Obecni na posiedzeniu członkowie Komisji – według załączonych list obecności.
Obecni na posiedzeniu goście:
- Chmielewski Grzegorz – Przewodniczący Rady Powiatu Świeckiego
- Karolewska Iwona – Sekretarz Powiatu Świeckiego
- Kasica Karolina – Dyrektor Powiatowego Urzędu Pracy w Świeciu
- Koszowski Franciszek – Starosta Świecki
- Semrau Zbigniew – Kierownik Wydziału Spraw Obywatelskich i Zarządzania Kryzysowego Starostwa Powiatowego w Świeciu
- Studzińska Barbara – Wicestarosta Powiatu
- Trybuła Katarzyna – Inspektor w Wydziale Organizacyjnym Starostwa Powiatowego w Świeciu
- Woźniak Dariusz – Skarbnik Powiatu.
Otwarcia I części posiedzenia dokonał Przewodniczący Komisji Ochrony Środowiska, Rolnictwa i Leśnictwa Pan Józef Belt, który powitał obecnych radnych i przybyłych gości. Następnie stwierdził quorum pozwalające obradować i przedstawił proponowany program posiedzenia:
Część I
- Analiza materiałów będących przedmiotem obrad Rady Powiatu.
- Sprawy bieżące.
Część II
- Analiza potrzeb inwestycyjnych w wybranych placówkach oświatowych, których organem prowadzącym jest Powiat Świecki.
Do pkt. 1
Pan Zbigniew Semrau przedstawił Sprawozdanie z działalności Komisji Bezpieczeństwa i Porządku Starosty Świeckiego za rok 2016 (Sprawozdanie – w załączeniu do protokołu).
Pan Zbigniew Kapusta poinformował, że na terenie Gminy Warlubie ośmioosobowa rodzina straciła w pożarze cały swój dobytek. Uważa, że Powiat, jeśli jest taka możliwość, powinien pomóc tym osobom.
Pani Barbara Studzińska odpowiedziała, że Wójt Warlubia musiałaby wyjść z taką inicjatywą i określić rodzaj pomocy ze strony Powiatu.
Pani Karolina Kasica przedstawiła Sprawozdanie z funkcjonowania Powiatowego Urzędu Pracy w 2016 r. (Sprawozdanie stanowi załącznik do protokołu posiedzenia Zarządu Powiatu Świeckiego z dnia 10 stycznia 2017r.).
Pan Grzegorz Chmielewski zapytał o maksymalny okres zatrudnienia obcokrajowca.
Pani Karolina Kasica odpowiedziała, że zatrudnienie na podstawie oświadczenia powierzenia pracy cudzoziemcom (jest to uproszczona procedura zatrudniania cudzoziemców z 6 krajów – Armenii, Gruzji, Mołdawii, Rosji, Białorusi, Ukrainy) trwać może maksymalnie sześć miesięcy.
Pan Wiesław Bagniewski zapytał czy istnieją dane ilu obcokrajowców podjęło pracę.
Pani Karolina Kasica zaprzeczyła. Poinformowała, że we wrześniu ubiegłego roku powinny wejść w życie nowe przepisy dostosowujące dyrektywę unijną regulującą zatrudnienie w ramach prac sezonowych i krótkookresowych tylko, że Polska nie wprowadziła tych przepisów. Zgodnie z nimi zniknąć ma procedura uproszczona a pojawić się pozwolenia na pracę, które wydawać ma PUP. Wówczas system monitoringu i weryfikacji czy wjazd i zatrudnienie nastąpiło będzie.
Pan Grzegorz Chmielewski zapytał w ramach jakich umów można zatrudniać obcokrajowców.
