Protokół posiedzenia Komisji Infrastruktury i Gospodarki Rady Powiatu Świeckiego oraz Komisji Ochrony Środowiska, Rolnictwa i Leśnictwa Rady Powiatu Świeckiego z dnia 22 czerwca 2017 r.

 

Obecni na posiedzeniach członkowie Komisji – według załączonych list obecności.

Obecni na posiedzeniu goście:

  1. Chmielewski Grzegorz– Przewodniczący Rady Powiatu Świeckiego
  2. Wejner Czesław– Prezes Koła Pszczelarzy w Świeciu
  3. Woźniak Dariusz– Skarbnik Powiatu.

Otwarcia posiedzenia dokonał Pan Józef Belt – Przewodniczący Komisji Ochrony Środowiska, Rolnictwa i Leśnictwa, który powitał obecnych Radnych i przybyłych gości. Następnie stwierdził quorum pozwalające obradować i przedstawił program spotkania:

  1. Informacja o problemach pszczelarstwa w Powiecie Świeckim.
  2. Analiza materiałów będących przedmiotem obrad Rady Powiatu Świeckiego.
  3. Sprawy bieżące.

Do pkt. 1

Pan Czesław Wejner na wstępie bardzo podziękował za pomoc i wsparcie jakie otrzymuje od Starosty i Rady Powiatu i zaznaczył, że nie często się to zdarza w innych powiatach. Następnie poinformował, że największym problemem pszczelarstwa, obok wytruć, jest jego starzenie się. Nie ma chętnych, młodych ludzi aby ten zawód uprawiać. Wobec tego podjęto inicjatywę, aby rozpropagować ten temat w przedszkolach i szkołach. Po czterech latach działania z najmłodszymi dziećmi, stworzone zostało kółko pszczelarskie w Szkole Podstawowej nr 7 w Świeciu, która obecnie posiada własną trzyulową pasiekę. Opiekunem jest nauczycielka biologii. Wsparcie zapewnia także Dyrektor szkoły. Ostatnią imprezą było miodobranie na zamku w Świeciu. Z tego co wie, bo sam nie mógł uczestniczyć ze względów zdrowotnych, wszyscy byli bardzo zadowoleni. Chciałby, aby inicjatywa poszła dalej – do szkół ponadpodstawowych. Poprosił o wsparcie finansowe w tym względzie. Drugą sprawą jest brak numerów kontaktowych związanych z wytruciem pszczół. Do tej pory połowa gmin z powiatu świeckiego takich numerów nie zgłosiła. Z tego co wie, Starosta nie ma kompetencji, aby ingerować w tym względzie u włodarzy gmin. Poprosił o wskazówki do kogo może monitować, aby wpłynąć na wójtów i burmistrzów w tej kwestii.

Pan Brunon Han zapytał o potrzebną kwotę dofinansowania.

Pan Czesław Wejner odpowiedział, że trudno powiedzieć. Ostatnie miodobranie na zamku w Świeciu udało się zorganizować własnymi środkami w wysokości 3.000 zł. – 4.000 zł. Gdyby taką kwotę udało się pozyskać od Powiatu to była by ona bardzo zadowalająca. W ramach tych środków dzieci uczestniczące w tej inicjatywie otrzymały pamiątki i miód. Chcielibyśmy, aby miodobranie było organizowane corocznie dla wszystkich mieszkańców łącznie z degustacją produktów na bazie miodu. Kolejnym problemem jest brak odpowiedzi ze strony Marszałka Województwa na pismo w sprawie udziału Pomorsko-Kujawskiego Związku Pszczelarskiego w Bydgoszczy w dożynkach wojewódzkich organizowanych w Świeciu. Pszczelarstwo uważamy za część rolnictwa, dlatego chcemy razem z rolnikami obchodzić to święto. Poprosił radnych o wsparcie w tej kwestii.

Pan Zbigniew Kapusta przyznał, że oczywistą rzeczą jest, że pszczelarstwo jest częścią rolnictwa i to bardzo znaczącą. Nie ulega wątpliwości, że w takich imprezach jak dożynki pszczelarze powinni uczestniczyć. W gminie gdzie mieszka odkąd pamięta pszczelarze zawsze biorą udział w dożynkach.

Pan Czesław Wejner podkreslił, że od czasu gdy pszczelarze biorą udział w dożynkach gminnych zauważono duży spadek wytruć pszczół.

Pan Grzegorz Chmielewski poinformował, że jest po rozmowie z Przewodniczącym Sejmiku Województwa, który zapewnił, że poprze udział Pomorsko-Kujawskiego Związku Pszczelarskiego w dożynkach wojewódzkich.

