Protokół Nr 8/19 posiedzenia Komisji Oświaty, Kultury, Sportu i Turystyki Rady Powiatu Świeckiego z dnia 23 sierpnia 2019r.

Obecni na posiedzeniu członkowie Komisji – według załączonej listy obecności.

Ponadto w posiedzeniu uczestniczyli:

  1. Błaszkiewicz Małgorzata – Dyrektor Zespołu Szkół Specjalnych w Świeciu,
  2. Małgorzata Cardona-Kocikowska – p.o. Dyrektora I Liceum Ogólnokształcącego im. Floriana Ceynowy w Świeciu,
  3. Joachimiak Ewa – Dyrektor Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w Świeciu,
  4. Jurek Hanna – Dyrektor Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w Świeciu,
  5. Koszowski Franciszek – Wicestarosta Świecki,
  6. Kufel Adam – Dyrektor Zespołu Szkół Ogólnokształcących i Policealnych w Świeciu,
  7. Kuźma Michał – Kierownik Sekcji Dróg i Mostów w Powiatowym Zarządzie Dróg w Świeciu,
  8. Lewandowska Eleonora – Dyrektor Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w Nowem,
  9. Michalak Tomasz – Dyrektor Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Warlubiu,
  10. Semrau Zbigniew – Kierownik Wydziału Spraw Obywatelskich i Zarządzania Kryzysowego Starostwa Powiatowego w Świeciu,
  11. Studzińska Barbara – Starosta Świecki,
  12. Szydłowska Bożena – Dyrektor Powiatowego Zespołu Ekonomiczno-Administracyjnego w Świeciu.

Otwarcia posiedzenia dokonała Przewodnicząca Komisji Pani Urszula Kempińska-Czerwińska, która powitała obecnych radnych i przybyłych gości. Następnie stwierdziła quorum pozwalające podejmować uchwały Komisji i przedstawiła proponowany porządek obrad, który został przyjęty jednogłośnie:

  1. Sprawozdanie z wyników egzaminów maturalnych, zawodowych w szkołach, dla których Powiat jest organem prowadzącym.
  2. Przygotowanie szkół do rozpoczęcia roku szkolnego 2019/2020.
  3. Analiza materiałów będących przedmiotem obrad Rady Powiatu.
  4. Sprawy bieżące.

Do pkt. 1

Pani Bożena Szydłowska przedstawiła Sprawozdanie z wyników egzaminów maturalnych, zawodowych w szkołach, dla których Powiat jest organem prowadzącym (w załączeniu do protokołu).

Pani Urszula Kempińska–Czerwińska poprosiła dyrektorów szkół o odniesienie się do wyników egzaminów maturalnych i zawodowych.

Pan Adam Kufel powiedział, że co roku wyniki są mniej więcej takie same. Jeśli chodzi o matematykę stwierdził, że jest lepiej, z tym, że z drugiej strony to jest taki syndrom, że jednak taką mamy populację uczniów. W Województwie Kujawsko – Pomorskim czy w Powiecie Świeckim mniej więcej taki jest wskaźnik, co roku i oscyluje w pewnych granicach, bo tak działa statystyka. Według niego trzeba położyć nacisk na standaryzację egzaminów maturalnych. Należy zadać pytanie, jakie jest główne przesłanie egzaminu zewnętrznego maturalnego. Chodzi o to, żeby był porównywalny wynik na studia wyższe, a to zostało mimo wszystko zatracone i o tym kształtujący prawo nie pamiętają. Poza tym gdyby zamiast egzaminu ośmioklasisty wprowadzić próg kwalifikujący przyjęcie do szkoły średniej – tak samo, jeśli chodzi o dawny egzamin gimnazjalny – to jego zdaniem byłaby lepsza motywacja dla uczniów. Kończąc powiedział, że dużo zależy od tego, jacy uczniowie przychodzą do szkół.

