Protokół wspólnego posiedzenia Komisji Infrastruktury i Gospodarki oraz Komisji Polityki Finansowej Rady Powiatu Świeckiego z dnia 19 października 2022 r.

 

Dot. części I posiedzenia Komisji Polityki Finansowej

Obecni na posiedzeniu członkowie Komisji Polityki Finansowej- według załączonej listy obecności.

Obecni na posiedzeniu goście:

1. Adam Knapik- Przewodniczący Rady Powiatu Świeckiego,

2. Franciszek Koszowski- Wicestarosta Powiatu Świeckiego,

3. Adam Meller- Dyrektor Powiatowego Zarządu Dróg w Świeciu,

4. Dariusz Woźniak- Skarbnik Powiatu Świeckiego.

Otwarcia części I posiedzenia dokonała Przewodnicząca Komisji Polityki Finansowej, Pani Katarzyna Kaczmarek-Sławińska, która powitała członków Komisji oraz zaproszonych gości. Następnie przedstawiła porządek obrad, który został przyjęty jednogłośnie w brzmieniu:

1. Analiza sprawozdania z wykonania wydatków i dochodów związanych z ochroną środowiska.

2. Sprawy bieżące.

 

Do pkt. 1

Pan Józef Gawrych przedstawił Sprawozdanie z wykonania wydatków i dochodów związanych z ochroną środowiska (przedstawiony materiał stanowi załącznik do protokołu).

Pani Katarzyna Kaczmarek-Sławińska zapytała, jakie są plany wobec wydatkowania kwoty, która pozostała.

Pan Józef Gawrych wyjaśnił, że w drugim półroczu kwotę 100 000 złotych przeznaczy się na dotację na zakup instalacji fotowoltaicznej i pompy ciepła dla gminy Osie. Ponadto wolne środki zostaną wydane na ekspertyzy związane z oceną poziomu hałasu i wydatki bieżące, wskazując jednocześnie, że w przypadku ich niewykorzystania przechodzą one na przyszły rok.

Pan Dariusz Woźniak dodał, że niewydane środki wprowadzane są po pierwszym sprawozdaniu z wykonania budżetu.

Pan Adam Knapik nawiązał do działania promocyjnego polegającego na rozdawaniu mieszkańcom Powiatu nasion łąki kwietnej i powiedział, że były one słabej jakości.

Pani Katarzyna Kaczmarek-Sławińska zgodziła się z przedmówcą, iż łąki kwietne były słabszej jakości jeżeli chodzi o dobór gatunkowy.

Pan Dariusz Woźniak przedstawił projekt uchwały Rady Powiatu Świeckiego w sprawie zmiany budżetu Powiatu Świeckiego na rok 2022 (przedstawiony materiał stanowi załącznik do protokołu posiedzenia Zarządu Powiatu z dnia 17.10.2022 r.).

Pan Adam Knapik zapytał, czy decyzja Wojewody zmniejszająca dotację dla Domów Pomocy Społecznej dot. wszystkich ośrodków.

Pan Dariusz Woźniak odparł, że dotacja będzie zmniejszona dla wszystkich DPS-ów.

Pan Adam Knapik zadał pytanie, z czym wiąże się dość duży w stosunku do pierwotnego planu spadek związany z opłatami w rodzinach zastępczych.

Pan Dariusz Woźniak objaśnił, iż koszty te ponoszą głównie gminy, a sam spadek opłat wynika z mniejszej liczby dzieci w rodzinach zastępczych na terenie Powiatu Świeckiego, które pochodzą z innych powiatów.

Pan Adam Knapik nawiązał do zwiększenia planu wydatków o kwotę 35 000 złotych w związku z utrzymaniem nieruchomości.

Pan Dariusz Woźniak wyjaśnił, iż jest to zrekompensowane po stronie dochodowej poprzez obciążenie najemców tą samą kwotą.

Pan Adam Knapik zapytał, jak sytuacja, w której samorząd nie otrzyma w przyszłym roku subwencji rozwojowej, a środki wpłyną w tym roku jako udział w PIT przełoży się na wskaźnik pozwalający na zaciąganie przez Powiat zobowiązań.

