Protokół Nr 78/17 posiedzenia Zarządu Powiatu Świeckiego

Protokół Nr 78/17

posiedzenia Zarządu Powiatu Świeckiego

odbytego w dniu 14 lutego 2017 r.

w godz. 12:00 – 13:40

 

 

Obecni na posiedzeniu Członkowie Zarządu

– wg załączonej listy obecności.

 

Ponadto w posiedzeniu uczestniczyli:

  1. Grzegorz Chmielewski – Przewodniczący Rady Powiatu,
  2. Iwona Karolewska – Sekretarz Powiatu,
  3. Dariusz Woźniak – Skarbnik Powiatu,
  4. Józef Gawrych – Kierownik Wydziału Ochrony Środowiska, Rolnictwa i Leśnictwa Starostwa Powiatowego w Świeciu,
  5. Zbigniew Kiełpiński – Zastępca Geodety Powiatowego,
  6. Alina Kot-Czerwińska – Dyrektor Powiatowej Biblioteki Publicznej w Świeciu,
  7. Joanna Kowalska – p.o. Kierownik Działu Rehabilitacji Społecznej Osób Niepełnosprawnych i Pozyskiwania Środków z Funduszy Krajowych i Unijnych Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Świeciu,
  8. Zbigniew Semrau – Kierownik Wydziału Spraw Obywatelskich i Zarządzania Kryzysowego Starostwa Powiatowego w Świeciu,
  9. Marta Suchomska – Podinspektor w Wydziale Organizacyjnym Starostwa Powiatowego w Świeciu,
  10. Bożena Szydłowska – Dyrektor Powiatowego Zespołu Ekonomiczno-Administracyjnego Szkół w Świeciu.

 

 

Do pkt.1

Otwarcia posiedzenia dokonał Starosta, Pan Franciszek Koszowski, który powitał obecnych i stwierdził, że w posiedzeniu uczestniczy 4 członków Zarządu, co stanowi quorum pozwalające na podejmowanie wiążących rozstrzygnięć (w dalszej części obrad na posiedzenie przybył Pan Tadeusz Gajewski). Proponowany porządek obrad przyjęto jednomyślnie w brzmieniu:

  1. Otwarcie posiedzenia, stwierdzenie quorum i przyjęcie porządku obrad.
  2. Przyjęcie protokołu poprzedniego posiedzenia.
  3. Podjęcie uchwał w sprawie:
    • a) ustalenia wykazu zadań realizowanych w ramach promocji Powiatu Świeckiego finansowanych z budżetu w 2017 roku z zakresu kultury i sportu,
    • b) przyjęcia Planu Pracy Powiatowej Biblioteki Publicznej w Świeciu na 2017 rok,
    • c) zmiany uchwały w sprawie umowy o przekazaniu mienia Powiatowej Bibliotece Publicznej w Świeciu,
    • d) zasad i trybu przyznawania, przekazywania i rozliczania dotacji z budżetu powiatu dla instytucji kultury,
    • e) przyjęcia porozumienia pomiędzy Powiatem Bydgoskim a Powiatem Świeckim w sprawie powierzenia wykonywania zadań pozaszkolnych,
    • f) zawarcia porozumienia pomiędzy Powiatem Świeckim a Powiatem Chełmińskim w sprawie warunków pobytu dziecka w pieczy zastępczej i wysokości wydatków na jego opiekę i wychowanie,
    • g) zawarcia umowy pomiędzy Powiatem Świeckim a Fundacją Aktywizacji i Integracji w Nowem dotyczącej dofinansowania kosztów działalności Warsztatu Terapii Zajęciowej ze środków Powiatu Świeckiego,
    • h) zawarcia umowy pomiędzy Powiatem Świeckim a Towarzystwem Wspierania Osób Niepełnosprawnych w Świeciu dotyczącej dofinansowania kosztów działalności Warsztatu Terapii Zajęciowej ze środków Powiatu Świeckiego,
    • i) rozdysponowania części środków z budżetu Powiatu Świeckiego na 2017 rok przeznaczonych dla Gminnych Spółek Wodnych i Związków Wałowych z terenu Powiatu Świeckiego,
    • j) rozdysponowania części środków z budżetu Powiatu Świeckiego na 2017 rok,
      z zakresu ochrony środowiska, na zakup nagród na konkursy ekologiczne,
    • k) darowizny nieruchomości (na rzecz Gminy Drzycim, z przeznaczeniem na drogę),
    • l) wyrażenia zgody na przebudowę (dot. klatki schodowej w budynku PPP w Świeciu),
    • m) wyrażenia zgody na przebudowę (dot. budynku byłego internatu I LO w Świeciu),
    • n) wyrażenia zgody na złożenie wniosku o wygaśnięcie trwałego zarządu,
    • o) zmiany planu dochodów i wydatków budżetu Powiatu Świeckiego na rok 2017,
    • p) wyboru organizacji pozarządowej oraz zawarcia umowy na realizację zadania publicznego w zakresie:
      • wspierania i upowszechniania kultury fizycznej (2 uchwały – dot. konkursów ofert nr 3 i nr 4),
      • działań na rzecz osób niepełnosprawnych,
      • profilaktyki i ochrony zdrowia (3 uchwały – dot. konkursów ofert nr 7, nr 8 i nr 9),
      • działalności wspomagającej rozwój gospodarczy, w tym rozwój przedsiębiorczości w Powiecie Świeckim,
      • ekologii i ochrony zwierząt oraz ochrony dziedzictwa przyrodniczego.
  4. Sprawy bieżące.

 

 

Do pkt.2

Protokół poprzedniego posiedzenia przyjęto jednomyślnie, bez uwag.

 

 

Do pkt.3a

Pani Iwona Karolewska oznajmiała, że z uwagi na rezygnację z organizacji wydarzenia, na które zostało przyznane dofinansowanie proponuje się wsparcie innego przedsięwzięcia. Wyjaśniła, że ze względu na żałobę po członku rodziny zrezygnowano z organizacji I obchodów Międzynarodowego Dnia Romów. W związku z tym komisja ds. oceny wniosków dot. organizacji zadań sportowych i kulturalnych proponuje „postawić” na regionalizm i wesprzeć „Obchody jubileuszowe z okazji 200 rocznicy urodzin dra Floriana Ceynowy” – patrona I LO w Świeciu oraz Szkoły Podstawowej w Przysiersku.

 

Pan Grzegorz Chmielewski dodał, że dr Ceynowa był związany z Bukowcem.

 

Zarząd jednomyślnie podjął uchwałę w sprawie ustalenia wykazu zadań realizowanych w ramach promocji powiatu świeckiego finansowanych z budżetu w 2017 roku z zakresu kultury i sportu (Uchwała Nr 78/661/17 w załączeniu).

 

 

Do pkt.3b

Pani Alina Kot-Czerwińska przedstawiła plan pracy Powiatowej Biblioteki Publicznej w Świeciu na 2017 rok.

 

Pan Adam Gatner zapytał, jakie są w tej chwili kary za nieoddanie książki w terminie.

 

Pani Alina Kot-Czerwińska odpowiedziała, że opłata ta wynosi 2 zł za każdy miesiąc od jednego egzemplarza.

 

Pan Franciszek Koszowski skomentował, że jest to symboliczna kwota i dlatego nie mobilizuje do oddawania książek. Następnie zapytał, czy można to zmienić (zaostrzyć), czy też taka stawka wynika z przepisów.

 

Pani Alina Kot-Czerwińska odpowiedziała, że jest to optymalna kara, stosowana przez wiele bibliotek. Stwierdziła, że w niektórych przypadkach jest ona może wyższa, np. w bibliotekach akademickich, jednak biblioteki publiczne stosują mniej więcej taką wysokość kar i będzie ona utrzymana. Dodała, że pracownicy starają się egzekwować zwrot książek, dzwonić, nawiązywać kontakt z czytelnikiem. Pytana, czy daje to rezultaty potwierdziła zaznaczając, że kontakt ten jest jednak utrudniony ze względu na łatwość zmiany numeru telefonu. Nadmieniła, że zdaje sobie sprawę, że być może część książek, które nie zostały zwrócone trzeba będzie z czasem skreślić z listy, a są wśród nich również wartościowe pozycje. Na pytanie, czy w przeszłości zdarzało się, że książki w ogóle nie wracały przyznała, że szczególnie od czasu, kiedy mają miejsce wyjazdy do pracy za granicę rzeczywiście zauważalny jest taki problem, że ludzie zapominają o swoich zobowiązaniach wobec biblioteki, jednak podejmowane są starania, nawiązywany kontakt z członkami rodziny, którzy pozostają w kraju, aby te książki odzyskać.

