Protokół Nr 82/17
posiedzenia Zarządu Powiatu Świeckiego
odbytego w dniu 28 marca 2017 r.
w godz. 12:10 – 14:00
Obecni na posiedzeniu Członkowie Zarządu
– wg załączonej listy obecności.
Ponadto w posiedzeniu uczestniczyli:
- Iwona Karolewska – Sekretarz Powiatu,
- Dariusz Woźniak – Skarbnik Powiatu,
- Józef Gawrych – Kierownik Wydziału Ochrony Środowiska, Rolnictwa i Leśnictwa Starostwa Powiatowego w Świeciu,
- Małgorzata Imiłkowska – Dyrektor Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Świeciu,
- Adam Meller – Dyrektor Powiatowego Zarządu Dróg w Świeciu,
- Danuta Trajder – Główna Księgowa Starostwa Powiatowego w Świeciu,
- Katarzyna Trybuła – Inspektor w Wydziale Organizacyjnym Starostwa Powiatowego w Świeciu.
Do pkt.1
Otwarcia posiedzenia dokonał Starosta Pan Franciszek Koszowski, który powitał obecnych i stwierdził, że w posiedzeniu uczestniczy 4 członków Zarządu, co stanowi quorum pozwalające na podejmowanie wiążących rozstrzygnięć (w dalszej części obrad na posiedzenie przybyła Pani Barbara Studzińska). Dodał, iż Pani Wicestarosta i Pan Skarbnik uczestniczą w posiedzeniu Rady Nadzorczej Nowego Szpitala i wkrótce powinni przybyć na posiedzenie.
Proponowany porządek obrad przyjęto jednomyślnie w brzmieniu:
- Otwarcie posiedzenia, stwierdzenie quorum i przyjęcie porządku obrad.
- Przyjęcie protokołu poprzedniego posiedzenia.
- Podjęcie uchwał w sprawie:
- a) wyrażenia zgody na likwidację wyposażenia znajdującego się w „Nowy Szpital” Sp. z o.o. w Świeciu,
- b) zawarcia umowy pomiędzy Powiatem Świeckim a Komendą Wojewódzką Państwowej Straży Pożarnej w Toruniu, dotyczącej warunków udzielenia pomocy finansowej w formie dotacji celowej,
- c) rozdysponowania części środków z budżetu Powiatu Świeckiego na 2017 r. z zakresu ochrony środowiska dla jednostek Ochotniczych Straży Pożarnych z terenu Powiatu Świeckiego,
- d) zawarcia umowy pomiędzy Powiatem Świeckim a:
- Związkiem Wałowym w Dragaczu,
- Gminną Spółką Wodną w Drzycimiu,
- Gminną Spółką Wodną w Jeżewie,
- Gminną Spółką Wodną w Lnianie,
- Gminną Spółką Wodną w Nowem,
- Gminną Spółką Wodną w Osiu,
- Gminną Spółką Wodną w Pruszczu,
- Gminną Spółką Wodną w Świeciu,
- Gminną Spółką Wodną w Świekatowie,
- Gminną Spółką Wodną w Warlubiu,
dotyczącej warunków udzielenia dotacji celowej z budżetu Powiatu Świeckiego,
- e) zmiany umowy Powiatu Świeckiego z Fundacją Aktywizacji i Integracji w Nowem,
- f) zmiany umowy Powiatu Świeckiego z Towarzystwem Wspierania Osób Niepełnosprawnych w Świeciu,
- g) podania do publicznej wiadomości informacji o wykonaniu budżetu Powiatu Świeckiego za rok 2016,
- h) przyjęcia sprawozdania z wykonania budżetu za 2016 rok oraz informacji o stanie mienia,
- i) zmiany planu wydatków budżetu Powiatu Świeckiego na rok 2017
- j) przyjęcia umowy pomiędzy Powiatem Świeckim a Gminą Jeżewo dotyczącej warunków udzielenia dotacji celowej
- k) przyjęcia umowy pomiędzy Powiatem Świeckim a Gminą Bukowiec dotyczącej warunków udzielenia dotacji celowej (2 uchwały),
- l) przeprowadzenia sondażu na wybór agenta emisji obligacji komunalnych Powiatu Świeckiego,
- m) wyrażenia opinii dotyczącej rozbudowy skrzyżowania drogi krajowej nr 91 z drogami wojewódzkimi nr 214 i 217 w miejscowości Warlubie.
- Przyjęcie projektu uchwały Rady Powiatu w sprawie wyrażenia zgody na współdziałanie z Gminą Świecie w realizacji projektu pn. „Urządzenie ścieżek rowerowych na terenie Gminy Świecie”.
- Sprawy bieżące.
Do pkt.2
Protokół poprzedniego posiedzenia przyjęto jednogłośnie, bez uwag.
Do pkt.3a
Pani Katarzyna Trybuła poinformowała, że Zarząd „Nowego Szpitala” w Świeciu zwrócił się do Zarządu Powiatu Świeckiego z wnioskiem o podjęcie decyzji w sprawie dalszego postępowania z wyposażeniem, które stanowi własność Powiatu Świeckiego, a nie nadaje się do użytkowania. Wyposażenie, o którym mowa zostało wymienione w załączniku do przedłożonego projektu uchwały. Ponieważ stanowi ono majątek Powiatu, aby mogło zostać zlikwidowane, zgodnie z zawartą umową, konieczna jest zgoda Zarządu Powiatu. Na komentarz Starosty potwierdziła, że są to stare, wyeksploatowane przedmioty (niektóre wykorzystywane od początku funkcjonowania Szpitala). Po wyrażeniu zgody przez Zarządu Powiatu Świeckiego stosowne zmiany zostaną wprowadzone aneksem nr 40 do umowy, sprzęt będzie zezłomowany, a środki wpłyną na nasze konto. Zapewniła, że wszystko zostanie odpowiednio rozliczone.
Zarząd jednomyślnie wyraził zgodę na powyższe (Uchwała Nr 82/708/17 w załączeniu).