Pan Dariusz Woźniak odpowiedział, iż na mocy tej samej ustawy wprowadzono pewne „rozluźnienie” aż do roku 2026, dlatego zmiana ta nie będzie miała dużego wpływu na możliwość zaciągania zobowiązań. Podkreślił jednak, że będzie to zafałszowany obraz sytuacji finansowej samorządów.

Do pkt. 2

W sprawach bieżących nikt nie zabrał głosu.

Na tym zakończono tą część posiedzenia.

 

 

Dot. części II wspólnego posiedzenia Komisji Infrastruktury i Gospodarki oraz Komisji Polityki Finansowej

Obecni na posiedzeniu Członkowie Komisji- według załączonych list obecności.

Obecni na posiedzeniu goście:

1. Adam Knapik- Przewodniczący Rady Powiatu Świeckiego,

2. Adam Meller– Dyrektor Powiatowego Zarządu Dróg w Świeciu,

3. Barbara Studzińska– Starosta Powiatu Świeckiego,

4. Magdalena Studzińska– Inspektor w Wydziale Współpracy i Zamówień Publicznych Starostwa Powiatowego w Świeciu,

5. Jolanta Wieczorek– Kierownik Wydziału Organizacyjnego Starostwa Powiatowego w Świeciu,

6. Dariusz Woźniak– Skarbnik Powiatu Świeckiego.

 

Otwarcia części II posiedzenia dokonał Przewodniczący Komisji Infrastruktury i Gospodarki, Pan Brunon Han, który powitał członków Komisji oraz zaproszonych gości. Następnie przedstawił porządek obrad, który został przyjęty jednogłośnie w brzmieniu:

1. Analiza materiałów będących przedmiotem obrad Rady Powiatu Świeckiego.

2. Podsumowanie inwestycji drogowych.

3. Informacja o wartościach kosztorysowych inwestycji drogowych w okresie lat 2021- 2022 oraz pozostałych kosztów związanych z utrzymaniem dróg.

4. Sprawy bieżące.

 

Do pkt. 1

Pani Jolanta Wieczorek przedstawiła projekt uchwały Rady Powiatu Świeckiego w sprawie likwidacji Związku Powiatów Województwa Kujawsko-Pomorskiego (przedstawiony materiał stanowi załącznik do protokołu posiedzenia Zarządu Powiatu z dnia 17.10.2022 r.)

Pan Adam Knapik zapytał, jak podzielony będzie majątek należący do Związku.

Pani Jolanta Wieczorek powołując się na zapis Statutu Związku Powiatów Województwa Kujawsko-Pomorskiego wyjaśniła kwestie podziału majątku pomiędzy jego członków.

Pan Adam Meller przedstawił projekt uchwały Rady Powiatu Świeckiego w sprawie zmiany uchwały Nr XXII/139/12 z dnia 28 listopada 2012 roku w sprawie określenia przystanków komunikacyjnych, których właścicielem lub zarządzającym jest Powiat Świecki oraz warunków i zasad korzystania z tych przystanków (przedstawiony materiał stanowi załącznik do protokołu posiedzenia Zarządu Powiatu z dnia 17.10.2022 r.).

Do przedstawionego materiału żadnych merytorycznych uwag i zapytań nie zgłoszono.

 

Pani Magdalena Studzińska przedstawiła projekt uchwały Rady Powiatu w sprawie Programu współpracy Powiatu Świeckiego z organizacjami pozarządowymi i innymi podmiotami prowadzącymi działalność pożytku publicznego na rok 2023 (przedstawiony materiał stanowi załącznik do protokołu posiedzenia Zarządu Powiatu z dnia 04.10.2022 r.).

Pan Adam Knapik ocenił, że stawki najmu pomieszczeń dla Inkubatora Przedsiębiorczości są zbyt niskie i nie przystają do stawek rynkowych dla tej części miasta za wynajem podobnych biur czy powierzchni magazynowych.