Pani Eleonora Lewandowska powiedziała, że największym problemem jest rotacja nauczycieli matematyki, co odbija się na wiedzy uczniów. Cztery lata temu chcąc zareagować na niższe niż z j. polskiego czy innych języków wybierane wyniki na maturze wprowadziła z pomocą nauczycieli program „Poprawa efektywności kształcenia matematyki”. Sami wówczas pracujący matematycy zadali sobie ogromny trud rozpisując bardzo dokładnie, jakie działania będą każdego roku podejmować, żeby to poprawić. W tym roku, po 4 latach zrobiliśmy dogłębną analizę efektów jego wprowadzenia. W tym roku, co prawda liceum nie zdawało matury, bo nie było klasy maturalnej, ale technikum zdawało. Prezentowaliśmy to na radzie pedagogicznej. Są ogromne efekty, ale nie tylko wynikają z samego programu, który przyjęliśmy, a nauczyciele konsekwentnie go stosowali, ale również z dodatkowych zajęć z matematyki, które były dzięki programom unijnym. Pomogły również wpisane do arkusza na ten rok dwie godziny matematyki dla technikum. Poinformowała również, że szkoła zatrudnia 4 matematyków (3 rotacyjnych i 1 przyjęty na etat, który nigdy nie uczył w szkole ponadgimnazjalnej). Trudność polega na tym, że nauczyciel przyjęty na etat musi się zapoznać z trzema podstawami (starą po gimnazjum i z nową po podstawówce oraz branżową). To są trzy różne plany dydaktyczne. Poza tym rotacje też źle odbijają się na wynikach.

Pani Ewa Joachimiak poinformowała, że w jej placówce sytuacja nie daje powodów do zmartwienia, bo jest bardzo podobna do tej, którą przedstawiła przedmówczyni z tym, że nie ma takiej rotacyjności nauczycieli. Przyznała jednak, że rzeczywiście młodzież przychodząca do tej szkoły ma bardzo duże kłopoty i braki z matematyki. To jest stwierdzone na podstawie wielu lat, stąd zostały przydzielone zajęcia dydaktyczno – wyrównawcze.

Pani Małgorzata Błaszkiewicz poinformowała, że Zespół Szkół Specjalnych ma tylko szkołę branżową i jeszcze wyników nie ma.

Pani Urszula Kempińska–Czerwińska uważa, że jeśli chodzi o matematykę, to nie może być braków w wiedzy. Więc jeśli uczeń przychodzi nieprzygotowany do szkoły ponadgimnazjalnej to wtedy trudno coś z tym zrobić. Według niej należy kłaść nacisk na ten przedmiot.

Pan Ryszard Pacek bardzo się cieszy z wyników maturalnych, zwłaszcza w I LO w Świeciu. Natomiast ubolewa, że w opracowaniu nie ma wyników w szkołach niepublicznych.

Pani Urszula Kempińska–Czerwińska powiedziała, że jeżeli chodzi o szkoły niepubliczne, to mamy tzw. wolny rynek, wobec czego jest możliwość funkcjonowania takich szkół. Starostwo ma nad tymi szkołami w jakimś stopniu nadzór, bo przekazuje dotacje. Natomiast, jeśli chodzi, o jakość nauczania, to decyzję o nauce w takiej placówce podejmuje rodzic. Radna uważa, że wymierny wynik egzaminów daje edukacyjna wartość dodana a nie twarde wyniki.

Pani Stanisława Kuffel zastanawia się nad powołaniem ośrodka metodycznego dla początkujących nauczycieli czy tych przechodzących ze szkół podstawowych.

Pani Bożena Szydłowska powiedziała, że biorąc pod uwagę przepisy i finanse to ze środków na doskonalenie mamy określone chyba 20% i z tego 1% na doradcę. Te środki starczyłyby jedynie na 4/10 etatu doradcy. Poza tym prowadzenie tego należy do właściwości samorządu województwa.

Pan Adam Kuffel uważa, że słabe wyniki z matematyki to wina systemu. To nie jest problem złych nauczycieli, tylko wychowawczo – organizacyjny i planów nauczania.

Pani Urszula Kempińska – Czerwińska bardzo dobrze oceniła wyniki i pogratulowała dyrektorom i nauczycielom za wkład pracy, aby je osiągnąć na przedstawionym dziś poziomie.