Pani Karolina Kasica odpowiedziała, że mogą to być umowy o pracę czy umowy zlecenie. Na pytanie radnego Bagniewskiego odnośnie wpływu na bezrobocie powiedziała, że obcokrajowcy zapełniają lukę, którą Polacy nie są w stanie zaspokoić, jedynie dyskusji podlega czy gdyby nie obcokrajowcy, to czy pracodawcy chętnie godziliby się na podniesienie poziomu wynagrodzeń co powodowałoby większe chęci podjęć pracy przez Polaków. Z rozmów z lokalnym pracodawcą zatrudniającym obywateli Ukrainy wynika, że zdążyli się oni też zorientować w sytuacji na naszym rynku, że pracodawcy są w trudnej sytuacji i stawiają już teraz inne oczekiwania finansowe. Następnie kontynuowała przedstawianie Informacji.
Pan Brunon Han poprosił o wyjaśnienie sprzeczności w zapisie w Informacji: „w roku 2016 na terenie powiatu świeckiego żaden zakład pracy nie zgłosił zamiaru zwolnień dot. zakładu pracy natomiast w ciągu całego roku zarejestrowało się 164 bezrobotnych zwolnionych z przyczyn zakładu.”
Pani Karolina Kasica wyjaśniła, że zakład pracy zobowiązany jest dokonać zgłoszenia wtedy kiedy zamierza zwolnić więcej niż 50 pracowników. Sytuacje zwolnień są w mniejszym zakresie, a tacy ludzie się u nas rejestrują. Tu żadnej sprzeczności nie ma.
Pan Brunon Han zapytał ilu aktywizowanych bezrobotnych w ramach stażu, na stałe wraca na rynek pracy.
Pani Karolina Kasica odpowiedziała, że PUP nie monitoruje stałości tego. Sprawdza w ramach określonych środków jedynie to, do czego jest zobowiązany. W ramach Funduszu Pracy – miesiąc w ciągu trzech miesięcy (to nie musi być od razu po zakończeniu stażu). Tu na 5 podstawowych instrumentach osiągamy efektywność zatrudnieniową w 2016 roku w granicach 78%. Te osoby podjęły pracę na minimum miesiąc w ciągu trzech miesięcy.
Pan Brunon Han z tego co wie, pracodawca jest zobowiązany zatrudnić stażystę na okres 3 miesięcy, a po tym okresie zazwyczaj umowa nie jest przedłużana. Kończąc zapytał o % osób zatrudnionych na umowę na czas nieokreślony.
Pani Karolina Kasica odpowiedziała, że PUP nie prowadzi takiego monitoringu.
Pan Brunon Han zapytał o osoby bezrobotne, które starają się znaleźć pracę oraz te które tej pracy nie szukają w ogóle.
Pani Karolina Kasica odpowiedziała, że są osoby starające się poszukać pracę. Wyjaśniła, że w momencie rejestracji ustalany jest profil pomocy oceniając właśnie gotowość do podjęcia zatrudnienia. Profil trzeci dotyczy osób najmniej tym zainteresowanych. Jest ich w ewidencji około 750. Nie są one ani chętne, ani gotowe, ani nie posiadają takiego potencjału aby podjąć pracę.
Pan Wiesław Bagniewski zapytał o zawody deficytowe.
Pani Karolina Kasica odpowiedziała, że kierowcy zawodowy z prawem jazdy kat. C i D, spawacze, wszelkiego typu specjaliści. Jest także coraz większy problem z pozyskaniem pracowników na produkcję.
Pan Wiesław Bagniewski zapytał o profile kształcenia w tym kierunku.
Pani Karolina Kasica stwierdziła, że może powiedzieć co robi w tym względzie PUP, a mianowicie organizuje szkolenia zawodowe dla osób bezrobotnych. To głównie kierowcy i spawacze. Organizacja szkoleń też nie jest łatwa ze względu na trudności z pozyskaniem osób bezrobotnych. Chodzi o osoby chętne i te, które faktycznie kończą szkolenia. Dla przykładu podała szkolenie kierowców wspólnie z PKS, do którego przystąpiły 3 osoby, a 2 ukończyły.
Pan Józef Belt zapytał o warunki, jakie należy spełnić ubiegając się o środki na rozpoczęcie działalności gospodarczej i ile podmiotów otrzymało takie wsparcie.