Pan Franciszek Koszowski wskazał, że Inkubator Przedsiębiorczości wykazał dochód w wysokości 100 000 złotych z działalności najmu. Powiat przekazuje środki dla Lokalnej Grupy Działania na realizację programu dla organizacji pozarządowych, a dochód z Inkubatora Przedsiębiorczości przeznaczany jest na funkcjonowanie LGD. Pozyskane przez te dwa podmioty środki przekazuje się m.in. na wspieranie Kół Gospodyń Wiejskich.

Pan Adam Knapik uważa, że Lokalna Grupa Działania od środków, które zaabsorbuje z samorządu województwa ma odpis na swoją działalność, a problem związany jest z nierównomiernym spływaniem pieniędzy. Dodał, że majątek, który stowarzyszenie otrzymało od Powiatu i Gminy Świecie jest znaczny, z dużym potencjałem generowania przychodów, wskazując jednocześnie na bardzo niskie stawki wynajmu pomieszczeń.

Pan Roman Witt zwrócił uwagę, że podniesienie stawek najmu lokali może skutkować przeniesieniem się firm do innych lokalizacji.

Pani Katarzyna Kaczmarek-Sławińska wyjaśniła, iż są dwie metody naliczania stawek najmu: określenie wysokości stawki po kosztach wewnętrznych, nie uwzględniając stawek zewnętrznych lub ustalenie tzw. stawki wewnętrznej. Wyraziła opinię, że firmy nie będą przenosić się z racji rozpoczęcia swojej działalności, a stawki wynajmu pomieszczeń powinny być tak skalkulowane, aby nie było szkody dla Powiatu.

Pan Brunon Han powiedział, że podobna dyskusja toczyła się na ubiegłorocznym posiedzeniu. Komisja Rewizyjna w ramach swojej działalności przeanalizowała tą sprawę i nie stwierdziła działania na szkodę Powiatu, co udokumentowane jest w protokole pokontrolnym.

Pan Roman Witt wyraził zdanie, iż nie ma nic przeciwko zmianom stawek, jeśli są one niezgodne z prawem. Zaznaczył jednak, że wielość firm, które wynajmują pomieszczenia być może wynika właśnie z niskich stawek, które przyciągają przedsiębiorców rozpoczynających swoją działalność.

Pan Andrzej Kowalski nawiązując do wcześniejszych wypowiedzi ocenił, że dyskusja na ten temat powinna odbyć się w obecności przedstawiciela Inkubatora Przedsiębiorczości.

Pan Franciszek Koszowski wyjaśnił, że ogłaszane są nabory na wolne pomieszczenia. Przez okres 5 lat trwa tzw. okres inkubowania, gdzie stawki za wynajem są proporcjonalnie zwiększane. W przypadku, gdy znajdzie się chętny na wynajem pomieszczenia na okres nie dłuższy niż 1 rok obowiązują ceny komercyjne. Również Lokalna Grupa Działania ponosi koszty wynajmu pomieszczeń, jakie zajmuje. Potwierdził, iż z każdego projektu unijnego następuje odpis na funkcjonowanie LGD. Podkreślił jednak, że ideą Inkubatora Przedsiębiorczości nie było stosowanie stawek komercyjnych, a pomoc poczatkującym przedsiębiorcom.

Pan Adam Knapik wskazał, że przedmiotem kontroli Komisji Rewizyjnej była poprawność rozliczenia Inkubatora Przedsiębiorczości, a nie wysokość stawek. Zwrócił jednocześnie uwagę, iż niektóre firmy mają tam swoje siedziby od samego początku istnienia stowarzyszenia.

Pani Katarzyna Kaczmarek-Sławińska powiedziała, że ideą stowarzyszenia było stworzenie miejsc dla początkujących przedsiębiorców, aby nie ponosili oni kosztów komercyjnych wynajmu. Zaakcentowała, iż powinien zostać wprowadzony mechanizm, który obniża stawki tylko na pewien okres czasu.

Pan Franciszek Koszowski zapewnił, że zaniżona stawka wynajmu obowiązuje tylko na początku.

Pani Katarzyna Kaczmarek-Sławińska zadała pytanie, czy w umowach najmu wpisany jest współczynnik inflacji.

Pan Dariusz Woźniak odparł, że wpisany jest mechanizm wzrostu ceny: inna stawka obowiązuje w 1, 2 i 3 roku.

