Protokół posiedzenia Komisji Ochrony Środowiska, Rolnictwa i Leśnictwa Rady Powiatu Świeckiego z dnia 25 kwietnia 2023 r.

Obecni na posiedzeniu członkowie Komisji – wg załączonej listy obecności.

Obecni na posiedzeniu goście :

1. Pan Krzysztof Kłopotek- Naczelnik Biura Powiatowego Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa w Świeciu.

.

Otwarcia posiedzenia dokonał Przewodniczący Komisji Ochrony Środowiska, Rolnictwa i Leśnictwa Pan Grzegorz Tomaszewski, który powitał członków Komisji oraz zaproszonych gości. Następnie przedstawił porządek obrad:

1. Informacja dot. realizacji pomocy dla rolników przez ARiMR, przedstawienie aktualnie realizowanych programów i stopień ich realizacji.

2. Analiza materiałów będących przedmiotem obrad Rady Powiatu Świeckiego.

3. Sprawy bieżące.

.

Do pkt. 1

Pan Krzysztof Kłopotek podziękował za zaproszenie na posiedzenie Komisji i poinformował, że Pan Kierownik nie będzie obecny na dzisiejszym spotkaniu, dlatego postara się go godnie zastąpić. Przechodząc do omawiania przygotowanego materiału powiedział, że skupi się na roku gospodarczym, tak aby móc porównać zmiany jakie zaszły od poprzedniego posiedzenia Komisji, w którym uczestniczył. Zwrócił uwagę, że rok 2022 był szczególny ze względu na wojnę wywołaną w Ukrainie- piętno tej wojny odczuwa cała Europa, w tym Polska i w dużej mierze polskie rolnictwo. Niestety wojna zachwiała kosztami produkcji, przede wszystkim paliwem, kosztami prądu, nawozów, jak również cenami plonów rolnych, dlatego był to bardzo trudny okres dla wszystkich rolników. Podkreślił, że agencje mierzyły się z wieloma zadaniami, które na nie nałożono. Dodał, że w ubiegłym roku obchodzono 20- lecie powstania komórki na szczeblu powiatowym i przypomniał początki jej działalności. Uważa, że pomoc którą zapewnia ARiMR jest ważnym elementem budżetów rolników. Następnie szczegółowo przeanalizował programy pomocowe, zwracając uwagę m.in. na system AMS (area monitoring system), Eko-schematy, płatności bezpośrednie, kontrolę FOTO, płatności dobrostanowe, wsparcie kół gospodyń wiejskich i młodych rolników czy pomoc na rzecz rozwoju małych gospodarstw.

Pan Zbigniew Kapusta poruszył problem suszy i zmian w warunkach klimatycznych, które mają wpływ na rolnictwo. Dodał ponadto, że budowa linii wysokiego napięcia oddziałuje na pogodę, podając przykład takiej sytuacji.

Pan Krzysztof Kłopotek kontynuował analizę programów pomocowych skierowanych do rolników z terenu Powiatu Świeckiego, z jakich mogli skorzystać, skupiając uwagę na ogromie pracy, z jakim muszą się mierzyć pracownicy Agencji. W swojej wypowiedzi poruszył również kwestię liczebności pogłowia trzody chlewnej i bydła, jak również wspomniał o hodowcach innych zwierząt gospodarskich.  Podsumowując stwierdził, iż od zeszłorocznego posiedzenia Komisji, w którym brał udział rolnikom z terenu Powiatu zostało wypłacone 118 mln zł- jest to o ponad 30 mln więcej niż rok wcześniej.

Pan Grzegorz Tomaszewski zapytał, czy odbywają się kontrole wniosków.

Pan Krzysztof Kłopotek wyjaśnił, iż odbywają się kontrole, czy to działu rejestracji zwierząt czy Biura Kontroli w Toruniu.

Pan Grzegorz Tomaszewski ocenił, że nie sposób kontrolować takiej skali.