Pan Czesław Wejner powiedział, że uczestnicząc w dożynkach wojewódzkich chciałby pokazać i podziękować za przychylność Świecia wobec pszczelarzy, zaprezentować działającą już 1,5 roku szkółkę pszczelarską jak i wpłynąć na spadek wytruć pszczół.

Pan Józef Belt uważa za bardzo dobry pomysł uczestniczenie Związku w dożynkach gminnych.

Pan Grzegorz Chmielewski poinformował, że w dożynkach w Gminie Bukowiec także uczestniczą pszczelarze.

Pan Czesław Wejner zaznaczył, że udział w dożynkach wojewódzkich byłby na tyle istotny, aby pokazać innym województwom jak powinno wyglądać świętowanie. Kończąc poinformował, że pszczoły w powiecie świeckim przezimowały dobrze. Pierwsze zbiory miodu też nie były najgorsze. Polski Związek Pszczelarski zobowiązał wszystkie wojewódzkie związki, do składania informacji na ten temat. Są takie regiony w Polsce, gdzie ponad połowę rodzin pszczelich z różnych powodów nie przezimowało.

Pan Grzegorz Chmielewski zaznaczył, że nie chce nieporozumień miedzy rolnikami a pszczelarzami. Powiedział, że tegoroczna wiosna była bardzo nieprzychylna pszczołom. Cały czas były w ulach. Rolnicy z kolei ze względu na niskie temperatury mieli bardzo mało czasu na opryski. Zaproponował, aby pomyśleć nad rozwiązaniem informowania w gminach kto i gdzie ma ule, aby zapobiec trucia tych owadów.

Pan Czesław Wejner poinformował, że kilka lat temu przeprowadzono inwentaryzację (adresy, numery telefonów) miejsc postojów wszystkich pasiek. Dane zostały zgłoszone do odpowiedniej instytucji. Pszczelarz znając termin oprysków jest w stanie na ten okres pszczoły zamknąć w ulach. Cały ogromny nakład pracy poszedł na marne, ponieważ do dziś nie było żadnego zgłoszenia.

Pan Grzegorz Chmielewski powiedział, że trzeba takie sprawy nagłaśniać rolnikom np. poprzez prasę lokalną (Gazetę Pomorską).

Pan Czesław Wejner nie widzi innej formy dotarcia do rolników jak ta, która została zrobiona. Jeżeli trzeba można to jeszcze raz poprawić i bardzo dokładnie przeprowadzić kolejną inwentaryzację.

Pan Wiesław Bagniewski powiedział, że pszczelarze kontaktują się z rolnikami mającymi duży areał rzepaku. Jedynie duża niefrasobliwość może spowodować opryski w czasie gdy stoją tam ule. Rolnicy z małymi obszarami mają sporo czasu, aby opryskiwać rzepak po oblotach pszczół, czyli po zachodzie słońca.

Pan Józef Belt wracając jeszcze do sprawy odnośnie telefonów, zapytał czy pan Wejner jest w stanie wskazać z którymi gminami nie można się skontaktować.  

Pan Czesław Wejner zobowiązał się, że do końca roku przedstawi radnym wykaz pszczelarzy z terenu objętego Kołem w Świeciu.

Pan Józef Belt poprosił, aby informację przekazać do Biura Rady Starostwa Powiatowego.

Pan Zbigniew Kapusta uważa, że wystarczy zachować podstawowe zasady ochrony roślin.

Pan Czesław Wejner powiedział, że Związek wnioskował do Ministra Rolnictwa o utworzenie straży pszczelarskiej na wzór straży rybackiej czy wędkarskiej. Jego odpowiedź była taka, że reguluje to ustawa o ochronie roślin, którą każdy musi przestrzegać. Tłumaczyliśmy wówczas, że prawo nie jest respektowane. Na nasze argumenty odpowiedział jedynie Wicemarszałek Senatu wystosowując interpelację w tej sprawie na która otrzymał identyczną odpowiedź. Pan Weiner uważa, że stoi za tym silne lobby producentów środków ochrony roślin.

Pan Zbigniew Kapusta powiedział, że środki ochrony roślin produkowane aktualnie są bezpieczniejsze niż w latach siedemdziesiątych czy osiemdziesiątych. Kwestią jest jedynie zachowanie podstawowych zasad bezpieczeństwa. Karencja tych środków jest bardzo krótka. Wystarczy wykonać opryski wieczorem jak pszczoły skończą oblot i rano mogą sobie bezpiecznie wylatywać. Od trzech lat praktycznie nie było wytruć, co znaczy, że świadomość wśród rolników jest odpowiednia.

