Protokół Nr XVIII/16 sesji Rady Powiatu Świeckiego odbytej w dniu 25 maja 2016 r.

Protokół Nr XVIII/16
sesji Rady Powiatu Świeckiego odbytej w dniu 25 maja 2016 r.
w sali Nr 315 Starostwa Powiatowego w Świeciu przy ul. Gen. Józefa Hallera 9.

Sesję rozpoczęto o godz. 13:00

zakończono o godz. 15:00

Radni obecni wg załączonej listy obecności.

Zaproszeni goście wg załączonej listy obecności.

 

 

Do punktu 1 porządku dziennego. 

Otwarcia obrad dokonał Przewodniczący Rady Powiatu Pan Grzegorz Chmielewski, który powitał obecnych na sesji radnych oraz zaproszonych gości.

Następnie poinformował, że w sesji uczestniczy 18 radnych, co stanowi quorum pozwalające obradować i podejmować prawomocne rozstrzygnięcia.

Do punktu 2 porządku dziennego. 

Przewodniczący stwierdził, że radni otrzymali porządek obrad XVIII sesji (zawiadomienie w załączeniu) i zapytał, czy ktoś ma do niego uwagi lub propozycje uzupełnienia.

Wobec braku uwag porządek obrad został wyświetlony w formie pokazu slajdów, po czym Przewodniczący poddał go pod głosowanie.

Rada Powiatu jednomyślnie, przy 18 głosach za, przyjęła porządek obrad w brzmieniu:

  1. Otwarcie XVIII Sesji.
  2. Przyjęcie porządku obrad.
  3. Przyjęcie protokołu poprzedniej sesji.
  4. Sprawozdanie o pracach Zarządu Powiatu w okresie międzysesyjnym.
  5. Sprawozdanie Przewodniczącego Rady Powiatu z działań w okresie międzysesyjnym.
  6. Interpelacje i zapytania radnych.
  7. Odpowiedzi na interpelacje i zapytania radnych.
  8. Kompleksowa informacja z zakresu stanu bezpieczeństwa i porządku na terenie Powiatu Świeckiego.
  9. Analiza rynku pracy w Powiecie Świeckim.
  10. Sprawozdanie z działalności Komisji Rewizyjnej Rady Powiatu Świeckiego w 2015 roku.
  11. Informacja Starosty ws. rozpatrzenia skargi zgodnie z uchwałą Rady Powiatu.
  12. Wolne wnioski.
  13. Zakończenie.

 

 

Do punktu 3 porządku dziennego. 

Pan Grzegorz Chmielewski stwierdził, że protokół XVII sesji został wyłożony do wglądu w Biurze Rady oraz zamieszczony na stronie BIP i zapytał, czy ktoś z radnych wnosi do niego uwagi lub uzupełnienia.

Wobec braku uwag poddał protokół pod głosowanie.

Rada Powiatu jednomyślnie, przy 17 głosach za, przyjęła protokół poprzedniej sesji (1 osoba obecna na sali obrad nie wzięła udziału w głosowaniu).

 

 

Do punktu 4 porządku dziennego. 

Pan Franciszek Koszowski przedstawił Sprawozdanie o pracach Zarządu Powiatu w okresie międzysesyjnym (opracowanie w załączeniu). Dokument ten w formie elektronicznej został przesłany wszystkim radnym.

Nawiązując do Gali Laureatów Złotej Setki Pomorza i Kujaw, która odbyła się 16 maja 2016 roku w Operze Nova w Bydgoszczy podkreślił, że w pierwszej trójce tego zestawienia znalazły się 2 firmy z terenu naszego powiatu.

Poinformował także, iż 21 maja 2016 roku przy okazji Wojewódzkich Obchodów Dnia Strażaka, które odbyły się w Żninie rozmawiał z Wojewodą i Komendantem Wojewódzkim na temat naszej strażnicy. Jeżeli w II półroczu znajdą się jeszcze jakieś środki, to budowa będzie kontynuowana, a jeśli nie, to od stycznia na pewno będzie ujęta jako planowa inwestycja, z zapewnionym budżetem na jej zakończenie.

Na zakończenie przypomniał, że 27 maja to Dzień Pracownika Samorządowego i z tej okazji przekazał podziękowania oraz życzenia dla wszystkich pracowników samorządowych.

(w trakcie wystąpienia na sesję przybyli radna B. Studzińska i radny B. Han) 

 

 

Do punktu 5 porządku dziennego. 

Pan Grzegorz Chmielewski prezentując sprawozdanie Przewodniczącego Rady Powiatu z działań w okresie międzysesyjnym poinformował, że wraz z Wiceprzewodniczącym uczestniczył w następujących wydarzeniach:

  • 28 kwietnia 2016 r. – uroczystość zakończenia roku szkolnego klas trzecich w II LO w Świeciu,
  • 29 kwietnia 2016 r. – zakończenie roku szkolnego klas trzecich Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w Świeciu, które odbyło się w Ośrodku Kultury, Sportu i Rekreacji w Świeciu (w uroczystości wziął udział Wiceprzewodniczący Rady Powiatu),
  • 2 maja 2016 r. – obchody Święta Flagi w Kozłowie (w uroczystości wziął udział Wiceprzewodniczący Rady Powiatu),
  • 3 maja 2016 – obchody Święta Konstytucji 3 Maja w Toruniu, organizowane przez Marszałka Województwa i Wojewodę Kujawsko – Pomorskiego (w uroczystości wziął udział Wiceprzewodniczący Rady Powiatu),
  • 4 maja 2016 r. – spotkanie Starosty z nauczycielami Zespołu Szkół Specjalnych nr 1 w Świeciu (Związek Zawodowy „Solidarność”), które odbyło w Starostwie Powiatowym w Świeciu (w spotkaniu wziął udział Wiceprzewodniczący Rady Powiatu),
  • 6 maja 2016 r. – Dzień Strażaka w Kościele pw. Matki Bożej Częstochowskiej i św. Stanisława Biskupa w Świeciu,
  • 10 maja 2016 r. – Posiedzenie Zarządu Powiatu (w posiedzeniu wziął udział Wiceprzewodniczący Rady Powiatu),
  • 12 maja 2016 r. – spotkanie Starosty z nauczycielami Zespołu Szkół Specjalnych nr 1 w Świeciu (Związek Nauczycielstwa Polskiego) w Starostwie Powiatowym w Świeciu (w spotkaniu wziął udział Wiceprzewodniczący Rady Powiatu),
  • 14 maja 2016 r. – Gminne Obchody Dnia Strażaka Gminy Bukowiec, które odbyły się w Przysiersku,
  • 16 maja 2016 r. – Posiedzenie Zarządu Powiatu,
  • 18 maja 2016 r. – wspólne posiedzenie Komisji Oświaty, Kultury, Sportu i Turystyki, Infrastruktury i Gospodarki oraz Ochrony Środowiska, Rolnictwa i Leśnictwa Rady Powiatu Świeckiego (w posiedzeniu uczestniczyli Przewodniczący oraz Wiceprzewodniczący Rady Powiatu),
  • 19 maja 2016 r. – spotkanie ze Starostą Świeckim w sprawie skargi złożonej przez Państwa Elżbietę Stanisława Kujawa – pełnomocników Państwa Małgorzaty i Tomasza Gawrońskich, które odbyło się w Starostwie Powiatowym w Świeciu (w spotkaniu wziął udział Wiceprzewodniczący Rady Powiatu),
  • 22 maja 2016 r. – obchody 1050 rocznicy Chrztu Polski w Powiecie Świeckim w Kościele pw. Matki Bożej Częstochowskiej i św. Stanisława Biskupa w Świeciu,
  • 23 maja 2016 r. – Debata Oświatowa „Kształcenie ucznia ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi”, która odbyła się w Starostwie Powiatowym w Świeciu,
  • 23 maja 2016 r. – spotkanie z Państwem Elżbietą i Stanisławem Kujawa – pełnomocnikami Państwa Małgorzaty i Tomasza Gawrońskich w sprawie złożonej skargi, które odbyło się w Starostwie Powiatowym w Świeciu.

 

 

Do punktu 6 i 7 porządku dziennego. 

Pan Grzegorz Chmielewski poinformował, że do chwili rozpoczęcia sesji na jego ręce nie wpłynęła żadna interpelacja i poprosił radnych o zadawanie pytań.

 

Pan Adam Gatner stwierdził, że w ośrodku zdrowia w Serocku lekarz przyjmował 5 razy w tygodniu, a w tej chwili przyjmuje 3 razy w tygodniu. Zwracając się do Prezesa „Nowego Szpitala” zapytał, jakie podjął kroki, żeby rozwiązać problem braku lekarza w te 2 dni, to jest w poniedziałek i czwartek.

 

Pan Grzegorz Chmielewski poinformował, iż wczoraj w trakcie pełnionego dyżuru odebrał telefoniczne zgłoszenie od OSP z Serocka odnośnie karetki pogotowia. Wyjaśnił, że o godz. 7 rano na drodze Serock-Wudzyn zdarzył się wypadek i na miejsce zdążył przylecieć helikopter, a dopiero po 40 minutach przyjechała karetka z Koronowa. Zwracając się do Prezesa „Nowego Szpitala” poprosił, aby to sprawdził.

Zwracając się do Pana Dyrektora Mellera poinformował, iż strażacy sygnalizowali także, że w niektórych miejscach, na skrzyżowaniach trawy ograniczają już widoczność i poprosił, aby zwrócić na to uwagę.

 

Pan Adam Gatner zaznaczył, że nie oczekuje, żeby Pan Prezes od razu mu odpowiedział i zasugerował, aby odpowiedzi odnośnie obydwu poruszonych kwestii zostały udzielone na piśmie. Dodał, że zna sprawę wypadku i strażacy mówili mu o tym, że karetka nie przyjechała. Wypadek wydarzył się praktycznie na granicy naszego powiatu i powiatu bydgoskiego; na drodze Serock-Wudzyn, na zakręcie, prowadząca auto kobieta uderzyła czołowo w wielki ciągnik. Na miejsce zdarzenia przyjechali ratownicy z Serocka, nie było karetki, więc wezwali „Koronowo”, które jak nieoficjalnie wie, przekierowało zgłoszenie na Świecie. Strażacy wyciągnęli tych ludzi z kompletnie zniszczonego samochodu, „Koronowo” wezwało helikopter i dopiero po pewnym czasie pojawia się karetka.

Skomentował, że jeżeli mówimy o bezpieczeństwie naszego powiatu, to taka sytuacja absolutnie nie może mieć miejsca. Zdarzył się wypadek: na zakręcie auto osobowe czołowo uderzyło w wielki ciągnik i dopiero po 40 minutach pojawiła się karetka, właściwie na zasadzie przepychanek, czy ma przyjechać „Koronowo”, czy „Świecie”. Wręcz nie mieści się w głowie, że karetka dotarła na miejsce później, niż helikopter i ktoś musi za to ponieść odpowiedzialność.

 

Pan Grzegorz Chmielewski wobec braku dalszych pytań udzielił głosu Wiceprezesowi Nowego Szpitala prosząc o zajęcie stanowiska w tej sprawie.

 

Pan Jacek Misiołek nie używając mikrofonu stwierdził, że w sprawie lekarza do POZ Serock, zgodnie z życzeniem radnego udzieli odpowiedzi na piśmie.

Kontynuując zaznaczył, że poruszona kwestia wypadku to dla niego nowa informacja. Musiałby sprawdzić dokładnie, o której było zgłoszenie i czy w ogóle takie zgłoszenie dotarło (czy nie było przypadkiem tak, że Nowy Szpital otrzymał tę informację dopiero po jakimś czasie, z Koronowa). Zadeklarował, że najpierw to sprawdzi, a potem, w przeciągu tygodnia, udzieli pisemnej odpowiedzi na ręce Pana Przewodniczącego.

Na sugestię Pana Grzegorza Chmielewskiego, że było jeszcze pytanie o lekarza w Serocku odpowiedział, że jak na wstępie zadeklarował, tak, jak życzył sobie Pan Adam Gatner, udzieli odpowiedzi na piśmie – opisze wszystkie działania, które są podejmowane, aby pozyskać lekarza do POZ Serock.