Pan Franciszek Koszowski dodał, że umowy nie zawierają współczynnika inflacji.

Pan Adam Knapik nawiązując do wypowiedzi przedmówcy stwierdził, że Powiat Świecki nie ma realnego wpływu na wzrost cen. Wyraził opinię, iż stowarzyszenie, które nie potrafi wygenerować środków na swoje utrzymanie nie powinno doradzać nikomu w zakresie przedsiębiorczości, a Powiat wraz z Gminą Świecie finansuje tak naprawdę 3 miejsca pracy.

Pan Franciszek Koszowski nie zgodził się ze stwierdzeniem jakoby Powiat przeznaczał środki na funkcjonowanie Inkubatora Przedsiębiorczości. Ogłaszany jest konkurs na określoną działalność, a LGD przystępuje do realizacji projektu, który finansuje Powiat. Zobowiązani jesteśmy tylko i wyłącznie do pokrycia kosztów utrzymania obiektu czy remontów.

Pan Brunon Han skomentował, że zawsze przy okazji omawiania Programu Współpracy z Organizacjami Pozarządowymi pojawia się temat Inkubatora Przedsiębiorczości. Raz jeszcze odniósł się do kontroli Komisji Rewizyjnej i podkreślił, że stwierdzono prawidłowość działań i celowość finansowania Stowarzyszenia.

Pan Adam Knapik odwołując się do przedstawianego materiału zauważył, iż rozszerzono listę zadań o punkt związany z działalnością wspomagająca rozwój wspólnot lokalnych. Jego zdaniem są to działania, które realizuje Wydział Współpracy i Zamówień Publicznych Starostwa.

Pani Magdalena Studzińska, uczestnicząc w posiedzeniu w imieniu Pani Sekretarz poinformowała, że na postawioną wątpliwość zostanie udzielona odpowiedź na piśmie.

Pan Franciszek Koszowski objaśnił, że promowane są m.in. Koła Gospodyń Wiejskich czy produkty lokalne.

Pan Adam Knapik powiedział, że Powiat wykonuje te zadania w ramach administracji, posiadając w budżecie środki na promocję Powiatu, a dodatkowo dorzuca kwotę 10 000 złotych w tym samym obszarze.

Pani Magdalena Studzińska oznajmiła, iż chodzi o działalność wspomagającą. Inkubator Przedsiębiorczości otrzyma 50 000 złotych, a 10 000 złotych jest odrębną kwotą dla stowarzyszeń na działania mające na celu integrację społeczności lokalnych oraz upowszechnianie dziedzictwa kulturowego.

Pan Dariusz Woźniak dodał, że kwota 10 000 złotych pochodzi z programu „Działaj Lokalnie”. Pozyskano środki z Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności, firmy Mondii oraz dołożono 10 000 złotych z budżetu Powiatu, a z puli tych środków korzystają wszystkie stowarzyszenia.

Pan Adam Knapik ocenił, że środki na dofinansowanie letniego wypoczynku dzieci i młodzieży miały zasadność, gdy nie było świadczenia 500+.

Pan Roman Witt nie zgodził się z przedmówcą i wskazał na 10-dniowy obóz dla siatkarek „Jokera”, które pomimo dofinansowania musiały zapłacić za pobyt 1000 zł.

Następnie Pan Józef Gawrych przedstawił Raport z wykonania Programu Ochrony Środowiska dla Powiatu Świeckiego za lata 2020-2021 (przedstawiony materiał stanowi załącznik do protokołu posiedzenia Zarządu Powiatu z dnia 17.10.2022 r.).

Pan Adam Knapik odnosząc się do problemu związanego z nawożeniem gleb środkami zawierającymi azot na terenie gminy Pruszcz zapytał, komu obecnie podlega monitoring spływu powierzchniowego i jak wygląda obecna sytuacja w gminie Pruszcz.