Pan Czesław Wejner przyznał, że problem wytruć dzięki działalności Związku w powiecie pomału zanika.

Następnie, po dyskusji jednogłośnie podjęto wniosek o treści: „Komisja Ochrony Środowiska, Rolnictwa i Leśnictwa oraz Komisja Infrastruktury i Gospodarki Rady Powiatu Świeckiego po zapoznaniu się z informacją o problemach pszczelarstwa w Powiecie Świeckim przedstawioną na posiedzeniu przez Prezesa Koła Pszczelarzy w Świeciu Pana Czesława Wejnera wnioskuje o zabezpieczenie środków dla Pomorsko-Kujawskiego Związku Pszczelarzy w budżecie Powiatu Świeckiego w 2018 roku”.(Uchwała Nr13/17 Komisji Infrastruktury i gospodarki oraz Uchwała Nr12/17 Komisji Ochrony Środowiska, Rolnictwa i Leśnictwa).

Następnie ogłoszono 5 minut przerwy.

Po przerwie:

Do pkt. 2

Odnośnie dwóch projektów uchwał Rady Powiatu Świeckiego w sprawie rozpatrzenia skarg na działalność Starosty Świeckiego (w załączeniu do protokołu) Pan Grzegorz Tomaszewski poinformował, że Komisja obradowała pięciokrotnie. Podczas posiedzeń analizowano szereg dokumentów, głównie te wskazane w skardze. Państwo Kujawa złożyli do Rady Powiatu dwa pisma, jedno datowane na 3 lutego 2017r., a drugie 23 lutego 2017r. Początkowo uznaliśmy oba za jedną skargę. W toku dyskusji okazało się jednak, że należy udzielić dwóch odrębnych odpowiedzi. W trakcie rozpatrywania sprawy państwo Kujawa przysyłali kolejne pisma dotyczące mniej więcej tych samych problemów. Każde z tych pism bardzo wnikliwie zbadano, analizowano zdanie po zdaniu i punkt po punkcie. Wszystko było konsultowane z Radcami Prawnymi, Starostą i z Panią Justyną Schmidt. Efektem tej pracy są właśnie te zawiadomienia o sposobie załatwienia sprawy.

Pan Grzegorz Chmielewski uczestnicząc kilkukrotnie w posiedzeniach Komisji Rewizyjnej dotyczących skarg państwa Kujawa ocenił, że badała sprawę bardzo rzetelnie. Każde pismo i zarzut analizowała oddzielnie.

Pan Grzegorz Tomaszewski zwrócił uwagę, że państwo Kujawa często zarzucali nieprowadzenie postępowania w trybie KPA, tymczasem badając sprawę brano głównie pod uwagę Prawo Budowlane. Komisja Rewizyjna uznała obie skargi za bezzasadne, a pisma które wypływały ze Starostwa za prawidłowe. W pierwszej odpowiedzi na skargę na Wicestarostę, Starosta sam przyznał, że były błędy w decyzji administracyjnej wydanej z 2008 roku, na co Komisja przystała. Wszyscy wiemy, że były uchybienia w tej decyzji – brak zgody z RZGW i brak podpisu. Kwestia sfałszowanego podpisu też była bardzo głęboko analizowana. Wszystkie argumenty cały czas się powtarzają, w związku z  tym uznaliśmy i podtrzymujemy opinię, że te ostatnie skargi również noszą znamiona bezzasadności.

Do przedstawionego zagadnienia merytorycznych zapytań i uwag nie wniesiono.

Pan Grzegorz Chmielewski odnośnie projektu uchwały Rady Powiatu Świeckiego w sprawie przekazania skargi na Sekretarza Powiatu Świeckiego do załatwienia przez Starostę Świeckiego (w załączeniu do protokołu) poinformował, że 9 maja 2017r. do Rady Powiatu Świeckiego wpłynęła skarga Pana Sławomira Kawki, który od wielu lat prowadził Konkurs Miss Ziemi Świeckiej i Chełmińskiej i z tego względu otrzymywał od Powiatu dotację na organizację. W tym roku ubiegał się także o te środki na konkurs jak również na publikację z nim związaną. Środki nie zostały mu przyznane, a pod pismem zawiadamiającym o tym fakcie podpis złożyła Sekretarz Powiatu. Wobec powyższego wnioskodawca złożył skargę do Rady Powiatu na Panią Iwonę Karolewską. Podkreślał w niej, że przez wiele lat otrzymywał pieniądze z Powiatu, że obiecano mu, iż będzie tak i w tym roku, poza tym pisał o wyróżnieniach i listach pochwalnych od Ministra. Wobec tego żąda wyjaśnienia zaistniałej sytuacji. Po konsultacji z Radcą Prawnym postanowił przekazać tą skargę Staroście Powiatu Świeckiego, bo to Zarząd przyznał te pieniądze po zapoznaniu opinii Komisji.