 

Pan Adam Meller odnosząc się do pytania, jak w tym roku będzie wyglądać koszenie poboczy poinformował, że tak, jak w poprzednim roku mamy podwójny pokos mechaniczny wszystkich poboczy dróg powiatowych. Prace te zostały już rozpoczęte. Jeden cykl przejścia wszystkich maszyn, czyli wykoszenie wszystkich poboczy na naszej sieci to około 3 tygodni, niemniej jednak na skrzyżowaniach wymagany jest pokos ręczny. W związku z tym prosi o cierpliwość, bo mamy ograniczone zasoby ludzkie, a skrzyżowań jest sporo, podobnie jak i innych prac, które muszą być wykonane, natomiast zapewnia, że jednostka na bieżąco systematycznie stara się radzić z sytuacją.

 

Pan Grzegorz Chmielewski poinformował, że sprawa, którą poruszał na poprzedniej sesji została dobrze załatwiona (chodziło o frezowanie drogi Przysiersk-Bukowiec). Obecnie jest już nowa nawierzchnia, jest też dodatkowa kanalizacja ściekowa, za co Gmina Bukowiec chce podziękować. Wyraził opinię, że są tam jeszcze małe nierówności, ale o tym będzie rozmawiać bezpośrednio z Panem Dyrektorem.

 

 

Do punktu 8 porządku dziennego 

(salę obrad opuściła radna M. Kempińska) 

Pan Grzegorz Chmielewski poprosił Kierownika Wydziału Spraw Obywatelskich i Zarządzania Kryzysowego o przedstawienie kompleksowej informację z zakresu stanu bezpieczeństwa i porządku na terenie Powiatu.

 

Pan Zbigniew Semrau przedstawił „Kompleksową informację z zakresu stanu bezpieczeństwa i porządku na terenie Powiatu Świeckiego” (opracowanie w załączeniu). Zaznaczył, że przedłożony materiał obejmuje zakres informacji z dziedziny wszystkich szczebli zajmujących się bezpieczeństwem w powiecie. Deklarując udzielenie odpowiedzi na ewentualne pytania radnych zasugerował, aby skorzystać z okazji, że w dzisiejszej sesji uczestniczą również szefowie służb. Dodał, że temat był omawiany na posiedzeniach komisji.

(w trakcie wystąpienia salę obrad opuścili radny A. Knapik i radna B. Sternal-Wolańczyk) 

 

Pan Piotr Szewczuk zaznaczył, że do radnych docierają różne informacje, natomiast chciałby oficjalnie usłyszeć, kiedy będzie kontynuowana budowa strażnicy koło szpitala i czy nastąpi to w tym roku, a także jaki jest przewidywany termin zakończenia prac.

 

Pan Piotr Tkaczyński stwierdził, że trudno precyzyjnie odpowiedzieć na to pytanie, ponieważ jak radnym wiadomo budowa jest finansowana z budżetu centralnego. Z informacji, jakie obecnie posiadamy wynika, iż mają się pojawić jakieś środki z budżetu Wojewody (w granicach 1 mln zł), ale podejrzewamy, że nie nastąpi to wcześniej, niż w IV kwartale, ponieważ pochodzą one z rezerwy celowej na usuwanie klęsk żywiołowych. Wyjaśni się to po zakończeniu wszystkich wydarzeń, które będą odbywać się na terenie naszego kraju, czyli ćwiczeń NATO oraz Światowych Dni Młodzieży, jaki również tego okresu newralgicznego, chociażby związanego z możliwością wystąpienia powodzi. Natomiast jest dosyć optymistyczna informacja na rok 2017 – ma się pojawić ustawa modernizacyjna i w niej mają być wpisane środki docelowo na naszą budowę. Trudno na razie powiedzieć, w jakiej skali, bo póki co są to jedynie szczątkowe informacje, spływające czy to od związków zawodowych, czy od przełożonych.

 

Pan Franciszek Koszowski dodał, że rozmawiał z najbardziej kompetentnymi osobami w tej sprawie, czyli z Wojewodą, Panem Bogdanowiczem, który zadeklarował chęć przyjazdu i obejrzenia stanu zaawansowania tej inwestycji, jak również z Komendantem Wojewódzkim Państwowej Straży Pożarnej w Toruniu. Tak, jak powiedział Pan Komendant, jeżeli będą jakieś wolne środki w II półroczu to, być może zostaną na ten cel przeznaczone, a jeżeli nie, to jako planowa inwestycja zadanie to będzie realizowane od stycznia 2017 roku, do zakończenia.

 

Pan Adam Gatner zwracając się do Komendanta PSP stwierdził, że problemem OSP jest brak wyszkolonych ludzi. Gminy mają skromne środki, a osób, które przeszkolono, często rano (w czasie, kiedy zdarzył się wspomniany wypadek) i do 16-tej fizycznie nie ma na terenie Serocka. Dodał, że podejrzewa, iż w innych miejscowościach jest podobnie. Osoby te pracują, a często jest tak, że zanim dostaną smsa z powiadomieniem, zanim znajdą szefa, żeby się zwolnić, zanim „uciekną”, to już jest za późno. Stwierdził, że rozmawiał z wójtem swojej gminy i nie można w nieskończoność tych ludzi szkolić, bo to jest droga donikąd. Zapytał, czy są prowadzone rozmowy w PSP, żeby znaleźć jakieś środki na dodatkowe doszkalanie tych młodych ludzi. Jest to już kolejny wypadek: miesiąc temu kobieta uderzyła czołowo w drzewo i trzeba ją było ratować, a nie ma ludzi. Żaden nieprzeszkolony ochotnik nie pojedzie do takiego zdarzenia, bo byłoby to jeszcze większe ryzyko. Stad pytanie, czy są podejmowane jakieś kroki odnośnie doszkalania, znalezienia środków na ten cel.

 

Pan Piotr Tkaczyński powiedział, że szkolenie ochotniczych straży pożarnych to nie jest problem finansowy dlatego, że żeby ochotników przeszkolić tych środków nie potrzeba. PSP robi to w ramach swoich obowiązków służbowych i corocznie szkoli blisko 400 osób w różnych specjalizacjach. Zatem zapotrzebowania, które się pojawiają w każdej chwili, w każdym roku są realizowane. Problem braku ochotników, szczególnie w porach dopołudniowych wynika właśnie z tego faktu, że w tym czasie pracują i są absorbowani do innych czynności. Niestety nie mamy na to wpływu i bez względu na to, ile osób byśmy przeszkolili, ten problem zawsze wraca i trudno znaleźć receptę, żeby go rozwiązać.