Do pkt.3b
Pan Franciszek Koszowski przedstawił projekt uchwały w sprawie zawarcia umowy pomiędzy Powiatem Świeckim a Komendą Wojewódzką Państwowej Straży Pożarnej w Toruniu, dotyczącej warunków udzielenia pomocy finansowej w formie dotacji celowej. Wyjaśnił, że chodzi o zakup sorbentu do likwidacji plam i rozlewisk ropopochodnych. Dodał, że jest to kwota 30 tys. zł, którą przekazujemy strażakom.
Pan Andrzej Kowalski sceptycznie odniósł się do udzielania dofinansowania przez powiat i zapytał, dlaczego straż nie kupuje tego typu substancji ze swoich środków.
Pan Franciszek Koszowski odpowiedział, że Straż pożarna nie ma pieniędzy, które mogłaby przeznaczyć na ten cel. Powołując się na rozmowę z Komendantem poinformował, że obecnie w Straży jest 7 wakatów i nie ma pieniędzy, żeby tych ludzi zatrudnić. Podobna sytuacja jest w Policji, Urzędzie Skarbowym oraz ARiMR, gdzie na miejsce osób, które zostały zwolnione nie zatrudniono nowych.
Wracając do kwestii zakupu sorbentu stwierdził, że kwota dotacji została zawarta w budżecie i niniejsza uchwała ma charakter wykonawczy.
Po dyskusji Zarząd 3 głosami za, przy 1 wstrzymującym się podjął Uchwałę Nr 82/709/17 (uchwała w załączeniu).
Do pkt.3e i 3f
Pan Franciszek Koszowski poinformował, że wczoraj Towarzystwo odebrało już samochód – jest to auto 9-osobowe, a z tyłu ma dwa miejsca na wózki inwalidzkie. Przedstawiciele TWON są bardzo szczęśliwi, bo nie dość, że dostaną nowe pomieszczenia (w byłej siedzibie Starostwa), to jeszcze udało się pozyskać ten samochód. Wyraził nadzieję, że będzie on dobrze służyć podopiecznym tej organizacji.
Pani Małgorzata Imiłkowska poinformowała, że w ciągu 14 dni od podjęcia stosownej uchwały przez Radę Powiatu należy zawrzeć aneks do umowy w sprawie wysokości środków finansowych przeznaczonych na działalność warsztatów terapii zajęciowej. Następnie przedstawiła projekty uchwał w sprawie:
- zmiany umowy Powiatu Świeckiego z Fundacją Aktywizacji i Integracji w Nowem,
- zmiany umowy Powiatu Świeckiego z Towarzystwem Wspierania Osób Niepełnosprawnych w Świeciu.
Zarząd jednomyślnie podjął Uchwały Nr 82/710/17 i Nr 82/711/17 (uchwały w załączeniu).
Do pkt.3g
Pani Danuta Trajder przedstawiła projekt uchwały w sprawie podania do publicznej wiadomości informacji o wykonaniu budżetu Powiatu Świeckiego za rok 2016. Wyjaśniła, że obowiązek podania tych informacji do publicznej wiadomości wynika z art. 37 ust.1 pkt 2 ustawy o finansach publicznych.
Zarząd jednomyślnie podjął Uchwałę Nr 82/712/17 (uchwała w załączeniu).
Do pkt.3c
Pan Józef Gawrych przedstawił projekt uchwały w sprawie rozdysponowania części środków z budżetu Powiatu Świeckiego na 2017 r. z zakresu ochrony środowiska dla jednostek Ochotniczych Straży Pożarnych z terenu Powiatu Świeckiego. Wykaz jednostek oraz proponowane kwoty dotacji zawiera załącznik do projektu uchwały. Przypomniał, że w tym roku do rozdysponowania była kwota 90 tys. zł. Zespół doradczy Starosty, w skład którego wchodzili funkcjonariusze Państwowej Straży Pożarnej, Prezes Zarządu Powiatowego OSP oraz Kierownik Wydziału Ochrony Środowiska Starostwa dokonał analizy, w wyniku której 9 z 15 złożonych wniosków zostało rozpatrzonych pozytywnie. Następnie wymienił kryteria, jakimi się kierowano i przedstawił na jakie zadania proponuje się udzielić wsparcia finansowego.
Pan Franciszek Koszowski odnosząc się do zapowiedzi sfinansowane zadań z kolejnego budżetu zalecił ostrożność. Dodał, że na przyszły rok niczego by nie sugerował, wskazując na zadania związane z drogami i założenia planu drogowego, który chcemy wykonać. Wyraził przypuszczenie, że środki dla OSP zostaną okrojone, natomiast w odpowiednim czasie określimy, jaki będzie ich poziom.
Pan Andrzej Kowalski pozytywnie odniósł się do zapowiedzi Starosty. Zwracając się do Pana Józefa Gawrycha postawił pytanie, czy jest określony jakiś horyzont czasowy, do kiedy będziemy dofinansowywać te jednostki, czy też mamy to robić ciągle. Zwrócił uwagę, że jest Państwowa Straż Pożarna, która ma je wspomagać, a poza tym jednak są one podmiotami gminnymi.
Pan Franciszek Koszowski powiedział o potrzebach jednostek OSP. Dodał, iż zadania, które finansujemy są również uzgadniane z PSP i są to najpilniejsze rzeczy.
Pan Józef Gawrych wskazał na zróżnicowanie wsparcia, jakiego udzielamy dla poszczególnych jednostek i przedstawił uzasadnienie finansowania proponowanych zadań. Dodał, że np. Gmina Bukowiec bardzo dużo daje swoim jednostkom i warto im pomóc.
Pan Andrzej Kowalski zaznaczył, że byłby zwolennikiem udzielania takiej pomocy, jednak ma na uwadze jakie są nasze potrzeby i fakt, że 2 następne lata będą trudne dla budżetu. Wyjaśnił, że w tym kontekście artykułuje wątpliwości odnośnie wspierania OSP, bo gdyby kondycja finansowa powiatu była dobra, to nie miałby nic przeciwko przekazywaniu środków na tego typu zadania.