Pan Brunon Han poinformował, że w skład rzeczonej Komisji wchodzi Pani Iwona Karolewska, Pani Marta Suchomska, Pan Andrzej Kowalski i on.

Do przedstawionego zagadnienia merytorycznych zapytań i uwag nie wniesiono.

Pani Violetta Antkowska przedstawiła Analizę funkcjonowania Placówek Opiekuńczo-Wychowawczych w Bąkowie (Informacja stanowi załącznik do protokołu posiedzenia Zarządu Powiatu z dnia 13 czerwca 2017r.).

 Pan Józef Belt zapytał o ilość wolnych miejsc w placówkach.

Pani Violetta Antkowska odpowiedziała, że łącznie w trzech placówkach jest 7 wolnych miejsc.

Do przedstawionego zagadnienia więcej merytorycznych zapytań i uwag nie wniesiono.

Pan Dariusz Woźniak przedstawił projekt uchwały Rady Powiatu Świeckiego w sprawie zmian w budżecie Powiatu Świeckiego na 2017 rok (Projekt uchwały stanowi załącznik do protokołu posiedzenia Zarządu Powiatu w dniu 21 czerwca 2017r.).

Pan Grzegorz Tomaszewski zapytał o powody wzrostu cen robót drogowych. Czy wpłynął na to fakt ogłaszania przetargu w trakcie sezonu, a nie tak jak dotychczas – w styczniu czy grudniu.

Pan Dariusz Woźniak odpowiedział, że sprawa jest złożona. To o czym wspomniał radny Tomaszewski na pewno jakiś wpływ ma, ale w jego ocenie niewielki. Oferty przetargowe złożyło 7 firm, a podane ceny były podobne. Zauważyć jednak można było w pozycjach kosztorysowych wyraźny wzrost kosztów materiałów. Z tego wynika, że zaczyna się robić rynek wykonawcy. Szczególnie na naszym terenie, gdzie kumulują się duże inwestycje drogowe – budowa S5, przebudowa drogi wojewódzkiej nr 240, czy planowana przebudowa wiaduktu w Przechowie będącego w ciągu drogi krajowej. Poza tym wzrosły ceny ropy naftowej, a co za tym idzie asfaltu.

Pan Józef Belt zapytał czy w przypadku braku przesunięcia środków (zaplanowanych na realizację inwestycji na drodze Drzycim-Żur) na inwestycję drogową TEN-T Zbrachlin-Łowin otrzymamy na nią zewnętrzne dofinansowanie.

Pan Dariusz Woźniak odpowiedział przecząco. Wyjaśnił, że aby otrzymać dofinansowanie, zdanie musi być zrealizowane.

Pan Józef Belt uważa, że droga Drzycim-Żur jest w gorszym stanie, więc inwestycja byłaby chyba bardziej wskazana.

Pan Dariusz Woźniak przyznał rację, ale zaznaczył, że przy rozwiązaniu proponowanym przez radnego Belta przepadnie dofinansowanie na drogę Zbrachlin-Łowin w wysokości 7 000 000 zł. Następnie przedstawił sprawę dotyczącą etapów realizacji budowy drogi S5. Wynikają one z ze zmiany koncepcji finansowania dróg ze środków unijnych przez Marszałka Województwa. Pierwotna koncepcja była taka, aby ogłosić jeden konkurs dla całego województwa i powiaty które się kwalifikują mogłyby składać wnioski na całość. Koncepcja się zmieniła, a Marszałek podzielił środki według algorytmu na poszczególne powiaty, nawet na takie powiaty, które nie mają żadnej drogi, która by się kwalifikowała. Efektem tego jest, że ocena wniosków trwa już pół roku. Większość złożonych wniosków najprawdopodobniej odpadnie, bo się nie kwalifikują. To przedłuża to procedurę. W momencie jej zakończenia Marszałek dopiero będzie mógł ogłosić konkurs, ponieważ będzie wiedział ile pozostałych środków ma w dyspozycji. Prawdopodobnie w ciągu tygodnia lub dwóch będzie już decyzja, a we wrześniu ma być ogłoszony konkurs na kolejne etapy. To akurat byłoby dla nas korzystne, ponieważ w momencie otrzymania decyzji podpiszemy umowę i zrealizujemy ten etap jeszcze w tym roku, a we wrześniu złożymy wniosek na kolejny – jaki, to wszystko zależy od kryteriów, które niestety ciągle się zmieniają.