Na pytanie Pana Adama Gatnera, czy ma rozumieć, że jak znajdzie się grupa ochotników, to zostanie przeszkolona odpowiedział, że tak się dzieje, na bieżąco.

 

Pan Adam Gatner zwracając się do przedmówcy zapytał, czy te osoby mają konkretnie z nim się skontaktować, zebrać grupę i ta grupa zostanie przeszkolona.

 

Pan Piotr Tkaczyński poinformował, że co roku jest tworzony plan szkolenia w poszczególnych specjalizacjach i ochotnicy doskonale o tym wiedzą (wystarczyło „zasięgnąć języka” u nich, żeby dokładnie wiedzieć, jak to się odbywa). Tak, jak mówił szkolonych jest 400 osób w roku, co daje na przestrzeni kilku lat liczbę paru tysięcy, więc są to naprawdę pokaźne ilości.

(salę obrad opuścił radny A. Łażewski) 

 

Pan Jan Stępień stwierdził, że kilka lat temu dało się słyszeć pogłoski, że na terenie niektórych gmin w powiecie ma być tzw. strażak etatowy (w jednostkach, które funkcjonują w ramach KSRG). Zaznaczył, że nie wie, czy miał to być etatowy kierowca, czy kierowca strażak, natomiast chciałby zapytać, czy coś na ten temat wiadomo i czy powróci się do tego tematu.

 

Pan Piotr Tkaczyński potwierdził, że był taki pomysł, ale dotyczył przede wszystkim Warlubia. Szczególnie w momencie, kiedy powstała autostrada była koncepcja, żeby stworzyć tam nasz posterunek. Oczywiście nie było mowy o żadnych szczegółach (mówiło się o kierowcy, bądź kierowcy i jeszcze etatowym dowódcy), natomiast sądzi, że w dalszym ciągu pozostanie to w sferze marzeń, bo pozyskanie ze strony Komendanta Wojewódzkiego kilku etatów dla Powiatu jest niemożliwe. Na terenie województwa ma on do obsadzenia określoną pulę jednostek powiatowych, zatem uszczuplenie o kilka etatów poszczególnych jednostek w województwie, żeby stworzyć w Świeciu jakiś posterunek zamiejscowy jest na dzień dzisiejszy nierealne.

(na salę obrad wrócił radny A. Łażewski) 

 

Pan Piotr Szewczuk stwierdził, że mieszkańcy skarżą się, iż dojazd karetek na terenie miasta jest utrudniony, nie tyle ze względu na problemy samego pogotowia, tylko z uwagi na prowadzone remonty. Zasugerował, żeby – jeżeli jest taka możliwość – wyczulić posterunki policji, aby pomóc w udrożnieniu ruchu. Dodał, że z tego, co wie w okresie czerwiec-lipiec będą prowadzone prace na skrzyżowaniu ul. Sienkiewicza oraz ul. Wojska Polskiego i w związku z powyższym dojazd do niektórych ulic będzie bardzo utrudniony. Mieszkańcy i tak korzystają z objazdów ul. Wodną, Sulnówkiem, ale miejsca wyjazdu z ulicy Wodnej i przejazd przez miasto jest bardzo utrudniony. Osobiście był świadkiem, jak karetka próbowała „przebić się” przez miasto, a trudno jest na ul. Wojska Polskiego zjechać na lewą i prawą stronę, żeby taki pojazd przepuścić. Ponieważ koło policji jest monitoring i widać skrzyżowanie przy „Domu Kultury” apeluje, byśmy wszyscy zaangażowali się, aby w tej kwestii pomóc – nie tylko jako mieszkańcy, ale też policjanci będący w pracy i pomagali przepuszczać karetki. Obecnie czas dojazdu bardzo się wydłuża i aby przejechać z jednego końca miasta na drugi potrzeba nawet 20-30 minut.

(na salę obrad wróciła radna B. Sternal-Wolańczyk) 

 

Pan Tomasz Lubiejewski oznajmił, że w tej sprawie trudno cokolwiek odpowiedzieć wprost, ponieważ jak wiadomo natężenie ruchu jest ogromne. Kamera, o której mówi pan radny działa w trybie sekwencyjnym, obraca się i też nie wszystko w danej chwili widać. Po drugie tak naprawdę wszystko zależy od kultury kierujących, bo jeżeli mielibyśmy wystawić służby do regulacji ruchem, to też nie wiadomo, czy w określonym momencie wystąpi taka konieczność, że karetka będzie przejeżdżała, czy nie. Poza tym karetka jest pojazdem uprzywilejowanym – ma prawo użyć sygnału i sobie taki przejazd udrożnić, podobnie jak robi policja jadąc do nagłego zdarzenia (oczywiście musi się to odbywać przy zachowaniu obowiązujących przepisów). Cała reszta leży po stronie uczestników ruchu drogowego. Niemniej jednak, jeśli dojdzie do takiej sytuacji kryzysowej, rozważymy wystawienie we wskazanym miejscu policjantów, którzy w tych newralgicznych godzinach będą kierować ruchem.

 

Pan Grzegorz Chmielewski zapytał, na jakim etapie jest przywracanie posterunków w gminach, w których zostały one „zabrane”, tj. Bukowiec, Górna Grupa i Warlubie. Dodał, że Minister Spraw Wewnętrznych zapowiadał, że ta sprawa będzie „odkręcana” i chciałby wiedzieć, czy coś na ten temat wiadomo.

 

Pan Tomasz Lubiejewski odpowiedział, że przy okazji konstruowania tzw. map zagrożeń, co odbywało się na przełomie stycznia / lutego i konsultacji społecznych, które trwały również w marcu podnoszono ideę przywrócenia posterunków w dwóch miejscach, tj. w Grupie oraz w Bukowcu. Przychylność ze strony samorządów terytorialnych, jeśli chodzi o kwestie lokalowe, czy też pomoc w remoncie jest duża, za co przy tej okazji dziękuje, natomiast w kompetencji KPP w Świeciu (i każdego innego komendanta powiatowego) niestety nie jest podjęcie tej decyzji finalnej, czy dany posterunek powstanie, ponieważ wiąże się to z nakładami finansowymi, chociażby takimi, jak przywracanie etatów kierowników, nie mówiąc o sprawach technicznych. Zadeklarował, że Komendant Powiatowy Policji w Świeciu stoi na stanowisku, żeby przywrócić te dwa posterunki i w tym celu odbywają się rozmowy z samorządami lokalnymi.

