Protokół nr LI/23
LI Sesja Rady Powiatu Świeckiego w dniu 29 marca 2023 r.
Obrady rozpoczęto 29 marca 2023 r. o godz. 13:00, a zakończono o godz. 15:26 tego samego dnia.
W posiedzeniu wzięło udział 19 radnych.
Obecni:
1. Józef Belt
2. Tadeusz Fiedurek (od punktu 3)
3. Waldemar Fura
4. Józef Gawrych
5. Grzegorz Goral
6. Brunon Han
7. Katarzyna Kaczmarek-Sławińska
8. Zbigniew Kapusta
9. Urszula Kempińska-Czerwińska
10. Adam Knapik
11. Franciszek Koszowski
12. Andrzej Kowalski
13. Stanisława Kuffel
14. Lucyna Kuźniacka (od punktu 3)
15. Angelika Macura (od punktu 3)
16. Iwona Manys
17. Marek Mazurek
18. Marcin Podgórski (od punktu 3)
19. Barbara Studzińska
20. Grzegorz Tomaszewski
21. Roman Witt
- Otwarcie LI sesji i stwierdzenie quorum.
Otwarcia LI sesji dokonał Wiceprzewodniczący, Pan Andrzej Kowalski, który powitał obecnych, w tym radnych, którzy uzyskali mandat w czasie trwania kadencji i na dzisiejszej sesji złożą ślubowanie. Na podstawie podpisów złożonych na liście obecności oraz informacji z systemu do głosowania Wiceprzewodniczący stwierdził, że w obradach bierze udział 15 radnych, co stanowi quorum, pozwalające na podejmowanie uchwał przez Radę Powiatu.
- Przyjęcie porządku obrad.
Wiceprzewodniczący stwierdził, że proponowany porządek obrad został przesłany radnym wraz z zawiadomieniem o zwołaniu sesji (treść w załączeniu) i kompletem materiałów będących przedmiotem obrad oraz zamieszczony w systemie eSesja. Wobec braku uwag do zaproponowanego porządku obrad, poddał go pod głosowanie.
Głosowano w sprawie:
przyjęcia porządku obrad.
Wyniki głosowania
ZA: 15, PRZECIW: 0, WSTRZYMUJĘ SIĘ: 0, BRAK GŁOSU: 0, NIEOBECNI: 6
Wyniki imienne:
ZA (15)
Józef Belt, Józef Gawrych, Grzegorz Goral, Brunon Han, Katarzyna Kaczmarek-Sławińska, Zbigniew Kapusta, Urszula Kempińska-Czerwińska, Adam Knapik, Franciszek Koszowski, Andrzej Kowalski, Stanisława Kuffel, Marek Mazurek, Barbara Studzińska, Grzegorz Tomaszewski, Roman Witt
NIEOBECNI (6)
Tadeusz Fiedurek, Waldemar Fura, Lucyna Kuźniacka, Angelika Macura, Iwona Manys, Marcin Podgórski
Wiceprzewodniczący przedstawił wyniki głosowania i stwierdził, że Rada Powiatu Świeckiego przyjęła porządek obrad LI sesji w zaproponowanym brzmieniu.
- Złożenie ślubowania przez radnych, którzy uzyskali mandat w czasie trwania kadencji.
Pan Andrzej Kowalski poinformował obecnych, jak będzie przebiegać procedura złożenia ślubowania przez radnych, którzy uzyskali mandat w czasie trwania kadencji i odczytał Postanowienia Komisarza Wyborczego nr 8/2023 z dnia 28 lutego 2023 r. oraz nr 11/2023 z dnia 10 marca 2023 r. w sprawie obsadzenia mandatu radnego.
Następnie wprowadzono sztandar Powiatu Świeckiego i Pani Lucyna Kuźniacka oraz Pan Tadeusz Fiedurek złożyli ślubowanie, odczytując rotę ślubowania, po czym zajęli miejsca przy stole obrad.
Następnie sztandar Powiatu Świeckiego wyprowadzono.
Przed kontynuacją obrad Wiceprzewodniczący poprosił o potwierdzenie quorum, po czym poinformował, że w obradach LI sesji Rady Powiatu bierze udział 19 radnych.
- Przyjęcie protokołu poprzedniej sesji.
Pan Andrzej Kowalski stwierdził, że projekt protokołu L sesji został radnym przesłany pocztą elektroniczną 20 marca br., był również wyłożony do wglądu w Biurze Rady oraz zamieszczony w systemie eSesja. Wobec braku uwag do sporządzonego protokołu przystąpiono do głosowania.
Głosowano w sprawie:
przyjęcia protokołu poprzedniej sesji.
Wyniki głosowania
ZA: 18, PRZECIW: 0, WSTRZYMUJĘ SIĘ: 0, BRAK GŁOSU: 1, NIEOBECNI: 2
Wyniki imienne:
ZA (18)
Józef Belt, Tadeusz Fiedurek, Józef Gawrych, Grzegorz Goral, Brunon Han, Katarzyna Kaczmarek-Sławińska, Zbigniew Kapusta, Urszula Kempińska-Czerwińska, Adam Knapik, Franciszek Koszowski, Andrzej Kowalski, Stanisława Kuffel, Lucyna Kuźniacka, Angelika Macura, Marek Mazurek, Barbara Studzińska, Grzegorz Tomaszewski, Roman Witt
BRAK GŁOSU (1)
Marcin Podgórski
NIEOBECNI (2)
Waldemar Fura, Iwona Manys
Przedstawiając wyniki głosowania Wiceprzewodniczący stwierdził, że protokół L sesji Rady Powiatu Świeckiego został przyjęty.
- Sprawozdanie o pracach Zarządu Powiatu w okresie międzysesyjnym.
Pani Barbara Studzińska przedstawiła Sprawozdanie o pracach Zarządu Powiatu w okresie międzysesyjnym. Zawierające przedstawione dane opracowanie, które w formie elektronicznej zostało przesłane radnym, stanowi załącznik do protokołu.