Pani Karolina Kasica odpowiedziała, że warunków wynikających z przepisów jest sporo. O środki nie mogą ubiegać się podmioty, które w okresie ostatnich 12 mscy prowadziły działalność gospodarczą i wcześniej z takich bezzwrotnych środków korzystały. Pozostaje kwestia dobrego pomysłu na działalność. Komisja działająca w PUP wg kryteriów ocenia dany projekt tj. przygotowanie, rozeznanie rynku, kalkulację i plan finansowy. W zeszłym roku PUP udzielił około 80 dotacji na rozpoczęcie działalności gospodarczej. Odmówiono nie więcej niż 20 osobom. W tym roku jeszcze nie rozpoczęto naborów. Finansowanie będzie i z Funduszu Pracy i z dwóch programów unijnych. Poinformowała, że nie będzie ograniczeń wiekowych w tym względzie. Pierwsze nabory nastąpią wg wstępnego harmonogramu w okresie marzec-kwiecień. Bieżące informacje są na stronie internetowej Urzędu.
Pani Katarzyna Trybuła przedstawiła projekt uchwały Rady Powiatu Świeckiego w sprawie zmiany uchwały nr XXII/127/16 Rady Powiatu Świeckiego z dnia 30 listopada 2016 roku w sprawie ustalenia rozkładu godzin pracy w dni powszednie, w porze nocnej, niedziele, święta i inne dni wolne od pracy aptek ogólnodostępnych na terenie Powiatu Świeckiego na 2017 rok (projekt uchwały stanowi załącznik do protokołu posiedzenia Zarządu Powiatu Świeckiego z dnia 17 stycznia 2017r.).
Do projektu uchwały merytorycznych zapytań i uwag nie zgłoszono.
Pan Dariusz Woźniak przedstawił projekt uchwały Rady Powiatu Świeckiego w sprawie zmiany budżetu Powiatu Świeckiego na rok 2017 (projekt uchwały stanowi załącznik do protokołu posiedzenia Zarządu Powiatu Świeckiego z dnia 10 stycznia 2017r.).
Do projektu uchwały merytorycznych zapytań i uwag nie zgłoszono.
Pani Barbara Studzińska przedstawiła projekt uchwały Rady Powiatu Świeckiego w sprawie projektu dostosowania sieci szkół ponadgimnazjalnych i specjalnych do nowego ustroju szkolnego oraz ustalenia sieci szkół ponadpodstawowych i specjalnych (projekt uchwały stanowi załącznik do protokołu posiedzenia Zarządu Powiatu Świeckiego z dnia 17 stycznia 2017r.). Poinformowała, że uchwała po podjęciu przez Rady Powiatu trafi do Kuratora Oświaty do opiniowania. Jego decyzja będzie wiążąca.
Do projektu uchwały merytorycznych zapytań i uwag nie zgłoszono.
Pan Jarosław Pająkowski odnośnie stanowiska Komisji Rewizyjnej w sprawie rozpatrzenia skargi na działalność Starosty Świeckiego (Stanowisko w załączeniu do protokołu) przypomniał, że pierwsza skarga E.S. Kujawa była na Wicestarostę Powiatu, były tam dwa zarzuty, że z rażącym naruszeniem obowiązującego prawa została wydana decyzja o pozwoleniu na budowę i, że źle sprawowała ona nadzór nad Wydziałem Architektury i Budownictwa Starostwa. Starosta Powiatu udzielił odpowiedzi na skargę o czym poinformował Radę Powiatu. Pojawiła się kolejna skarga na działalność Starosty względem skargi pierwszej. Komisja Rewizyjna odbyła w tym względzie 5 posiedzeń. Dwa razy byli sami zainteresowani. Według niego sprawa jest siedmiowątkowa. Natomiast skargę należy rozpatrywać jedynie w tym zakresie w jakim została złożona. Stanowisko zostało wypracowane na wczorajszym posiedzeniu Komisji, która rekomenduje Radzie uznanie skargi E.S. Kujawa za bezzasadną.