 

Zarząd jednomyślnie przyjął Plan Pracy Powiatowej Biblioteki Publicznej w Świeciu na 2017 rok (Uchwała Nr 78/662/17 w załączeniu).

 

 

Do pkt.3c

Pan Franciszek Koszowski przechodząc do zmiany uchwały w sprawie umowy o przekazaniu mienia Powiatowej Bibliotece Publicznej w Świeciu stwierdził, że w wykazie, jaki otrzymali Członkowie Zarządu wymienione zostały książki wypożyczone i nie zwrócone przez czytelników.

 

Pani Bożena Szydłowska dodała, że wykaz, który stanowić będzie załącznik nr 3 do umowy zawiera 44 pozycje o wartości 842,66 zł.

 

Zarząd jednomyślnie podjął Uchwałę Nr 78/663/17 (uchwała w załączeniu).

 

 

Do pkt.3d

Pani Bożena Szydłowska przedstawiając projekt uchwały w sprawie zasad i trybu przyznawania, przekazywania i rozliczania dotacji z budżetu powiatu dla instytucji kultury poinformowała, że został on opracowany wspólnie ze Skarbnikiem i Panią Dyrektor PPP. Określa terminy przekazywania dotacji, wysokość zaliczek na poczet rocznej dotacji podmiotowej dla biblioteki, zasady rozliczania, prowadzenia kontroli, a także przypadki, kiedy dotacja może być przekazana w innej wysokości, aniżeli 1/12 (jeżeli Pani Dyrektor tak zawnioskuje, wówczas przekazuje się dotację miesięczną w wyższej kwocie, a w następnym miesiącu odpowiednio pomniejszoną).

 

Zarząd jednomyślnie podjął Uchwałę Nr 78/664/17 (uchwała w załączeniu).

 

 

Do pkt.3e

Pani Bożena Szydłowska przedstawiając projekt uchwały w sprawie przyjęcia porozumienia pomiędzy Powiatem Bydgoskim, a Powiatem Świeckim w sprawie powierzenia wykonywania zadań pozaszkolnych wyjaśniła, że stanowi ona wykonanie uchwały Rady Powiatu z 2004 roku, kiedy Powiat Świecki powierzył, a Powiat Bydgoski przyjął do realizacji cześć zadań z zakresu publicznej poradni psychologiczno-pedagogicznej. Zgodnie z tą uchwałą corocznie określana jest wysokość dotacji z tego tytułu. Porozumienie obejmuje uczniów Szkoły Podstawowej oraz Gimnazjum w Serocku, a zadania te realizować będzie Poradnia Psychologiczno-Pedagogiczna w Koronowie.

 

Pan Adam Gatner zapytał, czy dotacja jest przekazywana kwartalnie, czy półrocznie?

 

Pani Bożena Szydłowska odpowiedziała, że dwa razy w roku po 50%, a pierwsza transza zostanie przekazana do końca kwietnia.

 

Zarząd jednomyślnie podjął Uchwałę Nr 78/665/17 (uchwała w załączeniu).

 

 

Do pkt.3f

Pani Joanna Kowalska wyjaśniła, że w związku z umieszczeniem dziecka z terenu powiatu chełmińskiego w Placówce Opiekuńczo-Wychowawczej nr 1 w Bąkowie konieczne jest zawarcie porozumienia pomiędzy Powiatem Świeckim a Powiatem Chełmińskim w sprawie warunków pobytu dziecka w pieczy zastępczej i wysokości wydatków na jego opiekę i wychowanie.

 

Zarząd jednomyślnie podjął Uchwałę Nr 78/666/17 (uchwała w załączeniu).

(na posiedzenie przybył Pan Tadeusz Gajewski)

 

 

Do pkt.3g i 3h

Pani Joanna Kowalska przedstawiła projekty uchwał w sprawie:

  • zawarcia umowy pomiędzy Powiatem Świeckim a Fundacją Aktywizacji i Integracji w Nowem dotyczącej dofinansowania kosztów działalności Warsztatu Terapii Zajęciowej ze środków Powiatu Świeckiego,
  • zawarcia umowy pomiędzy Powiatem Świeckim a Towarzystwem Wspierania Osób Niepełnosprawnych w Świeciu dotyczącej dofinansowania kosztów działalności Warsztatu Terapii Zajęciowej ze środków Powiatu Świeckiego.

Stwierdziła, że zgodnie z ustawą o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych powiat jest zobowiązany do finansowania działalności warsztatów w wysokości co najmniej 10% tych kosztów; omawiając pierwszą z umów poinformowała, że dofinansowanie PFRON wynosi 399.900 zł, a środki powiatu to 44 434 zł. Zwróciła również uwagę, że od 1 stycznia nastąpiła zmiana jednostki prowadzącej Warsztat Terapii Zajęciowej w Nowem: wcześniej był to Polski Komitet Pomocy Społecznej, Zarząd Miejsko Gminny w Nowem, a obecnie Fundacja Aktywizacji i Integracji w Nowem (aczkolwiek są to te same osoby, które działały w poprzednim podmiocie). Odnośnie środków powiatu dla Towarzystwa Wspierania Osób Niepełnosprawnych wskazała, że w uchwale znajduje się dodatkowy zapis – 20.000 zł, które będą stanowiły uzupełnienie wkładu własnego do zakupu pojazdu. Dodała, iż Zarząd PFRON przyznał nam w ubiegłym roku 77.000 zł na ten cel, TWON zwróciło się do Zarządu Powiatu o kwotę 20.000 zł, a ponadto z własnych środków zabezpiecza 8.000 zł. Umowa na zakup pojazdu została już zawarta pomiędzy dealerem, a TWON i do końca marca ma nastąpić realizacja.

 

Pan Adam Gatner zwracając uwagę na zapis „Zadeklarowane środki przez Fundację – 0” zapytał, czy zgodnie z ustawą taki podmiot nie musi mieć środków własnych.

 

Pani Joanna Kowalska odpowiedziała, że nie musi. Na pytanie Skarbnika, czy jeśli chodzi o te 10% jest wprost napisane, że finansuje je powiat potwierdziła, że są one pokrywane ze środków samorządu powiatowego.

 

Pan Adam Gatner zwracając się do Skarbnika zapytał, czy te środki spływają za pośrednictwem budżetu Powiatu, czy PFRON przekazuje je od razu na konto Fundacji.

 

Pan Dariusz Woźniak odpowiedział, że PFRON przekazuje je do nas, a potem my podmiotom prowadzącym warsztaty. Na pytanie, czy środki są przekazywane kwartalnie, czy co miesiąc stwierdził, że odbywa się to zgodnie z przyjętym w umowie harmonogramem.

 

Pani Joanna Kowalska wyjaśniła, że podmioty prowadzące WTZ składają raz na kwartał sprawozdanie za poprzedni okres, PCPR akceptuje te sprawozdania finansowe oraz merytoryczne i potem, na wniosek następuje przekazanie 1/4 środków.

 

Zarząd jednomyślnie podjął Uchwały Nr 78/667/17 i Nr 78/668/17 (uchwały w załączeniu).

 

 

Do pkt.3i

Pan Józef Gawrych przedstawił projekt uchwały w sprawie rozdysponowania części środków z budżetu powiatu świeckiego na 2017 rok przeznaczonych dla Gminnych Spółek Wodnych i Związków Wałowych z terenu powiatu świeckiego. Stwierdził, że biorąc pod uwagę niewielki poziom środków nie zdecydowano, aby zająć się retencją itp., na co zwracano uwagę w dyskusji, lecz proponuje się przeznaczyć je na bieżące utrzymanie wód i urządzeń melioracji wodnych. Kwoty dla poszczególnych spółek wodnych są niewielkie – od 4.200 zł do 7.000 zł, jednak podmioty te się z nich cieszą, bo mogą dzięki nim realizować prace konserwacyjne.