W dyskusji wzięli udział:
Pani Katarzyna Kaczmarek-Sławińska nawiązując do informacji o oddaniu nieruchomość przy ul. Wojska Polskiego podmiotowi, który wykonuje inwestycję przebudowy wodociągu poprosiła o doprecyzowanie, co oznacza zgoda na dysponowanie nieruchomością i w jakiej formie się odbyła.
Pani Barbara Studzińska wyjaśniła, że w związku z tym, iż budowany w przyszłości wodociąg będzie przechodził również przez działkę, która należy do powiatu, a żeby móc uzyskać pozwolenie na budowę inwestor musi mieć prawo do dysponowania gruntem, dlatego na czas budowy dajemy mu możliwość dysponowania tą działką. Stwierdziła, że jest to czynność techniczna związana z uzyskaniem pozwolenia na budowę, a na pytanie radnej, czy przekazanie tego gruntu odbyło się na zasadzie umowy płatnej, czy bezpłatnej odpowiedziała, że bezpłatnej.
Wobec braku dalszych pytań Wiceprzewodniczący zamknął dyskusję, jednocześnie prosząc radnych, aby przestrzegali porządku i wypowiadali się dopiero po udzieleniu im głosu przez prowadzącego obrady.
- Sprawozdanie Przewodniczącego Rady Powiatu z działań w okresie międzysesyjnym.
Pan Brunon Han poinformował, że w okresie międzysesyjnym:
- 02.2023 r. uczestniczył w posiedzeniu Zarządu Powiatu Świeckiego,
- 03.2023 r. wziął udział w spotkaniu Przewodniczących Rad Powiatów w Toruniu,
- 03.2023 r. uczestniczył w posiedzeniu Komisji Zdrowia, Pomocy Społecznej i Polityki Prorodzinnej Rady Powiatu Świeckiego,
- 03.2023 r. organizował spotkanie Przewodniczących Rad Gmin i Miast Powiatu Świeckiego; celem spotkania było omówienie założeń powołania Europejskiego Korpusu Radnych,
- 03.2023 r. uczestniczył w posiedzeniu Zarządu Powiatu Świeckiego.
Następnie nawiązał do inicjatywy partnerstwa jednostek samorządu terytorialnego w ramach Europejskiego Korpusu Radnych, przedstawiając informacje zawarte w piśmie Pełnomocnika Marszałka Województwa Kujawsko-Pomorskiego ds. współpracy z jednostkami samorządu terytorialnego (pismo znak PN-II.0451.4.2023 z dnia 21.02.2023 r. stanowi załącznik do protokołu). Zaznaczył, iż powołanie delegata będzie zależeć od woli danej rady dodając, iż wie, że wiele samorządów już takie osoby wyznaczyło. Sygnalizując, że wymagają jeszcze wyjaśnienia sprawy formalne zapowiedział, iż Rada Powiatu Świeckiego zajmie się tym zagadnieniem na następnej sesji, gdyż ewentualnego przedstawiciela do ww. gremium należy wytypować do 30 kwietnia. Poinformował, że jako przedstawiciela Rady Powiatu Świeckiego chciałby zaproponować radnego Andrzeja Kowalskiego, aczkolwiek nie będzie to lista zamknięta i każdy, także każdy klub radnych będzie mógł zgłosić takiego kandydata (w przypadku większej liczby kandydatów przed zajęciem stanowiska Rada wytypuje jednego przedstawiciela). Kończąc stwierdził, że dziś tylko informacyjnie przedstawia radnym to zagadnienie, natomiast będzie ono dyskutowane na następnej sesji.
Wyjaśnił także, iż powodem, dla którego obrady prowadzi Wiceprzewodniczący jest zgłoszenie wątpliwości co do poprawności jego wyboru na przewodniczącego, które wpłynęło do Wojewody Kujawsko-Pomorskiego. Poinformował, na jaką okoliczność powołała się osoba wnosząca ww. wątpliwości dodając, że w związku z powyższym zdecydował, iż na czas wyjaśnienia sytuacji przewodniczenie obradom powierzy Panu Andrzejowi Kowalskiemu.
W dyskusji wzięli udział:
Pan Marek Mazurek zadał pytanie, czemu ma służyć powoływany przez Marszałka Województwa Europejski Korpus Radnych i jaki ma być efekt spotkań tego gremium.
Pan Brunon Han zadeklarował, że drogą elektroniczną zostanie radnym przesłane pismo, którego fragmenty dziś odczytał, żeby mogli się z nim zapoznać i na następnej sesji z pełną wiedzą przystąpić do ewentualnej dyskusji.
Pan Grzegorz Goral jako niezrozumiałe ocenił, że Przewodniczący powiedział, iż dyskusja ma się odbyć za miesiąc, a jednocześnie już dziś wskazał swojego kandydata. Zastanawiał się, czy Rada ma wybrać przedstawiciela za miesiąc, a Przewodniczący już dokonał wyboru.
Pan Brunon Han sprostował, że nie wybrał, tylko poddał kandydaturę. Powiedział również, że lista nie jest zamknięta i każdy klub może zgłaszać kandydatów, a jeżeli będzie ich więcej, to na następnej sesji Rada wytypuje jednego.
Pan Andrzej Kowalski zwracając się do Pana Grzegorza Gorala poprosił, żeby nie zabierać głosu bez zezwolenia. Przypomniał obowiązujące zasady, apelując o ich przestrzeganie, po czym udzielił radnemu głosu.
Pan Grzegorz Goral zapewnił, że zrozumiał to, co powiedział Przewodniczący, niezrozumiałe jest tylko to, że już dzisiaj podał on kandydaturę, a radni mają to zrobić dopiero za miesiąc.
Pan Brunon Han zwracając się do przedmówcy powiedział, że jeżeli chce, to również może dziś zgłosić kandydaturę. Podkreślił, że informował, iż na następnej sesji radni będą podejmować decyzję, natomiast nie mówił, że wtedy trzeba zgłosić kandydatury – można je zgłaszać od dzisiaj.