 

Pan Jan Stępień zapytał, czy jest możliwa interwencja na ul. Starogardzkiej w Warlubiu. Jest to zaraz przy przejeździe kolejowym, zjazd na autostradę i droga 214 Kościerzyna-Warlubie – są tam proste długie odcinki, na których kierowcy codziennie przekraczają dopuszczalną prędkość. W ubiegłym roku miał tam miejsce wypadek śmiertelny, jest wiele zdarzeń, kolizji i niebezpieczeństw, stąd prośba o doraźne punkty kontroli pomiaru prędkości. Dodał, że na całym ciągu dróg nie ma w ogóle przejść dla pieszych i na koniec dzisiejszej sesji, w wolnych wnioskach zamierza złożyć wniosek o zaproszenie Dyrektora Zarządu Dróg Wojewódzkich, żeby przekazać mu nasze sugestie i zwrócić uwagę na pewne kwestie. Zaznaczył, że są to sprawy kosmetyczne, ale dosyć ważne dla mieszkańców, jak wspomniany brak przejść dla pieszych. W kontekście zaczynającego się okresu wakacyjnego, z czym wiąże się nasilony ruch (jest to teren leśny, jeziora) obawia się, iż może tam dojść do nieszczęścia.

 

Pan Tomasz Lubiejewski stwierdził, że zanotował tę kwestię i z Naczelnikiem Wydziału Ruchu Drogowego przedyskutuje odpowiednią dyslokację służb, żeby kontrolować prędkość, bo jak rozumie to głównie było intencją pana radnego.

 

Pan Jan Stępień opowiedział o zdarzeniu, jakie ostatnio miało miejsce na samym przejeździe kolejowym. Zepsuł się jeden z pociągów towarowych, powstały ogromne korki na ul Starogardzkiej, blokujące już drogę 91 i wyjazd z autostrady. Nikt z policji się nie zjawił, być może też dlatego, że w Warlubiu nie ma komisariatu policji, ale zgłaszał to dzwoniąc do Świecia. Trochę trwało, zanim pojawił się patrol, natomiast przyjechał on z takiej strony, że i tak nie mógł przedostać się na drugą stronę przejazdu, więc z drugiej strony powstał ogromny chaos. Kierowcy denerwowali się, trąbili, o mało nie spowodowano kolizji i nawet sam brał udział w kierowaniu ruchem, żeby nie doszło do zaostrzenia sytuacji. Wyraził opinię, że akurat w tych miejscach są wskazane szybsze i bardziej zdecydowanie interwencje policji, bo ta droga jest bardzo niebezpieczna.

 

Pan Tomasz Lubiejewski powiedział, że trudno mu się do tego odnieść, ponieważ w ogóle nie kojarzy tego faktu, natomiast to sprawdzi, po czym zapytał, kiedy opisana sytuacja miała miejsce.

 

Pan Jan Stępień poinformował, że miało to miejsce około 3 tygodnie temu. Samochody ciężarowe zaczęły być kierowane w tzw. ślepe uliczki i „szukać” wyjazdów poprzez pola, gdzie jeżdżą ciągniki i inne pojazdy nie przeznaczone do ruchu na drogach. Sytuacja była naprawdę kuriozalna i zabrakło natychmiastowej reakcji ze strony policji. Podkreślił, że akurat tam naprawdę trzeba zwracać szczególną uwagę, bo jeśli chodzi o przejazd kolejowy rogatki często są zepsute i ktoś przypadkowy kieruje tym ruchem. Powtórzył, że takie zdarzenia mają miejsce i uważa, że szczególnie na odcinkach tych dróg patrol policji powinien częściej się pojawiać.

 

Pan Tomasz Lubiejewski przyznał rację przedmówcy dodając, że jeśli chodzi o policjantów ruchu drogowego, być może wówczas byli na jakimś zdarzeniu drogowym. Zwrócił uwagę, że mają oni do obsłużenia cały powiat, który pod względem ilości dróg oraz powierzchni jest największy w województwie.

Jednocześnie zaznaczył, że oczywiście sprawdzi tę sytuację i postara się zaradzić, żeby w przyszłości wyeliminować utrudnienia.

 

Pan Zbigniew Semrau wracając do tematu zespołów ratownictwa medycznego poinformował, że był w Bydgoszczy i rozmawiałem o kwestii karetki pogotowia w Serocku oraz zapobieżenia przekierowywaniu zgłoszeń z Koronowa do Świecia, o co postulował radny Gatner. Zastępca Dyrektora powiedział, że obecnie nie ma takiej możliwości, ponieważ tym samym osłabilibyśmy dostępność do pomocy mieszkańcom miasta Koronowo i okolic. Starosta również wystosował oficjalne pismo w tej sprawie do Wojewody. Odpowiedzi jeszcze nie otrzymaliśmy, ale w tej chwili już wiemy, jaka ona będzie. Zatem na dzień dzisiejszy nie ma takiej możliwości. Na zakończenie poinformował, że rozwiązanie, które miało wejść w życie w lipcu 2016, czyli funkcjonowanie systemu ratownictwa medycznego polegające na tym, że do zdarzenia jedzie najbliższy zespół ratownictwa, niezależnie od rejonu działania, zostało odroczone o kolejny rok, do lipca 2017.

 

Pan Tadeusz Gajewski zwracając się do Komendanta KPP stwierdził, że zbliża się okres wakacyjny i zapytał, czy pion ruchu drogowego przewiduje jakąś specjalną akcję odnośnie przewozów dzieci i młodzieży, czy będą to tylko rutynowe działania.