Wyjaśnił, że dokonuje się podziału tylko dla 10 spółek, a nie dla 11, ponieważ są problemy z Gminną Spółką Wodną w Bukowcu. Przedstawiona nam już została uchwała zarządu, że ta spółka chce zawiesić działalność / rozwiązać się. Wstrzymaliśmy to, ponieważ w tej sprawie musi być podjęta uchwała Walnego Zgromadzenia, a de facto chcemy działać na rzecz reaktywacji tej spółki. Zapowiedział, że w przyszłym tygodniu weźmie udział w zebraniach wiejskich w Przysiersku oraz w Bukowcu, żeby zagadnienie funkcjonowania spółek wodnych przybliżyć, gdyż jest to w interesie rolników, jak i naszym.

Pytany przez Starostę, na jakim etapie jest ustawa, zgodnie z którą gminy mają przejąć działalność spółek wodnych stwierdził, że nie wiadomo. Co prawda cały czas mówi się o tym, że mają ruszyć prace nad nowym prawem wodnym i rzeczywiście nieco zmienią się kompetencje, jednak w najnowszym projekcie nie ma mowy o tym, że gminy przejmują jakieś obowiązki.

Proszony o informację, na czym w związku z tym ma polegać odmienność nowych regulacji wyjaśnił, że zgodnie z nowym prawem Starostwo Powiatowe nie będzie np. wydawać pozwoleń wodno-prawnych, gdyż zadanie to miało realizować Państwowe Gospodarstwo Wody Polskie. Do podmiotu tego przeszłyby również kwestie urządzeń wodnych, których nie konserwują spółki wodne, a więc odeszłoby nam wydawanie decyzji w tym zakresie i takie „ręczne sterowanie” konserwacją. Do Starostów w dalszym ciągu należałby nadzór nad spółkami wodnymi. Jednocześnie zasygnalizował problemy z utworzeniem wspomnianej jednostki, jako słaby punkt wskazując koncepcję pozyskania odpowiednio przygotowanych pracowników. Dodał, że nie są doprecyzowane pomysły co do struktury i formy realizacji tych zadań.

Stwierdził, że przekazywane przez Powiat środki pozwolą spółkom wodnym na konserwację urządzeń melioracyjnych – będą to kilkukilometrowe odcinki rowów na terenie poszczególnych gmin.

 

Pan Franciszek Koszowski nawiązując do wypowiedzi przedmówcy przyznał, że gdybyśmy chcieli skupić się na budowie zastawek itp., to kwota 55.000 zł nie wystarczyłaby nawet na jedno takie urządzenie.

 

Pan Dariusz Woźniak wobec stwierdzenia o niewielkich środkach, jakim dysponują spółki zwrócił uwagę, że są one finansowane przez gminy, otrzymują również pieniądze od samorządu województwa.

 

Pan Adam Gatner stwierdził, że od początku istnienia powiatów ciągle słyszymy informację o stepowieniu województwa kujawsko-pomorskiego. Skomentował, że od tego czasu mija 16-17 lat i nie powstała żadna zastawka.

 

Pan Franciszek Koszowski nawiązując do spotkania u Marszałka, w którym uczestniczył poinformował, że dla spółek wodnych jest 1.100.000 zł; mogą one ubiegać się o dodatkowe środki zwłaszcza, jeśli mają pieniądze przyznane przez powiat, które mogą wykorzystać jako udział własny.

 

Pani Barbara Studzińska wyraziła opinię, że brak odpowiedniej wiedzy powoduje, iż nie umiemy sobie z tym problemem poradzić. Rozwiązanie, jakie proponuje Pan Kierownik jest najprostsze, bo takie działania, jak modernizacja, konserwacja rowów były od zawsze prowadzone.

 

Pan Tadeusz Gajewski stwierdził, że jak powiedział na poprzednim posiedzeniu Zarządu Pan Andrzej Kowalski problem polega na braku rozwiązań systemowych. Wszyscy mówią, że jest problem z wodą, ale brak koncepcji, jak temu zapobiegać.

 

Pan Józef Gawrych zaznaczył, że mylne byłoby przekonanie, iż należy wyłącznie retencjonować, a nie odprowadzać wodę, bo jest sucho. Zapewnił, że w powiecie są tereny, gdzie niezależenie od tego, czy rok jest suchy czy mokry, woda jest. Istnieje wiele łąk, obszarów podmokłych, na których należy konserwować istniejące urządzenia melioracyjne i przekazywane przez Powiat pieniądze pomagają w realizacji tego zadania. Dodał, że w czasie suszy na terenach tych przez 2-3 miesiące nie ma wody, natomiast na wiosnę jest jej nadmiar.

 

Pan Franciszek Koszowski stwierdził, że kiedy nie ma wody jest większy problem, bo wówczas rowy zarastają.

 

Pan Grzegorz Chmielewski stwierdził, że jako rolnik zgadza się co do zasadności tworzenia zbiorników retencyjnych, natomiast jak zostało powiedziane, takie inwestycje wiążą się ze znacznymi kosztami. Podkreślił, że na terenach zmeliorowanych woda samoczynnie spływa i uprawy się utrzymują. Obszary, które nie są zmeliorowane, przy normalnym roku, na wiosnę podmakają i długo nie można wjechać tam sprzętem rolniczym. Wyraził opinię, że biorąc pod uwagę poziom środków, jakie są do dyspozycji trzeba utrzymać w odpowiedniej kondycji rowy melioracyjne, które odprowadzają nadmiar wody do strug i strumyków.

 

Pani Barbara Studzińska zaznaczyła, że tam, gdzie jest nadmiar wody należy ją odprowadzić, ale trzeba ją potem gdzieś zmagazynować.

 

Pan Andrzej Kowalski wyraził opinię, że odnośnie rowów melioracyjnych za mało wymaga się od rolników. Po drugie jeżeli chodzi o zastawki, to muszą one być ustawiane w odpowiednich miejscach, w sposób przemyślany, aby spełniały swoją rolę i nie powodowały uciążliwości dla właścicieli pól uprawnych.

 

Pan Grzegorz Chmielewski stwierdził, że w Bukowcu jest taki problem, że bobry robią tamę; woda zalewa część gruntów, która nie jest zmeliorowana, łąki itd., a wiadomo, że w wodzie nic nie urośnie.

 

Pan Franciszek Koszowski powiedział, że kiedyś na polach były naturalne oczka wodne, a teraz wszystko zostało zasypane i zaorane. Były to zbiorniki bezodpływowe, gdzie gromadził się nadmiar wody, a w czasie suszy ta woda wyparowywała, albo wsiąkała.

 

Pan Zbigniew Kiełpiński dodał, iż zdarza się, że rowy także są zasypywane po to, żeby zwiększyć areał.

 

Pan Andrzej Kowalski zastrzegł, że są odpowiedzialni rolnicy, którzy poważnie podchodzą do tej kwestii, natomiast negatywne przykłady należy zdecydowanie piętnować. Następnie zapytał, kto będzie realizował zadania związane z melioracją, jeżeli dojdzie do likwidacji GSW w Bukowcu. Wyraził przypuszczenie, że poszczególni rolnicy nie będą tego obowiązku wykonywać, a na pewno nie wszyscy.

 

Pan Franciszek Koszowski stwierdził, że wówczas powinniśmy zlecić wykonanie i obciążyć te osoby kosztami, ale przypuszcza, iż wyegzekwowanie zapłaty musiałoby odbyć się na drodze sądowej, bo dobrowolnie raczej nikt nie będzie chciał płacić.

 

Pan Grzegorz Chmielewski odnosząc się do GSW w Bukowcu stwierdził, że osoba, która przez wiele lat się tym zajmowała poszła na emeryturę i teraz musi znaleźć się ktoś, kto dalej to poprowadzi.

 

Pan Franciszek Koszowski dodał, że mało kto chce się angażować, bo nie jest to zajęcie płatne, na etat, przy jednoczesnych dużych oczekiwaniach ze strony mieszkańców, którzy często w sposób zdecydowany artykułują swoje niezadowolenie.