Pan Adam Knapik wyraził zaniepokojenie przekazaną przez Przewodniczącego informacją odnośnie zakwestionowania prawidłowości jego wyboru i poprosił o uściślenie tej kwestii. Wyraził opinię, że skoro nadzór prawny Wojewody Kujawsko-Pomorskiego w ciągu 30 dni od daty dostarczenia uchwały Rady Powiatu Świeckiego o wyborze przewodniczącego jej nie uchylił, to w tej chwili nie ma możliwości jej podważenia. Czas, jaki Wojewoda miał na sprawdzenie prawidłowości tej uchwały i ewentualnie jej uchylenie w trybie nadzoru minął, więc jakiekolwiek dywagacje odnośnie poprawności wyboru są w tej chwili bezsensowne.
Pan Brunon Han zaznaczył, że interwencja Wojewody nastąpiła na skutek zgłoszonych do niego wątpliwości i poprosił o zabranie głosu radcę prawnego.
Pan Piotr Walczak potwierdził, że wpłynęło pismo od Wojewody Kujawsko-Pomorskiego, który wszczął postępowanie w sprawie sprawdzenia legalności podjętej uchwały. Przyznał, że Wojewoda ma 30 dni od doręczenia mu uchwały na samodzielne stwierdzenie jej nieważności, natomiast potem ma jeszcze rok na złożenie skargi do sądu administracyjnego o stwierdzenie nieważności takiej uchwały. Ze względu na potencjalne konsekwencje, jakie mogą wynikać ze stwierdzenia nieważności ww. uchwały zarekomendował, aby Przewodniczący upoważnił Wiceprzewodniczącego do prowadzenia obrad, bo to zabezpiecza nas przed zarzutem prowadzenia obrad przez osobę, co do której jest ryzyko że mogłaby nie być przewodniczącym.
Pan Adam Knapik odniósł się do wyjaśnień radcy prawnego stawiając pytanie, jak długo jako Rada mamy funkcjonować „w zawieszeniu”; ocenił też, że istotne jest nie to, kto prowadzi obrady, a kto podpisuje uchwały. Stwierdził również, że skoro istnieje możliwość, iż wybór przewodniczącego może być podważony, to upoważnienie, które dał on wiceprzewodniczącemu jest z punktu widzenia prawnego nic nie warte.
Pan Andrzej Kowalski wyraził opinię, że ta kwestia jest klarowna, niemniej jednak prosi radcę prawnego o odniesienie się do uwag radnego.
Pan Piotr Walczak stwierdził, że te kwestie były brane pod uwagę i wyjaśnił, że jeżeli wybór przewodniczącego zostanie utrzymany, to upoważnienie, którego udzielił on wiceprzewodniczącemu jest ważne, natomiast gdyby stwierdzono nieważność wyboru, wówczas upoważnienie wiceprzewodniczącego wynika z ustawy. Stwierdził, że Wojewoda potrzebuje trochę czasu na analizę, natomiast nie będzie czekać z decyzją do lutego przyszłego roku i poinformuje nas, jakie zajął stanowisko. Ponieważ Wojewoda prosił o wyjaśnienia Starostę, więc jeśli jego stanowisko nie wpłynie, można będzie monitować w tej sprawie. Co do podpisywania uchwał ocenił, że jest to czynność techniczna i wyraził opinię, że jeżeli wiceprzewodniczący został upoważniony do wykonania wszystkich obowiązków przewodniczącego, to ma również prawo podpisać uchwały.
Pan Barbara Studzińska podsumowując potwierdziła informacje przekazane przez radcę prawnego, odnosząc się do udzielonych wyjaśnień i przedstawionej argumentacji.
Ponieważ do przedstawionego sprawozdania nie wniesiono więcej pytań ani uwag, Wiceprzewodniczący zamknął dyskusję, przechodząc do kolejnego punktu porządku obrad.
- Interpelacje, zapytania i wnioski radnych.
Pan Andrzej Kowalski stwierdził, że do momentu rozpoczęcia sesji do przewodniczącego nie wpłynęły żadne interpelacje i zapytania radnych. Ponieważ nikt nie wyraził woli zabrania głosu zamknął ten punkt, przechodząc do kolejnego punktu porządku obrad.
- Sytuacja na rynku pracy w powiecie świeckim.
Informację przedstawiła Dyrektor Powiatowego Urzędu Pracy w Świeciu, Pani Karolina Kasica. Zawierające przedstawione dane opracowanie, które w formie elektronicznej zostało przesłane radnym, stanowi załącznik do protokołu.
Ponieważ do przedstawionego zagadnienia nie wniesiono pytań ani uwag Wiceprzewodniczący zamknął dyskusję, przechodząc do kolejnego punktu porządku obrad.
- Sprawozdanie z realizacji Programu promocji zatrudnienia oraz aktywizacji lokalnego rynku pracy na lata 2022 – 2025.
Sprawozdanie przedstawiła Dyrektor Powiatowego Urzędu Pracy w Świeciu, Pani Karolina Kasica. Zawierające przedstawione dane opracowanie, które w formie elektronicznej zostało przesłane radnym, stanowi załącznik do protokołu.
W dyskusji wzięli udział:
Pan Andrzej Kowalski skomentował, że nasz powiat jest w dobrej sytuacji jeżeli chodzi o stopę bezrobocia i zapytał o strukturę klientów PUP: czy jest to bardzo trudny klient, wymagający dużo opieki, żeby go wdrożyć do rynku pracy, czy zdarzają się też takie osoby, które dosyć łatwo się na tym rynku odnajdą.
Pani Karolina Kasica odpowiedziała, że w ciągu kilku ostatnich lat sytuacja na rynku pracy z punktu widzenia osób bezrobotnych ulegała stopniowemu polepszeniu: bezrobocie spadało, stopa bezrobocia zmniejszała się, było coraz więcej ofert pracy i było stosunkowo łatwo podjąć pracę, więc bezrobotni, którzy pozostają w ewidencji PUP to raczej osoby najbardziej oddalone od rynku pracy, długo trwale bezrobotne, o niskich kwalifikacjach zawodowych, z niskim poziomem wykształcenia. Podkreśliła, że status osoby bezrobotnej wciąż powiązany jest ze składką zdrowotną i motywacją bardzo dużej części obecnych bezrobotnych jest właśnie posiadanie ubezpieczenia zdrowotnego, a nie faktyczna chęć podjęcia pracy. Urzędy pracy szacują, że ok. 60% klientów to właśnie osoby, które są zarejestrowane dla składki, a nie z powodu chęci podjęcia pracy.