 

Pan Tomasz Lubiejewski doprecyzował, że rozumie, iż radnemu chodzi o kontrolę autokarów. Zapewnił, że policja reaguje w każdym przypadku, kiedy dostanie zgłoszenie z informacją, skąd i kiedy autobus wyjeżdża. Takich zgłoszeń jest mnóstwo, po kilka dziennie, z rozbiciem na okresy co 15 – 30 minut. Ponadto, jeśli chodzi o policjantów ruchu drogowego, biorą oni udział w szeregu akcji na rzecz poprawy bezpieczeństwa w ruchu drogowym narzuconych przez Komendę Wojewódzką, Komendę Główną, a także realizowanych z inicjatywy Komendy Powiatowej.

 

Do przedstawionego zagadnienia nie wniesiono więcej pytań ani uwag.

 

Następnie ogłoszono 10-minutową przerwę.

Po wznowieniu obrad:

(na salę obrad nie wrócili radni A. Knapik i B. Han) 

 

 

Do punktu 9 porządku dziennego  

Pan Grzegorz Chmielewski prosząc Panią Dyrektor PUP o przedstawienie analizy rynku pracy w Powiecie Świeckim zaznaczył, że zagadnienie to było szeroko omawiane na posiedzeniach wszystkich komisji. Pani Karolina Kasica w formie pokazu slajdów przedstawiła analizę rynku pracy w Powiecie Świeckim. Zawierające przedstawione dane opracowanie „RYNEK PRACY W POWIECIE ŚWIECKIM W 2015 ROKU” stanowi załącznik do protokołu.

Podkreśliła, że ewidentnie widać zmiany sytuacji na rynku pracy: rynek pracodawcy staje się rynkiem pracownika. Kwestia ta pojawia się ostatnio w często powtarzających się dyskusjach z pracodawcami, którzy przychodzą i mówią, że mają zawartą z PUP umowę, czy zaakceptowany wniosek stażowy, a zgłasza się bardzo mało kandydatów. Jak już informowała na posiedzeniach komisji kiedyś było tak, że skierowanie na jedną ofertę pracy dostawało od kilku do kilkunastu osób bezrobotnych, natomiast w tej chwili jesteśmy w takiej sytuacji, że jedna osoba bezrobotna dostaje kilka propozycji pracy, czy stażu i to ona decyduje, która oferta jest dla niej najbardziej korzystna i gdzie podejmie zatrudnienie. Szczególnie duże są trudności w realizacji projektów POWER i RPO. Powodem są bardzo szczegółowo określone kryteria udziału bezrobotnych i po prostu nie mamy osób spełniających kryteria do udziału w projekcie. Wyraziła nadzieję, że rekrutacja nadal będzie przebiegać z taką dynamiką, jak dotychczas (w ciągu miesiąca zrekrutowano 1/3 uczestników projektu), ale obawia się, że za chwilę możemy stanąć w obliczu problemów rekrutacyjnych.

(w trakcie wystąpienia na salę obrad wrócili radni A. Knapik i B. Han, salę obrad opuścił radny J. Stępień) 

 

Pan Wiesław Bagniewski zapytał, czy urząd pracy posiada informacje, ilu obcokrajowców pracuje na terenie powiatu świeckiego zaznaczając, że ma na myśli pracowników spoza Unii Europejskiej.

 

Pani Karolina Kasica odpowiedziała, że Urząd nie ma informacji na temat ilości osób zatrudnionych, natomiast skalę zjawiska widzi ewentualnie w ilości rejestrowanych oświadczeń o zamiarze powierzenia pracy cudzoziemcowi i ilości wydawanych informacji o braku możliwości zaspokojenia potrzeb kadrowych. Informacja na ten temat została zawarta w przekazanych radnym materiałach, gdzie porównała dane za rok 2014 i 2015. I tak w roku 2014 zarejestrowaliśmy 42 oświadczenia o zamiarze powierzenia pracy cudzoziemcowi, natomiast w roku 2015 tych oświadczeń było ponad 1000. Generalnie za zarejestrowanym oświadczeniem powinno pójść zatrudnienie (gdyby pracodawca nie zatrudnił tego cudzoziemca, to powinien urząd o tym poinformować), zatem skoro wpłynęło 1000 takich oświadczeń, to można przyjąć, że 1000 osób zostało zatrudnionych. Co prawda pracodawcy nie zawsze to zgłaszają, czasami interweniuje straż graniczna, niemniej jednak dane te dają pewne wyobrażenie o skali tego zjawiska.

 

Pan Grzegorz Chmielewski wobec braku dalszych pytań podziękował Pani Dyrektor za przygotowanie tematu szczególnie, że w tym zakresie nastąpiło przesunięcie terminu i pierwotnie zagadnienie to było ujęte w planie pracy na czerwiec.

(na salę obrad wrócił radny J. Stępień)

 

 

Do punktu 10 porządku dziennego 

Pan Grzegorz Tomaszewski na prośbę Przewodniczącego przedstawił Sprawozdanie z działalności Komisji Rewizyjnej Rady Powiatu Świeckiego w 2015 roku (opracowanie w załączeniu). Zaznaczył, że obowiązek przedłożenia Radzie Powiatu niniejszego sprawozdania wynika z § 86 Statutu. Dodał, że do sprawozdania Komisja jest zobowiązana dołączyć opinię na temat realizacji budżetu za 2015 rok (została ona przesłana wszystkim radnym), zapowiadając, iż tę opinię odczyta na sesji absolutoryjnej w przyszłym miesiącu.

 

Do przedstawionego zagadnienia nie wniesiono żadnych uwag ani pytań.

 

 

Do punktu 11 porządku dziennego 

Pan Grzegorz Chmielewski poinformował, że uchwała Rady Powiatu została przez Państwa Kujawa skierowana do Wojewody. Zapowiedział, że Pan Wiceprzewodniczący odczyta pismo w tej sprawie, jak również adresowane do Przewodniczącego Rady Powiatu pismo Wojewody, po czym odda głos Panu Staroście.

 

Pan Adam Knapik odczytał treść pisma do Wojewody o przeprowadzenie postępowania wyjaśniającego, czy uchwała Rady Powiatu Świeckiego nr XVII/107/16 z dnia 27 kwietnia 2016 r. nie została podjęta z naruszeniem prawa, a następnie treść pisma Wojewody do Przewodniczącego Rady Powiatu informującego o wszczęciu postępowania wyjaśniającego w związku z wnioskiem Państwa M.T. Gawrońskich oraz E.S. Kujawa dot. wszczęcia postępowania nadzorczego. Dodał, że wskazany przez Wojewodę termin 7 dni upływa w piątek.