 

Pan Grzegorz Chmielewski wyraził opinię, że dość dobrze działa np. spółka wodna w Świekatowie.

 

Pan Franciszek Koszowski dodał, że aktywna jest również GSW w Drzycimiu.

 

Po dyskusji Zarząd jednomyślnie podjął Uchwałę Nr 78/669/17 (uchwała w załączeniu).

 

 

Do pkt.3j

Pan Józef Gawrych przedstawił projekt uchwały w sprawie rozdysponowania części środków z budżetu Powiatu Świeckiego na 2017 rok, z zakresu ochrony środowiska, na zakup nagród na konkursy ekologiczne. Potwierdził, że są to konkursy cykliczne i proponowane kwoty są zróżnicowane w zależności od zasięgu danej imprezy. Zaznaczył, że z zarezerwowanej na ten cel w budżecie kwoty 10.000 zł, biorąc pod uwagę rzeczywiste potrzeby i możliwości organizatorów, proponuje się rozdysponować 8.300 zł, a resztę pozostawić jako rezerwę. Wykaz podmiotów i proponowane kwoty przeznaczone na zakup nagród rzeczowych w konkursach ekologicznych zawiera załącznik do projektu uchwały.

 

Zarząd jednomyślnie podjął Uchwałę Nr 78/670/17 (uchwała w załączeniu).

 

 

Do pkt.3k

Pan Zbigniew Kiełpiński przedstawiając projekt uchwały w sprawie darowizny nieruchomości na rzecz Gminy Drzycim, z przeznaczeniem na drogę przypomniał, że Zarząd wyraził już zgodę na wygaszenie trwałego zarządu w odniesieniu do tej nieruchomości. Prezentując na mapie usytuowanie omawianej działki stwierdził, że zostanie ona wykorzystana przez Gminę do urządzenia pieszo-jezdni, gwarantującej dostęp m.in. do budynku przychodni w Drzycimiu, więc uzasadnione jest, żeby stała się ona własnością Gminy. Podkreślił, że inwestycja ta w żaden sposób nie narusza interesu powiatu i zostanie zrealizowana z korzyścią dla wszystkich.

 

Zarząd jednomyślnie podjął Uchwałę Nr 78/671/17 (uchwała w załączeniu).

 

 

Do pkt.3l i 3m

Pan Franciszek Koszowski przechodząc do kwestii wyrażenia zgody na przebudowę klatki schodowej w budynku PPP w Świeciu oraz budynku byłego internatu I LO w Świeciu podkreślił, że fakt, iż na te zadania jest sporządzana dokumentacja i pozwolenie na budowę nie znaczy, że będą one do razu finansowane, gdyż takich środków nie ma. Odnosząc się do wniosków komisji dotyczących drobnych napraw stwierdził, iż będą one sukcesywnie realizowane, bo są to niewielkie koszty. W budżecie, którego zmiany Skarbnik będzie omawiać ujęliśmy rozbudowę ZSOiP z zastrzeżeniem, które jest nadal aktualne, że jeśli na koniec czerwca nie będzie tam naboru, to nie podpiszemy umowy z Marszałkiem i wówczas środki moglibyśmy przeznaczyć na remonty wspomnianych obiektów. Na pytanie, skąd weźmiemy na to pieniądze powtórzył, że na razie, jeśli będzie akceptacja Zarządu, zrobimy tylko dokumentację i pozwolenie na budowę, bo na to są środki.

 

Pan Andrzej Kowalski krytycznie odniósł się do wniosków komisji w tym zakresie. Stwierdził, że takie działanie odbiera jako ocenę, że Zarząd Powiatu nie ma świadomości, co dzieje się w poszczególnych jednostkach i komisje muszą mu pokazać, jakie są potrzeby inwestycyjne. Ponadto uważa, że wnioskując o realizację określonych zadań Komisja powinna wnikliwie przeanalizować budżet i wskazać również źródła ich sfinansowania, a więc powiedzieć skąd mamy „zabrać” środki, aby można było dane zadanie wykonać. Następnie, zwracając się do Przewodniczącego Rady Powiatu poprosił o „zdyscyplinowanie” przewodniczących komisji, żeby przekazywane przez nich wnioski były kompletne.

 

Pani Barbara Studzińska podkreśliła, że jeśli chodzi o omawiane zadania, czyli przebudowę schodów w PPP i adaptację byłego internatu I LO, to jako organ wykonawczy od dawna wiemy o potrzebie ich realizacji. Są to zidentyfikowane prace, które powinny być przyszłościowo wykonane. Dyrektorzy tych jednostek nie raz składali takie wnioski do budżetu, jednak odrzucaliśmy je z uwagi na brak środków. Odnosząc się do wniosków Komisji wyraziła opinię, że nie należy ich oceniać negatywnie. Fakt, że sugerując wykonanie określonych zadań nie wskazano źródeł finansowania wynika z tego, że Komisja ma świadomość, iż póki co nie ma możliwości ich realizacji. Dodała, iż takie zainteresowanie ze strony radnych cieszy dyrektorów placówek, bo mają nadzieję, iż będą pamiętać o nich przy okazji uchwalania kolejnego budżetu i jest większa szansa, że zadania, które proponują zostaną w nim ujęte.

 

Pan Andrzej Kowalski wyjaśnił, że porusza ten temat, ponieważ mamy napięty budżet. Jak już wcześniej sygnalizował nie jest zadowolony ze wskaźników i jeśli nie ulegną one poprawie, to w przyszłym roku będzie mieć problem z głosowaniem za uchwaleniem budżetu. Wyraził także zaniepokojenie jeśli chodzi o realizację zadań drogowych. Podkreślił, że sytuacja finansowa naszego powiatu nie jest dobra i musimy mieć na uwadze, że trzeba szukać oszczędności. Zaznaczył, iż wspólnie zdecydowaliśmy o utworzeniu Biblioteki, natomiast uważa, że to powinien być jedyny tak poważny krok jeśli chodzi o zwiększanie wydatków.

 

Pan Franciszek Koszowski powiedział, że na dzisiaj nie widzi żadnego zagrożenia dla budżetu. Zwrócił uwagę, że mamy pewien plan i nawet jeśli okazałoby się, że koszty tych zadań będą większe, niż szacowano tworząc ten dokument, to nasze wskaźniki dot. zadłużenia są niższe od maksymalnych, a więc jest jeszcze pewna przestrzeń. Teoretycznie, chcąc zrealizować cały plan drogowy możemy np. wziąć dodatkowo kredyt. Zasugerował, aby tak daleko nie sięgać, ponieważ na razie budżet jest realizowany tak, jak powinien. Priorytet stanowią zadania drogowe, w odniesieniu do których liczymy na dofinansowanie ze strony Lasów Państwowych. Zrezygnowaliśmy z tworzenia „domu dziecka” w Nowem, jak również z dostosowania internatu na potrzeby SOSW, czyli nie poszerzamy katalogu zadań, chcąc najpierw skończyć to, co zaczęliśmy. Inwestycja w ZSOiP będzie realizowana pod warunkiem odpowiedniego naboru, a w przeciwnym razie środki przeznaczymy na zadania remontowe, o których była dziś mowa. Przypomniał, że w tegorocznym budżecie Skarbnik zakładał 2,5 mln zł deficytu, a ostatecznie mamy 2,2 mln zł nadwyżki. Na koniec stwierdził, że nic się nie stanie nawet, jeśli realizację jakiejś drogi bylibyśmy zmuszeni przesunąć o rok.

 

Pan Andrzej Kowalski posługując się przykładem drogi z terenu gminy Osie stwierdził, że jeżeli Gmina przygotowuje się do tego i zakłada, że będzie to jedno ze sztandarowych zadań w budżecie na przyszły rok, a poza tym przejęła już drogę powiatową, mimo iż nie musiała tego robić, to nie wyobraża sobie, żebyśmy na początku przyszłego roku mieli ją poinformować, że odkładamy te plany na później.

 

Pan Franciszek Koszowski stwierdził, że nie widzi powodu, dlaczego mielibyśmy tak powiedzieć i dodał, że robimy wszystko, żeby plan drogowy był wykonywany.