Pan Grzegorz Goral nawiązał do projektu, o którym dyskutowano na posiedzeniu Komisji skierowanego do kobiet powracających do aktywności zawodowej. Stwierdził, że na ten program były przeznaczone duże kwoty i zapytał, czy każda z tych 10 pań miała jakąś indywidualną osobę, która ją prowadziła.
Pani Karolina Kasica przypomniała, że był to projekt pilotażowy zakładający realizację takiej ścieżki aktywizacji zawodowej, której nie ma w ramach ustawy o promocji zatrudnienia (były to nasze autorskie pomysły na to, jak aktywizować te osoby). Jak wspominała na posiedzeniach komisji, jednym z elementów projektu była między innymi opieka mentorska. Każda z uczestniczek projektu była przez cały projekt prowadzona przez taką indywidualną mentorkę z tym, że w projekcie było 10 uczestniczek i 5 mentorek, więc jedna mentorka miała pod opieką dwie osoby bezrobotne. Na pytanie, ile mentorki zarabiały zadeklarowała udzielenie odpowiedzi pisemnej, gdyż nie pamięta, jaka była kwota umowy (było to zatrudnienie na umowę zlecenie), natomiast nie była ona znacząca. Kontynuując powiedziała, że stawka wynosiła 50 zł za godzinę pracy mentorki, od tego odchodziły składki, a tych godzin mentorka miała 20 w miesiącu.
Pan Roman Witt zwrócił uwagę, że na posiedzeniu komisji mniej więcej policzono koszty tego projektu – wyszło ok. 4 tys. zł na jedną osobę miesięcznie z refundacją kosztów dla pracodawcy. Ocenił, że przy efekcie, jaki uzyskaliśmy nie była to wielka kwota i dobrze by było, gdyby ten program był kontynuowany.
Pani Karolina Kasica dodała, że roczny koszt aktywizacji osoby bezrobotnej w ramach tego projektu to 43 tys. zł. Przypomniała, że kwota dotacji na rozpoczęcie działalności gospodarczej wynosi 35 tys. zł, kwota doposażenia stanowiska pracy tj. 35 tys. zł, więc są to środki porównywalne ze wsparciem udzielanym w ramach normalnej, ustawowej ścieżki.
Pani Katarzyna Kaczmarek-Sławińska zapytała, kto ten projekt wymyślił i „przyniósł go” do urzędu.
Pani Karolina Kasica odpowiedziała, że pomysłodawcą projektu i twórcą jego głównych założeń, w tym udziału mentorek jest dyrektor PUP i kierownik pośrednictwa pracy; na etapie tworzenia projektu zaproszono do współpracy Fundację Aktywizacji i Integracji, mając już główny zarys projektu; praktyki adaptacyjne to była część pomysłu i sugestii ze strony Fundacji.
Pani Katarzyna Kaczmarek-Sławińska kontynuując zapytała, na jakiej zasadzie odbyło się podpisanie umowy z Fundacją.
Pani Karolina Kasica wyjaśniła, że konkurs na projekt pilotażowy skonstruowany był w taki sposób, że już na etapie składania wniosku do Ministerstwa można było wskazać partnera i na tej podstawie zawrzeć umowę. Na etapie składania wniosku mieliśmy z Fundacją podpisany list intencyjny, a w momencie przyznania dofinansowania i zawarcia umowy z Ministerstwem był określony czas na zawarcie umowy z partnerem projektu.
Ponieważ do przedstawionego sprawozdania nie wniesiono więcej pytań ani uwag Wiceprzewodniczący zamknął dyskusję, przechodząc do kolejnego punktu porządku obrad.
- Podjęcie uchwał w sprawie:
a) określenia zadań i wysokości środków Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych przeznaczonych na realizację tych zadań w Powiecie Świeckim w 2023 roku
Projekt przedstawiła Dyrektor Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Świeciu, Pani Karolina Gapska-Kostrzewa.
Ponieważ do przedstawionego zagadnienia nie wniesiono pytań ani uwag Wiceprzewodniczący zamknął dyskusję i odniósł się do zmian stanu osobowego na sali obrad. Następnie sprawdzono quorum i przystąpiono do procedury głosowania.
Głosowano w sprawie:
określenia zadań i wysokości środków Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych przeznaczonych na realizację tych zadań w Powiecie Świeckim w 2023 roku.
Wyniki głosowania
ZA: 19, PRZECIW: 0, WSTRZYMUJĘ SIĘ: 0, BRAK GŁOSU: 0, NIEOBECNI: 2
Wyniki imienne:
ZA (19)
Józef Belt, Tadeusz Fiedurek, Józef Gawrych, Grzegorz Goral, Brunon Han, Katarzyna Kaczmarek-Sławińska, Zbigniew Kapusta, Urszula Kempińska-Czerwińska, Adam Knapik, Franciszek Koszowski, Andrzej Kowalski, Stanisława Kuffel, Lucyna Kuźniacka, Angelika Macura, Marek Mazurek, Marcin Podgórski, Barbara Studzińska, Grzegorz Tomaszewski, Roman Witt
NIEOBECNI (2)
Waldemar Fura, Iwona Manys
Wiceprzewodniczący przedstawił wyniki głosowania i poinformował, że Rada Powiatu jednogłośnie podjęła Uchwałę nr LI/319/23 (uchwała w załączeniu).
b) złożenia wniosku o udzielenie zezwolenia na utworzenie oddziału przygotowania wojskowego oraz zobowiązania się do ponoszenia kosztów kształcenia w oddziale przygotowania wojskowego
Prosząc o przedstawienie zagadnienia Wiceprzewodniczący zaznaczył, że na sesji jest również obecny Wicedyrektor Zespołu Szkół Ponadpodstawowych w Świeciu, Pan Artur Kurzyna, który w razie potrzeby udzieli odpowiedzi na szczegółowe pytania radnych.
