaczyła, że nie, w przypadku gdy takie osoby przyjechały do Polski wcześniej.

Pan Roman Witt nie zgodził się z tym i powiedział, że była taka możliwość- cudzoziemcy, którzy przyjechali do Polski przed 23 lutego występowali z wnioskiem i byli przekwalifikowani.

Pani Karolina Gapska-Kostrzewa wskazała, że niektórzy udali się do Urzędu ds. Cudzoziemców i w Straży Granicznej wystąpili z wnioskiem o uzyskanie statusu.

Pan Roman Witt zauważył, iż niektóre osoby, które już wcześniej pracowały w Polsce, a przez wojnę nie miały do czego wracać mogły uzyskać aktualizację swojego statusu.

Pani Karolina Gapska-Kostrzewa dodała, że osoby, które przybyły do Polski w związku z wojną również miały prawo zwrócić się do Straży Granicznej przekraczając granicę i złożyć wniosek o ochronę międzynarodową, lecz nie korzystały z tego.

Pani Katarzyna Kaczmarek-Sławińska zapytała, czy wiadomo dlaczego były odmowy.

Pani Karolina Gapska-Kostrzewa odparła, że nie, ze względu na skrótowy opis decyzji przygotowywanych przez Urząd ds. Cudzoziemców.

Pan Roman Wit poruszył kwestię braku psychologa na etacie w PCPR w Świeciu.

Pani Karolina Gapska-Kostrzewa wskazała, iż zatrudnionych jest dwóch psychologów na umowę zlecenie, ale ze względu na coraz większe problemy u dzieci, które wymagają wieloaspektowego wsparcia jest potrzeba stworzenia etatu psychologa.

Pani Barbara Studzińska wyraziła opinię, iż jest mało chętnych do pełnienia roli rodzin zastępczych, w  szczególności zawodowych. Wynika to przede wszystkim z trudności wykonywania takiego zawodu jak i ogromu problemów związanych z wychowywaniem dzieci.

Pani Karolina Gapska-Kostrzewa zwróciła ponadto uwagę na charakter rodzin zastępczych i trudności, z jakimi muszą się mierzyć.

Pan Roman Witt zapytał, czy jest duża rozbieżność między oczekiwaniami finansowymi a możliwościami, jakie mamy w kwestii zatrudnienia psychologa na etat.

Pani Karolina Gapska-Kostrzewa odpowiadając na to pytanie odniosła się do psychologów uczących w szkołach i możliwości łączenia przez nich etatów.

Pani Barbara Studzińska dodała, że w związku z powstaniem Centrum Zdrowia Psychicznego część psychologów będzie zainteresowana zatrudnieniem tam ze względu na większe wynagrodzenie, ale zaznaczyła, że jest to bardzo potrzebne miejsce.

 

W sprawach bieżących nikt nie zabrał głosu.

 

Na tym posiedzenie zakończono

 

Protokolant:

Katarzyna Kwaśnik

Biuro Rady

 

Przewodniczący

Komisji Infrastruktury i Gospodarki

(Brunon Han)

 

Przewodnicząca

Komisji Polityki Finansowej

(Katarzyna Kaczmarek-Sławińska)

Informacje

Rejestr zmian