 

Pan Dariusz Woźniak na pytanie Pana Tadeusza Gajewskiego, czy plan drogowy nie jest zagrożony odpowiedział, że jest nie tylko zagrożony, ale na pewno nie będzie zrealizowany tak, jak zakładano, czyli do 2020 roku i przesunie się o 2-3 lata. Pytany, z czego to wynika stwierdził, że głównie ze wzrostu wydatków bieżących i dodatkowych jednorazowych wydatków inwestycyjnych (pozadrogowych).

 

Pani Barbara Studzińska zwróciła uwagę, że nie możemy skupiać się wyłącznie na drogach, gdyż Powiat ma też wiele innych zadań.

 

Pan Dariusz Woźniak zgadzając się z przedmówczynią wyraził opinię, że trzeba mieć tą świadomość, jaka jest sytuacja.

 

Pan Andrzej Kowalski na sugestię Starosty, że dziś nie ma potrzeby, aby o tym dyskutować stwierdził, że jeżeli mamy podpisane zobowiązania, to uważa, że należy się z tego wywiązać, albo przynajmniej odpowiednio wcześniej ustalić nowe warunki.

 

Pani Barbara Studzińska potwierdziła, że w przypadkach, gdzie są zobowiązania współfinansowania, oczywiście musimy się z tego wywiązać.

 

Pan Dariusz Woźniak stwierdził, że na przyszły rok będziemy mogli wydać na drogi z własnych środków około 2 mln zł, a mamy zaplanowane 2„schetynówki”. Wyraził opinię, że na nie w pierwszej kolejności należy zabezpieczyć środki, więc musimy sobie uczciwie powiedzieć, że na ten moment istnieje zagrożenie, że nie wszystko zostanie zrealizowane. Jednocześnie zaznaczył, że do jesieni jest jeszcze trochę czasu i zobaczymy, jaka będzie sytuacja.

 

Pan Franciszek Koszowski powiedział, że jest zawsze optymistą i dodał, iż w ubiegłym roku wykonaliśmy wszystko, a nawet więcej niż było zaplanowane. Stwierdził, że jeśli chodzi o wydatki, to jedynie Biblioteka doszła jako koszt stały, a pozostałe to „jednorazówki”.

 

Pan Andrzej Kowalski odnosząc się do wypowiedzi Wicestarosty zgodził się, że nie możemy skupiać się tylko na drogach, jednocześnie zaznaczając, że są one naprawdę ważne dla całego powiatu.

 

Pan Tadeusz Gajewski dodał, że przyjęliśmy drogi jako priorytet.

 

Pan Dariusz Woźniak powtórzył, że szacuje, iż na dzień dzisiejszy trzeba przesunąć ten program drogowy o trzy lata. Mamy opóźnienia w odniesieniu do 3 dróg – co prawda niezależne od nas, ale gdyby one weszły do realizacji, to nie mielibyśmy pieniędzy, żeby to sfinansować (Michale-Sartowice, TENT i Osie-Miedzno). Na uwagę Starosty stwierdził, że w szacunkach uwzględnił już spodziewane dofinansowanie. Pytany, ile musimy mieć udziału własnego do dróg na przyszły rok odpowiedział, że ponad 4 mln zł, a będziemy mogli wyasygnować maksymalnie 2 mln zł. Nie będziemy mieli więcej środków, przy czym w przyszłym roku emitujemy 1,5 mln zł obligacje.

 

Pani Barbara Studzińska podkreśliła, że nie ma możliwości, żebyśmy poniechali inne zadania powiatu, bo mamy obowiązek realizować je tak samo, jak zadania drogowe. Oczywiście możemy starać się oszczędzać, jeśli jest to możliwe, natomiast wiele spraw jest niezależnych od nas. Jako przykład podała, że w dzisiejszej Gazecie Prawnej pojawiła się informacja, że wracają przywileje pracowników zatrudnionych w domach dziecka, którzy będą zatrudnieni w oparciu o Kartę Nauczyciela. Spowoduje to, że bardzo istotnie wzrosną nam koszty (nie z naszej winy). Dodała, że jest wiele zmian, które generują koszty.

 

Pan Andrzej Kowalski postawił pytanie, czy artykułujemy te wszystkie kwestie, które nam się nie podobają. Zasugerował, że trzeba wskazywać nieprawdziwe informacje, służące jedynie zdobywaniu poklasku politycznego. Dodał, że choćby na naszych stronach internetowych powinniśmy pokazywać, jakie będą koszty wprowadzania tych zmian.

 

Pan Dariusz Woźniak stwierdził, że do 2013 roku nie dokładaliśmy do „Oświaty”. Na sugestię, że zwiększenie kosztów nie wynika z naszej woli zwrócił uwagę, że pewne rzeczy zależą od nas, jak np. istotne zwiększenie środków na stypendia, natomiast rozumie, iż była to świadoma decyzja. Na uwagę Pana Andrzeja Kowalskiego, że nie miało być wzrostu kosztów z tego tytułu odpowiedział, że zostało to przeliczone i koszty wzrosną. Kontynuując stwierdził, że w ubiegłym roku do „Oświaty” dołożyliśmy 1,8 mln zł, w tym roku według planu dołożymy 3,5 mln zł i jest pytanie, ile dołożymy w przyszłym roku, biorąc pod uwagę, że ma być 10% mniej uczniów w gimnazjach.

 

Pan Franciszek Koszowski wyraził opinię, że wówczas zmniejszymy stypendia, albo powiemy dyrektorom, że mają się zmieścić w kwotach, jakimi dysponują. Jednocześnie przypomniał, że zwiększenie poziomu stypendiów dla uczniów miało przyczynić się do zwiększenia naboru.

 

Pan Andrzej Kowalski stwierdził, że na posiedzeniu Zarządu zadał pytanie, czy zwiększamy środki na stypendia i odpowiedź była negatywna.

 

Pani Barbara Studzińska doprecyzowała, że odpowiedziała wówczas, iż decyzja w tej sprawie zostanie podjęta w tym gremium: jeżeli będzie akceptacja, to zwiększymy środki, a jeżeli nie będzie akceptacji, to takiej podwyżki nie będzie.

 

Pan Grzegorz Chmielewski odnosząc się do sugestii „zdyscyplinowania” Przewodniczących Komisji w zakresie kierowanych przez nich wniosków stwierdził, że nie będzie tego robić. Dodał, że to członkowie Zarządu, którzy są w danej komisji powinni na bieżąco zwracać uwagę, jakie są uwarunkowania wynikające np. ze Strategii Powiatu i ile środków mamy do dyspozycji, a wówczas tego typu wnioski nie będą w ogóle wypływać z Komisji.

 

Pani Barbara Studzińska oceniła, iż Komisja wykonała dobrą pracę, natomiast zidentyfikowała problemy, które są nam znane. Odrębną kwestią jest, czy wejdą one w fazę realizacji i wszystko wskazuje na to, że będzie to trochę dłuższa perspektywa.

 

Pan Franciszek Koszowski dodał, że to my decydujemy i wskazujemy, na co te pieniądze będą wydane, natomiast nie można odbierać radnym możliwości zgłaszania wniosków.

 

Pan Andrzej Kowalski podkreślił, że absolutnie nie było to jego intencją.

 

Pan Adam Gatner stwierdził, że niepokoją go słyszane dziś informacje w kontekście planowanej do realizacji drogi Świekatowo-Serock. Podkreślił, że jest ona w fatalnym stanie, a w okresie zimowym nie jest odśnieżana. Dodał, że dla mieszkańców Świekatowa, Błądzimia i Lniana droga ta stanowi jedyną możliwość dojazdu do pracy w Bydgoszczy. Miała ona być wykonana w 2019 roku i taką informację przekazywał przy okazji wszelkiego rodzaju spotkań z mieszkańcami, a obecnie jest zaniepokojony, czy w tym terminie jej realizacja dojdzie do skutku.