Pan Brunon Han rozumie, że Komisja Rewizyjna zajmowała się złym rozpatrzeniem skargi na Wicestarostę Powiatu przez Starostę i to jest ujęte w ostatniej części Stanowiska. Uważa, że po to zlecono zbadanie sprawy Komisji Rewizyjnej, aby teraz nie dyskutować czy respektujemy jej postanowienia czy nie. Według niego wobec powyższego dyskusja jest zbędna.
Pan Józef Belt poparł poprzednika.
Pan Jarosław Pająkowski dodał, że cała sytuacja wynika z dość nieprecyzyjnych przepisów. Chce na sesji – jako swój głos w dyskusji jako radnego – przedstawić prezentację multimedialną. W 2010 roku była wysoka woda, która doszła do Przechowa. W związku z przygotowaniem elektrowni w Przechowie parę rzeczy zostało przypadkowo udokumentowanych. Jest w posiadaniu bardzo dokładnej kaligrafowanej mapy z Wojewódzkiego Biura Planowania Przestrzennego, gdzie jest symulacja wody stuletniej na tym terenie. W dokumentach wszyscy powołują się na zalanie wód z Wisły, a tu chodzi o Wdę, a w przypadku działki na której stoi dom p. Gawrońskich o ewentualną topiel, a więc wodę, która nie będzie mogła odpłynąć do Wdy.
Pan Dariusz Woźniak zapytał czy w związku z tym na tym terenie nie powinno się budować domów.
Pan Jarosław Pająkowski odpowiedział, że biorąc pod uwagę te zapisy to teoretycznie tak, z tym, że te domy nigdy nie będą zalane w normalnych realiach nawet przy wodzie pięciusetletniej.
Pan Zbigniew Kapusta dodał, że w tym wypadku nie można mówić o terenie zalewowym. Teren gdzie są nie odprowadzone wody powodujące zastoiska nie są terenami zalewowymi.
Pan Jarosław Pająkowski wskazał na niekonsekwencję Urzędu Wojewódzkiego. Powiedział, że rozumiałby skarżących gdyby wskutek podtopienia podczas powodzi w 2010 roku doszłoby do uszkodzenia budynku to można by dociekać niedopatrzenia. Ale do zalania nie doszło, a wręcz prawdopodobieństwo jest znikome, a wady techniczne budynku wynikały z całkiem innych przesłanek.
Pani Barbara Studzińska powiedziała, że prawdą jest, że w tamtym czasie Urząd dokonał pewnego rodzaju odstępstwa dla dobra i na korzyść Państwa. Gawrońskich. Po czasie okazało się, że nasza otwartość obróciła się przeciwko nam, czego ponosimy konsekwencje. Gdyby w wyniku wydanej decyzji ponieśli oni konkretne szkody, mogliby z tego tytułu dochodzić roszczeń od Powiatu.
Pan Jarosław Pająkowski odnośnie sprawy podrobienia podpisów powiedział, że jest nie do rozstrzygnięcia przez urząd kto, kiedy, gdzie i za kogo się podpisywał. Nie jest on bowiem w posiadaniu wzorów podpisów jak na przykład bank.
Pani Barbara Studzińska stwierdziła, że przykrym jest że Urząd Wojewódzki w tej sprawie był bardzo surowy, natomiast w innej dotyczącej tego samego terenu nakazał nam wydanie decyzji. Radny Pająkowski wtrącił, że to rażąca niekonsekwencja Wojewody.
Pani Iwona Karolewska przedstawiła Informację na temat realizacji uchwał Rady Powiatu Świeckiego za II półrocze 2016 r. (Informacja stanowi załącznik do protokołu posiedzenia Zarządu Powiatu Świeckiego z dnia 10 stycznia 2017r.).
Do Informacji merytorycznych zapytań i uwag nie zgłoszono.
Nastąpiła przerwa:
Po przerwie:
Członkowie Komisji zapoznali się z Analizą potrzeb inwestycyjnych w wybranych placówkach oświatowych, których organem prowadzącym jest Powiat Świecki (Informacja – w załączeniu do protokołu).