Pan Józef Gawrych odpowiedział, iż na trenie gminy Pruszcz obowiązują szczególne zasady dot. stosowania nawozów, zarówno naturalnych jak i sztucznych, ponieważ woda w ciekach podstawowych przekroczyła ilość azotu. Zakłada się, że przekroczenie to wynika z działalności rolniczej. Dlatego wprowadzono specjalne wymogi dla rolników, polegające m.in. na możliwości stosowania nawozów azotowych tylko w określonej odległości od cieku wodnego i w konkretnych terminach. W kwestii monitoringu wyjaśnił, że nadal podlega on Wojewódzkiemu Funduszowi Ochrony Środowiska, a organy takiej jak gmina czy powiat mogą ew. kontrolować stosowanie się do wymagań.

Pan Brunon Han zwrócił się z pytaniem, na jakiej podstawie przygotowywany jest raport w przypadku, gdy nie uzyska się danych od wszystkich podmiotów.

Pan Józef Gawrych wyjaśnił, że wykonawcy tego raportu bazowali na ankietach, jakie otrzymali od gmin.

Pan Brunon Han zapytał, czy można wymóc na gminach przesłanie danych do raportu.

Pan Józef Gawrych powiedział, że w przypadku, kiedy nie spłynęły informacje pojawia się zapis o braku danych.

Pani Katarzyna Kaczmarek-Sławińska jako mało wiarygodne oceniła niektóre informacje przesyłane przez gminy, a jako przykład wskazała na brak danych o dofinansowaniu Ochotniczych Straży Pożarnych, które przekazała tylko gmina Warlubie.

Pan Józef Gawrych zaznaczył, że w przypadku zadań szczegółowych są to dane otrzymywane od gmin.

Pan Adam Knapik dodał, że istotne jest, aby raporty bazowały na rzeczywistych danych. Następnie zapytał, czy gminy zobowiązane są do raportowania podstawowych wskaźników do GUS.

Pan Józef Gawrych odpowiedział, że to gmina odpowiada za przekazywane do Głównego Urzędu Statystycznego informacje, które powinny być rzetelne.

Następnie Pan Dariusz Woźniak przedstawił projekt uchwały Rady Powiatu Świeckiego w sprawie zmiany budżetu Powiatu Świeckiego na rok 2022 (przedstawiony materiał stanowi załącznik do protokołu posiedzenia Zarządu Powiatu z dnia 17.10.2022 r.).

Do przedstawionego materiału żadnych uwag i zapytań nie zgłoszono.

Pan Adam Meller przedstawił Kompleksową informację o stanie dróg w powiecie świeckim (przedstawiony materiał stanowi załącznik do protokołu posiedzenia Zarządu Powiatu z dnia 04.10.2022 r.).

Pan Andrzej Kowalski zapytał, jak będzie wyglądała sytuacja z dawną drogą nr 245 przejętą od województwa.

Pan Adam Meller powiedział, że droga ta jest bardzo newralgicznym odcinkiem o dużym pochyleniu podłużnym. Stanowi ona jedyny dojazd do firmy Schumacher od strony drogi krajowej. W kwestii remontu przeznaczona jest do przebudowy, na którą Zarząd Dróg Województwa przekaże 700 000 złotych, złożony został także wniosek do Rządowego Programu Przebudowy Dróg Lokalnych na kwotę 700 000 złotych. Ocenił, że środki te przy dzisiejszej koniunkturze zapewnią remont zgodnie z potrzebami. Wspomniał również o rozmowach prowadzonych z firmą Schumacher i głównym wykonawcą trasy S5 dot. ew. dotacji na przebudowę tego odcinka.

Pan Brunon Han zauważył, że z przygotowanego materiału i danych w nim zawartych wynika, iż pobocza przy drogach gruntowych nie są wykaszane.

Pan Adam Meller wyjaśnił, iż drogi gruntowe wykaszane są własnym sumptem przy użyciu odpowiedniego sprzętu. Następnie przedstawił Informację o przebiegu remontów i inwestycji drogowych w 2022 roku (przedstawiony materiał stanowi załącznik do protokołu posiedzenia Zarządu Powiatu z dnia 04.10.2022 r.).

Pan Adam Knapik powołując się na sygnały od mieszkańców skierował do Dyrektora PZD pytanie o termin ostatecznego zakończenia przez wykonawcę 3 rond i naprawienia szkód na drogach gminnych powstałych przez tą inwestycję.