 

Pani Barbara Studzińska wyraziła opinię, że przesunięcie jej realizacji o rok nie zmieni diametralnie sytuacji tamtejszych mieszkańców. Zastrzegła, że wie, iż istotne jest zapewnienie możliwości odpowiedniego dojazdu do pracy, ale ludzie muszą wiedzieć, że Powiat oprócz dróg realizuje szereg innych zadań i to, że jakieś z nich odkłada o rok, nie wynika z naszej woli, tylko z ogólnych uwarunkowań. Podkreśliła, że chcemy realizować inwestycje zgodnie z planem i nie zamierzamy ich przesuwać dla zasady.

 

Pan Andrzej Kowalski nawiązując do odbywanych spotkań w różnego rodzaju gremiach, w których uczestniczy Starosta zapytał, czy nie pojawiają się jakieś pozytywne sygnały odnośnie środków, nie tylko na drogi, które mogłyby wesprzeć nasz budżet.

 

Pan Franciszek Koszowski nawiązując do konferencji uzgodnieniowej dotyczącej zmiany Kontraktu Terytorialnego dla Województwa Kujawsko-Pomorskiego, w której uczestniczył krytycznie ocenił fakt, że zostało narzucone, iż w pierwszej kolejności do dofinansowania mają być kierowane nie działania inwestycyjne i drogowe, tylko kulturalne. Dodał, że jako Województwo mamy wykorzystanie środków unijnych na poziomie 3% i jesteśmy pod tym względem na ostatnim miejscu w kraju. Dla porównania wielkopolskie ma 24%, podobnie jak pomorskie. Co prawda pojawiła się informacja, że dzięki podpisaniu przez Marszałka umowy z bankiem w tym i w przyszłym roku procedura przyspieszy, natomiast biorąc pod uwagę, że do roku 2018 miała być wydatkowana połowa środków, wiadomo, iż nie osiągniemy tego wskaźnika. Ponadto, jeśli środki na te wszystkie zadania skumulują się i w krótkim okresie czasu otrzymamy finansowanie na docieplenie obiektów, drogi itd., to żadna gmina ani powiat nie będzie w stanie wykorzystać tych pieniędzy.

 

Pan Adam Gatner posługując się przykładem Wielkopolski stwierdził, że dzięki współpracy ponad podziałami partyjnymi nie ma tam takich sporów, jak u nas i zadania są realizowane.

 

Pan Andrzej Kowalski wyraził opinię, że w naszym województwie niestety ciągle odgrywa rolę polityka, a nie względy merytoryczne i drogi są tego klasycznym przykładem. Ocenił, że argumenty polityczne zdecydowały o podjęciu przez Marszałka decyzji, że realizowana będzie droga 241 pomiędzy Sępólnem a Tucholą, a nie pomiędzy Świeciem a Tucholą, której obciążenie jest kilkukrotnie większe.

 

Pan Zbigniew Kiełpiński na prośbę Starosty przedstawił projekty uchwał w sprawie wyrażenia zgody na przebudowę:

  • klatki schodowej w budynku Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w Świeciu,
  • budynku byłego internatu I Liceum Ogólnokształcącego w Świeciu.

Stwierdził, że wpisują się one w działa wyprzedzające, gdyż jednostka, która chce dokonać poważnych zmian, remontów w nieruchomości oddanej jej w trwały zarząd, musi uzyskać na to zgodę organu nadzorującego. W związku z powyższym, aby mogły ubiegać się o pozwolenie na budowę, konieczna jest zgoda Zarządu Powiatu.

Potwierdził słowa Skarbnika, że pozwolenie jest ważne trzy lata dodając, iż w momencie, kiedy będą środki, jednostki te będą przygotowane do realizacji ww. zadań.

 

Pan Dariusz Woźniak przyznał, że jeśli chodzi o I LO zadanie wynika z zalecenia Straży Pożarnej, a więc jest to sprawa pilna. Dodał, że w obiekcie tym odbywają się zajęcia.

 

Pan Franciszek Koszowski skomentował, że dobrze, iż jest to obiekt dziennego pobytu, a nie internat całodobowy.

 

Po dyskusji Zarząd jednomyślnie podjął Uchwały Nr 78/672/17 i Nr 78/673/17 (uchwały w załączeniu).

 

 

Do pkt.3n

Pan Franciszek Koszowski wyjaśnił, że nieobecność Dyrektora PZD na dzisiejszym posiedzeniu wynika z tego, iż uczestniczy on w spotkaniu w Urzędzie Marszałkowskim i dodał, że chodzi o drogę od ronda w Grupie do jednostki wojskowej. Następnie zasygnalizował, że wcześniej rozmawiał na ten temat z Dyrektorem Kielnikiem i poinformował, jakie są plany.

 

Pan Zbigniew Kiełpiński przedstawił projekt uchwały w sprawie wyrażenia zgody na złożenie wniosku o wygaśnięcie trwałego zarządu. Stwierdził, że wymienione działki znajdują się w pasie drogi powiatowej Osie-Miedzno, która od 1 stycznia stała się drogą gminną. W związku z powyższym, po uzyskaniu zgody Zarządu Powiatu PZD będzie mógł wystąpić o wygaszenie trwałego zarządu nad ww. nieruchomościami, aby uregulować ich stan prawny.

 

Zarząd jednomyślnie podjął Uchwałę Nr 78/674/17 (uchwała w załączeniu).

 

 

Do pkt.3o

Pan Dariusz Woźniak przedstawił projekt uchwały w sprawie zmiany planu dochodów i wydatków budżetu Powiatu Świeckiego na rok 2017. Szczegółowe dane na temat wprowadzanych zmian zawiera uzasadnienie do uchwały. Podkreślił, że mówiąc o zagrożeniach i koniecznych oszczędnościach ma na myśli projektowanie budżetu na rok 2018, bo tegoroczny budżet nie jest zagrożony i zrealizujemy wszystkie zadania, które zostały w nim wpisane.

 

Pan Franciszek Koszowski zasugerował, aby poczekać choćby na wykonanie po I półroczu, żebyśmy widzieli jak będzie się kształtować sytuacja.

 

Po dyskusji Zarząd jednomyślnie podjął Uchwałę Nr 78/675/17 (uchwała w załączeniu).

 

 

Do pkt.3p

Pan Zbigniew Semrau przedstawił projekty uchwał w sprawie wyboru organizacji pozarządowych oraz zawarcia umów na realizację zadań publicznych.

Rekomendując udzielenie wsparcia Powiatowemu Szkolnemu Związkowi Sportowemu w Świeciu na realizację zadania publicznego dotyczącego upowszechniania (organizacji) kultury fizycznej i sportu szkolnego (25.000 zł) potwierdził, że zadanie dotyczy organizacji imprez sportowych i prowadzenia powiatowego systemu współzawodnictwa sportowego dla dzieci i młodzieży szkolnej, obejmującego jednolity scalony kalendarz sportowy. Poinformował, że podczas posiedzenia Komisji pojawiły się pewne wątpliwości, dotyczące przeznaczania środków z dotacji na wynagrodzenia dla sędziów. Obecnie mamy ograniczenie w tym zakresie do 65% dotacji, którą przekazujemy, natomiast Komisja proponuje, ażeby jeszcze to ograniczyć, nawet do 50%. Wyjaśnił, że 65% z kwoty 25.000 zł, to jest około 16.000 zł i ta kwota jest wykorzystywana na wynagrodzenia. Dla porównania na nagrody dla uczestników jest przeznaczony 1.000 zł. Taka realizacja zadania nieco mija się z celem społecznym, natomiast oczywiście Stowarzyszenie spełnia wymagania określone w konkursie i Komisja jednogłośnie rekomenduje zawarcie z nim umowy i udzielenie wsparcia.

 

Pan Adam Gatner zwrócił uwagę, że dzieci biegające od marca do końca października w ramach Grand Prix Powiatu Świeckiego, obejmującym kilka cykli, mimo zwycięstw w poszczególnych turniejach nie są na koniec w żaden sposób wyróżniane, a przecież komplet medali kosztuje zaledwie 20 zł.

 

Pan Dariusz Woźniak skomentował, że w turnieju, w którego organizację jest zaangażowany 100% uczestników otrzymuje medale (jest to finansowane z prywatnych środków).