Pan Krzysztof Kłopotek zgodził się z przedmówcą i dodał, że z tego względu tworzy się system AMS, który będzie określać wzorce dla rolników. Wszelkie odchylenia od ustalonych wzorców będą musiały zostać przeanalizowane przez ARiMR.

Pan Zbigniew Kapusta wyraził opinię, iż tylko niewielki odsetek rolników prowadzi swoje gospodarstwa dla uzyskiwania dopłat.

Pan Franciszek Koszowski powołując się na własne doświadczenia wspomniał o specjalnej aplikacji, dzięki której można złożyć wnioski o dopłaty bezpośrednie.

Pan Krzysztof Kłopotek odparł, że Agencja dąży do jak największej digitalizacji danych, stąd najlepszym rozwiązaniem jest przesyłanie ich elektronicznie, ale zdaje sobie sprawę że nie jest to ułatwienie dla starszych rolników. Wskazał ponadto na korzyści aplikacji i możliwość pomocy w obsłudze przez pracowników ARiMR.

Pan Franciszek Koszowski zauważył, że coraz większa informatyzacja skutkuje tym, że wszystko jest pod kontrolą i musi być ewidencjonowane.

Pan Krzysztof Kłopotek odnosząc się wypowiedzi przedmówcy dodał, że drugim obszarem działalności ARiMR jest identyfikacja i rejestracja zwierząt. Wyjaśnił, że zaszły zmiany w ustawie które spowodowały, że zgłoszenia już teraz powinny być dokonywane elektronicznie, choć dopuszczalna jest jeszcze forma papierowa. Następnie podał przykłady sytuacji, kiedy rolnicy zarzucali zagubienie przez ARiMR dokumentów, które wysłali listem zwykłym, ale w bazie takich danych nie było, wskazując jednocześnie na ułatwienie jakim jest rejestracja elektroniczna. Przybliżył również kwestię rządowej aplikacji, za pomocą której można było składać wnioski o szacowanie strat w gospodarstwie oraz gminnych komisji zajmujących się tą sprawą.

Pan Józef Belt odparł, że kiedyś uczestniczył w pracach takich komisji, dlatego zna specyfikę ich działalności.

Pan Krzysztof Kłopotek wytłumaczył kwestię szacowania strat, która odbywa się za pomocą aplikacji elektronicznej. Wspomniał także o rejestracji zwierząt i zmianach w ustawodawstwie, jakie zaszły w tym zakresie.

Pan Józef Belt zwrócił uwagę na problemy w poprawnym działaniu aplikacji.

Pan Krzysztof Kłopotek powiedział, że zarówno nowa ustawa jak i aplikacja powodowała trudności dla rolników. Podsumowując wskazał, iż do końca maja przyjmowane są wnioski, które rekompensują niską cenę sprzedaży pszenicy i kukurydzy, podając terminy naborów i stawki.

Pan Grzegorz Tomaszewski upewnił się, że chodzi o dopłaty do pszenicy, która była uprawiana w zeszłym roku.

Pan Krzysztof Kłopotek wyjaśnił, że chodzi o pszenicę, która była uprawiana (we wniosku obszarowym należało mieć 2022 rok), a została sprzedana od 1 grudnia do 14 kwietnia. Dodał, że niedługo będą przyjmowane wnioski za sprzedaną od 15 kwietnia do 15 czerwca pszenicę i wszystkie pozostałe zboża oraz rzepak. Dodatkowo wypłacane będzie 150 złotych do każdej tony zboża wywiezionego do portu oraz będą przyjmowane wnioski na nawozy.

 

Do pkt. 2

Wobec wcześniejszego zapoznania się z  materiałami sesyjnymi przez Członków Komisji, w punkcie tym nikt nie zabrał głosu.

 

Do pkt. 3

W sprawach bieżących nikt nie zabrał głosu.

 

Protokolant:

Katarzyna Kwaśnik

Biuro Rady

 

Przewodniczący Komisji Ochrony Środowiska, Rolnictwa i Leśnictwa

(Grzegorz Tomaszewski)

Informacje

Rejestr zmian