 

Pan Grzegorz Chmielewski poprosił Pana Starostę o przedstawienie, jak na dzień dzisiejszy ta sprawa wygląda. Dodał, iż odbyło się szereg spotkań, o czym Starosta na pewno poinformuje.

 

Pan Franciszek Koszowski stwierdził, że ponieważ uchwałą Rady ta sprawa została scedowana do wyjaśnienia przez niego, pozwolił sobie zaprosić na jedno ze spotkań przewodniczących komisji (tych, którzy dysponowali czasem i mogli wziąć w nim udział), żeby jak najbardziej obiektywnie i dogłębnie tę sprawę wyjaśnić i żeby było jak najmniej wątpliwości. Ponieważ Państwo Kujawa, z uwagi na pilny wyjazd nie mogli w tym dniu wziąć udziału w spotkaniu, termin spotkania z nimi został ustalony na poniedziałek; w poniedziałkowym spotkaniu wziął również udział Przewodniczący Rady, Pan Grzegorz Chmielewski. Po tym spotkaniu Państwo E.S. Kujawa, pełnomocnicy M.T. Gawrońskich złożyli do Starosty pismo następującej treści: „Informujemy, iż zaskarżyliśmy 5 maja 2016 roku uchwałę Rady Powiatu XVII/107/16 do Wojewody Kujawsko-Pomorskiego. Wnosimy, aby Pan Starosta wstrzymał się od wydania decyzji w sprawie skargi na Wicestarostę do czasu postanowienia Wojewody Kujawsko-Pomorskiego w tej sprawie.” W związku z powyższym na dzisiejszą sesję nie przygotowywał odpowiedzi w sprawie rozpatrzenia tej skargi. Zdecydował tak na wniosek Państwa Kujawa, który honoruje i uważa, że ta odpowiedź byłaby bezprzedmiotowa, do czasu rozpatrzenia skargi przez Pana Wojewodę.

 

Wobec braku pytań do przedstawionego zagadnienia przystąpiono do realizacji kolejnych punktów porządku obrad.

 

 

Do punktu 12 porządku dziennego 

Pan Grzegorz Chmielewski poinformował, że chęć wypowiedzenia się w wolnych wnioskach zgłaszała Pani Elżbieta Kujawa. Zwracając się do wnioskodawczyni zapowiedział, że udzieli jej głosu, jednak w pierwszej kolejności możliwość zgłoszenia wolnych wniosków będą mieli radni.

 

Pan Jan Stępień zwracając się do Zarządu Powiatu zgłosił wniosek dotyczący drogi wojewódzkiej nr 214. Zasugerował wystąpienie w tej sprawie do Zarządu Dróg Wojewódzkich i zwrócenie uwagi, iż należy przeanalizować i uzupełnić zarówno oznakowanie pionowe, jak i poziome, w szczególności w zakresie przejść dla pieszych oraz ograniczenia prędkości.

 

Pan Szczepan Nowakowski poprosił, aby wystąpić do Zarządu Dróg Wojewódzkich w sprawie oznakowania nośności mostów na drodze wojewódzkiej 239 biegnącej przez Gródek. Dodał, że oznakowanie zostało przed remontem zdjęte i w tej chwili nie ma tam żadnego oznakowania.

 

Pan Józef Belt odpowiadając przedmówcy poinformował, że Komisja wystosowała ostatnio apel w tej sprawie do Powiatowego Zarządu Dróg. Dziś, przed sesją rozmawiał z Panem Dyrektorem i sprawę została wyjaśniona – nie ma możliwości, żeby stawiać tam znaki. Zasugerował, że Pan Dyrektor przybliży szczegóły, natomiast zgodnie z przepisami, jeżeli nie ma oznakowania, to most na drodze wojewódzkiej ma dopuszczalny nacisk 10 ton na oś.

 

Pan Grzegorz Chmielewski poprosił Dyrektora PZD o wyjaśnienie radnemu tej sytuacji.

 

Pan Adam Meller poinformował, że po apelu ze strony Komisji zwrócił się do ZDW z prośbą o informację, jaka jest nośność obiektów – mowa o zaporze i moście w miejscowości Gródek, wzdłuż drogi 239. Uzyskał informację, że po przebudowie zapory nie ma ograniczeń tonażowych. Konstrukcja obiektu nie wymaga wprowadzenia dodatkowych ograniczeń tonażowych, zatem dopuszczalny jest ruch pojazdów zgodnie z przepisami ustawy o drogach publicznych, czyli dla drogi wojewódzkiej 10 ton/oś. W związku z powyższym domyśla się, że odpowiedź ze strony Zarządu Dróg Wojewódzkich będzie taka, iż nie ma podstaw do wprowadzenia jakichkolwiek ograniczeń tonażowych jeżeli chodzi o zaporę. Jeżeli chodzi o most, tam ruch jest zawężony do jednego pasa i sytuacja jest bliźniacza.

(w trakcie wystąpienia salę obrad opuścił, a następnie wrócił radny P. Szewczuk) 

 

Pan Grzegorz Chmielewski zakomunikował, że 8 czerwca, zgodnie z sugestią Pana Starosty odbędzie się posiedzenie wszystkich komisji poświęcone analizie sprawozdania z wykonania budżetu za rok 2015. Poprosił, aby radni już zarezerwowali sobie ten termin: 8 czerwca o godz. 12:00. Dodał, że sesja odbędzie się 22 czerwca.

Następnie poinformował, że na jego ręce wpłynęła prośba Pani Elżbiety Kujawa o udzielenie głosu na sesji, po czym poprosił wnioskodawczynię o podejście do mikrofonu.

(salę obrad opuścił radny A. Gatner) 

 

Pani Elżbieta Kujawa stwierdziła, że jak państwo, którzy wykazali jakiekolwiek zainteresowanie wiedzą, jest to sprawa wyjątkowa, bardzo skomplikowana i dotyczy wielu organów, dlatego tym bardziej trudno to wszystko zamknąć.