 

Pan Zbigniew Semrau dodał, iż Członkowie Komisji zwrócili również uwagę, że finansując Powiatowy Kalendarz Imprez Sportowych w większej mierze dofinansowujemy zadania gminne, czyli szkoły podstawowe i gimnazjalne, natomiast zdecydowanie mniejsza cześć środków przeznaczana jest na nasze szkoły ponadgimnazjalne. Potwierdził, że jak najbardziej możemy to skorygować. Wyraził opinię, że gdybyśmy przekazali 25.000 zł tylko na zadania dla szkół ponadgimnazjalnych, ich oprawa byłaby całkiem inna.

 

Pani Iwona Karolewska posługując się przykładem zadań promocyjnych stwierdziła, że w regulaminie wskazujemy, iż dofinansowanie udzielane jest tylko na zadania powiatowe i na jakie cele te pieniądze mają być wydawane.

 

Pan Franciszek Koszowski zasugerował, że w przyszłym roku musimy to uregulować i można określić kryteria.

 

Pan Dariusz Woźniak skomentował, że rozmawiamy na ten temat od 20 lat. Przypomniał, że Pan Romana Czechowski tłumaczył, że nie należy patrzeć pod tym kątem, iż uczestnikami będą uczniowie szkół gimnazjalnych i podstawowych, tylko że jest to impreza powiatowa, na którą przyjeżdżają uczniowie z jedenastu gmin. Chodziło o to, że nie ma kto sfinansować organizacji zawodów na szczeblu powiatowym i dlatego było potrzebne dofinansowanie ze strony powiatu.

 

Pan Andrzej Kowalski poddał w wątpliwość konieczność ponoszenia kosztów w związku z organizacją tych imprez. Zwrócił uwagę, że odbywają się one na obiektach gminnych, a dowóz uczestników również finansuje gmina.

 

Pan Dariusz Woźniak potwierdził, że płacimy głównie za pracę sędziów, którzy de facto robią to w godzinach pracy (sędziują nauczyciele wf, którzy przyjeżdżają na dane zawody). Dodał, że osoby te mogłyby sędziować za darmo, bo i tak otrzymują płacę, a te pieniądze można by przeznaczyć na nagrody dla dzieci.

 

Pan Andrzej Kowalski zgodził się z opinią przedmówcy. Zasugerował spotkanie się z Prezesem Powiatowego Szkolnego Związku Sportowego i przedyskutowanie tej kwestii. Zastrzegł, że nie chodzi mu o całkowitą likwidację dofinansowania z naszej strony, natomiast być może wystarczyłoby 5.000 zł, a nie 25.000 zł.

 

Pan Adam Gatner odnosząc się do kwestii kosztów potwierdził, że to gmina zapewnia dowóz dzieci oraz opiekuna; ponadto w szkole trzeba zorganizować zastępstwo za nauczyciela wychowania fizycznego, który w czasie godzin pracy wyjeżdża na zawody z grupą uczniów. Potwierdził też, że nie wszyscy przyjeżdżają na zawody szczebla powiatowego.

 

Pan Franciszek Koszowski zwrócił uwagę, że nie jest to zadanie na stałe wpisane do budżetu i istnieje możliwość ograniczenia tych wydatków.

 

Pan Zbigniew Semrau dodał, że możemy też wskazać, jaki procent środków należy przeznaczyć na nagrody.

 

Pan Tadeusz Gajewski zaproponował, że możemy nawet zaprosić władze PSZS na posiedzenie Zarządu, wyartykułować, co nam się nie podoba i zasugerować przesunięcie proporcji wydatkowanych środków w kierunku nagród.

 

Pan Andrzej Kowalski odnosząc się do stwierdzenia, iż nie można oczekiwać od poszczególnych gmin pokrywania kosztów rozgrywek na szczeblu powiatowym wyraził opinię, że organizacja takich zawodów polega de facto na opracowaniu tabeli rozgrywek i wyznaczeniu spośród opiekunów osób, które będą sędziować.

 

Pan Tadeusz Gajewski stwierdził, że właśnie tak odbywają się rozgrywki LZS-u.

 

Pan Dariusz Woźniak dodał, że w ten sam sposób odbywają się organizowane pod patronatem Przewodniczącego Rady Powiatu Świeckiego rozgrywki Małej Ligi Mistrzów Powiatu Świeckiego; ich jedyne koszty to medale, nagrody, puchary i woda do picia.

 

Pan Tadeusz Gajewski przyznał, że być może w lekkiej atletyce do niektórych konkurencji technicznych jest potrzebny sędzia.

 

Pan Andrzej Kowalski zgodził się z opinią przedmówcy. Jeśli chodzi o koszt zabezpieczenia medycznego zwrócił uwagę, że finansujemy straże pożarne i w związku z tym nie powinno stanowić problemu, aby ratownicy obsłużyli zawody. Dodał, że Biegi Oskie każdorazowo zabezpieczają właśnie strażacy.

 

Pan Tadeusz Gajewski poinformował, że na odbywających się w jego gminie zawodach siatkówki zawsze jest obecny strażak – ratownik medyczny.

 

Pan Franciszek Koszowski dodał, że na terenie powiatu funkcjonuje wiele jednostek, a więc nie musiałaby to być ciągle ta sama osoba.

 

Pan Zbigniew Semrau potwierdził, że każda jednostka KSRG ma ratowników medycznych.

 

Po dyskusji Zarząd jednomyślnie podjął Uchwałę Nr 78/676/17 (uchwała w załączeniu).

 

 

Pan Zbigniew Semrau przechodząc do kolejnego projektu uchwały w zakresie wspierania i upowszechniania kultury fizycznej dodał, iż zadanie to dotyczy imprez o charakterze otwartym, a dotacja wynosi 10.000 zł. Rekomendując zawarcie umowy z Uczniowskim Klubem Sportowym „SPRINT” z siedzibą w Świeciu zaznaczył, że w tym przypadku proporcje jeżeli chodzi o wynagrodzenia są odwrotne niż w poprzednio prezentowanej ofercie. Dodał, że zadanie to jest realizowane od lat, bardzo poprawnie.

 

Zarząd jednomyślnie podjął Uchwałę Nr 78/677/17 (uchwała w załączeniu).

 

 

Pan Zbigniew Semrau poinformował, że w konkursie ofert nr 6 w zakresie działań na rzecz osób niepełnosprawnych Komisja rekomenduje zawarcie umowy na realizację zadania publicznego dotyczącego prowadzenia Powiatowego Ośrodka Aktywnej Rehabilitacji Społecznej w Świeciu przez Towarzystwo Wspierania Osób Niepełnosprawnych w Świeciu. Stwierdził, że podmiot ten mieści się w naszym budynku przy ul. Wojska Polskiego 173 i prowadzi wypożyczalnię sprzętu rehabilitacyjnego, który jest nieodpłatnie wypożyczany osobom potrzebującym; z Ośrodka korzysta średnio około 80 osób rocznie. Dodał, że zadanie to realizowane jest od lat przez to samo stowarzyszenie.

 

Zarząd jednomyślnie podjął Uchwałę Nr 78/678/17 (uchwała w załączeniu).

 

 

Pan Zbigniew Semrau przedłożył projekt uchwały dotyczący zawarcia umowy na realizację zadania publicznego w zakresie profilaktyki i ochrony zdrowia „Profilaktyka narkomanii w Powiecie Świeckim” przez Polskie Towarzystwo Zapobiegania Narkomanii w Warszawie. Stwierdził, że zadanie jest realizowane od kilku lat przez to samo stowarzyszenie. Dodał, że jest ono realizowane poprawnie, co potwierdzają przeprowadzane przez nas kontrole, a sprawozdania przekazywane są terminowo. Kwota dotacji wynosi 5.000 zł i w tym roku zwiększyła się o 2.000 zł.

 

Zarząd jednomyślnie podjął Uchwałę Nr 78/679/17 (uchwała w załączeniu).