Do pkt. 2

Pani Hanna Jurek, jeśli chodzi o budynek Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej powiedziała, że jest w pełni przygotowany do nowego roku szkolnego, bo remonty trwały w ciągu roku. Zadowolenie z warunków jest nie tylko pracowników, ale też tych, którzy z Poradni korzystają. Jeśli chodzi o kadry to arkusz jest już gotowy. Co prawda jest jeden wakat, ale uważa, że to będzie wkrótce załatwione.

Pani Eleonora Lewandowska powiedziała, że ZSP w Nowem funkcjonuje w dwóch budynkach i oba są przygotowane do roku szkolnego. Placówka przystąpiła do OSE (Ogólnopolska Sieć Edukacyjna). Chodzi o ministerialny rządowy program podłączenia Internetu do szkół. Główne urządzenia są zainstalowane, natomiast do końca grudnia będą trwać poszukiwania na rynku najtańszych ofert światłowodów. Jeśli chodzi o kadrę powiedziała, że być może jest to kwestia środowiska, że jesteśmy jedyną szkołą ponadpodstawową w Nowem, więc nauczyciele często z byłego gimnazjum a obecnie szkoły podstawowej niechętnie u nas podejmują pracę. Na dzisiaj 36 nauczycieli jest zewnątrz, z czego 42% dochodzących czy dojeżdżających. Ułożenie planu zajęć jest wobec tego bardzo trudne i czasochłonne. Jeszcze są ogromne oczekiwania pracodawców, bo w branżowej szkole typują dni, kiedy mają odbywać się praktyki. Bardzo trudno zgrać praktyczna naukę zawodów branżowych z nauczycielami dochodzącymi.

Pani Małgorzata Błaszkiewicz jeżeli chodzi o ZSS w Świeciu powiedziała, że ma pełną obsadę kadry. Długo miała problem z fizyką, bo się nikt nie zgłaszał. Natomiast ku jej zadowoleniu zgłosiła się osoba z oligofrenopedagogiką, która ma doświadczenie pracy w szkole specjalnej. Jeśli chodzi o godziny rewalidacyjne, powiedziała, że starała się tak podzielić z drugim pracownikiem, żeby w każdej klasie te godziny były. Klasy są mało liczne, więc uważa, że wszystkie dzieci mają zapewnione zajęcia. Inna kwestia, to to, że przy pracy z uczniami i przy układaniu planu w szkole branżowej pojawia się problem, ponieważ pierwszą klasę mamy połączoną z uczniami po gimnazjum i po podstawówce. Kończąc podkreśliła, że szkoła na dzień dzisiejszy jest pod każdym względem przygotowana do nowego roku szkolnego.

Pan Tomasz Michalak powiedział, że SOSW w Warlubiu jest podobny problem, co przedmówczyni, jeśli chodzi o dwie podstawy programowe. Natomiast, jeśli chodzi o remonty poinformował, że prace są w toku. Do zamontowania czekają urządzenia w kuchni i nowe drzwi w pionie administracyjnym z zabezpieczeniem również dokumentacji szkolnej wynikającej z RODO.  Dokonano również przeorganizowania samego wjazdu na teren placówki. Podjął decyzję o całkowitym wyłączeniu go z ruchu. W związku z powyższym własnymi siłami zorganizowano miejsce postoju ze stosownym oznakowaniem. Jeśli chodzi o remonty to wykonano je własnym sumptem. Kończąc poinformował o tym, że kadra jest również zabezpieczona.

Pani Ewa Joachimiak odnośnie kadry w ZSP w Świeciu powiedziała, że około 30 nauczycieli jest dochodzących (Grudziądz, Chełmno, Tuchola). W szkole jest 47 oddziałów. Jest kłopot z nauczycielami do przedmiotów mechanicznych i informatycznych. Nie wie czy uda się znaleźć nauczycieli informatyki do klas II i III technikum, ponieważ wchodzi tam programowanie. Chodzi o to, że fachowcy w tej dziedzinie nie chcą pracować w szkołach za niskie wynagrodzenie. Kolejno powiedziała, że do tej pory pracowaliśmy w czterech budynkach, teraz będziemy pracować w kolejnym – w Niepublicznym Centrum Kształcenia w Świeciu, gdzie wynajmujemy kompleks, w którego skład wchodzą 4 klasy lekcyjne, toaleta, szatnia i mała świetlica.