Pan Grzegorz Chmielewski zapytał o inwestycję na drodze wojewódzkiej Błądzim-Lniano.

Pan Dariusz Woźniak odpowiedział, że w związku z tym toczą się sprawy proceduralne dotyczące przejęcia dróg wojewódzkich (Osie-Warlubie, Błądzim-Lniano, Drzycim-Laskowice). W przyszłym roku na pewno skupimy się jedynie na całej dokumentacji, która w jego ocenie kosztować będzie powiat około 1 mln zł. Realizacja inwestycji będzie w latach kolejnych. Wszystko zależy od tego w jakim harmonogramie Marszałek zdecyduje się nam przekazać dofinansowanie do tych dróg. Zaproponowaliśmy, aby odbyło się to w trzech latach – 2018r., 2019r. i 2020r.

Pan Józef Belt powiedział, że reasumując można sądzić, że plan drogowy jest zagrożony.

Pan Dariusz Woźniak odpowiedział twierdząco. Dodał, że z jednej strony wzrosły koszty, a z drugiej to w tym roku bardzo wyraźnie spadły nam dochody o ok. 2 mln zł. wydatki zaś jak widać rosną.

Do przedstawionego zagadnienia więcej merytorycznych zapytań i uwag nie wniesiono.

Pan Dariusz Woźniak przedstawił projekt uchwały Rady Powiatu Świeckiego w sprawie zmiany Wieloletniej Prognozy Finansowej Powiatu Świeckiego na lata 2017-2026 (Projekt uchwały stanowi załącznik do protokołu posiedzenia Zarządu Powiatu w dniu 21 czerwca 2017r.).

Do przedstawionego zagadnienia merytorycznych zapytań i uwag nie wniesiono.

Pan Dariusz Woźniak przedstawił Sprawozdanie z wykonania budżetu Powiatu Świeckiego za 2016 rok wraz z informacją o stanie mienia i sprawozdanie finansowe (Projekt uchwały stanowi załącznik do protokołu posiedzenia Zarządu Powiatu Świeckiego z dnia 28 marca 2017r.). Kończąc poinformował, że opinia Regionalnej Izby obrachunkowej jest pozytywna. Komisja Rewizyjnej wystąpiła z wnioskiem o udzielenie absolutorium dla Zarządu Powiatu.

Pan Brunon Han zapytał czego dotyczy darowizna w wysokości 100.000 zł. dla Gminy Dragacz.

Pan Dariusz Woźniak wyjaśnił, że powiat otrzymał od firmy ThyssenKrupp
darowiznę w wysokości 100.000 zł. na inwestycję drogową na terenie Gminy Dragacz.

Pan Brunon Han odnośnie pozycji „modernizacja budynku administracyjnego urzędu gminy” zapytał o jaką gminę chodzi.

Pan Dariusz Woźniak odpowiedział, że modernizacja dotyczy budynku Urzędu Gminy Bukowiec. Wyjaśnił, że gmina Bukowiec przekazała nam na większa kwotę na realizację zdania drogowego niż wynikało z porozumienia. Żeby zrekompensować to gminie przekazaliśmy środki na tę właśnie modernizację.

Do przedstawionego zagadnienia więcej merytorycznych zapytań i uwag nie wniesiono.

Następnie członkowie obu Komisji jednogłośnie podjęli uchwały w sprawie pozytywnej opinii do Sprawozdania z wykonania budżetu Powiatu Świeckiego za 2016 rok wraz z informacją o stanie mienia i sprawozdania finansowego (Uchwała nr 14/17 Komisji Infrastruktury i Gospodarki oraz Uchwała nr 13/17 Komisji Ochrony Środowiska, Rolnictwa i Leśnictwa).

Do pkt. 3

W sprawach bieżących nikt nie zabrał głosu.

Na tym posiedzenie zakończono.

Protokołowała:
Agnieszka Wnęk
Biuro Rady

Przewodniczący Komisji Ochrony Środowiska, Rolnictwa i Leśnictwa

(Józef Belt)

 

Przewodniczący Komisji Infrastruktury
i Gospodarki

(Zbigniew Kapusta)

Informacje

Rejestr zmian