 

 

Pan Zbigniew Semrau rekomendując zawarcie umowy na realizację zadania publicznego dotyczącego profilaktyki i ochrony zdrowia „Profilaktyka chorób nowotworowych” przez Stowarzyszenie Kobiet „Amazonki” Ziemi Świeckiej w Świeciu stwierdził, że jest to nowe zadanie, które zostało wpisane do programu współpracy z organizacjami pozarządowymi, a wcześniej było realizowane w trybie pozakonkursowym. Następnie poinformował, jakie działania obejmuje złożona oferta dodając, iż została ona bardzo pozytywnie oceniona przez Komisję. Dotacja na ten cel wynosi 5.000 zł.

 

Zarząd jednomyślnie podjął Uchwałę Nr 78/680/17 (uchwała w załączeniu).

 

 

Pan Zbigniew Semrau prezentując kolejne zadanie w zakresie profilaktyki i ochrony zdrowia pn. „Aktywizacja ruchowa osób 50+” stwierdził, że to zadanie w ubiegłym roku również było realizowane w trybie pozakonkursowym przez Stowarzyszenie Propagowania Sportowej Sylwetki „Next Gym” w Świeciu, po czym zostało ujęte w tegorocznym programie współpracy.

Zasygnalizował, że w odniesieniu do tej oferty pojawiły się wątpliwości wynikające z faktu, że Stowarzyszenie, jak i podmiot gospodarczy, który udostępnia pomieszczenia do realizacji tego zadania są w rękach tej samej osoby. Podkreślił, że pomysł został bardzo dobrze oceniony zarówno przez uczestniczki, jak i członków Komisji, jednak pojawiły się wątpliwości w związku z tym, że sprzęt, który zamierza zakupić Stowarzyszenie ze środków publicznych, będzie wykorzystywany też do celów zarobkowych, bo wiadomo, że właściciel, który udostępnia ten sprzęt prowadząc działalność nie schowa go i inni też będą z niego korzystać. Potwierdził, że właścicielem tego sprzętu będzie Stowarzyszenie, które jest zobowiązane mieć ten sprzęt przez nie mniej niż 5 lat, a dopiero potem może się go wyzbyć. Jednocześnie zaznaczył, że uczestnicy programu przychodząc na tę siłownię będą korzystać nieodpłatnie ze znajdującego się tam sprzętu, który będzie udostępniony przez przedsiębiorcę, zatem można powiedzieć, że to się równoważy.

Poinformował, że w głosowaniu 2 członków Komisji było za udzieleniem dofinansowania, a 2 przeciw i dlatego rekomendując zawarcie umowy w tym roku sądzi, że na przyszły rok na pewno należałoby to przemyśleć i rozważyć zmianę wymagań co do tego zadania, uniemożliwiając np. zakup sprzętu, a skupiając się bardziej na programie merytorycznym, zapewnieniu opieki instruktorów itd. Dodał, że w przedstawionej ofercie przewidziano również, że w ramach tego programu będą pracować instruktorzy. Pytany, jaka jest proporcja pomiędzy kosztem pracy instruktorów, a zakupem sprzętu odpowiedział, że instruktorzy to 16.000 zł, a dotacja Powiatu wynosi 10 000 zł. Całość zadania opiewa na kwotę 36.000 zł. Doprecyzował, że organizator deklaruje, iż środki otrzymane od powiatu przeznaczone zostaną na zakup sprzętu.

Na uwagę Wicestarosty, że błąd był po naszej stronie, bo mogliśmy wskazać, na jakie cele może być przeznaczona otrzymana dotacja przyznał, że dopiero na posiedzeniu Komisji Pan Andrzej Kowalski wskazał na tę kwestię i zaczęto się nad tym zastanawiać.

 

Pani Barbara Studzińska stwierdziła, że nasza dotacja, wynosząca 10.000 zł całkowicie zawiera się w kwocie kosztu pracy instruktorów, który opiewa na 16.000 zł. Sugerując dokonanie takiej zmiany wyraziła opinię, że wówczas finansowanie zadania nie będzie budziło żadnych wątpliwości. Doprecyzowała, że jest to nie tylko sugestia na przyszłość, ale proponuje dokonać stosownej korekty jeszcze w tym roku. Zaleciła skonsultowanie, czy pod względem prawnym są możliwości zmiany celu wydatków w stosunku do tego, co zostało ujęte w ofercie.

 

Pozostali członkowie Zarządu poprali powyższą propozycję.

 

Uwzględniając powyższe Zarząd jednomyślnie podjął Uchwałę Nr 78/681/17 (uchwała w załączeniu).

 

 

Pan Zbigniew Semrau przechodząc do zadania publicznego w zakresie działalności wspomagającej rozwój gospodarczy, w tym rozwój przedsiębiorczości w Powiecie Świeckim zarekomendował zawrzeć umowę i udzielić wsparcia Stowarzyszeniu Wspierania Rozwoju Gospodarczego Ziemi Świeckiej „INKUBATOR PRZEDSIĘBIORCZOŚCI” w Świeciu, poprzez przyznanie dotacji w kwocie 70.000 zł.

 

Pan Dariusz Woźniak na uwagę, że wcześniej na ten cel przeznaczaliśmy kwotę 50.000 zł potwierdził dodając, iż zdecydowaliśmy o jej zwiększeniu. Jako powód wskazał problemy z wykorzystaniem środków unijnych, opóźnienie w realizacji programów unijnych. Jednocześnie wyraził nadzieję, że taka sytuacja będzie miała miejsce tylko teraz i jak środki unijne ruszą, w przyszłym roku być może będzie można to dofinansowanie zmniejszyć.

 

Zarząd jednomyślnie podjął Uchwałę Nr 78/682/17 (uchwała w załączeniu).

 

 

Pan Zbigniew Semrau poinformował, że ostatni z przedkładanych projektów dotyczy zawarcia umowy na realizację zadania publicznego w zakresie ekologii i ochrony zwierząt oraz ochrony dziedzictwa przyrodniczego przez Okręg Polskiego Związku Wędkarskiego z siedzibą w Bydgoszczy. Na realizację zadania przeznaczono 6.000 zł. Pytany, na co PZW chce przeznaczyć pieniądze odpowiedział, że na zakup wózka podłodziowego i na paliwo, ale jest to tylko część środków na ten cel. Poza tym realizowane są wyjazdy na kontrole na akweny wodne i kontrolowanie nielegalnych zrzutów ścieków. Na pytanie, kto ma obowiązek to finansować stwierdził, że jest to stowarzyszenie, które utrzymuje się ze składek. Na pytanie Starosty, czy jest to straż wędkarska, która została kiedyś powołana przyznał, iż w zasadzie jest to powiązane.

 

Pan Tadeusz Gajewski zwrócił uwagę, że jest mowa o Polskim Związku Wędkarskim w Bydgoszczy i zapytał, czy jest to Oddział w Świeciu.

 

Pan Andrzej Kowalski sprostował, że nie ma takiego podmiotu – są koła wędkarskie.

 

Pan Zbigniew Semrau wyjaśnił, że formalnie wniosek musi złożyć Okręgowy Polski Związek Wędkarski, gdyż nawet jeśli są odziały, to nie mają takiego prawa zgodnie ze statutem.

 

Zarząd jednomyślnie podjął Uchwałę Nr 78/683/17 (uchwała w załączeniu).

 

 

Do pkt.4

Pan Adam Gatner zwracając się do członków Zarządu zaapelował o rozważenie możliwości dofinansowania „Święta pieczonego ziemniaka”. Poprosił, aby do września spróbować znaleźć na ten cel kwotę 500 – 1.000 zł. Wyjaśniając przyczyny niezłożenia wniosku przez organizatorów zaznaczył, iż będzie to już XII edycja tego wydarzenia i dodał, że Stowarzyszenie Aktywna Młodzież z Serocka będzie zadowolone z jakiegokolwiek wsparcia.

 

 

Na tym posiedzenie zakończono.

 

 

Protokół podpisano:

Przewodniczący Zarządu
Powiatu Świeckiego
(Franciszek Koszowski)

Członkowie Zarządu:

 

  1. ___________________________
    (Barbara Studzińska)

 

  1. ___________________________
    (Tadeusz Gajewski)

 

  1. ___________________________
    (Adam Gatner)

 

  1. ___________________________
    (Andrzej Kowalski)

Protokołowała:
Halina Matwiej
Biuro Rady

Informacje

Rejestr zmian