Pani Barbara Studzińska zapytała, jakie klasy zostały tam umieszczone.

Pani Ewa Joachimiak odpowiedziała, że starsze klasy technikum, aby młodszych uczniów mieć bliżej siebie, tym bardziej, że po szkole podstawowej mamy dzieci jeszcze 13 letnie.

Pani Barbara Studzińska uważa, że nauczyciele takich zawodów jak np. informatyk powinni być jak najlepsi, wobec czego należy ich odpowiednio wynagradzać.

Pani Urszula Kempińska–Czerwińska powiedziała, że od strony formalnej można to zrobić jedynie dodatkową formą pomocy np. w postaci nagród. Ale to też rodzi konflikty wśród kardy.

Pani Ewa Joachimiak powiedziała, że trzeba znaleźć wyjście, żeby te osoby w jakiś sposób zachęcić do pozostania w szkole.

Pani Urszula Kempińska–Czerwińska powiedziała, że Ministerstwo doskonale jest zorientowane w braku nauczycieli przedmiotowych, ale nic nie robi w tym kierunku, tylko zostawia to samorządom i dyrektorom szkół. Wiele samorządów zastanawia się, w jaki sposób to rozwiązać.

Pani Ewa Joachimiak zwróciła uwagę na kwestię wsparcia psychologiczno– pedagogicznego dla dzieci. W obecnym kształcie szkoły, w klasach II – IV w technikum mamy 3 uczniów z zespołem Aspergera a w klasach pierwszych 7.

Małgorzata Cardona – Kocikowska, jeśli chodzi o I LO w Świeciu powiedziała, że lokalowo i kadrowo szkoła jest przygotowana do rozpoczęcia roku szkolnego. Nadal trwają prace związane z wymianą ogrodzenia, przewidywany termin ich ukończenia to 31 października br. Trwają jeszcze ostatnie prace związane z porządkowaniem terenu boisk, etap zakończy się 31 sierpnia br. Jeśli chodzi o kadrę stwierdziła, że placówka jest zabezpieczona, niemniej przyznała, że rzeczywiście największy problem był ze znalezieniem nauczyciela fizyki i informatyki.

Pan Adam Kuffel, jeśli chodzi o ZSOiP w Świeciu poinformował, że Szkoła Podstawowa Nr 8 w Świeciu użyczyła jej bezpłatnie dwie sale lekcyjne. Jedna sala wymagała odświeżenia ścian. Jeżeli chodzi o kwestie kadrowe to placówka potrzebuje inżyniera elektryka i inżynierów papierników. Z elektrykiem zawodowcem wczoraj wynegocjował warunki pracy od godziny 13:00 codziennie. Udało się pozyskać również nauczycieli matematyki. Czeka również na odpowiedź nauczycielki języka polskiego i języka hiszpańskiego.

Pani Barbara Studzińska w imieniu Zarządu Powiatu i swoim podziękowała dyrektorom szkół za zaangażowanie i przygotowanie placówek do nowego roku szkolnego.

Do pkt. 3

Pani Bożena Szydłowska przedstawiła projekt zmieniający uchwałę Rady Powiatu Świeckiego w sprawie określenia zasad rozliczania tygodniowego obowiązkowego wymiaru godzin zajęć nauczycieli, dla których ustalony plan zajęć jest różny w poszczególnych okresach roku szkolnego, określenia zasad i rozmiaru obniżek w wymiarze zajęć oraz zasad rozliczania tygodniowego obowiązkowego wymiaru zajęć dla niektórych nauczycieli (Projekt uchwały stanowi załącznik do protokołu posiedzenia Zarządu Powiatu z dnia 20 sierpnia 2020r.). Wyjaśniła, że Związek Nauczycielstwa Polskiego, jako członek OPZZ posiada branżowe upoważnienie w zakresie oświaty (począwszy od struktur centralnych, aż po struktury gminne) stąd opiniowanie przez ZNP pojawia się w treści tej uchwały.