Pan Adam Meller odparł, że inwestycja ta była trudna ze względu na brak drogi alternatywnej. Istniała możliwość zorganizowania objazdu o łącznej długości 40 km, ale byłoby to duże utrudnienie dla mieszkańców. Dlatego też zdecydowano się na skorzystanie z dróg gminnych i podpisanie porozumienia między Gminą Świecie a Wykonawcą. Powiat nie uczestniczył w tym procesie, ale podpisanie protokołu odbioru tych dróg przez gminę jest elementem końcowym, dzięki któremu mogliśmy odebrać inwestycję. Dodał, że z informacji które posiada wynika, iż na gminnych drogach wykonywana jest nowa nawierzchnia.

Pan Adam Knapik odniósł się do zniszczeń prywatnych wjazdów na posesje przy ul. Różanej i zapytał, do kogo powinni zgłaszać się mieszkańcy w tej sprawie.

Pan Adam Meller odpowiedział, że nie zna dokładnie tej nietypowej sytuacji, ale są to drogi gminne. Burmistrz zapowiedział, iż drogi nieobjęte remontem przez Wykonawcę są w trakcie projektowania, a usterki objęto gwarancją na okres 8 lat.

Do pkt. 3

Pan Adam Meller przedstawił Informację o wartościach kosztorysowych inwestycji drogowych w okresie lat 2021 – 2022 oraz pozostałych kosztów związanych z utrzymaniem dróg (przedstawiony materiał stanowi załącznik do protokołu).

Pani Katarzyna Kaczmarek-Sławińska na podstawie przedstawionej informacji stwierdziła, że 1 km drogi kosztuje ok. 760 000 złotych.

Pan Adam Meller wyjaśnił, że nie powinno się analizować w ten sposób, ponieważ każda inwestycja jest inna i ma swoje potrzeby. Błędne jest zatem łączenie kosztów wszystkich przeprowadzanych inwestycji i dzielenie ich przez ilość kilometrów.

Pani Katarzyna Kaczmarek-Sławińska zapytała, na jakiej podstawie szacuje się koszty inwestycji.

Pan Adam Meller odparł, że wykonywany jest przedmiot drogowy.

Pani Katarzyna Kaczmarek Sławińska dopytała, jakie procedury są wdrażane w przypadku, kiedy brak jest przedmiotu drogowego.

Pan Adam Meller odpowiedział, że w takim przypadku koszty szacowane są na podstawie programu funkcjonalno-użytkowego, który powstaje na podstawie prac polowych.

Pani Katarzyna Kaczmarek-Sławińska, odnosząc się do wypowiedzi przedmówcy zapytała, skąd pewność, że kosztorys jest prawidłowy.

Pan Adam Meller wyjaśnił, że nigdy nie ma pewności, okazuje się to dopiero w trakcie budowy.

Pani Barbara Studzińska dodała, że wymóg zaistnienia programu funkcjonalno-użytkowego wynikał z zasad konkursu Marszałkowskiego „Zaprojektuj i Wybuduj”.

Pan Adam Meller zaznaczył, że w przypadku, gdy wykonanie kosztorysu nie jest zlecane zewnętrznej firmie osobiście wykonuje założenia pod względem doboru konstrukcji i technologii, opierając się na kilkunastoletnim doświadczeniu i posiadanych uprawnieniach.

Pani Katarzyna Kaczmarek-Sławińska zadała pytanie o znaczenie zapisu: usługi transportowe 2 samochody bus, który zawarty jest w informacji.

Pan Adam Meller wytłumaczył, że posiadają 2 samochody do 3,5 t i 2 samochody powyżej 3,5 t, dlatego osobno przeprowadzany jest przetarg na busy i samochody ciężarowe.

Pani Katarzyna Kaczmarek-Sławińska nawiązując do procedury zamówień publicznych zapytała, w jaki sposób dokonuje się wyboru ofert.

Pan Adam Meller odpowiedział, że zgodnie z regulaminem, do kwoty 30 000 euro następuje zapytanie ofertowe.

Pani Katarzyna Kaczmarek-Sławińska dopytała, na podstawie czego stwierdza się, że dana usługa będzie kosztować np. 50 000 złotych a nie 100 000 złotych i uzyskując odpowiedź, że na podstawie wyceny zapytała, w jaki sposób określana jest wycena usługi.