Projekt przedstawiła Dyrektor Powiatowego Zespołu Ekonomiczno – Administracyjnego w Świeciu, Pani Bożena Gaca-Zielińska. Nawiązując do pytań, jakie padały na posiedzeniach komisji oznajmiła również, że od wczoraj mamy informację, iż otrzymamy dofinansowanie na utworzenie wirtualnej strzelnicy w Zespole Szkół Ponadpodstawowych w Świeciu.
W dyskusji wzięli udział:
Pan Roman Witt przypomniał prowadzone dyskusje na temat szkolnictwa na terenie powiatu świeckiego i dostosowania kierunków kształcenia do potrzeb rynku pracy; ocenił, iż przedkładana propozycja spełnia te postulaty. Gratulując wszystkim, którzy przyczynili się do tego pomysłu wyraził nadzieję, że zostanie on zrealizowany i dodał, iż znając chłonny rynek wojska polskiego po ukończeniu tej szkoły absolwenci będą mogli od razu podejmować pracę. Pogratulował również pozyskania środków na utworzenie wirtualnej strzelnicy.
Pan Andrzej Kowalski zgodził się z przedmówcą oceniając, iż jest to dobry pomysł i wyraził nadzieję na jego powodzenie.
Pan Adam Knapik stwierdził, że technikum logistyczne funkcjonuje w tej szkole już kilka lat i zapytał, czy w ramach tego technikum będzie osobna klasa technika logistyka o profilu przygotowania wojskowego, czy będzie tylko jedna klasa technika logistyka – wojskowa.
Pan Artur Kurzyna odpowiedział, że wszystko zależy od tego, jaki będzie nabór w tym roku. Dodał, że ma nadzieję, iż uda się utworzyć całą jedną pełną klasę, a jeżeli nie byłoby 30 osób, wtedy możemy połączyć je razem w klasę łączoną. Wyjaśnił, dlaczego ma to być klasa logistyczna, powołując się na porozumienie o wzajemnej współpracy z Centrum Szkolenia Logistyki w Grupie i akcentując, iż jest to jednostka, która będzie potrzebować takich fachowców. Dodał, że na dzień dzisiejszy Wojskowe Centrum Rekrutacji, z którym szkoła też współpracuje podało, że na 8 maja nie ma wolnych miejsc do ochotniczej dobrowolnej służby wojskowej. Podkreślił, że jest duże zainteresowanie młodzieży wojskiem. Dodał, że absolwenci szkoły są w tej chwili w różnego rodzaju formacjach wojskowych: w wojskach obrony terytorialnej, w armii zawodowej, są również w dobrowolnej służbie, na uczelniach wyższych (Wojskowa Akademia Techniczna, wojskowa Akademia Wojsk Lądowych we Wrocławiu), w policji, w straży pożarnej; od 2012 roku profil mundurowy cały czas cieszy się popularnością i przychodzą tam w większości ludzie, którzy wiedzą, czego chcą.
Pan Roman Witt stwierdził, że w jego ocenie intencją pytania Pana Adama Knapika było, czy będą dwie oddzielne klasy, tzn. czy oprócz nowo tworzonej „wojskowej”, pozostanie kształcenie zwykłego technika logistyka.
Pan Artur Kurzyna potwierdził, że oczywiście jest to dodatkowy profil. Technikum logistyczne, które również cieszy się ogromną popularnością zostaje, a dodatkowo będzie tworzony samodzielny oddział przygotowania wojskowego. Gdyby okazało się, że kandydatów do oddziału przygotowania wojskowego jest trochę mniej, wówczas można połączyć to ze zwykłym logistykiem, natomiast spodziewa się, że nie będzie takiej konieczności; wymienił profity, jakie czekają na absolwentów takich szkół.
Pan Grzegorz Goral odnośnie planowanego naboru zapytał co w sytuacji, jeśli kandydatów będzie więcej niż 30.
Pan Artur Kurzyna stwierdził, że jeśli w tym roku dostaniemy zgodę, to na jeden oddział, a w rozporządzeniu Ministra Obrony Narodowej jest powiedziane, że oddział przygotowania wojskowego maksymalnie może liczyć 30 uczniów, więc jeśli będzie więcej chętnych, spośród nich zostanie wybranych 30 osób. Weryfikacja jest również wyznaczona na podstawie rozporządzenia Ministra Obrony Narodowej i Ministra Edukacji Narodowej: będzie wymagana określona liczba punków, oprócz tego Minister Obrony Narodowej poprzez dyrektora szkoły wyznacza próbę sprawności fizycznej, którą każdy kandydat musi przejść i badania lekarskie.
Pan Franciszek Koszowski gratulując pomysłu powiedział, że dzięki zaangażowaniu Pana Dyrektora wierzy w jego powodzenie, w to, że ten oddział ma rację bytu i będzie długo funkcjonował. Nawiązał do przyznania środków na wirtualną strzelnicę, stwierdził, że jest możliwość pozyskania 80% dofinansowania do umundurowania, więc koszty się zmniejszą, a subwencja będzie wyższa.
Pan Artur Kurzyna dziękując pozytywnie ocenił utworzenie wirtualnej strzelnicy w kontekście rozwoju bazy dydaktycznej i zaznaczył, że posiada wszelkiego rodzaju uprawnienia do instruktarzu.
Pani Urszula Kempińska-Czerwińska poinformowała, że Komisja Oświaty pozytywnie zaopiniowała ten wniosek i uważa, że jest to bardzo dobry pomysł. Zwróciła uwagę, że na takie klasy jest dużo wyższa subwencja, jest dotacja z ministerstwa, a nie będzie to skutkować zwiększonymi kosztami po stronie powiatu.
Wobec braku dalszych pytań Pan Andrzej Kowalski podziękował za przedstawienie zagadnienia; pozytywnie ocenił, że wpisujemy się w trendy i wykorzystujemy możliwości w zakresie kształcenia wojskowego, jednocześnie odnosząc się do obecnej sytuacji. Następnie zamknął dyskusję i przystąpiono do procedury głosowania.