Do projektu uchwały żadnych uwag i merytorycznych zapytań nie zgłoszono.

Pan Zbigniew Semrau przedstawił projekt uchwały  Rady Powiatu Świeckiego w sprawie utworzenia linii autobusowej i wyrażenia zgody na zawarcie umowy z operatorem na świadczenie usług w zakresie publicznego transportu zbiorowego o charakterze użyteczności publicznej na terenie Powiatu Świeckiego w 2019 roku (Projekt uchwały stanowi załącznik do protokołu posiedzenia Zarządu Powiatu z dnia 9 sierpnia 2020r.).

Do projektu uchwały żadnych uwag i merytorycznych zapytań nie zgłoszono.

Pan Michał Kuźma przedstawił projekt uchwały Rady Powiatu Świeckiego w sprawie zmiany uchwały w sprawie określenia przystanków komunikacyjnych (Projekt uchwały stanowi załącznik do protokołu posiedzenia Zarządu Powiatu z dnia 20 sierpnia 2020r.).

Do projektu uchwały żadnych uwag i merytorycznych zapytań nie zgłoszono.

Pan Zbigniew Semrau przedstawił projekt uchwały Rady Powiatu Świeckiego w sprawie ustalenia cen i opłat za usługi przewozowe w publicznym transporcie zbiorowym o charakterze użyteczności publicznej na terenie Powiatu Świeckiego (Projekt uchwały stanowi załącznik do protokołu posiedzenia Zarządu Powiatu z dnia 20 sierpnia 2020r.). Dodał, że na obecną chwilę, jeśli chodzi o konsultacje ze związkami zawodowymi mamy dwie pozytywne opinie.

Pani Urszula Kempińska–Czerwińska zapytała ile uczniów będzie uczyć się w szkołach w Świeciu dojeżdżając z Gminy Pruszcz.

Pan Zbigniew Semrau odpowiedział, że 41.

Pani Barbara Studzińska dodała, że według analiz z Gminy Pruszcz nie ma dojazdu do Świecia, co innego z Gminy Świekatowo. Powiedziała również, że koszt funkcjonowanie jednej linii w przyszłym roku wynosi 100 000 zł. (plus dofinansowania).

Do pkt. 4

Dyskutowano o propozycji Burmistrza Nowego i możliwością utworzenia kolejnej linii autobusowej w Powiecie Świeckim w ramach ustawy o funduszu rozwoju przewozów autobusowych o charakterze użyteczności publicznej.

Pani Barbara Studzińska poinformowała, że Zarząd Powiatu przeanalizował wniosek Komisji Zdrowia, Pomocy Społecznej i Polityki Prorodzinnej o rozpatrzenie możliwości podwyżki wynagrodzeń pracowników Domu Pomocy Społecznej w Gołuszycach i zaproponował 500 zł. netto dla pracownika od stycznia 2020r. Dotarły do niej jednak informacje o oczekiwaniach, aby to nastąpiło jeszcze w roku bieżącym. Przyznała, że rzeczywiście w DPS wynagrodzenia są niskie. Gdyby zdecydować się na wdrożenie zmian w tym roku, potrzebne są środki w wysokości 220 000 zł. Starosta uważa, że Powiat na to stać.

Pani Urszula Kempińska–Czerwińska popiera taką propozycję o ile nie wpłynie ona negatywnie na budżet Powiatu.

Pan Ryszard Pacek uważa, że należy poprawić byt pracowników DPS.

Pani Barbara Studzińska powiedziała, że w takim razie można zaproponować taką autopoprawkę do budżetu Powiatu na najbliższej sesji Rady Powiatu.

Na tym posiedzenie zakończono.

Protokół sporządziła:
Agnieszka Wnęk
Biuro Rady

Przewodnicząca
Komisji Oświaty, Kultury, Sportu i Turystyki

(Urszula Kempińska-Czerwińska)

Informacje

Rejestr zmian