Pan Adam Meller wyjaśnił, że następuje to w oparciu o szacunek z poprzednich lat.

Pan Adam Knapik odnosząc się do zastosowanej przy przebudowie drogi w Tleniu technologii MCE zapytał, dlaczego zrezygnowano z jej stosowania.

Pan Adam Meller odpowiedział, iż technologia ta stosowana jest w przypadku braku podbudowy drogi. Pomimo, że jest ona skuteczna jest bardzo kosztowna. Wykorzystana została przy okazji przebudowy drogi 1249C Jeżewo-Dziki-Sulnowo.

Pan Adam Knapik zadał pytanie, czym spowodowane jest zanikanie dosypywanego pobocza na odcinku drogi Osie-Warlubie.

Pan Adam Meller powiedział, że wynika to przede wszystkim z parametrów i geometrii, a sam odcinek drogi jest mocno użytkowany przez samochody ciężarowe.

Pan Roman Witt zaproponował zamontowanie w tym miejscu krawężnika.

Pan Adam Meller podkreślił, że jest to kwestia kilku kilometrów. Samochody ciężarowe nadal są największym zmartwieniem zarządcy dróg lokalnych, bo najbardziej degradują drogi.

Pan Andrzej Kowalski zapytał, czy w przyszłym roku odbędzie się przetarg na dokończenie remontu tej drogi.

Pan Adam Meller odparł, iż Powiat przejmie jej 6 metrowy odcinek.

Pan Adam Knapik zwrócił uwagę na zły stan drogi Osie-Łuby, na której odbywa się ruch turystyczny.

Pan Adam Meller wyjaśnił, iż jest to droga gruntowo-brukowa. Planowano przebudować ten odcinek, ale ostatecznie prace nie doszły do skutku, również ze względu na jego długość. Ocenił, że wałowanie tej drogi doprowadzi do całkowitego jej zniszczenia.

Pan Andrzej Kowalski wyraził opinię, iż jest to droga, która może zaczekać na renowację.

Pan Brunon Han zapytał, jakie drogi w Powiecie charakteryzują się największym natężeniem ruchu.

Pan Adam Meller stwierdził, że jest to przede wszystkim ulica Wojska Polskiego w Świeciu i przedłużenie ulicy Bydgoskiej, którą w czasie doby przejeżdża ok. 8,5 tys. pojazdów. Wskazał również na spore natężenie ruchu na drodze nr 1266C w Pruszczu, wynoszące ok. 3,5-4 tys. pojazdów na dobę.

Pani Iwona Manys jako pozytywne oceniła przekazanie drogi powiatowej Gminie Pruszcz od węzła trasy S5 w Zbrachlinie, gdzie jest bardzo duże natężenie ruchu i dodała, że liczy na uzyskanie dofinansowania na budowę ścieżki rowerowej i chodnika na odcinku Wałdowo-Zbrachlin.

Pan Brunon Han odnosząc się do zimowego utrzymania dróg zadał pytanie o problemy z dostępnością soli drogowej.

Pan Adam Meller odparł, iż może zdarzyć się sytuacja, w której ilość wyjazdów będzie tak duża, że pojawi się zagrożenie z dostępnością materiału drogowego. Ale na dzień dzisiejszy wykonawcy sygnalizują, że są zabezpieczani i gotowi.

 

Do pkt. 4

Pan Adam Knapik poinformował o zwołaniu sesji i ujęciu w porządku obrad punktu dot. analizy oświadczeń majątkowych oraz sprawozdania przedstawiciela Powiatu w Radzie Nadzorczej Spółki Nowy Szpital z działań kontrolnych, o który zawnioskował Radny Pan Dariusz Wolski.

Na tym posiedzenie zakończono.

 

Protokolant:

Katarzyna Kwaśnik

Biuro Rady

 

Przewodnicząca

Komisji Polityki Finansowej

(Katarzyna Kaczmarek-Sławińska)

Przewodniczący

Komisji Infrastruktury i Gospodarki

(Brunon Han)

Informacje

Rejestr zmian