Pan Franciszek Koszowski stwierdził, że z wyliczenia, jakiego dokonał Skarbnik wynika, że zakładając ograniczenie pozostałych wydatków, w przyszłym roku wystarczy nam środków na wszystkie zadania drogowe, które są zgodne z planem. Zależy nam na tym, żeby plan drogowy wykonać w takim zakresie, w jakim został on kiedyś przyjęty, natomiast koszty tych zadań wzrosły o 100% w stosunku do tego, co zakładano na etapie tworzenia planu. Ponadto, biorąc pod uwagę planowane przejęcie dróg od samorządu województwa, a więc zadań do wykonania będziemy mieli sporo. Zastrzegając, że obecnie nie chce niczego przesądzać zapowiedział, że jeżeli zabraknie nam środków na drogi, to w przyszłym roku ograniczymy wszystkie inne wydatki. Jednocześnie wyraził przypuszczenie, że potrzeba wspierania OSP zawsze będzie aktualna, bo wymagania dla strażaków są coraz wyższe, zarówno jeśli chodzi o szkolenia jak i posiadane wyposażenie, natomiast nie będziemy dawać dotacji, jeśli nie będziemy mieć na to pieniędzy.
Pan Józef Gawrych podkreślił, że część wniosków została odrzucona i proponuje się wsparcie tylko tych zadań, które uznano za celowe. Jeśli środki w budżecie na dotacje dla OSP będą mniejsze, to będziemy dzielić mniejszą kwotę.
Pan Adam Gatner zapytał, czy pozostałe środki mają już zaplanowane przeznaczenie, czy zostają one jako rezerwa.
Pan Józef Gawrych odpowiedział, że zostają one jako rezerwa, którą w trakcie roku można będzie wykorzystać, a jeśli nie, to przejdą w nadwyżkę budżetową.
Pan Franciszek Koszowski dodał, że jeśli nie ma takiej potrzeby, to nie ma uzasadnienia, aby wszystko rozdysponowywać.
Pan Tadeusz Gajewski powołując się na informacje przekazywane przez strażaków stwierdził, że wymagania wobec OSP są takie same, jak wobec straży zawodowych. Chodzi nie tylko o szkolenia i egzaminy, jakie muszą zdawać druhowie OSP, którzy muszą być tak samo przygotowani, jak strażacy zawodowi, ale także o wyposażenie i nacisk jest kładziony jest na to, żeby jednostki ochotnicze tak naprawdę wiele nie różniły się od Państwowej Straży Pożarnej.
Po dyskusji Zarząd jednomyślnie podjął Uchwałę Nr 82/713/17 (uchwały w załączeniu).
Do pkt.3d
Pan Józef Gawrych przypomniał, że na poprzednim posiedzeniu Zarząd dokonał podziału środków i kolejnym etapem jest przyjęcie treści umów ze spółkami wodnymi oraz związkiem wałowym dot. warunków udzielenia dotacji celowych z budżetu Powiatu Świeckiego. Dodał, że pod względem merytorycznym umowy zostały zatwierdzone przez radcę prawnego. Następnie kolejno omówił poszczególne projekty. Jednocześnie zwrócił uwagę, że na dotacje dla spółek wodnych przeznaczamy tym razem mniejszą kwotę, tzn. 55 tys. zł (zawsze było to 100 tys. zł).
Pan Andrzej Kowalski zwrócił uwagę, że w uzasadnieniu przekazania 7 tys. zł dla GSW Dragacz jest mowa o kanale Sobka i zapytał, czy prace w tym zakresie nie zostały do końca wykonane w ubiegłym roku.
Pan Józef Gawrych wyjaśnił, że spółka wodna zrobiła to, co było zaplanowane, natomiast te urządzenia wymagają konserwacji. Jest to jeden z ważniejszych rowów i co roku konieczne jest wykonanie prac, aby utrzymać go w odpowiednim stanie; wiadomo, że kwota 6 tys. zł na wszystko nie wystarczy biorąc pod uwagę, że ma on 3 km długości.
Po dyskusji Zarząd jednomyślnie postanowił:
- wyrazić zgodę na zmniejszenie zakresu zadania i zawrzeć umowę w sprawie udzielenia dotacji celowej przez Powiat Świecki ze Związkiem Wałowym w Dragaczu w wysokości 7.000 zł, na dofinansowanie zadania pod nazwą: „Odbudowa rowu (R-J) „Kanał Sobka” na obiekcie we wsi Zajączkowo na długości 300 m”,
- zawrzeć umowę w sprawie udzielenia dotacji celowej przez Powiat Świecki z Gminną Spółką Wodną w Drzycimiu w wysokości 4.900 zł, na dofinansowanie zadania pod nazwą: „Renowacja rowu melioracyjnego R-E-1 na obiekcie Drzycim-Lniano o łącznej długości 1670 mb w miejscowościach Gacki i Drzycim”,
- zawrzeć umowę w sprawie udzielenia dotacji celowej przez Powiat Świecki z Gminną Spółką Wodną w Jeżewie w wysokości 4.200 zł, na dofinansowanie zadania pod nazwą: „Konserwacja 10,8 km rowów melioracyjnych, teren Gminy Jeżewo w m-c: Osłowo-Belno, Jeżewo-Ciemniki, Białe Błota-Ciemniki, Osłowo, Taszewskie Pole-Taszewo”,
- wyrazić zgodę na zmniejszenie zakresu zadania i zawrzeć umowę w sprawie udzielenia dotacji celowej przez Powiat Świecki z Gminną Spółką Wodną w Lnianie w wysokości 4.500 zł, na dofinansowanie zadania pod nazwą: „Konserwacja rowu melioracji szczegółowej R-G w msc. Lubodzież i Wętfie, obiekt „Wyrwa-Kawęcin” na długości 2345 mb”,