Głosowano w sprawie:
złożenia wniosku o udzielenie zezwolenia na utworzenie oddziału przygotowania wojskowego oraz zobowiązania się do ponoszenia kosztów kształcenia w oddziale przygotowania wojskowego.
Wyniki głosowania
ZA: 19, PRZECIW: 0, WSTRZYMUJĘ SIĘ: 0, BRAK GŁOSU: 0, NIEOBECNI: 2
Wyniki imienne:
ZA (19)
Józef Belt, Tadeusz Fiedurek, Józef Gawrych, Grzegorz Goral, Brunon Han, Katarzyna Kaczmarek-Sławińska, Zbigniew Kapusta, Urszula Kempińska-Czerwińska, Adam Knapik, Franciszek Koszowski, Andrzej Kowalski, Stanisława Kuffel, Lucyna Kuźniacka, Angelika Macura, Marek Mazurek, Marcin Podgórski, Barbara Studzińska, Grzegorz Tomaszewski, Roman Witt
NIEOBECNI (2)
Waldemar Fura, Iwona Manys
Wiceprzewodniczący przedstawił wyniki głosowania i poinformował, że Rada Powiatu jednogłośnie podjęła Uchwałę nr LI/320/23 (uchwała w załączeniu).
c) zmiany Wieloletniej Prognozy Finansowej Powiatu Świeckiego na lata 2023-2029
Projekt przedstawił Skarbnik Powiatu, Pan Dariusz Woźniak.
Ponieważ do przedstawionego zagadnienia nie wniesiono pytań ani uwag Wiceprzewodniczący zamknął dyskusję i po sprawdzeniu quorum przystąpiono do procedury głosowania.
Głosowano w sprawie:
zmiany Wieloletniej Prognozy Finansowej Powiatu Świeckiego na lata 2023-2029.
Wyniki głosowania
ZA: 18, PRZECIW: 0, WSTRZYMUJĘ SIĘ: 0, BRAK GŁOSU: 0, NIEOBECNI: 3
Wyniki imienne:
ZA (18)
Józef Belt, Tadeusz Fiedurek, Józef Gawrych, Grzegorz Goral, Brunon Han, Katarzyna Kaczmarek-Sławińska, Zbigniew Kapusta, Urszula Kempińska-Czerwińska, Adam Knapik, Franciszek Koszowski, Andrzej Kowalski, Stanisława Kuffel, Angelika Macura, Marek Mazurek, Marcin Podgórski, Barbara Studzińska, Grzegorz Tomaszewski, Roman Witt
NIEOBECNI (3)
Waldemar Fura, Lucyna Kuźniacka, Iwona Manys
Wiceprzewodniczący przedstawił wyniki głosowania i poinformował, że Rada Powiatu jednogłośnie podjęła Uchwałę nr LI/321/23 (uchwała w załączeniu).
d) zmiany budżetu Powiatu Świeckiego na rok 2023
Projekt przedstawił Skarbnik Powiatu, Pan Dariusz Woźniak. W trakcie wystąpienia szczegółowo odniósł się również do planowanej budowy bezpiecznych przejść dla pieszych. Przypomniał, że mieliśmy zaplanowane 200 tys. zł jako udział własny na bodajże 18 przejść i poinformował, że pojawiły się dwa konkursy. Jeśli chodzi o Rządowy Fundusz Rozwoju Dróg dofinansowanie bezpiecznych przejść wynosi 50%:50%; wytypowaliśmy do niego przejścia dla pieszych w 2 miejscowościach: Pruszcz i Osie, natomiast kwota, jaką zabezpieczyliśmy na udział własny okazała się niewystarczająca i konieczne jest jej zwiększenie o 20 tys. zł. Niniejszą uchwałą dokonujemy stosownego zwiększenia i zmieniamy też nazwę zadania, bo wnioskując do Wojewody musimy te przejścia konkretnie określić. Pierwsze zadanie to „Przebudowa drogi powiatowej nr 1271C, nr 1266C, nr 1284C i nr 1278C polegająca na wykonaniu oświetlenia przejść dla pieszych w pasie ulic Kościelnej, Głównej, Łowińskiej i Dworcowej w miejscowości Pruszcz (tu udział własny wynosi 160 tys. zł), a drugie Przebudowa drogi powiatowej nr 1203C i nr 1213C polegająca na wykonaniu oświetlenia przejść dla pieszych w pasie ulic Księdza Semraua i Dworcowej w miejscowości Osie (udział własny to 60 tys. zł). Wybraliśmy te przejścia, ponieważ akurat w tych miejscowościach jest ich najwięcej i jeśli otrzymamy 50% dofinansowanie, to dwoma wnioskami zrealizujemy praktycznie połowę wszystkich planowanych przejść. Dodał, że w drugim z konkursów udział własny nie jest wymagany, więc nie ma o nim mowy w projekcie uchwały zmieniającej budżet, natomiast zasygnalizował, że złożyliśmy tam również dwa wnioski: jedno przejście w Drzycimiu, a drugie w Serocku. Gdyby udało się pozyskać środki z tych dwóch źródeł, to byłoby zrobione bodajże 10 przejść w miejscowościach: Pruszcz, Osie, Drzycim i Serock; na pozostałe jesteśmy przygotowani, mamy dokumentacje i pozwolenia na budowę, więc w momencie, kiedy będą pojawiać się środki, będziemy składać wnioski.
W dyskusji wzięli udział:
Pan Grzegorz Goral zapytał o konkretne przeznaczenie kwoty 500 tys. zł na bieżące utrzymanie dróg.
Pan Dariusz Woźniak odpowiedział, że są to środki generalnie na bieżące utrzymanie dróg i Dyrektor PZD zdecyduje, co jest najbardziej potrzebne; część kwoty zostanie przeznaczona na wydatki związane z zimą, która bardzo dużo nas kosztowała, bo jeszcze wszystkie faktury nie są zapłacone, a reszta środków, zgodnie z potrzebami na dalsze bieżące utrzymanie dróg w okresie od kwietnia do końca roku.