Potwierdziła, że była zaproszona na spotkanie (informację otrzymała we wtorek, a w czwartek miało mieć miejsce spotkanie), ale akurat miała pilny wyjazd do Bydgoszczy i spotkanie odbyło się w poniedziałek. Powiedziała, że jest zawiedziona, bo kiedy zadała pytanie prawnikom i uczestniczącym w spotkaniu osobom, kto opracowywał decyzję budowlaną, nie otrzymała na nie odpowiedzi (stwierdzono jedynie „jakaś tam osoba”). Stwierdziła, że jest ciekawa, czy przewodniczący Komisji Rady Powiatu, którzy spotkali się w czwartek uzyskali odpowiedź, kto opracowywał tę decyzję, która jako wydana z rażącym naruszeniem prawa została uchylona przez Wojewodę Kujawsko-Pomorskiego.

Na tym spotkaniu spisano protokół, w którym trzykrotnie zostało zapisane, że: „Pani Kujawa podała szereg argumentów na uzasadnienie niekompetencji Pani Wicestarosty”. Dodała, że zadawała również pytania, a cały ten temat jest zebrany w stenogramach, bo kiedy już się działo nieciekawie, 04.04.2014 roku złożyła oświadczenie, że będzie uczestniczyć wyłącznie w spotkaniach, które będą protokołowane i nagrywane. Są stenogramy z sierpnia, października, listopada 2014 roku (ostatni z nich bardzo chaotyczny, ale można sięgnąć do nagrania). Zastanawiała się, czy ktoś z radnych się z tym zapoznał. Przyznała, że może jest to zbyt długie i dla niektórych nudzące, natomiast dotyczy to skrzywdzonej rodziny, ale również urzędu. Zapewniła, że statystykę, którą jej przedstawiono może obalić, gdyż dysponuje wieloma dowodami, ale nie chce zajmować się czymś innym i interesuje ją wyłącznie sprawa jej córki.

Zarzuciła, że obecni nie podjęli wystarczających działań, aby dowiedzieć się, że została zatajona kontrola WINB. Miała ona miejsce w ubiegłym roku i wskazała właśnie naruszenie miejscowego planu zagospodarowania, natomiast osoby zeznające zataiły ten fakt. Poinformowała, że dostała ostatnio nowe pismo z RZGW (z wczoraj), otrzymała też nowe pismo od Pana Burmistrza dotyczące całej tej sprawy. W związku z tym prosi, aby nie rozpatrywać tej sprawy pochopnie, tylko naprawdę rzetelnie. Jeżeli jest rażące naruszenie prawa, to ktoś to prawo naruszył, jednak dotychczas nie dowiedziała się dokładnie, czy dotyczyło to jednej osoby, czy większej liczby. Zaznaczyła, że nie chce teraz radnych zanudzać, ale posiada wiele dowodów, które pewne kwestie mogą wyjaśnić i pogłębić posiadane przez nich informacje. Jak dziś usłyszała sprawę zawieszono do momentu rozstrzygnięcia przez Wojewodę Kujawsko-Pomorskiego. Jeżeli Pan Starosta, czy Rada Powiatu będzie to rozpatrywać, prosi, aby się z nią spotkać, a wówczas nakreśli sytuację, pokaże dowody i radni będą mogli to zweryfikować. Podkreśliła, że radni powiatu nie reprezentują urzędu, ale społeczeństwo i o to prosi.

(w trakcie wystąpienia na salę obrad wrócił radny A. Gatner) 

 

Pan Szczepan Nowakowski stwierdził, że już bodajże 2 razy o to pytał i chciałby, żeby przedmówczyni zechciała mu odpowiedzieć, czego w związku z zaistniałą sytuacją oczekuje od radnych powiatu świeckiego (jakiej decyzji) i co byłoby dla niej zadośćuczynieniem.

 

Pani Elżbieta Kujawa odpowiedziała, że nie może niczego narzucić, dodając, iż złożyła skargę zgodnie z przysługującym prawem. W kodeksie postępowania administracyjnego jest wskazane wyraźnie, że obywatel pokrzywdzony ma prawo złożyć skargę i z tego prawa skorzystała. Jest to spowodowane przede wszystkim unieważnieniem decyzji budowlanej przez Wojewodę Kujawsko-Pomorskiego. Podkreśliła, że 4 lata musiała o to zabiegać i dlatego ma odwagę wyjaśnić sprawę do końca. Domaga się przede wszystkim, żeby radni stwierdzili – na podstawie dowodów, a nie domysłów – czy to, co napisała w skardze jest prawdą, czy jest kłamstwem. Jaki już mówiła nie wolno krzywdzić ludzi. Niektórzy się na to oburzali, ale jeśli darujemy komuś łamanie prawa, wprowadzanie samowoli, to może być tak, że teraz została skrzywdzona jedna osoba, a w przyszłości dotknie to innych. Powiedziała, że nikomu nie życzy znalezienia się w takiej sytuacji, bo jej córka poniosła w sumie koszt 800 tys. zł, a jest na bruku i spłaca kredyt we frankach szwajcarskich. Stwierdziła, że naruszone zostało nie tylko prawo miejscowe, ale wszelkie przepisy i może dać ich wykaz. Dodała, że nie była to tylko jedna pomyłka i wie, że to nie dotyczy tylko ich, ale nie będzie się czymś innym zajmować (przynajmniej teraz). Zapowiedziała, że doprowadzi do tego, że jej dziecko musi mieć gdzie mieszkać.

(salę obrad opuścił radny T. Gajewski) 

 

Pan Grzegorz Chmielewski stwierdził, że sprawa jest obecnie zawieszona i wraz z radcą prawnym przygotowuje odpowiedź do Wojewody. Rada Powiatu czeka na jego rozstrzygnięcie i wówczas zostaną państwo powiadomieni, jaka będzie decyzja Wojewody i jakie dalsze kroki będziemy w tej sprawie podejmować.

 

Pani Elżbieta Kujawa dodała, że zacytuje tylko jedno zdanie z zeznania Pani Studzińskiej, która powiedziała, że nie wie w ogóle o co tym ludziom chodzi. Zaznaczyła, że nie będzie przytaczać dalej, bo dostępne są całe stenogramy.

 

 

Do punktu 13 porządku dziennego 

Z uwagi na wyczerpanie porządku dziennego obrady zakończono.

Przewodniczący Rady Powiatu

Grzegorz Chmielewski

Protokołowała

Halina Matwiej

Informacje

Rejestr zmian