- wyrazić zgodę na zmniejszenie zakresu zadania i zawrzeć umowę w sprawie udzielenia dotacji celowej przez Powiat Świecki z Gminną Spółką Wodną w Nowem w wysokości 6.400 zł, na dofinansowanie zadania pod nazwą: „Renowacja rowu melioracji szczegółowej R-H o długości 370 mb i szerokości dna 1,2 m na obiekcie Komorsk, gm. Nowe, powiat świecki”,
- zawrzeć umowę w sprawie udzielenia dotacji celowej przez Powiat Świecki z Gminną Spółką Wodną w Osiu w wysokości 4.900 zł, na dofinansowanie zadania pod nazwą: „Konserwacja rowów szczegółowych na łąkach i pastwiskach na obiekcie Miedzno – 4630 mb”,
- zawrzeć umowę w sprawie udzielenia dotacji celowej przez Powiat Świecki z Gminną Spółką Wodną w Pruszczu w wysokości 5.300 zł, na dofinansowanie zadania pod nazwą: „Renowacja rowów melioracyjnych R-E14, R-E24, R-E27, razem dł. 2.260 m, w m. Łowinek”,
- wyrazić zgodę na zmniejszenie zakresu zadania i zawrzeć umowę w sprawie udzielenia dotacji celowej przez Powiat Świecki z Gminną Spółką Wodną w Świeciu w wysokości 6.400 zł, na dofinansowanie zadania pod nazwą: „Regulacja stosunków wodnych poprzez konserwację rowów: C-70 i C-74 długości łącznej 1155 mb, na terenie wsi Kosowo, gmina Świecie”,
- wyrazić zgodę na zmniejszenia zakresu zadania i zawrzeć umowę w sprawie udzielenia dotacji celowej przez Powiat Świecki z Gminną Spółką Wodną w Świekatowie w wysokości 4.700 zł, na dofinansowanie zadania pod nazwą: „Regulacja stosunków wodnych poprzez konserwację rowów melioracyjnych szczegółowych w miejscowości Zalesie Królewskie o łącznej długości 2057 m.”,
- wyrazić zgodę na zmniejszenie zakresu zadania i zawrzeć umowę w sprawie udzielenia dotacji celowej przez Powiat Świecki z Gminną Spółką Wodną w Warlubiu w wysokości 6.700 zł, na dofinansowanie zadania pod nazwą: „Renowacja rowów szczegółowych RI na długości 1050 mb obiekt Buczek-Sobina-Kornatka, wieś Lipinki, gm. Warlubie”.
(Uchwały Nr 82/714/17, Nr 82/715/17, Nr 82/716/17, Nr 82/717/17, Nr 82/718/17, Nr 82/719/17, Nr 82/720/17, Nr 82/721/17, Nr 82/722/17 i Nr 82/723/17 w załączeniu).
Pan Andrzej Kowalski podkreślił, że ważne, aby spółki wodne realizowały faktyczną meliorację, a nie tylko odwadnianie. Wyraził również opinię, że konieczna jest dobra wola ze strony rolników, którzy powinni dbać o urządzenia melioracyjne znajdujące się w pobliżu ich pól i nie powodować ich uszkodzenia.
Pan Franciszek Koszowski wyraził opinię, że najgorsze jest, iż część rolników występuje ze spółek wodnych i nie są świadomi konsekwencji takiego postępowania. Nawet jeśli na terenie rolnika, który należy do spółki wodnej rowy melioracyjne będą wyczyszczone, a właściciele sąsiadujących z nim gruntów do spółki nie należą i sami takich prac nie wykonają, to woda nie popłynie. Na pytanie Pana Andrzeja Kowalskiego o możliwości nacisku na takie osoby poinformował, że możemy wydać decyzję i zmusić je do pokrycia faktycznych kosztów oczyszczenia tego odcinka. Podkreślił, że rolnicy nie zdają sobie sprawy, że obecnie mogą mieć to zadanie wykonane płacąc niewielkie kwoty, a jeśli obciążymy ich kosztami wynajęcia sprzętu, to zmeliorowanie odcinka będzie kosztować tyle, ile wystarczyłoby na wiele lat opłacania składek na spółkę wodną.
Pan Andrzej Kowalski zasugerował, że trzeba o tym mówić przy okazji wszelkiego rodzaju spotkań, jakie się odbywają.
Pan Franciszek Koszowski zapewnił, że zwraca na to uwagę. Wyraził opinię, że aby uniknąć wzajemnych pretensji spółki powinny przyjąć plan pracy i zgodnie z nim kolejno realizować meliorację terenów. Obecnie ten, kto ma większą siłę przebicia ma melioracje zrealizowane, a inni nie doczekają się jakichkolwiek działań. Zwrócił również uwagę na problem w razie wystąpienia awarii. Rolnik, który nie jest członkiem spółki wodnej raczej nie będzie skłonny ponosić kosztów wynajęcia specjalistycznej firmy, która usunęłaby awarię, a sam nie dysponuje odpowiednim sprzętem, aby był w stanie to zrobić. Nieostrożne używanie ciężkiego sprzętu rolniczego powoduje przesuwanie elementów studzienki, sprawiając, że do środka dostaje się piach i studzienka się zapycha. Zdarzają się również, że do środka wrzucane są różne przedmioty, jak np. kamienie i uważa, że za takie celowe zaśmiecanie studzienek powinny być wymierzane kary.
Do pkt.3m
Pan Adam Meller poinformował, że Generalny Dyrektor Dróg Krajowych i Autostrad zwrócił się o wyrażenie opinii w sprawie realizacji inwestycji polegającej rozbudowie skrzyżowania drogi krajowej nr 91 z drogami wojewódzkimi nr 214 i 217 w m. Warlubie i zasugerował wyrażenie pozytywnej opinii w tej sprawie.
Zarząd jednomyślnie podjął Uchwałę Nr 82/724/17 (uchwała w załączeniu).
Do pkt.4
Pan Adam Meller przedstawił projekt uchwały Rady Powiatu w sprawie wyrażenia zgody na współdziałanie z Gminą Świecie w realizacji projektu pn. „Urządzenie ścieżek rowerowych na terenie Gminy Świecie”.