Pan Adam Knapik zadał 2 pytania:
- nawiązując do informacji o zmianie sposobu naliczania opłat za pobyt w ośrodkach dla uchodźców z Ukrainy zapytał, o ile te nowe zasady zmniejszą jednostkowy koszt utrzymania ludzi, którzy przebywają na terenie naszego powiatu;
- zakwestionował zasadność proponowanej rezygnacji z 2 inwestycji drogowych zwracając uwagę, że w trakcie roku będą kolejne nabory wniosków; zaznaczył, że chodzi o drogę, która jest w fatalnym stanie, tj. Dąbrówka-Biechowo, a wniosek obejmował też odcinki Biechówko-Biechowo oraz Plewno-Belno. Wyraził opinię, że nie otrzymaliśmy dofinansowania prawdopodobnie dlatego, że wniosek był za duży i zapytał o możliwość złożenia wniosku np. na odcinek Dąbrówka-Biechowo i zrealizowania w tym roku tylko tego fragmentu.
Pan Barbara Studzińska odpowiedziała, że jeśli chodzi o koszt pobytu obywateli Ukrainy w ośrodkach prowadzonych przez samorządy, z przeprowadzonego rozeznania sytuacji wynika, że w naszym przypadku praktycznie nic się nie zmieni, ponieważ zdecydowana większość mieszkańców tych ośrodków z mocy samej ustawy jest zwolniona z opłat (w sprawozdaniu wymienione wszystkie kategorie tych osób), a ponadto jest zapis, że można być zwolnionym z odpłatności kiedy ktoś oświadczy, że nie ma środków finansowych na, to żeby płacić za pobyt. Dodała, że nie ma możliwości faktycznego sprawdzenia sytuacji finansowej – podstawą zwolnienia z ponoszenia opłat jest oświadczenie osoby, że nie ma ona środków na utrzymanie się i poinformowała, że 100% mieszkańców takie oświadczenie złożyło, a ci, którym przysługuje zwolnienie z mocy ustawy, korzystają z tego uprawnienia.
Odnośnie projektu, który zaproponowaliśmy do Program Rozwoju Obszarów Wiejskich okazało się, że droga ta jednak nie kwalifikuje się do dofinansowania, ponieważ zawiera 100 m odcinek, który nie jest drogą gruntową. Zapowiedziała, że jeśli będą kolejne konkursy, to oczywiście złożymy wniosek na mniejszy zakres podkreślając, że są bardzo ściśle określone kryteria, jakie zgłaszane do tego programu drogi muszą spełniać. Następnie poprosiła Wicestarostę o uzupełnienie.
Pan Franciszek Koszowski wyjaśnił, że zdejmujemy to zadanie, ponieważ nie będziemy już składać wniosku na tak dużą kwotę i na tak długi odcinek, tylko na kilka mniejszych. Obecnie nie ma naboru z Programu Inwestycji Strategicznych, więc zadanie zdjęto, ale jeśli będzie kolejny nabór, to zabezpieczymy środki na udział własny i do niego wrócimy, jako 3 odcinki: Dąbrówka-Biechowo, Biechowo-Biechówko i Plewno-Belno. Zwrócił również uwagę, że jeżeli nabór będzie jesienią, to mało prawdopodobne, żeby wykonawstwo mogło być w tym roku.
Pan Roman Witt stwierdził, że jeżeli chodzi o obywateli Ukrainy, to w pozostałych samorządach sytuacja wygląda podobnie: 50% to osoby zwolnione z ustawy, a 50% na podstawie punktu 6, czyli z uwagi na sytuację materialną. Wyraził przypuszczenie, że z czasem będzie się to zmieniać, natomiast na razie jest taki okres przejściowy i Powiat Świecki nie różni się od innych samorządów na naszym terenie; inaczej kształtuje się to w dużych miastach, bo tam gros tych ludzi się usamodzielniło, natomiast na terenach takich powiatów jak nasz, czy w gminach jest mniejsza możliwość.
Pan Adam Knapik (Ad Vocem) przypomniał, że w dyskusji o czasowym zwolnieniu obywateli Ukrainy z opłat za przejazdy komunikacją powiatową argumentowano, iż osoby te dojeżdżają do pracy, a teraz okazuje się, że nie mają środków na pokrywanie kosztów pobytu. Komentując sytuację wskazał, że w przyszłości mogą wystąpić poważne problemy stwierdzając, że jako obywatelowi i podatnikowi nie podoba mu się takie podejście. Zastrzegł, że nie są to uwagi do Zarządu czy Rady Powiatu, bo musimy realizować działania wynikające z nakazu Wojewody.
Ponieważ do przedstawionego zagadnienia nie wniesiono więcej pytań ani uwag Wiceprzewodniczący zamknął dyskusję i po sprawdzeniu quorum przystąpiono do procedury głosowania.
Głosowano w sprawie:
zmiany budżetu Powiatu Świeckiego na rok 2023.
Wyniki głosowania
ZA: 19, PRZECIW: 0, WSTRZYMUJĘ SIĘ: 0, BRAK GŁOSU: 0, NIEOBECNI: 2
Wyniki imienne:
ZA (19)
Józef Belt, Tadeusz Fiedurek, Józef Gawrych, Grzegorz Goral, Brunon Han, Katarzyna Kaczmarek-Sławińska, Zbigniew Kapusta, Urszula Kempińska-Czerwińska, Adam Knapik, Franciszek Koszowski, Andrzej Kowalski, Stanisława Kuffel, Lucyna Kuźniacka, Angelika Macura, Marek Mazurek, Marcin Podgórski, Barbara Studzińska, Grzegorz Tomaszewski, Roman Witt
NIEOBECNI (2)
Waldemar Fura, Iwona Manys
Wiceprzewodniczący przedstawił wyniki głosowania i poinformował, że Rada Powiatu podjęła Uchwałę nr LI/322/23 (uchwała w załączeniu).
e) zmiany składów osobowych Komisji Rady Powiatu Świeckiego.