Członkowie Komisji wraz Panią Bożeną Szydłowską – Dyrektor Powiatowego Zespołu Ekonomiczno-Administracyjnego w Świeciu, Panem Dariuszem Woźniakiem – Skarbnikiem Powiatu oraz Panią Joanną Leopolską – Z-cą Dyrektora I Liceum Ogólnokształcącego w Świeciu zwiedzili internat przy I LO w Świeciu.
Podczas spotkania Pani Joanna Leopolska szkoły przedstawiała potrzeby remontowe oraz odpowiadała na pytania radnych.
Nastąpiła przerwa:
Po przerwie:
W Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych w Świeciu w dyskusji głos zabrali:
Pani Ewa Joachimiak opowiedziała o remoncie w szkole. Przyznała, że najgorsze zostało na zewnątrz budynku. Dobrze byłoby również wyremontować szatnię.
Pan Zbigniew Kapusta zapytał o najpilniejsze remonty na zewnątrz budynku.
Pani Ewa Joachimiak odpowiedziała, że najtrudniejsza sytuacja jest z wyjściem na boisko i przylegającymi tam schodami oraz schodami przy sali gimnastycznej. Następnie do remontu są dwa boiska za salą – do siatkówki i koszykówki. Asfalt, który je pokrywa już się nie nadaje do niczego. Boiska nie są wykorzystywane nawet do rozgrzewek. Jest potrzebna zupełnie nowa nawierzchnia.
Pan Dariusz Woźniak powiedział, że w zależności od wielkości powierzchni należy się zastanowić nad pozyskaniem środków z funduszu państwowego.
Pani Ewa Joachimiak poinformowała, że dyskutowano nad tym przy projektowaniu budżetu. Ustalono, że w tym roku wykona projekt, aby w konsekwencji wnioskować o ośrodki na ten cel.
Pan Dariusz Woźniak poinformował, że nieco zmieniają się zasady, z jednej strony będzie mniej biurokracji a z drugiej środki będą dzielone centralnie. W tym roku projekty należy złożyć do końca lutego. Można stamtąd pozyskać środki na orliki lekkoatletyczne.
Pani Ewa Joachimiak przypuszcza, że tu kwestia orlika lekkoatletycznego nie wchodzi w grę.
Pan Dariusz Woźniak dodał, że rozmawiał o zagospodarowaniu tego miejsca zielenią.
Pani Ewa Joachimiak powiedziała, że pokaże to miejsce za chwilę i plan jak to ma wyglądać. Jest fragment terenu zielonego, gdzie kiedyś była skocznia. Tam można by zrobić strefę odpoczynku dla młodzieży.
Pan Dariusz Woźniak stwierdził, że na ten cel w przyszłym roku można by przekazać środki z powiatowego funduszu ochrony środowiska. Należy również zastanowić się nad pozyskaniem środków zewnętrznych na infrastrukturę sportową. Porównując z sytuacją z internatem w I LO powiedział, że tu jest więcej źródeł możliwego sfinansowania potrzeb.
Pan Zbigniew Kapusta przypuszcza, że w przypadku internatu w I LO może w końcu dojść do sytuacji, że służby zakażą jego korzystania ze względu na bezpieczeństwo. Środki na schody w ZSP także ze względu na bezpieczeństwo muszą się znaleźć.
Pan Dariusz Woźniak zapytał na ile rozbudowa parkingu przy szkole rozwiązała problem z parkowaniem.
Pani Ewa Joachimiak odpowiedziała, że nie ma pracownika szkoły, który miałby problem z zaparkowaniem samochodu. Sytuacja nieco zmienia się gdy odbywają się rady pedagogiczne i zebrania rodziców ale i z tym sobie radzą.
Pan Dariusz Woźniak zapytał czy w związku z reformą edukacji, powołaniem szkół branżowych i wydłużeniem okresu kształcenia w technikach będziemy ponosić dodatkowe koszty.
Pani Ewa Joachimiak uważa, że liczba uczniów nie będzie spadać, wiec może pojawić się z tym kłopot w roku 2019.