Wyjaśnił, że w związku z brakiem możliwości przekazania zarządzania tą drogą powiatową Gminie Świecie, która zamierzała wybudować tam ścieżkę rowerową proponuje się zawarcie porozumienia w tej sprawie. Zaznaczył, że nie będzie to skutkować koniecznością poniesienia przez Powiat żadnych kosztów, a nasz udział partnerski polegać będzie na tym, że dajemy prawo dysponowania gruntem, dokumentację techniczną i proponujemy nadzór z naszej strony.
Zarząd jednomyślnie przyjął przedstawiony projekt i skierował pod obrady kwietniowej sesji Rady Powiatu Świeckiego (projekt uchwały w załączeniu).
Do pkt.3h
Pan Dariusz Woźniak przedstawił sprawozdanie z wykonania budżetu za 2016 rok wraz z informacją o stanie mienia.
Potwierdził opinię Starosty, że wynik nie jest zły dodając, iż patrząc historycznie dawno nie mieliśmy nadwyżki.
(w trakcie wystąpienia na posiedzenie przybyła Pani Barbara Studzińska)
Pan Franciszek Koszowski wracając do kwestii przyszłorocznego budżetu i planu drogowego poprosił o potwierdzenie, że biorąc pod uwagę obecną wiedzę o stanie finansów oraz ewentualne ograniczenie pozostałych wydatków, będziemy w stanie te drogi wykonać.
Pan Dariusz Woźniak stwierdził, że tak, jak powiedział Pan Starosta będziemy musieli ograniczyć pozostałe wydatki, ale być może nie będzie takiej konieczności. Kiedy przystąpimy do planowania budżetu, wówczas zastanowimy się nad tym i podejmiemy decyzję.
Pan Franciszek Koszowski nawiązując do danych odnośnie oświaty poinformował, że Pani Minister Zalewska na każdym spotkaniu podkreśla, że subwencja powinna pokrywać tylko wydatki na płace.
Pan Dariusz Woźniak stwierdził, że gdyby przyjąć powyższe założenie, to musimy zapomnieć o realizacji programu drogowego i ledwo wypełniamy wskaźniki; jeżeli subwencja oświatowa rzeczywiście miałaby spaść tak, że pokrywałaby tylko płace, to do Oświaty musielibyśmy dołożyć około 8-9 mln zł.
Pan Andrzej Kowalski poprosił o wyjaśnienie z czego wynika znacznie niższe niż planowano wykonanie dotacji na ochronę zabytków i opiekę nad zabytkami – chodzi o odnowienie budynku Domu Dziecka w Bąkowie. Zwrócił uwagę, że plan wynosił 25 tys. zł, a wykonanie 14.449,84 zł, co stanowi 57,8%.
Pan Dariusz Woźniak odpowiedział, że Marszałek przyznał mniejszą kwotę, a ponadto rzeczywisty koszt realizacji był niższy. Wyjaśnił, że poziom dofinansowania jest określony procentowo, a w planie wpisaliśmy to według prognoz.
Pan Andrzej Kowalski zapytał o „Zadania z zakresu geodezji i kartografii”, gdzie wykonanie jest o 100 tys. zł niższe od planu. Następnie poprosił o wyjaśnienie przyczyny rozbieżności pomiędzy planem a wykonaniem w dziale „Gospodarka komunalna i ochrona środowiska”, rozdział 90019 – wpływy i wydatki związane z gromadzeniem środków z opłat i kar za korzystanie ze środowiska (plan: 1.650.000 zł, wykonanie: 1.502.946,73 zł).
Pan Dariusz Woźniak odpowiedział, że jeśli chodzi o „Geodezję”, to przeszacowaliśmy. Zaplanowaliśmy tę pozycję na poziomie roku 2015, a wpływy po prostu były niższe. W „Ochronie środowiska” przyczyna jest podobna z tym, że w tym dziale mimo, iż obniżyliśmy plan w stosunku do roku 2015 (wówczas było to około 1.800.000 zł) nie udało się tego zrealizować. Wyjaśnił, że dochód w tym dziale charakteryzuje się wahnięciami i nie ma stałej tendencji; jest dużo wpływów jednorazowych i poczynienie np. przez Mondi inwestycji proekologicznych powoduje, że zakład płaci mniej z tytułu kar i wpływa to na obniżenie naszych dochodów z tego tytułu.
Pan Andrzej Kowalski nawiązując do remontów dróg zapytał, czy w odniesieniu do takich zadań, jak droga Pruszcz-Zawada, ul. Dworcowa w Świekatowie, remont drogi w Dworzysku i remont chodnika przy ul. Wojska Polskiego w Świeciu Gminy dofinansowały ich realizację.
Pan Dariusz Woźniak odpowiedział, że musiałby to przeanalizować, bo każdy przypadek jest inny. Chodnik przy ul. Wojska Polskiego był bodajże finansowany 50:50, na zadanie w Dworzysku również otrzymaliśmy środki. Gmina Świekatowo przekazała nam na naszą drogę więcej środków, niż wynikałoby to z uzgodnień i dlatego my w 100% sfinansowaliśmy to zadanie.
Pan Franciszek Koszowski dodał, że Wójt Wądołowski przekazał dofinansowanie na drogę Pruszcz-Zawada. Na pytanie o chodnik w Parlinie odparł, iż został wykonany za środki Powiatu i Gminy (po 50%).
Pan Dariusz Woźniak odczytał dane odnośnie dotacji, jakie wpłynęły od gmin, podając kwoty otrzymane na poszczególne zadania.
Pan Franciszek Koszowski zapewnił, że zwracamy uwagę, aby zgodnie z przyjętymi ustaleniami gminy wypełniały swoje zobowiązania. Zasygnalizował również, że Wójt Gminy Jeżewo, który kiedyś nie udzielił dotacji na zadanie drogowe, jakie realizowaliśmy zadeklarował przekazanie nam zaległych środków.