Zagadnienie przedstawił Przewodniczący Rady Powiatu Świeckiego, Pan Brunon Han, wyjaśniając powody dokonania zmian w składach osobowych komisji. Informując o wyrażonej przez radnych T. Fiedurka, L. Kuźniacką i A. Knapika woli pracy w komisjach upewnił się, czy podtrzymują oni przekazane ustalenia, na co uzyskał potwierdzenie.
Na uwagi z sali, że przed przystąpieniem do głosowania kandydaci powinni formalnie potwierdzić wolę pracy w komisjach Pan Andrzej Kowalski zwrócił się kolejno do Pana Tadeusza Fiedurka, Pani Lucyny Kuźniackiej oraz Pana Adama Knapika, którzy potwierdzili chęć wejścia do składów osobowych wymienionych komisji.
Następnie przystąpiono do procedury głosowania.
Głosowano w sprawie:
zmiany składów osobowych Komisji Rady Powiatu Świeckiego.
Wyniki głosowania
ZA: 19, PRZECIW: 0, WSTRZYMUJĘ SIĘ: 0, BRAK GŁOSU: 0, NIEOBECNI: 2
Wyniki imienne:
ZA (19)
Józef Belt, Tadeusz Fiedurek, Józef Gawrych, Grzegorz Goral, Brunon Han, Katarzyna Kaczmarek-Sławińska, Zbigniew Kapusta, Urszula Kempińska-Czerwińska, Adam Knapik, Franciszek Koszowski, Andrzej Kowalski, Stanisława Kuffel, Lucyna Kuźniacka, Angelika Macura, Marek Mazurek, Marcin Podgórski, Barbara Studzińska, Grzegorz Tomaszewski, Roman Witt
NIEOBECNI (2)
Waldemar Fura, Iwona Manys
Wiceprzewodniczący przedstawił wyniki głosowania i poinformował, że Rada Powiatu podjęła Uchwałę nr LI/323/23 (uchwała w załączeniu).
- Sprawy różne.
W dyskusji wzięli udział:
Pan Andrzej Kowalski nawiązał do otrzymanych z Urzędu Skarbowego wytycznych dot. wypełnienia oświadczeń majątkowych. Przypomniał, że radni muszą złożyć oświadczenia majątkowe do 30 kwietnia, a radni, którzy dziś złożyli ślubowanie, mają 30 dni na złożenie oświadczenia, według stanu na dzień dzisiejszy i nie muszą dołączać do nich formularzy PIT. Stwierdził, że w ubiegłym roku do oświadczeń majątkowych wniesiono wiele uwag i wymienił najczęstsze błędy. Zasugerował, aby korzystać z formularzy dostępnych w Biurze Rady, wskazał, że wyjaśnienia są zamieszczone w BIP, w razie potrzeby również deklaruje pomoc, a wskazówki otrzymane z Urzędu Skarbowego zostaną radnym przesłane pocztą elektroniczną.
Pan Roman Witt poinformował o działaniach Społecznego Komitetu Pomocy Ukrainie w związku z przygotowywanym transportem, który w okolicach 10 kwietnia wyjedzie na Ukrainę, zachęcając do wsparcia tej inicjatywy.
Pan Andrzej Kowalski poparł apel przedmówcy.
Pan Grzegorz Goral zapytał, czy można już odbierać druki oświadczeń majątkowych, na co uzyskał potwierdzenie. Odniósł się również do wymaganego sposobu wnioskowania o udzielenie głosu. Po uzyskaniu że odpowiedzi skomentował, że Wicestarosta zabrał głos mimo, że nie zgłosił się przez system.
Pan Andrzej Kowalski odniósł się do przebiegu dzisiejszej sesji i zasad udzielania głosu.
Pan Adam Knapik zwrócił uwagę, że Wicestarostę wskazała do odpowiedzi jego przełożona, która zgłosiła się i miała prawidłowo udzielony głos, a zgodnie z zasadami Starosta ma prawo wskazać urzędnika do udzielenia odpowiedzi. Następnie zwrócił uwagę na znajdujące się na sali obrad flagi, w tym flagę Unii Europejskiej wnioskując, aby były one eksponowane zgodnie z ustawą i z zasadami heraldycznymi.
Pan Andrzej Kowalski podziękował przedmówcy za pomoc w kwestii udzielania głosu; odnośnie flag wyraził opinię, że są ustawione w sposób prawidłowy, natomiast uwagę radnego uznaje jako przyjętą do realizacji.
Pani Iwona Karolewska przyznała rację radnemu Knapikowi wyjaśniając, że flagi były ustawione zgodnie z zasadami heraldyki, natomiast stojak został przesunięty, prawdopodobnie w czasie przygotowywania miejsca do wejścia sztandaru.
Pan Brunon Han w imieniu własnym oraz Wiceprzewodniczącego złożył wszystkim życzenia z okazji zbliżających się Świąt Wielkanocnych.
- Zakończenie.
Wobec braku dalszych chętnych do zabrania głosu, z uwagi na wyczerpanie porządku dziennego Wiceprzewodniczący zamknął obrady LI sesji Rady Powiatu Świeckiego.
Wiceprzewodniczący
Rady Powiatu Świeckiego
Andrzej Kowalski
Przygotowała: Halina Matwiej
Przygotowano przy pomocy programu eSesja.pl
Informacje
wytworzono: | data: 24.04.2023 | przez: Halina Matwiej | |
wprowadzono: | data: 11:23, 09.05.2023 | przez: Halina Matwiej | |
udostępniono: | data: 11:23, 09.05.2023 | przez: Halina Matwiej | |
zmodyfikowano: | data: 11:24, 09.05.2023 | przez: Halina Matwiej | |
osoba odpowiedzialna: | Halina Matwiej | ||
podmiot udostępniający: | Starostwo Powiatowe w Świeciu |
Rejestr zmian
edytowane: | data: 11:24, 09.05.2023 | przez: Halina Matwiej | Protokół LI Sesji Rady Powiatu Świeckiego, 29 marca 2023 r. | |
utworzono: | data: 11:23, 09.05.2023 | przez: Halina Matwiej | Protokół nr LI Sesji Rady Powiatu Świeckiego, 29 marca 2023 r. |