Pan Dariusz Woźniak powiedział, że pyta ponieważ w budżecie państwa zaplanowane są w tym roku w wysokości 900.000.000 zł. środki z przeznaczeniem na skutki reformy edukacji. Można wówczas wystąpić o środki na pokrycie tych dodatkowych kosztów. Dopiero będą wytyczne w tym względzie.
Pani Ewa Joachimiak przypuszcza, że nie będzie to dotyczyć obecnych szkół ponadgimnazjalnych. Wskazała również potrzebę zakupu małego busa, który byłby wykorzystywany do przejazdu uczniów na zawody i konkursy.
Pan Dariusz Woźniak aby poznać skalę problemu należy przeprowadzić analizę wyjazdów.
Pani Ewa Joachimiak stwierdziła, że jest to bardzo proste do wyliczenia, więc zdeklarowała przygotować taką analizę. Poinformowała, że co tydzień uczniowie dowożeni są także do firmy NowaTech w Sulnowie na zajęcia specjalistyczne. Szkoła za zajęcia, odzież, narzędzia nie płaci, musi natomiast ponieść koszty transportu samochodem. Niestety nie ma takiego połączenia autobusowego, aby uczniowie tam dotarli.
Pan Wiesław Bagniewski zaproponował, aby połączyć to z samochodem zakupionym do SOSW w Warlubiu, jeśli tam nie jest w pełni wykorzystywany.
Pani Ewa Joachimiak uważa to rozwiązanie za nieekonomiczne. Poza tym tamten ma pewne ograniczenia, a więc przewóz osób niepełnosprawnych.
Pani Bożena Szydłowska zaproponowała zakup samochodu przez Starostwo do obsługi wszystkich szkół.
Wszyscy członkowie Komisji poparli pomysł Pani Bożeny Szydłowskiej.
Pan Wiesław Bagniewski stwierdził, że na potrzebę zasadności zakupu takiego samochodu należałoby zebrać zapotrzebowanie ze wszystkich placówek.
Pan Dariusz Woźniak powiedział, że należałoby również rozważyć kwestię wielkości samochodu.
Następnie wszyscy obecni zwiedzili szkołę oraz teren wokół niej (głównie schody przy wejściu na boisko, boiska do koszykówki i siatkówki i teren wokół nich oraz garaż).
Na wszelkie pytania odpowiadała Dyrektor Pani Ewa Joachimiak. Następnie udano się do warsztatów szkolnych, gdzie na pytania odpowiadali zatrudnieni tam nauczyciele.
Na tym posiedzenie zakończono.
Protokolant:
Agnieszka Wnęk
Biuro Rady
Przewodniczący Komisji Ochrony Środowiska, Rolnictwa i Leśnictwa
(Józef Belt)
Przewodniczący Komisji Infrastruktury i Gospodarki
(Zbigniew Kapusta)
Informacje
wytworzono: | data: 00:00 17.02.2017 | przez: Agnieszka Wnek | |
wprowadzono: | data: 09:13, 12.05.2017 | przez: Agnieszka Wnęk | |
udostępniono: | data: 09:13, 12.05.2017 | przez: Agnieszka Wnęk | |
zmodyfikowano: | data: 09:13, 12.05.2017 | przez: Agnieszka Wnęk | |
osoba odpowiedzialna: | Agnieszka Wnęk | ||
podmiot udostępniający: | Starostwo Powiatowe w Świeciu |
Rejestr zmian
edytowane: | data: 09:13, 12.05.2017 | przez: Agnieszka Wnęk | Protokół wspólnego posiedzenia Komisji Infrastruktury i Gospodarki oraz Komisji Ochrony Środowiska, Rolnictwa i Leśnictwa Rady Powiatu Świeckiego z dnia 17 stycznia 2017r. | |
utworzono: | data: 09:13, 12.05.2017 | przez: Agnieszka Wnęk | Protokół wspólnego posiedzenia Komisji Infrastruktury i Gospodarki oraz Komisji Ochrony Środowiska, Rolnictwa i Leśnictwa Rady Powiatu Świeckiego z dnia 17 stycznia 2017r. |