Pan Dariusz Woźniak wyjaśnił, że Wójt przekaże środki na inne zadanie, bo tamta droga została już zrealizowana.
Pan Andrzej Kowalski wskazując na pozycję „Leasing samochodu: 64 816 zł” zapytał, jak długo będziemy leasingować ten samochód.
Pan Dariusz Woźniak odpowiedział, że raty są spłacane zgodnie z planem do roku 2020. Jeśli chodzi o ich kwotę, to pierwsza opłata była wyższa, natomiast w sumie całość z ratami leasingowymi wynosi około 140 tys. zł.
Pan Franciszek Koszowski dodał, że nowe auto ma znacznie mniejsze zużycie paliwa, niż stara Skoda, a więc środki, jakie dzięki temu zaoszczędzimy, można przeznaczać na spłatę rat leasingowych.
Pan Andrzej Kowalski poprosił o wyjaśnienie odnośnie pomocy prawnej stwierdzając, że z danych zawartych w przedłożonej Informacji wynika, iż wydaliśmy 246 tys. zł, natomiast dotację mamy w wysokości 119 tys. zł.
Pani Iwona Karolewska zwróciła uwagę, że reszta pieniędzy jest w zarządzaniu kryzysowym.
Pan Dariusz Woźniak odpowiedział, że wydaliśmy 246,861,95 zł i dotacja będzie dokładnie taka sama, tylko środki te są wydawane dwoma strumieniami pieniędzy. Z dotacji, którą otrzymujemy udzielamy dotacji dwóm organizacjom pozarządowym, które prowadzą punkty, a „drugą połowę” środków przekazujemy wprost na opłacenie wynagrodzenia radców prawnych. Zapewnił, że dotacja z budżetu państwa w 100% pokrywa te koszty, po czym wskazał stosowną pozycję w przedłożonym dokumencie.
Pan Andrzej Kowalski zapytał, czy rezerwa na zarządzanie kryzysowe, jeżeli jej nie wykorzystamy wchodzi w rezerwę ogólną.
Pan Dariusz Woźniak zaprzeczył wyjaśniając, iż jest to rezerwa celowa i może ona być przeznaczona tylko na sprawy związane z zarządzaniem kryzysowym. Dodał, że w historii funkcjonowania powiatu rezerwa ta była tylko raz uruchomiona (na drogę w Serocku).
Pan Franciszek Koszowski stwierdził, że jeżeli Wojewoda ogłosi klęskę żywiołową, to wówczas można tych środków użyć; w innym przypadku nie wolno tej rezerwy ruszyć.
Pan Andrzej Kowalski odnosząc się do wykonania budżetu w poszczególnych szkołach, posługując się przykładem ZSS w Świeciu poprosił o wyjaśnienie pozycji nagrody i premie.
Pan Dariusz Woźniak odpowiedział, że każda jednostka organizacyjna powiatu w ramach wydatków osobowych przeznacza środki również na nagrody i premie. Jest to w dyspozycji Dyrektora placówki, który przyznaje nagrody i premie swoim pracownikom. Tak jest wszędzie: w Starostwie, w szkołach, w Powiatowym Urzędzie Pracy, Powiatowym Zarządzie Dróg itd..
Pan Andrzej Kowalski stwierdził, że chciałby uzyskać głębszą analizę, bo z tego nie jest w stanie wysondować, czy te nagrody otrzymały np. dwie osoby, czy jedna.
Pani Barbara Studzińska zaznaczyła, że nie jest to żaden dodatkowy fundusz, tylko środki w ramach oszczędności funduszu płac.
Pan Dariusz Woźniak dodał, że Szkoła Specjalna jest dużą jednostką, więc środki będą też relatywnie większe w ZSS niż w jakimś małym liceum. I tak np. w szkole specjalnej cały fundusz płac akurat w tym rozdziale, czyli w szkole podstawowej na wynagrodzenia wydano ponad 3 mln zł, z czego przeszło 2.900.000 zł były to wynagrodzenia z pochodnymi, nagrody jubileuszowe – 22 tys. zł, odprawy emerytalne – 28 tys. zł, nagrody i premie – 45 tys. zł; dla porównania w Warlubiu wydatkowano na ten cel 15 tys. zł. Na pytanie Wicestarosty, czy zwiększaliśmy fundusz płac odpowiedział, że nie.
Pan Franciszek Koszowski stwierdził, że w Oświacie nie dajemy żadnej dodatkowej puli środków na nagrody.
Pan Dariusz Woźniak przyznał, że teoretycznie moglibyśmy środki zaoszczędzone na funduszu płac „zabrać” do budżetu, ale decyzje są takie, żeby wypłacać premie w jednostkach.
Na pytanie o przedszkole specjalne potwierdził, że kosztuje nas ono prawie 600 tys. zł i głównie są to płace.
Pan Franciszek Koszowski zwrócił uwagę, że porównując środki, jakie otrzymujemy jest to korzystne, gdyż subwencja na dzieci niepełnosprawne jest wyższa.
Pan Tadeusz Gajewski dodał, że najwięcej jest na niepełnosprawności sprzężone.
Pan Dariusz Woźniak kontynuując doprecyzował, że przedszkole specjalne to koszt 552 tys. zł, z czego 480 tys. zł przeznaczamy na płace (10 etatów).
Pan Andrzej Kowalski odnosząc się do powyższej informacji o poziomie zatrudnienia zapytał o liczbę dzieci w przedszkolu specjalnym.
Pan Franciszek Koszowski zwrócił uwagę, że są tam małe zespoły, bo z uwagi na niepełnosprawność tych dzieci niemożliwe byłoby prowadzenie takich zajęć np. w grupie 20-osobowej.
Pan Tadeusz Gajewski dodał, że oprócz nauczycieli jest tam jeszcze pomoc, gdyż jedna osoba nie poradziłaby sobie z opieką nad kilkoma dziećmi z takimi dysfunkcjami. Następnie podał przykłady czynności, jakie te osoby muszą wykonywać.
Pan Adam Gatner stwierdził, że od wielu lat zwraca uwagę, ile stanowią wydatki na płace w stosunku do całego naszego budżetu i wskaźnik ten, że wynosi już ponad 60%.
Pan Dariusz Woźniak zwrócił uwagę, że tyle wynosi on w stosunku do wydatków bieżących, natomiast w stosunku do wydatków ogółem jest to około 40%.
Pan Adam Gatner kontynuując stwierdził, że od wielu lat ten wskaźnik rośnie i wyraził opinię, że wskaźnik, o którym mówi jest niekorzystny. Dodał, że w 2013 roku wynosił on 58%, a obecnie jest to już prawie 62%. 4%, o jakie wzrósł, biorąc pod uwagę skalę budżetu, to nie jest mało.
Pan Dariusz Woźniak odpowiedział, że nie można jednoznacznie tego ocenić i trzeba mieć na uwadze, że pracownicy powinni być godnie wynagradzani.
Pani Barbara Studzińska wyraziła opinię, że ten wskaźnik jest dobry.
Pan Andrzej Kowalski zgodził się z oceną Pana Adama Gatnera, że wzrost o 4% to jest bardzo dużo.
Pan Tadeusz Gajewski zwrócił uwagę, że ten wskaźnik rośnie również dlatego, że przybywa nauczycieli dyplomowanych, a ich płace są automatycznie wyższe, niż osób na niższych stopniach awansu zawodowego.
Pani Barbara Studzińska przyznała, że wydatki, na które zwrócił uwagę Pan Andrzej Kowalski mogłyby stanowić ewentualną rezerwę finansową w przypadku pogorszenia się sytuacji budżetu. Dotychczas jest tak, że jeśli placówki zaoszczędzą jakieś środki na tym paragrafie, najczęściej z tytułu absencji chorobowych, wówczas są one przeznaczane na płace.
Pan Adam Gatner stwierdził, że wzrost tego wskaźnika rzeczywiście z jednej strony wiąże się z podwyżkami wynagrodzeń, ale także z relatywnym spadkiem grupy wydatków rzeczowych, podczas gdy szkoła mogłaby doposażyć swoją bazę. Przypomniał, że w ubiegłym roku na wniosek Starosty znacznie zwiększyliśmy pulę pieniędzy dla wszystkich szkół na remonty i doposażenie. Zamiast skierować na ten cel również środki z oszczędności, aby można było zrobić jeszcze więcej, zostały one przeznaczone na premie.
Pan Dariusz Woźniak poinformował, że uczestnicząc dziś w posiedzeniu Rady Nadzorczej „Nowego Szpitala” wnioskował, żeby więcej środków przeznaczać na premie, więc byłby niekonsekwentny, gdyby w tym przypadku twierdził, że ma być ich miej. Wyraził opinię, że póki nas na to stać, powinny one być wypłacane i zaznaczył, że w porównaniu do budżetu płac wynoszącego 3 mln zł, kwota 40 tys. zł to nie są duże środki. Tak, jak powiedziała Pani Starosta jest to pewna rezerwa, którą w ostateczności można wykorzystać i konstruując budżet na 2018 rok rozważymy tę kwestię.
Pan Franciszek Koszowski przypomniał sesję Rady Powiatu Świeckiego, na której postulowano zwiększenie podwyżek dla pracowników z 2 do 3-4%. Wyraził opinię, że płace, jakie oferujemy nie są wygórowane. Wskazał, że jeśli będą się one utrzymywać na niezmienionym poziomie, to będziemy mieć problem z pozyskaniem fachowców do pracy. Stwierdził, że o ludzi należy dbać i nie postuluje, żeby dawać wysokie podwyżki, ale płace powinny rosnąć relatywnie do wartości pieniądza i kosztów utrzymania.
Pan Tadeusz Gajewski powołując się na doniesienia medialne zasygnalizował, że Ministerstwo Edukacji Narodowej skłania się ku wprowadzeniu zmiany polegającej na tym, aby związać pensje nauczycieli ze średnią krajową, podwyższyć zasadnicze wynagrodzenie, jednocześnie likwidując wszystkie dodatki, żeby finansowanie było bardzo czytelne.
Pan Andrzej Kowalski poprosił o wyjaśnienie, z czego wynika koszt utrzymania budynku po byłym internacie ZSP w Nowem, który wyniósł 121 tys. zł.
Pan Dariusz Woźniak odpowiedział, że są koszty funkcjonowania budynku, natomiast dochody z opłat wynoszą około 130 tys. zł i pokrywają te koszty. Dodał, że w tym budynku mieszkają ludzie i uzyskiwane przychody bilansują koszt jego utrzymania (zostały one wykazane po stronie dochodowej).
Pan Franciszek Koszowski stwierdził, że gdyby budynek stał pusty, to mielibyśmy tylko koszty, a tak „zarabia” on na swoje utrzymanie.
Pan Andrzej Kowalski zapytał o Zespół ds. orzekania o niepełnosprawności, wskazując na koszt wynoszący prawie 400 tys. zł.
Pan Dariusz Woźniak potwierdził, że koszty PZOON cały czas rosną i ta tendencja nadal występuje.
Pan Andrzej Kowalski zapytał, co się na to składa.
Pan Franciszek Koszowski wyjaśnił, że prawdą jest, iż w ubiegłym roku zwiększyliśmy zatrudnienie o 1 etat, ale należy zaznaczyć, że na koniec roku otrzymaliśmy większą pulę pieniędzy z dotacji. Co do tego roku, to oszacowaliśmy koszty utrzymania obiektu na 170 -180 tys. zł, natomiast tak naprawdę nie wiemy, czy rzeczywiście tyle wyniosą.
Pan Dariusz Woźniak dodał, że sukcesywnie dokonujemy kolejnych zwiększeń (ostatnio np. zabrakło 8 tys. zł na dostęp do Internetu). O jeden etat wzrosło zatrudnienie, zostały zwiększone stawki dla lekarzy orzeczników, podwyższamy standard, więc w sumie dokładamy około ćwierć miliona złotych.
Pan Franciszek Koszowski stwierdził, że chcieliśmy te stawki obniżyć, ale wówczas nie udałoby się nam się pozyskać lekarzy, którzy by podpisali umowę. Jednocześnie zapowiedział, że przy okazji uroczystego otwarcia obiektu można będzie rozmawiać z Wojewodą o zwiększeniu dotacji. Środki, jakie w sumie otrzymaliśmy w ubiegłym roku pokryły koszt funkcjonowania Zespołu.
Po dyskusji Zarząd jednomyślnie przyjął sprawozdanie w przedstawionej wersji (Uchwała Nr 82/725/16 w załączeniu).
Do pkt.3i
Pan Dariusz Woźniak przedstawił projekt uchwały w sprawie zmiany planu wydatków budżetu Powiatu Świeckiego na rok 2017. Szczegółowe dane na temat proponowanych zmian zawiera uzasadnienie do uchwały.
Zarząd jednomyślnie podjął Uchwałę Nr 82/726/17 (uchwała w załączeniu).
Do pkt.3j
Pan Dariusz Woźniak przedstawił projekt uchwały w sprawie przyjęcia umowy pomiędzy Powiatem Świeckim a Gminą Jeżewo dotyczącej warunków udzielenia dotacji celowej dla Powiatu Świeckiego na zadanie pod nazwą: Przebudowa drogi powiatowej nr 1229C Skrzynki – Laskowice.
Zarząd jednomyślnie podjął Uchwałę Nr 82/727/17 (uchwała w załączeniu).
Do pkt.3k
Pan Dariusz Woźniak przedstawił projekty uchwał w sprawie przyjęcia umów pomiędzy Powiatem Świeckim a Gminą Bukowiec dotyczących warunków udzielenia dotacji celowej:
- dla Powiatu Świeckiego na zadanie pod nazwą: Przebudowa drogi powiatowej nr 1213C Osie – stacja kolejowa – Drzycim”,
- dla Gminy Bukowiec na realizację zadania związanego z pomocą społeczną, z przeznaczeniem na wypłatę zasiłków losowych dla ofiar pożarów w Budyniu i Przysiersku.
Zarząd jednomyślnie podjął Uchwały Nr 82/728/17 i Nr 82/729/17 (uchwały w załączeniu).
Do pkt.3l
Pan Dariusz Woźniak przedstawił projekt uchwały w sprawie przeprowadzenia sondażu na wybór agenta emisji obligacji komunalnych Powiatu Świeckiego. Przypomniał, że w tegorocznym budżecie mamy zapisany deficyt 4 mln zł, a w prognozie na przyszły rok 1,5 mln zł, więc planujemy wyemitować obligacje w wysokości 5,5 mln zł. Co prawda zgodnie z art.4 pkt 3 lit.j do obligacji nie stosuje się ustawy – Prawo zamówień publicznych, natomiast oczywiście powinniśmy wybrać ich emitenta z zachowaniem zasady konkurencyjności i dlatego proponuje przeprowadzić sondaż. Oprócz skierowania zapytania do 5 banków, które są najaktywniejsze na rynku obligacji (Bank Ochrony Środowiska, Bank Millennium, PKO BP, Pekao SA, Bank Gospodarstwa Krajowego) zaproszenie do składania ofert zostanie również zamieszczone na naszych stronach internetowych. Banki będą miały na to miesiąc czasu, a kiedy oferty do nas wpłyną, będziemy jeszcze mogli zdecydować o dalszych negocjacjach, aby uzyskać jak najniższe ceny. Stwierdził, że znaczenie będą miały 2 czynniki kosztowe: prowizja od całego programu i marża, bo odsetki płacone są w okresach półrocznych.
Pan Franciszek Koszowski stwierdził, że warunki są uzależnione od sytuacji finansowej, a że nie mamy zbytniego zadłużenia, więc sądzi, że będą one dobre.
Pan Dariusz Woźniak dodał, że jest już zainteresowanie ze strony banków. Pytany, jaki spodziewany zysk ma bank z emisji obligacji wskazał na odsetki. Następnie omówił różnice w pozyskaniu środków z kredytu i obligacji.
Zarząd jednomyślnie podjął Uchwałę Nr 82/730/17 (uchwała w załączeniu).
Do pkt.5
Pan Franciszek Koszowski poinformował o wizycie przedstawicieli Powiatu Jarosławskiego i omówił planowany przebieg pobytu tej delegacji. Zasygnalizował również plany związane z zamiarem zorganizowania wymiany młodzieży.
W związku z odbytym dziś posiedzeniem Rady Nadzorczej Pan Dariusz Woźniak i Pani Barbara Studzińska przekazali bieżące informacje o sytuacji Nowego Szpitala oraz planowanych inwestycjach. Dyskutowano również na temat zapowiadanych zmian w funkcjonowaniu służby zdrowia.
Na tym posiedzenie zakończono.
Protokół podpisano:
Przewodniczący Zarządu
Powiatu Świeckiego
(Franciszek Koszowski)
Członkowie Zarządu:
1. ___________________________
(Barbara Studzińska)
2. ___________________________
(Tadeusz Gajewski)
3. ___________________________
(Adam Gatner)
4. ___________________________
(Andrzej Kowalski)
Protokołowała:
Halina Matwiej
Biuro Rady
Informacje
wytworzono: | data: 11.04.2017 | przez: Halina Matwiej | |
wprowadzono: | data: 13:32, 03.11.2017 | przez: Halina Matwiej | |
udostępniono: | data: 13:32, 03.11.2017 | przez: Halina Matwiej | |
zmodyfikowano: | data: 13:32, 03.11.2017 | przez: Halina Matwiej | |
osoba odpowiedzialna: | Halina Matwiej | ||
podmiot udostępniający: | Starostwo Powiatowe w Świeciu |
Rejestr zmian
utworzono: | data: 13:32, 03.11.2017 | przez: Halina Matwiej | Protokół Nr 82/17 posiedzenia Zarządu Powiatu Świeckiego |